DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. - 3 ™::r 87 Virginia's levensloop. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dpnjpfdag 2» September 1921. No. I3I4i). peciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij o! krachtens wetten of verordeningen voor- Beschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 26sten September 1921 VERGUNNING VERLEEND aan N. H. VAN SE IERS tot oprichting van een electrische meubelmakerij in het pand Boter- straat no. 66, kadaster Sectie B. no. 1333, met 3 electromotoren van resp. 1, 2 en 3 P.K., drij vende diverse werktuigen. Schiedam, 29 September 1921. Buitenlandseh Nieuws. OPHEFFING ECONOMISCHE SANCTIES. Havas seint uit Parijs Briand heeft in den ministerraad medegedeeld, dat Duitschland de voorwaarden aanvaard heeft, die er zijn neergelegd in de overeenkomst tus- schen de bondgenooten betreffende de instelling van een controle aan de grens van het Rijn-ge bied na de opheffing der economische sancties. Hij heeft den Duitschen gezant medegedeeld, dat de economische sancties op30September zul len opgeheven worden. ken om hun eisch naar werkgelegenheid of volle ondersteuning door te zetten. Er hadden geen ongeregeldheden meer plaats. De kolenmijnen in Zuid-Wales hebben vandaag hun werk stop gezet. Men schat, dat 80,000 mijnwerkers werk loos zijn. De nood is overal zeer groot. HONGARIJE. Reuter verneemt dat Hongarije, volgens te Londen ontvangen inlichtingen van plan jg zich te gedragen naar het ultimatum van de ge allieerden betreffende ontruiming van het Bur gen-land. Mochten echter nog ongeregelde ben den streken bezet houden, dan zullen de gealli eerden erop staan, dat het die zoo noodig met ge weld verwijdert. ven. Men vermoedt, dat de reis van den ex- koning in de tegenwoordige omstandigheden niet zonder politieke beteekenis is, vooral daar het bekend is, dat de leiders der Hongaarsche opstandsbeweging in verbinding staan met de Beiersche monarchisten. Het tekort op de Duitsche Staatsspoorwe gen van 1921 op '22 bedraagt 1372 milliard mark. Binnenland. DE SCHADEVERGOEDING. De commissie van herstel heeft gister de ont- werp-regeling, getroffen tusschen Loucheur en Rathenau, inzake leveringen in natura voor de schadevergoeding, besproken. Naar verluidt, heeft de commissie besloten de verdere bespre king van het ontwerp tot later uit te stellen, om dat Duitschland het nog niet heeft bekrachtigd. DE RAMP TE OPPAU. In den Rijksdag is gisteren naar aanlei ding van een sociaal-democratische interpel latie de ramp te Oppau ter sprake gekomen. De Rijksminister van Arbeid Brauns heeft verklaard, dat naar de oorzaken een uitge breid onderzoek is ingesteld. Een definitief resultaat kan nog niet openbaar gemaakt worden. De steun aan de slachtoffers is voorts met grooten spoed en op zoo groote mogelijke schaal verleend. De minister acht een speciale noodwet naar aanleiding van dit ongeluk niet wenschelijk.Van het Centrum voerde de afgevaardigde Hoffmann uit Ludwigshafen het woord. Hij legde er den nadruk op, dat de vermoedens in de buitenland- sche pers geuit, dat het onheil geschied is bij een geheime vervaardiging van een nieuw ontplof fingsmiddel als een „zien van spoken" moest worden gekenschetst. De directeur van de Badensche Aniline en Sodafabriek heeft in een persgesprek gezegd, dat de fabricage van ammonium sulfaat salpeter niet zal worden voortgezet, niet omdat deze thans onmogelijk is, doch omdat door deze ramp geble ken is, hoe gevaarlijk deze kunstmeststof is. OOSTENRIJK. Grimm, de Oostenrijksche minister van finan ciën, zal aftreden. De reden is te zoeken in het gemis aan uitblijven van resultaat bij de crediet- actie van den minister. GRIEKENLAND. Koning Constantijn keert naar Athene terug. Hij wordt daar heden verwacht. ENGELAND. Een vergadering, van 2000 werkloozen te Londen heeft, na het verslag te hebben gehoord van het onderhoud der burgemeesters met Lloyd George, een motie aangenomen, waar in zij verklaart niet langer genoegen te nemen met ijdele beloften en voor niets te zullen terugschrik- Virginia huppelde het terras op en neer en pÖS rjde' da*" zd weder te Santa Sofia was. n Madeline ja, ook zij