DAGBLAD WOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. De stichting der R. K. Universiteit. Virginia's levensloop. F U I ILÊTOfl 44ste Jaargang. Zaterdag 10 September 1921. No. 13139. Bureau K O E M ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Onderstaand schrijven is van Z.H. l'aus Benedictus XV bij het Doorluchtig Episcopaat van Nederland over de stichting der R.K. Uni versiteit ingekomen Aan onze Eerbiedwaardige Broeders Henrieus, Aartsbisschop van Utrecht, en de andere Bis schoppen van Nederland. Benedictus XV. Paus. Eerbiedwaardige Broeders, Heil en Aposiolischen Segen. In Nederland eene Katholieke Universiteit te stichten, ziedaar een plan, welks verwezen lijking sinds lang te recht het voorwerp was van Uwe vurigste wenschenwant de bekende uit spraak van den profeet indachtig, „dat wijsheid en kennis rijkdom zijn ten heil", hieldt Gij U over tuigd, dat niets voor Uwe kerkprovincie van grooter nut zou zijn, dan het opgroeiend geslacht zoo op te leiden, dat het, voorgelicht door het Geloof, in alle soort van wetenschappen, godde lijke zoowel als menschelijke, tot hooge vorming zou geraken. Met de grootste voldoening hebben Wij daar om dan ook de tijding ontvangen, dat Gij thans op het punt staat dat plan ten uitvoer te leggen. Steeds immers plachten de Pausen van Rome in den loop der eeuwen, zoowel tot beveiliging yen den godsdienst, als tot bevordering der ware weienschap, edele burchten voor hoogere stu diën te stichten of tot rijker bloei te brengen. Zou het dan ook wel iemand kunnen ontgaan, dat, zoo ooit dan in onzen tijd, het algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei van zulke Hoogescholen vordert, in onzen tijd. waar in zich allerwegen een zoo groote vloed van dwa lingen baanbreekt, dat met de heiligheid der zeden het geloof zelf der volkeren in het ernstig ste gevaar gaat verkeeren Elders niet alleen over geheel Europa, maar ook in Amerika, richtte de weldoordachte vrij gevigheid der katholieke bevolking dan ook sedert lang haar ernstig pogen op het verwezenlijken van dit doel, zoodat men zou kunnen zeggen, dat er nagenoeg geen volk is, bij hetwelk de godsdienst bloeit en dat welvaart geniet, waar zulke hoogere onderwijsinrichtingen nog ont breken. In dezen, wij zouden willen zeggen, wedstrijd der vokeren, zullen de Katholieken van Nedeiv land, die immers door een waarlijk buitengewone geestdrift voor de geestesbeschaving uitblinken, stellig voor niemand onderdoen. En nauwelijks behoeft vermeld te worden, wat rijke weelde van alleredelste vruchten, daar van valt te verwachten. Wanneer immers tal van jongelieden, uit muntend door deugd en geleerdheid, in opeen volgende rijen het openbaar leven zullen in gaan, bezield met den vurigsten ijver voor de katholieke zaak, dan moeten er, zoo voor de Kerk als voor den Staat zelf, betere tijden gaan aanbreken. Wilt dan, Eerbiedwaardige Broeders, met alle kracht en één van zin aandringen, om dat werk tot stand te brengen, waaraan zoo groote winst voor uw vaderland is verbonden. Wij van onzen kant kunnen uw herderlijk pogen niet genoeg prijzen en Wij bevelen uwe Universiteit met den allermeesten nadruk aan in de onbekrompen mildheid v. alle welgezinden. Van God voor U de noodige middelen afsmeekend opdat Gij dit werk ten spoedigste tot de gewensch 73 „Aanmatigend, van u, neef Ralph Made line ging naar hem toe en reikte hem met de haar eigen innemende lieftalligheid de hand. ,,lk was juist op weg naar u toe." „Naar mij herhaalde hij verrast. „Ik dacht, dat ik in ongenade gevallen was en gij mi j nooit