laste van de gemeente komen. Deze rentebetaling wordt berekend naar de geschatte waarde van het door het schoolbestuur met eigen middelen gesticht schoolgebouw. Door het bmden van de taxatie aan de voorafgaande koninklijke machtiging kan althans de rentebetaling gedu rende zekeren tijd worden uitgesteld en aldus zij het ook indirect het buiten oorzaak bouwen van bijzondere scholen volgens reeds in 1920 ingediende plannen worden voorkomen. Met het oog fop den in art. 1 gestelden datum is bepaald, dat de wet in werking zal treden op den dag van hare afkondiging. Het Nederlandsehe erediet aan Duitsehland. Men seint aandeN.R.Cri. uitFrankfort a.d.Main De couranten bevatten den laatsten tijd her haaldelijk berichten overmogelijkeveranderingvn in de bekende Duitsch-Nederlandsche crediet- overeenkorrist. Ik had daarom met een der Duitsche directeuren der Treuhandgesell- schaft over de credietovereenkomst een onder houd. Hem was van een wijziging niets be kend hij schreef de geruchten toe aan pogingen van Duitschen kant om het ongebruikte deel van het levensmiddelencrediet ten bedrage van ongeveer 30 milloen voor andere doeleinden dan den aankoop van levensmiddelen vrij te maken. Deze pogingen zijn mislukt. Van het erediet was betrekkelijk weinig gebruik gemaakt, waarschijnlijk aangezien wissels bij de Duitsche banken zoo gemakkelijk verkrijgbaar zijn. Niettemin is het standpunt, dat de Duitsche in dustrie inneemt, onverstandig, aangezien de kosten bij de Treuhandgesellschaft ongeveer 1 Va Pct- geringer zijn. Een bezwaar was echter de lange tijd, welke Nederland telkens noodig had om het geld ter beschikking te stellen. Na de aanvraag van de Treuhandgesellschaft ver liepen vaak tien dagen, alvorens laatstgenoemde over het geld kon beschikken. Deze bureaucratische gang bemoeilijkt de zaken. Den laatsten tijd schijnt de industrie echter meer geneigd om van het erediet gebruik te maken. gen reeds meer dan 800 millioen per jaar gehe ven uit een belastbaar inkomen van ruim 2 milliard dat maakt dus ongeveer 40 pet. uit. Het nationaal inkomen is sterk achteruit gaande, terwijl de stijging der uitgaven blijft aanhouden. Als resultaat van de besprekingen werd in de algemeene vergadering met algemeene stem men een desbetreffende motie aangenomen. Genoemd hoofdbestuur verzoekt nu den bei den kamers in het adres met den meesten aandrang haar medewerking te verleenen door alle maatregelen, die tot doeltreffende bezui niging op de Rijksuitgaven kunnen leiden. De motie, bovenbedoeld, is eveneens in een adres ter kennis gebracht van de colleges van Provinciale Staten in de onderscheiden provin ciën. Daarbij spreekt het hoofdbestuur het ver trouwen uit, dat, gezien den ernst van den toestand, ook door die colleges met den drin genden eisch van zuinigheid rekening zal worden gehouden, door in het algemeen slechts toestemming te verleenen tot die uit-gaven, welke strikt noodzakelijk zijn en voorts te bevorderen, dat bij de besteding der provinciale gelden het grootst mogelijke nuttig effect worde bereikt bij zoo gering mogelijke kosten. weg no. 17 is thans door bijtrekking in een fraaie lunchroom en tevens foyer voor het Prinses- Theater herschapen. Het intervieuw ziet er keurig uit. Gezellige rieten meubelen, fraaie verlichting in een woord een lunchroom 1ste klas. Prima consumptie is daar hoofdvereischten en zeer goede muziek zal zeker de gezelligheid verhoogen. Voor velen wachtende tramreizigers een ware uitkomst in het koude jaargetijde. Gemenyd Nieuws. De aardappel-uitvoer. De Deensche regeering heeft indertijd een commissie in het leven geroepen, welke het toe- zich ten controle heeft over den uitvoer van Deensche aardappelen naar het buitenland. Naar wij vernemen, bestaat ook bij de Neder landsehe regeering het plan binnenkort zulk een controle van Staatswege in te stellen. In dien onze regeering zoo ver mocht gaan als de Deensche bepalingen betreffende den uitvoer van aardappelen, zullen de exporteurs binnen kort wederom als gedurende den oorlog concen- ten voor uitvoer bij het Ministerie van Land