M J fk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN C- HOLST, Westvest 3. At-W, 8W# Kinderkleertjes COSTUU/ANAAISTER, V 44ste Jaargang. Woensdag 5 October 1921. No. 13154. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bq ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. H. J. VAH DER MOST om vergunning tot uitbreiding van de slachtplaats van vee en de inrichting tot het bereiden van vleeschwaren in het pand Kreupelstraat no. 10, kadastraal bekend in sectie B. onder no. 459 met een electromotor van 2 P.K., drijvende een vleesch machine en 2o. M. DIRKZWAGER Azn. om vergunning tot uitbreiding van de distilleerderij in het pand Groeneweegje no. 4., kadastraal bekend in sec tie A. onder nos. 1012 en 1013, met een electro motor van 2. P.K., drijvende een riempomp. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 19 October a.s. des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de secretarie der Gemeen- .te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 4 October 1921. Buitenlandse^ Nieuws. STEUN AAN RUSLAND. Van de 22 staten, die, behalve de groote ge allieerden, uitgenoodigd zijn een Vertegenwoor diger naar de conferentie te Brussel voor de Russische hulpactie te zenden, hebben tot nu toe alleen Roemenië en Tsjecho-Slowakije de uit- noodiging aangenomen. Men verwacht dat Zwitserland nog aan zal nemen en dat Amerika een officieus Vertegenwoordiger zal zenden. De „Manchester Guardian" is zeer veront waardigd over het verwerpen te Genéve van Nan- sen's verzoek aan de mogendheden om dadelijk 5 millioen pond sterling voor te schieten voor de hulp aan Rusland.Het blad noemt dit een moord- dadigen misstap. Er blijft nu alleen nog hoop op de conferentie van Brussel. „Berlingske Tidende" verneemt uit Helsing- fors De Amerikaansche organisatie tot hulpver leening aan de noodlijdenden in Rusland heeft te St. Petersburg negen keukens, die dagelijks aan 10,000 kinderen voedsel kunnen verstrek ken, geopend. De Sowjet-autoritëiten hadden aan de Ame rikaansche regeering verzocht, ook voedse^te verstrekken aan de volwassenen, hetgeen echter werd afgewimpeld. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Duit- sche regeering besloten heeft deel te nemen aan de conferentie tot bestrijding van den hongersnood in Rusland, die Donderdag te Brussel zal worden gehouden. Het blad juicht dit besluit toe en zegt, dat het er toe zal bij dragen om den vrede en de goede verstandhou ding in Europa te bevestigen. Het blad meent verder, dat met behulp der voorraden, welke door de Engelsche regeering ter beschikking zijn gesteld en met de gelden, die door verschillende organisaties bijeen zijn gebracht, onmiddellijk op vrij krachtige wijze hulp verleend zal kunnen worden. Men staat echter nog slechts aan het begin vqn den hongersnood in Rusland, die zich nog verder zal ontwikkelen. In het aanstaande voorjaar zal de nood nog grooter zijn. ENGELAND. Terwijl gister in den Londenschen graafschaps- raad door leden van de Labour Party de kwestie der werkloosheid werd besproken, trokken 4000 k 5000 werkloozen uit verschillende deelen van Londen naar Westminster om op Trafalgar- Square bij het gebouw van den graafschapsraad een betooging te houden. De werkloozen ver zamelden zich aan de Theemskaden, doch wer den door een sterke politiemacht verspreid. Bij een botsing tusschen agenten en werkloozen werden twee agenten gewond, van wie een ern stig. In den graafschapsraad stelde de leider van de transportarbeiders, Gosling, een motie voor, waarin van de regeering wordt verlangd, on middellijk geschikt werk te verschaffen aan de werkloozen van de Londensche graafschap pen of anders een behoorlijke uitkeering. Gos ling verklaarde, dat de toestand met den dag erger wórdt. In de afgeloopen drie maanden steeg het aantal werkloozen te Londen van 93.465 tot 139.738, terwijl over geheel het land nog bijna \1/2 millioen werkloozen zijn. Hij betoogde voorts, dat de kassen van de vak- vereenigingen bijna uitgeput zijn en dat het staatsverzekeringsfonds eveneens spoedig zal zijn opgebruikt. In Eastend is de atmosfeer zoo gespannen, dat een uitbarsting moeilijk kan worden voorkomen, indien de regeering niet snel afdoende maatregelen neemt. De leir- ders van de vakvereenigingen kunnen de werk loozen bijna niet meer in bedwang houden, ver klaarde Gosling. DE DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. De correspondent van de „Daily Mail" te Gairloch meent te weten dat op de conferentie tusschen Lloyd George en de deskundigen uit de zakenwereld ook de kwestie van de Duitschè schadevergoeding ter sprake is gekomen. Som mige industrieele