De Troonrede. DAGBLAD WO ORSCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's ieveaslaop. FEUILLETON. 44ste Jaargang, Dinsdag 20 Se[)tcmberll921 No. 13141. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bq of krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat do door den Raad in zijn openbare vergadering van den 22 sten Maart 1921 vastgestelde verordening tot heffing van een belasting onder den naam, van kadegeld in de gemeente Schiedam, bij konink lijk besluit van 25 Juli 1921 no. 61 is goedge keurd en op 19 September 1921 is afgekondigd. Schiedam, 20 September 1921. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien art. 4 der verordening houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeland en wel in het gedeelte, begrensd door Bakkers- Haven, Groenendijk, Rotterdamschen Dijk en Buitenhaven (Gemeenteblad no. 19 van 1913). Brengen ter kennis van de eigenaars, beheer ders of gebruikers van erven en gronden, langs de sloot, welke met een duiker in verbinding staat in de Bakkershaven en loopt langs den voet van den Groenendijk en de huizen en erven aan den Rotterdamschen dijk en ten slotte aan sluit op een riool naar de Buitenhaven, dat op Woensdag den 5en October 1921, des voormid dags ten tien ure, eene Schouw zal gedreven wor den over bovenbedoelde sloot. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aan- gaan, gewaarschuwd, te zorgen dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschre- vene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zou de kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd waar het behoort. Schiedam, 20 September 1921. Buiteiilauds(gl2 Nieuws. IERLAND. De Valera heeft, naar Reuter uit Londen seint, weder geantwoord. Thans vraagt de Sinn Fein-leider of Lloyd George met zijn brief van 7 dezer een overgave vroeg of daarin een mtnoodiging heeft gedaan tot een conferentie, waar beide partijen geheel vrij en zonder voor oordeel elkaar zouden kunnen ontmoeten en weer uiteengaan, indien een schikking niet zou tot stand komen. Indien seint de Valera, Lloyd George het laatste heeft bedoeld, dan is hij en de zijnen bereid, het aanbod .hunnerzijds om ter con ferentie te komen, te bevestigen. De gede legeerden van Ierland kunnen te allen tijde met de Engelsche vertegenwoordigers bij eenkomen. ENGELAND. Men verneemt uit Londen Men meent als zeker te mogen aannemen, dat, wanneer het mocht blijken, dat de onderhan delingen tusschen Londen en Dublin geen resultaat opleveren, een ontbinding van het parlement zal Volgen, daar de regeering meent niet verder te kunnen gaan met hare concessies, zonder daartoe een mandaat van de kiezers te hebben. Uit verschillende uitlatingen in de pers blijkt thans reeds, dat de gedane toezeggingen voor velen in den lande veel te ver gaan, juist omdat het mandaat van de kiezers ontbreekt. Een volledige afscheiding van Ierland beteekent een vervreemding van grondgebied en zoo ooit, dan is daaromtrent een uitspraak van de kiezers vooraf noodig. ,,Hetwas in zeker opzichthoogstonaangenaam, want het zou voor mij veel aangenamer zijn ge weest, als de zaak volkomen was opgehelderd, en om uws vaders wil. Want hij alleen kon er een schijn van waarde aanhechten. Niemand an een ziekelijk, nauwgezet en zenuwachtig persoon kon dat doen. Wat zijn dat voor pa pieren, Madeline?" vroeg hij plotseling met eenige ongerustheid, toen hij bespeurde, dat haar handen de stukken die op de tafel la gen krampachtig vasthielden. ,,'t Is het getuigenis van een doode," ant woordde zij half fluisterend en met grooten eerbied. „Hoe zonderling, dat weder een doode preken moet. Mr. Warren is „Dood Dit Icpni VJ}n r;,ser 3 lippen was van een onbere kenbare beteekenis. Zij^zag hem met een zonderlingen blik aan. Hier k i° ^a,ar ziJn getuigenis leeft voort, was j gMoofde, dat het testament nog heston hu Ct' ntW* alle waarschijnlijkheid sproken heb li *Pa m°et Voor ziJn dood ®e~ niet altijd ev de oude lrum> wiens geheugen dood non her°U der w^s, schijnt zich voor zijn der van een -W r' ,te bcbben> dat mijn grootva- gehjk testament gesproken heeft. POLEN. Bij stemming over een candidapt voor het ambt van minister-president in het Poolsch senioren-convent verkreeg Ponokowoki, be stuurder van de