yv DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUILLETON. 1 44ste Jaargang. Zaterdag 1 October 1921. No. 131M. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Binnenland. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gevaarlijke huurcontracten. Mr. Leo Polak, secretaris der Huurcomrmssie III schrijft de Tel „Dezer dagen kwam mij op het spreekuur mijner huurcommissie een Jiuurcontract in handen, hetwelk voor den huurder zeer ge vaarlijke gevolgen kan hebben en ik acht het van belang uwe lezers tegen het teekenen van zulke huurcontracten te waarschuwen. Het geval deed zich aldus voor Iemand had eenige jaren als huurder bij de week een wo- 'ing in gebruik zonder dat er van de huur ooit een schriftelijk contract was opgemaakt. Op zekeren dag verzocht de eigenaar der woning den huurder een schriftelijk huurcontract te onderteekenen, het daarbij voorstellende alsof zulks slechts voor den vorm geschiedde en om meer zekerheid te geven. Het contract werd geteekend het was een huurcontract voor den tijd van 4 weken, in gaande 15 Augustus 1921 en eindigende 12 September 1921. Het was geplaatst op een weekcontractsformulier, zoodat de huurder, die bovendien nog door de woorden van den huis eigenaar in slaap was gesust niets kwaads ver moedde, immers dacht een doorloopend week- contract te hebben gesloten. Nauwelijks was echter de termijn van 12 September 1921 verstreken of de huurder werd tot zijn grooten schrik voor den kan tonrechter gedagvaard tot ontruiming zijner \voning. Eerst nu begaf de huurder zich naar de huurcommissie, doch hij moest daar er varen, dat hij te laat was, immers de huurder had in dit geval minstens 14 dagen voor het eindigen van het, contract een verzoekschrift tot huurverlenging bij de huurcommissie moe ten indienen, zoodat de wettelijke termijn reeds was verzuimd. Het gold hier klaarblijkelijk een, door den een of anderen slimmerd uitgevonden truc om den huurder, die er bijna nimmer aan denkt om, indien de huur niet opgezegd is, zoo kort na het aangaan van een huurcontract reeds een verzoekschrift om huurverlenging tot de huurcommissie te richten, van de bescherming her huuropzeggingswet te berooven. ,t ,Peze huurder en nog enkele anderen, die op ge i)ke wijze door denzelfden huiseigenaar wa- r^n gedupeerd,loopen nu een leelijke kans slacht- h 'd*8 worden van hunne goedgeloovig- Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat in 1 t geval de kantonrechter, op grond van een uhbelzinnigheid in het hier bedoelde huur contract, den huurders nog de hand boven iet hoofd kan houden, maar ik vrees dat het een handiger opsteller van huurcontracten gemakkelijk zal gelukken de huurders met ze erheid van hun onderdak te berooven. De bedoeling van dit schrijven is, huurders, speciaal die van week- en maandwoningen, te waarschuwen om nimmer een huurcontract e teekenen zonder vóóraf het advies in te winnen van een deskundige b.v. den secreta ris der huurcommissie, die hiervoor wekelijks kostelooze spreekuren houdt." Nivelleering. De vereenigingsraad van de Centrale van Hoo gere Rijksambtenaren heeft een uitvoerig adres lot den ministerraad gericht, waarin wordt front gemaakt tegen de steeds verder doorgevoerde nivelleering van salarissen en pensioenen,die op den duur den prikkel tot meer arbeidsprestatie en tot uitmunten ernstig moet verzwakken De noodmaatregelen, die tijdens de oorlogsjaren werden getroffen,dienden in de eerste plaats om de lagere ambtenaren van het allernoodzakelijk ste te voorzien. Bij de later gevolgde salarisher zieningen worden in hoofdzaak de getroffen Ik wist, dat zijn schip omstreeks dezen tijd moest aankomen en dacht, dat het voor hem en voor ïrginia niet onaangenaam zou zijn—"haar slem haperde, terwijl zij een liefdevollenblik op *glIua sloeg om elkander hier, te Santa a, te ontmoeten, waar de goede Don hun «jn zegen kan geven. Want hij heeft zijn toe stemming gegeven. Virginia mia. Als ge eenmaal p s vrouw zijt, zult ge hem wel bekceren. 