Gemengd Nieuws. K ac heiontploffingen. Het Staats toezicht op de mijnen heeft verleden jaar een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oor zaken van de veelvuldig plaats gehad hebbende kachelontploffingen, veroorzaakt door de aan wezigheid van ontplofbare stoffen in de huis brandkolen. Het jaarv. over 1920 van den hoofdingenieur der mijnen bevat daarover uitvoerige bijzonderhe den. Zoo moest allereerst worden opgemaakt, of de huisbrandkolen,waarin de ontplofbare stof fen die de ontploffingen veroorzaakt zouden heb ben, waren aangetroffen, afkomstig waren van Nederlandsche kolenmijnen en, zoo ja, van welke. Inderdaad bleek, dat de kolen steeds van Ne derlandsche mijnen waren betrokken, dan van de eene, en dan weer van een andere mijn. Uit proeven bleek verder ten duidelijkste, dat alleen gevaarlijk zijn ontplofbare stoffen, voor zien van een slaghoedje, dus zoogenaamde slagpatronen, al of niet voorzien van lont. Bij de mijnbesturen werd in dit verband aangedron gen op het nemen van maatregelen, teneinde zooveel mogelijk te voorkomen, dat dynamiet onopzettelijk in de huisbrandkolen terecht zou komen. Het bleek echter, dat ook opzettelijk dynamiet in de huishoudbrandkolen werd ge bracht en dat vermoedelijk verschillende ont ploffingen hieraan te wijten zijn geweest. In de maand Augustus 1920 werden namelijk naar het verslag mededeelt, in twee wagens noot jeskolen, afkomstig van een der Limburgsche mijnen, twaalf heele, volkomen onbeschadigde gelatine-dynamiet-patronen gevonden.Daar deze 2c.M. dikke en 12c.M.lange patronen niet zonder beschadigd te worden, de kolenzeven zouden hebben kunnen passeeren, Volgde hieruit, dat ze vermoedelijk opzettelijk, nh het wasschen en zeven, in de kolen werden ingebracht. Om de daders van dergelijke handelingen te vatten werde in overleg met de mijnbesturen bijzondere maatregelen getroffen bij het verstrekken van de in de ondergrondsche werken der mijnen be- noodigde patronen. Door het staatstoezicht werd bovendien voorgesteld, le. om het schieten uitsluitend aan schietmeesters op te dragen en 2e om verdachte arbeiders en schietmeesters op ongeregelde tijden te laten fouilleeren. Tot dit laatste werd echter door enkele mijnbe- stuurders om principieele redenen voorloopig nog niet' overgegaan. Ook het aanstellen van bepaalde schietmees ters werd door de bestuurders van twee mijnen niet noodig geacht. Dat zulks echter zeer zeker noodig was, bleek daaruit zegt het verslag dat eenigen tijd later in een galerij van een der mijnen een ongesloten en onbeheerde schietkist werd aangetroffen, waarin zich dynamietpatro- nen bevonden, waarvan dus iedere kwaadwillige zich kon meester maken. Behalve mededeelingen van kachelontploffin gen werden door het staatstoezicht ook eenige verdachte voorwerpen ontvangen, die in verschil lende deelen van ons land in de kolen gevonden waren. Bij onderzoek bleken deze voorwerpen gewoonlijk afgeschoten veiligheidsontstekers te zijn, waarin nog een klein stukje afgeschoten lont zat. Na begin September 1920 zijn dat jaar geen verdachte voorwerpen meer gevonden, althans niet meer ontvangen. Wel werden nog op 14 November 1920 in een woonwagen nabij Hoens broek tien ongeschonden dynamiet-patronen aan getroffen en aan de marechaussees aldaar ter hand gesteld. Vermoedelijk waren deze patronen door een mijnwerker in den wagen verstopt. Een maal werd ook een man er op betrapt, dat hij met dynamiet op visch schoot. Bij verhoor, bleek hij op een der mijnen werkzaam te zijn en liet hij doorschemeren, dat hij de dynamiet van een voorman-schietjneester der mijn gekocht had. Op grond van het arbeidsreglement der betref fende mijn, leidde de tegen dezen voorman- schietmeester ingestelde strafvervolging tot vrij spraak. Naar aanleiding van dit geval, werd aan den officier van justitie te Maastricht medewerking verzocht, om ter zake strengere maatregelen in gevoerd te krijgen, terwijl bij de mijn-directies op