DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Maandag 12 September 1921. No. 13134. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. RUSLAND. In de vergadering van den Volkenbond heeft dr. Nansen een uiteenzetting gegeven van het vraagstuk van den hongersnood in Rusland. Dr. Nansen, die pas 14 dagen geleden uit Rus land is teruggekeerd noemde Tiet een zeer ernstige kwestie. In het Oosten van Rusland beschikt de bevol king voor het loopende jaar slechts over een half pond graan per hoofd. In het Westen is de oogst beter en daar heeft de Sovjetregeering, dank zij de belasting in natura, 2 millioen ton graan kunnen inzamelen voor de hongerlijdende stre ken. Er zijn echter nog 2 millioen ton noodig, welke door het buitenland verstrekt zullen moeten worden en waarvan de kosten 30 mil lioen pond stelling zullen bedragen. De transport middelen in Rusland zijn slecht, maar het is mogelijk een voldoende hoeveelheid 280.000 ton 's maands in te voeren over zes verschillen de havens. In de overeenkomst, welke Nansen onlangs met de Sovjetregeering heeft getroffen, verkrijgt de onlangs ingestelde internationale steunbeweging het volledig toezicht op alle leve ranties. De distributie zal geschieden door een lid van het internationaal comité en een vertegen woordiger van de Sovjet-regeering, die beiden volledige volmacht zullen krijgen. Het comité krijgt het recht alle lieden, welke het aan zal wij zen voor het toezicht op de distributie, naar het binnenland te zenden. Bij de voorafgegane samenwerking tusschen Nansen en de Sovjet-regeering voor den terug keer van krijgsgevangenen en het toezenden van levensmiddelen aan die gevangenen heeft de Sovjet-regeering steeds haar beloften gehouden. Het toezicht op de aan Rusland geleende gelden zal geschieden door een vertegenwoor diger van elk der drie groote mogendheden van het Roode Kruis en van den internationalen hulpdienst tot redding der kinderen. De Zweedsche, Noorsche, Deensche, Est- landsche, Letsche, Litausche en Duitsche re geeringen hebben reeds levensmiddelen gezonden Het is echter noodzakelijk, dat er doeltreffender en meer stelselmatig hulp wordt geboden, zonder al pratende den winter af te wachten, welke het transport over de rivieren onmogelijk maakt. Het blad „Dagens Nyheter" verneemt uit Helsingfors, dat in Petersburg, Kief, Odes- sa en andere steden een verscherpte terreur der roode gardisten heerscht. De daardoor voorkomende arrestaties op groote schaal hebben een grenzelooze paniek veroorzaakt. Het Oriënt-agentschap meldt, dat in het gouvernement Witebsk een opstand tegen de sovjets is uitgebroken. De oproerlingen heb ben de stad Popol bezet zij vielen een trein aan met roode soldaten en lieten dien deraib leeren. Kamenof is naar Witebsk vertrokken, met de opdracht, den opstand te onderdrukken. Het bolsjewistisch agentschap Rosta meldt, dat in een district aan den bovenloop van de Wolga 30 procent der bewoners aan hongersnood en epidemieën is bezweken. Het vee verdwijnt en het aantal paarden vermindert er elke week met 3.5 procent, dat der koeien met 6 en dat der varkens met 20 procent, daar ze volstrekt geen voer hebben. Het blad „Bednnta" zegtwat ar moede beteekent beseft men, als men weet, dat de boeren van Samara,Oefa en Simbirsk zich voe den met. klei, die met vuur wordt verhard en met water vermengd, waarna een beetje gist en meel daarbij wordt gevoegd. Een pond dier klei 74 „Madeline, beste Madelineriep hij uit. „Ge zijt toch immers gelukkig Ge hebt toch geen berouw vroeg hij op een toon van ver