DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 44ste Jaargang. Zaterdag 1 October 1921. No. 13151. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A d v e r t e n t i n 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij «f krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officinale af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat op Woensdag, den 5en Octo ber a.s., des namiddags te D/ï uren, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot. KOSTELOOZE INENTING en HERINENTING van de inge zetenen, die zich daartoe in den St. Joris Doele, bij den Gemeente geneesheer N. F. Elsevier Dom aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 1 October 1921. Buitenlandse^ Nieuws. OPHEFFING DER ECONOMISCHE SANCTIES. Uit Londen meldt men Het opheffen der economische sancties, welke gisteren is ingegaan, wordt niet alleen in de pers, maar ook in Engelsehe regeeringskringen met vreugde begroet. De Engelsehe regeering had deze opheffing sedert het oogenblik, waarop de Duit.sche regeering haar voornemen had te kennen gegeven haar schadeloosstellingsplicht eerlijk uit te voeren, steeds bepleit. Het feit, dat Frankrijk ten laatste het Engelsehe standpunt in dit vraagstuk deelde, heeft de hoop verleven digd, dat de Engelsehe voorstellen tot. het ophef fen der militaire sancties, welk onderwerp in de volgende vergadering van den Oppersten Raad zal worden besproken, eveneens zal worden aangenomen. IERLAND. Lloyd George heeft gisteravond van De Vale ra het volgende antwoord ontvangen ,,Wij ontvingen uw schriftelijke uitnoodiging tot een conferentie te Londen op 11 October ten einde na te gaan, hoe de vereeniging van Ierland met de gemeenschap van naties be kend als het Britsche rijk in overeenstemming 18 te brengen met de ïersche nationale aspi raties. Onze wederzijdsche standpunten zijn uiteengezet en worden begrepen. Wij zijn het. er mede eens, dat een conferentie en niet een briefwisseling de meest practische en hoopge vende weg is, om elkaar te verstaan. Wij aanvaarden uw uitnoodiging en onze ge delegeerden zullen u op genoemden datum te Londen ontmoeten, ten einde iedere mogelijk heid van een oplossing door persoonlijke bespre kingen na te gaan." DE RAMP TE OPPAU. De Rijksdag heeft zich Woensdag lang durig bezig gehouden met de ramp te Oppau. Lange beschouwingen werden gehouden over de technische, sociale en humanitaire zijde van de catadtrofe, welke de Duitsche industrie heeft getroffen als een nationale ramp. Op den voor grond stond de vraag hoe een dergelijk ongeluk in de toekomst vermeden kan worden. Iets defi nitief kon niet worden vastgesteld, daar men nog geen absolute zekerheid heeft over de oorzaken van de ontploffing. Ten slotte werd besloten tot het instellen van een parle mentaire enquêtecommissie. In den loop der debatten werd vastgesteld, dat er tot dusver 414 dooden zijn, terwijl het aantal vermisten 160 bedraagt onder de talrij ke zwaargewonden zijn 40 personen, die blind zijn geworden. Op het oogenblik liggen in ver schillende silo's nog 3000 ton ammonium sul faat en niemand kan er borg voor staan, dat vandaag of morgen niet een nieuwe ontploffing plaats vindt. Verschillende sprekers betoogden, de noodzakelijkheid deskundige arbeiders te hooren in den nacht vóór de ontploffing moeten bijv. aan arbeiders de veranderde kleur en verhoogde temperatuur van het opgelegde materiaal zijn opgevallen. Deskundigen schatten alleen de schade aan de gebouwen te Oppau op minstens één driekwart milliard, de schade aan vernield huisraad enz. op 50 millioen, waarbij dan nog de geweldige schade komt te Ludwigshafen Mannheim en in meerverwijderde steden aangericht. De centrums afgevaardigde Hofmann uit Ludwigshafen protes teerde tegen de uitingen in sommige Fran sche en Engelsehe bladen, dat het ongeluk in verband zou staan met geheime fabricage van een nieuwe ontploffingsstof. Men late nu toch eens eindelijk na dergelijke spoken te zien, verklaarde hij Voorloopig staat men voor een onoplosbaar raadsel, daar de getuigen van de ontploffing niet meer in leven zijn. De Duitschnationale afgevaardigde dr. Semm- 'er, waarschuwde voor het uitbuiten van de ramp voor partijpolitieke doeleinden om de eene klasse V;*n het volk tegen de andere op te zetten, zoo- Ms reeds beproefd zou zijn. ENGELAND. Fe Leicester zijn gisteren rumoerige tooneelen voorgevallen. Een groote menigte werkloozen verzamelden zich voor het bureau van de gemeentelijke armenzorg en eischte, dat de ver langde finaneieele ondersteuning zou worden uitgekeerd. Toen door de verzamelde menigte een ruit van het bureau werd ingedrukt, stormde een politiemacht van 50 man naar buiten en voerde met gummistokken een charge uit, waar bij 16 personen werden gewond. Verscheidene personenwerden gearresteerd, o.a. een communis tische agitator. Een troep werkloozen trachtte het vakver- eenigingsgebouw te bestormen, doch werd daar in door de politie verhinderd. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Wolff meldt uit Berlijn Het vredesverdrag met de Vereenigde Staten heeft de Rijksdag in alle drie lezingen met een groote meerderheid aangenomen. Naar nader uit Berlijn wordt gemeld, stemden ook de Duitsch-Nationalen voor, doch de com munisten brachten hun stem er tegen uit. Rijksdagvoorzitter Loebe sprak de hoop uit, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika,welke door den oorlog waren onderbroken, steeds zullen gehandhaafd blijven. GRIEKEN EN TURKEN. De Balkan-correspondent van de „Daily News" verneemt van gezaghebbende zijde, dat Griekenland vredesbesprekingen bij de Kemalis- ten heeft willen inleiden. Konstantijn zal van daag een onderhoud hebben met de diplomatieke vertegenwoordigers der buitenlandsche mogend heden. De Grieken hopen den toestand in Klein-Azië nog te kunnen stabiliseeren. Kemal pasja moet tot nü toe geweigerd hebben rechts- streeks met de Grieksche vertegenwoordigers te onderhandelen. De Grieksche finaneieele toestand is ongunstig. Men verwacht dat één pond sterling spoedig den koers van 100 drachmen zal hebben. HONGARIJE. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Boeda pest, dat in een proclamatie een onafhankelijke staat West-Hongarije uitgeroepen is door den „Verdedigingsraad van West-Hongarije", die onder leiding van Stefan Friedrich, den gewezen minister-president, staat. Friedrich heeft 29 September te Boedapest in een bijeenkomst van den vrouwenbond mede gedeeld, dat „deze koene daad alle verdere loven en bieden onmogelijk maakte. Wie het zou wa gen West-Hongarije binnen te komen, zou een voudig doodgeschoten worden." ALLERLEI. Volgens de „Tribuna" zal binnenkort de Fransche generaal Weygand, chef van den staf van maarschalk Foch, te Praag aankomen. Er zal ter zijner eer eengrootelegerschouwgehouden worden. B I n o p o h n d, worden gesteld, de in verband met de afsluiting van de Zuiderzee in aanleg zijnde haven- en andere werken op Wieringen te bezichtigen en wel de leden der Eerste Kamer op Vrijdag 7 October a.s. De heef H. Wortman, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, zal de leiding op zich nemen. De invoering der Tabakswet. Naar men verneemt, zal de geheele Tabakswet vrij zeker miet vóór 1 Januari 1922 in werking treden. Het is zelfs waarschijnlijk, dat de datum nog verder zal worden verschoven. Ook bestaat er veel kans, dat op de wet, alvorens deze in werking treedt, nog een aantal ingrijpende wijzigingen aan de Staten-Generaal zullen worden voorgesteld. Art. 90 van de bedoelde wet luidt „De artikelen 5337 dezer wet treden in werking met den dag volgende op dien van haar afkondiging. „De overige artikelen treden in werking op een nader door ons te bepalen tijdstip dat voor art. 81 ten minste twee maanden vroeger wordt gesteld dan voor de andere artikelen." De artikelen 5357 zijn dus in werking getreden op 1 Juni j.l. Zij betreffen de instel ling van een commissie van deskundigen, uit zeven leden bestaande, welke op uitnoo diging van den Minister van Financiën advies uitbrengt omtrent de uitvoering der wet. De commissie kan ook uit eigen beweging voorstel len betreffende de uitvoering doen. Art. 81 is in werking getreden op 4 Augustus 1921. Het houdt in de verplichting tot het aan vragen van „tabaksvergunningen." De overige artikelen zouden dus, naar uit het bovenstaande volgt, niet in werking kunnen treden vóór 4 October a.s. De termijn van twee maanden, welke in het artikel is aangenomen, is echter veel te kort gebleken om alle voorberei dende maatregelen te treffen. Het aantal ver gunningsaanvragen voor Amsterdam alleen meer dan 3200 is veel grooter gebleken dan was verwacht. Nog andere moeilijkheden in ver hand met de uitvoering van de wet doen zich voor. Vandaar dat ten eerste de datum van in werking treding een heel eind is verschoven en ven tweede ernstig aan ingrijpende wijzigingen wordt gedacht. De N. II. M. In de Nota, betreffende den toestand van 's lands financiën, becijfert