„DE BAZAR" KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Hem Betas, Hoosstraat 146 Nieuwe Schiedams* Courant HET ADRES a contant en op zeer gemakkelijke beta- liogsconditiën onder stiptegeheimhouding H. WEIDEMA, Juwelier, i Uitsluitend Importwijnen. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A, BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel. 580 Lezingen van ANNIE SALOMONS zullen gehouden worden in de „Harmonie" Nieuwstraat 22, des avonds 7x/2 8x/2 uur, te beginnen Vrfidag 7 Oct. a s Meubel- en Confectiemagazijn BOTERSTRAAT 7, SCHIEDAM. zen, dat medewerking ons in 't vervolg zal ont breken. Met deze woorden verklaarde spr. den avond geopend. Hierop werden de tallooze lichten gedoofd en zagen we de eerste beelden op 't doek. In keurig uitgevoerd programboekje getiteld „Pan- dora-nieuws", stonden de diverse nummers .vermeld, die allen met groot succes werden afgewerkt. Na de weekrevue, de Koninginnefees- ten en 'n klucht, kwam 'tinterressantenummer: de sloop van het oude pand en de opbouw van de Pandora-Bioscoop. Aardig verzonnen was hierbij de scène van de vondst tusschen de oude fundamenten van de Pandora-doos. Prach tig wordt hierbij door de amateur-acteurs ge speeld. 't Zal wel de eerste keer geweest zijn, dat zoo'n kluchtige film-opname in Schiedams straten is gemaakt. 't Hoofdnuumer, de satire Nelly uit de Wasch- lijnsteeg, een stuk vol levenslust en levensernst voldeed ook uitstekend. Een speciaal Pandora- lied, op leuken wijs, willen we niet vergeten te vermelden. Een degelijk orkest gaf bij al deze nummers goed verzorgde muziek. Verder waren er een macht bloemen in hal, gangen en zaal. 't Was in één woord een avond, om dikwijls terug te wenschen. Spoorhaven. Zooals bekend heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken meermalen bij het Gemeente bestuur er op aangedrongen om een Spoorhaven te doen maken, waardoor het mogelijk zou zijn goederen rechtstreeks uit het schip in de wagons te laden en omgekeerd. Alle plaatsen van eenig belang «n tal van kleine plaatsen hebben zoo'n haven, Schiedam alleen niet. Over deze aangelegenheid had Donderdag 1.1. eene bespreking plaats tusschen B. en W. en de Commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de middelen van verkeer. Oorspronkelijk waren er 2 plannen een om de haven te maken in den 's Grav'elandschen polder ten zuiden van de spoorlijn n/Hoekv/Hol- land, het ander door verbreeding van de Schie aan den Oostkant even voorbij de spoorbrug. Het eerste plan kwam te vervallen, doordat de nieuw geprojecteerde spoorlijnen het passagiers vervoer leiden aan de stadszijde en dus een goe deren overlaadplaats aan dien kant wordt bui tengesloten. Nadat de Voorzitter uit genoemde Commissie het verzoek had herhaald en toegelicht, wees de wethouder van Gemeentewerken in een vrij uitvoerig# bespreking op de groote kosten, welke aan de uitvoering van een spoorhaven verbonden zijn, kosten welke voor de Gemeente niet uit grondverkoop of anderszins zijn goed te maken en vervolgen# op de geringe behoefte aan die haven, wat hem gebleken was uit een enquête naarhet aantal aangekomen en vertrokken wagons welke eventueel zoo'n haven zouden benuttigd hebben. Wethouder deelde vervolgens nog mede, dat er vaste plannen waren om een spoorwegaanslui ting te maken met de Voorhaven, welke uitge breid zou worden tot aan de Wilhelminahaven en meende dat daarmee voor het grootste deel aan de wenschen der Kamer zou worden voldaan. Door de Commissie werd daarop geantwoord dat ze niet geloofde dat het Schieplan zoo duur zou zijn als werd voorgesteld (-f- 