DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Vrijdag 16 September^l921. No. 1313R. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A dv ert entiën 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij oI krachtens wetten of verordeningen voor- Beschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit d.d. 8 September 1921 de beslissing op het Verzoek van J. C. VAN DER MEER, om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen in het pand Raam 5, kadaster Sectie A. no. 1436 met een electromotor van 5 P.K., drijvende een boor-, zaag- en slijpmachine, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 15 September 1921 Buitenlandse^ Nieuws. IERLAND. De onderhandelingenverbroken. De Iersche kwestie is thans in een nieuw stadi um gekomen. Ierland blijft vasthouden aan het beginsel dat het een volkomen zelfstandigen staat wil worden. De Valera heeft in zijn laatsten brief aan Lloyd George dit beginsel uitvoerig uiteengezet. Reuter seint nu uit Londen dat Lloyd George aan de Valera geantwoord heeft, dat hij wegens het blijven vasthouden aan de erkenning Van de Iersche soevereiniteit, gedwongen is de getrof fen regeling voor de Engelsch-Iersche samen- spreking te Inverness in te trekken. Hij zal het kabinet dienen te raadplegen over de maatrege len, welke thans noodig zijn. Over den inhoud van het antwoord van De Valera meldt men nog De Valera zegt In deze laatste nota achten wij het onze plicht te herhalen, dat onze stelling is en niet anders zijn kan, dan wij in onze briefwisseling hebben uiteen gezet. Het beginsel van de regeering met toestem ming der geregeerden moet den grondslag vor men voor elke overeenkomst, welke zal moeten leiden tot blijvende bevrediging. Wij aarzelen niet onze bereidwilligheid te Verklaren tot liet houden van een samenspreking om vast te stel len hoe de verbinding van Ierland met de ge meenschap van volken, welke bekend staat als het Britsche Rijk, kan worden in overeenstem ming gebracht met de Iersche nationale wen- schen. Wij leggen de regeering met toestemming der ge- regeerden uit in den zin waarin de eenvoudige lieden ter wereld zulks hebben begrepen, toen gij den 5en Januari 1918 zeide „De regeling van za ken in Europa moet gegrondvest zijn op die gron den van redelijkheid en rechtvaardigheid, welke zekere belofte geven voor vastheid. Daarom zijn wij van gevoelen dat een regeering met toestem ming der geregeerden den grondslag moet zijn voor elke territoriale regeling, welke uit dezen oorlog voortvloeit." Deze woorden geven het juiste antwoord op de kritiek op onze stelling. Lloyd George zond liet volgende telegram uit Schotland aan De Valera „Mijnheer. Ik deelde aan uw afgezanten, die mij verleden Dinsdag kwamen bezoeken mede, dat de herhaling van uw eisch om met de re geering van Zijne Majesteit te onderhandelen als vertegenwoordiger van een onafhankelij- ken en souvereinen staat een conferentie tus- schen ons onmogelijk, zou maken. Zij overhan digden mij een brief van u, waarin gij nadruk kelijk dien eisch herhaalt, zeggende, dat uw natie „zich formeel onafhankelijk verklaarde en zich tot souvereinen staat verhief", waaraan gij nog toevoegdet „en liet is slechts als verte genwoordiger van dien staat, en zijn gekozen beschermers, dat wij eenig gezag of volmacht hebben om namens ons volk te onderhandelen." „Ik verzocht de gezanten u te waarschuwen voor de zeer noodlottige uitwerking van zulke woorden en bood aan, dien brief te beschouwen als niet ontvangen, opdat gij tijd zoudt hebben den inhoud er van opnieuw in beraad te ne men. Desondanks hebt gij thans den brief in ZIjn oorspronkelijken vorm gepubliceerd. Ik moet derhalve de maatregelen, getroffen voor e aanstaande week te Inverness te houden con erentie intrekken en met mijn collega's mraadslagen over de stappen, welke door de nieuwe situatie noodig zijn geworden. za| u daaromtrent zoo spoedig mogelijk G ®c''n£en doen, doch aangezien ik op het van bedlegerig ben, is een Vertraging m en e'e dagen onvermijdelijk. Inmiddels réénV0"i0ITlel1 duidelijk maken, dat de komp?nk' Vftn ZiJne Majesteit niet zal terug maakte 'laar f,tandpnnt, dat ik kenbaar verteae nr,ien wij een conferentie met uw basis van°0rdieerS gingen aanvaarden op een eisch door ^1, ^orrnee'e verklaring van den de regeeriné' rkaald, dan zou dat vanwege „Het zou u bovendien het recht geven te verklaren, als ieder recht door ons erkend, dat gij liever dan een verbond met het Britsche rijk door middel van verdragen een nauwere vereeniging met eenige andere vreemde mo gendheid zou willen zoeken. Op zulk een eisch is slechts één antwoord mogelijk. De groote tegemoetkomingen, die Zijne Majesteit heeft betoond, jegens de gevoelens van uw volk om een duurzame oplossing te verzekeren, verdie nen mijns inziens een edelmoediger antwoord. Doch tot nu toe is iedere tegemoetkoming door ons gedaan. Van uw kant zijt gij ons met geen enkelen stap tegemoet getreden, maar hebt gij slechts in phrazen van nadrukkelijke uitdaging de letter en geest van uw oorspronkelijken eisch herhaald." Lloyd George. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Reuter seint uit Washington De Amerikaansche regeering heeft aan alle mogendheden, die uitgenoodigd zijn om deel te nemen aan de ontwapeningsconferentie, een lijst van onderwerpen toegezonden, die Amerika voor stelt te bespreken. Deze lijst is slechts bedoeld als grondslag voor een overeenkomst betreffende het program der conferentie. Men verwacht geen onmiddellijke antwoor den, daar er eenigen tijd noodig zal zij" om over de lijst te beraadslagen en van gedachten te wisselen over mogelijke bezwaren er tegen ENGELAND. Naar de „Westminster Gazette" meldt, dreigt er een nieuw conflict in het kolenmijnbedrijf. Het zal wel is waar ditmaal niet tot een algemeene staking komen, maar het stopzetten van de sub- sideering. door de regeering zal zeer waarschijn lijk toch weer allerlei onaangename gevolgen hebben. Men had er inderdaad op gerekend, dat het bedrijf bij het begin van den winter weer nor maal zou kunnen werken de nieuwe loonen bevatten volgens de gesloten overeenkomst een aandeel in de winst, dat in normale om standigheden groot genoeg zou geweest zijn om de loonen na het wegvallen van de sub sidie toch op het huidige peil te houden. Öp 30 September aanstaande houdt de subsideering op de winst is echter veel kleiner dan men ver- wacht had vele mijnen werken zelfs met Verlies de uitvoer van kolen is nog steeds veel te gering. Ongetwijfeld zullen de loonen dan ook vermin derd worden in sommige districten zal die ver mindering wel 30 sh. per week bedragen. Het is zeer de vraag, of de arbeiders zich daar zonder strijd bij neer zullen leggen. BELG IE. De Belgische troepen, welke onder het bevel van generaal Burguet in Mei naar Duitschland zijn gezonden om er zoo noodig tot de bezetting van het heele Roergebied over te gaan zijn gister in hun garnizoenen te Brussel Doornik, Ath en Bergen teruggekeerd. 'S van Zijne Majesteit een officieeie Reekenen rijk en v rePubIie]c. erkenning h ZlJn< v,°8 van Ierlands afschei- afhankelijke re^mn Van ziJnen staat a,s on" DÜITSCHLANDS INEENSTORTING. Over de financieele positie van Duitsch land schrijft liet te Kopenhagen verschijnende blad „Finanstidende" „Wat zal er gebeuren als Duitschland ineen stort Deze Vraag is voor de geheele wereld van belang. De Duitschers waren tot dusver het flink ste Volk van de wereld. Wanneer zij neerge slagen worden, zullen zich de levensomstandig heden van alle andere volken wijzigen. Het is niet hetzelfde indien bijv. Rusland of Japan ver nietigd zouden worden, daar deze landen noch als verbruiker, noch als producent een gelijke be- teekenis hebben als Duitschland. Hun aandeel in de wereldbeschaving geringer. De ineenstorting van Duitschland is voor de levensvatbaarheid van Europa be slissend. Evenals Duitschland's opkomst in de jaren 1870 1914, welke ook de aangrenzende landen in arbeidskracht en welstand vooruit ge bracht heeft, zou zijn val deze landen mogelijker wijze weder achteruit zetten en daar arbeid en werkkracht Verzwakken." GRIEKEN EN TURKEN. De correspondent te Constantinopel van de „Daily Express" seint, dat het Grieksche leger bij zijn pogingen om Angora in te nemen, verslagen is. De actie tegen de stad is voor goed opgegeven. Er zijn ruim 10.000 Grieken gedood, gewond of ziek. De transportmiddelen zijn zeer gebrekkig het verslagen leger zal waarschijnlijk over zee terugkeeren. De Turken hebben ook groote verliezen geleden zij zijn niet meer in staat gebruik te maken van het behaalde succes wel zullen zij iederen nieuwen aanval weten af te slaan. De correspondent schrijft de Turksche over winning toe aan de zeer goede leiding der troepen. Het schijnt, dat de Grieken voornemens zijn terug te trekken op de lijn Eski SjehirSjeik GhaziKoetahia. MAROKKO. Nadat Zondag te Melilla een krijgsraad was gehouden, waaraan