DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton Virginia's levensloop. 44ste Jaargang. Vrijdag 9 September 1921. j\o. 13132. Bureau KOEMARKT Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseh Nieuws. IERLAND. De volledige tekst van de nota der Engelsche regeering aan De Valera, die gistermiddag om vier uur te Londen en te Dublin werd gepubli ceerd, luidt als volgt „Zijne Majesteits regeering heeft uw nota van 30 Aug. jl. overwogen en meent daarop de volgende opmerkingen te moeten maken Het principe van regeeringen met toestemming der geregeerd en is inderdaad de basis van de Britsche constitutioneele ontwikkeling, maar wij kunnen niet als basis voor een practische conferentie een interpellatie van dit beginsel aanvaarden, die ons zou binden aan een eisch, dien gij zoudt kunnen stellen en die zelfs zou kunnen gaan tot 't recht van vorming van een republiek en afscheiding van de Britsche kroon. Het moet u duidelijk zijn, dat een conferentie op een dergelijke basis onmogelijk is. Op deze wijze toegepast zou hét beginsel van regeeren met toestemming der geregeerden den opbouw van iederen democratischen staat ondermijnen en de beschaafde wereld terugvoeren tot „tri balism" (het uiteenvallen der landen in de sa menstellende stammen). Anderzijds hebben wij u uitgenoodigd om de merites van onze voorstellen met ons te be spreken. zoodat voor u geen twijfel zal over blijven met betrekking tot hun strekking en den ernst en oprechtheid van onze bedoelingen. Gij zoudt bij zulk een conferentie gelegen heid hebben, de vaststelling van waarborgen aanhangig te maken voor ieder punt, waarop naar u meening, de Iersche vrijheid door onze voorstellen zou worden bedreigd. Zijne Majesteits regeering is niet geneigd aan te nemen, dat gij haar voorstellen zult verwerpen, zonder ze met haar in een con ferentie te hebben overwogen. De weigering om een regeling te bespreken, die aan het Ier sche volk volledige vrijheid van nationale ont wikkeling binnen de grenzen van het keizer rijk zal toestaan, zou alleen kunnen betee- kenen, dat gij iedere verbinding met de Brit sche kroon en alle aansluiting bij het Britsche gemeenebest z-mdt willen verwerpen. Wan neer wij deze conclusie uit uw brief muesten trekken, z uden verdere discussies d elloos zijn en zou iedere conferentie vergeefsch blijven. Indien wij echter deze conclusie niet moeten trekken, indien wij nog hoop mogen koesteren en indien uw werkelijk bezwaar tegen onze voorstellen is, dat zij Ierland minder aanbie den dan de vrijheid, die wij hebben beschreven en aangeduid, kan dit bezwaar op de confe rentie worden onderzocht. Gij zult het met ons eens zijn, dat deze cor respondentie lang genoeg geeft geduurd. Zijne Majesteits regeering is daarom genoodzaakt u thans te verzoeken een definitief antwoord te geven op de vraag of gij bereid zijt met haar een conferentie te beleggen om te overwegen hoe de vereeniging van Ierland met de een heid van naties, bekend als het Britsch kei zerrijk, het best kan worden overeengebracht met de Iersche en nationale aspiraties. Indien, zooals wij hopen, uw antwoord be vestigend zal luiden, stel ik voor, dat de con ferentie bijeen zal komen te Inverness op 20 dezer." Dit schrijven was onderteekend door Lloyd George en gedateerd Inverness, 7 September 1921. RUSLAND. Uit Petrograd wordt gemeld De Sovjet-re- 72 Eén ding stond bij den goedén man vast. Amyott had geen huwelijksplannen. Niet tegenstaande zijn meeningen en om duizend andere goede redenen, was de geestelijke ech ter onder denzelfden invloed gekomen dien Amyott gewoonlijk op de personen uitoefendo, die hij voor zich wilde innemen. In menig op zicht gevoelde hij een