gisteren de krijgsver ichtingen bij Melilla zouden beginnen. Blijkens uit het vijandelijk kamp ontvan gen berichten zou onder de leiders der Mooische legers oneenigheid heerschen. De stam der Beni Urruguel heeft zich van de andere Kabylenstammen afgesche'den. Te Mei'Ha en te Malaga ontvangen berchten schijnen te bevest'gen, dat de stammen 'n de buurt van Meldla aan generaal Berenguer onder werping hebben aangeboden. De generaal zou aan de gezanten der Kabylen hebben geantwoord dat zij eerst alle wapenen en mumt'e moeten U't- leverenDe Spaansche troepen zullen vervolgens het geb;ed bezetten. Indien wapenen worden gevonden, zou tot een razzia worden overgegaan. Volgens het „Diar:o Universal" hebben de stammen der Beni S'car, Beni Tafana en Ben' Mesquita hun onderwerping aangeboden. AMERIKA EN DUITSCHLAND Zooals reeds gemeld is, heeft Amerika aange boden aan de Entente een toelichting te verstrek ken over het vredesverdrag met Duitschland. De Fransche regeering is thans, zooals de bladen ver nemen, bezig de geallieerden te polsen over het geven van een gezamenlijk antwoord. ENGELSCH-INDIE. Reuter meldt uit Londen In den nacht van 30 Augustus is in Balasinar (in den Mohammedaanschen staat van dien naam in het gouvernement Bombay) een opstand uitgebroken. De resident werd door de me nigte aangevallen en gewond. De opstand was te wijten aan de heftige redevoeringen van agitatoren. Bij de komst der politie werd de menigte verspreid. AUSTRALIË. Het nieuwe parlement van Victoria heeft Donderdag zijn eerste vergadering gehouden en Sir J. Mackay als voorzitter herkozen. Een regeeringsverklaring zal vermoedelijk eerst op 13 dezer worden afgelegd. Men verwacht deze uit eenzetting met groote belangstelling, aangezien er in het parlement geen enkele groep een meer derheid kan aanwijzen. ALLERLEI. Men meldt uit Marseille De postboot „Pro vence," welke hier weldra binnen zal laopen, zal eenige honderden Russen terug brengen, die sol daten geweest zijn in het leger van Wrangel en naar Brazilië waren gegaan, doch daar niet zijn toegelaten. Zij zullen met een ander schip naar het naburige Oosten of Rusland gebracht worden al naar de omstandigheden zullen toelaten. Men verneemt uit Berlijn De Fransche luchtvaartafdeelingen in Elzas- Lotharingen zijn de laatste dagen belangrijk versterkt. Een nieuw eskader van vijftien af- deelingen wordt geformeerd en langs den Rijn worden niet minder dan zes nieuwe groote vlieg velden ingericht. Uit Londen meldt men Doumer, de Fran sche minister v. financiën, had gisteren een on derhoud met Horne. Doumer zette het nieuwe Fransche standpunt inzake de verdeeling van de eerste Duitsche betalingen uiteen. Indien dit standpunt wordt aangenomen, dan zal Frankrijk een gedeelte van het eerste mil liard krijgen ten koste van Engeland. In wel ingelichte kringen verklaart men, dat de Engelsche regeering niet zal afwijken van de bestaande overeenkomst. Enkele gevallen van een verandering zouden een financieele conferentie noodig maken. De Belgische troepenafdeeling, die zich in gevolge het ultimatum der geallieerden aan Duitschland gereed hield om bij de minste ge beurtenis den Rijn over te steken, zal, waar de Duitschers een begin van uitvoering hebben ge geven aan hun verplichtingen, op 15 September a.s. uit het Duitsche bezette gebied naar België terugkeeren. Uit Hamburg meldt men Tusschen de werkgevers en werknemers in het expeditie-bedrijf te Hamburg is een over eenkomst tot stand gekomen op grond van een scheidsrechterlijke uitspraak de arbeid is weder hervat. De werkgevers deelen mede, dat de vracht gelden, verhoogd zijn, doordat de loonen der arbeiders verdriedubbeld zijn. Stuten-Generaal. TWEEDE KAMER. Ziiling van Vrijdag9 Sepl. Kieswet. Het amendement-Albarda op de wijziging van de Kieswet betreffende hulp aan analpha- beten, waarover gisteren de stemmen staakten, wordt verworpen met 40 tegen 31. De