DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Maandag 26 September 1921. No. 13146. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseb Nieuws. DE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. Uit Stuttgart wordt gemeldDe Wurttem- bergsche politie-antoriteiteni die een belangrijk aandeel hebben gehad in het onderzoek naar de moordenaars van Erzberger, hebben over het verloop van dit onderzoek eenige mededeelin- gen aan vertegenwoordigers van de pers gedaan. De belangrijkste aanwijzing was de door de moor denaarsachtergelaten papiersnippers met notities, telefoonnummers en adressen waar Erzberger eventueel te bereiken was. Het onderzoek naar deze telefoonnummers leverde op, dat de moor denaars in het hotel ,,Zum Engel" te Ulm waar zij logeerden, telefonisch de mededeeling kre gen, dat Erzberger naar Griesbach was ver trokken. De verdere notities op de papiersnip pers wezen naar verschillende Duitsche steden o.a. Regensburg en Saalfeld. 't Lijdt geen twij fel dat Schulze en Tillessen de moordenaars zijn en dat zij medewetenden en zelfs begunstigers hebben gehad. De hun geboden hulp zal wel verleend zijn door een kleine groep personen, die een onderafdeeling vormden van een ge heimen bond, die uit anti-semieten en rechtsche extremisten bestaat en waartoe vroegere le den van de marine-brigade Eherhardt behooren. Volgens par. 7 is ieder, die tot een ander ras behoort van het lidmaatschap uitgesloten. Verraders worden voor veemgevechten ge daagd. 1)E RAMP TE OPPAU. Volgens de door den burgemeester van Lud- wigshafen gepubliceerde lijsten waren er tot Zaterdag toe 235 dooden herkend, terwijl 75 on bekende lijken zijn begraven. Er zijn verder 60 personen door hun bloedver wanten als vermist opgegeven. In de zie kenhuizen van de Palts, te Mannheim, Heidel- berg enz. zijn 510 gewonden opgenomen. DUITSCHLAND. Uit Mannheim wordt gemeld Tot hevig tu mult kwam het gisteren in een vergadering van de vereeniging voor het „Deutschtum" in het buitenland waar admiraal von Scheer een rede hield. Hij werd vooral in het begin en tegen het slot van zijn toespraak voortdurend door inter rupties van cummunisten gestoord. Toen na afloop van zijn rede een tweede spreker het woord wilde voeren, hieven de communisten de internationale aan terwijl de overige aan wijzigen met „Deutschland, Deutschland über alles" antwoordden. Bij het uiteengaan van de vergadering ontstond een zware vechtpartij. De communisten stormden de zaal in en sloe gen met stokken op vrouwen en mannen in. Er ontstond een geweldige paniek. POLEN. De „Echo de Paris" verneemt uit Riga Trotsky heeft meegedeeld dat Polen op 19 dezer aan de Sowjet-regeering een ultimatum heeft ge zonden, dat 5 October afloopt. De Sowjetregeering verwerpt het. Op 1 October zou het bedrag aan goud aan Polen moeten overhandigd, dat het vredes- tractaat van Riga heeft bepaald. De „Daily Express" verneemt uit Warschau, dat in Polen een uitgebreid communistisch pro paganda- en spionnage-stelsel is ontdekt. Het heet, dat deze spionnage zou uitgaan van de legatie der Bolsjewistische regeering. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Thans is bekend gemaakt, dat Briand maar kort de ontwapenings-conferentie zal bijwonen 85 Hij staarde haar met ontzetting aan en scheen zijn ooren niet te gelooven. „Madeline, ge zijt krankzinnig riep hij heftig en met een woes- ten gloed in zijn oogen. „Ge zijt zoo goed als ^jn, vrouw! Donderdag zult ge de mijne Bedroefd schudde zij haar fraai kopje. „O, neen, Ugh, ik verzeker u 't is onmogelijk rouw nooitEr volgde een uitbarsting h-!ri rirJ eenmaal bedwong Fraser zijn en Kr.!"!1 r en sbQrfcvloed van bittere verwijten pen 1U C '^m®en droomde hem van de lip- ZijVbeerfdeMvïrbleeektIaS diteen ontdckkmf" de niet. en zuchtte, maar aarzel en haar aanzS^h,haU beschaamd> ophield niet helpen, IWh Z1J weder- »Ik kan het beschuldig 'niei,V(jrs^a mÜ niet verkeerd. Ik denken, al wild,!u 'k kan Seen kwaad van u woordige omsta,!,ii,rKL,?0k maar onder de teSen" staan beschon ,^,aeden: nu er twijfel is ont- vaders erfgenaam V *da'Pb Amyott, ais mijns radenheid, zeide zij met groote vastbe- Weder vohrde Q en uitbarsting. Haar woor-| en Jusserand daarna de leider der Fransche de legatie zal zijn. Behalve deze zal ze bestaan uit Sarraut, den minister van