Schiedam, waak voor uw belangen DAGBLAD VOOR SCHIEDAMOMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON." 44ste Jaargang. Donderdag 22 September 1921. No. 13143. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele ui- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ^Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de door den Raad dezer gemeente in zijne openbare vergade ring van den 10en September 1920 vastgestelde wijziging der verordening tot heffing van een recht onder den naam van Bruggeld te Schiedam (Gemeenteblad 1920 no. 6), bij Koninklijk be sluit van 17 Juni 1921 no. 53 is goedgekeurd en op 21 September 1921 is afgekondigd. Schiedam, 22 September 1921. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen bij deze ter openbare kennis, dat de Gemeentelijke Zweminrichtingen dit jaar op 1 October a.s. gesloten zullen worden. De in bewaring gegeven voorwerpen, moeten tegen vertoon van bewijs, voor 1 October a.s. worden afgehaald. S c h i e d a m, 22 September 1921. ZOMERTIJD GEËINDIGD. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen bij deze ter algemeene kennis dat de stadsuurwerken in den nacht van Zondag 25 op Maandag 26 September a.s. te 3 uur, een uur zullen worden stilgezet en noodigen alle beheer ders Van openbare uurwerken uit, op dezelfde wijze die uurwerken overeenkomstig de Wet weder den Amsterdamschen tijd te doen aange ven. S c h i e d am, 23 September 1921. Het plan tot regeling van de wederzijdsche belangen tusschen Rotterdam en Schiedam ge toetst aan het Rapport der Staatscommissie, in gesteld bij K. B. van 19 Maart 1914. De beteekenis en de gevolgen van de wijzigingen in de spoorlijn Rotterdam-Schiedain. In Maart 1914 een half jaar na het optreden van het kabinet-Cort van der Linden, waarin als minister van Waterstaat zitting had Dr. Lely werd bij Kon. Besluit een Staatscommissie in het leven geroepen, die tot taak had advies uit te brengen omtrent den aard en de volgorde der te verrichten werken, welke voorbereid werden ter verbetering van het spoorwegverkeer, van het stadsverkeer en van het verkeer te water in ver band met de daarmede samenhangende handels beweging in en nabij Rotterdam. Deze commissie, waarin tot leden werden be noemd Ir. E. H. Stieltjes, oud-voorz. van den Raad van toez. op de Spoorwegdiensten, Ir. A. H. W. v. d. Vegt, pl. verv. voorz. van genoemden Raad, Ir. P. H. A. Rosenwald, administrateur bij het Dep. van Waterstaat, A. C. Burgdorffer, directeur van Gemeentewerken te Rotterdam, Ir. J. L. Huysinga, oud-chef van den dienst van het Vervoer der Nederl. Spoorwegen, Mr. A. de Jong, wethouder van Gemeentewerken) van Rotter dam, Ir. J. A. Kalff, lid der directie van de Nederl Spoorwegen en Ir. A. B. Marinkelle, hoofding.- dir. v. d. Rijkswaterstaat, heeft thans in druk doen verschijnen een overzicht van haar denk beelden, vergezeld van de noodige adviezen en voorstellen. 82 Op den eenmaal ingeslagen weg was stilstaan of teruggaan onmogelijk. Zijn wijze van handelen was hem voorgeschreven en hij had zich zelf over tuigd want zóó nuftig en afdoende zijn dik wijls de voorwendsels, die vVij ten eigen bate voor den dag kunnen brengen ,dat hij goed had gedaan. Kiezen of aarzelen was nu niet mogelijk. Hij had zich slechts tot het laatste goed te houden, om te oogsten wat hij met eigen handen had gezaaid. Uit die droomerijen werd hij gewekt door het geluid van stemmen aan de andere zijde der lage heg, waarlangs hij wan delde. Er werd zacht en ernstig gesproken. De eene stem herkende Fraser als die van Geoffrey Hornby, Toen hij