zag er zonderling ge ukkig en tevreden uit. Reeds lang had an e Johanna er van afgezien, om haar nichtje e begrijpen. Waarom zij zoo plotseling haar uwehjk met Fraser verbroken had, was haar even onverklaarbaar als dat zij hem tot haar had°°^de ^ad aan£en°men. Maar voor één ding Marl r'J onmoSelijk de oogen kunnen sluiten en vreesedjk in die maanden geleden Het t01 Zd Lraser's naam van haar gehoord. uichtTe UWe )lart der arme Johanna had met haar noch derTde geleden cn toch had zij er part lijk over ;U'Q' en hoewel zij zich er heime- hoofd teveVC ka(L vermoeide zij haar Wijze. rSeefs over Madeline's grillige handel- ^Uist nu v- c' haar oog op het opengevou- JAPAN. Zeventien oorlogsschepen zullen dit jaar ge reed komen voor den actieven dienst, daaronder begrepen de superdreadnought Mutsu. Verder worden dit jaar te water gelaten één lichte krui ser, twee torpedojagers, een kanonneerboot, twee dienstschepen en de dreadnought Kaga groot 40.000 ton. MEXICO. Uit Washington meldt men, dat in verband met dèn toestand in Mexico en op grond van de tusschen Mexico en de Unie gevoerde onder handelingen, de Amerikaansche regeering ertoe overhelt, de Mexicaanscheregeering te erkennen. JAPAN EN AMERIKA. Bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven aan den Japanschen kroonprins als vertegenwoor diger van den Mikado heeft de Amerikaansche gezant te Tokio den kroonprins uitgenoodigd, een bezoek aan de V. S. te brengen. De kroon prins antwoordde hierop, dat hij binnenkort ge legenheid hoopte te hebben om de uitnoodiging aan te nemen. De voorzitter van den R.K. Rijkskieskring. Jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoog land heeft zijn ontslag genomen als leider van de Roomsche kiezersorganisatie, meldt de „Resb." en in zijn Zaterdag gehouden ver gadering heeft het bestuur van de R.-.K. Kiesvereeniging, Rijkskieskring 's-Gravenhage, den heer H. C. Silvius tot zijn opvolger aange wezen. ALLERLEI. De „Vorwarts" uit naar aanleiding van de Memorie van den Duitschen minister van finan ciën over de bezettingskosten van het Rijnland, die tot einde Maart bijna 300 milloen goudmark bedroegen, haar verontwaardiging over de lasten,'' welke gelegd worden op het land, dat de schade vergoeding moet betalen en bereid is dit te doen. Het blad betoogt, dat het aantal garni zoenen veel grooter is, dan bij het verdrag van Versailles en de desbetreffende overeenkomsten is bepaald, terwijl de aan de soldaten betaalde soldijen veel te hoog zijn. Het blad dringt er op aan, dat het aantal garnizoenen wordt vermin derd, waardoor de toestand aanmerkelijk zal worden verlicht. Volgens bericht uit Londen heeft de sov- jetregeering aan een Amerikaansche groep concessie verleend voor de ontginning van de Amoergoudvelden in Siberië. De „Arbeiter-Zeitung" meldt dat er in Opper-Oostenrijk wapenzendingen uit Beieren aangekomen zijn, bestemd voor Oostenrijksche monarchisten. - Het Ilongaarsch correspondentiebureae meldt, dat bij Koetegyan aan de Roemeensche grens een Roemeensche patrouille geschoten heeft op de geallieerde commissie voor het be palen van de grens. De kogel ging rakelings langs het hoofd van- den Japanschen kapitein Samo. De commissie liet haar auto stil houden om de toedracht van zaken vast te stellen. Von Poehner, de Münchener hoofdcommis saris van politie is gister afgetreden, daar hij bij de opheffing van den staat van beleg niet langer de verantwoordelijkheid voor het hand haven van de rust en orde wil dragen. Uit Oedenburg wordt gemeldGisteren is een uit 17 personen bestaande hofhouding van den ex-koning van Beieren te Sarwts gearri veerd, waar de ex-koning uitgebreide bezit tingen heeft. De ex-koning wordt er morgen verwacht. Hij zal eenigen tijd te Sarwas blij- Duitsche gezant. Naar het Gorr. Bur. verneemt, wordt in ge zaghebbende kringen eerstdaags de benoeming verwacht van den heer Von Lucius, laatstelijk gezant te Stockholm, tot Duitsch eezant té Den Haag. De Raad besloot, den bouweener buurtschool nog dit jaar te doen geschieden. Octrooiwet. Het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot wijziging der Octrooi- wet 1910, gaf geen aanleiding tot het opperen van bezwaren daartegen. Opgemerkt werd even wel, dat de dagbladen onlangs een bericht be vatten, volgens hetwelk het bij de aanvrage om octrooi te storten bedrag genoemd in artikel 21 van de Octrooiwet, aanzienlijk zou worden ver hoogd Mocht zulks inderdaad in het voornemen der Regeering liggen, dan wilde men reeds thans krachtig daartegen waarschuwen, daar men eene zoodanige verhooging voor ons land, hetwelk in vergelijking met andere landen een veel ge ringere bevolking telt, zoodat ook het nut van een octrooi hier te lande veel lager is aan te slaan, onpractisch achtte. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Het wetsontwerp tot verhooging van de Staats begrooting (Hoofdstuk Landbouw enz.) voor 1919 wegens kosten voor de beschikbaarstelling van levensmiddelen, hetwelk 15 Juni j.l. werd ingediend, is thans ingetrokken op grond van de omstandigheid, dat na het tijsstip waarop het wetsontwerp werd samengesteld, gebleken is, dat het totaalbedrag der uitgaven, waarmede de betreffende begrootingspost voor 1919 zal zijn te belasten, nog niet geheel vaststaat. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de toepas sing van de comptabele regels, waaraan de vraag, welke uitgaven tot een bepaald dienst jaar behooren, pleegt te worden getoetst, zal leiden tot een wijziging van het totaalbedrag hetwelk in de Memorie van Toelichting betref fende dit wetsontwerp is genoemd. wen blad der Timesdie onder den bunde1 brieven en papieren aan haar voeten lag- Haar aandacht werd getrokken door een naam in d kolom Huw lijken, en toen zij bukte om de courant op te rapen, voelde zij Madeline's hand op haar schouder en haar adem langs haar wangen. Miss Lethebridge las „Knighbiidge 15 Sept. in de St. Pauluskerk, Hugh Fraser, Esq., met Ellen, weduwe van wijlen Samuel Anderson, van Norwich, dochter van sir. Regi nald Harvey, kt." Miss Lethebridge hijgde naar adem en poog de instinctmatig het papier te verfrommelen, doch Madeline had de annonce reeds over haar schouder gelezen. Ik wist het, tante Johanna. Ik wist het zelfs reeds eenigen tijd geleden Het is geen verrassing voor mij," zeide zij kalm- Miss Lethebridge zuchtte. „Zoo'n ellendiling Zoo n monster mompelde zij, „Wat zijn man nen toch voor wezens Maar wat had men ook anders kunnen verwachten voegde zij er met een harer minder bevallige lichaamsbewegingen bij. nLieve tante Johanna, wees nu niet dwaas Nederland en de conferentie te Washington. De toelating van Nederland tot de conferentie te Washington heeft, zoo wordt uit New York aan het Hbld. gemeld, geen verzet ontmoet. Al leen Frankrijk en Japan hebben de Amerikaan sche regeerng te d'er zake off'C'eel verwittigd. Engeland heeft niet-officieel medegedeeld, dat het geen bezwaar heeft. Italië is- niet gehoord, Maar men veronderstelt niet, dat het zich tegen de toelating zal verzetten. Geen geld voor scholenbouw In de Raadszitting der gemeente Bathem, heeft naar het Hbld. meldt de voorzitter medegedeeld, dat blijkens bericht van den Minister van Onderwijs het Rijk in de eerste jaren geen gelden beschikbaar heeft voor sub sidie ten behoeve van schoolbouw. Alleen voor dit jaar kan nog de gewone subsidie van 25 pCt. gegeven worden. Wat kan het u schelen. Hij is zijn eigen meester en was volkomen vrij reeds meer dan een jaar. Waarom zou hij niet trouwen Miss Lethebridge keerde zich in haar stoel om, en zag het meisje vorschend aan. To n schudde zij het hoofd en zuchtte. „Madeline, ge gaat mijn begrip te boven Ik heb me altijd verbeeld en vast geloofd, dat ge aan hem ge hecht waart 1" Madeline had even gebloosd, terwijl in haai oogen een eigenaardige glans schitterde. ','t Is voorbij, tante Johanna, voorbij," riep zij uit en vouwde de handen op 'haar borst sa men. „Einde ijk is de pijn over Neen, ik ben niet meer aan hem gehecht. Hij is het niet waard," voegde zij er fluisterend bij. Tante Johanna haalde diep adem. „God dank Ik meen Goddank, dat ge het intijds ontdekt hebt. Ge weet wel, Madeline, dat ik Hugh Fraser nooit heb vertrouwd." Het meisje hief haar hand smeekend op. „Tante Johanna, als het u belieft 1" Doch glimlachend vervolgde zij „Hij heeft een rij ke, schatrijke weduwe getrouwd. Het doet De toestand in confectie- en textiel bedrijf. Naar het Nederl. Gorr.