Nieuw Gewas. Niewe SciMamle Courant Te Hoor aangeboden ders, P. Brok voor de concertbureaux, D. Hamburger Jr en E. de Hoop Azn. voor de bioscooptheaters e.d., G. Tanmer, niamens de N.V.B. voetbalvereenigingen en Louis Contran namens den Artistenbond. Een adres, waarin den Raad intrekking van het besluit wordt verzocht, is gisteren verzon den. Opgepast. De commissaris van Politic in dé 3e sectie te Amsterdam, bericht, dat aan ingezetenen uit Madrid anonieme brieven zijn gezonden, waarbij ongelooflijk mooie, geldelijke voordeelen worden aangeboden bij het vol doen aan bepaalde voorwaarden. De geadres seerde ontvangt bij dat schrijven een strookje papier waarop straat geschreven Jacinto Valdis Espartinas 7 Secundo centra Madrid. Mustersendung nummer 64 gut angekommen „trebla" teneinde dit als telegram af te zenden. Blijkens information, ingewonnen bij den Consul-Generaal der Nederlanden te Madrid is Jacinto Valdis" onbekend, zoodat hier aan bedrog moet worden gedacht. Verscheidene vreemdelingen zijn door dit systeem, dat in Spanje zeer bekend is onder den naam „El tino del entieroo" bedrogen ge worden. Het is derhalve niet geraden op soort gelijke aanlokkelijke voorstellen in te gaan. Ongelukken. Gistermorgen had een ern stig ongeluk plaats nabij Tilburg op den Bosschen weg. De gebroeders Vernelis, wonende te Til burg, kwamen tengevolge van slippen te vallen. De 15-jarige jongste der broeders, die achterop zat, kwam zóódanig terecht, dat men voor zijn leven vreest. De bestuurder bekwam slechts een lichte schram in het gelaat. Dr. Moerel verleende de eerste hulp waarna de ongelukkige naar het ziekenhuis te Tilburg werd overge bracht. Tijdens den brand te Leidschen dam, die de maalderij van de firma N. Blonk en Zoon in de asch legde, hebben dieven ten huize van den kapper v.V., in de Veenestraat aldaar de ruiten uitgesneden en een groote partij si garen, zilverwerk, enz. uit de woning gehaald. De eigenaar was radeloos toen hij thuiskomende, bemerkte, welk een ramp hem had^getroffen. Bran d.Gisternacht is in de DirkHoogenraad- straat te Scheveningen het houten gebouw tegen over het circus, in welk gebouwgeruimen tijd een club gevestigd is geweest geheel afgebrand. Het gebouw was gesloten en er bevond zich niemand in toen de brand werd ontdekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd. In verband met dezen brand is gearresteerd de pachter van het afgebrande gebouw S.J., wonende in de Jan van Riebeekstraat, als ver dacht van brandstichting. Hij moest deze dagen een geleende som terugbetalen, of anders zijn meubilair aan den schuldeischer afstaan. Groot ongeluk voorkomen. Bij de hofstede „Langendam" onder Sommels- dijk stonden Maandag eenige goederenwagens van de R.T.M. op een zijspoor. Door den storm werden deze in beweging gebracht en op het hoofdspoor geschoven. Juist was er een passagier- trein te verwachten, en stond er een groot onge luk te gebeuren. De daar werkzaam zijnde D. de Korte evenwel overzag het gevaar, ging op de spoorbaan staan en beduidde den machinist van den aankomenden trein te stoppen. Deze begreep de gebaren en remde uit alle macht en bracht zijn trein tot stilstand. Een groot ongeluk is volgens den machinist voor komen, daar de ledige goederenwagens juist in een bocht stonden, en de machinist door die bocht het gevaar niet kon zien. Tragisch. Te Rotterdam is begraven de 18-jarige zoon van den architect O. De architect was met zijn vrouw en zijn oudsten zoon verleden week op een rondreis in Duitschland, toen zijn andere zoon, die bij familie thuis was achter gebleven, plotseling zóó ernstig ongesteld werd, dat chirurgisch ingrijpen noodzakelijk werd. Na een operatie aan den blinden darm is de jonge man