Stoomververij. Huishoud en Industrieschool VOOR VERBODWEN VAN NIC. KRABBENDAMj— !(l A. H. BREMS Zonen fclpne en gebrande Schelpen. N.V.ÜE PHOENIX Scbiedam en Omstreken INSCHRIJVING MetMtraisport. MEEPERIJ. IS Fijn-W itwasscherij Gezeefde Grint ia iedere korrelgrootte. Uitsluitend Importwijnen. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 Uw Zmuv- tablet ,.DE ADELAAR". K O r B R B Hoofdkantoor: Dükstraat 80. Tol. N2: 10003 10004 Bolwerk No. 1, 6185 6186. Stalling: Pupillenstraat 17, 7954. wordt geacht, dat met het voorstel daartoe niet kan worden gewacht tot de voorgenomen alge- meene herziening. Dat zonder deze wijziging na 24 October 1921 een noodtoestand zou ontstaan, achtten zij aan twijfel onderhevig. Voorts waren deze leden van meening, dat de nadeelige positie van het grootbedrijf tegenover het kleinbedrijf ook door andere maatregelen zou kunnen worden opgeheven. Zij vestigden in dit verband de aandacht op het aan den minister ingediende adres van de Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbedrijf. Daarin wordt voorge steld, dat de kleinbedrijven eerst te 7 uur 's mor gens met den arbeid zullen mogen aanvangen, de middenbedrijven als regel te 6 uur, terwijl de groote bedrijven op gemotiveerd verzoek ver gunning zouden kunnen krijgen voor het ver richten van voorarbeid om dien arbeid twee uur eerder aan te vangen. Ook werd de aandacht gevestigd op de rege ling ontworpen door het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van werkgevers in het bakkersbedrijf strekkende om het aanvangsuur op vijf uur voor middags te stellen voor de bakkerijen waar ten minste zes bakkersgezellen regelmatig arbeid plegen te verrichten en die gelegen zijn in gemeen ten met een door den minister vast te stellen bebouwde kom van ten minste 25,000 inwoners. Dergelijke wijzigingen zouden naar de meening dezer leden de voorkeur verdienen boven de door den minister voorgestelde blanco-bepaling. Ook de overige gronden, waarop de noodzakelijkheid der voorgestelde wijziging wordt bepleit, achtten deze leden niet klemmend. Voorts waren zij van oordeel, dat aan de be zwaren bij dubbele feestdagen kan worden tege moet gekomen door toepassing van art. 35. Vele andere leden konden ziek met de strek king van den voorgestelden maatregel vereeni gen. Zij achtten deze wijziging noodzakelijk om aan de in de practijk ondervonden moeilijkheden te gemoet te komen. De door de bovengenoemde vereenigingen voorgestelde wijzigingen zouden wel in zeker opzicht in de nadeelige positie van het grootbedrijf verbetering brengen, maar niet in de overige, in de memorie van toelichting ge noemde bezwaren voorzien. De bezwaren, bij dubbele feestdagen ondervonden, kunnen voorts door toepassing van art. 35 niet worden opgelost. Immers volgens dat art'kel kan op de bedoelde dagen slechts arbeid worden verricht tusschen 4 en 6 uur voormiddags, terwijl krachtens art. 39 te verleenen vergunningen zich over een lan- geren termijn kunnen uitstrekken. Een lid, dat in beginsel tegenstander was van iedere wettelijke regeling van den arbeidsduur, juichte den vastgestelden maatregel toe, omdat het daarin een kleinen stap zal zien tot algeheele vrijheid. Velen der leden, die met de voorgestelde wijziging in beginsel wel konden meegaan, vroe gen echter, of deze wijziging niet te ruim is ge steld, aangezien deze de strekking heeft om het thans in art. 39 gestelde voorbehoud definitief te doen vervallen. Naar hunne meening zou kun nen worden volstaan