de Minister van Finan ciën, dat van de totaal uitstaande gelden per sal do voor rekening 's Rijks schatkist komt een bedrag van 272,305,980,33. En hij teekent daar bij vervolgens aan: „Bij de beoordeeling van. dit cijfer dient nog in het oog gehouden te worden, dat de Staat aanspraak heeft op het niet onbelangrijke winstsaldo van de Nederland- sche Uitvoermaatschappij. Hoewel dit saldo nog- nietvaststaat, meent de ondergeteekende uit de zen hoofde eene bate van omstreeks 45,000,000 te mogen verwachten." Op grond van verkregen inlichtingen, kunnen wij mededeelen, dat deze opmerking van den minister niet duidt op een min of meer aanstaande liquidatie van de Neder- landsche Uitvoermaatschappij. Zij brengt een voudig in herziening, dat er te zijner tijd, wan neer het tijdstip van liquidatie mocht zijn aan gebroken, op een winstsaldo van ongeveer het genoemde bedrag is te rekenen. Wij vernemen voorts, dat het huidige winstsaldo van de N. U. M., voorzoover niet in beslag genomen door de Fransche leening, voor het grootste deel is be legd in Nederlandsch schatkistpapier, zoodat de Staat er, practisch gesproken, eigenlijk reeds de beschikking over heeft, met dit verschil, dat de N. U. M. nu nog rente trekt van het uitstaande bedrag. Zooals reeds uit een intervieuw van een Franschen journalist met onzen minis ter van buitenlandsche zaken is gebleken, wordt op het oogenblik onderhandeld over de Verlenging der Fransche leening over den duur van vijfjaren Zij zou anders begin 1922 zijn afgeloopen. Zon der voorbarig te zijn, mogen we wel schrijven, dat op verlenging wel kan worden gerekend. De Eerste Kamerleden naar Wieringen. De leden der Staten Generaal zullen 'door den Minister van Waterstaat in de gelegenheid J. den Duik Jaczn. f Men meldt het overlijden van den Schevemg- sehen reeder J. den Duik. De reederij en visscherij verhezen in hem een man, die onvermoe'd met haar belangen bezig was. Hij is de eerste geweest, die loggers liet bouwen, berekend op de geringe diepte van de buitenhaven. In de trawl-visscherij heeft hij mede een be langrijke verbetering aangebracht door de hoo rnen van het trawlnet te vervangen door deuren, waardoor bij aanvaring het net wel beschadigen kan, maar niet meer verloren gaan, zooals voor dien tijd zoo goed als regel was. De verbetering bracht een ware omwenteling in de trawl-vis scherij en binnen een jaar waren alle boomen ver dwenen. Den Duik kende het bedrijf der haringvis- scherij als de beste. Van jongs af was hij er bij cn wat misschien niet vele reeders kunnen zeg gen, hij ging meer dan eens mee op bom en Jogger. Wanneer wij overwegen, dat Frankrijk niet geschroomd heeft voor zijn effecten armen den strijd aan te binden tegen het sovjet-Rusland en niet rusten zal voor zijn bedrogenen gegeven wordt wat hun van rechtswege toekomt wan neer wij lezen, dat 't der Franschen mogelijk is geworden den Engelschen in het Lagerhuis te verklaring te doen afleggen dat bij de algemee- ne besprekingen nopens het sluiten van een defi nitieven vrede met Rusland, met de Fransche schuld rekening zal worden gehoudendan zullen wij ons wel niet gelukkig mogen rekenen dat noch in onze lands-vergaderzaal, noch waar ook, groote belangstelling wordt getoond voor het lot onzer nieuwe armen. Maar niet alleen ten opzichte van Rusland, ook voor Duitschland toont onze volksvertegen woordiging een lankmoedigheid en goedgeefsch- heid die te betreuren vallen. In het volle vertrouwen van zijn solvabiliteit werden in de jaren van Duitschland's voorspoed zijn staats- en gemeente-leeningen tegen goud- waarde ingekocht en nu na den oorlog wer den niet alleen de renten betaald met waardeloos papier, doch heft dat rijk bovendien nog 10 pCt. coupon belasting. Zeker, we zijn niet bij machte dit te verhinde ren. Wij kunnen ons niet gewapenderhand ver zetten tegen den oostelijken nabuur maar toen deze ons om geldelijken steun verzocht, was het plicht tegenover de Nederlandsche beleggers geweest, dezen niet te verleenen, tenzij de cou ponbelasting werd opgeheven en de renten der voor-oorlogsschulden in goud werden uitbetaald. Het werd onze volksvertegenwoordigers, door het centraal bureau voor beurs en handelsinrich tingen gemakkelijk gemaakt een beslissing te ne men in dien zin daar genoemd bestuur verzocht het republikeinsche Duitschland niet te steunen tenzij de belangen va.n buitenlandsche beleggers beter werden gewaarborgd. Waar wanneer velen opgaan in partijpo litiek en het