gezelschap vreemdelingen ontvangen, die ter gelegenheid van de Jaarbeurs in ons land ver toeven en Zaterdag een bezoek aan de residentie hebben gebracht. De gasten bestonden uit vertegenwoordigers van kamers van koophandel en andere officeele en particuliere instellingen op het gebied van handel, nijverheid en jaarbeurswezen mede waren eenige Belgische, Deensche en Fransche journalisten genoodigd. Nadat de thee was rondgediend, vertoonde de heer Willy Mullens de Jaarbeursfilm en een deel van de Nederlandsche film. Na afloop hiervan bleef men nog eenigen tijd bijeen, terwijl ver- verschingen werden aangeboden. Op een tafel in de hall waren verscheidene op Nederland betrekking hebbende uitgaven van het departement van landbouw, van de Vereeni- ging tot bevordering van het vreemdelingenver keer, enz. uitgestald. De gasten konden hiervan exemplaren meenemen. Gekleurde grafieken geven een beeld van de toeneming van de Ne derlandsche koopvaardijvloot en van de ont wikkeling van het scheepvaartverkeer van Ne derland. De mclkvoorziening. Vanwege denAlgem. Nedcrl. Zuivelbond wordt meegedeeld. In verband met enkele berichten in de dag bladen, als zou er reeds nu hier en daar een te kort aan consumptiemelk ontstaan, lijkt het ons gewen=cht er op te wijzen, dat deze klachten over een melktekort niet veroorzaakt worden door een te geringe productievanconsumptiemelk doch dat deze het gevolg zijn van prijsverhou dingen in de melk- en zuivelindustrie. Zoo is het ons bekend, dat een zuivelbedrijf in de omgeving van Den Haag pogingen aanwendt, een bepaald kwantum melk voor de consumptie van de hand te doen, doch hierin niet kan slagen zonder twijfel doordat de inkoopers van consump tiemelk nog voldoende hoeveelheden melk kunnen betrekken tegen logeren prijs dan voor deze industriemelk betaald móet worden. Het standbeeld voor Willem III. Dc Koningin zal niet persoonlijk het standbeeld van Willem III te Breda op 8 Oct. onthullen. Op de uitnoodiging van het natonaal-comité dat zich indertijd heeft gevormd om, de tot standkoming van het beeld voor te bereiden, heeft zij dezer dagen aan den voorzitter, luit. generaal Cool doen berichten, dat Zij tot ha°r leedwezen verhinderd is, daaraan gevolg te ge ven. De conferentie van Washington. Hét Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken bevestigt het bericht uit New York dat België (evenals Nederland) zal worden uit- genoodigd deel te nemen aan de Washington- sche conferentie. De officieele uitnoodiging is echter nog niet ontvangen. Mr. van Groenendaal. Het Tweede Kamerlid mr. Van Groenendaal is Maandag naar Frankrijk (Anger) vertrokken, waar hij uitgestrekte landgoederen heeft aange kocht cn zich defititief zal vestigen. Naar de „Tel." uit goede bron verneemt, zal hij tot het einde van de zittingsperiode lid van de Tweede Kamer blijven, doch zich niet meer candidaat stellen voor de nieuwe Kamer. H.M. de Koningin-Moeder. De KoninginMoeder is van plan Maandag 12 September Friedrichshafen, alwaar Hare Majesteit een bezoek bracht aan Hertog en Her togin Wilhelm van Wurtemberg, te verlaten en voor korten tijd naar Tribcrg in het Schwarz- yald te gaan. De Koningin-Moeder is zeei wel varend. Nederlandsche stoomvaartlijnen. Het Reiswezenbureau te Weltevreden heeft bekend gemaakt, dat, aangezien op Nederland sche mailschepen voldoende plaats is voor het vervoer van landsdienaren, het voorloopig niet vergund zal zijn met booten van andere natio naliteiten te reizen. Mr. P. C. 't Hooft. Het Eerste Kamerlid mr. P. C. 