met verlenging van den ter mijn, gedurende welken vergunningen kunnen worden verleend, b.v. met den tijd van één jaar. Zij gaven dan ook den minister in overweging het ontwerp in dien zin te wijzigen. Bij de algemeene herziening van de Arbeidswet kan deze aangele genheid dan definitief worden geregeld. Nog werd gevraagd, of een voorstel betreffende de voorgenomen algemeene herziening spoedig kan worden tegemoet gezien. Gemengd Nieuws. Uit Rusland. De „Krasenaja Gazete" van 6 dezer bevat een uitvoerig verslag van een voordracht, die Krassin in een vergadering van communistische arbeiders te St. Petersburg heeft gehouden. Krassin sprak over de handels politiek Van Sowjet-Rusland en over de ontwik keling van den buitenlandschen handel. De eer ste handelsovereenkomst, die met Zweden werd afgesloten ondervindt een nieuwe moeilijkheid, n.l. een goudblokkade. Het aannemen van Sowjet goud werd verboden. Niettemin gelukte het met de locomotievenfabriek Inquist en Holm een contract te sluiten waarbij als garantie 25 millioen Zweedsche kronen in goud werd ge deponeerd. Blijkens de handelsovereenkomst met Enge land is het gelukt de goudblokkade in jdat land roering en verbazing op het geschrevene. Dit was van den volgenden inhoud „Hugh, om Godswil, geef mij opheldering aangaan'de den brief van Jirginia, dien papa haar even voor zijn dood dicteerde. Toeval lig vond ik dien gisteravond.Hebt gij het ori gineel ontvangen en waar is het Maar, voor alles, waar is het stuk, waarop hij zinspeelt en waarvan alle andere papieren, die zich vroeger in handen van rar. Warren, maar thans in de mijne bevinden, het bestaan voldoende bewijzen. Er is het een of ander geheim, dat ik niet kan verklaren, maar gij misschien wel. Alles hangt af van het testament, waarvan papa spreekt. Gij hebt het zeker wel, en, zoo niet, waar is het dan Madeline." Twee of driemaal las Fraser die woorden over, zonder ze te begrijpen. Toen nam hij met een angstig hart het tweede papier ter hand, dat hem met verwijtende blikken scheen aan te starenhet waren de laatste woorden van den armen James Lethebridge, de laatste dringende bede, van den edelaardigen, nauwge- zetten man, op wien hij in zijn zelfgenoegzaam heid gewoon was met minachting neer te zien en dien hij -voor een bekrompen wezen had ge houden wiens voornaamste karaktertrek be stond in een onredelijke stijfhoofdigheid. Daar te doorbreken. Het Engelsche gerecht besliste dat het Russische goud aan de Sowj et-regeering behoorde en dus niet geconfiskeerd kan worden. Met de kanonnenfabriek Armstrong werd een monster-contract gesloten, waarbij de Sowjet- regeering zich Verplichtte in den loop van vijf jaar 1500 locomotieven naar Armstrong ter reperatie te zenden. Volgens de overeenkomst met Amerika tot hulpverleening in verband met den hongersnood in Rusland is Hoover bereid gevonden levens middelen voor Russisch goud te koopen, waarbij hij dit voor de volle waarde aanneemt, zoodat de goudblokkade dus opgeheven is. Vervolgens sprak Krassin over den Russischen buitenlandschen handel. De Sowjetregeering heeft 1,300,000 poed goederen aan de mondingen van de Ob en de Jenissey voor uitvoer opgesta peld liggen. De handelsvertegenwoordiging in Londen heeft daarom drie schepen gekocht, waar mee een expeditie op touw is gezet, Van de drie schepen, die een millioen poed kunnen bevatten, zijn er twee in Duitschland met landbouwmachi nes en ijzerwaren en een in Engeland met staal- producten geladen. Verder zijn in Engeland