198 cent DIENSTBODE en een DAGMEISJE. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Hem Rebm Hoojstraat 146. Niem ScMamscto Carat. R. K. Dioc. Vrouwenbond, Afd. Schiedam. Kleine A d vertentiën. Praclische Keuzen koopje. Alleen waar dat wiel draait. Nijmegen, Naarden, Gouda, Venlo, Bergen op Zoom (ook paardendepot). Voor cavalerie alleen Amsterdam, Ti burg. Voor artillerie alleen Gorinchem, Zwolle Hel der, IJmuiden, Hoek van Holland, Vlissingen. Voor gecombineerde wapens Arnhem, Har derwijk, Amersfoort, Leiden, Ede, Den Haag (behoudt Waar 1 eskadron cavalerie), Breda Den Bosch, Utrecht, alleen artillerie en genie). Opgeheven worden als garnizoenen: Maas tricht, Middelburg, Laren, Delft, Zutfen, De venter, Lloorn, Willemstad, Brielle, Terneuzen, Geertruidenberg, Groningen, Leeuwarden en Doesburg (houdt alleen depottroepen) Aan dit laatste lijstje zullen dan ngg moeten worden toegevoegdHaarlem en Roermond. De beide Limburgsche regimenten, het 2e en het 13e reg. infanterie, zullen in hun geheel in Venlo komen te liggen. Vergiftiging. Te Oudkarspel zijn bij een 12-tal personen vergiftigingsverschijnselen ge constateerd. Enkelen zijn ernstig ziek. Men meent, dat de ziekteverschijnselen zijn ont staan door het gebruik van vleesch. Het on derzoek heeft echter daaromtrent nog geen zekerheid Verschaft. Bij alle leden van het gezin van v.d. Wal te Rotsterhaule (Fr.) deden zich vergifti gingsverschijnselen voor. De geneesheer oor deelde, dat deze wellicht het gevolg waren van het gebruik van ondeugdelijke olie. De toestand der patiënten is naar omstandigheden vr wel. 'J* R. K. Middenstandscongres. Woensdag, werd de Congreszitting om 10 uur v.m. in het Christoffelhuis heropend. De voorzitter bracht hulde aan den afgetreden adviseur, pastoor van Overvelde, en riep het welkom toe aan den Weleerw. heer v. d. Heyden, den nieuwbenoemden geestelijken adviseur. Aan de orde kwam het rapport van de com missie voor de vakopleiding van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Door den rapporteur, den heer Dingemans werd het rapport toegelicht. Door verschillende debaters werd het rapport krachtig bestreden, voornamelijk wijl daardoor aan de ambachtsscholen onrecht wordt gedaan en het rapport is samengesteld, zonder dat men daar bij de ambachts-onderwijzers heeft geraadpleegd. Aanmerking werd gemaakt op de weinig econo mische wijze waarop het ambachtsonderwijs wordt gegeven en aangedrongen op samenwer king tusschen patroons en nijverheidsscholen. Besloten wordt hierna de conclusie van het rapport aan te nemen in principe en de uitwer king aan het bestuur over te laten met inacht neming van het gesprokene. De heer Mr. van HellenbergHubar lichtte hierop z'n praeadvies „Doelmatige organisatie van den Ned. R. K. Middenstandsbond" toe. Verschillende afgevaardigden konden zich hier echter niet mee vereenigen, waarom besloten werd, een commissie te benoemen, om de zaak verder te onderzoeken. Nóg voerde-'t woord de heer Heringa, afgevaardigde van den minister van L., N. en H. Spr. gaf o.m. als zijn meening te kennen, dat de organisatie zelsstandig moest blijven tegen over de regeeringsbemoeiing. Om halfdrie werd de slotvergadering gehouden De congresrede werd uitgesproken door den wel eerw. heer Rector A. C. Soffers; de slotrede hield de nieuw benoemde adviseur, de weleerw. heer L. v. d. Heijden. In hartelijke woorden bracht hij dank aan allen, die tot slagen van het congres hadden medegewerkt en hoopte dat met moed zou worden'doorgewerkt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Nieuwe kapperszaak. Blijkens een in dit blad geplaatste annonce heeft de heer Joh. Witberg in 't pand