financiën, en een vier de, die nog niet is aangewezen. Men dacht aan Viviani, maar deze onderhoudt nauwe betrekkin gen met den Volkenbond. Misschien zal Loucheur in zijn plaats naar Washington meegaan. ALLERLEI. De „Ff. Ztg." verneemt uit Boedapest dat al daar ter beurse, ten gevolge van sterke con- tramineaanvallen, een groote daling op de ef- fectenmarkt heeft plaats gevonden sommige waarden zijn zelfs meerdere honderden pun ten gedaald. De hulp der politie moest wor den ingeroepen, om de orde te bewaren, daar voor het beursgebouw en op de beurs een op gewonden menigte het beursverkeer trachtte te beletten. Binneniaind. De koninklijke familie. H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en H. K.H. Prinses Juliana hebben Zaterdagmiddag per salonrijtuig, gehaakt in den trein die te 12.46 van het Staatsspoor vertrekt, de Residen tie verlaten om zich naar het Loo te begeven. Eerste Kamer. Het weder-antwoord der Koningin op het Adres van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal ter beantwoording van de Troonrede, op 23 September 1921, luidt als volgt: Mijne Heeren, Met voldoening verneem Ik de verzekering, dat Ik zal kunnen rekenen op de toewijding en ijver van de Eerste Kamer bij de behande ling van de verschillende wetsontwerpen, welke Haar zullen worden voorgelegd. Ik verzoek U aan de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal daarvoor Mijn dank te willen over brengen. Uit de Mijnstreek. Men seint uit Heerlen De mijn-directies hebben aan den Christe- lijken bond doen weten, dat zij bereid zijn de loonsverlaging, die met 1 October ingaat, voor een termijn van 3 maanden af te sluiten. Heden zal de Christelijke bond hierover verga deren. De tijdloonen der volslagen arbeiders blijven over de maand October onveranderd. Het bedrijfsradencongres uitgesteld. Naar het „Centrum" verneemt, zal het Be drijfsradencongres, dat dit jaar zou gehouden worden, niet doorgaan. Een der redenen daarvoor is, dat de K.S.A. in December een sociale week houdt, waar het bedrijfsradenstelsel zal worden gehandeld. Groot-Utrecht. Het gemeentebestuur der gemeente Utrecht publiceert een ontwerp-uitbreidingsplan van de stad Utrecht. In de toelichting deelen B. en W. mede, dat het hun voorkomt, dat de ontwerpers er in ge slaagd zijn een fraai en grootsch uitbreidingsplan te vervaardigen, Ps Het ontworpen gebied met inbegrip van ge- deelen van Zuilen, Oud nriju, Jutphaas, Houten de B It en Maartensdij omvat eene opp rvlakte van 3090 H.A., terwijl 717 H.A., het reeds be- b iuwde ged elt van Utrecht vormen. Aangeno men mag worden, dat een stad, volgens het ont werp aan 150 000 inw ners plaats al bieden. Om de uitbreiding in Zuid-westen en Zuidoos ten een goed en regelmatig verloop te doen heb- den waren een beleediging. Haar gedrag een schennis van alle eer en recht en een niets waardig komplot tegen hem. Nu haar vader dood en machteloos was, was zij lafhartig be zweken voor de listen en lagen van een man, die haar vader verachtte en die zich zoo schandelijk jegens hem allen had misdragen. Ter wille van zoo iemand, was zij bereid om een aangenomen echtgenoot overboord te wer pen. Madeline, die hem tot nog toe bleek en roerloos met half gesloten oogen had aange hoord, viel hem hier in de rede. „Dat is niet waar," zeide zij, „en ik geloof, Hugh, dat ge er evenzoo over denkt. Ralph zal nooit meer dan een neef voor mij zijn. Wat ik doe, geschiedt alleen uit een gevoel van eer en recht Fraser werd doodsbleek. „Ge twijfelt dus aan mijn woord, Madeline zei hij langzaam na eenige oogcnblikken van pijnlijke stilte. „Ge gelooft, dat ik u met opzet en in mijn eigen be lang hebt bedrogen Zij sloeg plotseling haar oogen voor hem op. „Alles wat Virginia gezegd heeft, heb ik woord voor woord verstaan. Het was de eer ste maal, dat ik het hoorde. Ik weel, dat pa pa u het testament gegeven heeft en ik ge loof, dat het iets zeer gewichtigs bevatte, en papa er over tobde. Ik weet dat het bewuste stuk papier de kopie is van een brief, dien papa u schreef en aan uw adres verzond. Ik Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ben,is het nood zakelijk,gedeelte'n van de gemeen te Oudermijn en Jutphaas bij Utrecht te voegen. Het Noordoosten hoewel in haar uitbreiding nu nog belemmerd door de fortenlinie, vraagt uit breiding op het