de andere stem hoorde ant woorden, stond hij nieuwsgierig stil. ,,Ik ben niet van plan, om ooit te trouwen," klonk het zacht, doch vastberaden. „Vergeet mij dus, mr. Hornby, Ik meen, wat dit betreft. Ge zijt zoo goed en vriendelijk, maar wij zijn niet voor elkander geschikt. Geloof me uw moeder heeft gelijk. Een vreemd meisje^ zoo- nis ik, is geen goede vrouw voor u." Wat er volgde, kon hij niet hooren, doch ®en oogenblik later werd zijn gehoor weder getroffen door Geoffrey Hornby's stem. iiGe zijt dus van plan om non te worden Het rapport van genoemde commissie waarin Rotterdam ruimschoots vertegenwoor digd is en Schiedam hoegenaamd niet is 18 Augustus 1.1. publiek geworden, door de uittreksels welke de' groote bladen dien dag uit het rapport hebben opgehomen. Op 24 Augustus werden in de Schiedamsche en Rotterdamsche bladen openbaar gemaakt de voorstellen in zake het Driehavenplan van Rot terdam in Oud-Matenesse en de grenswijziging RotterdamSchiedam. De brief, waarbij B. en W. van Schiedam ,,do vrucht" van hunne onderhandelingen in zake de regeling der wederzijdsche belangen Rotterdam Schiedam aan den Gemeenteraad alhier heb ben overgelegd, is gedagteekend 1 Juli 1921. Uit de hierbovengenoemde data blijkt, dat de leden van den Schiedamschen Gemeenteraad en ook B. en W. niet in de gelegenheid zijn ge^ weest van den volledigen inhoud van het voor-i loopig ontwerp door de Staatscommissie opge maakt, kennis te nemen en de bij dit rapport behoorende teekeningen (speciaal Blad 1 nauw keurig te bestudeeren. Voor ons was, na de publicatie van de uit treksels, de portee en de draagwijdte van hel Rapport der Staatscomm. niet duidelijk, hoewel wij wel eenig vermoeden hadden, dat er verband moest worden gelegd tusschen het Driehaven,. plan, de grenswijziging Rotterdam—Schiedam en de spoorwegplannen. Een der voornaamste deskundigen op het ge bied van het spoorwegwezen in ons land had, na lezing van de artikelen in de „Nieuwe Schiedam sche Crt." over de plannen van Rotterdam ten opzichte van Schiedam, de welwillendheid onze aandacht te vestigen op het door bovengenoem de Staatscommissie uitgebrachte Rapport en de daarbij behoorende teekeningen. Met nadruk wees hij ons op de zeer ingrijpende wijzigingen, die de spoorwegtoestanden te Schiedam zullen ondergaan en de belangen welke voor Schie dam op 't spel staan. Niet zonder moeite is het ons gelukt een exem plaar van het rapport en daarbij behoorende tee keningen in handen te krijgen. Bij vergelijking van het gedrukte rapport met de uittreksels daaruit in de pers, trof ons dadelijk, dat in die uittreksels eenige der voor Schiedam meest belangrijke punten waren weggelaten (men vergelijke maar eens de uittreksels met blz. 11 van het Rapportterwijl ook datgene wat voor een juiste beoordeeling van de beteekenis van het Driehavenplan en de voorgestelde grens wijziging noodzakelijk is, evenmin uit het Rap port was overgenomen. Aan de hand nu van het volledig rapport der Staatscommissie en van de voorstellen van B. en W. van Schiedam aan den Gemeenteraad in zake de „Regeling der wederzijdsche belangen t^usschen Rotterdam en Schiedam" zullen wij hieronder een uiteenzetting, geven van de toe standen, die tusschen de Schiedamsche Schie en de Delfshavensche Schie in 't leven zullen worden geroepen en welke de gevolgen zullen zijn aan Schiedams Oostgrens (van de spoorlijn Rotter damSchiedam of tot aan de Maas). Van zekere zijde wordt de meening verkon digd, dat de gemeente Schiedam wat de water en electriciteitslevering aanbelangt in zak en asch komt te