't Hooft is, zoo meldt de ,,N. Arnh. Crt." ernstig ziek. Hij heeft een operatie ondergaan en wordt te'Leiden veipleegd. Het passenslelsel. De Amsterdamsche Reisclub heeft den minis ter van justitie verzocht, ten spoedigste het passenstelsel op te heffen of altham, een eenvou diger regeling te treffen voor gezelschapreizen. De opheffing van het processieverbod uitgesteld. Uit de Memorie van Antwoord inzake de Grondwetsherziening, blijkt, dat het voorstel tot opheffing van helprocessie-verbod door de Regeering wordt teruggenomen. Nqdat de Staatscommissie waarin alle pa- tijen waren vertegenwoordigd, tot de opheffing had geadviseerd en de Regeering het toelaten der processies als een geheel zelfstandige quaestie aan de Staten-Generaal had voorgesteld, wordt het voorstel samengekoppeld aan de regeling van de financieele verhoudingen tusschen de Kerkgenootschappen en den Staat. Al is het leggen van dit verband, met het oog op ,de algemeene politieke situatie in den lande, een begrijpelijke en voorzichtige regeeringsdaad, die het wijze beleid van den kalmen staatsman kenmerkt, toch zal dit uitstel van een ons toe komend recht, door al de Katholeken pijnlijk worden gevoeld. Te meer omdat in de Staten- Generaal voor de opheffing een meerderheid bestaat. Hopen wij nu maar, dat ons offer ook iu de Protestantse he kringen, waar nog dezer dagen de groeikracht der Katholieke Kerk als een „Roomsehen aanval" werd voorgesteld, zal worden gewaardeerd als een blijk van verregaan de gematigdheid. (Tijd.) P. D. Buyze f. Te Oegstgeest is, 65 jaar oud, overleden de heer P. D. Buyze, generaal-majoor b.d. ridder in de Orde van Oranje Nassau. De grondwetsherziening. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Binnenlandsche zaken op hetVoor- loopig Verslag der Tweede Kamer nopens de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van een voorstel tót verandering van het le, Ilde, lilde, IVde, Vde, Vide, Vilde, VlIIste, IXde en XI de hoofdstuk en de Additioneele Artikelen der Grondwet, is het volgende ontleend: Inkomen der kroon. Gelijk reeds werd medegedeeld, heeft de regeering nu daarop ook in het Voorloopig Verslag wordt aangedrongen, alsnog overge nomen het voorstel der Staatscommissie tot verhooging van het inkomen der koningin. Dientengevolge wordt nader bij de Nota van Wijzigingen voorgesteld, art. 24 der Grondwet als volgt te lezen: Behalve het inkomen van de domeinen, door de wet van 26 Augustus 1822 afgestaan en in 1848 door wijlen koning Willem II tot kroon domein aan de Staat teruggegeven, geniet de koning een jaarlijksch inkomen ten laste van 's Rijks kas van 1.200.000. Binnen twee jaren na een troonsbeklim ming kan dat bedrag voor den duur van de regeering van den koning, die den troon heeft, beklommen bij de wet worden gewijzigd. Ko 1 o n i n. Met voldoening is door den minister verno men, dat de door de regeering voorgestelde wijzigingen, die de strekking hebben het zelfbe stuur der koloniën te bevorderen, door vele le den worden toegejuicht. De meening van som migen onder hen, dat in het regeeringsvoorstel de grondslagen daarvoor worden vastgesteld in een vorm, die weldra veranderd zal blijken, wordt door hem niet gedeeld. Wat het oordeel betreft van de regeering over de door de Indische Herzieningscommissie ontworpen grondwettelijke bepalingen, waar naar door enkele leden is gevraagd, dit oordeel blijkt uit de voorstellen, door de regeering tot wijziging der Grondwet gedaan. Uit die voor stellen toch volgt, dat de regeering in het algemeen instemt met het uit het verslag der commissie blijkende streven om de staatsin stellingen van Nederlandsch-Indië te herzien in de richting van meerdere zelfstandigheid, doch dat zij zich niet in allen deele kan ver eenigen met de daartoe door de commissie ge dane voorstellen. Voorloopig zullen zoowel de wijze van be heer en verantwoording der koloniale geldmid delen als het muntstelsel bij de wet geregeld blijven, terwijl ook later, indien de wetgever de regeling van deze onderwerpen, hetzij aan den Koning opgedragen, hetzij aan in de ko loniën gevestigde organen overgelaten mocht hebben, ingevolge het bepaalde bij het vierde lid van artikel 62 de wetgever die regeling te allen tijde weder aan zich kan trekken. De eerste kamer. Wat de wijze- van verkiezing betreft, de bezwaren verbonden aan een keuze door de Provinciale Staten, zijn herhaaldelijk onder de oogen gezien, maar niemand is er in ge slaagd een aannemelijker kiesstelsel voor te dragen. Rechtstreeksche verkiezing voor de kiézers van de Tweede Kamer met beperkte verkiesbaarheid roept alle