rassing. „Berouw Waarover zou ik berouw hebben antwoordde zijn nichtje vriendelijk. „Volstrekt niet. Mijn toekomst is verzekerd. En ik ben zeer gelukkig in het vooruitzicht. Maar" zeide zij, met een vluchtigen blik om zich heen, men zou zoo gaarne alle goede, oude vrienden bij zich hou den Gij en Virginia, en,-ja, Geoffrey Hornby ook en Dit was een ongelukkig woord. Amyott's gelaat betrok. „Ja, Iiornby ook," herhaalde hij met een onaangenaam, gedwongen lachje. „Maar ge ziet wel, Madeline, dat er in een dergelijk gezelschap geen plaats voor mij is. Een partie carrée is alleraardigst maar oneven nummers zijn min of meer overbodig. Er moet dan altijd één stilzitten. Daar hebt ge bijvoorbeeld miss Neville. Ze heeft geen woord gezegd, en mij zelfs nog niet eens aangezien. Vóórdat ik hier was, hadt zij het ongetwijfeld zeer druk. Waarschijn lijk heb ik u in een aangenaam, vertrouwelijk gesprek gestoord, en het gevolg is, dat miss Neville doof en blind als een beeld schijnt ge kost al 1600 roebel. Volgens de Iswestia van Moskou heeft de verhooging der tarieven het aan tal treinreizen, in den omtrek der stad met 85 en dat der reizen over grooten afstand met 90 pro cent verminderd. Te Moskou worden gemiddeld maar 188 biljetten per dag voor de laatste cate gorie afgegeven en 4212 voor de eerste. DUITSCHLAND. De Beiersche ministerraad heeft met vijf tegen ,wee stemmen het compromis van Berlijn ver worpen en heeft de coalitie-commissie verzocht zich bij dit besluit aan te sluiten. Nader meldt men uit Beieren De Beiersche staatssecretaris Schweyer ver klaarde dat de ministerraad tot geen enkel defi nitief besluit was gekomen. Niettemin kan men veilig aannemen, dat de meerderheid der Beiersche ministers, met Von Kahr aan het hoofd, tegen aanneming van het compromis in zijn tegenwoordigen vorm is. Maar niet alleen Von Kahr, ook toon aangevende parlementaire kringen te Mün- chen zijn het niet eens met het compro mis, dat zelfs niet wordt verdedigd door de Beiersche deputatie, die hette Berlijn heeft helpen opstellen. Zoo hield geheimraad Held, die de voor naamste woordvoerder der Beiersche deputatie te Berlijn was, Zaterdag een rede, waarin hij het compromis verwierp. Zooals Held echter met nadruk betoogde, was deze verwerping niet voorwaardelijk. De voornaamste eisch, dien hij stelde was, dat de verordening van den rijkspresident tegen excessen der pers geen rechtskracht zou krij gen, dan na vrnnis van de rechterlijke in stantie. Daar het reactionaire karakter der Duitsche justitie voldoende bekend is, zou in williging van dezen eisch beteekenen, dat aan de verordening var den rijkspre°ident iedere practische beteekenis werd ontnomen. Daarentegen was Held wel bereid, in de op heffing van den uitzonderingstoestand voor Beieren te berusten. Voor zoover men heden den toestand kan overzien ligt de conclusie voor de hand, dat er wel verder met Beieren zal worden onder handeld. Alle onpartijdige berichten uit Mün chen stemmen daarin overeen, dat de parle mentaire meerderheid in den Beierschen Landdag geen openlijk conflict met de rijks- regeering wenscht. Men tracht de naar Links gerichte politiek van den rijkskanseher zoo veel als mogelijk ;s te remmen. Maar verder w'l men n;et gaan. Ook de rijkskanseher wd, zooals hij dezer dagen nadrukkelijk verklaar de, de moeilijkheden met München niet op de spits drijven. Men zal daarom goed doen, het politiek geharrewar niet al te ernstig op te nemen. Beieren is geen Ierland. München en Ber lijn zullen het ten slotte wel eens worden en Beieren blijft