herziening van de redactie van het arbeidsre glement op het betrokken punt werd aangedron gen. Deze aangelegenheden werden intusschen nog niet tot oplossing gebracht. Echter mag, volgens het verslag, worden vast gesteld, dat als gevolg van de genomen maatre gelen, kachelontploffingen nagenoeg niet meer voorkomen. Kroonprins en hoefsmid. In di verse buitenlandsche bladen komen berichten voor, omtrent de hoefijzer-affaire van den ex- kroonprins van Duitschland, waaruit de veron derstelling blijkt, dat de kroonprins met het ver vaardigen van hoefijzers bij den hoefsmid J. Luyt op Wieringen, een winstgevende arbeid verricht.De kwestie is als volgt zeglde,,Msb." De kroonprins maakt met behulp van Luyt. hoefijzers. Deze verkoopt de hoefijzers aan particulieren enz. voor 10 gulden per stuk. De helft van dat bedrag is voor Luyt, en de andere helft voor den kroonprins. Van tijd tot tijd rekent Luyt met den kroonprins af en dan draagt de kroonprins zijn aandeel terstond af aan burgemeester alhier, met de opdracht, dat geld te bestemmen voor zieken er' arme menschen in deze gemeente. He openbare vermakelijkheden e Hilversum gestaakt. Met ingang van heden (Maandag) zullen te Hilversum alle openbare vermakelijkheden gestaakt worden. aofeiding tot deze actie, die uitgaat van ond 10sc.00PH*eaters en andere amusements- den^I-p1/1"*8611 aldaar, is het besluit door J1 epn1 VersuiIlschen gemeenteraad, in Maart omen dat heden in werking treedt, tot verhooging der belasting op de openbare ver makelijkheden van 20 op 40 Genoemde ondernemingen hebben thans be sloten heden (maandag), na inlevering van de overgebleven plaatskaarten, te weigeren, de nieuwe door de belastingverhooging bezwaarde plaatsbewijzen van de gemeente te aanvaarden en als uitvloeisel hiervan zuilenzij hunnetheaters sluiten. Door den Ned. Bond van Bioscooptheater- directeuren, benevens door verschillende no tabelen, die sympathie met de actie hebben betuigd, is aan de belanghebbenden bij den strijd krachtige financieele steun toegezegd. Ongelukken. De 19-jarige mijnwerker K. uit Heerlen, is Vrijdag in de staatsmijn Emma nabij Hoensbroek, doodgevallen. Te Wognum is eergisteren een motorrijder die de Schager stoomtram wilde passeeren, door de locomotief gegrepen. Hij werd verbrijzeld. Te Vlodrop is de landbouwer W. in de Hoer gevallen en Verdronken. Te Alteveer is het 4-jarig zoontje van den veldwachter de Vries onder een wagen geraakt en gedood. Te Geleen heeft Vrijdag een botsing plaats gehad tusschen een zware vrachtauto van firma D. te Sittard en een woonwagen op weg naar Maastricht. De bestuurder van den woon wagen alsmede een kind kwamen onder het voer tuig. De man werd met een gebroken rechterarm, het kind met een gebroken rechterbeen en een bloedende hoofdwonde opgenomen. Beiden wer den naar het ziekenhuis te Maastricht overge bracht. De woonwagen werd zeer gehavend. In de z.g. Pierswijk (Gron.) is de 12-jarige S. Rozema bij het baden verdronken. Te Gieten is het 2-jarig kind van den heerD. in een beerput geraakt en daaruit leven loos opgehaald. De 76-jarige landbouwer N. Allers te Borne werd, onderwijl hij wat onkruid op het veld verbrande, door en beroerte getroffen. Hij viel in 't vuur en bekwam zoo hevige brandwonden, dat hij enkele oogenblikken nadat hij gevonden was, overleed. Een tweejarig zoontje van den tuinman B.M. te Vlaardingen is in een sloot gevallen en verdronken. Het eerste. Het pand Jan Pieteszoon Coenstraat 30 te s'-Gravenhage is te huur aan geslagen vanwege de Huurcommissie ingevolge de Huuraanzeggingswet, daar de eigennaar onwillig was het huis te verhuren. Naast het bord je te koop van den huisheer, heeft de Huur commissie nu het biljet „Te huur" aangebracht Hiermede is ook in Den Haag een begin ge maakt met de daadwerkelijke uitvoering van de Huuraanzeggingwet. Een oplichter. Juffrouw G. v.d. B., een dienstmeisje te Soest, heeft zich, toen zij te Scheveningen van de frissche zeelucht