DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 4 October 1921. No. 13153. Bureau KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. - postbus 39. Advertentiën: 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent 3 maal onnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bnitenlandseh Nieuws. RUSLAND. In verband met de bijeenkomst van de Inter nationale Commissie voor de steunverleening aan de Russische hongergebieden, welke Donderdag a.s. te Brussel zal plaats hebben, zijn verschil lende regeeringsdepartementen te Londen bezig lijsten op te maken van de oorlogsvoorraden, welke de Britsche regeering bereid is af te staan voor de Russische hongergebiedén. Een aan zienlijke voorraad voedingsmiddelen, kleeding en medicamenten zal voor dit doel worden af gestaan en het is mogelijk, dat ook eenige au tomobielen ter beschikking zullen worden ge steld. Het is het bijzonder verlangen van de Brit sche regeering, dat andere naties, die eveneens de beschikking hebben over oorlogsvoorraden, een zelfde politiek zullen volgen. Waarschijn lijk zullen de goederen ter beschikking wor den gesteld van het bestuur der Roode Kruis- vereenigingen. Roemenië zal op de conferentie te Brussel vertegenwoordigd worden door zijn gezant te Londen. waarlangs hij hoopt dit vraagstuk op te lossen. De correspondenten der dagbladen vernemen, dat de bijeenkomst te Gairloch uit en ter na alle kanten van het 'vraagstuk van den koophandel heeft besproken en dat een groot deel der bespre kingen gewijd was aan zaken van groote inter nationale politieke beteekenis. FRANKRIJK. Te Straatsburg is onder voorzitterschap van den commissaris-generaal van Elzas-Lotharingen een bijeenkomst gehouden waarin besloten is er bij de Fransche regeering op aan te dringen, om uit militair oogpunt een basis te scheppen van waaruit in den kortst mogelijken tijd troepen transporten naar den midden Rijn kunnen wor den gezonden. In het blad goed ingelicht, dan zou de regee ring willen voorstelen, het huidige stelsel van verkiezing te handhaven, met dien verstande, dat de leden niet meer om de 9 jaren, maar om de 4 jaar aftreden. HONGARIJE. De Hongaarsche regeering deelt in een ofi'ici- eele nota mede, dat West-Hongarije voor den 4en October zal worden ontruimd. ZWEDEN. De volledige uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer van den Rijksdag is thans bekend. De sociaal-democraten hebben gekregen 640.000 stemmen en 93 (in de vorige Kamer 75 zetels, de conservatieven 454.000 stemmen en 62 (71) zetels, de liberalen 332.000 stemmen en 41 (48) zetels, de boerenbond 185.000 stemmen en 21 (29) zetels, de links-socialisten en communisten samen 127.000 stemmen, de eersten 6 (5) zetels, de tweeden 7 (0). De burgerlij ke partijen hebben dus te zamen 24 zetels aan de socialisten en communisten verloren. DUITSCHLAND. Uit het memorandum van den Rijksminister van de schatkist over de tot einde Maait ge maakte kosten voor de Rijnlandbezetting blijkt, dat de Rijnland-commissie en haar gedelegeer den uit tezamen 1300 personen bestaat. Naast de Rijnland-commissie zijn er 84 Kres-gedele geerden, waarvan ieder over een staf van hulp officieren, secretarissen, tolken en ondergeschikt personeel beschikt. Voor salarissen, bureau-kosten, reis- en ver blijfkosten heeft de Rijnlandcommissie tot einde Maart geëischt en ontvangen: De Belgen 10.414.443 mark. de Franschen 56.887.891 mark en de Engelschen 33.092.934 mark. Voor de Britsche afdeeling der Rijnland commissie werd in Coblenz een hotel gerequireerd Voor de inrichting en de nieuwe centrale ver warming moesten 717.000 mark betaald woiden. Een bureau-chef van de Rijnland-commissie liet zich op kosten van het Duitsche rijk tot driemaal toe een nieuwe woning inrichten. Voor het onderbrengen van het Belgisch lid der Rijnland-commissie moest 470.000 mark betaald worden, alleen aan inrichtingskosten ENGELAND. Gister is de bespreking tusschen Lloyd George en de industrieele en finnncieele deskundigen te Gairloch geëindigd. De eerste minister keert heden naar Londen terug, doch zal een dag te Inverness overblijven om het eere-burgerschap der stad te ontvangen en een toespraak te houden over het op gang brengen van den handel en het verminderen der werkloosheid. Naar men Verzekert, is de' eerste minister voornemens in den breede de lijnen aan te geven 2 Nu trad Rodney nader en nam Daphne bij de hand