technische hoogeschool te War schau, 236 stemmen en Korfanty 145. OfPono- kowski slagen zal een kabinet te vormen, is een andere vraag, daar de rechterzijde hem zal tegen werken ALLERLEI. Het voo stel van de Engelsche kabinets commissie tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid beperkt zich, naar bekend is, tot het betalen van den halven interest op door gemeenten te sluiten leeningen, die s rekken tot de dekking v n uitgaven ten behoe ve van buitengewone werken, die het karakter dragen van werkverschaffing en waarmede voor einde December van dit jaar een begin zal zijn ge maakt. Deze voorgeste de r gel ng heeft zoo ver neemt men uit Londen in ongeveer alle krin gen ontevredenheid veroorzaakt, aangezien men hier heeft te doen met een lapmiddel van de erg ste soort, dat bovendien zeer kostbaar zal blijken te zijn, zoowel voor de belastingbetalers in het al gemeen, als voor die in de betrokken gemeen ten. De arbeiders wenschen bovendi n geen liefdadigheid, doch werkelijk productief werk te verrichten en meenen, dat, wanneer de over heid dit ernstig wil, de gelegenheid daartoe ge makkelijk is te vinden. Het eenige voordeel van het systeem ligt daarin, dat nu ook de inwoners van gemeenten zonder groote arbeidersbevolking, die tot dusver re de geldelijke gevolgen van de werkeloosheid bijna niet bespeurden, thans ten deele mede zul len hebben te betalen voor de minder gunstig gesitueerde gemeenten. De onderhandelingen tusschen Lord Cur- zon en deEgyp tische missie zullenword en hervatna den terugkeer te Londen van den Egyptischen premier. Deze bevindt zich thans op het con tinent- en zal over veertien dagen terugkeeren. 1 ot dusver is het uitzicht op overeenstemming bevredigend. De Troonrede, heden door H.M. de Koningin in de Vereenigde vergadering der beide Kamers gehouden tot opening van de zitting der Staten- Generaal luidt als volgt Mij wederom in Uw .midden bevindende, Le den der Staten-Generaal, mag Ik niet verhelen, dat, zelfs thans, nu de wereldoorlog welhaast drie jaren tot het verledene behoort, zijne gevolgen zich nog in hevige mate doen gevoelen. Schoon God ons voor zware rampen spaarde, lijdt ook het vaderland onder de algemeene ontwrichting der economische verhoudingen. Met noesten ijver aan het herstel van de welvaart te arbeiden, angstvallig de spaarzaamheid te betrachten, is ons aller plicht. Zorgwekkend is de toestand der schatkist, de sterke groei der uitgaven in de laatst verloopen jaren heeft den verrassenden aanwas der mid delen nog ver overtroffen, terwijl de laatste thans tot staan gekomen is en teruggang reeds plaats vindt. Aan belangrijke opvoering van de reeds zwaar drukkende heffingen valt, wegens de daaruit dreigende schade voor het algemeen belang, wel nauwelijks te denken. Het publieke leven op meer bescheiden voet dan tot dusver in te richten, zal noodzakelijk blijken. Het was een familie-legende, ofschoon het als niet onwaarschijnlijk werd beschouwd, dat hij later het plan veranderd had en het tes tament had vernietigd. Maar dit heeft hij niet gedaan. Het werd gevonden. Papa vond het en vertrouwde het aan u toe en de inhoud er Van was, dat ik niet langer papa's erfgename ben en dit huis het mijne niet is Eraser sprong op. Madeline, houdt ge me voor een leugenaar? Gelooft ge me niet?" riep hij toornig uit. „Ik zeg u, dat er geen sprake van was. Het was niet zóóveel waard, volstrekt niets." Hij scheurde een stuk wit papier, dat vóór hem lag, in stukken. ,,'t BewijsWaar is het bewijs zeide Ma deline. „Waar is het Zeg me, waar is het Fraser richtte zich op. Hij was doodsbleek. Zijn oogen schoten vuur. „Mijn woord Madeline Hebt ge een ander bewijs noodig?" Zij wendde het hoofd af en beefde van het hoofd tot de voeten. „Hugh," jammerde zij, „waarom hebt ge gezwegen Waarom er niets van gezegd „Mijn God Heb ik u dat dan niet honder den malen gezegd Een idioot bad terstond zoo goed als ik kunnen zien, dat het stuk niet rechtsgeldig was en niet de minste waarde had. Waarom zou ik er aan getornd, en u moeite en verdriet hebben veroorzaakt, of verkeerde ver wachtingen hebben gewekt bij lieden, die u haten. Want ge hebt wel kunnen zien, dat Amyott Ook in de overzeesche deelen van den Staat is een zuinig beheer geboden. Vooral