heer A 1 b a r d a trekt het amendement inzake de stemgelegenheid voor visschers, rei zigers enz. in, omdat hij geen kans ziet een rege ling te ontwerpen, die past in het ontwerp. Hij denkt echter over een initiatief ontwerp. Hij handhaafd van het amendement inzake de vor- keurstemmen alleen de invoering van den lijst- kiesdeeler en dient een sub-amendement in op het amendement-D rion voor verkiezing bij voorkeurstemmen van ten minste 1/5 van den kicsdeeler om voor 1/5 te lezen lj2. De heer Deckers wil voor 1/5 lezen 1/4. Het amendement Bongaerts inzake de voorkeurstemmen wordt ingetrokken. De heer D r i o n (V. B.) verdedigt de wijzi ging van zijn amendement, waarbij het aantal voorkeurstemmen, benoodigd voor 't verkie zen van een candidaat, is gesteld op 1/5 gedeelte van den kiesdeeler. De Minister van Binnenland- sche zaken de heer Ruys de Beeren- brouck wenscht op te merken, dat de heer Albarda zijn gisteren aangenomen grondgedachte heeft losgelaten. Het amendement-Albarda betreffende het invoeren van den kieslijstdeelei' wordt z.h.s. aangenomen. Het sub-amendement-Albarda op hetvamen- dement-Drion, om een aantal voorkeurstem men voor een candidaat, om gekozen te wor den, te stellen op de helft, van dien kiesdee ler, wordt aangenomen niet 42 tegen 30 stemmen. Het amendement-Drion, wordt aangeno men met 60 tegen 11 stemmen. Bij art. 103 licht de heer Drion (V. B.) een amendement toe, om bij de aanwijzing van de plaatsvervangers dezelfde regelen toe te passen als bij de gekozenen. Het amendement wordt z.h.s. aangenomen. De heer Van Scha ik (R. K.) deelt mede, dat hij zijn amendementen intrekt. Nij Art. 129 verdedigt de heer Rutgers (A. R.) twee amendementen, strekkende om uit gevallen candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer op de lijst te herplaatsen a. zonder dat daartoe hunnerzijds een uitdruk kelijk verzoek noodig is en b. op de plaats, waarop de uitslag der stemmen hen gebracht heeft. Een andere amendement beoogt te voor komen, dat een lijst, door het telkens herplaat sen van uitgevallen candidaten uitgeput zou raken, terwijl metterdaad die lijst toch geen lid ter vervulling van een bestaande vacature zou opleveren. De Minister acht het eerste amendement niet gewenscht. Het tweede amendement zou kunnen leiden tot ongewenschte afspraken tus schen de candidaten Wat betreft het derde amen dement, met de gedachte hiervan kan de minister zich vereenigen, alleen niet met de wijze, waarop deze is uitgewerkt. Spr. is genegen, de gedach ten in zijn ontwerp over te nemen, indien de heer Rutgers dit intrekt. De heer Rutgers voldoet aan dit verziek. Ook trekt hij het eerste amendement in, doch hij handhaaft zijn tweede. Dit amendement wordt z.h.s. aangenomen. Provinciale wet. Aan de orde is dan het wetsontwerp tot wij ziging van de Provinciale wet. De heer Albarda (S.D.A.P.) licht bij art. 15 een amendement toe om in plaats van „den dag, waarop de uitslag der verkiezing is tgesteld", te lezen „den dag, waarop hij tot lid van de Provinciale Staten benoemd werd verklaard." De heer Rutgers (A. R.) bestrijdt het amendement. De heer B e u m e r (A. R.) vindt de bedoe ling van het amendement juist. De M i n i s t e r geeft de voorkeur aan de be staande regeling. Het amendement wordt z. h. s. aangenomen. De eindstemming over het ontwerp zal plaats hebben gelijk met die over de Kieswet. Gemeentewet. Aan de orde is hierna het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet. De heer Van de Laar (C. S.) verdedigt een amendement, om een nieuw art. 10e toe te voegen, luidende „In afwijking van het be paalde in art. 99 der Kieswet wordt in den tweeden en vierden zin van het tweede lid van dit artikel niet 75 doch 50 gesteld." De bedoeling van het amendement is, dat bij de stemming voor de gemeenteraadsverkie zing reeds 50 van den kiesdeeler voldoen de is, om aan een partij een zetel toe te ken nen. 75 acht