nog twee ijsbrekers gekocht. Krassin sprak vervolgens zijn bevrediging over de transportovereenkomst met de Hamburg Amerika Lijn uit. Hij stond erop, dat de buitenlandsche handel van Rusland gemonopoliseerd blijft, aangezien het Rusland anders nog ernstiger zou vergaan danDuitschland enOostenrijk et mhun „gat in het Westen." Op het oogenblik worden door het commissariaat voor buitenlandschen handel op zoo voordeelig mogelijke voorwaarden bestel lingen gedaan. Ten slotte kwam Krassin op de interessante kwestie eener internationale leening. Ten gevolge van de scherpe economische crisis in Europa zijn hem ernstige voorstellen gedaan om op crediet een Russische handelsvloot te bouwen. Hij had te Londen Lord Cecil daarvoor geïnteresseerd. Elke internationale overeenkomst, zoo verklaar de Krassin, zou door Rusland beslist worden na gekomen. Het volk zou elke leening terugbetalen, doch natuurlijk niet de leeningen uit den Tsa ren tijd. „Op het oogenblik" zoo ging Krassin voort, „zijn wij de afsluiting van een groote lee ning zeer nabij en deze groote leening zal ons door niemand anders dan door Frankrijk worden ver schaft, welk land alleen op deze wijze de onzalige fouten kan goed maken, die het tegenover Sowjet Rusland heeft begaan. De Franschen beginnen in te zien, dat hun isolement, waarin zij zich terug getrokken hebben niet ten goede komt en hun de gelegenheid ontneemt om hun milliarden te rug te krijgen." Charlie Chaplin in Londen. Charlie Chaplin heeft het Zaterdag te Lon den hard te verantwoorden gehad Het publiek had vrijen toegang tot het Waterloo-station, waar hij om- half twaalf aankwam, en maakte daar dankbaar gebruik van. Toen Charlie uit den trein stapte, namen hem twee vrienden bij de armen. Voor hem uit liepen twee politie agenten om den weg voor hem vrij te maken. Maar hoe langer hoe meer geraakte hij inge klemd tusschen zijn bewonderaars en bewonde raarsters, die uitbarstten in gejuich en geroep van „Goede oude Charlie 1" Een vrouw, die een album voor handteekeningen bij zich had, al dus de „N. R. Ct.," kustte hem. In de auto, die aan den uitgang op hem wachtte, werd Charlie op de golven van de menigte letterlijk op zijn plaats geslingerd, zooals een stuk drijfhout in de branding. Toen moest de politie nog vechten om den weg voor den auto vrij te maken. Er stonden konstabels aan weerszijden op de tree plank, maar een tros menschen klampte er zich toch aan vast. Het publiek werd beloond met de stralen van zijn vermaarden glimlach. Langs York-road leek het een triomptocht en pas van de brug van Westminster had de auto vrijbaan om het hotel te bereiken. Ook daar schoolde ondanks den regen, een dichte menigte voor den ingang samen. Temidden van een storm van gejuich stond Charlie op, om te verzekeren dat hij geen woord van dank kon vinden voor de verwelkoming van het Londensche volk. Op zijn weg over straat naar het hotel ontbrak het weer niet aan opgewonden vrouwen, die hem wilden omhelzen. Later verscheen hij nog aan een raam op de eerste Verdieping om de menigte met een kushand een bos roode anjers toe te werpen, waarom de^menschen als dol vochten. lag nu zijn laatste, duidelijk en onloochenbaar bevel om antwoord, dat thans, door een gru welijk spel van het noodlot, herhaald werd, door de eenig levende getuige van het geheim, dat hij voor altijd begraven had gewaand. „Virginia Virginia Die naam klonk hem snijdend in de ooren en hij herhaalde hem met een soort van razernij, terwijl alle twij felingen