DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste*a Jaargang. Donderdag 15 September 1921. No. 13137. Bureau: KOEMARKT i. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. IERLAND. Uit Londen meldde men gisteren De beide Sinn Feinkoeriers, die in bet Noorden van Schotland Lloyd George ontmoetten, zijn eerst hedenmorgen van Inverness naar Dublin vertrokken. Zij hebben, tegen de algemeene ver wachting in, aan Lloyd George niet het antwoord op zijn laatste schrijven overhandigd, doch slechts eenige ophelderingen gevraagd, die ver moedelijk o.m. betreffen de kwestie van ler- lands trouw aan de Britsche kroon. De koeriers konden het resultaat van die besprekingen niet aan het Sinn Fein-kabinet mededeelen nog voor de geheime zitting van de Dail Eireann, die hedenmiddag plaats had, maar vermoedelijk hebben zij het kabinet telegrafisch op de hoogte gebracht, want gemeld wordt, dat de geheime zitting van de Dail Eireann met algemeene stemmen het aan Lloyd George te zenden ant woord goedkeurde. Men gelooft, dat dit antwoord het houden van een conferentie mogelijk maakt, daar de geheime zitting tevens vijf onderhande laars heeft benoemd, n.l. Griffith, Collins, Bar ton, Duggan en Cavan Duffy. Uit het feit, dat De Valera geen deel uit maakt van deze delegatie, wordt niet afgeleid, dat de Dail Eireann hem geen vertrouwen meer schenkt. De correspondent van de „Westmin ster Gazette" zegt, dat De Valera zijn plaats heeft afgestaan aan Griffith, die als minister van Buitenlandsche Zaken de aangewezen per soon is voor de definitieve onderhandelingen. De Valera houdt zich echter voor convocatie beschikbaar. De „Times" verneemt nog uit Dublin, dat de openbare meening aldaar verrast is door de bijzondere opdracht, aan de koeriers gegeven, doch nog steeds blijft hopen, dat de conferentie zal kunnen worden gehouden. Omtrent de be sprekingen in de geheime zitting van de Dail Eireann is niets uitgelekt. ENGELAND. Lloyd George heeft aan de 15 burgemeesters van de werkliedenpartij, die met hem te In- verness over de werkloosheid willen komen spre ken, geantwoord, dat hij van meening is, dat een dergelijke samenspreking geen doel kan treffen en hun den raad gegeven, zich tot de (kabinets)-commissie te wenden, welke zich in het bijzonder met het Vraagstuk der werkloos heid bezig houdt. De burgemeesters hebben daarop weer laten weten, dat zij besloten zijn Maandag te Inverness te komen. DE MOORD OP ERZBERGER. De moordenaars op het spoor. Te Miinchen zijn zeven personen gearresteerd, die Volgens het tot dusver bereikte resultaat der onderzoekingen in verbinding hebben ge staan met den moord op Erzberger De meesten zijn gewezen actieve of reserve-officieren, die voor het grootste deel tot de marine behoord hebben en die in München vertoefden zooge naamd om er te studeeren. Een zekere Manfred von Killinger wordt er van beschuldigd, den moord met Schulz en Tillessen besproken te hebben. Bovendien heeft hij hun bagage be waard. De overige gearresteerden worden ervan beschuldigd, mede in het plan ingewijd te zijn geweest, maar daarvan geen kennis aan de autoriteiten te hebben gegeven. Verder zijn twee personen aangehouden, wie medeplichtigheid wordt ten laste gelegd. 77 „Dat Ralph Amyott met hem gesproken en hem geraadpleegd had. Ik heb het hem ge vraagd, maar hij wilde niet. „Zoo Madeline huiverde, ofschoon het een warme herfstmorgen was, en slaakte een die pen zucht. „Hoe jammer!" liet zij er koel op volgen. Zij hadden den top van den heuvel bereikt, op de helling, waarvan de woning gebouwd was. Madeline hield even op, om de pony op adem te laten komen en wellicht, om haar moed bijeen te garen, daar zij weldra het doel van haar tocht bereikt had. Plotseling kreeg Virginia de zee in het ge zicht, die blauw en glanzend zich langs den gezichteinder uitstrekte. De witte zeilen ge leken in de verte op reusachtige vogels. Die onverwachte blik op den Oceaan greep haar want met een innig gevoel van blijd schap herinnerde zij zich haar geliefd Italië ®n het donkerblauwe water der heerlijke Ita- nnansche zee, waarop zij zoo menigmaal van terras te Santa Sofia had gestaard. Het -^me klooster, de nonnen met haar witte str!'jrs en kalme, van bovennardsche vreugde van dUCle Sezicllten> het plechtige gelui der klok eens ^pel en de lieVe