wederzijdsche sympathie en de innemende manieren van den jongenman, zijn openhartighed en Verstandelijke gaven, brachten er Don Basilio als vanzelf toe, om ver- gelijkingen tusschen Amyott en zijn gastheer te maken, die niet zeer gunstig voor den laat ste uitvielen. Maar dit was niet de hoofd zaak. Hornby was een zeer geschikt echt genoot voor Virginia. Amyott dacht even veel aan een huwelijk met haar, als aan een reis naar de maan. Bovendien ging hij naar Indië of verlangde het ten minste. El- ken dag kon zijn benoeming komen. En Don Basilio's goedige, schrandere oogen hadden zeer goed gezien, dat, om welke reden ook, de jonge man Virginia scheen te mijden, alsof hij bevreesd was, om Hornby slechts eenigszins in zijn plannen te dwarsboomen. Misschien want als geestelijke kende hij het menschelijk hart zeer goed vermoedde hij wel, dat Amyott Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. geering heeft zich in elk opzicht bereid getoond aan de hulpactie der Amerikaansche Relief Administration mede te werken. Een groot pak huis is ter beschikking der Amerikanen gesteld. De lossing van het eerste schip heeft zon der voorvallen plaats gehad. Het was een eigen-, aardig gezicht, toen uit de haven meel, suiker cacao, gecondenseerde melk en andere reeds lang volkomen onbekend geraakte delicatessen voor de bevolking van Petrograd werden uitgestald. Er werden enkele pogingen tot plundering ge daan, maar de overheid slaagde erin, die te ver hinderen. De Sovjet-autoriteiten verklaarden, dat de toestand op de levensmiddelenmarkt hopeloos is. Weliswaar bestaat er een organisatie voor hulpverleening, maar er zijn geen levensmid delen. De Amerikaansche commissie hoopte 6 dezer de eerste volkskeuken te kunnen openen. Op 9 September zal met het geneeskundig on derzoek van alle kinderen worden begonnen. Zestig doctoren en 120 verpleegsters zullen dit werk verrichten. Er moeten 120.000 kinderen onderzocht worden. Vijftigduizend van hen ko men voor de eerste hulpverleening in aanmer king. Hiertoe worden slechts kinderen van 3 tot 14 jaar toegelaten. Eerst later komen de moeders en de zuigelingen aan de beurt. duitschland. Gisternamiddag begon te Berlijn de zitting van het rijkskabinet, waarbij eveneens de Bei- ersche kwestie besproken werd Over het re sultaat der zitting is nog niets bekend. Gisteravond te halfnegen zou de rijkskanse lier de vertegenwoordigers der beide socialis tische rijksdagfracties ontvangen en met hen de onderhandelingen met de Beiersche regee ring bespreken. Zooals bekend is, moest de con ferentie, die eergisteren tusschen den rijkskanse lier en de sociaal-democratische partijen plaats had tot gister worden verdaagd, daar dr. Wirth verklaarde niet in staat te zijn, voor het eindi gen der onderhandelingen met de Beiersche vertegenwoordigers de sociaal-democratische lei ders op hun vragen antwoord te geven. De Fransche bezettingsoverheid verlangt te Godesberg aan den Rijn de oprichting van een artilleriekamp voor 24 millioen mark. De Duitsche regeering heeft tegen deze over matige belasting der Duitsche financiën protest aangeteekend. OPPER-SILEZIE. Uit Opeln wordt gemeld, dat met het oog op de belangrijke troepenversterkingen,die naar Opper- Silezië zijn gezonden, een gemeenschappelijk com mando over de geallieerde troepen zal worden ingesteld. Als opperbevelhebber zal optreden generaal Le Rond, die reeds in Opper-Silezië is teruggekeerd. De „Lokal Anzeiger" heeft eenige bijzonderhe den over den tegenwoordigen stand van zaken in Opper-Silezië. Iji het heele stemmingsge- bied heerscht tegenwoordig rust. Men gelooft niet meer, dat de Polen nogmaals een opstand zullen ondernemen. Er bestaat