a DAGBLAD V&&R SCHIEDAM EN OMSTREKEN. mate nes Rotterdam en Schiedam. 44ste Jaargang. Zaterdag 10 September 1921. No. 13133. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Het plan van Rotterdam in zake de regeling der „w e d e r z ij d s e h e belangen" tusschen Schiedam en Rotterdam. SSt^en*}. AfOUO YQMHh MN f..:l «- Ai TE STAAN 200R ROTTEH^AM siAFTaSTAAN JiOOK SCHIEDAM. De waarde van de gronden aan de Maas. Het eontracl van 1904 met de Bouwgrond- Mij. „Keilen van A.-Mathenesse". Een eigenaardige opvatting van „wederzijdsche belangen". In een vorig artikel hebben wij er op gewezen, dat de concept-overeenkomst inzake de trans acties van land, verband houdend met het „drie-havenplan" van ilotterdam en de grens wijziging aan Schiedams oostgrens op verschil lende punten verre van duidelijk is. Voorname lijk hadden wij hier het oog op de terreinen in Nieuw-Mathenesse en den daarvoor aan Schiedam uit te betalen prijs. Art. 20 luidt woordelijk als volgt „Als koopprijs zal worden betaald a. voor de perceelen in Oud-Mathenesse beiderzijds 2.50 per M2. b. voor de gedeelten van Schielands Hoogen Zeedijk 3.per M2. c. voor de perceelen in Nieuw-Mathenesse 3.— per M2. d. voor het gedeelte van de Oosterhaven 1in totaal e. voor de terreinen der Waterleiding e.u. 15.per M2. een en ander naar de grootten, zooals die uil kadastrale metingen nader zullen worden vastgesteld". Blijkens nadere informaties heelt men inder daad onder de punten d en e te verstaan (op een paar H.A. na) vrijwel het geheelc grond bezit der gemeente Schiedam in i\.-Mathenesse, inclusief de Materleiding en de geheele Ooster haven, behoudens de oeverstrook binnen de nieuwe grens aan de zijde van Schiedam. De grond, onmiddellijk aan de Maas gelegen, de terreinen van de Waterleiding, ook de water toren, en wat daar verder geacht wordt bij te behooren („e.a." cum annexis wil Rotter dam van Schiedam koopen voor 15.per M2. Waar de grond in Oud-Mathenesse voor 2.50 per Mz. wederzijds verkocht wordt (de prijs, dien de grond daar inderdaad ongeveer waard is en voor welken prijs nog kort geleden in de onmiddellijke omgeving grond te koop was),kan dit gedeelte der transactie voorloopig 'buiten beschouwing blijven, hoewel er voor Schiedam verlies in den grondafstand zit. Zou het verantwoord zijn, om mee te gaan met den prijs van 15.per M2. voordengrond in Nieuw-Mathenesse Gum annexis beteekent: „met den aankleve van dien", met het bijbehoorende of bijge legde." Het had dus wel zaak geweest nauw keurig bekend te maken wat er zoo al onder >ca." is te verstaan Do ons thans Ier beoordeeling staande cij fers betreffende hetgeen de gemeente Rotter- dom maakt voor grond, die lang niet zoo gun stig gelegen is, als de grond in kwestie, toonen aan, dat een bod van 15.per M2. even dwaas is als het plan, om Schiedam gedeeltelijk te isoleeren. In de jaren 19181921 verkocht de gemeente Rotterdam tegen de hieronder volgende prijzen grond Noordschans (R. K. kerk nabij den Schiedam- schenweg25.p.M2. Pieter de Hooghstraat - 35. Pi eter de Hooghweg- 45. Schied. weg, hoek Hudsonstraat -35. Aelbrechtskade, hoek Grosjo- hanstraat- 55. De geheele transactie wordt vooral beheerscht door den prijs van den grond in N.-Matenesse. Daar toch zou Schiedam 20.58.50 H.A aan Rotterdam moeten afstaan voor 15.per M2., makende een totaal bedrag van 3.087.75. 2) Dit is zeker een groote som, maar men boude in het oog, dat een prijsverschil van slechts één gulden per M2. dit cijfer met f200.585 doel stijgen en er tusschen f 15 (voor grond inclu sief het Waterleidingbedrijf) en f55 (voor grond zonder gebouwen en bedrijf) een zeer aanzienlijke marge zit De prijs van 3, door Rotterdam gevraagd voor een zeer ongunstig gelegen en hoogst onvoordeejige strook grond (lees dijk, water en onopgehoogde grond) tusschen de achterzijde van de glasfabrieken „De Schie", Van Deven ter enz. tot de bocht bij de achterzijde van de terreinen van de N. V. Van der Eist Co. en den scheidingsmuur of de schutting, die de kade- terreinen van Rotterdam zal omringen, kan