weer woudt spreken Zij kreeg een hevige kleur. „Als 't u belieft," zeide zij met iets pijnlijks in haar toon. „Laat ons voorgoed alle onaangename herinneringen ter zijde stellen. Virginia kan u zeggen, zeide zij met een smeekenden blik op haar vriendin, dat wij juist over u spraken, en hoe gaarne ik alles wil vergeven en vergeten, Ralph, ge moet Donderdag mijn huwelijk komen bijwonen," besloot zij met ecri van haar innemende, onweer staanbare glimlachjes. ,,Madeline Beste Madeline De jonge man was zeer aangedaan, en drukte met. warmte de V?d' dic zij hem z0° Su,we£ had toegestoken. è'M,at ziJt gij goed en vriendelijk zei hij, na zoo °°^enb1 ikken gezwegen te hebben. „Maar reld V'ge aItiïdlurt liefste meisje ter we- de'lijlc k"n,t dus Afgesproken zeide zij vrien- 'J Scllud'le het, hoofd. „Ik ben bang, dat Advert entiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. te uitvoering moogt brengen, schenken Wij U, Eerbiedwaardige Broeders, en al degenen, die zich zullen beijveren, U met raad of daad bij te staan, van ganscher harte Onzen Apostoli- sc-hen Zegen, niet alleen als voorbode van 's- Hemels gunsten, rnaar ook als onderpand van Onze Vaderlijke toegenegenheid. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, het zevende jaar van Ons Pausschap. Benedictus XV, Paus. Buitenlandse^ Nieuws» DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. De voorbereidende besprekingen tusschen de mogendheden die belang hebben bij de ontwapeningsconferentie te Washington, zul len, naar de „Evening News" meldt, waar schijnlijk aan het einde van deze maand te Londen worden gehouden. Op het oogenblik zijn de gezanten van China en Japan te Ge- néve, waar zij aan de Vergadering van den Volkenbond deelnemen, en men verwacht niet dat zij voor de laatste week in September te- rugkeeren. De Fransche en Italiaansche ge zanten zijn eveneens uit de stad. De besprekingen zullen niet van formeelen aard zijn, en zij zullen allerminst het karak ter van een conferentie dragen. Het doel is alleen de punten van de Washingtonsclie agen da na te gaan, ten einde eventueele geschillen te voorkomen en den voortganf der beraad slagingen te bespoedigen. De vertegenwoordigers te Londen van Frank rijk, Italië, Japan en China hebben nog geen officieele uitnoodiging van het Britsche depar tement van Buitenlandsche Zaken ontvangen, doch verwachten deze ieder oogenblik. Men heeft groote verwachtingen van deze besprekingen. Hoewel de Amerikaansche regeering aan vankelijk niet vóór dergelijke voorbereidende besprekingen was, gaat zij er, volgens de „Eve ning News" thans mede accoord. De Amerikaan sche gezant, die thans in Hythe is, zal van al het behandelde op de hoogte blijven. Reuter verneemt, dat, ofschoon de Britsche re geering een voorstel voor het houden van voor- loopige besprekingen en over de Washingtonsclie conferentie te Londen gaarne zou tegemoet zien, een voorstel in dien geest niet is gedaan, sinds het Britsche voorstel daaromtrent twee maanden ge leden werd verworpen, daar Washington er blijk baar niet zijn onvoorwaardelijke goedkeuring aan hechtte. In officieele kringen is men van meening, dat de aankondiging hieromtrent in de ochtend bladen een zakelijke bespreking betreft, die onvermijdelijk aan een internationale confe rentie als die te Washington moet voorafgaan. Dergelijke besprekingen behoeven niet door hooggeplaatste diplomaten te worden gehou den. RUSLAND. Volgens de „Daily Herald", zoo meldt Reu ter uit Londen, heeft de Russische afvaar diging aldaar het antwoord ontvangen der Sovjet regeering