voor de Polen daartoe in het geheel geen reden. Intenendeel de economische positie van de arbeiders is uiterst slecht. Zij hebbe geen stakingsondersteu ning ontvangen en ook hun loon als opstandelin gen is hun niet steeds uitbetaald, terwijl de Duitsche arbeiders door de hulporganisaties en de vakvereenigingen geregeld werden uitbetaald. Het Duitsche comité voor Opper-Silezië heeft zich met den Oppersten Poolschen Volksraad in verbinding gesteld. Er wordt in de eerste plaats zich daartoe door een gevoel van eer jegens zijn vriend gedrongen gevoelde. Als dat zoo was, dan had Don Basilio er hem liever om maar toch moest hij zich ernstig tegen Virginia's dwa ze droomen verzetten en haar elk denkbeeld aan een huwelijk met Amyott voor goed uit het hoofd stellen. Een dergelijke gedachten-gang, en nog an dere grieven, brachten het meisje dien dag in een treurige stemming. Sinds eenige dagen had zij Amyott niet gezien. Zij had 't doel zijner reis naar Londen vernomen en vreesde eiken dag te zullen hooren, dat hij geslaagd was. Nog hedenmorgen had zij gehoopt, hem te zullen ontmoeten, zooals dit meermalen Zondags gebeurd was. Maar neen. Don Basilio had haar tot aan de deur van het kasteel bege leid, natuurlijk in gezelschap van Hornby. Het was hard, zeer hard. Die laatste teleurstelling was haar pijnlijk geweest, want heimelijk had het kind de dagen voor dien Zondag geteld en vast geloofd, dat zij hem zou zien. Misschien was hij reeds vertrokken. Die gedachte was vree- selijk. Ze was te verlegen en te trotsch ge weest, om er zelfs naar te vragen, en zijn naam was zelfs niet genoemd. Zij was vandaag nauwe lijks in staat geweest, om zich te bedwingen, uit verlangen om hem te ontmoeten. En nu dacht zij, dat zij hem nooit zou weerzien en voor het eerst van haar leven maakte zich een diep som ber gevoel van haar meester. De toekomst, de heldere, blijde toekomst, waarin de jeugd zoo onderhandeld over den terugkeer der vluchtelin gen.Hun aantal bedraagt op Duitsche zijde 25 h 30.000, terwijl in het geheel slechts 2000 Polen uit het gebied zijn gevlucht. De onderhandelingen nemen 'n gunstigen loop. Er wordt in den laatsten tijd weer propaganda gemaakt voor een Opper Silezischen Vrijstaat. Deze propaganda wordt geleid door de Opper- Silezische eenheidspartij. Waar deze partij het geld voor de propaganda van' daan haalt, weet men niet. De „Lokal Anzeiger" vermoedt dat de fondsen uit Frankrijk komen. POLEN. De „Telegraphen-Union" verneemt uit War schau Gisternamiddag om zes uurvond een zittingvan de centrum-partijen plaats. Besloten werd, het volgende Schrijven aan den minister-president te richten De centrum-partijen deelen den presi dent mede, dat zij zijn zienswijze betreffende het aftreden van het kabinet deelen. Dientengevolge zal het kabinet-Witos, naar verluidt, heden ontslag aanvragen. HONGARIJE. De Oostenrijksche gendarmerieposten bij Agen dorf zijn in den afgeloopen nacht door Hongaar- sche ruiters overvallen en naar Mattersdorf teruggeslagèn. Bij een tegenaanval der Oostenrijkers werd een bende teruggejaagd, waarbij 200 man ge vangen werden genomen. De Oostenrijksche regeering heeft van een en ander kennis gegeven aan de geallieerde vertegenwoordigers te Ween en. Uit Boedapest wordt geneld De Hangaarsche regeering heeft haar antwoord op de nota der Entente nog niet opgesteld. Naar de „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt, zal de minister van buitenlandsche zaken, graaf Banffry, in zijn antwoord den nadruk leggen op de financieele verhouding tusschen Hongarije en Oostenrijk en aan de Entente verzoeken, de bezetting van zone B in stand te mogen houden. Verder zal hij er op wijzen, dat