31/i ton) dat het vervoer zich natuurlijk zou uitbreiden, wanneer er eerst maar een spoorhaven was, want dat nu meerdere wagons voor Schiedam be stemd, elders, b.v. te Rotterdam, werden ge lost, dat spooraansluiting met de Voorhaven wel iets was, doch dat het met de beperkte ruimte in die haven en gelegen als ingang van deMaas,het niet mogelijk zou zijn, daar rustig wagons over te laden en dat het nog geruimen td zou duren voordat dat werk uitgevoerd zou zijn, terwijl aan de Schie direct begonnen zou kunnen worden. Wethouder zeide dat spoorwegverbinding aan den Maaskant hem heel wat betei voorkwamdan aan de Schie en dat de Gemeente volgens gedane toezeggingen, ook wel eenige verplichtingen had de spooraansluiting aan de Maaszijde te doen plaats hebben. Summa summarum is het resultaat dat de spoorhaven, zooals de Kamer het wenschte niet gemaakt zal worden, doch dat de handel maar in afwachting moet blijven van de beloofde ver bindingen met Voorhaven en Wilhelminahaven. Terwijl men even informeerde welk nut de Schiedamsche handel zou trekken uit de door Rotterdam te maken havens in het wederzijdsohe belangenplan, werd geantwoord dat dit niet te dezer plaatse, doch in den Raad behandeld werd en Op een vraag waarom de Kamer v.K. en F. in zoo'n gewichtige zaak niet is gehoord, was het bescheid, dat dit om bijzondere redenen een voudig niet kon. Nadat de voorzitter van de Commissie in hoffelijke woorden B. en W. had bedankt voor de toegestane conferentie, werd de bijeenkomst, welke een zeer aangenaam verloop had, opgehe ven. GROOTE FABRIEKSBRAND. In den afgeloopen nacht omstreeks 3.50 uur werd aan de politie telefonisch bericht, dat er een felle brand woedde in de Tabaksfabriek aan de Noordvest 117119. De brandweer, onmiddellijk gewaarschuwd, rukte met al het beschikbare bluschmateriaal uit. Op de plaats van den brand gekomen, be merkte men,dat heivuur zich reeds oververschil- lende deelen van het groote pand had verspreid. Aan de zijde van de Noordvest werden de nieuwe autospuit en de kleine stoombrandspuit opgesteld, terwijl aan de achterzijde in de Zijl straat tusschen de perceelen nos. 22 en 36 eenige op de waterleiding geplaatste slangen het blus- schingswerk werd ter hand genomen. De brand, in het benedengedeelte van het pand no. 113 begonnen, breidde zich snel uit naar de verschillende verdiepingen. Aan alle kanten van het drie verdiepingen hooge pand sloegen de vlammen met groote kracht uit. Ook uit het dak, in het midden gedeelte der fabriek, rees een geweldige vuurmassa op. De vlammenzee en vonkenregen verlichtte de gansche omgeving. De brandweer, onder leiding van den heer Chr. Krijger stond voor een zeer zware taak. Aan blusschen van het nieuwe fabrieksgebouw (het hoofdgebouw) viel niet te denken, zoodat men zich moest bepalen tot beperking van den brand. Hoewel de brandweer slechts over twee stoom- brandspuiten beschikte de motor-spuit is in reparatie heeft zij den brand tot het hoofd gebouw weten te beperken. De nieuwe auto-spuit deed uitstekende dien sten. Zij stelde de brandweer op het punt waar zij was opgesteld in staat om met 5 slangen te gelijk het vuur te bestrijden. De daken en ramen van omliggende panden, meest pakhuizen, geraakten door de felle hitte ook in brand, doch de brandweer wist het vuur op de bedreigde plaatsen spoedig te blusschen. In het hoofdgebouw lagen groote voorraden ruwe tabak en kisten sigaren opgestapeld, ter wijl de twee aangrenzende pakhuizen, nos. 109 en 119, eveneens in gebruik zijn voor den opslag van tabak. Het hoofdgebouw is tot den grond toe afge brand. Slechts de naakte