zitten, wanneer de Raadsleden (w.o. nota bene in geheime zitting reeds een meerderheid vóór de voorstellen van B. en W. zou zijn geteld) in de openbare Raads zitting de voorgestelde grenswijziging en alles wat daar verder aan vast zit, niet zouden goed keuren. VVij vinden deze dreigementen absurd en Ge hunkert altijd naar uw Italiaansch kloos ter. Maar ik zeg u, dat het een dwaas en on gerijmd. idee is Gij een non Uw vriend Don Basilio zegt zelf „Wat weet hij ervan? Hij weet niets viel Virginia hem met ongewone heftigheid in de rede. „Ik denk echter niet aan een klooster, voegde zij er kalmer bij. „Maar toch heeft de Eerw. Vader gelijk, als hij zegt, dat ik er niet goed voor ben." „Hij zegt niets van dien aard.Gij zijt goed genoeg voor het beste klooster onder de zon; maar ge zijt er niet voor geschikt. Ge zijt al leen geschikt om een man gelukkig tot den gelukkigsten man ter wereld te maken. Vir ginia, neem geen overhaast besluit. Ik wil wach ten, maanden een jaar „Houd op riep Virginia. „Ik zeg u, mr. Hornby, dat het niet mogelijk is. Ge zijt een goed, oprecht vriend, maar als echtgenoot o, neen neon, denk er niet aan „En ge zegt, dat ge geen roeping voor het klooster gevoelt," hield Hornby aan. „Waarom dan Er is toch geen ander," zijn stem kreeg iets tragisch voor wien ge iets gevoelt Miss Neville Virginia Door een wending van het pad waren zij juist op dit kritieke oogenblik, buiten het be- r van Eraser's gehoor gekomen en werd hij zich bewust de rol van luistervink te hebben vervuld. Een paar minuten later stond hij tegen- gelooven dat de Schiedamsche Raadsleden als onafhankelijke mannen zich slechts zullen laten leiden door de belangen van de stad hunner inwo ning en niet zullen schromen in het openbaar hun houding voor de burgerij te verdedigert. Het wil ons voorkomen, dat het een zeer be treurenswaardige tactiek is geweest, om de kwes tie der levering van het leidingwater en van den electrischen stroom door Rotterdam vast te koppelen aan plannen, die de levensbelangen van Schiedam raken. Leidingwater en electrische stroom zijn niet op één lijn te stellen met de economische-, com- mercieele en verkeersbelangen van een stad. Wij hebben over verschillende zaken, die ver band houden met den afstand van den grond aan de Maas, den verkoop van de Drinkwaterlei ding en de electriciteitslevering, onze opinie gezegd en behoeven op deze punten niet in herhaling te treden. Slechts willen wij, alvorens onze beschouwing aan te vangen, uitdrukkelijk voorop stellen, dat de kwestie van den grondver- koop aan Rotterdam en de grenswijziging on mogelijk „en bloc" met de kwestie der levering van drinkwater en electrischen stroom door Rot terdam in den Raad met vrucht een onderwerp van bespreking kan uitmaken. Uit hetgeen wij uit het rapport der Staats commissie naar voren zullen brengen, zal voor ieder onbevooroordeeld Schiedammer en buiten stander duidelijk blijken, dat de plannen tot grenswijziging en grondafstand nog niet eens rijp zijn voor een deugdelijke behandeling in den Raad. Wordt vervolgd). Duiteulandsök Nieuws. DE RAMP TE OPPAU. Gister meldde een telegram uit Ludwigshaven een en ander over de ontzettende ramp, die Oppau en omgeving heeft getroffen. Uit de nadere berichten, die thans over deze catastrophe zijn ontvangen, blijkt dat men den omvang van de ramp nog niet geheel kan over zien. De Badensche Aniline- en Sodafabriek te Oppau, die Woensdagochtend in de lucht is ge vlogen, ligt aan den Rijn en aan den spoorweg LudwigshafenGross Karlsbach van de Pfalti- sche Eisenbahn. De fabriek te Oppau