Schiedam, waak voor ow belangen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Zaterdag 24 September 1921. No. 13145. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. By of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de aangifte van nieuwe leerlingen voor de nieuw te openen Gemeentelijke Bewaarschool aan de Laan moet geschieden bij het hoofd der school, Mej A. Gille. Deze aangifte kan geschieden tot 8 October tusschen 9 en 12 uur v.m. en 24 uur n.m. De kinderen moeten deti leeftijd van 4 jaar hebben bereikt en mogen niet ouder zijn dan 6 jaar. Het plan tot regeling van de wederzijdsche belangen tusschen Rotterdam en Schiedam getoetst aan het rapport der Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 19 Maart 1914. De beteekenis en de gevolgen van de wijzigingen in de spoorlijn Rotterdam—Schiedam. III. (Slot). Een oud-Hollandsche schrijver liet zich eens over de aspiraties van een der grootste Holland- sche steden in de volgende bewoordingen uit „Zij was zoo onverzadigd, dat ze wel alle „middelen zou willen aanwenden, om alle ne- „ring en voordeel tot zich te trekken en de „welvaart van haar buren dagelijks meer en en meer te belemmeren". Zijn deze woorden niet in alle deelen van toepassing op de houding van Rotterdam ten opzichte van haar buren Gelukkig heeft de Staatscommissie, niettegen staande de invloed van Rotterdam op haar avant-project er duimen dik op ligt, toch ge toond in de geheete door haar behandelde materie een breed standpunt te willen innemen. Maar wat meer zegtZij heeft in haar rapport ook den weg aangewezen, dien slapende gemeen ten moeten volgen, om op te komen voor hare belangen. Wij juichen het ten zeerste toe dat deze Staatscommissie hoewel znlks zeker niet op haar weg lag een ieder, die belang heeft bij het verkeerswezen, een wenk heeft gegeven, hoe te handelen met bijzondere desiderata. Door deze daad toont zij, er naar te streven de belangen van alle partijen tot hun recht te doen komen en maakt zij tevens een einde aan de hier en daar verkondigde meening, dat wat den Schiedamschen Gemeenteraad, onder den titel van „Regeling van de wederzijdsche belangen tusschen Rotterdam en Schiedam" ter goedkeuring is voorgelegd, zonder meer onder druk van hooger hand zou moeten worden geaccepteerd Wij citeeren hieronder letterlijk uit het rap port der Staatscommissie (blz. 3, sub 2) „Bij het opmaken van het ontwerp heeft „de commissie zich oj) het standpunt ge- „steld, dat zij als regel slechts algemeene „denkbeelden behoort te geven, dat zij de „belangen van alle betrokken partijen be- „hoort te onderzoeken en met elkaar in „overeenstemming te brengen, maar dat „het niet op haar weg ligt de ver schillende onderdeden, waaruit het ont- „werp is opgebouwd, uit te werken of daar- „voor plannen op te maken. Dit laatste „is de taak van belanghebbenden ieder voor „zich en voor zooveel noodig in nader onder ging overleg, waarbij het ontwerp der com missie als RICHTSNOER BEHOORT TE „GELDEN. Besloot de commissie b.v. dat op een be paalde plaats een station voor een bepaal d doel behoort te worden gesticht, dan heeft zij zich overtuigd, dat op die plaats zoo danig station inderdaad kan worden ge bouwd. De inrichting van het station (aantal en lengte der sporen, groepeering der wissels, aard en omvang der gebouwen enz.) behoort niet tot het werk der com missie, doch tot dat der spoorweg-maat schappijen. Waar een doorbraak door hui zenblokken of de wijziging van een vaar water ter sprake komen, zal het als regel op den weg der betrokken gemeente liggen de plannen verder uit te werken"1 Laat ons hopen en vertrouwen, dat Schiedam de wenken van deze belangrijke Staatscommissie er harte zal nemen en dat onverwijld ons Ge meentebestuur de noodige stappen zal doen, met die commissie in contact te komen en te bl 'jven, teneinde aandacht voor de Schiedam- Sc^e belangen te vragen. Het ontwerp der commissie tot richtsnoer nemend, zal het aan Schiedam zelf staan om te beoordeelen of zij, met het oog op haar zelf standig economisch bestaan, de Rotterdamsche voorstellen, hoe aanlokkelijk deze ook mogen schijnen, al dan niet ter zijde dient te leggen. Wanneer we dan met onze eigen plannen komen, die zullen demonstreeren, dat de tweede stad aan de Maas een goede kans heeft, om te profiteeren van haar gunstige ligging, laten we dan die plannen doorzetten en ons niet met een Jan-Saliegeest zoo goedkoop mogelijk van alles afmaken. Gerugsteund door den Schiedamschen groot handel en de industrie, den middenstand zoowel als de arbeiders, zal ons Gemeentebestuur sterk staan wanneer de Schiedamschc belangen tot het uiterste verdedigd dienen te worden bij hen, die hebben te letten op de belangen van alle Nederlandsche staatsburgers. Wanneer de gansche burgerij van het aloude Schiedam in deze zaken achter het Gemeente- jbestuur staat, dan zijn wij er zeker van, dat Schiedam aan haar Oostgrens niet zal worden geisoleerd. Op dus burgers van Schiedam, om te helpen waken voor de levensbelangen van uw stad Buitenlandsch Nieuws. DE RAMP TE OPPAU. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de Beiersche regeering 300.000 mark ter beschik king gesteld voor de slachtoffers, terwijl de ge meentebesturen van Ludwigshafen en Francken- thal elk 250.000 mark en de burgemeester van eerstgenoemde plaats uit eigen middelen 125.000 mark hebben bijgedragen. Er zijn thans volgens een opgaaf van dezen burgemeester 300 slacht offers gevonden. Een commissie uit de arbeiders is gevormd, die de noodige stappen zal doen om tot een hulp actie op groote schaal door het geheele Rijk te komen. De directie van de Anilinefabrieken heeft aan den burgemeester van Ludwigshafen ver zekerd, dat men geen zorg behoeft te hebben voor werkloosheid, daar de arbeiders in de ge troffen fabriek allen in dienst zullen worden ge houden voor het opruimingswerk, ook in het ar beidersdorp. De directie zelf heeft ook reeds da delijk maatregelen getroffen tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Behalve het weekloon is aan ieder 1000 mark uitbetaald om in den eersten nood te voorzien. Naar Verluidt, wordt echter door de directie over wogen, om aan de achtergebleven betrekkingen een pensioen van de helft van het loon, dat de verongelukten verdienden uit te betalen. De kinderen zullen een ondersteuning ont vangen van 85 pCt. van het loon hunner vaders. Het gemeentebestuur van Ludwigshafen heeft voorts één millioen mark voor den wederop bouw van de verwoeste huizen beschikbaar ge steld. De slachtoffers van de ontploffing te Op- pau zullen in een eeregraf worden bijgezet. De begrafenisplechtigheid zal op Zondag den 25sten plaats hebben. Het opperbevel van het Fransche Rijnleger heeft op een wenk uit Parijs, de gekleurde troe pen uit de omgeving van de plaats des onheils te ruggetrokken daar de afzetting van terreinen aldaar met deze troepen aanstoot zou geven aan de bevolking. RUSLAND. De internationale commissie tot steunverlee- ning aan de Russische hongergebieden heeft een uitnoodiging gericht tot alle regeeringen, welke bereid zijn deel te nemen aan dit humane werk, om vertegenwoordigers te zenden naar de eerst volgende zitting van de .commissie te Brussel, op 6 October. In een begeleidend schrijven wordt gezegd, dat de commissie, alvorens andermaal een beroep te doen op verderen steun, ten einde een volkomen uitwerking te waarborgen, alle bijzonderheden wenscht te Verzamelen, welke noodig zijn voor het opmaken van een schatting betreffende bevolkingen en van de middelen om hun bijstand te verleenen. Te dien einde heeft zij besloten om voorloopig een missie van deskundigen, naar Rusland af te vaardigen welke opdracht heeft, om zichgeheel op de hoogte te stellen van den toestand in de ver schillende aangetaste districten, de plaatselijk aanwezige voorraden voedingsmiddelen, materi aal, transportmiddelen, de mogelijkheid om te zaaien voor den volgenden oogst, en de bestrij ding van epidemieën. Aan den anderen kant was de internationale commissie er dermate van overtuigd, dat alle bestaande steunorganisaties haar werk zouden voortzetten, en nog verder uitbreiden, dat zij op haar eerste zitting een beroep deed op deze corporaties, en er bij al haar leden-gedelegeerden op aandrong, om met alle gezag, dat hun door hun respectieve regeeringen was verleend, de liel'dadigheidsvereenigingen te ondersteunen, en in het bijzonder vereenigingen in het leven te roe pen of weer op de been te helpen, die in staat zoüden zijn de noodlijdende Russische bevolkin gen van voedingsmiddelen en geneesmiddelen te voorzien. Na er verder op gewezen te hebben, hoe duidelijk de eigen verklaringen van de Sovjet- regeering bewezen hadden, dat zulk een onder zoek noodzakelijk was, legt het schrijven er den nadruk op, dat de weigering van de Sovjet- regeering, om faciliteiten