muren en brokken van den voorgevel zijn blijven staan. Omstreeks 6 uur had de brandweer het vuur onder den knie, maar den géheelen ochtend moest nog water op de brandende en smeulende puin- hoopen worden geworpen. De bewoners van de Zijlstraat en daarin uit komende hofjes en gangetjes waren door den schrik bevangen en hun woningen ontvlucht. Gelukkig is de brand niet naar den kant van de Zijlstraat overgeslagen, zoodat deze men- schen geen materieele schade lijden. De burgemeester, de heer A. J. Gijsen, bracht een bezoek aan het terrein van den brand, ten einde zich van den omvang van de ramp op de hoogte te stellen. Er waren veel nieuwsgierigen op de been, die zich meerendeels in de Konijnenbuurt hadden opgesteld, waar men een prachtig gezicht op den brand had. De oorzaak van den brand is onbekend. Gis teravond om 6 uur zijn de buitendeuren door een der bazen gesloten, terwijl er van onraad toen niets te bespeuren was. De fabrieksgebouwen en inventaris, zoomede de in die panden opgeslagen tabak en sigaren behoorden aan de fa. Rakemann en Schuyer, kantoor houdende Wijnhaven no. 62 te Rotter dam. De firma kon hedenochtend nog niet precies opgeven voor welk bedrag alles verzekerd is. Zij deelde ons mede, dat de verzekering bij verschillende assurantie-maatschappijen is on dergebracht. Deskundigen schatten de schade op ver over de 5 ton. Bloemententoonstelling Schiedam. De moeilijkheid om eene geschikte zaal te verkrijgen voor het houden van een bloemen tentoonstelling is opgelost. Het bestuur van de Ambachtschool heeft zich op verzoek bereid verklaard om alle mogelijke medewerking te verleenen. De tentoonstelling kan daardoor plaats hebben in één der zalen van de Ambachtschool, ingang van Smalevelt- straat. De Ambachtschool zal dan wat decoratie- werk inzenden en doen zien hoe bloemenmotie- ven én gestyleerde bladvormen, ontleend worden aan de natuur en verwerkt worden in schilder werk. De tentoonstelling zal gehouden worden in de volgende week en wel van Woensdag tot Zaterdagmiddag. UIT ROTTERDAM. Het vraagstuk der oeverver- verbindingen en de Kamer van Koophandel. Het „Rotterd. Nwsbl." schrijft Door den achturigen arbeidsdag is het vraag stuk tot verbetering der oeververbindingen meer dan ooit urgent geworden. Onze Rotterdamsche cargadoors verzenden tegenwoordig hun goede ren reeds ten deele per spoor van de IJsel- en Lekhaven naar de Maashaven, omdat zulks, ondanks de ermee verbonden moeilijkheden, vlugger, althans zekerder gaat dan per sleeper. De minste stagnatie brengt mee, dat deze er met zijn vracht niet komt binnen de arbeidsuren. Moet de man b.v. voor de Koningshavenbrug wachten, en onderstelt hij daardoor niet meer binnen den werktijd zijn vracht te kunnen bezorgen, dan keert hij om, rijdt naar den stal, en vandaar uit rijdt hij er den volgenden morgen mee naar de plaats van bestemming, met de kans natuurlijk weer door een brug te worden opge houden. Wat zoo iets aan tijdverlies en loonver lies kost, laat zich denken, en zoo worden thans heel wat goederen van den eenen naar den an deren oever per spoor over de Maas gebracht. Wijst dat toch wel op de groei van ons haven gebied, en zal dit soort goederenvervoer zeker moeten worden aangemoedigd om onze straten te ontlasten van onnoodig zwaar vrachtverkeer men voelt tegelijk dat het te weinig soepel is en in vele gevallen hoogstens een nood maatregel. Vandaar dat in reederskringen een nieuwe breede, zooveel mogelijk westelijke rivierover gang als een dringende noodzakelijkheid wordt gevoeld. Weshalve de Kamer van Koophandel zich met ongewone scherpte, uitgesproken