genoot, laten fotografeeren. Zooals gebruikelijk gaf zij 2.50 vooraf. Maar de strandfotograaf, die zich Buurveld noemde, heeft de foto's niet gezonden, waarom de benadeelde 'n klacht bij deHaagsche politie heeft ingediend. Ontploffing. Reuter seint uit Londen, dat bij het sloopen van de vroegere Duitsche onderzeeboot „Deutschland 36", te Birkenhead, tengevolge van een onverklaarbare ont ploffing drie menschen gedood en verscheidene gewond zijn. Bom o n t p 1 o f t. Er is een bom ontploft in het badhuis Regina Margherita te Varezzo in Ligurië. De aanslag geschiedde 's avonds om 11 uur op een oogenblik, dat tal van badgasten op het terras en in de zalen verzameld waren. Er ontstond een geweldige paniek. Tien kinderen die zich vermaakten op de schaatsenbaan zijn gewond. Er hebben tal van aanhoudingen plaats gevonden. Overstroomingen in Amerika. Reuter seint uit San Antonio (Texas) Gisterennacht heeft een ernstige overstroo ming, veroorzaakt door hevigen regenval, het handelskwartier geteisterd. In verscheidene stra ten stond het water vijftien voet hoog. Men schat het aantal dooden op vijfhonderd. Tot dusverre zijn slechts twee-en-twintig lijken gevonden. De schade bedraagt ongeveer 10 millioen dollar. Tweeduizend personen zijn dakloos. De overstrooming is thans gedeeltelijk aan het afnemen. Volgens bericht uit New York over de hevige overstrooming, die te San Antonio in Texas heeft plaats gevonden ten gevolge van een wolkbreuk, bedraagt de materieele schade 10 millioen dollar. Het water staat vier a vijf meter hoog in de stra ten. Het plaveisel spoelde weg, huizen en brug gen werden vernield. De electrische centrale liep eveneens onder, zoodat de stad in het donker werd gezet. Bij de opkomst van het water vluchtte de bevolking in een paniek de stad uit, achter volgd door de aanstuwende golven, waarin velen omkwamen. Ook de naburige katoen- velden werden verwoest, waardoor gisteren te New-York op de katoenmarkt een paniek ontstond. De reeds aanmerkelijk gestegen prij zen van de ruwe katoen liepen nog verder om hoog. Moordaanslag te Par ij s. Een Ser vische makelaar, Papazoglu genaamd, heeft Zaterdag te Parijs een moordaanslag gepleegd op den hoofdliquidateur van de Amerikaansche voorraden oorlogsmateriaal in Frankrijk, M. Kermina. De liquidateur kreeg een rëvolverkogel in zijn lichaam, waardoor hij gevaarlijk gewond werd. De daling van de Markt. Naar aanleiding van de voortdurende daling van de Duitsche Mark de Mark staat thans in Nederland op ongeveer 3 cent wijst de „Frtr. Ztg." erop, dat deze depreciatie voornamelijk met de zeer groote vraag van de Duitsche economische en financieele kringen naar buitenlandsche betalingsmiddelen verband houdt. Thans vallen de symptomen van een „Mark-Flucht" waar te nemen, die op de geldmarkt en op de beurzen zich te gelijk doen gelden. Men is thans in Duitschland in het algemeen op de hoogte, dat de eerste ter mijn betaling op de schadevergoeding zeer be langrijke moeilijkheden heeft opgeleverd en dat men in den economischen en financieelen toestand in Duitschland geen noemenswaar dige verbetering kan tegemoet zien, zoolang de tegenwoordige regeling met betrekking tot de schadevergoeding gehandhaafd blijft. De exportkringen, die over buitenlandsche wissels beschikkien, houden deze thans vast in ver wachting van een verdere depreciatie van de Duitsch Mark.HetDuitsche blad is van meening, dat de situatie zeer ernstig is en het doet een beroep op het patriotisme der Duitsche export kringen, ten einde een catastrophe te voorkomen. Het schijnt echter over het, hoofd te zien, dat het in het algemeen vooral deze kringen zijn, die uit de depreciatie van de Mark, misschien voor bijgaande, doch niettemin zeer belangrijke materieele voordeelen trekken. Hun patriotisme zou dus ten zeerste op de proef worden gesteld. De grootste krater van de we reld. „Scient America" meldt, dat de Zweed- sche geleerden Waddele en IJgberg op een