en een glimlach vertoonde zich om de lippen der aanwezigen, toen de jonge man haar een weinig terzijde trok om vóór het diner eenige woorden met haar te wisselen, woorden totaal ongeschikt voor de ooren der anderen. ..MijHe mooie Daphne 1" sprak hij zacht, maar hartstochtelijk, zijn oogen gericht op het slanke meisje, dat de geheele wereldvoor hem uitmaakte Zijn hart zwol van blijden trots en hij zou graag op de kmën zijn neergezonken aan Daphne's voeten om den zilveren zoom van haar kleed te kussen. „Lieve Rodney," Ze glimlachte hem toe, een lieve verlegen glimlach, „vindt je dat ik er goed uitzie vanavond Dat ik je eer aan doe „Mij eer aandoen Je bent ver boven mij ver heven een lieflijke prinses." „Een arme prinses O, Rodney-lief, lk ben bang dat je ouders vinden dat je een heel dwaas huwelijk doet en dat doe je ook, heusch, want ik bezit geen sou, bedenk dat wel. Die armé papa, heeft slechts zijn pensioen en dat houdt mét zijn dood op." „Daphne, wees niet zoo dwaas, lieveling. Wat OPPER-SILE ZIE. De raad van den Volkenbond heeft nog twee vertegenwoordigers van de Duitsche Opper-Sile- zische vakvereenigingen te Genéve ontboden. De Poolsche volksraad te Beuthen heeft nog drie vertegenwoordigers, buiten de twee die er al heen waren, naar Genéve gezonden. Volgens de bladen zal de raad van den Volken bond Zaterdag of Zondag in staat zijn zijn advies over het Opper-Silezische vraagstuk aan den Oppersten Raad mee te deelen. GRIEKEN EN TURKEN. Generaal Doesmanis is benoemd tot chef van den Griekschen generalen staf. ALLERLEI. Zaterdag is te Triest een algemeene werk staking uitgebroken. De waterleiding en electri- sche centrales worden door soldaten op gang ge houden. Er zijn 6000 man troepen naar Triest ge stuurd. He gewezen Russische minister Kerensky is gister te Brussel aangekomen, waar hij ont vangen werd door den Belgischen minister van Justitie Van der Velde. De aanwezigheid van Kerensky te Brussel staat waarschijnlijk m verband met de a.s. conferentie over den hongers nood. Binnenland. Gemecntepersoneel. Het tweede deel van het rapport van de Staats commissie, ingesteld om te onderzoeken, welke bezoldiging moet worden genoten door de bur gemeesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten, zal naar de „Opr. Haarl. Crt." verneemt, in Februari verschijnen. Zooals men weet, bestaat deze Staatscommissie uit vier sub-commissies waarvan een het vraagstuk van het georganiseerd overleg be handelt. In die laatste commissieis met algemeene stemmen aangenomen, dat alleen de algemeen, landelijke bonden tot het georganiseerd overleg kunnen worden toegelaten. Grondwetsherziening. Naar de „Res.bode" verneemt, is de regeering voornemens, bij nota van wijziging een veran dering te brengen in het thans voorgestelde stel sel tot verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. De practische uitvoering van het in de memorie van antwoord nader ontvouwde stelsel moetopjzooveel bezwaren stuiten, dat het niet uitvoerbaar wordt geacht. Bezuiniging. Men verneemt dat in het voornemen van den minister van Oorlog ligt, om het bureel „Manda teering" (onderdeel, van de militaire administra tie van het leger) op te heffen. Door deze ophef fing zuilen de aldaar werkzaam zijnde officieren een luitenantkolonel, een kapitein en een luitenant van de militaire administratie, bene vens een aantal schrijvers overcompleet komen, waardoor een bezuiniging van ministens 30.000 per jaar wordt verkregen, terwijl geen enkel dienstbelang zich tegen deze opheffing verzet. De winkelsluiting. De eerste Nederlandsche Vereeniging van chocolaterie winkeliers „De Gacaoplant" zal zich in verband met den toestand waarin de komende wetgeving op de winkelsluiting den kleinen winkelier dreigt te plaatsen, gaan wij den aan de verkrijging van zooveel mogelijke vrijheid voor de chocolaterie-winkeliers. Men zal de regeering dringend vragen, 't werktijdenbesluit voor winkels en de ont worpen winkelsluitingswet op te schorten, voorts om eventueel het plaatselijk afwijken bij gemeen telijkeverordening op een beterenbasis te krijgen dan het nu bijvoorbeeld te 's-Gravenhage in de gemeentelijke verordening geschiedt, waardoor voor vele menschen steeds moeilijkheden met de politie ontstaan. Uitvoerrecht op petroleum. Het Haagsche Aneta-kantoor had naar aan leiding van de desbetreffende beursgeruchten ook Aneta's hoofdkantoor te