voorloopig de burcht der Duit sche reactie en zal voor de monarchistische elementen een veilig toevluchtsoord zijn. Hoe weinig het in de bedoeling van Von Kahr ligt, zijn koers te veranderen, blijkt uit een heden te Berlijn ontvangen bericht, waarin wordt gezegd, dat de onafhankelijke socialistische af gevaardigde Fischer te Neurenberg is gearres teerd wegens een door hem gehouden redevoering tegen de ophitsing der rechtsche partijen. De „Miesbacher Anzeiger" blijft in gewijzigden vorm rustig verschijnen en aan maatregelen tegen de door de rijksregeering verboden „Mün- chener Augsburger Abendzeitung" schijnt tc München niemand te denken. worden. Als ik haar in zooveel dagen niet had gezien, zou ik mij kunnen verbeelden, dat zij misnoegd op mij was, maar nu is dit niet mo gelijk." Virginia hief bij die woorden haar oogen op en zag hem flink aan. „Ik ben niet mis noegd op u volstrekt niet," zeide zij met een ernstige beweging van haar hoofd.„Waarom zoudt gij u zoo dwaas verbeelden?" „Ja, waarom zou iemand zich voorstellen, dat het een ander niet kan schelen, wat er van hem terecht komt. Of hij een eerzaam kruidenaar te Chelsea of een slangen- en tijgerjager in het verre Oosten wordt." „Slangen en tijgers," riepen beide meisjes in een adem uit. „Neen, zoo erg zal het wel niet zijn Hij lachte en zij lachten mede. Het ver hevene en belachelijke grenzen vaak aan el kander. Pe bediende kwam op dat oogenblik de thee klaar zetten, wat een zeer gewenschte afleiding gaf. Allen dachten nagenoeg hetzelfde. Virgi nia, dat zij zichzelf niet mocht verraden, Amyott, dat hij het met zijn vriend niet mocht doen en Madeline, dat zij geen verraad mocht plegen aan een plechtige belofte door het aanmoed'gen eener genegenheid bij jongelieden, die toch nooit met elkaar konden trouwen. En allen speelden hun rol zoo goed mogelijk en vermeden, als bij on derlinge overeenkomst, alle gevaarlijke toe spelingen en aandieningen, waartoe een laatst vaarwel allicht aanleiding had kunnen geven. Uit München seinde men gister De Beiersche regeering deed aan de permanen te commissie uit den Landdag de mededeeling toekomen, dat, zoodra de toestand het zal toe laten, de opheffing van den uitzonderings toestand zal worden overwogen. Met dit voor stel werd evenwel in de commissie uit den Land dag in haar zitting van heden geen genoegen genomen. Om die reden zullen de Beiersche pre mier Von Kahr en de minister van justitie Roth aftreden. De ministerraad komt heden weer bij een. HONGARIJE. De Oostenrijksche regeering heeft de inter- geallieerde commissie medegedeeld, dat zij, we gens de herhaalde aanvallen waaraan de gendar merie in Burgenland blootstaat, deze op de oude Oostenrijksche grens terugtrekt. De Oostenrijk sche regeering heeft deze mededeeling ook aan Hongarije gericht en er bij gevoegd, dat Oos tenrijk zijn souvereiniteit in Burgenland wil behouden en Hongarije verantwoordelijk stelt voor al het onrecht, dat inwoners van deze streek, uit hoofde van hun Oostenrijksche sym pathieën, zouden ondergaan. IERLAND. De correspondent te Dublin van de „Daily News" zegt, dat de ministers van De Valera na hun kabinetsbijeenkomst op een derge lijke manier spraken alsof de aanneming van het aanbod Van Lloyd George al een voldongen feit \yas. Er kan geen twijfel aan zijn of Zuid- Ierland verlangt vurig, dat Lloyd George's aan bod wordt aangenomen en dat De Valera niet de verantwoordelijkheid op zich zal nemen van een afwijzing. Over het algemeen neemt men aan, dat het Dail Eireann zijn besluit zal baseeren op die zinsnede uit Lloyd George's antwoord Waarbij als voornaamste doel der bijeenkomst wordt aangenomen hoe de belangen van Ierland het best kunnen worden vereenigd met het deel Uitmaken van het Engelsche rijk. Het is waar schijnlijk, dat De Valera zelf de conferentie niet zal bijwonen, maar dat Arthur Griffith, het hoofd der Iersche delegatie zal zijn. De „Daily News" begroet dit als een gunstig teeken, daar De Valera er geen slag van heeft een grondwet samen te stel len. 