heeft tegen het voorstel van Burg. en Weth., dat met de naar het Westen verplaatste havencentra niet rekent. P. W. heeft echter onlangs nieuwe verkeers- stellingen gedaan om het van alle kanten aange vochten plan te verdedigen, wat op 6 October a.s. door den heer Burgdorfer en zijn staf in de Kamer Van Koophandel zal plaats hebben. Het vraagstuk, dat dezen zomer ingeslapen leek, begint dus weer actueel te worden UIT VLAARDINGEN. In de stoomkuiperij van den heer C. van Toor te Vlaardingen heeft de fabrieksbaas, een broer van den fabrikant, den 16-jarigen Knoester, bij wijze van grap onder een stoommuts geplaatst welke daarop werd neergelaten. De baas moet hebben gemeend, dat geen stoomtoevoer kon plaats hebben, en heeft zich eenige oogenblikken verwijderd. Toen eenigen tijd daarna de stoom muts werd opgehaald bleek wel degelijk dat toevoer van stoom plaats had. De jongen liep niet alleen uitwendige brandwonden op, maar heeft ook door inademing inwendig zich zoodanig verbrand, dat hij na eenige uren lijden aan de gevolgen is overleden. Tegen den fabrieksbaas is een vervolging ingesteld. L1TRUEN-JENEVER. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur, Wilt U s.v.p. het volgende plaatsen Ik lees zoo juist, dat een ongeorganiseerde bakker te Middelburg den prijs van het brood tot 18 cent had verlaagd en als gevolg daarvan, de georganiseerde bakkers den prijs van 22 op 18 cent hebben teruggebracht. Dit bracht mij op het denkbeeld om door Uw blad de aandacht eens te vestigen op de groote prijsdaling van tarwe in de laatste 2 maanden. Het volgende overzicht zal voldoende zijn om te bewijzen, dat het niet uitkomt den broodprijs onveranderd te handhaven. Aangeboden te Rotterdam, wagonvrij, pr. 100K.G. Zeeuwsche tarwe: 1 Augs. 20.-7-8 Augs. 19.7515 Augs. 18.75; 22 Augs. 18.75 I Sept. 18.50 8 Sept. 17.15; 18 Sept. 17.25 22 Sept. 16.25 29 Sept. 15.50. Een daling dus van 22l/t of haast 1/4 van den prijs. Rogge liep eveneens van20.op 15.- terug. Zie, mijnheer de Redacteur, dat de bakkers gaarne in ettelijke jaren rijk worden begrijp ik, maar dat ook Coöperatie daaraan schijnt mede te werken, begrijp ik niet. Of zit dat ook al in de organisatie Met dank voor de plaatsing T. Gemengd Nieuws. Moordaanslag. Te Culemborg heeft bij een burentwist de 23-jarige blikslager v.Z. zijn buurman v.H. met een knipmes een steek in den rug toegebracht, waarbij vermoedelijk de lin kerlong is geraakt. Door de recherche is de dader, die een volledige bekentenis aflegde, in zijn wo ning aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht.terwijl het mes in beslag genomen is Dr. H. C. Bonhof verleende geneeskundige hulp. De toestand van den getroffene is ernstig. (Cor. bur.) De. rijkste man van Japan ver moord. Een Reuter-telegram uit Tokio aan de „Times" meldt, dat de rijkste man van Japan, de z.g.n. Japansche Rockefeller de heer Zenjiro Yasuda den 29sten September door een indi vidu op zijn villa te Oiso vermoord is. De moor denaar pleegde daarna zelfmoord. De vermoorde was in 1838 te Toyamaken ge boren, en was van zeer bescheiden afkomst. Hij stichtte verscheidene banken, en financieerde verschillende ondernemingen op handelsbouw- en verzekeringsgebied. Een tijd lang is hij lid van het Japansche Hoogerhuis geweest. Zijn zoons en schoonzoons zijn in zijn firma opgeno men, en vormen een van de rijkste families van Japan. Burgerlijke Stand. Geboren: Sept. 28. Gijsbert, z. v. J. W. van Steenis en S. Tanis, Van der Elststraat. Roelof, z. v. H. Ottens en H. Pinkster, Groenen dal. Clara Theresia, d. v. P. Immerzeel en J. H. Koevermans, Maasdamschestraat. 