Weltevreden ver zocht inlichtingen in te winnen inzake de uitvoerrechten op petroleum, waarop het volgende antwoord werd ontvangen: De Indische Regeering overweegt inderdaad ver vanging van uitvoerrechten op petroleum. Tweede Kamer vacatures. Gisteren zijn benoemd verklaard tot le den van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal: in de vacature, ontstaan doordien de heer L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst zijne benoeming ter vervanging van mr. J. B. L. C. C. Baron de Wijkersloot de Weerdesteyn, niet heeft aangenomen: de heer H. Th. Hoogveld, burge meester van Wehl en de vacature, ontstaan doordien de heer L. M. Hermans ontslag genomen heeftde heer H. J. van Braambeek te Zutphen. doet het er toe of je geld hebt of niet Ik bezit genoeg voor ons beiden en ikwil jou enkel jou. Verborgen achter hooge palmen als ze waren, waagde hij het zijn hand op haar arm te leggen en hij schrok, toen hij voelde hoe koud die was op dezen warmen Septemberavond. „Wat scheelt er aan, Daphne Waarom ril je zoo, lieve Zeg het mij." „Ikweet het niet."Haar stem beefde zonderling „Ik voel mij zoo zenuwachtig, het is zeker om dat ik je familievoor het eerst ontmoet met alle ooms en tantes. Wat zullen ze wel van mij den ken een meisje, dat hetgrootstegedeeltevanhaar haar leven doorgebracht in goedkoope badplaat sen op het vasteland, nu eens in akelige, benauw de achterbuurten, dan weer als papa's geluk zich keerde in mooie hotels, zooals dat waarin je ons aantrof in Ostende. O, ik heb een vreemd, soms een hard leven geleid, Rodney, en nu is het mij zoo vreemd te moede, te voelen dat mijn bootje eindelijk een Veilige haven is binnenge- loopen. Ze kwam dichter bij hem staan en hij hoorde hoe snel haar hart kloptedit was de eerste keer dat Daphne met bitterheid over haar ver leden sprak tegen hem. Het was natuurlijk een openbaar geheim dat kolonel Devereux een speler Was enRodney vroeg zich af of een paar leelijke dmgen, die men hem in Ostende omtrent den kolonel in het oor had gefluisterd, waarheid bevatten —verhalen, die hijverontwaardigd had aangehoord, zwerend dat hij er geen woord van De staking in de Amsterdamsclïe haven. Nader meldt men Ook de Scheepvaartvereeniging Noord heeft de havenarbeiders, die geen lid zijn van den Centralen bond van transportarbeiders en de Christelijke organisaties die niet bereid zijn, de met deze bonden getroffen regeling betreffende de havenarbeidersreserve te aanvaarden, opge roepen hun inschrijvingsbewijs in te leveren. Zij zouden dan, na in-ontvangst-neming van de hun toekomende volle gratificatie, niet langer in de havenarbeiderssreserve of als vaste arbei ders gehandhaafd blijven. Het gevolg van deze circulaire is gistermorgen geweest, dat een zeer groot aantal havenar beiders, aangesloten bij de federatie, in staking is gegaan. Het begon in de Houthaven, vandaar geloofde. „Daphne, je moogt niet meer over het verleden tobben. Je rnoet nu gelukkig worden 'daar zal ik voor zorgen." Hij sprak met mannelijke zekerheid, maar hij begon te beseffen hoe weinig hij eigenlijk van haar afwist,behalve dat zeblijkbaar niet gelukkig was geweest. „Ik tob er niet over. Ik zeg alleen hoe heerlijk het voor mij is te gevoelen dat ik eindelijk een vaste woonplaats zal hebben niet altijd behoef te reizen en te trekken, koffers pakken en uit pakken. O Rodney, ik was soms zoo moe Ze zuchtte. „Maar ik vind het prettig hier te zijn iu Je moeders sa;lon," voegde ze er snel aan toe „het geeft mij een gevoel van thuia- zijn van veiligheid." Rodney keek zijn meisje verwonderd aan ze openbaarde zich eensklaps in zulk een nieuw licht en hij begreep niet wat ze in het groote salon vond te bewonderen, hij had het altijd zoo leelijk gevonden. Hij hield niet van de harde roodzijden overgordijnen en al het verguldsel dat de overhand had in de kamer, die mass'a foto's van familieleden en de groote moderne vazen. Maar Daphne keek begeerig, bijna honge rig in het rond en meende blijkbaar wat ze zeide. „Komaan jonge dame, ik kom je van mijn zoon weghalen het middagmaal is juist aangekon digd en we zullen samen naar beneden gaan." Mr. Marshall naderde haar van achter de pal zijn de stakers naar het Oostelijk gedeelte van de haven getrokken en zijn tot de verschillende emplacementen doorgedrongen,waar zij de daar werkzame bootwerkers gedwongen hebben het werk neer te leggen. Aan de