moeder abdis, met haar 200 heldere oogen, die Voortdurend in de De beide moordenaars.van Erzberger, Schulz en Tillessen, achtten zich blijkbaar in München volkomen veilig, want tot voor drie dagen waren zij nog in hun woning aldaar. Sindsdien zijn zij spoorloos verdwenen. Het is echter niet waar schijnlijk, dat zij zich naar het buitenland heb ben begeven men neemt aan, dat zij zich er gens in Beieren verborgen houden. Dok heeft men vast kunnen stellen, dat de moordenaars niet over bijzondere geldmiddelen beschikten. Daaruit blijkt zonder twijfel, dat zij hun reis niet voor eigen rekening hebben gedaan en blijkbaar niet op eigen houtje hebben gehandeld. Uit Berlijn meldt men nog: De moordenaars van Erzberger waren het laatst werkzaam op het bureau van het centraal landbouwgenootschap van dr. Iieim. Naar een telegraafagentschap te München verneemt, is ten huize van dr. Heim te Regensburg een huis zoeking gehouden, welke geen resultaten heeft opgeleverd. Deze huiszoeking staat vermoede lijk tevens in verband met het feit, dat ook de schoonzoon van dr. Heim toevallig in relatie met Tillessen heeft gestaan. Naar verluidt, is dr. Heim voornemens in den Rijksdag een klacht in te dienen wegens deze huiszoeking, die door niet-Beiersche politie beambten is gedaan. Volgens een ander bericht, is niet in de wo ning van dr. Heim, doch alleen in de kantoor lokalen van het centraal landbouwkundig ge nootschap, waarvan dr. Heim directeur is, een huiszoeking gedaan. DUITSCHLAND. Te Berlijn is nog geen antwoord ontvangen van den Oppersten Raad met betrekking tot de opheffing van de sancties, welke tegen 15 September was beloofd. Naar den raad van in- dustrieelen in het regeeringsdistrict Keulen uit Ems verneemt, zullen de telgrenzen nog niet worden opgeheven, doch minstens nog eenige weken blijven bestaan, totdat de onderhande lingen over de controlecommissie tot een resul taat hebben geleid. In Beieren. De „Freiheit" verneemt uit München: De toestand in München wordt voortdurend kritiker. Zondag was ex-koning Ludwig in Mün chen met een aantal andere leden van het huis Wittelsbach. De koning verliet München eerst Maandagmorgen. Het kan worden aangenomen, dat hij in Mün chen met politieke persoonlijkheden heeft ge sproken. In de laatste nachten worden voortdurend wapens en munitie uit de streek van de Ammer- see per automobiel naar München vervoerd. Dit bericht dient natuurlijk onder alle voor behoud te worden aanvaard. Volgens de „Staatszeitung" zal de keuze van den nieuwen Beierschen premier eerst over twee a drie weken geschieden. In de eerste plaats moet de Landdag bijeen worden geroepen, voorts moeten de onderhandelingen met het rijk wor den voortgezet, en ten slotte zouden de partijen nog over den algemeenen politieleen toestand en het vraagstuk van de nieuwe coalitie moeten beraadslagen. PER ZIE. l;De „Times" verneemt uit Teheran Het Russische gezantschapsgebouw alhier is gisteren in den loop van den dag geheel afge brand. De oorzaak is niet bekend. De Sovjet gezant vertoeft op het oogenblik op zijn zomer verblijf. geheimen over het graf staarden en daarvan de eigenaardige verlangende uitdrukking bewaar den, toen haar gezicht reeds begon te verduis teren. Voor een oogenblik vergat Virginia het pijnlijk drama, dat aan haar zijde werd afge speeld en de grievende teleurstelling, waar van zij getuige moest zijn. „Och, als we eens naar Italië konden gaan, Madeline riep zij uit. „Gij en ik. Daar kan men vergeten, gelukkig zijn en in liefde gelooven Zoo sprekende hadden zij het hekje be reikt, dat toegang tot den fraaien, gezelligen tuin van mr. Warren verleende. Virginia nam de teugels van Madeline over, omdat zij zich verbeeldde, dat zij liever alleen naar binnen ging. Er heerschte een doodsche stilte. Er was niemand in den tuin en Madeline moest twee of driemaal bellen vóórdat er iemand te voorschijn kwam. Eindelijk werd de deur geopend en na een paar woorden met den bediende gewisseld te hebben, keerde Madeline zich om, en wandelde den tuin in. Zij zag er zoo bleek en ontdaan.uit, dat Vir ginia, die haar al dien tijd oplettend had ga de geslagen, de phaeton uitsprong en naar haar toesnelde. „Wat scheelt er aan, Madeline Watiser?" nep zij haar toe. Het meisje glimlachte, doch eenigszins ge dwongen. En toch scheen zij