11 hij komt naar het vaderland terug 0m met u te trouwen, als gij hem genegen zijt. de rn r/aSShie neen> verbazing, waarmede nom mg door twee der aanwezigen ver- bescl!w-Werd' laat zich lichter verbeelden, dan M n- en \'LI'eth(;bridge was eenvoudig sprakeloos Madeline lzelde als ware- Nu eens zag zij zenuwa< hpan en dan weder Don Basilio, die haalde. glimlachte en de schouders op- met een stIIS'^e vuoleV' zei de brave man rekende houding. „De signorina noodmaatregelen als b.v. duurtebijslagen en ge zinstoelagen geconsolideerd, met- dit gevolg, dat de salarissen der lagere ambtenaren met gemiddel 116 pet., die der hoogere ambtenaren evenwel gemiddeld met slechts 59 pet. zijn gestegen, welke percentages resp. 127 pet. en 67 pet. wor den, indien rekening wordt gehouden met den kinderbijslag en het gemiddeld aantal kinderen beneden 18 jaar op twee wordt gesteld.. Dezelfde noodlottige nivelleeringstendenz is te onderkennen in de aanhangige nieuwe pensioen wet. Zoo wordt het, 50 pet. van het salaris dra gende, weduwenpensioen over geen hoogeren grondslag dan 3000 berekend, aldus wordt aan de weduwen en weezen van directeur-generaal, commissarissen der Koningin in de provincie, hoogleeren, secretarissen-generaal van de depar tementen van algemeen bestuur, enz. een gelijk pensioen toegekend als aan die van adjunckt,com miezen, rijksklerken, teekenaars, bureelambtena ren, enz. Zoo zal het eigen pensioen van den minst geschoolden en minst bekwamen arbeider in overheidsdienst 133 pet. hooger zijn dan voor den oorlog, terwijl dat van bovengenoemde hoofd ambtenaren met slechts 33 pet. gestegen zal zijn. Waar blijkens de officieele statistische ge gevens de duurte zich voor de hooger gesalari- eerdenverhoudingsgewijs even sterk doet gelden als voor de lagere ambtenaren, en bovendien de hoogere salarissen naar evenredigheid aanzien lijk zwaarder worden getroffen door verhoogde belastingen, woninghuren, schoolgeldhefiingen, kosten van dienstpersoneel, enz., daar staat wel vast, dat de mogelijkheid van aanvulling van het pensioen door verzekering bij particuliere maatschappijen in den regel uitgesloten zal zijn. In het adres wordt daarom met klem aange drongen op redelijke verhooging der in het pen sioenwetsontwerp gestelde maxima, waardoor de nivelleerende strekking van deze wet eenigs- zins zou worden opgeheven. I)e Katholieke liefdadigheid voorop. Bij de Staatsbegrooting is ook een staat gevoegd bevattende de machtigingen tot aan vaarding van makingen en schenkingen ge durende 1920, verleend j\an kerken en stich tingen van weldadigheid. Dit jaar voor het eerst is die staat geru briceerd naar de kerkgenootschappen en nog wel naar de provincies. Uit de Res.bode." die er eenige cijfers aan ontleent, nemen we het volgende over: „Het totaal generaal van alle makingen en schenkingen aan de verschillende kerken en stichtingen in 't jaar 1920 is: 1.795.791.271/s Daarvan kwam 1.170.730.001/2 aan kerken en kerkelijke instellingen en ƒ625.061.07 aan