de Spaansche generaals Berenguer, Senjurge en, Cabanelias deelnamen, werd laatstgenoemden bevelhebber opgedragen om den volgenden dag een operatie in de vlakte van Seloean in te leiden. Zijn opmarsch werd gesteund door middel van motorvaartuigen met mitrailleurs aan boord, die de Restinga opvoeren, terwijl de linkerflank der oprukkende troepen door de aanwezigheid van vijf oorlogsschepen werd gedekt. Te Soeh-el- Arba stootte men op den daar geconcentreerden vijand. Nadat een bombardement van twee uur de vijandelijke stelling murw had gemaakt, gingen de Spaansche troepen tot den aanval over. De Mooren werden op de vlucht gedreven, zon der dat zij den tijd gehad hadden om hun gesneu velden en gewonden mede te voeren. Toen kwam de Spaansche cavalerie in actie, die den vluchtenden vijand naar Seloean nazette. Te Soeh-el-Arba viel een groote buit den Spanjaarden in handen, o.a. tenten, wapenen, munitie en graan. De operaties duren nog voort, terwijl Caba- nellas de genomen stellingen heeft laten verbe teren. De opperbevelhebber, generaal Berenguer heeft aan boord van een der oorlogsschepen de krijgsverrichtingen persoonlijk gevolgd. ROEMENIE. Het „Neue Wiener Tageblatt" heeft een bericht uit Ivlausenburg (Zevenburgen) dat de Roemeensche regeering de algemeene mobilisa tie heeft gelast, hetgeen te Boedapest groot op zien heeft gebaard. CHILL. De Boliviaansche delegatie heeft te ken nen gegeven, dat Bolivië zijn aanvraag tot her ziening van het vredesverdrag met Chili (van 20 Oct. 1904) intrekt, in afwachting van de interpel latie die Scialoja, Peradta en Urrutia van art. 19 van het Volkenbondsverdrag zullen geven. ALLERLEI. De Amerikaansche gezant in Stockholm is van een reis naar Amerika teruggekeerd, en heeft in een interview gezegd, dat de financieele toe stand en het commercieele leven in Amerika niet bevredigend zijn, maar dat men algemeen de meening is toegedaan, dat het critiekste tijd perk voorbij is. De depressie vermindert, het optimisme neemt toe. De regeering wenscht de uitgaven van het land zooveel mogelijk te ver minderen, om geld te besparen en de openbare meening is het daarmee geheel eens. Uit Christiania wordt gemeld, dat de Noor- sche regeering de Sovjetregeering de facto er kend heeft. Te Seoel, de hoofdstad van Korea, is een bomaanslag gepleegd op den Japanschen gouver neur. In het paleis werden twee helsche machines geworpen, van welke er een ontplofte en groote materieele schade aanrichtte. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch het laat geen twijfel dat de aanslag gemunt is geweest op gouverneur Saito. De „Times" verneemt uit Constantinopel: Dr. Jassow, het hoofd van de Amerikaansche Relief commissie, die in Trans-Kaukasie vertoeft,seinde aan de Amerikaansche Relief Commissie te Washington, dat duizenden vluchtelingen, die verleden najaar wegens den Turkschen inval in Armenië hun woonsteden moesten Verlaten, groot gevaar loopen door epidemieën te worden weggemaaid. Zij zijn van alle bestaansmiddelen beroofd. De Turken verwoestten 140 dorpen om de bevolking te beletten haar graan uit te zaaien. Het sterftecijfer onder de vluchtelin gen is zeer hoog. De cholera heerscht hevig onder hen en de Armeensche regeering is in een moeilijke positie gekomen door de weige ring van Perzië om den uitvoer van graan toe te staan. In de zitting van den Hamburgschen ge meenteraad werd het voorstel der communisten, om 500.000 mk. toe te staan voor de hulpactie in Rusland, verworpen. In Denemarken is een bond van belasting betalers gesticht, welks doel is de geldverspilling der regeering te bestrijden. In het bestuur zitten mannen en vrouwen van alle politieke richtingen. Sir Drummond Fraser, de organisator van het Ter Meulen-plan, is gister uit Engeland "aar de Vereen. Staten vertrokken. De „Times" schrijft naar aanleiding hiervan, dat dit bezoek zonder twijfel verband houdt met het plan, om het verband op de Oostenrijksche activa krach tens het vredesverdrag op te heffen, ten einde deze activa te doen dienen als basis voor het cre- diet, dat noodig is voor het economisch herstel van Oostenrijk. De „Times" wijst er op, dat, hoewel de indus- trieele positie van Oostenrijk het afgeloopen jaar aanzienlijk verbeterd is, het de depreciatie van de kroon is, welke de Oostenrijksche fabrikanten heeft geholpen om met succes met het buiten land te concurreeren.Dit voordeel van den wissel koers is echter maar tijdelijk daarom is het noo