bouw, Wijverheid en Handel moeten aanvragen (Tel.) De nieuwe Duitsche gezant. Wolff seint uit Berlijn De aan het Departement van Buitenland- sche Zaken te Berlijn verbonden gezant, Frei- herr von Lucius von Stoedten, is tot gezant al hier benoemd De heer von Lucius zal dezer dagen iiWDen Haag aankomen. Sluiting van de fabrieken in Twente Als de arbeiders der firma Ten Hoopen en ZnteNeedeop 15 dezer het werk niet hebben hervat, zal de Bond van Confectieondcrnemingen in en buiten Twente op dien datum de aange sloten fabrieken sluiten. Electrische tramnet voor de Veluwe. Door het voorloopig comité, bestaande uit de heeren J. L. J. B. Baron Sweerts de Landas, burgemeester van Epe, Jhr. L. F. Teixeira de Mattos c.i., wethouder van O. W. van Apeldoorn, Copperus Buma te Elspeet en J. F. Wegener, lid der Pr. Staten en raadslid te l'welloo, dat zich bezighoudt met de voorbereiding van plannen voor den aanleg van een locaalspoorwegverbin- ding van Deventer via Epe naar Elburg, werd ten gemeentehuize te Apeldoorn vergaderd. Op die vergadering waren genoodigd de vertegenwoor digers van alle gemeenten, welke bij de bespre king van de plannen voor den aanleg van een tramnet over de Veluwe geinteresseerd zijn, de gemeenten Deventer, Apeldoorn, Epe, Arnhem, Ede, Elburg, Harderwijk, Nijkerk en Amersfoort. In de vergadering werd voornamelijk onder de oogen gezien de vraag om alle partieele plannen voor spoor- en tramaanleg op de Veluwe tot een groot plan te vereenigen, en zulks mede naar aanleiding van een ministrieel schrij ven, dat de aandacht van het comité vestigde op de mogelijkheid van een electrische trambverbin- ding. Een Belgische maatschappij voor electrici- teitswerken heeft zich alreeds bereid verklaard gratis de plannen voor een tramnet over de Ve luwe uit te werken, en deDuitsche firma Siemens^ ochuckert is daartoe eveneens geneigd. Toch zal worden overwogen of hetzelfde zal kunnen ge daan worden door de Provinciale Geldersche E- lectriciteitsmaatschappij. In verband hiermede, werd met algemeene stemmen besloten een definitief comité te be noemen. In dit comité hebben behalve de leden van het voorloopig comité thans zitting: Mr. S. J. R. de Monchy, Jhr. T. A. M. A. Humalda van Eysinga en Mr. Dr. C. O. Ph. Baron Croutz, resp. burgemeesters van Arnhem. Deventer en Ede. Dit comité zal zich tot de gemeenteraden van de belanghebbende gemeenten wenden met verzoek een kleine bijdrage van 1 of 2 per 1000 inwoners te verstrekken ter bestrijding van de voorloopige uitgaven. Spoorwegongeval bij Nijeveen. De laatste goederentrein van Leeuwarden bevond zich omstreeks elf uur in de nabij heid van Nijeveen. De verbinding tusschen twee wagons schijnt defect te zijn geraakt, waarvan de oorzaak tot nu toe nog onbekend is. Het voor ste gedeelte, het kleinste, reed door. Het achter ste gedeelte, dat grooter was, raakte iets achter, doch had nog een vrij snelle vaart. Te Nijeveen moest de trein stoppen. Het voorste gedeelte was nauwelijks tot stilstand gebracht, of het achterste gedeelte reed er bovenop. Zeven wagons vlogen uit de rails en raakten van de lijn. Een wagon met zes koeien, toebehoorende aan den heer Laan te Heerenveen, kwam omge- keert in een droge sloot terechtdaar bovenop een wagon met huismeubelen. Van de andere wagons, ook van die, welke in de rails zijn blijven staan, zijn de achter- en voorschotten ingedrukt. Van een tweede veewagen, met koeien van denzelfden eigenaar^ is het achterste gedeelte totaal vernield. De koeien bleven ongedeerd. De remmer van het achterste gedeelte werd gewond en verbonden in het huis van den statinschef. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Nog in den afgeloopen nacht is onmiddellijk met het opruimingswerk een aanvang gemaakt. Eerst werd de wagon met koeien in de droge sloot on derzocht, waarbij bleek dat slechts een koe ge dood werd, een andere vrij ernstig gewond. De overige beesten hadden schrammen en builen opgeloopen. Een andere wagon met veldvruch ten is ook gedeeltelijk vernield. De aardappelen en rapen lagen over den spoorweg verspreid. Hedenmorgen reden de treinen, ook die naar Leeuwarden, tot op de plaats des onheils. Daar moest worden overgestapt. Gistermiddag hoop te men den weg weer vrij te hebben. W o n d e r 1 ij k goed a f g e 1 o op e n. Donderdagmiddag, terwijl drie aaneengekop- pelde locomotieven den op afstand bedienden overweg nabijwachtpost37teUdenpasseerden,liep plots het 20 maanden oude dochtertje van den in de nabijheid wonenden landbouwer onder de afsluitboomen door de spoor baan op. Het kind werd door de voorste loco motief gegrepen en tusschen de rails gesmeten, waarna de drie locomotieven in flinke vaart, over het kind gingen. Bewusteloos opgenomen kwam het echter spoedig bij en bleek, het slechts een wondje aan het achterhoofd te hebben. Het op de locomotief dienstdiende personeel schijnt van het ongeval niets bemerkt te hebben daar doorgereden werd. dat zij ongeveer een paniek-stemming onder de winkeliers en handelaren in de grootere en klei nere grensplaatsen van Limburg veroorzaakt. Er zijn winkeliers, die zaken bezitten, welke 70 a 80,000 hebben gekost en die thans geen 3 per week ontvangen. Alles koopt in Duitseh land tot zelfs gemeentebesturen bestellen school meubelen bij Duitsche firma's. Te Heerlen is het zoo sterk, dat Duitschers met groote zakken gewapend de huizen afloopen om reparaties voor schoenwerk zij doen dit werk tegen belachelijk lage prijzen. In de meeste Limburgsche plaat sen staat de kleinhandel dan ook geheel stil. Allerlei artikelen voor dagelijksch gebruik wor den nog slechts in Duitsehland gekocht. In Venlo bestaan schoenwinkels, die in de afgeloopen week geen cent hebben ontvangen. Schoenen meubels, ijzerwaren, bontwerken, porcelein, glas- en aar dewerk, confectie-artikelen enz worden met groo te hoeveelheden in Duitsehland ingekocht, zop- dat de winkeliers in deze streken zoo goed als niets te doen hebben. En het ergste is dit: Als de winkeliers zelf Duitsche goederen inkoopen, wordt hun de mark ad 10 cent berekend, terwijl de particulieren hun marken tegen den gewonen marktprijs betalen. Tegen die concurrentie is geen enkele zaak bestand en het is dus begrij pelijk, dat op het laatste middenstandscongres te Roermond eenige congressisten deze zaak ern stig onder het oog wenschten te zien. Men meen de deze zaak bij de rondvraag ter sprake te bren gen, daar mr. Heringa, de vertegenwoordiger van den minister van landbouw, te kennen gaf reeds voor het einde van het congres te moeten vertrek ken, vroegen eenige middenstanders den heer Heringa een onderhoud, hetwelk werd verleend. De heer Plussé uit Maastricht, Van Wersch uit Heerlen en Koops uit Venlo braehle dit onder werp bij den heer Heringa ter sprake, die echter te kennen gaf, dat deze kwestie niet tot zijn de partement behoorde. De heer Heringa gaf echter in overweging minister Ruys hiervoor in den arm nemen, die als Limburger, beter dan w'e ook, in staat zou zijn den precairen toestand, waarin de middenstand in Limburg verkeert, te begrijpen. Met dit advies gewapend bracht men deze zaak vervolgens op het congres ter sprake, alwaar de voorzitter in overweging gaf deze zaak bij den Middenstandsraad aanhangig te maken. Men wees er hem echter op, dat dit veel te lang zou duren en dat een zeer spoedige en krach tige actie zeer noodzakelijk is. Toen werd de idee geopperd bij minister Ruys ter audiëntie te gaan en dit idéé vond de vol maakte instemming van het congres. Men besloot den minister er op te wijzen, dat een toestand als momenteel heerscht in Limburg zeer dringend verandering behoeft, indien de ge- heele middenstand niet onvermijdelijk ten gron de wil worden gericht. Den minister zal worden in overweging gegeven den invoer uit Duitseh land geheel te verbieden van alle goederen, wc ke niet door een of andere invoervergunning afgegeven door een Nederlandsehe autoriteit zijn gedekt. Ook het bestuur van de Federatie van R. K. Middenstandsbonden zal met hetzelfde verzoek zich tot den minister wenden. Uit de Mijnstreek. Geen staking. Het hoofdbestuur van den Christelijken Mijn- werkersbond heeft zijn zienswijze over de aan