eenige Verlich ting te gevoelen. „Mr. Warren is dood. Hij is vanmorgen gestorven," zei zij fluisterend en Adv ertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De gevluchte Sovjet-agent Issaelenko, die, naar men zich herinnert, werd beschuldigd gel den te hebben verduisterd ten nadeele van de Sovjetregeering en in de Fransche legatie te Teheran bescherming had gevonden, is thans overeenkomstig het besluit van de commissie van onderzoek door den Franschen gezant uit geleverd aan de Perzische autoriteiten om voor een Perzische rechtbank te worden gevoerd. HET VERDRAG VAN VERSAILLES. Uit Londen wordt aan het „Hbld" geseind Ik verneem uit goede bron, maar deel het met alle voorbehoud mede, dat Doumer Vrijdag hier kwam teneinde de Britsche regeering over te halen tot toestemming van herziening van zekere punten van het Verdrag van Versailles De kanselier van de schatkist, Horne, antwoord de, dat hiervan geen sprake kon zijn, tenzij de andere geallieerden eveneens den wensch tot zulk een herziening te kennen gaven. De Itali- aansche ambassadeur deelde Zaterdag mede, dat zijn regeering het voorstel niet in overweging wenscht te nemen. De kanselier van de Belgische ambassade ging Zaterdag naar Brussel en bracht Maandag de mededeeling, dat België weigert Frankrijk te steunen. ALLERLEI. De Russische bestellingen aan de Duitsche nijverheid worden op anderhalf milliard papie ren marken geschat. In Duitschland zijn de eerste zendingen uit Rusland aangekomen, n.l. twaalf wagons pelterijen, drie scheepsladingen hout en duizend ton asbest. Uit Londen meldt men Op het bureau van den burgerlijken stand van St. Pancras werd gisteren het huwelijk vol trokken tusschen Venizelos en Mile. Schilizi. Het huwelijk zal heden in de Grieksche kerk worden ingezegend. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft minister-president Pasitsj aan den ministerraad medegedeeld, dat koning Alexander Voornemens is 25 September in het land terug te keeren. Volgens de „Rote Fahne" zijn het perso neel der verzekeringsmaatschappijen, het ver plegend personeel der ziekenhuizen, de koffie huisbedienden en de werklieden der scheeps werven te Hamburg gister in staking gegaan. Binnenland. Hofbericht. Naar wordt gemeld is de Koninklijke Familie voornemens, na het bezoek aan Zeeland, nog eenigen tijd intrek te nemen in 't landhuis de Ruigehoek onder Scheveningen. Schriftelijke vragen. Van den heer Ter Hall aan den minister van Binnenlandsóhe Zaken I. Is het den Minister bekend a. dat door verschillende plaatselijke bio scoopcommissies bij het keuren der films op zeer eigenaardige wijze wordt te werk gegaan b. dat zulks in het bijzonder te Amsterdam het geval is, waar een der met dit werk be laste autoriteiten zeer willekeurig optreedt c. dat het meermalen voorkomt, dat in een stad een film door de bioscoopcommissie wordt afgekeurd, welke zelfde film elders is goedge keurd, welk geval zich o.a. heeft voorgedaan te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Leiden, U- trecht, Haarlem eenigszins gejaagd. „Doodherhaalde Virginia, die terstond den omvang dier mededeeling begreep en de zekerheid verkreeg dat zij voortaan de eenige getuige tegen Hugh Fraser zou wezen. De meisjes zagen elkander een tijd lang spra keloos aan, met het onbestemde gevoel, dat er een nieuwe, diepere kloof tusschen haar was ontstaan, want bij gemis aan bewijs moest de een bij voortduring in de waarheidsliefde en eerlijkheid van haar afgod gelooven, terwijl de ander die steeds moest wantrouwen. Op het oogenblik dat zij zich naar het hek begaven, werd de huisdeur plotseling geopend en vertoon de zich een zwak oud juffertje op den drempel, die haar wenkte terug te keeren. „MissLethebrid- ge Madeline Lethebridge zeide zij, haastig naar haar toetrippelende. „Hoe Vreemd, dat ge juist vandaag zijt gekomen „Waarom vroeg Madeline verrast. „Omdat mijn arme vader zoo naar u ver langd heeft dat is te zeggennu en dan. Want op het laatst kende hij haast niemand meer. Hij was wat zwak van hoofd, weet ge Maar soms had hij heel heldere oogenblikken en sprak dan dikwijls over u. Gisteren was ik van plan u een boodschap te zenden." „Hoe jammer,, dat ge het niet gedaan hebt „Ja, En toch had het misschien niets ge geven, want waarschijnlijk zou hij u niet her kend hebben. Van nacht was hij geheel in de war, de lieve, oude man „Ge zegt, dat hij nu en dan mijn naam noemde? II. Acht de Minister het niet noodzakelijk aan deze misstanden ten spoedigste een einde te maken Voorzitter Eerste Kamer. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal over het zittingjaar 19211922 is door H.M. de Koningin wederom benoemd de heer J.J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Corps diplomatique. De Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Gevers die het grootste gedeelte van zijn verlof in Zwitserland heeft doorgebracht, is voor kor ten tijd te 's-Gravenhage aangekomen, waar hij in het Hotel des Indes logeert. De Nederlandsche gezant te Warschau, ba ron van Asbeck die zijn verlof hier te lande heeft doorgebracht, keerde gisteravond naar zijn post terug. De heer Mirza Mahmoud Khan, vroeger zaakgelastigde van Perzië te 's-Gravenhage, die na het motorongeval, dat hem in 1919 overkwam, twee jaren verlof bekwam tot her stel van gezondheid, zal begin 1922, wanneer zijn verlof verstreken is, Europa Verlaten om naar zijn land terug te keeren. Tweede Kamer vacature. Naar de „Msb." verneemt, is de heer L. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van den A. B. T. B. en lid van Ged. Staten van Gelderland, die het eerst in aanmerking komt ter vervul ling van de vacature-de Wijkerslooth de Weer- desteyn, voornemens voor 't Kamerlidmaatschap te bedanken. De tweede plaatsvervanger is de heer H. Th. Hoogveld. Het Engels che Eskader. Over 't vertrek uit A'dam wordt nog 't vol gende gemeld Reeds om 5 uur passeerden de eerste drie Britsche torpedojagers IJmuiden om dadelijk na het doorschutten te worden gevolgd door de daar in de buitenhaven gemeerd liggende vaar tuigen. Tegen zes uur kwamen de „Coventry" en de twee andere torpedojagers, voorafgegaan door de Z'5. en Z.6. van Amsterdam in de sluis. Bij het uitvaren van de nieuwe sluis kwam de- „Coventry" onklaar en aan de Noordzijde aan lager wal. den einde een aanvaring met een sleep zandbakken te voorkomen, moest het anker worden geworpen, waardoor de kruiser bijna dwars kwam te liggen. De sleep boot „Simson" maakte spoedig een tros vast op het voorschip van den kruiser en sleepte duzen weer naar het midden van het vaarwater. Voor de honderden, die zich aan de buiten haven hadden opgesteld, om het vertrek van het eskader gade +e slaan, was dit nog een aardige afwisseling in het lange wachten. Zoodra de „Coventry" weer slaags was, ging het met volle kracht zeewaarts. Bij het uitloopen der pieren werden van af den kruiser een en twintig saluutschoten ge lost, welke beantword werden van af het pants- aerfort. De Nederlandsche torpedobooten deden den vreemden gasten uitgeleide tot aan den grens van ons territotiale gebied. Gedwongen eervol ontslag. De commissie uit de Tweede Kamer, bestaande uit de leden Ketelaar, Schokking, Scheurer en de Jonge in wiens handen zijn gesteld de inlichtingen vroeg Madeline, met een eenigszins bevende stem. „Stellig. Hij heeft uw vader en grootvader gekend en kon zich zelfs uw overgrootvader nog herinneren. In den laatsten tijd scheen hem iets te hinderen. Hij had eenige papie- ten. die hij u zoo gaarne had laten zien. Hier zijn ze. De plotselinge dood van uw vader had hem zeer geschokt en na dien tijd is hij hard achteruitgegaan. Maar ik geloof, dat het zijn bedoeling was, ze u te geven." De oude juffrouw scheen zelf min of meer zwak van hoofd te zijn. Want zij begon plotseling wanhopig te schreien en liep zonder een woord te zeggen, naar huis. Geen der meisjes deed een poging om haar te volgen, want zij had de deur zonder plichtplegingen achter zich gesloten. Zwij gend zagen zij elkander aan. „De dooden spreken! De dooden spreken!" zei Madeline eindelijk, met een zonderling weemoedig glimlachje. Virginia zei niets. Vrees was het eenige, dat uit haar blik was op te maken. Eindelijk fluisterde zij„Alles komt misschien nog goed uit, Madeline „Denkt ge dat?" zeide zij, terwijl zij zich driftig voor liet meisje plaatste. „Ik wil u één ding zeggen, Virginia ik geloof in Hugh, maar mocht hij mij bedrogen hebben God lielpe me, ik zou nooit meer in een man gelooven." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1III BIllllf Wil III 111

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1