dienaangaande te verleenen, welke gevraagd waren voor het in stellen van dit onderzoek, onder voorwaarden van algeheelen goeden trouw, niet alleen tot gevolg had, dat de internationale commissie in haar pogingen tot voorbereiding van bepaal de maatregelen in zake de steunverleening werd verhinderd, doch ook het we.k van de liefdadigheidsvereenigingen, die een beroep de den op de openbare liefdadigheid te niet werd gedaan. De commissie is echter niettemin, aldus gaat het schrijven voort, vast besloten, om met haar taak voort te gaan. Deze taak staat boven boven alle individueele kwesties of inci denten, en heeft, slechts één doel, de milli- oenen Russen, die door honger en besmettelijke ziekten worden aangevallen, te redden, en het Russische volk in staat te stellen, zijn groote economische plaats inde gemeenschap der volken te hernemen. DENEMARKEN. Op initiatief van de leidende Deensche han delsorganisaties werd gisteren te Kopenhagen met verschillende andere organisaties en vak- vereenigingen een groote vergadering gehouden ter bespreking van de vraag hoe tot prijsverla ging te komen. De vergadering werd bijgewoond door leden van het Kabinet, vertegenwoordigers van het parlement en den gemeenteraad en verschillende officieele persoonlijkheden. De voorzitter van de werkgeversvereniging Hangkjar hield de openingsrede, waarin hij er den nadruk op legde, dat de prijsverlaging nog niet voldoende heeft uitgewerkt in het belang van de consumenten in alle vakken van den kleinhandel. Hij stelde voor een comité te be noemen Voor de controle «p de prijzen, bestaan de uit vertegenwoordigers der organisaties en -consumenten. Op deze basis waren de vakver- eenigingen bereid mede te werken tot verbete ring. Tegelijkertijd moeten evenwel de Staat en de gemeenten voorgaan op den weg en trach ten tot prijsvermindering te komen door ver mindering van gas-, electriciteit- en transport kosten. De vertegenwoordigers der consumenten Vroegen betere en juistere inlichtingen omtrent de berekening der winsten. De besprekingen eindigden met het instellen van een commissie voor controle op de prijzen, béstaande uit vertegenwoordigers der organisa ties en consumenten. Het comité zal redelijke prijzen hebben vast te stellen voor alle takken in den kleinhandel en klachten, ingebracht door consumenten, hebben te onderzoeken. HONGARIJE. Men Verneemt uit gezaghebbende bron uit Boedapest, dat een nieuwe mobilisatie plaats vindt. Volgens een bericht aan de „Daily News" uit Rome, geeft het ultimatum der Geallieerden aan Hongarije, dat land tien dagen den tijd om het Burgenland te ontruimen. Indien strafmaatregelen noodig mochten blij ken, zouden deze vooreerst bestaan in een stop zetting van het geheele spoorweg-, post- en telegraafverkeer met Hongarije. Een volledige economische blokkade wordt in overweging genomen, voordat men zou over gaan tot militaire maatregelen. Indien echter Hongarije toegeeft, overwegen de geallieerden de wenschelijkheid van een onderzoek nopens de financieele aanspraken van Hongarije tegenover Oostenrijk. Er schijnen geruchten in omloop te zijn over een opmarsch der Zuid-Slavische troepen over de Hongaarsche grens. Het Zuid-Slavische persbureau spreekt alle dergelijke geruchten tegen. Van andere zijde wordt gemeld Het is te verwachten, dat de West-Hongarije- kwestie een sensationeele wending zal nemen. De Hongaarsche regeering schijnt het gezag over de benden te hebben verloren. Men vreest een legitimitischen putsch. Boedapest verzocht derhalve voor de regeling van het vraagstuk he bemiddeling van dr. Benes. Tusschen dezen" en den bondskanselier Schober zal een ontmoe ting plaats hebben, waarbij men zich ook met de wijze der zuivering van West-Hongarije van de benden zal bezighouden. Een commissie van het Weener parlement hield een geheime vergadering en zal morgen, na de bijeenkomst, het rapport van den bonds kanselier hooren, alsmede verdere besluiten nemen. Het is waarschijnlijk, dat het Isjechi- sche leger West-Hongarije zal binnenrukken. De Hongaarsche minister van Financiën, Hegedus, heeft in de Nationale Vergadering zijn aftreden aangekondigd. Uit nadere berich ten blijkt de reden te zijn, dat tegen zijn oor spronkelijk plan, een nieuwe emissie van bank biljetten noodig is om de toelagen der rijks ambtenaren te dekken. De minister zeide, dat het niet mogelijk was, Hongarije te isoleeren van de economische