onder zoekingstocht door IJsland den grootsten vulka- nischen krater van de wereld hebben ontdekt. Ziij hadden tien dagen noodig om met drie paar den en sleden de groote ijszee van de Watnajo- kel van wet naar oost over te trekken om Kolnar in de Fjord van Homar te bereiken. Op de Högjokel vonden zij een reusachtigen vulkanischen krater welke heet water bevatte en niet minder dan 8 K.M. lang en 4 K.M. breed was. Hij werd omringd door een aantal heete bronnen De Zweedsche geleerden die hem ont dekten hebben hem den Soea-krater gedoopt. Valsche bankbiljetten van 40. Te Kohlscheidt, een Duitsch plaatsje dicht bij de Nederlandsche grens, heeft de Duitsche politie een valsche muntersbende opgespoord, welke er werk van maakte valsche bankbiljetten van 40 gulden te vervaardigen. De steen, waarvan tot dit doel gebruik werd gemaakt, is gevonden. Met behulp Van de Nederlandsche marechaus see wordt de zaak verder onderzocht Een automatische remschoen. Üezer dagen zijn in Frankrijk, nabij Bercy proeven genomen met een automatische rem schoen, een uitvinding van een onderstations- cjief, den heer Léon Classy. Met dit toestel kunnen wagens, die op een hellende spoorbaan los zijn geraakt en in beweging zijn gekomen, tot stilstand worden gebracht. De eerste proef nemingen zijn uitnemend geslaagd. Tot dusver moesten de Spoorwegarbeiders, om dergelijke wagons tot stilstand te brengen, met de hand een remschoen op de rails leggen, of wel de wagens op een dood spoor met een stootblok laten loópen. Wanneer er gevaar dreigt, legt men ook wel eens een of ander voor werp over de rails, een dwarsligger, een rail enz. In ieder geval moeten de wagens dan derailleeren, of staan zij met een schok stil. hetgeen steeds schade toebrengt aan het materiaal. Bij de uitvinding van den heer Classy zijn de remschoenen aangebracht parallel met de rails van de hellende spoorbaan. Wanneer er wagons zijn losgeraakt, kan een arbeider met een hei boom een der remschoenen op de rails bren gen. Deze wordt gegrepen door de voorste wie len van den eersten wagen, en tevens worden de andere remschoenen automatisch op de rails gebracht. De wielen moeten deze remschoenen voortduwen, en hierdoor wordt de wagen lang zamerhand tot stilstand gebracht. SPHKT. Om den Olympia-beker. Op deze gezellige Goudsche seriewedstrijden is Hermes-D.V.S. een oude bekende en graag- geziene gast. Ook dit jaar waren de Schiedammers weer precent en brachten het naar de oude gewoonte tot den eindstrijd, waar, eveneens traditioneel, Fortuna tegen hen was. Maar wij loopen op het verslag vooruit. Na 3 weken spelen hadden dan Quick (H.) Xerxes, Olympia en Hermes de halve eindstrij den bereikt en kampten zij gisteren om den kostbaren Olympia-beker. Allereerst betraden Olympia en Quick het terrein onder leiding van v.d. Schalk. De eerste oogenblikken zijn voor de Hagenaars, maar spoedig komt Olympia, dat na de combinatie met T.O.P. een kranig elftal heeft, er beter in zoodat Quick alle zeilen moet bijzetten om doel punten te voorkomen .Voor de rust weet Olympia haar meerderheid echter toch in 2 doelpunten uit te drukken. Ook in de tweede helft is Olympia iets sterker. Wel speelt Quick een fijner spel, maar tot doel punten kan zij het niet brengen, terwijl Olympia even voor het einde haar voorsprong nog wist te vergrooten. Deze 30 overwinning leek ons echter iets geflatteerd. Toen vervolgens de combinatie het veld be trad, sloeg menig Schiedamsch supporter de schrik op het lijf. Slechts 5 spelers van het eerste elftal en dan nog maar 10 man, zoodat tenslotte een supporter voor nummer elf moest fungeoren. Het Schiedamsche elftal zag er dan als volgt uit H. Offerman, W. v.d. Schouw, J. den Hoed, H. Jansen, N. Scheffer en Haazer Sr, Haazer jr, J. Engering, J.v.d. Valk F. Karis en N.N. Xerxes daarentegen miste slechts een eerste elftalspeler. Geen wonder, dat toen Casteleyn liet beginnen niemand uit de jeneverstad veel vertrouwen had. Maar