de scherpe daling der prijzen van de producten van land en mijnbouw baart zoowel in Oost-Indië als ih Suriname, ernstige zorgen. De internationale toestand blijft ernstige aan dacht vorderen. Intusschen geeft Mij de ontwik keling van de betrekkingen die met vreemde Mogendheden worden onderhouden, in velerlei opzicht reden tot voldoening. Met waardeering en ingenomenheid maak Ik gewag van het door de in den Volkenbond ver eenigde Mogendheden genomen besluit tot vestiging van het Permanent Hof van Internatio nale Justitie te 's-Gravenhage. De afdoening van de in het afgesloten tijdvak voorbereide wettelijke maatregelen, allereerst de herziening van de Grondwet, zal Uwe volle toewijding vorderen. Met partieele herzieningen van verschillende onzer Wetboeken zal worden voortgegaan. Een wetsontwerp tot regeling van het levens- verzekeringbedrijf zal U zeer spoedig bereiken. Ter versterking van de Zeemacht, vooral met het oog op de verdediging van Nederlandsch- Indië, zal een voorstel worden ingediend. In voorbereiding is een wetsontwerp, dat be oogt de mogelijkheid te openen om vrijstelling van militairen dienst te verleenen aan hen, die daartegen ernstige gewetensbezwaren koesteren. Voorstellen tot wettelijke regeling van de ruilverkaveling en tot herziening van de be palingen betreffende de pacht-overeenkomst zullen worden ingediend. Ontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Arbeidswet, de Invaliditeitswet en de Ouder domswet zullen U weldra bereiken. In afwachting van de totstandkoming der voorgestelde wijzigingen van de Grondwet, wordt eene daarbij aansluitende herziening van het Regeeringsreglement voor Nederlandsch- Indië voorbereid. Moge op Uwen arbeid Gods zegen rusten Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Dinneniand. Mgr. Vicentini. Gisterenmiddag 12 uur overhandigde de nieu we pauselijke Internuntius Mgr. E. Vicentini, aan H.M. de Koningin zijn geloofsbrieven. Bij deze gelegenheid hield Mgr., naar de „Msb." meldt, de volgende rede Mevrouw. Ik heb de eer in Uwe Koninklijke handen de .brieven neer te leggen, waardoor mijn verheven Souverein, Paus Benedictus XV, mij heeft geaccrediteerd als apostolisch nuntius bij de regeering van Uwe Majesteit. Tezelfdertijd, dat Hij aan mijn zwakke krach ten een zoo ernstige en delicate taak toevér- trouwde, heeft de TI. Vader mij de Aartsbisschop pelijke waardigheid willen schenken, opdat een zooveel te grooter eer en een zoo veel grootere schittering zou stralen op de edele en gastvrije natie, waaronder ik geroepen ben mijn zending uit te oefenen. Ik heb de vaste hoop, Mevrouw, dat, met de hulp van God, mijn pogingen de hoogte Madeline kreeg een hevige kleur. Haar lippen beefden. Ralph is de naaste erfgenaam en gij haat hem zeide zij hartstochtelijk.Het was, of een marmerenbeeld plotseling leven hadgekre- gen of een doode haar lijkwaad had weggewor pen. Fraser deinsde terug en zag haar ontsteld aab. Nimmer te voren had hij zulk een geest kracht bij Madeline bespeurd. Maar haar harts tocht of wellicht een gebiedende plicht scheen haar zenuwen te stalen. „Ja, ik haat hem, en ik heb hem altijd gehaat!" zei hij kalm, terwijl hij de armen over de borst kruiste. Madeline slaakte een kreet. „Hugh, zeg dat nietOm Godswil, zeg dat nietZiet ge niet in, wat de menschen daarvan zullen den ken „Wat Dat ik een leugenaar een dief ben En denkt gij dat ook, Madeline Hij deed een stap naar haar toe, en zag haar met bliksemende oogen aan. Madeline zag hem aan 't was slechts één blik De verschrikte blik van een afge jaagd hert, als de honden het te lijf gaan, óf, beter gezegd, de wanhopige blik eener vrouw, wier'verloofde voor haar oogen door den stroom wordt weggevoerd. Zoo lang hij leefde, vergat hij dien niet, evenmin als het gevoel van wroeging, berouw en wanhoop, dat zijn hart vaneen reet. Zij sidderde en wankelde en vóór dat hij haar kón omvatten, lag zij bewegingloos aan zijn voeten. zullen bereiken van de taak, welke mij is aan gewezen. Het is voor mij een krachtige aan moediging die taak te kunnen beginnen op het oogenblik, dat hartelijke en blijvende relaties tusschen het Koninkrijk Van Uwe Majesteit en den Heiligen Stoel opnieuw zijn aange knoopt. Het zou overbodig zijn om hier van het