St. Li- duinastraat 56b een modern-ingerichte kappers zaak geopend. De kap- en scheersalon van deze nieuwe zaak ziet er allerkeurigst en proper uit. Men vindt er o.m. een automatisch werkende Vaillant's patent Geyser, zeer practisch voor haarbewerking en hoofdwassching. De stoelen zijn Amerikaansch model, met verstelbare rug en draaibare zitting. De heer Witberg, als ervaren zakenman, zorgt tegen zéér billijk tarief voor nette bediening Met de salon is nog verbonden een ruime winkel, waar een groote keuze parfu- meriën en toiletartikelen alles van bekende fabrikanten, voor iederen liefhebber te koop ligt. Bot s'i n g. Op den weg naar de Hand van Leiden had een ernstig ongeluk plaats. Een paard gespannen voor een brik, schrok voor een aan komende bloemenvrachtauto, en sloeg op hol. Bijna onmiddellijk kwam de wagen in botsing met een boom, waardoor het lemoen brak het paard voorover in de ringsloot terecht kwam en de bestuurder met zijn zoontje tegen den grond geslingerd werden. Het jongentje kreeg aan het dijbeen een scheurwonde, terwijl het been zelf brak. De vader bekwam een gapende bloedende wonde aan den hals. Béiden werden per auto naar een geneesheer gebracht. Het paard werd later met veel moeite uit de vaart gehaald. De wagen werd geheel vernield. Laffe zoontjes. Een onbezoldigd rijks veldwachter te Groesbeek bemerkte twee jongens in zijn tuin bezig met appels stelen. Dadelijk greep hij een der dieven vast, meldt de „Geld.", maar was genoodzaakt hem los te laten, daar hij me4 een mes werd bedreigd. Daarna werd hij door de beide indringers duchtig afgeranseld. Twee zoons van den politieman kwamen op het ge roep van den vader niet te hulp. Korte metten. Een heer reed op een fiets voorbij eenwoning gelegen aan de „Ploeg" op den weg naar Groesbeek. Een hem vergezel lende hond sprong over 1 M. hooge afrastering en beet 2 kippen dood. De eigenaar der kippen nam een geweer en schoot den hond op de plaats dood, waarna hij aangifte deed bij de politie. („Geld.") Een groote schatontdekt. In het district Neuhaus is nabij Cuxhaven, een groote schat ontdekt, die hoofdzakelijk bestaat uit voor werpen van allerlei aard, zooals bekers, ringen en armbanden. Dit alles bevond zich in een groote kist. De waarde van den schat bedraagt, ongeveer 2 kubieke M. goud en zilver, dus minstens 20 millioen Mark aan metaalwaarde, afgezien van de kunstwaarde. Men denkt, dat deze schat daar vroeger door zeeroovers is begraven. Defilmartist Fatty. De wegens moord op een filmactrice te San Francisco gearresteerde filmclown Fatty" (Arbucle) is thans definitief in staat van beschuldiging gesteld. Echter zal hij niet wegens moord met voorbedachten rade, maar wegens doodslag moeten terecht staan. Hedenmorgen ca. half tien werd op den Havendijk de löjarige A. M., wonende Groenelaan 44, door een auto aangereden, met 't gevolg, dat ze een nog al diepe vleeschwonde in de rechterkuit op liep. De chauffeur bracht het meisje per auto naar het het Gem. Ziekenhuis, waar Dr. v. Vliet de wonde hechtte. Wie hier schuld treft, is nog niet uit gemaakt. UIT ROTTERDAM. Wethoudersverkiezing. De gemeenteraad heeft gisterenmiddag ter voorziening in de vacatures, ontstaan loor het aftreden van de heeren A. W. Heykoop en A. B. de Zeeuw als wethouders benoemd de heeren T. de Meester (Lib.) industrieel te Hoek van Holland en mr. van den Hoeven (C.