overleden zonder dat zijn ouders iets van het geval wisten. Zij hadden geen adres achter gelaten en waren voor de familie niet te be reiken. Deze heeft toen de hulp van de Duitsche vreemdelingenpolitie ingeroepen om hen op te sporen, wat echter niet dadelijk gelukte, zoodat de begrafenis uitgesteld is moeten worden. Beheer Kon. Schouwburg. Naar het Correspondentie-Bureau verneemt, is in de zaak tegen den vroegeren directeur van den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage, v.d. T., verdacht van verduistering ten nadeele van deze instel ling, een geneeskundig onderzoek gelast naar de geestvermogens van den beklaagde. Vermoe delijk in verband hiermede is deze zaak, die reeds eenige maanden aanhangig is, nog steeds niet naar de openbare terechtzitting verwezen. Staking. Bij de firma Esseling Mijs be- tonfabrikanten te Middelharnis is een staking uitgebroken. De stakers eischen hooger loon. De hrma geeft niet toe en heeft alle stakers ontsla gen. Een aantrekkelijk baantje. Voor betrekking van opzichter bij de gemeente- 'einiging te Apeldoorn hebben zich niet minder an 1354 sollicitanten aangemeld. datV e n- Dinsdag was het een jaar geleden, Ua Parijs de jacht op de ratten begon, naar fcich ei<*'nS Van een Paar gevallen van pest, welke lQ de hoofdstad hadden voorgedaan. Een week lang was de rattenjacht de meest gelief koosde sport, maar toen de pest geweken was, bleek de animo voor deze wreede liefhebberij meteen dood te zijn. Alleen enkele „broodja gers" bleven zich op de jacht toeleggen, daar zij voor eiken rat vijf stuivers kregen. Zij hebben in het afgeloopen jaar 570.114 ratten gedood, wat de stad, welke behalve de vijf stuivers aan den jager, ook den vuilnisman, die met de inzameling belast is een stuiver geeft per rat, 171.034 X fr.20 gekost heeft. Dat is niet veel, zegt Paul Bordeaux in de „Echo de Paris", aangezien de ratten zich een twintigmaal 's jaars voortplanten en dit half millioen dus miljoenen ratten vertegenwoor digt, waarvan de stad bevrijd is. Er blijven er echter nog de statistici weten alles zes millioen over. Gelukkig verscheuren de ratten elkaar (en nog wel zonder dat de stad zes stui vers per staart kost). De rattenlijken zijn ver brand in de gemeentelijke vuilverbrandingsin richting, welke meststoffen en metselsteenen uit het huisvuil maakt, zoodat zij nu helpen liet koren in Beauce te laten groeien of den een of andere armen drommel in het verwoeste ge bied tot schut zijn. Ontploffing. In het ketelhuis van de mijn Adolf van Hansemann bij Dortmund heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij 8 personen gedood en drie levensgevaarlijk ge wond zijn. Een spoorbrug over de „Kleine Belt." De Deensche staatsspoorwegen hebben in opdracht van de regeering het p an uitgewerkt voor aanleg van een spoorwegbrug over de Kleine Belt, dat tot in onderdeden is uitge werkt en in de a.s. rijksdag welke in October bijeenkomt, zal worden voorgelegd. Wanneer deze brug tot stand komt dan is niet alleen het Deensche doch ook het inter nationale verkeer hierdoor zeer gebaat en treedt een aanzienlijke verbetering en ver korting van het verkeer met West-Europa in. Evenals over de groote Belt tusschen Korsor en Nijborg, vindt ook op de Kleine Belt tus schen Strib, het eiland Trinen en Fredericia, Jutland de verbinding van het spoorwegver keer plaats met stoombootveren gelijk dit ook in de richting tusschen Kopenhagen en Warne- münde, geschiedt, maar niet alleen tusschen Gjedser en Warnemünde, doch ook op de Masned Sznd tusschen Seeland en het eiland Falster doen stoombootveren als verbinding dienst. Daar het stoombootveren-bedrijf kostbaar en tijdroovend is, staat, zooals bekend ook reeds sedert jaren de