'Reuter seint nog uit Londen Er is goede reden om aan te nemen, dat het Iersche kabinet reeds heeft besloten de uitnoodi- ging van de Britsche regeering tot een conferen tie te aanvaarden. Het antwoord zal waarschijn lijk vóór Woensdag worden verzonden. Michael Collins verklaarde, dat de vrijheid in aantocht was. Deze was niet aan den vijand te danken, doch aan de kracht van Ierland zelf. ZWEDEN. Gister begonnen de verkiezingen voor den Zweedschen Rijksdag. In 19 van de 28 districten moeten leden voor de Tweede Kamer gekozen worden. De minister-president, von Sydow hield in Gotenburg een rede, waarin hij zeide, dat men na de nieuwe verkiezingen een krachtige poging moet doen om een regeering uit eenvan de politie ke partijen samen te stellen. Den vorigen keer had geen enkele partij de consequenties van den uitslag durven aanvaarden. Een zekere beper king in de wetgeving is noodzakelijk het land moet tijd hebben om zich aan te passen aan de vele wetten, welke de laatste zittingsperiode heeft opgeleverd. Spaarzaamheid moet het motto van de nieuwe regeering zijn. De minister waarschuw de tegen pessimisme. Maar in weerwil daarvan drukte het op hen en bande alle vroolijkheid en ongedwongenheid. Nog lang daarna herinnerden zij zich de diepe rust en stilte van dien avond, hoe de heerlijke bloe men zich sloten en het matte hoofd bogen, na de hitte van den langen dag en de lange schaduwen zich over het zachte gazon uitspreidden en de kerkkloktonen van verre door de geurige lucht weerklonken. Ook het afscheid was gejaagd en gedwon gen. Ieder van hen meende te véél te zeggen en zich met een enkel woord te verraden. Virginia sloeg de oogen neer, toen Ralph haar tot af scheid de hand reikte en zij zag niet den blik van zijn oogen en het beven zijner lippen. Ter wijl zij zich snel afwendde en het huis inging, om de verraderlijke tranen te verbergen, ver moedde hij in die beweging slechts koelheid en onvriendelijkheid. En diep ne'erlsachtig keerde de jonge man Lethebridge Manor den rug toe. 's Avonds ging men in het landhuis vroeg uiteen. Madeline wilde haar bruidskleed pas sen dat uit Parijs was aangekomen, hoewel tante Johanna dat afried. De oude dame, die toch zoo nuchter en practisch was, hechtte soms Uan allerlei oude volksgebruiken en zoo meende zij ook, dat het voor een bruid noodlottig is, wanneer zij haar bruidskleed draagt vóór den huwelijksdag. Intusschen gingen de beide meis jes lachend om haar bezwaren naar boven Virginia zou Madeline bij het kleeden helpen. Wanneer de oude dame echter eenige ure* later SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Een expres trein verongelukt. Zaterdagavond omstreeks half elf is de expres- trein Straatsburg-Lyon op enkele K.M. afstand van Lyon gederailleerd, terwijl hij met een snelheid van 80 K.M. per uur reed. De ramp zou veroorzaakt zijn door een defect aan een wis je 1. Talrijke personen werden gedood. Een aan tal gewonden werd om 1.30 's nachts in een der ziekenhuizen te Lyon binnengebracht. Som migen waren zwaar gewond. Nadere berichten over het spoorwegongeluk bij het station Les Echets bij Lyon melden, dat 3 wagons derde klasse en een postwagen omver werden geworpen. De trein vervoerde talrijke verlofgangers uit Elzas-Lotharingen Volgens de door de directie van de P. L. M. opgestelde lijst, zijn naar tot dusver bekend is, bij het spoorwegongeluk bij Lyon 38 personen gedood. Er zouden 60 gewonden zijn. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Constantinopel meldt men Uit Klein Azië ontvangen berichten maken melding van een zeer groote daling van de tem peratuur. De ingetreden regenperiode zal boven dien de militaire bewegingen moeilijk en de be voorrading der troepen schier onmogelijk maken. Voorts wordt gemeld, dat de strijd ten Oosten Van de Sakaria zou zijn hervat, maar er is nog geen enkele bevestiging van ontvangen. Op initiatief van het comité ter verdedi ging van de rechten van Klein-Azië en Roe menië hebben in alle steden van Klein-Azië vergaderingen plaats gehad. De bevolking heeft een motie aangenomen, waarbij besloten wordt trouw te blijven aan Moestafa Kemal totdat de eindoverwinning zal zijn behaald. SIAM. Te Bangkok is officieel de verloving bekend gemaakt van den koning van Siam. De vorst gaat trouwen met een halve zuster van zijn vroe gere Verloofde, die een dochter was van prins Narisara. De vorige verloving was echter afgebroken naar men zeide, wegens den onbevredigenden gezondheidstoestand van de prinses. De koning van Siam is thans 40 jaar oud hij genoot een deel van zijn opleiding in Engeland aan de Cadettenschool te Sandhurst en aan de universiteit te Oxford. Hij regeert sinds 1910 en werd in 1915 om politieke redenen benoemd tot Britsch generaal. Hij is een der Verwoedste ver zamelaars van edelgesteenten die er bestaan. ALLERLEI. Naar de „Grazer Tagepost" uit Laibach ver neemt, hebben de fascisten uit Triest te Kejani het Sloweensche volkshuis, waarin alle Sloween- sche vereenigingen uit den omtrek van Triest hun zetel hadden in de lucht laten vliegen. Hot gebouw geraakte daarbij in brand en brandde tot den grond toe af. De Zuid-Slavische bladen zijn over deze gebeurtenis zeer opgewonden. Vrijdag is te Kopenhagen een internatio naal congres van landarbeiders geopend, dat ongeveer 5 dagen zal duren. Er zijn ongeveer 600 afgevaardigden uit Engeland, Zweden Neder land en Duitschland aanwezig. B I n n e n I b ii d. Vreemdelingen. In het departement van landbouw heeft minis ter Van IJsselsteyn Zaterdagmiddag een klein de kamer der nichtjes had bezocht, dan zou zij nog meer overtuigd zijn geweest, dat er waarheid school in het oude volksgeloof. Het was reeds lang na middernacht, maar noch Madeline, noch Virginia sliepen. Virginia lag zacht schreiend op haar kussen, en Madeline zat met een gelaat zoo wit als haar huiskleed aan haar schrijftij fel en Staarde met droge gloei ende oogen op een verfrommeld blad papier, dat vóór haar lag. HOOFDSTUK XXV. Ontdekkingen. Toen Virginia den volgenden morgen wakker werd, nadat zij voor een poos in den slaap haar eigen leed vergeten had, stond het kamermeisje voor haar, die haar een verzoek van Madeline overbracht, om zoo spoedig mogelijk bij haar te willen komen. Eenigszins verbaasd over dit ongewone ver zoek, kleedde Virginia zich snel aan, en spoedde zich naar Madeline's kamer. Tot hare ontsteltenis vond zij daar de bruid in eene koortsachtige opwinding. Zij zag er slecht uitmen bemerkte maar al te goed, dat zij een slapeloozen nacht had doorgebracht. „Madeline, lieve Madeline, wat is er gebeurd riep zij. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1