-.H.), lid van de Eerste Kamer. Beide heeren hebben onmiddellijk de benoeming aanvaard. Gemengd Nieuws. Weer een part ij. Te Leiden heeft de zer dagen, Volgens de „N.R.Ct." een vergadering plaats gehad van een aantal vrijzinnigen, behoord hebbende tot de Liberale Unie. Deze personen kunnen zich er niet mede vereenigen, dat de Liberale Unie. zich heeft opgelost in den Vrij heidsbond, en zullen nu trachten te geraken, althans mede te werken tot de oprichting van een afzonderlijke partij, met het program van de Liberale Unie, zooals dit is aangevuld met het November manifest, van 1918, als beginsel program. Het ligt in de bedoeling zich voorloopig te organiseeren in een plaatselijke kiesver- eenigiug, welke dan den naam van Demo cratische Kiesvereeniging zal dragen. Binnen enkele dagen zal tot de definitieve oprichting worden overgegaan. De verhooging der Duitse he spoorwegtarieven. De Rijksspoorweg- raad heeft heden het voorstel van het bestuur der rijksspoorwegen aangenomen,om-ter dek king van de door de verhooging der salarissen en loonen van de beambten en de arbeiders, en door de verhooging der prijzen van alle materialen ontstane extrauitgave een tarief- verhooging op de rijksspoorwegen van 30 vast te stellen. Deze tariefverhooging zal, wat betreft het goederen, en veevervoer, tegen 1 November., en voor het personenvervoer en dat van ij I- geld tegen 1 December worden ingevoerd.j,> i fc i f- B" Duitsche monster-granaat. Gis teren is men te Hnvay, een plaatsje tusschen Bergen en Maubeuge, begonnen met het gevaar lijke werk om een enorme Duitsche granaat, die eenige meters diep in den grond geschoten doch niet ontploft was, op te ruimen. Het werk is uitstekend geslaagd met behulp van een lier. Men heeft de granaat zonder eenig ongeluk kun nen demonteeren. Deze enorme granaat is 2.75 rn. hoog en weegt meer dan een ton. Om de gelsche machine te lichten heeft men 40.000 M3. aarde moeten verplaatsen. Indische boycot. Gandhi, de leider der non-cooperatie-beweging in Indië, verwekte iets van een sensatie, door op een publieke meeting te Tinnevelly, nabij Bombay, te verschij nen ajleen gekleed in een Indisch-geweven een dendoek, blootshoofd en ongeschoeid. Dit is de laatste „manie" van de non-cooperatie- menschen, die beduidend in aantal schijnen af te nemen, om zich van olie producten der Britsche industrie te onthouden. Mevrouw Naidu, een volgelinge Van Annie Besant, uit Bombay, beval onlangs aan dat, waar Indisch-geweven goederen nog niet te verkrijgen zouden zijn, de menschen hun eigen kleederen nog liever uit bladeren moesten samen stellen, dan Britsche goederen te kooperi Vlucht om de wereld. Sir Ross Smith de vlieger, die verleden jaar van Engeland naar Australië vloog over weegt een vlucht om de wereld. Naar de „Daily Mail" meldt, zou deze vlucht plaats hebben voor het beginvan denwin- ter. Hij zal gebruik maken van een Vickers Amphibian, waarmee hij even gemakkelijk in het water als te land zal kunnen dalen. Uit En geland vertrekkende, zal de vlieger waar schijnlijk zijn vlucht dwars over Europa nemen, verder over Mesopotamië, Indië,China en Japan, vandaar Noordelijk over de Behring Zee en Alaska en langs de Noordelijke grens van Ca nada naar Britsch Columbië. Het grootste land- traject op deze vlucht zou zijn over het vaste land van Noord-Amerika en de omstandigheid, dat hij daarbij zijn keuze liet vallen op Cauda is het gevolgvan de overweging,dat eenreeks meren zich uitsrekt van den Stillen Oceaan tot aan de andere kust, zoodat het met de amphibian- machine steeds mogelijk zal zijn in de nabijheid te hlijven van een plaats, waar men gemakkelijk dalen kan. Waarschijnlijk zal zijn broer hem weer vergezellen. Een nieuwe klinkmachine. Te Londen zijn proeven gedaan met een nieuwe draagbare klinkmachine, de uitvinding van den Engelschman Robert Temple. Door middel van deze machine kan een duiker onder water honderden klinknagels per uur in de stalen platen ter zijde van een schip