bouw van een spoorwegbrug over de Masned Sand (3.4 K.M.) op het pro gramma thans zal evenwel eerst die over de Kleine Belt verwezenlijkt worden (2.5 K.M.) De ontworpen brug komt 33 meter boven het water en zal behalve de werken aan den oever op 8 pijlers in het water rusten. In aansluiting aan deze werken worden de lijnen aan de Belt omgelegd en krijgt Fredericia een nieuw spoor wegstation. De totale* kosten brug, omleg ging en lijnen en station worden geschat op meer dan 50 millioen kro erj. Indien het veren- bedrijf op de kleine Belt zou worden aange houden, dan zou toch in ieder geval een nieuw station te Fredericia gebouwd moeten worden, dan alleen tien millioen kronen kost en met het toenemend vervoer zou het verenbedrijf nog duurder uitkomen. Het geheel is een groote verlichting voor het schippersverkeer, wanneer de brug gereed is en zal geen groote belemmering zijn voor het scheepvaartverkeer, omdat de brug zoo hoog is. Een spoedige uitvoering der werkzaamheden is dan ook te verwachten. De omvang van de draadlooze telegrafie. Aan het jaarverslag van bet in ternationaal Bureau der Wereldtelegraafvereeni- ging te Bern over 1920 wordt het volgende ont leend het op 5 Juli 1921 te Londen onder- teekende, op 1 Juli 1913 in werking getreden in ternationaal draadloos telegraafverdrag hebben ot 1 Januari 1920 alle Staten,die op de internatio nale draadlooze telegraaf-conferentie te Londen in 1912 vertegenwoordigd waren, met uitzonde ring van Argentinië, Perzië en Turkije, geratifi ceerd ook in 1920 hebben deze drie Staten het verdrag niet geratificeerd. In dit jaar zijn nieuw toegetreden China, Ecuador, Tsjecho-Slowakije en Venezuela. Fransch-Guyna en Finland hebben zich bereid verklaard de bepalingen van het verdrag en van het bijbehoorend reglement toe te passen. Op 1 Januari 1921 bedroeg het getal der draadlooze stations 13,694 (tegen 6623 op 1 Ja nuari 1920 en 6242 op 1 Januari 1919) daaron der bevonden zich 12,622 scheepsstations (met in begrip van die op de oorlogsschepen) de toe neming bedraagt aldus 7071 stations. Het grootst aantal draadlooze Stations bezitten de Vereenig- de Staten van Amerika en wel 4406, waarvan 224 kuststations, 4170 scheepsstations en 12 vaste landstations daarop volgt Groot-Britan- nië en Ierland met 3833 stations, waarvan 64 kuststations, 3754 scheepsstations en 15 land- stations Frankrijk bezit 1014 stations, waarvan 36 kuststations en 978 scheepsstations Italië 58 kuststations en 445 scheepsstations Noor wegen 9 kuststations en 459 Scheepsstations Japan 17 kuststations en 365 scheepsstations Nederland 11 kuststations en 358 scheepsstations enz. De Du itsche wedkantoren. Te Dresden zijn dezer dagen weer twee groote wed kantoren in financieele moeilijkheden geraakt. De „Dresdener Sportbank", die de reputatie ge noot, millioenen uitbetaald te hebben, heeft thans geen cent meer in kas. De eigenaar is ev van door, men heeft hem nog niet opgespoord. Ook de „Kapitalverwertungsgesellschaft" te Dresden, die, naar verluidt, eveneens enor me transacties heeft gedaan, had deze week vijftien millioen mark moeten uitbetalen. De directeur moest evenwel mededeelen, dat hij niet over voldoende geld beschikte. Op last van den procureur-generaal werden de kantoren gesloten. Nieuwe geldpolitiek in Sovjet- Rusland. Volgens de jongste berichten uit Rusland is de Sovjet-regeering van plan tot de emissie van bankbiljetten over te gaan, waarvoor een zilverdekking beschikbaar zou worden ge steld. De nieuwe bankbiljetten zouden inwissel baar zijn tegen zilver. De voorgestelde nieuwe zilvermunten zullen in twee bedragen (1 roebel en 5 kopeks) worden uitgegeven. Voor de doel einden van zilvermunten en van de bovenge noemde