kringen in Engeland zijn van meening, dat, zoo men Duitschland dwingt zijn verplichtingen na te komen, dit slechts ver dere daling van dewaarde van den mark ten ge volge zal hebben en elke herleving van den han del ernstig zal benadeelen. De correspondent zegt, dat de internationale politiek van de regeering in dit opzicht misschien hoogst belangrijke wijziging zal ondergaan. MAROKKO. Van Spaansche zijde meldt men Het gevecht is gisterochtend begonnen het werd voortgezet over een front van 10 KM. Het doel dat wij ons van tevoren gesteld hadden is bereikt. De vijand, die in groote massa's op zette, streed vertwijfeld en leed, zonder af te deinzen, enorme Terliezen. De verliezen van de Spaansche troepen zijn niet bekend. AMERIKA. President Harding heeft aan de gouverneurs van de Staten en aan de burgemeesters van de steden in het geheele land verzocht maatregelen te nemen om de werkloosheid te doen vermin deren, zulks in overeenstemming met de wenken, die waren gegeven door de te Washington gehou den conferentie over de werkloosheid. ENGELSGH-INDIE. Een Reuter-télegram uit Simla meldde Za terdag, dat er zoowat 10.000 Moplahs deelnemen aan den ge wapenden opstand, dat hun tegen stand krachtiger wordt en hun guerilla de operaties van het Engelsche leger op ernstige wijze bemoeilijkt. Te Mellatoer is de toestand zeer ernstig. De opstandelingen laten de Hindoes slechts de keuze tusschen een bekeering tot het Mohammedanisme of den dood. Verscheidene Hindoes, die weigerden zich te bekeeren, zijn reëds doodgeschoten. De volledige onafhankelijkheid is uitgeroe pen. Vele Hindoes zijn op de vlucht gegaan. Te Perintalmanna alleen zijn er 2000 vluchtelingen. De Moplahs leggen beslag op den oogst der Hindoes. In Oostelijk Ernad is de toestand al even slecht. De opstandelingen beweren, dat de Hindoes aan de zijde der regeering staan en dus verraders zijn. Te Manjori zijn insgelijks duizenden vluch telingen uit de streek van den opstand aange komen. De wreedheid der opstandelingen blijkt o.m. uit het feit altijd volgens Reuter dat Thangal, de leider der beweging een man heeft laten doodschieten, omdat hij melk te drinken gaf aan een Engelsch soldaat. De opstandelingen bevinden zich in de bergen 's nachts komen zij naar de dorpen in de vallei waar hun vrouwen voor het noodige proviand gezorgd hebben. In 't geheel wonen er een millioen Moplahs in Zuid-Indië zij gelooven, dat zij rechtstreeks naar het paradijs gaan, wanneer ze met de wa pens in de hand sneuvelen. JAPAN EN SIBERIE. Naar Reuter verneemt is de Japansche natie als geheel het terugtrekken der Japansche troe pen uit Siberië gunstig gezind, wegens de kosten aan de expeditie verbonden. Te Dairen worden thans onderhandelingen gevoerd tusschen Japan sche gedelegeerden en vertegenwoordigers der regeering van Tsjita nopens een voorloopige overeenkomst voor de terugroeping der Ja pansche troepen, die zich voornamelijk te Wladiwostok bevinden. Het is noodzakelijk, dat het hoofd der republiek van Tsjita waar borgen verstrekt voor de veiligheid van het leven en de eigendommen der Japanners. ALLERLEI. Op 25 October vangt de internationale aï- beidsconferentie te Genéve aan.Alle volkenbonds staten, alsook Duitschland en Amerika zullen er vertegenwoordigd zijn. De agenda bevat o.m. de volgende punten-' 1. wijziging in de samenstelling van den internationalen arbeidsraad. 2. de toepassing van de besluiten van Wash ington 3. de vrouwen- en kinderarbeid. tevens ingericht tot het vervaardigen van alle modellen stofknoopen. 4. de wekelijksche rustdag. Naar de „Chicago Tribune" meldt, heeft het statistisch onderzoek, dat te Washington is verricht, in verband met de te houden inter nationale ontwapeningsconferentie, omtrent de sterkte der moderne legers het volgende geleerdi De belangrijkste veertien naties tellen tezamen zes millioen soldaten. China staat bovenaan met 1.370.000 man; dan volgen Frankrijk met 1,034,000 man en Engeland met 740,500 man, Duitschland staat onderaan met 100,000 man. No. 13 zijn de Ver. Staten met 140,000 man Japan heeft 300,000 man en Italië 250,000. Rusland komt op de lijst voor met 538,000, Polen met 450,000, Griekenland met 255,000, Spanje met 253,000, Zwitserland met 170,000, Turkije met 150,000, Tsjecho-Slowakije even eens met 150,000 man. Uit Insbruck wordt aan de „Frankfurter Zeitung" gemeld, dat de toestand en de voort durend toenemende duurte steeds ernstiger wordt. De bedrijfsraad van de arbeiders in de electrische centrale en de gasfabriek dreigt, dat de arbeiders zichzelf uit den nood zullen helpen. De leider van de Tiroolsche burgerwacht eischt snel ingrijpen