slaan. De machine, weegt ongeveer 15 pond. Als beweegkracht wordt een krachtige ontploffingsstof gebruikt en de nagels worden letterlijk op hun plaats geschoten. Door deze uitvinding zal men op zee de stalen platen van schepen kunnen repareeren. In geval van nood, kan de machine ook gebruikt worden om bruggen te herstellen, of in andere gevallen, waar in een plaat snel geklonken moet worden. De malaise in I t a 1 ië. Verschillende teekenen wijzen er op dat de malaise in Italië haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. In de pakhuizen zijn enorme hoeveelheden goederen opeengehoopt, die niet kunnen worden afge zet, hoewel de kooplieden belangrijke prijsreduc ties hadden aangekondigd. Met het oog op de kritieke situatie hebben de Italiaansche fabri kanten herhaaldelijk een beroep gedaan op het patriotisme van het publiek om sleclitsltaliaan- sche fabrikaten te koopen. Een van de Italiaansche industrieën, die on der de afzetcrisis het meest had te lijden, is de lederindustrie en in het bijzonder de schoe nen industrie. Van 500 Italiaansche schoenen fabrieken hebben meer dan 400't bedrijf stop gezet, terwijl in de resteerénde fabrieken de productie belangrijk beperkt wordt. JnPiemont, waar naast de economische moeilijkheden, voort vloeiende uit de depressie zich ook arbeiders- moeilijkheden deden gelden, zijn nagenoeg alle schoenenfabrieken gesloten. Tot kort geleden was de Italiaansche schonenindustrie ten gevolge van de depreciatie van de lire in verhouding tot de Zwitsersche franc in steat aanmerkelijke hoeveelheden schoenen naar Zwitserland te exporteeren. Sedert de uitvaardiging van een invoerverbod voor schonenen in Zwitserland hield echter ook deze afzetmogelijkheid op. De crisis is ten gevolge van de opeenhooping van groote schoenenvoorraden door de autoriteiten en de consumenten-organisaties nog scherper geworden Naar verluidt, beschikt de gemeente Turijn over 150.000 en Milaan over 200.000 paar schoenen, die niet afgezet kunnen worden. De schoenenfabrikanten verklaren, dat zij niet in staat zijn tot verdere prijsverlagingen over te gaan, omdat zij genoodzaakt zijn de grondstoffen in het buitenland tegen hooge prijzen aan te koo pen. Een andere Italiaansche industrie, die de on gunstige invloeden der economische depres sie in het bijzonder heeft ondervonden, is de metaalindustrie, die volgens de „Bulletino di- notizie economiche" voornamelijk onder de bu'tenlandsche concurrentie heeft te lijden, omdat meer dan de helftder binnenlandsche be hoeften door invoer wordt gedekt. Gelijk tal van andere landen, trachtte ook Italië de afzetcrisis door protectionistische maatregelen te bestrijden. Het nieuwe protec tionistische douane-tarief dat op Z Juli jl. in werking is getreden, is een gevolg hiervan. Doch het is zeer waarschijnlijk, dat de ver wachtingen, die hieraan werden vastgeknoopt, tot een teleurstelling zullen leiden. luchtzaken. Broekhuys weer voor de Recht bank. Gistermorgen vwerd vooa de R'dam- sche Rechtbank een tweede zaak tegen Willem Broekhuys behandeld. Wegens ziekte van Heinemann werd een eerste dagvaarding verschoven, in de tweede werd tenlaste gelegd, dat hij in of omstreeks Mei 1920 te Rotterdam opzettelijk van een geld som van 10.204 toebehoorende aan Elisabeth van Vliet, althans aan een ander dan aan hem beklaagde, en welk geld hem te zijnen kan tore was ter hand gesteld en hetwelk hij dus anders dan door misdrijf onder zich had, om dat geld aan genoemde E. v. Vliet of voor haar aan haar moeder af te dragen, een bedrag van 4204, althans eenige geldelijk bedrag wederrechtelijk zich zou hebben toegeëigend. President van de rechtbank was mr. Teetingh. Het O.M. werd waargenomen door mr. Rom- bach. Verschillende getuigen werden in deze zaak gehoord, waarna tenslotte de rechtbank be sloot tQt in vrijheidstelling van bekl. met uit spraak in deze zaak over 8 dagen. Broekhuys had echter aan deze uitspraak niet veel, wijl hij nog voor andere zaken preventief gevangen zit. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris: H. B. E. Blaisse. Afslag 30 Sept. 1'V. Vijf woningen en erven, Puttershoek- schestraat Nos. 37, 39 en 45, Gasstraat No. 30 en Leliestraat No. 34, respectievelijk in veiling voor 1000, 1200, 1350, 1020 en 1175. Perceel IIII gecombineerd verkocht voor ƒ4060, perc. IV opgehouden, perc. V. verkocht voor 1235. Scheepvaart. Hoogwater te Heek vee (telleed. 30 Sept. V.m. 0.43, n.m. 1.15. 1 Oct. v.m. 1.29, n.m. 1.58. 2 Oct. v.m. 2.12, n.m. 2.38. 3 Oct. v.m. 2.55, n.m. 3.23. 4 Oct. v.m. 3.37, n.m. 5 Oct. v.m. 4.28, n.m. te Schiedam Hoogwater ten later. 4.03. 4.48. 1 uur en 40 rniuu Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Sept. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 40.h f 44.—. Stemming vast. Moutwijn. SCHIEDAM, 30 Sept. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeeiging". Heden f 3.10 per ketel. Advert eutiën. Mevrouw BLAISSE, Nieuwe Haven 149, vraagt een Werkter aanwezig. 6124 7 Heden begint de nieuwe Jaargang per maanden fl.621/2 week f 0.121/ss met iedere maand gratis |i oman bijlage. 6128 15 Abnneert U hierop bij Inbinden van Tijdschriften met en zonder prachtband ge schied solide vlug en goedkoop. 6117 15 Adverteert in de Degenen, die nog wenschen deel te nemen aan de verschillende Cursussen, zooals vermeld op het programma 19211922, ge lieve hun inteeken-biljet te bezorgen tot uiterlijk 5 October aan onderstaand adres. Namens het Bestuur H. ZOETMULDERJanssens, Penningm. 6114 20 Hoogstraat 171. Dames, Huismoeders, wilt u een mooie en voordeelige hoed, uw adres is in „De ster", Broersveld 119. Groote keuze. Concurreerende prij zen. Komt u de etalage bezichtigen. Aanbevelend W. A. Lieven-Van der Westen. Gemeubileerde ka mers met pension ge vraagd door twee hee ren. Brieven met prijs opgaaf onder no. 558 bureau v. d. blad. Groote afslag van le kwal. rundvleesch. (Geen buitenlansch bevroren). Runderlappen vanaf 80 ct. Rib 1.00. Ros bief 1.00-1.10. Bief stuk ƒ1.35. Gehakt 70 ct. per 5 ons. Aanbevelend F. J. M. van Litsen- burg, Groenelaan 73. Wegens de geweldi ge daling der veeprij- zen, groote afslag van le kwal. rundvleesch. Runderlappen zonder been vanaf 90 ct. en 1.00. Rib en roast- beef 1.10 (niet be vroren). Groote afslag van le kwal. Varkens- vleesch. Stukjes van de ham 1.15. Lende- karbonade 1.00. Dik vet spek 65 ct.Mager doorregen spek 75 ct. Versche worst 80 ct. Alles van niet te over treffen kwaliteit. J. P. van Jeveren, Dwarsstr. 55 (Gorzen) Een Compagnon ge vraagd voor Flesschenhandel. Kapitaal 1500 a 2000. Brieven onder No. 565 aan het bureau van dit blad. Onbekend maakt on bemind. Zoekt uw voordeel in de Volksschoen makerij. 2e Hands-schoenen vanaf 1.25 Heeren voorschoenen 3.75 Dames-voorschoenen 2.75.Ook ruime keu ze in Kinderschoenen, Reparatie wordt net en solide afgewerkt. H. JANSEN, Nieuwstraat, 6. TE KOOP aangeboden een echte „DasseT'-piano voor 250, zonder gebre ken. Te bevragen bij A. VAN DEN BERG, Damlaan no. 45. KINDERWAGENS- Wegens vergevorderd seizoen opruiming van alle voorradige Kinderwagens tegen fabrieksprijzen. BASSANT, Jacobus- straat 55, Rotterdam. Neemt proef met mijn onovertrefbaren Witten en Rooden Po rt wij n h i 1.50 per Liter, f 0.80 per halvenLiter „Een goedkoope weelde". A. BOSCH, Boterstraat 63,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2