Stoomververij. N.V.DE PHOENIX Uitsluitend importwijnen. I L BOSCH, Boterstraat 63. Tei. 580 BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 sloten. Omgekeerd worden, eveneens via deze organisaties, ook inlichtingen aan de Ameri kanen verstrekt over Holland en zijn koloniën. Ter versterking van deze laatste inlichtingen dienst houdt de handelsafdeeling van de lega tie Wel verzorgd register van voor den Ame- rikaanschen handel belangrijke berichten uit Hollandsche en Indische bladen. Deze berich ten worden vermenigvuldigd en aan belang hebbenden, o.a. ook aan de kamers van koop handel, toegezonden. Groote waarde voor de handelsrelaties tusschen Amerika en Holland heeft de Nederlandsche Kamer van Koophan del te New York met haar uitgave Holland and its Colonies, Al deze propagandistische arbeid heeft o.a. tot resultaat gehad dat de stemming tegenover Holland en Amerika, welke tijdens den oorlog nog wel eens een beetje gedwongen was, be langrijk is verbeterd. De heer Andreae gaf dan een uiterst in- terressante schets van den economischen toe stand in de Vereenigde Staten. Hij deelde daartoe het land in eenige groote districten, dat van de kolen, het Oosten dat van de ijzerertsen het N.-.Oosten dat van de katoen het Zuiden en dat van den land bouw en de veeteelt het uitgestrekte district midden tusschen de drie genoemden gelegen. Al deze districten zijn op elkaar aangewezen, wanneer het een ervan slecht gaat, lijdt het ge- heele land daaronder. Dit heeft geleid tot het Federal Reserve system, dat bedoelt de oogen- biikkelijk in economischen druk verkeerende districten te hulp te komen, o.a. door dekking van de papieruitgifte van den eenen staat met den goudvoorraad van den anderen staat. Dit Federal Reserve System heeft uitstekend ge werkt, en tot het groote resultaat geleid dat er in Amerika geen crisis is, dus ook geen duurte. En de bestendiging van dit groote voordeel staat wel vast, omdat men in Amerika de hoog opge voerde loonen heeft verlaagd. Men is daarin ge slaagd door de arbeiders te stellen voor de keus loonsverlaging of sluiting van de fabrieken en doorvoering van dit dilemma waar het noodig wa Ten aanzien van Europa is het standpunt in Amerika in den loop van de laatste zes maan den belangrijk gewijzigd. Voor dien tijd stel den de Amerikanen zich op het standpunt Europa conant buy, Europa is poor, we are going to trade with the far East and Latin America. Men is daarvan echter terug ge komen, vooral onder den invloed van Hoover, die Europa kent. Men is gaan inzien dat Ame rika een taak en een plicht heeft ten aanzien van het herstel van Europa, en dat daarbij een groote rol speelt de credietverleening aan Europa. Men stelt zich op het standpunt dat handel niet is een eenzijdige, maar een twee zijdige transactie, waarbij niet steeds de eene partij moet optreden als verkooper, de andere als kooper, maar waarbij deze verhouding we- derkeerig moet zijn. Men begrijpt echter dat deze wederkeerigheid niet kan bestaan als de eene partij niet in staat is te lcoopen. Dienten gevolge wordt de stemming ten aanzien van de credietverleening aan Europa steeds gunstiger, en de heer Andreae verwacht daarvan spoedig gunstige resultaten. De heer Andreae besprak vervolgens de tariefregeling van de V.S. en verdedigde het thans vigeerende emergency-tarief, dat door verschillende omstandigheden noodzakelijk was gemaakt, zooals bijvoorbeeld ter bescherming van den landbouw tegen de zeer toenemende graan-invoeren uit Canada. Er is echter, zoo zeide hij, een krachtige tendenz naar verlaging van de tarieven, waarvan hij eerlang goede resultaten verwacht. Ten slotte gaf hij enkele wenken voor hen die omtrent den Amerikaanschen handel in lichtingen verlangen. Telef. No. 15. 