van de regeering. Hij overhandige aan den regeeringscommissaris 'n aantal eischen, waaronder een verbod van vreemdelingen om het land te betreden en zware straffen voor wets overtreders. De regeering heeft een verbod van uitvoer van goederen uit Tirol uitgevaar digd. De stemming onder de bevolking is zeer gedrukt. Binnenland. Hofrouw. Naar aanleiding van het overlijden van den gewezen koning Wilhelm van Wurtenberg, zwa ger van de Koningin-Moeder, is met ingang van heden een hofrouw uitgeschreven en wel één week halve en twee weken 1-chte rouw. Het standbeeld van den Koning-stadhouder. Naar men verneemt, hebben de minister president en de ministers van justitie, oorlog en waterstaat de uitnoodiging aanvaard om de onthulling van het standbeeld van stadhouder Willem III te Breda bij te wonen en aan te zit ten aan het daaraan voorafgaande door het gemeentebestuur aan te bieden noenmaal. Even zeer zullen daarbij aanwezig zijn de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De vice-pre sident van de Raad van State, mr. dr. van Leeu wen, lid van het hoofdcomité, zal mede eraan deelnemen. Het plaatselijk eere-comite is als volgt samen gesteld: baron van Voorst tot Voorst commissaris der Koningin in Noord-Brabant, beschermheer, mr. van Sonsbeek, burgemeester van Breda, voorzitter mr. v.d. Biezen, lid van Gedeputeerde staten, mr. Bloemarts, president van de recht bank te Breda, J. Bruce, gepensionneerd lui tenant-generaal van Dam, lid van Gedeputeerde Staten van Brabant, generaal majoor Fabius, wethouder Faber, jhr.Graswinckel, generaal ma joor, commandant 3de divisie, Hallegraaf, ko lonel commandant 6de infanterie brigade, baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in Limburg, E. van Lanschot, oud burgemeester van Breda, K. Lijdsman, wethou der, J. Mol, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, H. Moll, wethouder van Breda, en A. J. Verschraage, notaris te Breda. Kiezersslalistiek 1921. Verschenen is de jaargang 1921 van de Kiezersstatistiek. Volgens deze statistiek bedraagt het aan tal personen van 25 jaar of ouder 3.376.965. het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 3.299.672 of 97.71 pet. het aantal kiezers voor de Provincialen sta ten 3.225.301 of 95.51 pet., het aantal kiezers voor de Gemeenteraden 3.139.237 of 92.96 pet. Tevens blijkt uit onderstaand staatje de toename van het aantal kiezers sinds het vorig jaar: Aantal kiezers voor de 1920. 1921. Tweede Kamer 3.250.247 3.299.672 Provinciale Staten 3.165.589 3.225.301 Gemeenteraden 3.080.119 3.139.237 Toeneming Volstrekt. Betrekkei. Tweede Kamer 49.425 1.52 Provinciale Staten 59.713 1.89 Gemeenteraden 59.118 1.92 Minister Le Troquer. In het hotel des Indes te 's-Gravenhage heb ben intrek genomen een 16-tal Fransche heeren, deel uitmakende van het gezelschap, dat, met den Franschen Minister van Openbare Werken, den heer Le Trocquer aan het hoofd een inspectie reis langs den Rijn over de flottilje Duitsche rijnschepen enz. heeft gemaakt, en thans een bezoek aan ons land brengt. Hooge Raad. Bij tKon. besluit van 1 dezer is benoemd tot raadslid in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. B. M. Taverne, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam en rechter-plaatsver- vanger in de arrondissementsrechtbank aldaar. Consulaten. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer Norman Smith erkend en toegelaten als waar nemend vice-consul van Groot-Brittanië en Ierland te Rotterdam. De Limburgsehe mijnen. Op de vraag van den heer de Kanter be treffende het aantal en de nationaliteit der arbeiders, sedert 1 Januari j.l. wegens slapte in de werkzaam heden bij de Limburgsehe mijnen ontslagen, luidt het antwoord van den heer Van IJsselsteijn, Minister v. Landbouw, Nijverheid, en Handel Blijkens aan den ondergeteekende verstrek- ke inlichtingen zijn sedert 1 Januar 1921 bij de L;mburgsche mijnen wegens slapte m de werkzaamheden 300 arbeiders ontslagen al len behoorende tot de Du'tsche nat'onahte't. Arbeidswet. De Ned. Ver. van V'schhandelaren houdt de volgende week te 's-Gravenhage een bij- M///U zullen zacht, vlekkeloos en sneeuwwit blijven als U LUX gebruikt. U kunt een overvloedig zacht zeepsop verkrijgen door een weinig LUX in warm water op te lossen, hetgeen de reersts stoffen wascht zonder wringen. Probeer LUX eens! De kleertjes zuilen volstrekt niet krimpen I en het zal een genot zijn voor Uw kindje. 6192 74 DOET WOL NIET KRIMPEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 8 CE LEVER-S ZEEF-MAATSCHAPPlj, VLAASDINCEM. FebrikaaU Via Sualt8Lt Zeep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1