en vermoedens zijn brein doorkruisten. Hij haatte haar. Instinctmatig had hij haar al tijd gehaat, en nu wist hij waarom. Zij was zijn kwaad gesternte, of liever het gewillig werktuig er van, dat hem steeds in den persoon van zijn mededinger Amyott, het leven had vergald. Een voor een kwamen de verschijnselen van haar vijandige eensgezindheid hem voor den geest haar hooghartige manieren, de onverschillig heid, waarmee zij hem ontweek, haar besliste weigering Van zijn vriendschappelijke avances en, wat van nog meer gewicht was, nu her innerde hij zich ook de vraag van Amyott en den blik van wantrouwen en verstand houding, waarmede Virginia de mededeeling van miss Johanna had aangehoord. Evenals Madeline, vermoedde hij terstond het bestaan van een complot tusschen Amyott en Vir ginia. Maar hij alleen gevoelde al het ramp zalige ervan, dat zij reeds lang zijn misbruik van Vertrouwen hadden geweten, en hij zich schuldig De ramp op de Segre-Rivier. In het kort hebben wij reeds gemeld, dat op de Segre, een zijrivier van de Ebro (Spanje), een boot was omgeslagen, waardoor 30 perso nen waren verdronken. Volgens nadere berich ten uit Madrid, maakten deze dertig personen deel uit van een pelgrimstoet, die terugkeerde van het heiligdom van Notre Dame de Butxenit. Het aantal bedevaartgangers bedroeg eenige duizenden, die na de bijwoning van de plechtig heid huiswaarts keerden en de rivier de Segre in booten overstaken. In een van die booten hadden te veel personen plaats genomen, met het gevolg dat de boot zonk. Van de 50 inzit tenden, werden slechts 20 gered. Een jongen van acht jaar-slaagde er in II personen op het droge te brengen. Een nieuwe theorie over de zwaartekracht. Volgens de „Berliner Lo- kal Anzeiger" heeft de Italiaansche Professor Barricelli aan de Academia dei Lincei te Rome een verzegeld document ter bewaring gegeven, dat een bericht over een door hem gemaakte we tenschappelijke ontdekking betreffende de zwaar tekracht bevat. Barricelli's waarnemingen moe ten aanmerkelijk afwijken van de zwaarte krachtstheorie van Newton en Laplace en den electrischen aard van de zgn. zwaartekracht aan- toonen. Munten opgegraven. Bij Wettels- heim in Boven-Elzas heeft men een belangrijke collectie van ruim 1100 koperen munten gevon- Telef. No. 15. 1248 7 den, uit den tijd van de Romeinsche Keizers Au gustus, Diocletianus en Constantijn de Groote. De munten met de beeltenis van Constantijn wa ren het grootst in aantal. G a g ny (Seine et Oise), een stadje van 5900 inwoners, was gedurende den oorlog een der concentratiepunten van de Parijsche taxi's, die soldaten aanvoerden voor den slag aan de Ourcq. Het stadsbestuur wil thans den naam van deze plaats veranderen in „Gagny les Taxis." De veteranen. President Harding heeft in Atlantic City op een vergadering van gedemo- biliseerden een redevoering gehouden, waarin hij een beroep deed op hun medewerking in vrede zoowel als in oorlog. Hij zeide er is in Amerika niets goed genoeg voor de veteranen en terwijl Amerika trotsch is op zijn soldaten, hebben zij, die gewond en verminkt terugkwamen de eerste aanspraak op hulp. Alles wat in het vermogen der regeering is, zal geschieden om gedemobili- seerden te helpen en vooral hen, die zich onver diend in ongunstige omstandigheden bevinden. C1TKOEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63. Tel. 580 Advertentlën. voor Prins Mauritsstraat 9, SCHIEDAM. van leerlingen voor ver schillende cursussen in Koken, Huishoudkunde, Strij ken, Behandeling der Wascb, Verstellen, Knippen en Naaien van Ondergoed, Gostunmnaaien, Fraaie Handwerken: Woensdag 21 September en Donderdag 22 Sep tember 1921 van 79 uur nam. en verder op de gewone spreek uren Woensdag van 91/2 1 U/s 's morgens en Vrijdag van 68 uur nam. M. VAN DE VEN, 5044 32 Directrice. Telef. 