hangige loonverlaging in een brief aan den mo dernen Nederlandschen Bond uiteengezet. Wij betreuren het, zoo heet het in dit schrijven o.m. dat in dezen tijd, nu de duurte z8ch nog in sterke mate doet gevoelen,de loonen naar bene den wordengedrukt.Gezienechterdenoogenblikke- lijken toestandvan de mijnindustrieoverdegeheele wereld zouden wij het in de gegeven omstandig heden onverantwoordelijk achten, thans voor dezen loonaftrek een staking te proclameeren. Daarmede zou ellende komen in de mijn streek over talrijke gezinnen en" onze organi saties zouden worden geknakt juist op een tijd stip, dat wij deze in andere omstandigheden misschien beter konden gebruiken. In het schrijven wordt ten slotte bij den modernen bond aangedrongen, om de nieuwe arbeidsovereenkomst te teekenen. Naar nader wordt gemeld is het intusschen thans reeds zeker, dat van een neerleggen van den arbeid niets zal komen. De beide groote organisa ties, de Nederlandsehe en de Christelijke Bond kunnen buiten elkander, gezien de machtsverhou ding, niets doen. Daar de Christelijke thans beslo ten heeft de arbeids- en loonregeling te aanvaar den, is het nemen van scherpe maatregelen door de andere bonden ondoenlijk. Bezuiniging. Naar wordt bericht heeft het hoofdbestuur der Nederlandsehe Maatschappij voor Nijver heid en Handel (voorheen Maatschappij van Nijverheid) dezer dagen een adres gericht tot de beide Kamers, der Staten-Generaal, waarin t de jongste algemeene vergadering dier maatschappij, op 24 en 25 Juni j.l. te Haarlem gehouden memoreert. Bij die bespreking werd o.m. aangevoerd, dat de thans ten behoeve van Rijk provinciën en gemeenten geheven belastingen reeds tot zoo aanzienlijke hoogte zijn opgevoerd, dat zij voor tal van ondernemingen besparing en kapi taalvorming onmogelijk maken. Volgens een ge maakte berekening wordt in totaal aan belastin- Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags: kinderkous, kinderborstrok. Bij vinders 14 houten palen, fa. v.d. Kuy v.d. Ree, Maasdijkdamesportemonnaie met inh. A. Schaefer, Oosterstraat 54 kinderschoen, A. Gouka, Hoogstraatbeurs met inh. Z. v.d. Tas, Rott. dijk 172 kinderportemonnaie met inh. B. de Bruyn, Dwarstraat 56 papieren geld, P. Van Braay, Nieuwsticht M. 14 kindermuts D. Koppejan, Hoofdstraat 73/4; oorknopje, Wed. Lavende, PloegStraat 25 kinderschoen, Sterk, Hoofdstraat (voorm. Politiepost) idem, W. Blok, L. Singelstraat 7 idem, B. Dekker Plein Eendragt 19 katoen, T. Versloot, Broers- veld 48/1; kinderschoen, A. Bakkes, St. Liduina- straat 13 ketting met medaille, Pols, St. Li- duinagestichtpoppetje, C. Zuidgeest, L. Coster- straat 48 stempel, Rooijers, Rott. dijk 170. Zaterdagmiddag is door de recherche alhier, te Amsterdam aangehouden en naar hier overgebracht de twee Schiedam mer C.R. en A.v.d.G., wier opsporing was ver zocht wegens diefstal van autobanden, 't virig jaar gepleegd. Tevens bracht de politie te Os naar hier over den machinist J. Ch. L.E., verdacht van dief stal van 10 en een winterjas. Na te zijn verbaliseerd werden ze alle drie op vrije voeten gesteld. Auto ongeluk. Vrijdagavond heeft nabij Maarn een auto-ongeluk plaats gehad. De heer de Visser, zoon van den Minister van Onderwijs,met zijn autovan de richting Amersfort komend, reed tegen een steen, zoodat de auto kantelde en draaiende om zijn lengteas tegen eenige boomen langs den weg terecht kwam. De heer de Visser werd zwaar gewond. Zijn metgezel kwam er beter af. Per auto werden ze naar Doorn vervoerd, van waar de heer de Visser naar Utrecht werd getransporteerd. De auto was geheel vernield. (Tel.) De' diefstal b ij de Amsterdam- s c h e bank. Eenige dagen geleden maak ten wij melding van het feit, dat een ontslagen beambte van de Amsterdamsche bank deze in stelling had opgelicht voor 26.000 en wel met een cheque welke hij zoek maakte en later door een vriend deed innen. Zaterdagmorgen heeft de politie van het bureau Singel de mededeeling ontvangen, dat de politie te Leipzig aldaar de beide personen lieeft aan gehouden. Inspecteur Modderman zal naar Leipzig reizen om een nader