dig voor een sneller herstel van den Europeeschen handel, dat stappen worden gedaan om Oosten rijk zoo spoedig mogelijk weder economisch op de been te helpen. Voor dit doel is echter crediet noodig. Alle betrokken landen hebben er in toegestemd om hun verband op te heffen, uit gezonderd de Vereen. Staten. Het wetsontwerp, waardoor de Amerikaansche regeering in staat wordt gesteld hetzelfde te doen is nog niet door het congres aangenomen. Voordat het wetsontwerp is aangenomen kan geen voortgang met de credietverleeningaanOos- tenrijk worden gemaakt. Het valt echter niet aan te nemen, zoo voegt de „Times" eraan toe, dat, wegens de Vertraging in de opheffing van het Amerikaansche verband, de Vereen. Staten de Verantwoordelijkheid op zich willen laden van de mislukking van het plan tot economisch herstel van Oostenrijk. Hierdoor zou Oostenrijk niet alleen, doch ook de omliggende landen getroffen worden. Binnenland. Samenwerking der kieskringbes turen. Mr. Frans Teulings, secretaris van den Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties, deelt aan de „Maasbode" mede, wat ter vergadering van a.s. Zaterdag te Utrecht zal behandeld wor den. Deze vergadering is geen vergadering van het Bondsbestuur, maar van voorzitters en secretarissen der Rijkskieskringorganisaties. Het dagelijksch bestuur van den Bond heeft een voorstel gedaan, dat aldus is geformuleerd „De samenwerking van de verschillende Rijkskieskringorganisaties t.a.V. de indiening van gelijkluidende lijsten zal zijn als in 1918. Wat betreft dit voorstel stelt het Dagelijksch Bestuur zich den loop van zaken aldus voor: dat de Rijkskieskringbesturen, die in 1918 hebben samengewerkt, tijdig (d.i. vóór 17 September) on derling deze aangelegenheid bespreken, en een beslissing nemen. Deze beslissing kan dan ter vergadering op 17 September worden mede gedeeld." De heer Teulings doet uitkomen, dat op deze vergadering geen beslissing kan worden genomen, die de autonomie der 18 organisaties aantast, wijl uit de formuleering van het voor stel reeds blijkt, dat na gehouden besprekingen eerst in de kieskringbesturenen daarna door deze gezamelijk een anderen weg dan in 1918 kan worden gevolgd. Er is echter geen reden, om niet te vertrouwen, dat in deze aangelegen heid het onderling te voeren overleg tot een allen bevredigend resultaat zal leiden. Productieve werkverschaffing en werkloozenzorg. Door het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen zal 21 October a.s. te Utrecht een congres worden gehouden, waar de nood zakelijkheid besproken zal worden van een doelmatige hulpverleening aan de werklooze arbeiders in de komende wintermaanden. Baron Gevers. De Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Gevers, die het grootste gedeelte van zijn ver lof in Zwitserland heeft doorgebracht, is thans nog voor korten tijd te 's-Gravenhage aange komen, waar hij in het Hotel des Indes logeert. Jos. I. Jacobson. f Op 86-jarigen leeftijd is gisteren te Rotter dam overleden de heer Jos. I. Jacobson hoofd der bekende koffiemakelaarsfima E. L. Jacob son en Zonen. Een standbeeld voor Columbus te Amsterdam. De heer Antonio de Pietri-Daudet, oud-consul- generaal van Venezuela in België en directeur oprichter van „La Revista Americana" te Am sterdam meldt dat hij het initiatief heeft ge nomen tot de oprichtingvan een standbeeldvoor Christoffel Columbus, den ontdekker van Ameri ka. Hij wenscht tot dit doel een comité te vor men bestaande uit journalisten, letterkundi gen, zakenmenschen, consuls enz. Het Nederlandsche comité is bedoeld als onderdeel van het internationale comité te Parijs, waarin o.a. de heeren Poincaré, Hano- taux, Clemenceau, Doumer, Barrés en de maarschalken Foch, Pétain, en Joffre zitting hebben en dat zich ten doel heeft gesteld de nagedachtenis van den grooten zeevaarder Columbus te eeren, door het houden van een Amerikaansche week. In Amsterdam wenscht de heer Pietri-Dan- det een tweedaagsch feest door het te vormen Nederlandsche comité te organiseeren en wel op 11 en 12 October. Deze data zijn gekozen omdat het ook in de maand October was (12 October 1492), dat Columbus Palos de Magüer verliet en de histo rische reis aanvaarddde, die tot de ontdekking leidde van het groote continent aan de overzijde van den Oceaan. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT cl n /lino M Q ïncTm'f nn» ff;,..'„nln O net n'"l OW"""

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1