is een filiaal der fabriek der Badische Anilin- und Sodafabriken te Lud wigshafen, welker hoofdbedrijf zich in Ludwigs hafen, Oppau en Merseburg bevindt. De Badi sche Anilin- und Sodafabriken verschaffen in Duitschland aan ongeveer 20.000 personen werk, hiervan werkten op de fabriek te Oppau naar schatting ongeveer 10.000. De fabriek in Oppau werd in de tweede helft van 1913 in werking ge stelek De fabriek is ingericht voor de vervaardi ging van ammoniak. Daar ook de Leuna-fa- briek ammoniak en salpeter vervaardigt, wordt door de vernieling van de fabriek te Oppau wel iswaar een storing veroorzaakt in de productie van ammoniak, maar wordt de productie dér Badische Anilin- und Sodafabriken niet geheel stop gezet. De salpeter- en ammoniak-industrie in Oppau ontstond tijdens den oorlog, in verband met de behoefte aan nitraten voor de vervaardiging van ontploffingsmiddelen. Later ging het be drijf over aan een belangen-gemeenschap, waar aan naast het Duitsche Rijk verscheidene che mische fabrieken, als die van Hochst en Lever- husen betrokken waren. De Badische heeft verschillende fabrieken o.a. in Ludwigshafen (speciaal aniline kleur- over een der sprekenden. Het was Virginia, die met neergeslagen oogen en bleek, bedroefd gezichtje haastig kwam aanloopen. Zij had hem niet opgemerkt, vóórdat zij zich in zijn onmiddel lijke nabijheid bevond en hem met een kreet van schrik en teleurstelling herkende. De jonge man kon zich in de bedoeling er van niet ve.gissen. Plotseling kwam de gedachte bij hem op, om zijn kans waai te nemen en het impertinente bemoeizuchtige meisje, met haar boosaardige komplotten en tartende blikken, zijn macht en haar eigen onbeduidendheid te laten gevoe len en haar een voorsmaak te geven van het geen zij voortaan van hem te wachten had. Wat Virginia betreft, haar eerste gedachte was, hem zoo spoedig mogelijk te ontvluchten. Zoo als wij weten, was dit haar gewone tactiek als zij zich tegenover een onaangename dilemma vond geplaatst, en daar zij niets van Fraser's komst had vernomen, bracht zijn tegenwoordig heid haar in een netelige verlegenheid. Maar in een oogwenk had zij de overtui ging gekregen, dat er aan wegloopen niet te denken viel, Hij stond voor haar en versperde haar gedwongen glimlachend den weg. „Goeden avond miss Neville. Hoe Hadt ge me niet verwacht. Heeft uwe vriendin Made line u niet gezegd, dat ik zou komen vroeg hij kalm. „Maar wat zijl gij stil en bleek Het spijt u toch niet, dat ik er ben vervolg de hij. „Ik zou het haast uit uw houding moeten opmaken, hoewel ik mij niet bewust ben, u eenige stoffen), in Oppau (waar de salpeter gemaakt wordt en in Leuna. Het bedrijf in Oppau is een der grootste che mische fabrieken ter wereld. Het aantal arbei ders bedraagt 8000. De afdeeling Oppau van de Badische Anilin- Fabrik legde zich hoofdzakelijk toe op het winnen van stikstof uit de lucht, volgens het procédé van Haber en Busch. De fabriek had een capaciteit van 400 ton ammoniak van 100 per dag. Op het noodlottige oogenblik zouden in de fabriek 820 arbeiders aan het werk zijn geweest, over wier lot nog niets bekend is. Volgens de verklaring van een arbeider waren er nog 800 man van de nachtploeg aan het werk, van wie naar hij meent, wel niemand er het leven zal heb ben afgebracht. Volgens de „Neue Badische Landeszeitung" waren er op het oogenblik van de ramp in het geheel 6000 arbeiders en employé's aan het werk, volgens een andere lezing echter 2500. Hoe de ramp ontstond schijnt nog steeds niet zeker. Van kwaadwilligheid, meent men, zal wel geen sprake