zilverdekking zou van alle zilvervoor- raden en zilveren voorwerpen gebruik worden gemaakt Wat de goudvoorraden der Sovjet- regeering betreft, deze zijn den laatsten tijd belangrijk afgenomen, doch de Sovjet-regeering heeft maatregelen aangekondigd, strekkende tot de uitbreiding der goudproductie in het Oeral- gebied. die een staatsmonopolie vormt. Thans noteeren op de „niet officieele" geld-markt d.w.z. op de zoogenaamde „wilde" beurzen de Duitsche Mark 550, de Franschë frc. 2000, het pond ster ling 120.000, de dollar 35000 en de Finsche Mark 540 Sovjetsche-roebels. De waarde van den Hollandschen gulden komt dus met ongeveer 11.000 Sovjetsche roebels overeen. Wat de fi nancieele plannen der Sovjet-regeering betreft, overweegt deze thans de verhooging der spoor weg en der posttarieven, alsmede de instelling van nieuwe staatsmonopolies. Een automobiel-expeditie do or de Sahara. Uit Parijs wordt aan de „Manchester Guardian" gemeld, dat a.s. winter een automo bielexpeditie de Sahara zal doortrekken van de Ffansche en Noord-Afnkaansche koloniën naar Timboektoe. De expeditie zal bestaan uit 12 moderne automobielen van 12 p.k. en een trein van „caterpolars". Een groote voorraad benzine zal worden meegevoerd, terwijl bo vendien elk voertuig een tender met 700 a 800 liter zal trekken, om de reis van 3000 K.M. te maken. Met de expeditie zullen medegaan vertegenwoordigers van de ministeries van oorlog, koloniën en onderwijs, Verder geleer den en geologen. Bovendien zullen een jour nalist, een novellist een een cinema-operateur de expeditie Vergezellen. De reis zal 15 dagen duren. Per dag zal 200 K.M. worden afgelegd. De automobielen zullen elk Voorzien worden van een machinegeweer en zij zullen elk hun eigen voorraad water en levensmiddelen mede voeren. Stormweer in Italië. Uit Nuovo Sas- sari wordt gemeld, dat een zware orkaan over de geheele streek heeft gewoed. De verbindingen zijn verbrokenbruggen werden vernield, terwijl veel vee verdronk. De schade bedraagt vele mil lioenen. Per fiets over het kanaal. De Engelsche ingenieur Rigby heeft Zaterdag- in 12 uren op een waterrijwiel den afstand van Folkestone naar Calais afgelegd. Hij had de reis heen en weer in 16 uren willen maken, maar de zware zee en de zuidoosterstorm, waar door de motorboot, die hem begeleidde, verschei dene malen in moeilijkheden geraakte, heeft hem van dit voornemen doen afzien. Zijn ma chine bestaat uit een gewoon rijwiel, waarvan de pedalen zijn verbonden met een schroef, terwijl het geheel op een kleine pontons rust. Bij den overtocht was hij verscheidene malen ge heel ondergedompeld en eenige uren had hij van zeeziekte te lijden. Doch het meest be klaagde hij zich, dat de motorboot hem geen Voedsel kon verschaffen. Een millioen francs aan dia manten verloren. In Parijs, wordt veel gesproken over Mme de Wendel, echtgenoote van een van de grootste Fransche staalfabrikanten, die bij de politie aangifte heeft gedaan, dat zij in een taxi een leeren tasch met diamanten ter Waarde van een milllioen francs heeft laten liggen Een gevecht met drank-smok kelaars. Zeven leden van de bemanning van het Grieksche stoomschip „King Alexander", dat in de haven van New York lag werden Vrij dagmorgen doodgeschoten in een gevecht met Politie-beambten, die naar een partij gesmok kelde alcohol zochten. '^iHet schip had voor 3500 pond aan drank en voor 18500 pond aan narcitische middelen 4an boord. Twee politie-beambten, die zich als gegadigden hadden voorgedaan, hadden met den kapitein afgesproken de- waar des mor gens half vijf te komen afhalen. Zij lieten zich Advertentiën. Benedenhuis aan de Lange Haven, tegen half October 1921. Te Huur gevraagd Pakhuis met woning. Adres Maas en Waterweg, Lange Nieuwstraat No. 51. 