kerkelijke instellingen van weldadigheid. Het is hartverheffend te zien, hoe ver de katholieke liefdadigheid uitsteekt boven alle anderen. De katholieken toch vermaakten niet minder dan 1.046.511.88V2 741.401.56V2 aan kerken en kerkelijke stichtingen en 305.110.32 aan instellingen van weldadig heid), dat is van het totaal generaal van 1.795.791.271j.l ruim 58 percent, terwijl het percentage der katholieke bevolking nau welijks 35 is. Inderdaad, deze statistiek heeft de reputatie der katholieke liefdadigheid weer schitterend hooggehouden. Stellen we de voornaamste kerkgenootschap pen naast elkaar, dan krijgen we de volgende cijfers (de centen zijn hierbij weggelaten) Katholieken 1.046.511 Ned. Herv. Kerk - 381.014 Waalsche kerk 2.500 Schotsche Kerk 24.000 Ev. Luth, Kerk 28.000 Doopsgez. 52.050 Remonstranten - 21.638 Gereformeerden - 62.166 Ned. Israël 14.113 Madeline wilde van geen andere schikking hooren en het jonge mensch z.olf heeft mij letter lijk met zijn brieven bestormd. De wegen der Voorzienigheid zijn onnaspemrlijk. Ik kan nu geen bezwaar meer maken tegen uw vereeniging, nu ik alles weet en Amyott tot de Katholieke Kerk is wedergekeerd." „Hoe, kind? Tranen riep hij ontsteld uit. „Wat moet dat beteekenen Spijt het u Hebt ge berouw Zouden we ons zoo vergist heb ben en „Neen, neen, neen riep Virginia door haar tranen heen. „Neen, eerw. vader gij vergist u nietIk heb hem lief, dat weet ge maar de plotselinge verrassing de Zij zweeg en bloosde, om het volgende oogen- blik weder te verbleeken. Slechts weinige schre den van haar verwijderd stond Ralph en zag haar met dezelfde twijfelende en toch verlangende uit drukking zijner oogen aan, die haar sedert den dag, dat hij haar vaarwel had gezegd, steeds was bijgebleven.. Maar nu speelde er een glimlachje ofh de hoeken van zijn mond. Hij had hen in een geheel jaar nief gezien noch Madeline, noch Johanna, noch Don Basilio, en toch was het alsof er slechts één wezen was Virginia. „Ik ben teruggekomen, Oud Bisseh. Klerezij Leger des Heils i4 42.166 7.000 Wat de katholieke schenkingen enz. be treft, splitsen we die ook even naar de ver schillende provincies. Voor kerken en kerkelijke instellingen krijgen we dan de volgende reeks: Noord-Brabant Zuid-Holland Friesland Noord-Holland Utrecht Limburg Zeeland Gelderland Overijsel Groningen Drenthe 235.160 - 159.644 - 127.651 - 77 250 - 45.106 - 35.317 - 19.800 - 13.444 - 12.693 - 9.840 - 5.499 Totaal ƒ741.401 Noord-Brabant handhaaft hier dus haar ouden roem, evenals Friesland een bijzonder schitterend figuur maakt. Minder gelukkig staan er Gelderland en Overijsel voor. Nemen we de cijfers voor kerkelijke instellingen van weldadigheid, dan wordt de volgorde al dus Zuid-Holland ƒ113.790 Noord-Holland - 77.350 Noord-Brabant - 59.612 Gelderland - 21.200 Utrecht - 10.400 Groningen - 9.300 Zeeland - 6.200 Friesland - 3.900 Friesland - 3.900 Overijsel - 1.757 Limburg - 1.600 Drenthe - Totaal 305.110 Hier komt de grootte der bevolking beter tot haar recht. Dat Limburg zoo achteraan volgt, ligt vermoedelijk aan het feit, dat daar reeds voldoende dergelijke stichtingen zijn. Dat zijn de cijfers der schenkingen, per aar ruim 1 millioen. Hoeveel zou daar nog bij komen, als we ook eens de gaven en giftjes konden berekenen, die dag in dag uit worden- verzameld voor kerken, stichtingen en inrich tingen Dat is niet op een paar millioen na te schatten." Een onderhoud met de directie der Rotterdamsche Lloyd. In Humfeld's Gin. lezen wij o.a. het