gebied van de gemeenten De Bilt en Maartensdijk. Gem. Inkomstenbelasting. De Minister van Binnelandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen nader bericht laten zenden omtrent de toepassing van zijn circulaire van 29 April nopens het heffingspercentage of den factor van de plaatselijke inkomstenbe lasting. Volgens dit nader bericht kan de cir culaire aldus worden opgevat, dat het heffings percentage of de factor jaarlijks zonder nadere goedkeuring door den Raad kan worden vast gesteld en aan de Rijksbelastingsadministra tie medegedeeld, mits dit percentage of die factor blijft beneden een in de heffingsveror dening gesteld maximum, dat de toelaatbare grens van heffing niet overschrijdt. De werkloosheid in Groningen. Men deelt mede, dat de Minister van Arbeid de regeling, waarbij particulieren, die in de ge meenten Emmen en Odoorn dalgronden laten ontginnen van Rijkswege een bijdrage in de uit te betalen loonen ontvangen, onder gewijzigde voorwaarden, heeft verlengd tot medio Fe bruari 1922. Thans reeds werken op deze ge subsidieerde ontginningen in Emmen 600 ar beiders en in Odoorn 235 man. Verwacht wordt dat,nu de regeling is verlengd, dit aantal belangrijk zal stijgen. Schriftelijke vragen. Door den heer De Jonge zijn aan de Mi nisters van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Arbeid de volgende schriftelijke vragen ingediend Zijn de Ministers bereid om mede te deelen, welke gevolgen zijn gegeven aan de bespre kingen in de vergadering der Tweede Ka mer van 12 April j.l. ten aanzien van de open legging der bedrijfsresultaten door de mijndirec- ties Is de Minister van Arbeid bereid aan de Kamer mede te deelen of er een bespreking Omtrent dit punt in een afdeeling van den Hoogen Raad van Arbeid heeft plaats ge vonden en, zoo ja, wat aldaar te dien aanzien verhandeld is en tot welk resultaat men is ge komen Ons leger. Naar de ..Tel" verneemt, ligt het in de bedoe ling van den minister van Oorlog, bij aanneming der legerwetten over te gaan tot opheffing der garniezoenen in onderscheiden plaatsen en de infanterie-regimenten te legeren in garnizoens plaatsen in de nabijheid waarvan goede oefe ningsterreinen zijn gelegen. Allereerst komen daarvoor in aanmerking garnizoenplaatsen als Afersfoort, Ede, Harder wijk, Breda, Arnhem en Assen. In beide laatst genoemde plaatsen bijv.zouden drie regimenten komen. Voor wat Amsterdam betreft moet het in de bedoeling liggen het 7e regiment naar Amers foort over te plaatsen en in de hoofdstad geen andere troepen te legeren dan 1 escadron ca valerie en 1 comp. hosp. soldaten. Over de bestemming der aldus vrijkomende kazernes valt nog niets met zekerheid te zeg gen. In sommige plaatsen (Haarlem) zouden de gebouwen weer ter beschikking van de ge meente komen, op de OranjeNassaukazerne zou een groote maatschappij het oog hebben gevestigt voor event, vestiging van kantoren. Hugh, God helpe, ik kan u niet gelooven. Het volgende oogenblik was zij weg weg, vóórdat hij de kracht had, om haar tegen te houden. Want de uitwerking, die haar woorden hadden te weeg gebracht, was vernietigend. Zoo sterk als hij was, kromp hij onder dien slag ineen en kon hij alleen als wezenloos naar de deur staren, waardoor zij verdwenen was. HOOFDSTUK XXXIII. Een jaar laler. De tijd is een spreekwoordelijk genees meester van alle rampen en verdrietelijkhe den der lijdende menschheid, en verricht voor al in onze dagen van gejaagden vooruitgang won deren op dat gebieden op dat dervergetelheid.Dc geheimzinnige verbreking van Madeline's enga gement bijvoorbeeld,zoo kort voor haar huwelijk werd niet eens meer door de kleine wereld der vrienden en bekendenvanLethebridge besproken en Madeline's naam, hoewel men haar niet vergeten had, werd slechts zelden genoemd. Een geheel jaar, is het huis onbewoond en gesloten geweest, omdat de familie, zooals Rudge, met een somberen deftigheid verklaart, naar „den vreemde" vertrokken is. Voorals nog was er geen sprake van hijn terugkomst en de bekoorlijkheden, die de zomer en de Men verwacht veel verzet zoowel uit de krin gen der beroeps-militairen in de groote plaat sen als van de zijde der burgerij vooral in de kleinere garnizoenen. Wettelijke regeling winkelsluiting. Bij den Hoogen Raad van Arbeid is de over weging gemaakt van een voor-ontwerp van