crisis, waaronder alle sta ten van Midden-Europa lijden. Hongarije be vindt zich echter op den weg der consolidatie - en zal zich ongetwijfeld de achting van Europa verwerven. Het gaat een periode'van economi- schen opbloei tegemoet. De Hongaarsche wissel koersen zijn door hetzelfde noodlot getroffen als vele anderen. De Entente moet inzien, dat het in de gegeven omstandigheden onmogelijk is een schadevergoeding van Hongarije te ver langen. De minister-president, graaf Bethlen, voerde na Hegedus nog het woord en zeide o.m„ dat'Hongarije er onder lijdt, dat verbetering der wisselkoersen door een overschot van export goederen onmogelijk is. Daar staatsburgers van Hongarije bij duizenden uit de naburige staten verdreven zijn en in spoorwegwagons hun toe vlucht hebben gezocht, worden bovendien een groot aantal van deze laatsten, die voor den uitvoer noodig zijn, aan het gebruik onttrokken. Ook de West-Hongaarsche kwestie heeft er toe bijgedragen, de crisis te verscherpen. De regeering heeft den strijd tegen de duurte aan vaard en zij zal zorgen voor een economisch herstel. Er is geen enkele reden om te wanhopen. JOEG O-SLAVIE. De correspondent van de „VossischeZeitung" te Belgrado seint, dat de in Februari 1.1. afgebro ken onderhandelingen over een Servisch-Duitsch handelsverdrag, volgens een besluit van den Ser- vischen ministerraad weer zullen worden hervat. ALLERLEI. In een intervieuw met de „Homme Libre" ver klaarde generaal Pershing, dat zijn reis naar Rijn land uitsluitend ten doel had, de Amerikaansche troepen te inspecteeren, maar niet om voorbe reidselen te treffen voor hun terugtocht. Ter beteugeling van de valutaspeculatie heeft de Oostenrijksche regeering de gedwongen legitimatie in den valuta- en wisselhandel in gevoerd. Hiervan worden verkoopen aan leden en commissionairs der wisselcentrale tot einde Oc tober a.s. vrijgesteld. Overtredingen van deze verordening zullen voortaan in den regel zoo wel met geldboete als hechtenis en verbeurd verklaring van het in strijd met de verordening verhandelde betalingsmiddel worden gestraft. Bluurolaud. Belas tingbetalen. Een medewerker van „Humfeld'sFinancier" heeft te Londen een onderhoud gehad met den heer Deterding, directeur van de Kon. Ned. Petroleummaatschappij. Dat deze heer niet te spreken is over het plan, om in Ned. Indië uitvoerrechten te heffen op de petroleum is te begrijpen. Hij acht dit een gevaarlijk ingrijpen in een bedrijf, waarvan op die wijze de levensader wordt afgesneden, terwijl de fiscus zich toch ook berooft van de voordeelen uit de salarissen van de beambten, die moeten worden afgedankt, als het bedrijf wordt inge krompen.' Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, kan worden opgemaakt uit het feit, dat de maat schappij haar Indische bronnen niet bepaald noodig heeft. In Mexico is n.l. onlangs een spouter aangeboord, die 50.000 vaten olie per dag oplevert of ongeveer 21/t millioen ton per jaar. Dat is meer dan geheel Ned. Indië. thans oplevert en dat is de productie nog maar van één spouter. Maar de heer Deterding is in het geheel niet ingenomen met de Nederlandsche belas ting-politiek, omdat deze, zooals een ambte naar hem zeide, al te veel „het geld haalt, waar het is," n.l. bij den oorsprong der wel vaart. Het aftappen van het kapitaal heeft ten slotte het gevolg, dat dit niet meer beschik baar is voor nieuwe bedrijven en dat er niet meer gespaard kan worden. De bezitters worden onverschillig en houden op met zaken doen. Ten slotte is het nadeel, dat men het petroleum bedrijf aandoet, ook weer een nadeel voor de schatkistons volk verslindt daardoor langs den fiscalen weg zijn eigen b'ezit. Hoever het nu reeds met het belasting be talen door de „goed gesitueerden" gekomen is, leert een stukje in „Het nieuws van den Dag", waarvan een viertal types uit de aanslagen van 1921 /22 zijn overgelegd. Type A heeft 10000 inkomen, waarvan 4000 uit vermogen. Deze betaalt te Amsterdam 2456.21 aan directe belastingen, zonder grond belasting. Alzoo 25 pCt. van zijn inkomen. Type B heeft 20.000 inkomen, waarvan 10.000 uit verntogen. Deze betaalt te Am sterdam 6343,31. Alzoo 32 pCt. Type C heeft 50.000, waarvan 30.000 uit vermogen. Deze betaalt te Amsterdam 18.932.01. Alzoo 38 pCt. Type D. heeft f 100.000 inkomen, waarvan 80.000 uit vermogen. Deze betaalt te Am sterdam 48.368.36. Alzoo 48 pCt. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1