1248 7 Gemengd Nieuws. Faillietverklaringen. Mr. Z. van den Rergh schrijft onderstaand „Ingezonden" in het „Hbld." Bij advertentie hebben wij een eigenaardig geval ter kennis van het publiek moeten bren gen Iemand, die als zeer vermogend bekend staat, de heer G. uit Laren, is op zijn vacantie- reis in het buitenland en wordt inmiddels fail liet verklaard zonder dat hij of degeen, die hier zijn belangen waarneemt,daar iets van vernomen heeft. Failliet verklaard voor een vordering, één vordering van 180, terwijl hij in zijn woonplaats voor eenige tonnen onroerende goederen bezit, onbezwaard. Geen wonder dat deze zaak in handelskringen de aandacht trekt en er velerlei vragen tot ons komen. Gaat dat zoo maar, vraagt men, voor één vorderingetje en moet inen niet eerst de gelegenheid hebben zich daartegen te verweren Dan moet er toch iets aan onze rechtsbedeeling haperen Inderdaad hapert er iets. De Faillissementswet schrijft niet gebiedend voor dat de Rechtbank den schuldenaar eerst moet oproepen. Zij kan oproepen. Niettemin is het vaste gewoonte en die gewoonte is ook hier gevolgd. De vraag is echter hoe wordt opgeroepen en met welken termijn Men zal zien dat daar de hapering ligt. De oproeping ge schiedt, zoo zegt de wet, bij brief door den grif fier. En over den termijn zegt de wet niets. Daar in is inderdaad een ernstig gevaar gelegen. De brief van den griffier pleegt in Amsterdam door een bode der Rechtbank te worden bezorgd en dat zal wel met de noodige zorg geschieden. De boden geven naar ik vernam zich steeds veel moeite om zich te overtuigen dat de brief in goede handen komt maar, waar zij b.v. geen gehoor krijgen, zullen zij al niet veel meer kunnen doen dan den brief in de bus steken. Buiten Amsterdam gaat de brief gewoon per post, niet aangeteekend. Nu is de termijn van op roeping aan de Rechtbank overgegaan en de Am- sterdamschc Rechtbank neemt dien om goede redenen -gewoonlijk zeer kort en nog geen twee volle dagen. Zoo gaat b.v. Woensdag de oproe ping uit om Vrijdagochtend te verschijnen. En nu is het duidelijk, dat bij zoo korten termijn er niet veel behoeft te gebeuren of de Schuldenaar krijgt den brief eerst nadat de zitting der Recht bank 's morgens reeds gehouden is en hij niet verschenen, reeds is failliet verklaard. Zijt gij, buiten Amsterdam woonachtig, een enkel etmaal afwezig, dan kunt gij den brief in handen krijgen precies als het te laat is. Mij dunkt, dat die ge woonte zal moeten veranderd worden, zeker als de schuldenaar buiten de stad woont, en althans in de vacantie-maanden, wanneer zoovelen kor ter of langer afwezig zijn. Bij andere Rechtban ken wordt de termijn dan ook langer genomen. Nog onlangs had ik een geval in het arron dissement Zutphen. Een maatschappij, in een kleine plaats gevestigd werd opgeroepen naar aanleiding van een failliet-aanvraag. Juist was de directeur afgetreden, en het duurde twee dagen eer de oproeping den plaats vervanger bereikte Gelukkig was de termijn lang genoeg en werd het faillissehient voorkomen. Ware de termijn als in Amsterdam slechts twee dagen geweest, dan ware de maatschappij fail liet geweest voor zij iets van de aanvraag had vernomen.Zoo kan er allerlei voorkomen vooral bij verzending per post b.v. een verkeerd adres nummer, een vertraagde of foutieve bestelling (in mijn eigen bus vind ik herhaaldelijk brieven be stemd voor een naamgenoot in dezelfde straat). Bij een ruimeren termijn van oproeping wordt het gevaar natuurlijk wel veel minder, toch meen ik, dat een oproeping naar plaatsen buiten den zetel der rechtbank wel bij aangeteekenden brief mocht geschieden. In onze wetten is de laatste jaren „de te advibeeren dienstbrief", die als aangeteekende brief wordt verzonden, wel voor kennisgevingen en oproepingen van veel minder beteekenis ingevoerd (b.v. bij de oproe pingen voor de huurcommissie). Die mocht waar lijk wel vereischt worden bij een failliet-aanvraag waar zoo gewichtige belangen bij betrokken kun nen zijn. Ten slotte nog een woord over de vraag of men wegens een enkele schuld kan worden failliet verklaard. De wet, zegt daaromtrent niets. Uit feiten of omstandigheden zegt zij, moet blijken, dat de schuldenaar, in den Locstand verkeert dat hij heeft opgehouden te betalen. De praktijk neemt in den regel niet aan, dat dergelijke toestand bestaat zoo lang niet blijkt van een tweede Schuld. In de requesten tot faillietaanvraag is dan ook een gebruikelijke clausule „dat de