volgende Waar wij inzagen, dat de feiten, zooals deze hij de Kon. Holl. Lloyd aan den dag zijn getreden te wijten waren aan speciale oorzaken, die zeer zeker niet bij alle scheepvaartmaatschappijen vallen op te merken, hebben wij, teneinde het bona fide effectenbezittend publiek van dienst te zijn, ons en tevens om meer gefundeerde in formaties te ontvangen, in verbinding gesteld met de directie van een onze voornaamste scheep vaart maatschappijen, n.l. de Rotterdamsche Uloyd Hieronder Volgt een overzicht van ons onderhoud met deze directie In de eerste plaats was onze vraag, hoe de resultaten waren tot nu toe in 1921 door de maatschappij verkregen. „De door ons tot dusverre behaalde resultaten aldus luidde ongeveer het antwoord, zijn uiter aard niet onder cijfers te brengen,maarwij mogen over den gang van zaken niet ontevreden zijn. De malaise die in Europa, zoowel in Indië gedu rende de afgeloopen maanden vjn 1921 heerschte heeft natuurlijk ons bedrijf evenmin als deze andere onaangetast gelaten. Maar wij mogen, als gezegd, niet ontevreden zijn, bovendien is er sedert de maanden AprilMei, tóen de om u te trouwen, Virginia" zei hij zoo een voudig mogelijk, terwijl hij naar haar toeging. „Ge weet, dat ik u reeds lang heb liefgehad van het eerste oogenblik afdat ik u zag." Hij stond naast haar met haaf handen in de zijne, en zij lazen in elkanders gelaat, wat volstrekt geen geheim was voor hen. Plotse ling, niemand kon zeggen hoe het gebeurde hoog hij zich naar haar toe en omhelsde haar, ter wijl tante Johanna met open mond het tafereel aanstaarde, Don Basilio kuchte bescheiden en wendde het gelaat af, terwijl Madeline tevreden lachte. „Een twijfel knelt mij nog," zei de goede Don Basilio, terwijl hij een oogenblik later met Madeline opwandelde, „Zijt ge er wel heel zeker van, Madeline mia, dat ge niet de minste spijt gevoeld „Waarover, eerw. vader Dat ik nooit trou wen zal en alle treurige geldquaesties tus- schen Ralph en mij voor goed uit zijn. Waarlijk niet. Geen menschelijke liefde zal mijn hart meer doen kloppen Toen zij dit zeide, dwaalde haar oogen onwillekeurig naar den top, waarop Santa Sofia gebouwd was, en er lag een kalme vastberadenheid in haar stem, die een diepen mdruk op haar metgezel maakte. depressie op haar hevigst was, een niet onbe langrijke verbetering te bespeuren. Vooral op de thuisreis zijn onze booten behoorlijk beladen. Wat de uitgaande vrachten betreft, deze zijn als gevolg van de algemeene omstandigheden, minder ruim. Dit wat betreft de hoofdlijn Rotterdam-Indië Waar de Rotterdamsche Lloyd echter, zooals bekend, evenals de Nederland haar operatie gebied niet heeft beperkt tot deze lijn, doch in samenwerking met andere maatschappijen ook groot direct belang heeft bij aa denPacific-dienst (tezamen met de Nederland en de Java China Japan lijn), b), de Java-New-York Lijn (tezamen met de Nederland, Holland Amerika Lijn en „Eceaam"), c) Java-Bengalen Lijn (Tezamen met de „Nederland"), gold onze volgende vraag hoe de stand van zaken bij deze was. Uit hetgeen de directie der Rotterdamsche Lloyd ons dienaangaande mededeelde, bleek, dat ook op genoemde lijnen, de algemeene omstandig heden in aanmerking nemende, de resultaten zeer zeker eveneens niet onbevredigd waren. De J.P.L. heeft evenals alle andere lijnen te lijden van de algemeene ongunstige omstandig heden doch voor zoover een overzicht mogelijk is heeft ook deze lijn geen reden tot bezorgdheid. De J. N.L. lijdt mede op het traject