op de geallieerde nota dei- vorige week, waarin hulpverleening in den Russischen hongersnood werd aangeboden. Het antwoord is een botte weigering van het aanbod. De Russische Regeering zegt, alle mogelijke fa ciliteiten en steun te zullen geven aan elke prac- tische en ernstige poging om de door den honger getroffen boeren en arbeiders te helpen, doch wat de voorstellen der Noulens-Commissie be treft, deze kan de Russische regeering slechts ik niet kan. Het is onmogelijk," zei hij haas- Dg- „Vandaag heb ik het gewaagd, omdat ik u vaarwel wilde zeggen en" voor de eer ste maal wierp hij een blik op Virginia, die on willekeurig zich op een afstand hield. „En miss Neveille. Gisteravond heb ik mijn benoeming ontvangen en binnen een week vertrek ik naar Indië. Ik moet vanavond naar de stad om mijn chef te spreken en zal het waarschijnlijk zeer druk hebben" Zijn stem stokte en Rij zag de meisjes wanhopig aan. Madeline was zeer geschrokken. Virginia was doodsbleek, maar stond onbeweeglijk met haar oogen op den grond gevestigd. „Naar Indië! Zoo ver! Ls het werkelijk waar, Ralph zei Madeline eindelijk met op recht leedwezen. „Ja, 't is waar. Is het niet gelukkig?" Hij lachte zenuwachtig. „D„ de beste man van de wereld heeft mij uit wel vijftig anderen geko zen, die ongetwijfeld veel geschikter zijn dan ik. Ik kan het zeil nauwelijks gelooven, want de Hemel weet, dat ik niet anders dacht, dan dat het geluk mij Voorgoed den rug had toege keerd. Het scheelde dan ook niet veel. Ik ben er natuurlijk zeer dankbaar voor. Toul vienl a qui sait attendee, zooals ge weet, en ik heb lang genoeg gewacht, niet waar?" Hij sprak min of meer wild, want Virginia's voortdurend stilzwijgen, haar onbeweeglij ke houding en doodelijke bleekheid, die hij wel moest opmerken, hinderden hem vreeselijk. beschouwen als een monsterachtig gebaar van spot, ten koste van van honger stervende men- schen. Tsjitsjerin zegt voorts in de nota, dat de Sovjet-regeering zeer verbaasd is over het feit, dat de nota van Noulens, in plaats van werkelijken steun aan te bieden, aanleiding geeft aan het verlangen steun te verleenen te twijfelen. Reeds de benoeming van Nou lens, den perfiden vijand der revolutie wekt in heel Rusland verontwaardiging. Het Rus sische volk herinnert zich, hoe Noulens als Fransch gezant te Petersburg deelnam aan contra-revolutionaire stokerijen. Zijn com missie stelt niet de redding der verhonger den voor, maar wil den binnenlandschen toe stand in Sovjet-Rusland onderzoeken. Noch de Amerikaansche steun-commissie, noch Nansen hebben het noodig of mogelijk geoordeeld de hongerlijdende massa's te laten wachten tot dat onderzoek geëindigd zou zijn.Terwijl millioenen menschen van hongen sterven, houdt de commis- sie-Noulens zich bezig met het onderzoek der sta tistieken over Rusland in plaats levensmid delen te verschaffen. Tsjitsjerin wijst vervolgens op het contrast tusschen de zakelijke pogingen van de Amerika nen, Nansen en de Duitschers, en de cynische traagheid zooals hij het noemt, van den Opper sten Raad. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken heeft nog geen herhaling ontvangen van het draadlooze telegram uit Moskou, dat Donder dag te Parijs ontvangen is nopens het antwoord der Sowjet-regeering aan het comité tot hulpver leening aan de slachtoffers van den hongersnood. Om een herhaling was blijkbaar gevraagd in verband met den ernst van den toestand. Er is derhalve reden om aan te nemen, meent men, dat de tekst welke een communistisch blad te Parijs gegeven heeft van bedoeld telegram juist is ge weest. Dit antwoord komt naar men weet overeen met, een weigering Van de zijde der Sovjetregee- ring. De „Frankfurter Zeitung" meldt, dat in Helsingfors berichten over de bloedige on derdrukking van een pas ontdekte samen - zwei ing tegen de Sovjetregeering ingekomen zijn. De leider dezer samenzwering was professor I agaritsjcf zij Lelde ruim 200 personen, waar onder zich, naar officieel is vastgesteld, ruim 100 sovjetambtenaren en officieren bevonden. Volgens een officieel protocol waren onder de 61 personen, die zijn doodgeschoten, prof. Tagaritsjef en zijn vrouw, een vroegere senator, prins Oesjtomsky, eenige studenten en een aan tal officieren en matrozen, die aan het oproei te Kroon tad hadden deelgenomen. POLEN. Het Pers-bureau der Russische legatie te Warschau publiceert een intervieuw met den vertegenwoordiger Karachan over 't vraag stuk der tegenwoordige Poolsch-Russische ver houding. Karachan deelt daarin mede, wat zijns inziens aan een prompte uitvoering van de verplichtingen van het verdrag ,van Riga in den weg staat en geeft uitdrukking aan zijn ver wachting, dat deze moeilijkheden weldra uit den weg geruimd zullen worden. Hij zegt verder, dat dan de kwestie van de wederontruiming van de fabrieken en de schadeloosstelling voor het verlies van spoorwegmateriaal en alle andere kwesties gemakkelijk geregeld zullen worden. DUITSCHLAND. In Munchen heeft de landdagafgevaardigde Was zij hem eenigszins genegen Hij had op dat oogenblik wel alles willen geven voor één blik dier zachte, sprekende oogen, die zijn hart zoo dikwijls hadden doen kloppen en met het vurig verlangen vervuld om de diepte, die ze deden vermoeden, te peilen. Kon zij ze nu maar zien! Doch neen,zij sloeg ze niet op en stond daar koud en roerloos als een beeld, terwijl haar geheele ziel kampte tegen de genegenheid, die haar geheel nieuw was en zoozeer deed lij den. „Als het u genoegen doet, dan natuurlijk niij ook" zei Madeline op haar gewonen kalmen toon, „maar toch is het min of meer een schok. Het is zoo plotselingZooeven zei ik nog tot Virginia, dat ik u, zoo gaarne bij mijn huwelijk had gezien, en bovendien was er nog iets anders Zij ging niet voort. Het scheen, dat zij eenigs zins verlegen was en over iets nadacht. „Ik wilde n iets zeggen, neef Ralph, maar ge moet er niet boos om worden. Als mijn arme papa was blijven leven en niet zoo plotseling gestorven was,zou hij zeker een andere beschikking hebben gemaakt, in plaats van het testament, dat hij eenige jaren geleden, naar ik weet vernietigd heeft. Hij zou u zeker eenig geld hebben vermaakt, en nu had ik gaarne, dat gij dit van mij woudt aannemen. Hugh wenscht het ook, dat weet ik, want wij hebben er over gesproken, en Dit was zelfs voor Amyott's geduld te veel. Een voorwerp van Fraser's edelmoedigheid Fischer (Neurenberg) een rede gehouden, waarin hij aankondigde, dat de uitroeping van de repu bliek Noord-Beieren zeer binnenkort kan ver wacht worden. Noord-Duitschland, zeide hij, kan bankroet gaan, en liever heden dan morgen. Ik behoef niet te verzwijgen, wat men morgen of over morgen toch vernemen zal, n.l. dat Noord- Beieren zich tot een zelfstandige republiek zal uitroepen. Wellicht trekken de Zuid-Beieren hieruit hun conclusie en zorgen zij er voor, dat Von Kahr nog op het laatste oogenblik aftreedt. Verwenscht de Noord-Beiersche arbeiders niet, wijl deze hun geduld sneller verliezen dan de Zuid-Beieren Ondersteunt de Noord- Beiersche arbeiders in de komende dagen en uren en de overwinning zal ons zijn. In deze rede wordt dus duidelijk en zonder