Sumatrakade werden zij door de politie tegengehouden en is deze ge noodzaakt geweest met gummi-stok en sabel hen uiteen te drijven. Tengevolge van deze staking ligt bet werk in nagenoeg de geheele haven stilalleen bij eenige der groote maatschappijen wordt nog gearbeid. Van het bestuur van Recht en Plicht, de bij de federatie aangesloten organisatie, die te Am sterdam zeer sterk is,werdvernomen,dat het „en spontane actie" onder de werklieden is, welke buiten het bestuur om ontstaan is. Verzekeringswetten. De Minister van Arbeid is voornemens den eersten dag bij te wonen van het op 11 en 12 October teUtrecht te houden sociaal verzekering- congres. De behandeling op 12 dezer in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet maakt het den Minister onmo gelijk ook den tweeden dag van het congres aanwezig te zijn. Herdenkingsfeest te Leiden. Gisteren is de 346ste gedenkdag van Leiden9 Ontzet gevierd. De stad was in feestdos. Van alle openbare gebouwen en van bijna alle parti culiere woningen wapperde de driekleur. Hier en daar waren tribunes opgesteld om, beter dan op den beganen grond, den optocht, het hoofdnum mer van de feestviering te kunnen zien voorbij trekken. Reeds vroeg was het in de stad een drukte van belang. De treinen brachten herhaaldelijk drom men van menschen uit andere steden aan, om de feestviering mee te maken. Ook de andere mid delen van vervoer, zooals de trams, auto's enz. brachten tal van vreemdelingen. Het Schuttersveld was in een kermisterrein met een menigte populaire vermakelijkheden herschapen. Zooals gebruikelijk is 's morgens acht uur de herdenking plechtig ingewijd met een uitvoering, onder leiding van den heer G. B. Duyst.er, van koraalmuiek, begeleid door de harmonie van het Stedelijk Muziekcorps. Eenige honderden zan gers en zangeressen verleenden aan deze uitvoe ring, welke plaats had in den tuin van het Natuur kundig Laboratorium tegenover het standbeeld van Leiden's burgemeester tijdens het beleg, Pieter Adriaanz. van der Werff, hun mede werking. Hierna had de intocht der Geuzenvloot plaats welke voor de „uitgehongerde bevolking" even als in 1574 haring en wittebrood meebracht. Deze feestelijke intocht stond onder bevel van den Zeeuwschen admiraal Louis de Boisot en de be manning van de Kweekschool voor Zeevaart, in de bekende kleeding der Geuzen gestoken, ver leende hierbij haar medewerking. De vloot kwam van de Lammeschans bij de Vlietbrug de stad bin nen en bestond uit drie platboomde schuiten, geconvoyeerd door 4 gewapende sloepen. Vooraf ging een schuit met muzikanten pijpers en be spelers van andere houten instrumenten. De verschillende sloepen en schuitenwaren met de bij 't Ontzet bekend geworden hystorische personen bemand. Door het Rapenburg en enkele andere stads grachten stevende de vloot naar de Waag, waar aan 2450 personeil de haring en wittebrood werd uitgedeeld. Van 10 uur tot half twaalf bracht de stads- men, een gezet, zwaar-gebouwd man, met een vriendelijk, gewoon gezicht, een nuttig lid van de maatschappij, zooals men ze in overvloed aan treft, een man, die zijn leven wijdt aan vrouw en kinderen, trotsch op het groote fortuin dat hij bijeengebracht heeft en trotsch op zijn zaken. Daphne liet haar handje verlegen op zijn arm rusten en glimlachte hem toe en hoewel zij wist dat hij niet gedistingueerdwas enmisschien licht zou worden gehouden voor een kruidenier, die het zeer naar den vleesche was gegaan, hield ze van hemwant Daphne Devereux had om gegaan met mannen en vrouwen, wier gezel schap ze graag geruild zou hebben voor dat van rechtschapen winkeliers. Wat had zij ooit van haar voorname bloed verwanten gehad Hadden ze haar en haar va der niet den rug toegekeerd en hem gedwongen in het buitenland te wonen. Al sedert zeventien jaar woonden ze op het vasteland en het was slechts voor de familie Marshall, die er op ge steld was dat Rodney in zijn vaderland zou trou wen, dat haar vader naar Engeland was gekomen En wat Daphne's moeder betreft, de mooie Lady Mary, die het haastig gesloten huwe lijk tusschen haar en den knappen, maar Ios- bandigen luitenant Devereux, gedurende haar geheele leven had berouwd en vele bittere tranen had gestort, haar arme moeder rustte reeds sedert even zoovele jaren in haar graf en was voor haar dochter nog slechts een vage her innering. (Wordt vervolgd. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1