spr. te hoog. De heer Albarda (S.D.A.P.) vreest, dat het gevolg van dit amendement zal zijn, dat velerlei kleine partijtjes een plaats gaan in nemen in den gemeenteraad. Hij verklaart zich tegen het amendement. De heer Drion (V. B.) verdedigt het amen dement. De heer Kleerekoper (S.D.A.P.) merkt op, dat het amendement eveneens in de hand zal werken dat particuliere personen zullen trachten in den Raad te komen, waarbij tevens de kans op vacatures in den Raad grooter wordt. De Minister laat de beslissing over het amendement aan de Kamer over. De heer Van de Laar repliceert. Het amendement wordt hierna verwor pen met 39 tegen 27 stemmen. Aangenomen z.h.s. wordt een amendement- Albarda om de verklaring van den burgemeester over het ingezetenschap van een candidaat te eischen op den dag, waarop de candidaat tot den Raad wordt toegelaten. Bij art. 38 b. verdedigt de heer A 1 b a r- da (S. D.) een amendement, strekkende om in gemeenten van meer dan 20.000 zielen de open-gevallen plaats bij het uitgeput raken van een lijst tot de volgende algemeene ver kiezing onvervuld te laten. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) bestrijdt het amendement. De Minister verklaart in tegenstelling met den heer Snoeck Henkemans dat de Re geering zich goed met het amendement kan vereenigen. De heer Rutgers (A, R.) bestrijdt het amendement op dezelfde gronden als de heer Snoeck Henkemans. Het amendement wordt verw orpen met 35 tegen 29 "temmen. De stemming wordt gehouden gelijk met die over de Kieswet. De heer W ij n k o o p (C. P.) verzoekt ten slotte verlof tot het richten van vragen aan de Regeering, speciaal aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, inzake steun aan het hon gerende Sovjet-Rusland en over de diplomatieke en economische verhoudingen van Nederland tot Sovjet-Rusland. Over dit verzoek zal Dinsdag worden beslist. De vergadering wordt hierna gesloten. ttijanenlaiid. Reis Prins Hendrik. In verband met het a.s. bezoek der Joninklijke Familie aan Zeeland, wordt bericht, dat de Prins reeds den 14en dezer naar Middelburg vertrekt, waar hij de gast zal zijn van den Com missaris der Koningin, en dien dag de vergadering uitgeschreven door de ZeeuwscheLandbouw Maat schappij en het Nederlandsch Huishoudkundig Congres zal bijwonen, om verder met de Ko ningin en Prinses het bezoek aan de tentoonstel ling en de verdere reis door Zeeland mede te maken. De Engelsche gezant. De „Morning Post" meldt, dat sir. Donals Graham, Britisch gezant te 's-Gravenhage, be noemd is tot Britsch ambassadeur. De Waag te Deventer. B. en W. stellen den raad voor 20.000 uit te trekken voor de herstellingen van de beroemde Waag, die sporen van verzakking vertoont. Consulaten. Bij Kon. Besl. is de heer E. V. J. M. Seyd- litz, vice-consul der Nederlanden te Brussel, bevorderd tot consul der Nederlanden aldaar, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. derzaal, de Gevangen Poort en nog enkele an dere historische merkwaardigheden getoond, waarna door het Park Zorgvlieg naar hetVredes- paleis werd gereden, dat met het oog op den beschikbaren tijd gedeeltelijk bezichtigd werd. Vervolgens leidde de rit door de Schevening- sche Boschjes langs de schilderachtige water partij naar ScheVeningea waar den vreemden gasten een noenmaal werd aangeboden door het Gemeentebestuur. B. enW. zaten mede aan en aan dat dejeuner stelde de Burgemeester na een kort woord gesproken te hebben een dronk in op de gezondheid van het Engelsche Konings huis en werd door een der Engelschen op ons Vorstenhuis gedronken. Een en ander met de gebruikelijke three cheers. Hierna werd de terugtocht naar de stad ondernomen en keerde het gezelschap naar Rotterdam terug. Bij de aankomst van het Engelsche eskader op heden Zaterdag 10 Sept. zullen in de Amsterdam- sche havens saluutschoten worden gelost. Rear Admiral H. Hodges heeft Voor de „Co ventry" een ligplaats