karak ter van mijn zending te spreken. Het zij voldoen de te zeggen, dat ik de vertegenwoordiger ben van den Plaatsbekleeder van Jezus Christus, Die was en Die is de Vorst van den Vrede. Op dezen grond en ten einde daadwerkelijk de belangen te behartigen die mij zijn toever trouwd voor de moreele en materieele welvaart van deze natie, zullen al mijn zorgen er aanhou dend op gericht zijn om de meest hartelijke har monie te handhaven tusschen Uwe Majesteit en mijn Verheven Souverein. Ik durf daarvoor te rekenen, Mevrouw, op Uwe hooge welwillend heid, welke ik mijn best zal doen te verdienen en op den steun van Uwe wijze regeering, die immer het ideaal van Rechtvaardigheid en Vrede heeft gevolgd. Met deze bedoelingen en in dit vertrouwen, zal ik mij aan den arbeid begeven, niet zon der aan Uwe Majesteit de vurigste- wenschen te hebben aangeboden van den Heiligen Va der, waaraan ik de eer heb mijn eigen wen schen toe te voegen voor het heil van Uwe Majesteit der Koninklijke Familie en voor de grootheid van de verheven Hollandsche natie. H.M. de Koningin beantwoordde deze toe spraak met groote beminnelijkheid en ging op de verschillende daarin naar voren gebrachte punten nader in. H. M. wees er o.a. op dat op het oogenblik voor het welzijn van alle volkeren een nauw verbond tusschen alle staten noodig is, en vooral tusschen de geestelijke machten van de Kerk en de regeeringen. Na het bezoek aan H. M. de Koningin werd Z.Exc. nog voorgesteld aan den Prins-Gemaal. Wijzigingen. Door de regeering worden in verband met de tweede lezing, van de wetsontwerpen tot wijziging van de Kieswet, Provinciale wet en de Gemeentewet in overleg met de Commissie van Rapporteurs een aantal wijzigingen in deze wetsontwerpen voorgesteld. Met betrekking tot de Wijziging van de Kieswet wordt medegedeeld, dat bij het over leg tusschen de Regeering en de Commissie van Rapporteurs is gebleken, dat het ontbre ken van 'n overgangsbepaling ten aanzien van enkele bepalingen tot moeilijkheden aanleiding geeft. Aangezien het invoegen van een der gelijke bepaling niet noodzakelijk is gewor den door bij de eerste lezing aangenomen Wij zigingen of de verwerping van artikelen, kar, die invoeging niet bij tweede lezing geschie den. Bij de regeering is in overweging hier voor een afzonderlijk wetsontwerp in te die nen. Met betrekking tot de wijziging van de Provinciale Wet wordt er de aandacht op gevestigd, dat het amendement van den heer Rutgers op de kieswet, om de uitgevallen can- didaten, die daartoe den wensch te kennen geven, op hunne oorspronkelijke plaats op de lijst te herplaatsen, in plaats van onder aan de lijst, niet is overgenomen in de Provinciale Wet evenmin als in de Gemeentewet, omdat de argumenten, welke voor deze bepaling ten aanzien van Kamerverkiezingen gelden, niet in dezelfde mate kunnen worden aangevoerd voor verkiezingen voor de provinciale Staten en de Gemeenteraden, zoodat deze wijzigingen HOOFDSTUK XXVII. Het was de volle waarheid, dat Hugh Fra ser met al zijn scherpzinnigheid niet het min ste vermoeden of begrip had van de geestkracht en vastberadenheid, die achter Madeline's zacht en tenger uiterlijk verborgen waren. Meer dan eens had hij wel bespeurd,dat zij iets van hetgeen hij haar vaders koppigheid verkoos te noemen, had geërfd, en dat haar gebrek aan verbeelding en een zekere langzaamheid van bevatting in het algemeen een ruimer inzicht in wereldsche zaken bij haar Verhinderden en haar geest, die met een grooten natuurlijken aanleg was begaafd hadden onderdrukt. Die onvolkomenheden waren in zijn oog slechts kleinigheden, die door den tijd en de gewone lessen van het leven, wel verbeterd zouden worden. Eenmaal vrij van haars vaders invloed, en de bekrompen slaperige omgeving van Lethebridge Manor zouden haar natuurlijke gaven ontluiken als bloemen in den zonneschijn. Met andere woor den, als zij eenmaal zijn vrouw was. en steeds in aanraking met zijn meerdere geestkracht en verstandelijke ontwikkeling, moest zij, en daar van was hij ten volle overtuigd, de kluisters barer opvoeding afwerpen en zich tot een de gelijke, practische vrouw ontwikkelen. Haar gedrag van zooeven was hem een onaangename verrassing. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1