146. Singel 6. Bergplaats voor Inboedels. Lid van den Nationa- len Bond van Meubel transport-Onderne mers. komen tot W"\ rust door 'b o,eb rui te van v 1 Sm' S li JMaKiiJE I Aner koker 75ci. bij Apoéh. en Drogisten. FABR. ft.MunHAKPT. ZEiST. Alle MIJNHARDT artikelen verkrijgbaar: Drogisterij „de Gaper", A. SCHOLTE Jzn., Broersvest 71, 19 Woonhuizen en Kantoorpanden modern en practisch inrichten van Winkels, Magazijnen en Fabrieken is tegenwoordig het aange wezen adres Korte Haven 38. IlUlllJillBIl/fliiil iTlmnmrman Telefoon VIJFhonderd VIJF en VIJFtig. FABRISTRAAT 39. Goederenvervoer - Grint- en Zandhandel. Aanmeldingspost Sleeperij49444 Steeds uit voorraad leverbaar had gemaakt aan het geheimhouden eener wetenschap, die zijn ondergang en Ralph's triomf zou ten gevolge hebben. In die vreeselijke crisis gevoelde hij, zooals gewoonlijk, slechts voor zichzelf. Aan Madeline's angsten en bekommernissen dacht hij slechts in zooverre, dat hij de dringende noodzakelijk heid inzag, om haar gerust te srellen en te over tuigen dat de afgod harer verbeelding hoven alle verdenking verheven was. Maar hoe Hoe Hugh Fraser was een handig man, doch nu lieten zijn hulpmidde len hem in den steek. Wat zou hij zeggen Met welke aannemelijke verontschuldiging zou hij voor den dag komen, dat hij het ellendig stuk achterwege had gehouden. liet berowde hem diep, dat hij gevolg had gegeven aan de waan zinnige ingeving, om het stuk, daar in dien haard tegenover hem, te verbranden. En toen was het hem zoo eenvoudig voorgekomen. Llij geloofde vast, dat het aan hem alleen bekend was, en dat door het te vernietigen, ook de mogelijk heid om hem te schaden, verdwenen was. Van lieverlede had hij zich overtuigd, dat die mogelijkheid slechts ingebeeld was, maar hoe zou hij dat nu bewijzen kunnen. Hij alleen was met den inhoud bekend. Het wantrouwen in zijn eigen daad grensdehem aan en verzocht hem om opheldering. De eerste schok was vreeselijk, maar Fra ser had sterke zenuwen en een koel hoofd. Er moest gehandeld worden Zijn eerste ge dachte was, dat hij zou schrijven, doch bij nadere overweging kwam hij tot de overtui ging dat alles van zijn persoonlijken invloed op Madeline afhing en hieraan twijfelde hij geen oogenblik. Hij zou haar alles uitleggen zooals hij dit zichzelf reeds zoo dikwijls had gedaan maar dan op eenigszins andere wijze. Door een ongelukkig toeval was het papier vernietigd, want hij kon niet ontkennen, dat het tijdelijk in zijn bezit was geweest. Het overige zou als vanzelf volgen. Er had niets, letterlijk niets in gestaan. Het was een volkomen waardeloos stuk, als het ware een schets van hetgeen, onder zekere omstandigheden, een grillig oud heer veertig jaar geleden, zou kunnen gewenscht hebben. Een kind had evenwel kunnen zien, dat het niet de minste wettelijke waarde had, of ooit had gehad. Madeline zou hij er van het een en ander gemakkelijk kunnen overtuigen. Er mocht geen oogenblik verloren gaan, want het was van het grootste belang, dat zij hem het eerst hoorde en zijn opheldering alle minder wel willende vermoedens en verkeerdè voorstellingen voorkwam. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6