leed wordt voorbijgegaan omdat dit niet langs de straten en grachten wordt uitge kreten, dan worden beslissingen genomen, die in gaan tegen het rechtsgevoel Zoo kreeg dan ook Duitschland zijn crediet, zonder dat aan de bedrogenen werd gedacht. Toch kon Frankrijk wel anders handelen en het wist van Bulgarije gedaan te krijgen, dat zijn onderdanen hun coupons in goud uitbetaald zul len krijgen, terwijl nu kort geleden met Oosten rijk een contract werd, afgesloten, bepalende, dat den Franschen houders van obligaties, de kroon met dertig centimes wordt vergoed. Hoe ongelukkig staan wij Nederlanders daar tegenover, die zich voor denzelfden kroon tevre den moeten stellen met een fractie van een cent Nederland ziet met angst naar de jaren die komen zullen het gevoelt zich uitgeput door den roof zijner gelden doch vindt geen steun daar, waar het dien vinden moet. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Effecten-armoede. Dr. D. J. Huishoff Pol, uit Utrecht, schrijft in het „Utr. Dagbl.": Nederland had het geluk tot voor den ooi- log te behooren tot die landen, waar door noeste vlijt en groote spaarzaamheid, kapitalen werden vergaard. Daar de doorsnee Nederlander geen spe culant is, werd het met moeite verkregen bezit helegd in solide fondsen, waarvoor door de finan eieele raadslieden o.a. de staats- en gemeente- leeningen van Rusland Duitschland, Oostenrijk en Bulgarije werden aanbevolen. Op deze advie zen vertrouwend heeft men honderdtallen mil- üoenenwellicht zelfs meer dan twee milliard in de ze fondsen belegd. Reeksen van jaren heeft men zich gelukg kig geacht op deze wijze voor den ouden da te hebben gespaard, tot op eenmaal de Russische debacle begon - die ons als einde de annulee ring zijner schulden bracht. Meer dan één en een kwart milliard, de vrucht vhn den arbeid van geslachten, werd weggevaagd door één pennestreek van den Russischen rooden czaar Lenin. We zullen niet trachten weer te geven wat nl smart en leed en ontbering hierdoor in trede deed in al die kleine woningen, waar ouden vnn dagen, weduwen en weezen en al die anderen, die afgetobt waren door den levensarbeid, hun moeizaam bestaan konden strijden gesteund door de opbrengst van hun zoo klein vermogen. Maar het is goed er op te wijzen, dat aan hen, die door den kiezer verkozen zijn, de dure plicht is opgelegd er voor te waken, dat al het mogelijke wordt aangewend opdat zij die verloren her krijgen zullen. PANDORA. Pandora is dan gisteren avond geopend. Menig Schiedammer, met aan 't hoofd de burge meester, was door de directie genoodigd, om bij 't open maken der „doos" tegenwoordig te zijn. En laten we 't direct zeggen: niets is hun in hun leven zoo meegevallen, als de inhoud van deze „doos". In groote getale was men opgekomen en we meenen niet te overdrijven, als we zeggen, dat allen huiswaarts gingen met 't vaste plan, 't bezoek geregeld te herhalen. Men heeft gelachen genoten, den geheelen avond. Ruim 8 uur opende de directeur, de heer Dettmeyer met een korte inleiding den officieelen feestavond. Hartelijk heette spr. allen o.w. op de eerste plaats den heer burgemeester hartelijk welkom en sprak zijn vreugde er over uit, dat zoo velen aan de uitnoodiging hadden gehoor gegeven, hier mede hun groote belangstelling voor Pandora toonend. Reeds bij de eerste steenlegging op 20 April j.l. was de sympathie bijzonder groot. Toen zag men nog slechts de teekening en thans, nu 't gebouw er staat, blijkt gelukkig die sympathie niet te zijn verminderd. Spr. brengt dan vervol gens woorden van hulde, bijzonder aan den architect den heer Stahlie en den aannemer den heer van Ameyden, die beiden door hun bezielen de werkkracht en leiding wel 't grootste aandeel aan dit prachtig resultaat gehad hebben. Verder memoreerde spr. nog verschillende personen, die bij den bouw betrokken waren. (Donderdagavond hebben we de lange lijst van hen gegeven, maar vergaten tot onzen spijt nog twee namen, n.l. de R'damsche Centr. verwarming maatschappij ('t woord spreekt voor zichzelf) en den heer F. R. Nahring, die zorgde voor de metalliseering (kleu ren met metaalzouten) van 't betonwerk. Nu dit alles is volbracht, gaat spr. voort, moet de directie komen en de kroon op 't werk zetten, door lichtbeeldenkunst en ander schoons u aan te bieden. Wij van onzen kant zullen hier voor ons best doen en gezien de opkomst van dezen avond, meenen we niet behoeven te vree- NIEUWE IIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5