zijn, daar de dader bij zilk een gevaarlijke onderneming zich zelf aan een wissen dood blootstelt. Men denkt dat hier of daar een onvoorzichtigheid begaan is. Vreeselijk zijn de gevolgen van de ontplof fing. Er zijn duizenden doode'n en zwaargewon den. En niet slechts in Oppau zelf, maar in de geheele omgeving, tot Mannheim Heidelberg en Darmstadt toe, zijn de aangerichte verwoes tingen zeer groot. Het is zoo goed als zeker, dat de ontplof fing in een silo plaats vond, waar 4000 ton ammoniak en sulfaat lagen opgeslagen. Het dorp Oppau is vrijwel verwoest. Tachtig huizen zijn ingestort of staan op het punt in te storten. De stroom van giftige gassen, die nog over het dorp neerkomt, maakt de hulpactie uiterst moeilijk. Geheel Ludwigshafen heeft het aanzien van een groot ziekenhuis. Alle scholen zijn voor de slachtoffers ingericht. Alles wat aan transportmiddelen beschikbaar was, is onmiddellijk naar de plaats des on- heils gedirigeerd. Hulpdiensten zijn uit Lud wigshafen, Mannheim en andere naburige ste den derwaarts vertrokken. In Frankfort a.M. geloofde men aanvan- helijk met een aardbeving te doen te hebben. In Mannheim scheurden, tengevolge van de ontploffing, de muren van tal van huizen. Schoorsteenen stortten van de daken. Verschil lende personen werden gedood. In de straten van Ludwigshafen liggen brok ken muur, ijzer en steenblokken. Dooden en gewonden werden honderden meters weg ge slingerd. De straten van Oppau en de omliggende velden lijken een groot slagveld na een hevig gevecht. Honderden zwaargewonden, som migen zijn gruwelijk Verminkt, kermen er hun smart uit. Een stoet van vrouwen en kin deren trekt schreiend en jammerend naar de plaats van de ramp, waar haar man, hun vader werkte. De toegang is echter versperd. Boven Mannhèim eri Ludwigshafen hangen nog dikke rookwolken. Men vreest nog nieuwe ontploffingen en de autoriteiten doen al het mogelijke, om onnoodige bezoekers van het be dreigde gebied te weren. De aangerichte materieele schade is natuur lijk buitengewoon groot. Voor millioenen ging verloren. In de anilinefabriek zelf ging voor een waarde van naar schatting 150 millioen verloren. reden tot misnoegen te hebben gegeven. Ia- tegendeel. Ik ben u altijd zeer genegen geweest." Virginia kreeg van lieverlede haar zelfbc- heersching terug, ,,'t Is zoo. Ge hebt me doen schrikken," zeide zij ernstig. „Ik had u niet voor morgen verwacht." „Zoo Ge wist dus niet dat die merkwaar dige ontdekking van u en Amyott mijn komst, noodzakelijk maakte. Ge zijt een gevaarlijke plannenmaakster, miss Nevill Wie had dat ooit achter uw onschuldig uiterlijk gezocht. Maar, komaan," zeide hij, plotseling een ern stige houding aannemende. „Ik heb tijd noch lust om met u te schertsen.Zeg me maar ineens, wat dat alles te beduiden heeft of wat gij en Amyott ermee voor hebt, om Madehnc tegen nij op te zetten Wat is dat voor een komplot, dat ge in de laatste maanden hebt gesmeed, toen ge nog nauwelijks den voet in dit huis hadt gezet, waar u niets dan vriendschap en liefde wachtte, die ge met de laagste en listigstc plannen, tegen Madeline, schijnt te willen vergelden1, om een beginselloozen gelukzoeker te bevoordcelcn. Een edel soort van dankbaarheid, voorwaar 1 Een nobele vergelding voor het vertrouwen eu de genegenheid uwer vriendin De beschuldiging was vreeselijk en Virginia verbleekte. Een oogenblik' verloor zij haar tegen woordigheid van geest en verbeeldde zich, dat hij de waarheid sprak. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ~t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1