-bureau schrijft, wordt in het laatst dezer week aan het geheele Neder- Iandsche Confectie- en Textielbedrijf, benevens den geheelen winkelhandel door den Landelijken Bond van Confectie-fabrikanten een circulaire toegezonden, welke een zeer scherp protest in houdt tegen de bedrijfspolitiek der Twentsche textielfabrikanten. „Na een periode waarin de confectie-in- dustrie in groote moeilijkheid van bedrijfs omstandigheden verkeerde zoo heet het in de circulaire als gevolg van de prijs opdrijving der grondstoffen en de absoluut tegen alle recht en billijkheid indruischendë willekeur van levering, volgde een tijdperk van prijsda ling, en, als gevolg daarvan, van meer coulante levering. Doch thans blijkt bij onze leveranciers weder om de neiging, als in het donkerst van den crisistijd, door prijsopjaging en onrecht matige leveringswillekeur onze bedrijven te benaderen en een nieuwen toestand van de meest ellendi ge onzekerheid te scheppen." De circulaire spoort den confectie-fabri kanten in verband hiermede aan tot eensgezind verzet en raadt hun om alleen tegen behoorlijken prijs en tegen vasten leveringstermijn te koopen. Een belangtrijkeverklaringinzake dewoningbouw. In de raadsvergadering van Hengelo heeft de wethoudervan openbarewerken medegedeeld, dat van den woningbouw van gemeentewege alsmede van dien door vereenigingen voorloopig wel niets meer zal komen en dat B. en W. alles hebben gedaan om in den woningnood te voor zien. Vroeger werd in Den Haag tot den bouw me degewerkt, thans belemmert men den bouw. Ondanks alle gepraat bij de betrokken autori teiten hadden we geen succes. In den Haag werd tegen spr. gezegd het moet met den overheids- bouw maar eens uit zijn. Eerst moet er werkloos heid komen als gevolg daarvan moeten de loonen lager worden en dan kan men weer bou wen. Uit de mijnstreek. Naar aanleiding van het schrijven der ge combineerde mijnwerkersbonden, waarin werd voorgesteld de loonen en duurtetoeslagen onver anderd te laten en deze voor een half jaar in een nieuw collectief contract vast te leggen, hebben de mijnairecties heden bericht, dit voor stel onaanvaardbaar te achten. De beduidend ongunstiger geworden toestand der kolenmarkt doet de directies vasthouden aan haar uiterste concessie om de nieuwe ver minderde loon- en toeslagregeling voor drie maanden ongewijzigd te laten, mits deze voor Zaterdag door de bonden is aanvaard. Her nieuwde bespreking indecontactcommissie achten de directies nutteloos.Een al of niet aanvaarden van t contract kan op haar standpunt met be trekking tot de loonregeling niet van invloed zijn Een vërkeerscommissic. Het bestuur der Tuchtünie heeft stappen gedaan tot de vorming van een commissie voor de dringend noodige regeling van het openbaar verkeer. Het heeft daarbij zeer groote tegemoet koming ondervonden, zoodat waarschijnlijk bin nen zeer korten tijd de commissie zal worden geinstalleerd. Bij de regeering zullen de belangen van alle weggebruikers in acht worden genomen. De samenstelling der commissie waarborgt de grootste onpartijdigheid. Het bestuur hoopt, dat men ook van regeeringswege aan dezen arbeid eenige aandacht zal wijden. mij genoegen. Hij kon niet arm zijn voegde zij er eenigszins minachtend bij. „Hij was verplicht om geld te trouwen „Maar ge zijt ook rijk, Madeline Weder maakte zij een smeekend gebaar. ',,Nu niet tante Johanna, nu nietLaat ons liever over aangenamer dingen spreken, bij voorbeeld over afwezige vrienden, die ons lief zijn. Spoedig misschien wel vandaag, zullen we er een zien," vervolgde zij zich naar Vir ginia en Don Basilio koerende, die zich op dat oogenblik bij haar hadden gevoegd. „Juist, toen wij het hotel verlieten, kreeg ik een telegram van Ralph Amyott. Hij is te Brindisi, of was er ten minste gisteren. Hij zal zich hier bij ons aanslui ten. t Is een geheimpje, dat ik alleen aan Don Basilio had toevertrouwd een verrassing, die ik u en mijzelf bereid heb en juist zóó is uitge vallen, als ik gehoopt heb.' (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT J^v/l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1