bedenkingen op, aan deze laatste verbonden. Verkiezing door de leden der Twede Kamer zou aan de Eer ste Kamer een karakter geven, dat met de onderlinge onafhankelijkheid van beide takken der Volksvertegenwoordiging kwalijk veree- nighaar ware. Groepeering Van Provinciale Staten ter wille van de Verkiezing is een denk beeld, dat nader uitwerking zou behoeven om zich te eigenen voor een vruchtdragende bespreking. Op het eerste gezicht gevoelt de Regeering er al evenmin Voor als de groote meerderheid welke in het Voorloopig Verslag aan het woord is. Tweede Kamer. Nu zoowel het algemeen vrouwenkiesrecht als de evenredige vertegenwoordiging in ons Staatsbestel een plaats hebben gevonden, ware het een terugtred, indien de Grondwet het mogelijk maakte daarop te reageeren zonder grondwetsherziening. Verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd kan slechts bepleit worden door hen, die de oogen sluiten voor de uiterst gewichtige en ingewikkelde problemen welke den kiezers worden voorgelegd. Vergrooting van het aantal leden der Twee de Kamer moet de Regeering blijven ontraden. Inderdaad is het gewenscht de eischen van verkiesbaarheid in zoover te verscherpen, dat zij ,die van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, ook geen zitting mogen ne men in vertegenwoordigingslichamen. De daar toe noodige wijzigingen zijn aangebracht. S t e m p 1 i c h t. De Regeering moet toegeven dat de onder vinding met den stemplicht opgedaan, niet bemoedigend mag heeten. Een niet onbelang rijk aantal kiezers beschouwt de oplegging van de verplichting om te stemmen, of althans zich bij het stembureau aan te melden, als een onduldbaren dwang. Daarbij komt, gelijk ook in het V.V. wordt te berde gebracht, dat practisch de stemplicht in vele gemeenten niet te handhaven bleek, zoodat de eerbied voor dc wet wordt ondermijnd. Een en ander leidde de regering tot het voorstel om in zooverre terug te komen op de in 1917 genomen beslissing, dat de Grondwet niet meer zal nopen den stemplicht op te leg gen. De gewone wetgever kan dan vrijelijk dit vraagstuk onder de oogen zien. Schadeloosstelling en pensioenvanKamerleden De minister merkt op dat het wel weinig tegen spraak zal uitlokken, dat een bedrag van 3000, hetwelk nog in 1917 voldoende werd geacht voor jaarlijksche schadeloosstelling thans feitelijk een veel lagere schadeloosstelling beteekent en dat een vermeerdering tot ƒ5000 slechts kan be oogen, het eenmaal billijk geachte bedrag op peil te houden. Hetzelfde geldt van de pen- sioenverhoogingen. In dit licht bezien, kun nen de bezwaren tegen het regeeringsvoorstel ingebracht, niet anders dan overdreven ge noemd worden. Een inkomen van /5000 zal in deze tijden waarlijk niet de strekking hebben om in het Kamerlidmaatschap de eenige bron van inkomsten te zoeken. Het Engelsche Eskader. Het Engelsche vlootdeel bestaande uit den kruiser „Coventry" en 9 torpedojagers onder bevel van den vice-admiraal Hodges, liep Za terdagmiddag om half één te IJmuiden binnen. De Nederlandsche torpedobooten „Z.5." en „Z.6." respectievelijk onder commando van de lt. le kl. ter zee J. Mackay en O.D.T. de Rid der, die tevens groepscommandant is, waren te 10 uur van IJmuiden vertrokken om het es kader tot aan de territoriale grens tegemoet te komen. Bij het binnenkomen van de „Coven try" werden van het pantserfort IJmuiden de gebruikelijke saluutschoten gelost, welke door de „Coventry" werd beantwoord. Behalve de kruiser stoomden door naar Am sterdam, de vijf torpedojagers „Velox", „War wick", „Vancouver", „Wallace" en „Vertigern" de vier jagers echter, „Versatile", „Walker", „Watchmann" en „Whirlwind",, die R'dam be zochten, blijven tot Woensdag te IJmuiden lig gen. Om 4 uur Zaterdagmiddag liepen de Britsche oorlogsbodems onder het donderen der saluut schoten de Amsterdamsche haven binnen, waar de schepen op de reeds vermelde plaatsen lig plaats kozen. Na de aankomst der oorlogsvaartuigen, wel ker binnenkomst, door tamelijk veel pupliek werd gadegeslagen, werden door den Britschen commandant en de Nederlandsche