schuldenaar meerdere opeischbare schulden onbetaald laat." En dit moet men kunnen bewijzen. Deze formule is ook in ons geval gebezigd maar het bewijs moet ontbroken hebben. In het dossier is daarom trent dan ook geen enkel stuk aanwezig. Of de vacantiekamer der Rechtbank zich met die vraag niet heeft beziggehouden of wel de bloote bewe ring voor waarheid heeft aangenomen omdat er niemand was om de aanvraag tegen te spreken het is mij onbekend. Maar dit is duidelijk dat men op die wijze wegens een enkel vorderin getje van 170 kan worden failliet verklaard. Charlie Chaplin. Charlie Chaplin, de bekende filmacteur, zal een bezoek aan Engeland brengen, waar hij van plan is de school te bezoeken, tot welker leer lingen hij behoorde. Naar aanleiding van zijn verklaring aan den New-Yorksehen correspondent van de „Times" dat hij vermoedelijk ergens in Kensington school ging, maar dat hij zich niet kan her inneren, waar de school precies staat, doch dat hij haar wel zal trachten te vinden en even tueel voor de kinderen een vrijen dag zal vragen, heeft de hoofdonderwijzer van de St. Agnes school in Kensington Park aan de „Ti mes" eenige interressante mededeelingen ge daan. Het schoolhoofd herinnerde zich een zekeren „cureusen jongen", die tusschen 1904 en 1909 bij hem ter school ging en die hoogstwaarschijn lijk één en dezelfde persoon is als Charlie Chap lin. Bovendien vond het hoofd in de schoolre- gisters de volgende aanteekeningen Chaplin, Charles, zoon van Chaplin, Charles, van 191 East-street (Walworth) toegelaten van de Michae .Faraday-school, vertrokken 26.6.09. Adres (tij dens de latere jaren van zijn schoolleven) 31 Myatt-road (Camberwell)." w ,,'L Is geheel in overeenstemming met het karakter van Chaplin," zoo vertelde de hoofd onderwijzer verder „dat hij zich den naam van zijn school niet meer kan herinneren. Ook heb ik gehoord, dat hij niet precies weet, hoe oud hij is. Ik heb hem het laatst gezien, toen hij misschien 16 jaar oud was. Hij was 'n eenigs- zins potsierlijke kleine verschijning en droeg katoenen handschoenen, met veel te lange vin gers. Hij sprak toen reeds van zijn plan om aan het tooneel te gaan." „Charlie" was op school, naar de „boven meester" zich nog heel goed herinnerde een goed moedige drooiner. Zijn algemeen gedrag was bevredigend, want zijn rapporten bevatten geen enkele kwade noot, behalve voor gebrek aan accuratesse. Dat was zijn hoofdzonde. Hij kwam ongeveer drie malen in de week te laat of schoon zijn verontschuldigingen en zijn gedrag dan zoodanig waren, dat er gewoonlijk geen be straffing volgde. Hij had de eigenaardige gewoonte van te sloffen, met zijn hoofd eenigszins opzij gebo gen. Terwijl zijn oogen tersluiks keken, of de meester hem ook gadesloeg. Hij was een uit stekende grimassenmaker en een bron van ein deloos vermaak voor zijn medeleerlingen zo wel in als buiten de school. De grootste verrek ij ker der we reld. Den grootsten verrekijker der wereld be zit op het oogenblik de Mount-Wilson-sterre- wacht in Californië. Dit reuzen-instrument is een koepel-draaitoren van 30 meter doorsnede ingebouwd, welke een straal van 1.25 meter heeft weegt 4500 Kg. en is 32.5 c.M. dik. De machine rie, welke het instrument met behulp van een geweldig uurwerk beweegt, heeft een gewicht van 100 ton en is met 35 electromotoren voor de verschillende bewegingen en standen voorzien. Het nieuwe instrument is 2.8 maal zoo sterk als de sterkste verrekijker, welken men tot dusverre bezat. Het onthult voor onze oogen millioenen sterren, welke wij tot dusverre, zelfs met behulp van de fotografie, niet konden waarnemen. In de verste kosmische nevels kan men nu bijzonderheden zien, welke vroeger on toegankelijk waren en ook het aantal dubbel sterren is aanzienlijk vermeerderd. De buitenge woon ijle en zuivere lucht op de hoogte van het observatorium doet zelfs in dezen nieuwen verre kijker op de oppervlakte van de maan bijzonder heden waarnemen, welke tot dusverre aan de aandacht der astronomen ontsnapt waren. Wetenschappelijke resultaten van groote be teekenis zijn ook reeds bereikt. Zoo is men er in