de Hongaarsche regeefing geheel de hand niet heeft gehad in den opstand in zone A. Er bevinden zich nog in 't geheim, noch open lijk Hongaarsche troepen of zelfs Hongaarsche gendarmerie in de ontruimde gebieden. De opstandige troepen hebben uit angst voor eeu communistische overheersching tot bescher ming va a hun rechten zelf naar de wapenen gegrepen. In de zone B, welke door de regeering bezet wordt gehouden, is de orde geheel hersteld, hetgeen als bewijs kan dienen voor het feit, dat de Hongaarsche regeering loyaal optreedt en niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de onlusten in zone A. EGYPTE. Te Alexandrië zijn zeven Egyptenaren ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van Euro peanen bij de onlusten van Mei. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit Tokio meldt men Behalve de minister-president Hara worden door publiek en pers ook de volgende personen genoemd als mogelijke afgevaardigden voor de conferentie te Washington admiraal graaf Ya- mamoto graaf Chinda vroeger gezant te Lon den, die thans in het gevolg van den kroon prins in Japan is teruggekeerd admiraal ba ron Saito, gouverneur generaal van Korea baron Goto, burgemeester van Tokio burg- vast gelooft, werd een droevig ledig. Op dat oogenblik kwam Madeline bij haar en stelde haar, na een vluchtigen, bezorgden blik op haar lijdend gezichtje, een wandeling voor. Virginia was zeer verrast, daar Madeline haast zelden Lethebridge Manor verliet, en zeer tegen een ontmoeting met vrienden opzag. „Ik wilde naar het Park gaan," zeide zij. „om te vragen, of Ralph er nog is. In dat ge val ben ik van plan hem te vragen, of hij Don derdag wil overblijven. Ik vind wel, dat ik wel onvriendelijk en hard voor hem geweest ben en had gaarne, dat hij ter wille onzer oude vriend schap, bij mijn huwelijk tegenwoordig was." Virginia wendde haastig haar gelaat, af, om den hevigen blos te verbergen, want Made line's onverwacht voorstel scheen een antwoord op haar eigen gedachten te zijn. „Zou mr. Fraser het wel goed vinden zeide zij eindelijk, na eenige oogenblikken gezwegen te hebben. „Natuurlijk. Wat mij aangenaam is, vindt hij ook goed. Bij een huwelijk moet men alle onvriendelijke gedachten terzijde stellen en alle onvriendelijke daden vergetenniet dat de arme Ralph de bedoeling heeft gehad, om lnij Verdriet te doen." „O, neen, Madeline, waarlijk niet!" Madeline zag haar eenigszins verlegen aan, fronste haar blank voorhoofd en glimlachte even. Toen zuchtte zij en schudde haar fraai kopje. „Ach, Virginia" begon zij. maar zij ging niet voort. „De schijn is ongelukkig tegen graaf Takahashi, minister van financiën en burggraaf Kaneko, geheimraad. ALLERLEI. De „Peuple" meldt, dat de Fransche ambassa deur te Brussel, De Margérie, in opdracht van Briand aan minister Jaspar heeft medegedeeld, dat Frankrijk er geen oogenblik aan heeft gedacht, België's recht op prioriteit bij de ver deeling der schadeloosstelling te betwisten. Deze verklaring staat blijkbaar in verband met de weigerking der Fransche regeering om de door minister Doumer onderteekende overeenkomst van 13 Augustus jl. te bekrachtigen. Ten gevolge van den hongersnood, vluch ten groote drommen Russen naar 't Westen, en dringen Polen binnen. De kranten uit Lemberg vermelden, dat de vluchtelingen goud, juweelen enz. bij zich hebben, die ze trachten te verkoopen Daardoor is de prijs der edele metalen zeer ge daald. Een gram goud die 800 Mk. waard was, is nu verkocht geworden voor 450 Mk. Platina, vroe ger 3.600 Mk. per gram, is nu maar 2.800 Mk. waard. Het platina in dunne tabletten heeft nog het merk van den vroegeren tsaar. De Noorsche regeering heeft in