wet, houdende regeling der winkelsluiting. In de toelichting wordt er aan herinnerd, dat in verschillende gemeenten van ons land ge meentelijke verordeningen ter regeling van de winkelsluiting werden gemaakt, welker ver bindbaarheid niet werd vernietigd. De praktijk heeft geleerd zoo wordt ge zegd dat de verschillende verordeningen inderdaad aan de daarvan verwachte gunstige resultaten hebben beantwoord, en in midden- standskringen zeer werden gewaardeerd, ter wijl de groote bezwaren, die de tegenstanders eener wettelijke regeling hadden geschilderd, gedeeltelijk overdreven, gedeeltelijk onjuist ble ken te zijn. De minister van Landbouw meent dan ook wel te kunnen constateeren, dat de wensche- lijkheid en noodzakelijkheid eener regeling van overheidswege thans bij de betrokken krin gen en bij de overgroote meerderheid van ons volk wordt gevoeld. In hoofdzaak verschilt het voor-ontwerp van dat der Staatscommissie in dit opzicht, dat in het eerste ook eene regeling der Zondagsslui ting is opgenomen, zoodat het ontwerp thans de geheele materie behandeld. Aan de toelichting op de artikelen, voor een deel ontleend aan de memories van toelichting, gevoegd bij het ontwerp der Staatscommissie en bij het concept-ontwerp van wet van den Middenstandsraad ontleenen wij het volgende De Staatscommissie merkt ten aanzien van art. 1 op „Bij het verbod, om eenen winkel geopend te hebben, is nog gevoegd het in een winkel huis iemand bedienen, daar bij het enkele ver bod eenen winkel geopend te hebben, de wet al te gemakkelijk zou te ontduiken zijn door het bedienenvan klanten, bijv. in eene kamer achter den winkel. De term„iemand" te bedienen is hier ge bezigd in plaats van „klanten" te bedienen, daar het woord „klant" eene zekere vaste re latie tusschen den verkooper en den kooper ver onderstelt. De commissie achtte de toevoeging noodig, dat de bij het sluitingsuur nog aanwezige koo- pers of aspirant-koopers bediend mogen worden." Omtrent het eerst lid van art. 3 bepalende waarop de wet niet toepasselijk is, overweegt de Staatscommissie o.m. het volgende „De uitzondering, wat betreft de apotheken, ligt voor de hand. Waar echter de apothekers niet uitsluitend medicijnen verkoopen, doch tevens handel drijven in allerlei waren, waarin winkeliers plegen handel te drijven, moet de uitzondering beperkt blijven tot de uitoefening van de artsenijbereidkunst,ten einde eene on billijkheid te vermijden." Verder omvat de uitzondering niet alleen koffiehuizen e.d., doch ook b.v. winkels waar kleine consumptie voor verbruik ter plaatse over de toonbank wordt verkocht. Verder wenscht men de mogelijkheid te ondervangen, dat inrichtingen als even bedoeld, door ver koop van spijs en drank anders dan voor Ver bruik ter plaatse aan de winkeliers een onbillijk- ke concurrentie zouden aandoen. Art. 4. noemt een aantal dagen, waarop de bepalingen dezer wet niet zullen gelden. Even wel wordt een uiterst sluitingsuur voor die da- hefst aan de plaats verleenden, kwijnden weg, zonder dat een liefhebbend oog er een blik op had geslagen. Van tijd tot tijd ver nam men wel het een of ander geheimzinnig bericht aangaande de familie,en dit \%kte dan eenige nieuwsgierigheid, maar niemand wist het rechte. Nu en dan werd er gezegd, dat Madeline een weerzin tegen de plaats had gekregen, en er nooit zou terugkeeren. Een ander on dit was, dat Fraser, tegen wien een algemeen vooroordeel scheen te bestaan, in het geheim getrouwd was en zijn verloofde dit juist intijds ontdekt had.Een derde geruchtwierp alle blaam op Madeline's grillig karakter, en beweerde, dat zij Fraser's hart gebroken had. Het ware geheim was echter zóó goed bewaard, dat men in de verste verte er geen vermoeden van had. Amyott was. in Indië en niemand dacht aan hem, ofschoon men het niet volstrekt on mogelijk achtte, dat hij ter gelegenheid tijd zou terug keeren en met Madeline trouwen. Dit was in allen gevalle de meening van Rudge en de getrouwe majordomo, bij wie Amyott zeer in de gunst had gestaan, troostte zich over den ver laten toestand van het Huis, door zich gouden bergen voor de toekomst te droomen, wanneer het jonge paar, dat door de Voorzienigheid voor elkander bestemd was, zooals hij vast geloofde, op Lethebridge Manor zou regeeren. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1