boven aller verwachting werd er dragelijk gespeeld en nog geen 10 minuten zijn verstieken of v.d. Valk geeft de combinatie met een schit terenden schuiver de leiding. Wel maakt Xerxes nog voor de rust gelijk, maar dank zij het uitstekende keepen van Offerman belandt er verder geen bal meer in het Schiedamsche net. De combinatie daarente gen weet nog eens te scoren met een kopbal van Haazer jr. zoodat het einde Hermes een kleine, doch verdiende overwinning brengt. De verliezerswedstrijd, welke daarop gespeeld werd, bracht een zwaar bevochten 1O over winning voor Quick, dat daarmee de 3e prijs ver overde, terwijl Xerxes zich met de vierde moest tevreden stellen. De eindstrijd ging dus tusschen Olympia en Hermes en was de beste wedstrijd van den dag. Van vermoeidheid bleek niets, er werd met veel lust gespeeld. Vooral de Schiedamsche voorhoede had er de eerste helft veel zin en bestookte de Goudsche veste fanatiek. Dank zij het goede ver dedigen, bracht de combinatie het niet tot doelpunten, terwijl ook Olympia geen kans zag het leer in de touwen te jagen. In de tweede helft ging het spel meer gelijk op, beide doelen verkeerden beurtelinga in ge vaar, maar steeds bleven de verdedigingen de baas. Eindelijk maakte Hermes dan een doelpunt maar een dubieuze buitenspelbeslissing van Casteleyn ontnam Hermes de overwinning, want verder werd er niet meer gescoord, zoodat het einde kwam gelijk er begonnen was. Een kleine overwinning had de combinatie wel verdiend. Er moest nu geloot worden en Offerman raadde mis, zoodat Hermes zich voor de tweede maal den beker bij loting zag ontgaan. De beschermheer van Olympia, de heer IJssel de Schepper, reikte vervolgens de prijzen uit. De combinatie bracht een gouden medaille en elf zilveren bekertjes mee naar Schiedam. S.V.V. speelde gisteren een vriendschappelijke wedstrijd tegen O.D.S. uit Haarlem en won met 3—1. De uitslagen van de wedstrijden van gisteren om den zilveren Bal luiden Feyenoord Excelsior 11. Excelsior wint bij loting. H.V.V. V.O.C. 5—0. WILLEM II H.B.S. 4—0. Stormvogels Philips Sportver. 32. ROEIEN. TeAmsterdam werden Zaterdag de wedstrijden om de Europeesche roeikampioenschappen be ëindigd. De totaal-uitslag is als volgtVieren Zwitserland, SkiffNederland, Tweeën België Dubbel scullNederland. Achten Zwitserland. Voor deze wedstrijden was o.a. een wisselbe ker uitgeloofd, de Glandaz-beker, die toegewe zen wordt aan het land, dat in deze kampioen- schappen het meest aantal punten behaalde. Voor een overwinning in de acht werden toe gekend 2 punten, voor die in de vieren, de tweeën en de dubbel-scull 1l/2 en voor een skiff- overwinning 1. De beker werd dit jaar dus ge wonnen door Zwitserland met 3x/2 punt.Verder werd behaald door Nederland 21/2 punt en door België l1/., punt. Uit 't bovenstaande blijkt duidelijk dat Ne derland zich kranig heeft geweerd. De Skiff- kzmpioen is niemand minder dan onze gevierde Laga-man Eijken. Burgerlijke Stuud. Geboren: Sept. 9. Bernardina Cornelia d.v. D. D. Verkaaik en L. van Kersen, Rotter- damsche dijk. Elise d.v. S. van der Linden en L. Bel. Singel. Dirk Willem z.v. W. N. de Brons en P. P. de Graaff, Gustostraat. 10. Catharina Maria d.v. F. Koppenhagen en C. M. van Leeuwen. Nieuwsticht midden. Petrus Hendrikus Johannes Karei z.v. W. van den Boogert en J. P. Vermeulen, Vlaardingerdijk. Overleden: Sept. 9. Arie Dirk Verwey, oud 22 j. en 11 mnd., Warande. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holla*4. 12 Sept. v.m. 12.14, n.m. 12.38. 13 Sept. v.m.n.m. 1.18. 14 Sept. v.m. 1.33, n.m. 2.03. 15 Aug. v.m. 2.11, n.m. 2 38. Hoogwater t e Schiedam 1 uur en 40 minn- ten later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 12 Sept. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 40. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 12 Sept. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging" Heden f 3.10 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3