onderzoek in te stellen. Inbraak. Vrijdagnacht is ingebroken in den winkel in mode-arikelen van den heer J.N.T. op de Hoogstraat te R'dam. Met behulp van val- sche sleutels heeft men zich van de zijde der Mo lenaarsstraat toegang verschaft. Uit een open gebroken schrijfbureau is een bedrag van 2900 gestolen. Verboden invoer. Wegens fraudileu- zen invoer van ruim 2000 zilveren marken, werd te Kerkrade aangehouden een Duitscher. De man had het geld op het lichaam verborgen Het zilvergeld werd in beslag genomen en de man in arrest gesteld. Een bijenpark. In de gemeente Rolde nabij het Balloërveld zal een bijenpark worden aangelegd. Zaterdagavond half tien reed L.G., wonende aan de Baan, op den Rotterdam- schendijk ter hoogte van het Roode Hek met zijn wagen tegen een paal, met 't gevolg dat de boomen van den wagen braken. Door Men schok viel G. van den bok en kwam onder 't paard te recht, dat geschrokken hem een trap op 't ge zicht en aan de hand toebracht. Verbonden door dr. ElsevierDom werd 1iij per politie-brancard naar zijn woning vervoerd. UIT ROTTERDAM. Prinses-Theater. Bij de Directie van het Prinses-Theater is een plan gerijpt en tevens ten uitvoer gebracht, dat velen zullen toejuichen. De naastgelegen winkel van het Prinses Theater aan de Schiedamsche Ongelukken. Te Alphen aan den Rijn kwam zekere B. per rijwiel, voor een rijtuig wil lende uitwijken, door het schrikken van het paard in botsing met den wagen. In levensge vaarlijken toestand werd de man naar het zie kenhuis te Leiden overgebracht. In Staatsmijn „Wilhelmina" te Terwinse- jen, kwam de mijnwerker L., uit Valken burg onder afvallend gesteente de ongelukkige was oogenblikkelijk dood. Ernstige brand. Vrijdagavond is te Til burg brand ontstaan in de bontweverij van de firma K. aan het Groeseind. Het groote magazijn met den geheelen voorraad stoffen brandde geheel uit. De oorzaak is onbekend. Assuran tie op beurspolis dekt de vrij aanzienlijke schade. t M o o i e weer. Aan hét Roki%en op het Weesperplein te A'dam kan men een zonderlinge speling der natuur waarnemen, namelijk, dat de kastanjeboomen niet alleen nieuw blad krijgen, doch evenals in het voorjaar in bloei komen, alsof de zomer nog aanvangen moet. Onder Hillegom en Lisse worden ook weer bloeiende crocusvelden waargenomen. De Duitsche invoer in L'mburg We lezen in de N. Venlosche Crt." De invoer van Duitsche artikelen van allerlei aard heeft momenteel in Limburg zulk een hoogte bereikt Diefstal v a n ƒ10. 0 0 0. Een kantoor bediende der Twentsche Bank te Amsterdam trok reeds sinds eenigen tijd de aandacht door zijn hooge verteringen. Hij reed veel in auto's en leefde ver „boven z'n stand". Eenige maanden geleden waren 10.000 spoorloos uit de kas ver dwenen. In verband hiermede is de bediende ge arresteerd. De politie doet onderzoek. Tal van getuigen worden momenteel gehoord. In verband met den diefstal van 10.000 ten nadeele van de Twentsche bank meldt men nader dat het jonge mensch, dat banklooper was, op zekeren dag verschillende groote geldsommen had te innen. Een dezer bedragen beliep tien mille. Bij het afrekenen behield de looper dit bedrag in zijn tasch en was van plan, voor 't geval de kassier iets merkte te zeggen, dat het geld per abuis in de portefeuille was achter ge bleven. De kassier echter ontdekte door de druk te niets en de dief behield het geld. Hij maakte hier van goede sier. Alras had de politie een en ander in de gaten. Een maand lang hielden inspecteur Joosten en de recher cheur Slijkhuis zich met de affaire bezig. De jonge man sloeg veel geld stuk zoo verteerde hij op één Zaterdagavond in een café honderd tachtig gulden. Hedenmorgen nu werd hij ge arresteerd. De politie mocht de voldoening sma ken nog een bedrag van ƒ6000 te redden. Eerst ontkende de kaslooperte slotte viel hij echter door de mand. Gloeilampen: Het Gem. Electriciteits- bedrijf te Amsterdam stelt thans electrische lampen van 100 kaars z.g. */rwattlampen be schikbaar tegen 1.50 per stuk, terwijl thans de prijs 2.85 bedraagt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2