van New York naar Indië onder geringer vrachtaanbod, door dat de Amerikaansche Industrie voor de le veringen aan Indië niet concurreeren kan met de Duitsche. Een gevolg natuurlijk van de valuta verhoudingen. Een en ander had tot gevolg, dat de 14-daagsche dienst voorloopig tot een drie- wekelijksche werd teruggebracht. Van dit mindere aanbod van lading te New- York profiteert echter weer de lijn van Nederland op Indië. Wat voorts de indertijd met veel ophef aange kondigde Amerikaansche concurrentie betreft op genoemde lijn, deze is, zooals ons voorts bleek niet „au serieux" te nemen. Ook de Bengalen Lijn behaalt goede resultaten Als van zelf leidde het gesprek naar het punt dat ongetwijfeld als een der voornaamste, in het licht van de tegenwoordige financieele en etonomische toestanden mag worden beschouwd, n.l. naar de verhouding tusschen de obligo's dei' maatschappij en hare middelen. Nadrukkelijk werd ons door de directie ver zekerd dat alle obligo's voor den bouw van in opdracht gegeven schepen,voor etablissement en kantoorbouw en voor de nog verschuldigde storting op de aandeelenVereenigdeNederlandsch Scheepvaart Mij.door de liquidatie gedekt zijn. Dit is, zooals begrijpelijk, een zeer gunstig feit, waar de Maatschappij blijkens jaarverslag '20 nog 7 schepen met totaal 55,000 tons in aanbouw had, terwijl middelerwijl nog zijn aangekocht een gereed passagiersschip dat verbouwd wordt, een nieuwgebouwd vrachtstoomschip (van Van dei- Eb en Dresselhuys overgenomen, bij welke overname de Lloyd zeker niet de slechtste zaken maakte), en een vrachtmotorschip. Het laatst genoemde schip liep de afgeloopen week van sta pel. Over devooruitzichten kon de directiezichnietuit- laten, daar deze nauw samenhangen met den loop der wereldgebeurtenissen en hierover wel nie mand een gefundeerde opinie zal kunnen geven. Ten slotte stelden wij nog een vraag inzake de lijnen der Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart Mij. Bij deze groote onderneming, die de belangrij ke diensten op Oost-Azië, Australië, Britsch- I»dië en Oost en West-Afrika exploiteert, heb ben schier alle grooteNederlandsche stoomvaart maatschappijen,. zooals bekend, belang. De directie der Rotterdamsche Lloyd heeft het beheer over de Australië-lijn, terwijl dit der an dere lijnen verdeeld is over de verschillende groote Rotterdamsche enAmsterdamsche scheep vaartmaatschappijen. Zij k^, zich dan ook al- „De wegen der Voorzienigheid zijn won derlijk zei hij zacht. „Wie zou ooit hebben vermoed, dat Virginia's plaats door u zou worden ingenomen Maar kindlief, zijt ge er werkelijk toe besloten Hebt ge uw geest goed onderzocht Madeline zweeg een oogenblik en zei toen langzaam en zacht, doch vastberaden „Ik geloof het wel. Natuurlijk niet terstond, maar als Virginia en Amyott zullen gevestigd zijn en tante Johanna tijd ljpeft gehad, om zich met de gedachte vertrouwd te maken". Zij glimlachte even. „Want verbeeld u, haar ont zetting Arme tante Johanna Maar mij schijnt het nu reeds hier een hemelsch tehuis vervolg de zij, me' een eigenaardigen glans in haar oogen. naar de kloostermuren opziende. „Het is alsof iets mij daar roept. Zou het God zijn Don Basilio antwoordde niet, maar boog eerbiedig het hoofd. Het scheen hem inder daad, dat God die reine en edele ziel tot een hooger gelukkiger leven riep, dan de wereld haar ooit kon schenken. EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Oö uuo[p

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1