29. Maaijke, d. v. A. P. Domenie en B. Louter, Baan. Leendert, z. v. C. Koenderman en J. M. Tin tel, Oude Kerkhof. Frederik Adolf z. v. F. A. Geijp en J. J. de Bruin, Hoogstraat. Gehuw dSept. 29. P. van den Bos, 25 j. en J. II. Stek 27 j. H. Bijloo 26 j. en M. van Os 25 j. A. Kerssemeyer 34 j. en H. Kronenberg 24 j. G. S. van Passen 23 j. eg J. M. P. Rademakers 19 j. M. G. de Romph 29 j. en W. Plomp 32 j. D. Ooijkaas 24 j. en C. W. van Dijk 23 j. J. van Zwienen 29 j. en A. Kans 22 j. J. Berkhout 35 j. en M. L. Leenders 30 j. Ondertrouwd: Sept. 29. Z. M. Kolmey- er 25 j. en H. M. Kohsuit 18 j. F. K. van der Knaap 23 j. en M. M. van Schendelen 23 j. K. Lems 58 j. en E. de Zanger 54 j. P. Harteveld 28 j. en J. H. Jansson 24 j. J. Dinkelaar 25 j. en J. H. van Put 23 j. C. van der Vlugt 25 j. en C. J. E. Coster 21 j. J. Verhoev 24 j. en M. van Gulik 19 j. J. P. C. van Vonderen 57 j. en M. G. Voorwaldt 53 j. Ov erleden: Sept. 29. Eva Baijens, oud 62 j. en 8 mnd. echtgenoote van Johannes Cas par Norenburg, Singel. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Scheepvaart. Hoogwater te Heek van Heitaai. 1 Oct. v.m. 1.29, n.m. 1.58. 2 Oct. v.m. 2.12, n.m. 2.38. 3 Oct. v.m. 2.55, n.m. 3.23. 4 Oct. v.m. 3.37, n.m. 4.03. 5 Oct. v.m. 4.28, n.m. 4.48. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 minu ten later. SCHIEDAM, 30 September. Aangekomen s.s. „Radja", kapt. J. Broekma, van Yokohama via Rotterdam geladen met 946 tons soijaboon- olie, voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminaha ven alhier. SCHIEDAM, 30 September, Vertrokken Enbelsch s.s. „Prinz Ludwig," kapt. A. Cameron, met stukgoederen naar Rotterdam. SCHIEDAM 1 October. Gedurende den maand September kwamen alhier binnen 14 stoom- en 4 zeilschepen, tegen 9 stoom-, 1 zeelichter, 6 zeilschepen, 1 zeesleepboot en het groote dok in September 1920. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Scjhied. Spoelingvereeniging". Heden f 3.10 per ketel. Advertentiën. Directie G. S. MONTFOORT. Vendumeester J. M. VOORHUIJZEN. Op Donderdag, 6 October a.s. voormiddags half 10 uur, zul len in genoemd Vendulokaal, ingang Westvest, publiek con tant worden verkocht diverse meubilaire goederen, waaronderantieke secretaire hoekkastlinnenkasttafels ledikanten beddengoed schil derijen spiegels glas- verlakt en aardewerk alsmede de niet geloste panden over Januari 1921 in de Schied. Part. Bank van leening bestaande uitnieu we en gedragen boven en onder kleederen schoenwerk dekens karpettenhuishoudelijke ar tikelen; gouden en zilveren wer ken enz. Daags te voren te zien van 1 tot 5 uur, op welken dag ook nog goederen kunnen worden bijgebracht 's morgens tusschen 8 en 12 uur; op verzoek worden dezelve afgehaald. Opgaven daartoe uitsluitend ten kantore Lange Kerkstraat 33, telefoon no. 112 en 579 of sigarenmagazijn Hoogstraat 121. 6159-36 Heden begint de nieuwe Jaargang per 3 maanden f 1.62V2 week f0.12x/2 met iedere maand gratis Romanbijlage. 6128 15 Abonneert U hierop bij Inbinden van Tijdschriften met en zonder prachtband ge schiedt solide vlug en goedkoop. Adverteert in de 6166 20 Diamanten Ringen vanaf f 13.50, (keurige modellen). Diamanten Hangers en Colliers f22.—. Eigen fabrikaat, daarom zonder concurrentie. SPECIAAL adres voor verzetten van Juweelen. Ontwerpen kosteloos. Nieuwe Binnenweg 216, bij den 's-Gravendijkwal, ROTTERD AAI. 6160—30 (Buiten verantwoordelijkheid er Keda;nej, W' Van ingezonden stukken ook al worden ni> t gepïa ttst wn rilt tie Vox.»'» met t r u k g «- g •- «- n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6