omwegen uitgesproken, dat de Noord-Beier- sche arbeiders van zins zijn naar de macht te grijpen. Daarentegen publiceert de „Frank. Kurier" te Neurenberg een oproep tot de bevolking, waarin alle niet-socialistische burgers tot be strijding der socialistische plannen en tot aan eensluiting tegen eventueele gewelddaden van links worden aangespoord FRANKRIJK. Dat de Fransche katholieken zeer bereid zijn krachtig mede te helpen aan het herstel der tij dens den oorlog verwoeste kerken moge blijken uit het feit, dat een leening van 15 millioen francs die was uitgeschreven door de herstel-coöpera tieve voor de kerken van het diocees Nancy, in minder dan 6 weken tijds is bijeengebracht en geheel in de streek zelf. De diocesane com missie van een monumen voor eeredienst hee t eeds een zesta! plannen en ontwerpen goedge keurd, zoodat de werkzaamheden onmiddellijk aanvangen. Van den anderen kant verneemt de „Msb." dat te Atrecht men ook meer spoed zet bij het her stellen der kerken. Op het oogenblik is aan den minister van verwoeste gebieden de uitlevering gevraagd van een tweede voorloopig certificaat voor de globale oorlogschade, door 67 kerken, in 66 gemeenten gelegen, teneinde de werkzaam heden voor het herstel te kunnen voortzetten. De schade voor die 67 kerken bedraagt bijna 14 millioen, waarde 1914, met sen gemiddelde van 207,000 francs, waarde 1914, per kerk. GRIEKEN EN TURKEN. Reuter meldt dd. 9 dezer, dat volgens de laatste^berichten de Grieksche aanval ten Oosten van de Sakaria tot stilstand is gekomen. De laat ste dagen is er hevig gevochten, maar nu zijn er teekenen, die op een Griekschen terugtocht wij zen. Het Grieksche leger neemt thans een positie in, 64 kilometer ten Zuid-Westen van Angora. HONGARIJE. Volgens een bericht van Wolff uit Weenen geeft de „Wiener Mittag Zeitung" in een speciale editie het bericht, dat de landsregeering voor West-Hongarije ten gevolge van het naderen van Hongaarsche benden zich heeft teruggetrok ken op Mattersdorf en van daar op Wiener Neustadt. MAROKKO. Het bureau Belga seint uit Madrid Ondanks het stilzwijgen dienaangaande in officieele kringen wijzen de bladen erop, dat te worden, onder den dekmantel van Ma deline's genegenheid en welwillende gevoe lens, was inderdaad een bittere pilde gedach te alleen aan de mogelijkheid er van was reeds ondraaglijk. Een toornige blos bedekte zijn ge laat. Zijn blauwe oogen fonkelden. „Dank u," begon hij haastig. „Ik ben nu Goddank, van Fraser's en uw weldadigheid onafhankelijkMaar toen hij de pijnlijke uitdrukking van Madeline's gezichtje bespeurde, gevoelde hij berouw. „Lieve Madeline zei hij vriendelijk. „Ver geef mij. 't Is vandaag de laatste dag, dat ik u zie, de laatste, dat gij voor mij mijn goed nichtje Madeline van voorheen zijt Voor alles ter wereld zou ik u geen leed willen doen. Wat het geld betreft, dank u nogmaals duizendmaal. Ik heb het gelukkig niet noodig. Mijn toekomst is voldoende verzekerd. De Kunst is, wel bezien, een grillige meesteres, en nu de wereld eenmaal dom genoeg is, om mijn genie voor het penseel niet te erkennen, is 't misschien maar beter dat de zaak zoo geloopen is, en ik mij weder tot mijn vroegere loopbaan heb gewend. Ge kunt in allen gevalle volkomen gerust over mij zijn. Als ik twintig of dertig jaar als een rijke nabob, en zoo geel als goud, uit Indië terugkeer, Hij was te aangedaan om den zin te vol tooien. De woorden bleven hem in de keel steken, toen zich enkele heldere droppels op Madeline's bleeke wangen vertoonden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1