4009 8 Adverteert in de door vijftien politie-agenten vergezellen. Toen de bemanning den valstrik bemerkte, trok zij revolvers, maar de politic loste onmiddellijk een salvo, dat zeven matrozen velde. De anderen gaven zich over. Deze affaire had nog een vreemd gevolg. Kort na het gevecht pleegde een van de be ambten zelfmoord in een restaurant, waar hij met zijn collega's was gaan ontbijten. Hij leed den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid. Vergaan. Uit Kopenhagen wordt ge meld: De Zweedsche schoener „Nanna"is aan de Westkust van Zweden, terhoogte van Malle in een zwaren storm vergaan. De bemanning, bestaande uit vijf personen, is omgekomen. De kapitein en twee man Verdronken met het zin kendeschip.De beide andere leden der bemanning waren in een boot aan de schipbreuk ontkomen doch stierven, eenige uren later ten gevolge van uitputting. Kunst en Letteren. Prof. Schneevoigt. De Directie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen deelt mede dat prof. G. Schnee voigt voor het volgende seizoen isgereëngageerd als dirigent van de zomerconcerten in de Kurzaal te Scheveningen. iieehtzaken. Voor de Haagsche Rechtbank heeft gister terechtgestaan de 53-jarige J. P. de J., thans zon der beroep en gedetineerd, te 's-Gravenhage, vroeger directeur van de Levensverzekering maatschappij „Raadpensionnaris „Johan de Witt", gevestigd te 'sGravenhage, ter zake vaa verduistering in dienstbetrekking van gelden tot een totaal bedrag van ongeveer 36.000. Beklaagde bekende volledig. Het O.M. eischte een jaar gevangenisstraf. Burgerlijke Stand. Geboren: Sept. 13. Cornelis z.v. A. L. Bovenberg en T. van der Kruk, Oostsingel. Agatha Federika d.v. J. L. Storm en J. D. van Leeuwen, Oude MaasstraaL 14. Johanna Maria Sophia Bernarda d.v. IJ. J. Markx en M. F. Ronf eltap, Broersveld. Petrus Leo- nardus z.v. W. A. van Noort en A. L. Hersbach, Hoflaanstraat. Gehuwd. Sept. 14. J. Bezemer 26 j. en D. Exalto 24 j. W. M. Kloppers 27 j. en A. de Groot 25 j. G. Vermeer 40 j en P. Hartog 26 j. G. van der Horst 27 j. en W. Mol 24 j. Overleden Sept. 13. Marinus Bats, oud 26 j. en 2 mnd, Maasdamschestraat. Scheepvaart. Hcogweter te Hoek v&e Hgü&ü* 15 Sept. v.m. 2.11, n.m. 2.38. 16 Sept. v.m. 2.43, n.m. 3.08. 17 Sept. v.m. 3.14, n.m. 3.39. 18 Sept. v.m. 3.44, n.m. 4.09. 19 Sept. v.m. 4.14, n.m. 4.39. 20 Sept. v.m. 4.46, n.m. 5.08. Hoogwater te Schiedam I uur en 40 minu ten later. SCHIEDAM, 11 September. Vertrokken: s.s. „Alyone", ledig naar Montreal. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Sept. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 40. Stemming onveranderd. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Sept. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f3.10 per ketel.' VEEMARKT DELFT, 15 Sept. Aanvoer 205 runderen, 311 schapen ol lammeren, 3 paarden, 486 varkens, 1 velt* kalveren, 1018 biggen, 91 magere keiveren. 11 geiten of bokken, vette varkens, - veulens Vette koeien le kw f500750, 2e kw. f250f500, kalfkoeien le kw. f500-f750 2» kw. f250f500, vaarkooien ff—2« kw ff vette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f,2e kw.fweischapen le kw. f2a kw fvetto lammeren 1 e kw f 2636 wei- lammeren, fmagere varkens le kw. f 18f85, biggen f 8f 18, nuchtere kalve ren le kw. f 18f29, paarden f 100 -f300 Rundvleesch per kilo f 1 75f 1 65 f 1 40 vette varken» ff Boter. Aanvoer 71/8 en 4/16 wegende t.o zamen 1460 kür>. f 3.20 4 f 3.60 kilo Bruine Boonen per pond 23 ct. Capucijners per pond 17, 22, 25 en 34 ct. Groene erwten per pond 18, 22 en 32 ct. Spliterwten per pond 30 ct. Grauwe erwten per pond 36 ct. 5008 36

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3