on mogelijk als compensatie worden beschouwd. De prijs van 3 zal wegens ophoogingskosten enz. niet onbelangrijk, stijgen en dan zit Schie dam opgescheept met een allerzonderlingst kronkelend stuk grond, noch aan diep vaarwa ter, noch over de volle lengte aan een verkeers weg gelegen, waarvoor zeker niet gemakkelijk koopers zullen zijn te vinden. Het is toch niet denkbaar, dat men o p dien grond, in de onmiddellijke nabijheid van de glasfabrieken, woonhuizen zal gaan bouwen. Er gaan geruchten, dat aan Schiedam te verstaan zou zijn gegeven, dat, bijaldien onze gemeente niet goedschiks meegaat met de Rot- terdamsche voorstellen, de regeering zal ingrij pen en ons een onteigening te wachten staat. Wij weten niet in hoeverre deze geruchten invloed hebben gehad op diegenen, die geroe pen zijn, om aan de betrokken voorstellen hun sanctie te hechten. Het is daarom, dat wij het 2) Volgens de uittreksels uit de Rotterd. Raadsstukken in de Rotterdamsche pers. In de Schied. stukken zijn geen totaal-cijfers ge- jjoerad. niet onbelangrijk vinden hier in herinnering te brengen, dat in het jaar 1904 een koopcontract is gesloten betreffende de gronden tusschen de werf Gusto" en de terreinen van de Schie- damsche Waterleiding, waarbij de verkoopster (de Keilenmij en de koopster (gemeente Schie dam) verplichtingen op zich hebben genomen, die zoo maar niet, met. één pennestreek ongedaan kunnen worden gemaakt. Er bestaat dus een contract van civiel-réch- terlijken aard, dat bij eventueele onteigening van de Schiedamsche gronden geenszins zonder medewerking van Schiedam buiten werking kan worden gesteld. Van welke importantie de contract.ueele ver plichtingen van beide partijen zijn en meer speciaal van de zijde der „Bouwgrondmaatschap pij Keilen van Nieuw-Mathenesse" of hare rechtverkrijgenden, blijke uit het volgende, ontleend aan het koopcontract van October 1904 (geteekend in 1905) „dat de gemeente zorg draagt voor het jnaken en onderhouden van 'eene goede verbinding vanaf de overblijvende bezit tingen van de verkoopster met de be bouwde kom der gemeente door middel van een minstens 5 M. breeden watervrijen bestraten rijweg, welke weg gereed moet zijn binnen een jaar na het teekenen van liet contract „dat koopster en verkoopster en hare rechtverkrijgenden elkaar wederkeerig ver gunning geven en in staat zullen stellen tot vrije aansluiting aan eventueel te verkrijgen spoorweg-verbinding, zoodat die verbinding dan doorgetrokken moet wor den tot aan elkanders terrein terwijl partijen elkander het recht van vrije overtocht over die spoorbaan geven zoo voor komende als weggaande wagens enz., terwijl ieder der partijen verplicht is de spoorbaan op zijn terrein op behoorlijke wijze voor het vervoer geschikt, te onder houden, dat koopster en verkoopster en hare rechtverkrijgenden elkaar wederkeerig hel recht verleenen van vrijen overgang over de wegen en voetpaden, welke op hare respectieve eigendommen bestaan of nog. gemaakt zullen worden, zoowel voor per sonen, paarden als voertuigen, overeen komstig hun bestemming". Zooals bekend, zijn de resteerende bezittingen van de „Keilen van Nieuw-Mathenesse" later aan de gemeente Rotterdam overgegaan en zal deze ongetwijfeld gehouden zijn de boven- aangeduide contractueele verplichtingen te er kennen, evengoed als in art. 10 van de Concept- overeenkomst tot regeling der wederzijdsche belangen van Rotterdam en Schiedam de in aanmerking komende bepalingen van het koop contract van de firma A. F. Smulders, d.d. 21 Februari 1902, met de gemeente Schiedam door Rotterdam erkend worden. Schiedam staat derhalve tegenover Rotter dam veel sterker dan men aanvankelijk ver moedde. Er is dus geen voldoende grond om zoo maar de tweede verbinding met Rotterdam (de Maas dijk) prijs te geven en de .terreinen in Nieuw- Mathenesse voor een appel en een ei af te staan. Een blik op het kaartje, hetwelk in ons blad van heden is afgedrukt, zal ieder, die onbevoor oordeeld is, doen zien, dat alle voordeelen van het driehavenplan en de grenswijziging aan de zijde van Rotterdam zijn. De gemeente Schiedam krijgt in N.