verzocht voor den wal, teneinde het Amsterdamsche publiek in de ge legenheid te stellen iederen namiddag tuschen 2 en 6 uur zijn schip te bezoeken. De „Coventry" krijgt thans ligplaats aan de Handelskade beoosten het terrein der Holland- sche Stoomboot Maatschappij, voor pandEuropa welke plaats de Directie van de N.V. Blaauw- hoedenveem-Vriesseveem zoo bereidwillig was voor dat schip af te staan. Hoofdstuk VI der Grondwet. In den brief waarbij de Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan den voorwitter Van de Tweede Kamer heeft doen toekomen de memorie van antwoord in zake de wetsontwerpen tot herziening Van de Grondwet, deelt hij mede, dat daartoe door de Koningin gemachtigd, het wets ontwerp tot wijziging van het Vle hoofdstuk der Grondwet, wordt ingetrokken. Gemeentelijke hal- en winkelbedrijven. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der verschillende provincies het volgende schrijven gericht „Het is mij gebleken, dat nog door ver schillende gemeenten door middel van hallen en gemeentewinkels handel wordt gedreven in allerlei goederen, blijkbaar met de bedoe ling voor de ingezetenen wegens berekening van onredelijke prijzen door de handelaren ingevolge de bijzondere omstandigheden der laatste jaren als prijsregelaar op te treden. Hoewel de gemeentebesturen geheel vrij m hun handelwijze met betrekking tot deze aan gelegenheid blijven, ben ik met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en den Middenstandsraad van meening, dat het ge- meentewinkelbedrijf eerst dan bestaansrecht heeft, indien alle kosten welke op het be drijf van den gewonen handelaar rusten, ook ten laste van het gemeentebedrijf komen. Eerst dan is toch de concurrentie der gemeentelijke winkels met particuliere bedrijven op commerciee gezonde basis gegrond. Hieraan wordt veelal blijkbaar niet voldaan, aangezien door de gemeentewinkels groote voordeelen worden genoten, als vrijdom van huur belasting e.d. en niettemin toch nog vaak verlies wordt geleden. U gelieve de gemeentebesturen in uwe pro vincie, welke daarvoor in aanmerking komen, met nadruk er op te wijzen, dat de gemeen telijke winkels aan voormelde vereischten be- hooren te voldoen en anders redelijkerwijs dienen te worden opgeheven, zoowel in het belang van de gemeenten, als ter beëindiging eener oneerlijke concurrentie met den handel drijvende middenstand. Het grensverkeer. Naar wij vernemen van de Belgische grens wacht te Beek bij Nijmegen, is het van heden af toegestaan, de grens van Nederland naar het door de Belgen bezette gebied zonder visum te pas- seeren voorzien van een geldigen Hollandschen pas kan men vrij van Nijmegen naar Kleef gaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Volksuniversiteit. Gelijk uit de advertentie in dit blad blijkt, is ïm Rotterdam een R.K. Volksuniversiteit op gericht. Tot onzen groote voldoening heeft het Bestuur van deze zoo nuttige instelling ook Roomsch Schiedam in haar plannen betrokken. Aanstaande Zondag zal in alle kerken en in den R. K. Volksbond de annonce worden aangeplakt, waarop de cursussen staan aangegeven. Ook kan men de in R.K. Boekwinkels gratis het program maboek bekomen, waar alle cursussen en leer aren nauwkeurig staan vermeld. De beide laatste Zondagen van deze maand (18 en 25 Sept.) zal in het gebouw van den Volksbond van 13 tot 3 uur gelegenheid zijn om zich als lid van een of meer cursussen aan te geven. Wij hopen, van harte, dat vele R.K. ingezetenen van deze stad, zoowel mannen als vrouwen, een ruim gebruik zullen maken van deze schoone instelling, die de Roomsche wetenschap naar alle zijden laat uitstralen, die den Katholieken een tegengif wil schenken tegen de verderfelijke stroomingen op godsdienstige en zedelijk gebied van onze moderne tijden en die op godsdienstig, sociaal en artistiek terrein het ontwikkelingspeil wil verhoogen van onze Roomsche burgerij in al haar geledingen en standen. Toonkunst. Uit de annonce in dit nummer blijkt, dat er weer gelegenheid bestaat lid te worden van het Koor der Afdeeling van „Toonkunst". De laat ste uitvoering van dit koor, Gounod's La Ra- demption" heeft elk muziekliefhebber doen blij ken, tot welke hoogte dit koor zich onder de voortreffelijke leiding van den heer Jos. Vran- ken heeft weten op te werken. Die uitvoering is toen door alle aanwezigen met recht schitte rend genoemd. Laten alle zangeressen en zan gers te Schiedam nu ook medewerken, om dit koor door hunne toetreding te versterken. Uit Z.