marine-autori teiten de gebruikelijke officieele bezoeken ge wisseld. Schriftelijke beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer Scheurer be treffende het houden van van Rijkswege ge organiseerde demonstraties voor lichamelijke oefening op Zondag luidt het antwoord van den heer de Visser, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen De regeling van het driejaarlijksch provinciaal onderzoek, bedoeld in art. 22 der beschikking be treffende de lichamelijke oefening is overgelaten aan de daarvoor aangewezen commissie. De bepaling van dat onderzoek voor de provincie Gelderland op Zondag 11 Sept. is zonder medeweten Van den ondergeteekende ge schied. Zoodra hij echter kennis had gekregen v. de keuze van dien datum, heeft hij den inspec teur van de Lichamelijke Opvoeding in de eerste inspectie opgedragen het onderzoek op een ande ren datum te doen plaats hebben. Wijzigingen arbeidswet. Woensdag 1.1. waren de organisaties van werkgevers zoowel als van werknemers in de gelegenheid gesteld tegenover commissie 3 uit den Hoogen Raad van Arbeid hunne bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen in de Ar beidswet te bespreken en toe te lichten. Daarbij bleek dat de werkgevers met de wenschen en verlangens der drie organisaties rekening hadden gehoudenhet essentieele punt van verschil nog bleek te zijn het aanvangsuur. Op voorstel van een der leden van den Hoogen Raad zullen dan ook de verschillende organisaties v. patroons en gezellen nogmaals te zamen komen om te trachten tot een eensluidend Voorstel te komen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bezoek H.M. dc Koningin. Ter gelegenheid van haar bezoek aan Rotter dam, bezocht H.M. de Koningin met den Prins ook het groote Wilton-dok alhier.Tegen half een arriveerden de hooge gasten en verdere autori teiten met de „Stad Rotterdam" en werden door de heeren Wilton ontvangen, waarbij het zoon tje van den heer B. Wilton eén bouquet aanbood. Ook waren bij de ontvangst nog tegenwoordig de heer Mr. Fruin, secretaris van de commissaris sen, de heer Ruys, van de R'damsche Lloyd en de heeren Wiersma en Piek van de Holland Amerika Lijn. Bij de rondleiding liet H. M. met hartelijke belangstelling zich alles verklaren en sprak haar groote waardeering er over uit. In het dok lag hetvroegereDuitsche thans Engelsche s.s. „Prinz Ludwig". Op den achtersteven hiervan stonden de rijen werklieden opgesteld en brachten harte lijke hulde aan H.M. Om kwart over een begaf H.M. en de Prins met gevolg zich weer aan boord van de „Stad Rot terdam" en werd teruggestoomd naar Rotter dam. Jubilé. Op Zondag 18 Sept. a.s. hoopt de heer P. C. Wuisman den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar lid werd van het College Collectanten in de kerk van Q.L. Vr. van den A. H. Rozenkrans, waqrvan hij sedert vele jaren bestuurslid is. Receptie zal worden gehouden van 11/i tot 3 uur Singel No. 152a. RotterdamSchiedam. In het artikel in het Tweede Blad van Zater dag zijn een paar zetfouten geslopen. Er staat dat Schiedam voor den grond in N. Matenesse 3.087.75 zal ontvangen en een verschil van 1.- per M2. een bedrag van 200.585 uitmaakt. Men leze in plaats van ƒ3.087.75: ƒ3.087.750 en in plaats van 200.585 205.850. In plaats van art. 20, in het begin van het artikel, moet staan 2°.. Zondag hield de vereenining „de Postduif" alhier een wedvlucht vanaf Apel doorn (Afstand 107 K.M.) le4e11e15e pr. C. J. Don, 2e pr. J. Christen, 3e pr. J. Vrijlandt, 5e8e9e16e pr. Gebr. Groeneweg, 6e10e13e18e pr. L. Sloot, 7e pr. W. Batenburg, 12e pr. N. in 't Hol, 14e17e pr. B. Zondag, le duif 10.24.56 uur, laatste 10.40.39 uur. Zaterdag werd uit baldadig heid van de distilleerderij der Fa. Duis en Co., Nieuwe Haven, een dertiental ruiten ingegooid. Door den hevigen wind woei dezen morgen aan den Noordvestsingel, nabij 't Hermes-terrein een boom om, die in z'n val ook eenige telefoondraden naar beneden trok. 