-Mathe- nesse heiningen, hekken of andere afsluitingen tusschen de nieuwe Rotterdamsche haventerrei nen voor haar neus, waardoor een toestand in 't leven geroepen zal worden zooals aan de Keile-, Lek- en IJselhaven. Wie van de Rot terdamsche gasfabriek, aan de Van Flelmont- straat af een rondwandeling maakt om genoemde havens, zal ongetwijfeld met ons de verzuch ting slaken, dat de gemeente Schiedam voor dergelijke onaesthetische terreinafsluitingen nabij den eenigen toegangsweg, dien men haar laten wil (Schielands Hoogen Zeedijk) gespaard zal blijven Laten we in Schiedam verstandig zijn en pal staan voor de Sehiedamsehe belangen, opdat de geschiedenis van 1875'78 zich niet herhale. Terwijl toen de spoorlijn RotterdamHoek van Holland werd aangelegd, sliep Schiedam, maar de vroede vaderen en de burgerij van Vlaardingen en Maassluis waren wakker. Te laat zag men in Schiedam, dat de spoor lijn van Hoek van Holland tot Vlaardingen de rivier volgend, langs de havens der andere Maassteden zou loopen, terwijl zij buiten de stad Schiedam om verder naar Rotterdam zou worden gelegd. Hadden destijds Schiedams gemeentebestuur en de gemeenteraad gewaakt voor de belangen van Schiedam, dan zou zeker de Hoeklijn nabij de Schiedamsche havens zijn aangelegd. Men mocht immers niet aannemen, dat de hooge regeering en de Staten-Generaal, die het gan- sche Nederlandsche volk vertegenwoordigen, de belangen van Schiedam in den wind zouden hebben geslagen, wanneer ze met overtuiging werden voorgedragen. Met onze havenplannen en de spoorwegaan sluiting staan we thans in nog moeilijker om standigheden dan in tie zeventiger jaren. Schiedam snakt al jaren naar spoorwegver binding met, de havens aan de Oost- en West zijde. De burgerij heeft tonnen gouds aan. belasting opgebracht, om de kosten voor den aankoop van gronden, de ophooging van verschillende terreinen enz. te bekostigen. Nü Schiedam aan den vooravond staat, om de vruchten te plukken van de belangrijke kapi talen, die in het gemeentelijk grondbezit en de havenwerken zijn gestoken, zouden de meest kostbare gronden, aan Maas en havens gelegen, onder de seliijn-leuze van een regeling van „wederzijdsche belangen", moeten worden prijs gegeven. De isoleering van een zeer groot deel van Schiedams Oostgrens, het prijsgeven van de Oosterhaven, het trekken van de grenslijn 25 M. vanaf de kade der Rotterdamsche haven (aan dé zijde van Schiedam) tot aan den Maasdijk, het verlies der tweede verbinding met Rotter dam en tal van ernstige nadeelen meer kunnen onmogelijk verstaan worden als een-ernstig- rekening-houden met de Schiedamsche belan gen. Behoorlijke erkenning van Schiedams zwaar wichtige rechten aan de havens, de absolute zekerheid van het verkrijgen der zoo lang ver wachte spoorwegaansluiting aan West- en Oost grens enz. zouden alleen er toe kunnen leiden, dat in waarheid verkregen worde een regeling, die de wederzijdsche belangen der twee Maas steden tot hun recht doet kómen- Wat den Schiedamschen Raad thans ter goed keuring is voorgelegd de water- en electrici- teitslevering buiten beschouwing latend is een eenzijdig gunstige regeling, die Schiedam in de toekomst meer nadeelpn dan voordeeion zou opleveren. Binnenland. Nederland en Amerika. Donderdag hield op de jaarbeurs de handels attaché bij de Nederlandsche legatie te Washing ton de heer D. H. Andreae, in den foyer van den Schouwburg een voordracht over de handels relaties tusschen de Vereenigde Staten en Hol land. Floofdzaak van de mededeelingen van den heer Andreae was om te doen zien hoe de handelsdienst in Amerika werkt. En het bleek dat zij in staat is tot een uitstekende inlich tingendienst. Zij beschikt daarbij over de hulp van de consuls, die weer belangrijk materiaal ontvangen van de in alle steden bestaande kamers van koophandel en Merchants-asso ciations waarbij alle handelaars zijn aange- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tenz>AMSVH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5