overeen stemming met Spitsbergen een wetsontwerp ingediend betreffende het mijnwezen in Spits bergen. Omtrent den eigenaardigen toestand in de haven van Cork, waar de transportarbeiders de bureaux van den Havenraad hebben bezet en op het gebouw de roode vlag hebben geheschen, wordt nog gemeld, dat verschillende beambten, die in genoemde bureaux werkzaam waren de be velen van de transportarbeiders niet wilden op volgen. Zij verklaarden, dat zij boven den Ha venraad geen ander gezag erkenden, uitgezon derd dan de Dail Eireann en dat zij den „Sov jet" niet zouden gehoorzamen. Deze beambten werden evenals den secretaris Sir Jame Long, ontslagen. De nog overblijvende beambten ver klaarden met den nieuwen staat van zaken ge noegen te nemen en hun bezigheden zooals ge woonlijk te zullen blijven verrichten. Zij bleven in hun bureaux, sigaretten rookend en zich vroolijk makend over hun nieuwe meesters. In den namiddag kwam de secretaris van het Ier sche republikeinschc ministerie van Arbeid tus- schenbeide, waarop de besprekingen met den Havenraad hervat werden. De openbare meening was tegen de stakers, niet zoozeer om economische redenen als wel wegens het feit, dat hun actie als verraad je gens Sinn Fein werd beschouwd. Dit had ten gevolge, dat de stakers zich bereid verklaar den tot een conferentie met den havenraad, wanneer een vertegenwoordiger van de Dail Eireann als voorzitter zou fungeeren. In dien tusschentijd bleef de roode vlag wapperen, hoewel Unionisten en Sinn Feiners de verwij dering ervan eischten. In den loop van den avond werd gemeld, dat arbitrage was aan vaard. De bijeenkomst van de stakers, waar dit werd medegedeeld werd besloten met het zin gen van de „Roode Vlag." Reuter meldt uit Londen, dat in alle dee len van het land de wcrkeloozen betoogingen houden en zich in optocht begeven naar de bu reaux der autoriteiten, om steun te vragen. Hier en daar is het tot botsingen met de politie ge komen. Gisteren versperde een menigte van vijf duizend menschen de hoofdstraten van Li verpool. Hetzelfde geschieddde te Bristol waar de politie de menigte uiteendreef, alsmede in Huddersfield en Pontypridd. Met het oog op de buitengewone duurte heeft de Hongaarsche regeering, naar de bladen hem. Hij heeft m'n armen papa zeer teleurge steld, en mij, na papa's dood, niet broederlijk behandeld" zeide zij ernstig en treurig. „Hij wil de mij uit mijn huis verjagen en beweerde, dat de lieve oude plaats, waarvan ik zooveel houd, meer dan eenig plekje ter wereld van hem en niet van mij was. 't Is al te ongerijmd Somtijds verbeeld ik mij dat ik het gedroomd heb, en hij zooiets nooit heeft bedoeld. Hugh moet zich zeker vergist hebben. Geld Als Ralph geld noodig heeft, kan hij zoo veel krijgen, als hij verkiest, maar de plaats, mijn lief, oud tehuis Virginia sloeg de handen met een wanho pig gebaar in een. ',,'t Is alles een vergissing, een gruwelijke vergissing viel zij haar plot seling in de rede. „Ik verzeker u, Madeline, dat' Een stap op het kiezelzand dicht in haar nabijheid deed haar intijds zwijgen, want voor zichtigheid en zelfbeheersching waren hoedanig heden, die bij Virginia niet verder dan tot zekere hoogte gingen en de woorden, die reeds sedert weken haar op de lippen hadden gebrand, waren haar bijna ontsnapt. Beide meisjes schrikten en veranderde van kleur, toen zij bespeurden, dat het niemand anders dan Amyott zelf was. Hij stond eenige passen van hen af, aarzelend, met zijn hoed in de hand. „Mag ik vroeg hij met een eenigszins smeekenden blik op Madeline. „Ik weet, dat het aanmatigend van mij is, maar toch was ik zoo verlangend om u te zien (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1