't Personeel der Gemeentewerken had de versper ring echter spoedig uit den weg geruimd. Op 't hoofdbureau van politie is gedeponeerd een valsche gulden, dragende de beeltenis der koningin, met opgestoken haar en diadeem, 't jaartal 1914 en ook 't randschrift. De munt is dof van klank en kleur. UIT ROTTERDAM. 't Reeds lang te voren aangekondigde be zoek heeft H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik Zaterdag gebracht.- Juist op tijd, 6 min. over elf, arriveerden de hooge gasten met gevolg, bestaande uit de hof dame jkvr. Van Swinderen, de dienstdoende grootmeester baron Bentinck, de kamerheer en particuliere secretaris baron Van Geen, de rit meester van de Koningin jhr. Van Reigersberg Versluys, en de adjudant van den Prins, kapi tein ter zee jhr.von Muehlen.aan het Maasstation waar de burgemeester, mr. A. R. Zimmer man, de hoofdcommissaris van politie de heer Sirks, de kamerheer van Hare Majesteit in buitengewonen dienst C. W. F. P. baron Sweerts de Landas, voorts de stationschef en de onder chef de heeren L. W. F. Sesseler en B. C. Droste ter verwelkoming aanwezig waren. Bij 't station had zich ook een groote menigte opgesteld, die H.M. en den Prins met luide toe juichingen ontvingen. Met rijtuigen werden nu achtereenvolgens de verschillende bezoeken gebracht en overal waar men doorreed, stonden aan beide zijden breede rijen enthausiastie toeschouwers. De tocht ging allereerst naar 't paviljoen van de roei*- en zeil- vereeniging „de Maas". Hier werd overgestapt op de salonboot de „Stad Rotterdam", waarmee men een rondvaart door de havens begon. Behalve de reeds genoemde autoriteiten maak ten den tocht op de „Stad Rotterdam" mee de wethouders Van Aalten, De Jong en Nivard, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer De Monchy, de heer Burgdorffer, directeur van gemeentewerken, de heer Willinge, haven meester, en de heer Lugt, directeur van de veren. Op dezen vaartocht, onder goed weer, en prachtig opgeluisterd door talrijke vlaggen en wimpels op schepen en werven, werd ook het Wilton-dok bezocht (zieonderstadsnieuws). Zeer voldaan over alles, keerden H. M. en de Prins naar het „Maas" paviljoen terug, waar men weer in rijtuigen plaats nam, om een voetbalwed strijd op 't Sparta-terrein bij te wonen. Dit was de eerste maal dat IT. M. door haar tegenwoordig heid van haar waardeering voor 't voetbalspel blijk gaf. Keurig werden de koninklijke gasten door de Spartanen ontvangen en waardig toon den zich de Sparta-mannen deze groote eer, door in een goeden wedstrijd V.O.C. met 31 te klop pen. Na den match werd 't nieuwe stadhuis met een bezoek vereerd. In de prachtige Burger zaal richtte de burgemeester 't woord tot H. M. Spr. heette H. M. en den Prins hartelijk welkom in 't nieuwe gebouw en achtte zich gelukkig te kunnen constateeren, dat Rotterdam zijn konin gin zoo goed had ontvangen. In 't kort vertelde spr. verder den loop van den bouw van 't nieu we raadhuis en hoopte, dat van hier uit een steeds meer welvarend en bloeiend Rotterdam mocht worden bestuurd. H.M. dankte hierop, ook na mens den Prins voor de grootsche ontvangst, hun door de burgers bereid en de hartelijke woorden hun toegesproken, 't Was H. M. een groote vol doening, thans 't stadhuis waarvan zij den eer sten steen had gelegd, te hebben bezocht en hoog prees IT. M, de kracht en 't doorzettings vermogen van Rotterdams burgers. Eenige malen verschenen de hooge gasten ook op 't balcon. Luide werden ze door de duizenden op den Coolsingel toegejuicht, terwijl een groot koor (meer dan 2000 heeren en dames) verschil lende vaderlandsche liederen ten gehoore brach ten. Prachtig was de aanblik der tallooze veree- nigingsvaandels, voor 't stadhuis opgesteld. Ten slotte werd het Burger-weeshuis nog 'be- zooht, waar de voorzitter der regenten, de heer Mr. Dr. de Visser, de welkomsrede uitsprak, waarvoor H. M. in korte woorden dankte. Dan werd de terugrit naar 't Maasstation aanvaard, vanwaar na 'n hartelijk afscheid de trein goed op tijd vertrok. Geestdriftig en op grootsche wijze heeft Rotterdam weer eens z'n aanhankelijkheid en liefde voor 't Vorstenhuis getoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2