-Afrika. De heeren kolonel Mentz, minister van Lands verdediging in Zuid-Afrika en D. Boshoff, ver bonden aan het bureau van den Hoogen Commis saris van Zuid-Afrika in Londen zijn gisterochten ten kantore van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" geweest, terwijl ook 'n bezoek werd gebracht aan de bureau* Van de commissie voor den Nederlandsche-Zuid-Afrikaanschen LIandel in het ministerie van Landbouw. Zij hadden een onderhoud met den minister van Landbouw, die hun uitnoodigde een zitting van de Tweede Kamer bij te wonen en hun tevens verzócht tegenwoordig te zijn bij de vertooning van de film „Nederland" welke he denmiddag in het Departement van Landbouw plaats vond. De vreemdelingen, die nog eenige dagen in ons land blijven, zullen Maandag en Dinsdag voor belanghebbenden zitting houden ten kan tore van de vereeniging, „Landverhuizing" in het Departement van Landbouw. Woensdag vertrekken zij naar Amsterdam, waar de heer Boshoff zitting zal houden in de lokaliteiten van de Nederlandsch Zuid Afrikaansche Ver eeniging. Hot Britschc vlootbezoek. Gisteren waren enkele officieren en een groot aantal mindere schepelingen van het Engelsche eskader torpedojagers dat ons land bezoekt te 's-Gravenhage om de Residentie te bezichtigen als gasten van het gemeentebestuur. Gisterochtend kwam de groote groep, tesa- men een hondertal, in twee gedeelten per electri sche spoor uit Rotterdam. Ten stadhuize werden de vreemde gasten ontvangen door B. en W. en werd na een kort welkomstwoord Van burgemeester Patijn de koffie rondgediend. Daarna werd de rondrit door de stad hervat, en werden de Engelsche zeelieden o.m. de Rid- Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags portemonnaie inh. insigne, broche, kruiwagen, deurtje van een automobiel lamp, planken, portemonnaie, broche met por tret, gummibal, ceintuur, rozenkrans, looden plaatje waarop 2, sleutel, boterhammenzakje waarin broos, sleutels, bos sleutels. Bij vinderspostduif, Langkamp, Singel 186 hondenhalsband, W. Straatmans, Buitenhaven weg 122/17 kettinkje met hangertje, M. Bram kamp, Groote Markt 6 broche met portret, J. v.d. Velden, Heerenstraat 49; portemonnaie met inh. A. van Koetsveld, Hoofdstraat 171/2 sleutel met label, J. van Dorst, Zijlstraat 14/2 Kindertaschje met inh, W. Groeneweg, Dam 25 geitje, D. van Slobbe, L. Achterweg 29b dames horloge, A. van der Ende, Rotterdainschedijk 144b; kinderschoentje, L. de Regt, Houtstraat 33 broche, N.v.d. Tempel, Nieuwstraat 37 collier M. van Pelt, Laan ons Genoegen2 damesporte- monnaie met inh. N. v.d. Ent, Ploegstraat 11 broche, P. Sorge, Zwartewaalschestraat 26 broche, J. de Pater, Broersvest 163a paar pantoffels, „D.E.S." Hoogstraat, rozenkrans, W. Dieters, L. Achterweg 17 taxhond, A. den Houting, Proveniershuis 32kinderklompen G. v.d. Windt, Houtstraat 5kinderschoen, Gerards, Singel 183postduif, Goudappel, Emmastraat 15 hond, van Ootmarsum, Ge meentewerken, Kortehaven geit, P. Pijnacker, Hoofdstraat 109heerenhorloge, M. Wijzen- broek, Doelhofje 16; broche, J. Klaasse, L. Costerstraat2/l hond, H. de Jonge, Boterstraat 39b. Programma van de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, Directeur Ii.H. van Vleuten.op Zon dag den 11 September 1921 des namiddags tea 1 ure, in de Plantage.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2