geslaagd de capella, de helderste ster van den wagen, te scheiden en heeft men bevonden, dat ook zij een dubbelster is, als wat men tot dusverre zelfs niet vermoedde. De begeleider beweegt zich in een periode van 104 dagen om de hoofdster. Ook de parallaxe van de alpha van Orion is gemeten zij heeft de betrekkelijk onzekere waarde van 0.016 seconde. Verder is berekend dat deze heldere ster 160 lichtjaren van ons verwijderd staat. Wat de grootte der ster betreft, deze zou 64 millioen maal die onzer zon zijn, wat in sterre- kundige kringen hoogst onwaarschijnlijk wordt geacht. Professor Riem veronderstelt dan ook, dat de alpha van Orion een buitengewoon ijle gasster moet zijn, die een ongewoon verrijkende gloeiende atmosfeer heeft. De Russische Musea. Een Fransche communist, A. Julien, doet in de „Illustration" verslag van zijn bevindingen in Petrograd en Moskou, waar hij vooral den toestand der musea bestudeerde. Hij vond deze weinig veranderd en goed verzorgd. „De oude musea in Moskou zijn volkomen hetzelfde gebleven als onder het kei zerlijk beheer. Ze worden alleen meer bezocht." Het historisch museurn, het museum Ru- myantzow en de collectie Dashkov zijn niet georganiseerd. Julien bezocht de Oruzheinaya- collectie met haar onschatbaar goud- en zilver werk en vond er de kroonjuweelen, scepters en troonzetels der oude czaren onaangeroerd. Het contrast met den conservatorwas groot hij had een op de knie volkomen doorgesleten pantalon aan, maar hanteerde zijn schatten met al den hartstocht van een geleerde. Een ander conser vator, die van de collectie-Morosof, welke thans het nationale museum van Moskou geworden is en vooral belangrijk werk van Gauguin, Matisse, Picasso, v. Gogh, Cézanne en Denis bevat, vroeg hem aan de jonge Fransche schilders te willen verzoeken hun werk af te staan om zijn verza meling aan te vullen. In Petersburg was de toestand dezelfde. Het Museum Alexander III onderging geen ver andering. Vooral in de „Ermitage" heeft de Fransche bezoeker lange studies gemaakt. Ze wordt bestuurd door een commissie, waarin de zeventien conservatoren, de bibliothecaris en de secretaris-generaal zitting hebben met ze ven andere leden gekozen uit heL bestuur van andere musea en de leden der Academie van Wetenschappen. In den zomer van 1918 stichtte men een commissie, waarin slechts een derde der conservatoren zitting hhd, die de verschil lende posten, het bestuur en het personeel reorganiseerde. Onder anderen werden de specialiteit in By- zantijnsche kunst, Ainalow, en de schilder A. Benoist opgenomen onder de conservatoren. Tot directeur koos men Trointski, specialiteit in goud- en zilverwerk en ceramiek, die veel voor 't museum gedaan heeft. Hij vergrootte 't museum door het Winterpaleis in beslag te nemen, hij voegde aan alle afdeelingen speciale bibliotheken toe en richtte een nieuwe afdee- ling, negentiende-eeuwsche schilderkunst, in. Door confiscatie giften en andere maatregelen verwierf hij een vierhonderd nieuwe aanwin sten, waaronder zes Watteau's. Zeer vele col lecties zijn ook door de eigenaars in bruik leen afgestaan aan het museum om ze in vei ligheid te brengen. Van de regeering heeft men geen lastige be moeiingen ondervonden, constateert de heer Julien. Groote brand in Annapolis. Reuter meldt uit Annapolis (Nieuw Schotland), dat een brand die Woensdagavond uitbrak, een derde deel der stand vernield heeft. De sc hade bedraagt honderdduizendden dollars. Een groot aantal inwoners is dakloos.1 Men gelooft, dat IURIJN- en MOEZ ELWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. de oorzaak van den brand het argeloos wegwer pen van een sigaret is. Bosch branden in Amerika. Naar uit St. Paul Minnesota aan de „Chicago Tribune" wordt gemold, zijn in genoemden staat groote boschbranden uitgebroken, die een twaalftal plaatsen ten Noord-Oosten van Mc. Grath be dreigen. De brand woedt over een front van 4 mijlen en alle pogingen om het vuur te bedwingen zijn tot dusver mislukt. Met het oog op den ster ken wind is een ramp niet uitgesloten, welke zou herinneren aan die van 1918, toen millioenen acres bosch werden vernield en verscheidene personen in de vlammen omkwamen. Staking in de filmindustrie. Sinds gisteren staken de arbeiders in de Berlijn- sche filmindustrie. Alle fabrieken en ateliers zijn gesloten. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 9000. De stakers verlangen o.a. voor geschoolde arbeiders een uurloon van 6.25 mark, wat meer is dan een timmerman of een metaalbewerker verdient. Men Vreest dat het personeel der bios copen zich bij de beweging zal aansluiten. Valse he bankbiljetten. In de Nordstrasse te Kohischeid (bij Kerkrade) is een valschmunterij ontdekt. Een massa benoodigdhe- den voor het vervaardigen van Hollandsche 40 gulden-biljetten werden in beslag genomen. De valschmunter, een schilder uit Hengen, werd gearresteerd. LITURGIE. We kunnen ons niet geheel onttrekken aan een gevoel van leedvermaak als we het Evangelie van dezen Zondag lezen. Die opzet en die uit komst De Phariseeën komen om Christus op de proef te stellen en 't resultaat is „nie mand durfde Hem van dien dag af meer onder vragen." Echter een gevoel van leedvermaak alléén zou een al te spaarzame vrucht zijn uit het hooren en overwegen van Gods Woord We moeten positieve vrucht kweeken voor ons zeiven. We zouden daarom als les voor dezen dag willen medenemen en meegeven ook aan anderen Zorg dat ge doen kunt zooals uw meester deed We zijn er zeker van de onder vinding leert het dat ook wij zullen onder vraagd worden en we kunnen er even over tuigd van zijn, al komt niet een welwillende Evangelist het ons te voren vertellen, dat het is „om ons op de proef te stellen." En de tijd, waarin wij leven, is op dat punt misschien nog veel scherper als de „goede oude tijd" ieder een voelt zich gerechtigd waar en wanneer het hem goeddunkt een strijdgesprek te openen over een of ander godsdienstig vraagstuk. Maar dan hebben wij ook te zorgen dat we het ant woord niet schuldig blijven dan hebben wij meer dan ooit te zorgen, dat we onzen gods dienst kennen derhalve een dusdanig ant woord geven kunnen dat we den goedwilligen hoorder bevredigen en den „beproevenden" on dervrager den pas afsluiten voor een onverkwik kelijk debat. Dan moeten we op zijn tijd weten de rollen om te keeren en door een wedervraag on zen tegenstander dwingen tot overgave. Want be halve de opgekookte oude moeilijkheden en enke le groote woorden, weten de meesten der twistge sprekvoerders ons van onze godsdienst niet veel te vertellen. Leeren dus en ons scherpen in onze geloofskennis is een meer dan actueele plichtWe moeten echter den goeden toon weten te treffen 't is niet de bedoeling onzen tegenstander van ons af te slaan 1 daar bereiken we niets mee tenzij de overtuiging besta, dat alleen bedilzucht de drijfveer is bij zijn optreden. Maar zoolang we redelijkerwijze ook maar eenige goede trouw kunnen veronderstellen moe ten we trachten te winnen. Ons antwoord moet dus als van Christus waardig zijn, in eenvoud en oprechtheid gegeven maar toch met alle be slistheid onze wedervraag moet niet beleedi- gend zijn maar een bevestiging inhouden van ons antwoord op hun vraag, Dat kost oefening en die leert ons het epistel. Wandelt de roeping waardig waartoe ge geroepen zijt in nederigheid in zachtmoedigheid en geduld, elkander in liefde Verdragend, bezorgd om de eenheid des Geestes te bewaren in den band des vredes. M.a.w. leeft zoo dat ge niet afstoot om uw wan del en ge zult daar ook de kracht putten om den vrede te bewaren in geloofsgeschil. De door God gewilde eenheid moeten ook wij na streven.Zooals Hij ze allen schiep en voor den zelfden Hemel bestemde, zooals Hij voor allen Zijn Eeniggeboren Zoon ten beste gaf in den dood, moeten ook wij naar eenheid streven en door woord en daad die eenheid trachten te be waren. Terwijl we dus bidden voor onze dwalende broeders, laten we streven naar die kennis waardoor we hen van antwoord kunnen dienen, tevens zoo leven dat onze daad kracht bijzet aan het door ons gesproken woord. I CITROEN-JENEVER. A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel. 580 Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6