DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. De schoonste Parel. 44ste Jaargang. Vrijdag 7 October 1921. No. 13156. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseh Nieuws. DE MILITAIRE SANCTIES. De Duitsche gezant te Parijs heeft gisteren bij zijn bezoek aan Briand diens aandacht ge vestigd op de gelukkige gevolgen, die de intrek king van de militaire sancties op Duitschland's meening zou hebben. Briand's antwoord wordt niet meegedeeld. Hier is de openbare meening daaromtrent verdeeld. De „Victorie" drong onlangs op intrekking aan. Dit was van belang wegens de verstand houding tusschen Hervé en Briand. Daar Hervé de laatste maanden ook in de „Petit Parisien" schrijft, kan hij een groot deel van de openbare meening voor zijn opvatting winnen. De „Echo de Paris" verzet zich echter tegen de ontruiming van Dusseldorp Duisburg en Ruhr- ort door de geallieerde troepen, al was het maar omdat Duitschland zich aan de nakoming van de overeenkomst van Wiesbaden allengs zal trach ten te onttrekken. RUSLAND De „Information" ontleent aan het rapport van den Russischen financieelen commissaris Krestinsky, dat, vooral wegens de tekorten der genationaliseerde industrie, het deficit op de aanstaande begrooting van Rusland op 20 tril lioen roebel wordt geschat. OPPER-SILEZIE. Uit Rome meldt men De Engelsche vertegenwoordiger bij den Vol kenbond Fisher, is met een door den Raad ont worpen plan betreffende de verdeeling van Op- per-Silezië naar Londen vertrokken om dit plan aan Lloyd George ter beoordeeling voor te leggen. Hij wordt Vrijdag te Genéve terugverwacht. DE IERSCHE CONFERENTIE. Reuter verneemt dat als vertegenwoordi gers der Engelsche regeering op de Iersche con ferentie zijn aangewezen Lloyd George, Lord Birkenhead, Sir Hamar Greenwood, Chamber lain, Sir Laming Worthington, Evans en Chur chill. MAROKKO Te Parijs is bericht ontvangen dat de Spaan- sche troepen verscheidene plaatsen in de zone van Melilla hebben bezet. De Rif-kabylen leden zware verliezen. De colonne Sanjuyo zet zijn op- marsch voort. ALLERLEI. Uit Londen meldt men, dat thans door belangrijke Engelsche industrieele en financieele kringen de oprichting van een groot internatio naal syndicaat wordt voorbereid, ten doel heb bende den handel met Rusland op groote schaal te organiseeren. Van dit syndicaat zouden ook Duitsche belanghebbenden deel uitmaken. Men schijnt thans in Britsche kringen tot de overtui- g ng gekomen te zijn, dat de coöperatie met Duitschland tot het herstel van den handel met Rusland absoluut noodzakelijk is. De politieke toestand op Kreta is onrustig. De Grieksche regeering heeft troepen naar Kanea gezonden. Binnenland. Prov. Staten van Zuid-Holland. Naar wij vernemen zal in de in deze maand te houden buitengewone zitting van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland (de juiste datum is nog niet vastgesteld) aan de orde „Wat zijn we een grooten familiekring van avond zei Myra, „maar jij hebt een vrouw bui ten dien kring gekozen. Welnu dat moest zeker zoo zijn." Er kwam een vreemde uitdrukking in haar oogen, maar ze zei niets meer. Ze leunde achterover in haar stoel en zag hoe de bedienden, onder het commando van den gewichtigen bot telier, de tafel afruimden voor het dessert want het diner begon ten einde te loopen. Kolonel Devereux was dankbaar dat er niet meer gerechten kwamen de oude man had het diner bepaald een beproeving gevonden. Zijn gastvrouw wilde graag alles van Daphne's fa milie vernemen en had hem ten dien einde aan een waar kruisvuur van vragen blootgesteld. Ze had er echter heel weinig mee gewonnen en kele beleefde buigingen en ontkennende hoofd bewegingen. Mr. Marshall had zich nog van het gezelschap misschien het beste geamuseerd. Hoogst opgewekt stond hij van zijn stoel op en hield een grappige, maar in sommige op- achten indrukwekkende speech, aan het einde daarvan hij de aanwezigen uitnoodigde te drin- worden gesteld het verleenen van ontslag aan mr. de Monchy als griffier der Staten wegens zijne benoeming tot burgemeester van Arnhem en de benoeming van een nieuwen griffier. De Volkenbondsdelegatie. De delegatie die Nederland vertegenwoor digd heeft op de thans gesloten tweede zitting van de vergadering van den Volkenbond, wordt a.s. Zaterdag uit Geneve te 's-Gravenhage terug verwacht. Mr. P. C. 't Hooft. Mr. P. C. 't Hooft, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en president van het Ge rechtshof te Arnhem, heeft gister namiddag, na een zeer langdurige ziekte, nagenoeg ge heel hersteld, het Diaconessenhuis te Leiden verlaten. Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins, die gistermiddag naar het Loo is teruggekeerd, is voornemens zich tegen de helft dezer maand voor eenigen tijd naar zijn landgoed te Dobbin te begeven. Aanleg van havens in Den Haag. In verband met hun toezegging, dat de Raad spoedig een voorstel zou bereiken in zake den aanleg van nieuwe havens, deelen B. en W. thans mede, dat zij van oordeel zijn, dat ook in de toe komst aan handel en industrie voldoende ge legenheid moet worden geboden, zich op geschik te, aan of bij water gelegen terreinen te vestigen, en dat zij in verband hiermee reeds het oogenblik gekomen achten, den aanleg van nieuwe havens voor te bereiden. Ze hebben daarvoor het oog gevestigd op de terreinen, gelegen tusschen den Irekvliet, de Broeksloot, en de spoorbaan Den Haag-Gouda. Daar kan zich een handelscentrum ontwikkelen gunstig voor het scheepvaartverkeer, zoowel uit de richting Leiden als uit de richting Delft, terwijl bovendien spoorwegverbinding met de S.S. gemakkelijk verkregen zal kunnen worden. B. en W. stellen daarom den raad voor, in beginsel te besluiten tot den aanleg van havens c.a. en hun college te machtigen, voor de ont eigening van de daarvoor noodige terreinen de vereischte stappen te doen. Intern, tentoonstelling op Hyg. gebied. H. M. de Koningin zal zich Zaterdag bij de opening van de Internationale Tentoon stelling op Hygiënisch gebied te Amsterdam doen vertegenwoordigen door Haar Kamerheer Jhr. Six Intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Corpsdiplomatique. De Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. Van Vredenburgh, zal morgen naar Den Haag vertrekken voor een kort bezoek aldaar. Mr. of Dr. Nog altijd was niet beslist of degenen, die onder het oude Academische Statuut tot doc toren in de rechten waren bevorderd, zich hans mr. of dr. zouden noemen. De meeningen der juristen zelf zijn op dit punt verdeeld. In verband hiermede verdient het aandacht, zegt het „U.D.", dat op de gisteren gepubliceer de voordracht voor de benoeming van een lid van den Hoogen Raad dit college zelf de voor gedragen personen aanduidt als dr., niet meer als mr. Ons hoogste rechtscollege heeft dus blijkbaar gekozen. ken op de gezondheid van het jong verloofde paar. De toast werd met algemeen applaus begroet. Rodney bedankte in eenige welgekozen bewoor dingen en toen ging alles weer zijn gewonen gang. Myra boog zich voorover en vroeg aan Daphne of ze veel juweelen verwachte als huwelijksge schenk en ze liet er met een gemaakt lachje op volgen dat ze hoopte, als zij ooit trouwde, aan den gewonen toevloed van armbanden en broches te ontkomen, daar ze reeds veel meer sieradiën had dan ze kon gebruiken. „Sieradiën viel Mr. Marshall in, „hoe kun je ze zoo noemen, Myra Dat meisje," vervolgde hij tot Daphne, „heeft juweelen in haar bezit, die een koningin haar zou kunnen benijden ja, zelfs steenen door koninginnen gedragen. Vraag Myra je de groote paarl eens te laten zien die ze draagt. Het is een prachtstuk en zonder twijfel meer dan 12.000 pond waard. Hij heeft aan de arme Marie Antoinette behoord, naar men zegt." „Mijn grootvader handelde in edelgesteenten. Miss Devereux," legde Myra met haar koele, heldere stem uit, „en hij liet mij een massa juwee len na bij zijn dood. Wil je de paarl waarover neef lom spreekt eens zien Ik zal haar even voor je halen." „Graag" antwoordde Daphne. Verbeeld je, om een paarl te dragen van eenwaardevan 12.000 pond. Welk een angstig bezit 1" Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verkiezingen De Nederl. Bond van belastingbetalers heeft besloten bij de nieuwe Kamerverkiezingen met eigen candidaten uit te komen. Lcvensverzekeringbedrijf Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot regeling van het levensverzekering- bedrijf. Hóf van Arbitrage Bij Kon. besluit is aangewezen als lid van wege Nederland van het Permanent Hof van Arbitrage professor mr. G. van Vollenhoven, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Consulaten. Bij Kon. besl. is de heer P. A. van der Mersch benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Mexico. Uitvoering Arbeidswet Naar wij vernemen, zal de heer F. J. W. Drion in de vergadering der Tweede Kamer van a.s. Woensdag verlof vragen tot het houden van een interpellatie over de uitvoering van art. 29 der Arbeidswet (voorwaarden bij overwerk). Uit de metaalnijverheid. Het algemeen bestuur van den Metaalbond heeft, in verband met de besprekingen, die in de afdeelingen omtrent een eventueele loonsver laging zijn gevoegd, het volgende besluit geno men 1. dat men algemeen van meening is, dat de economische toestand in de metaalnijverheid thans in een snel tempo zoodanig verergert, dat handhaving van het werkelijk verdiende loon per uur, het zoogenaamde uurinkomen, niet meer mogelijk is. 2. dat, nu derhalve tot loonsverlaging moet worden overgegaan, aanvankelijk een uurloon- verlaging van de meerderjarige werklieden met ten minste 10 pet. en van de minderjarige met ten minste 15 pet. met tegelijkertijd een ten minste even groote gemiddelde verlaging der tarieven noodzakelijk wordt geacht. 3. dat de oogenblikkelijke economische toe stand in de verschillende afdeelingen van den metaalbond niet noodzakelijk wordt geacht de loonsverlaging over het geheele land op hetzelf de tijdstip te doen ingaan. 4. dat, indien in een gedeelte van het land tot loonsverlaging wordt overgegaan, het in het algemeen belang is, dat deze verlaging daar zooal gemeen mogelijk en op een zelfde tijdstip, ge schiede, redenen waarom het algemeen bestuur het volgende beslootde loonsverlaging te doen geschieden in de mate als hierboven aangegeven i bij voorkeur afdeelingsgewijze te beginnen met 15 October a.s. en deze algemeen door te voeren binnen een nader door den Metaalbond vast te stellen termijn. Nederland te Washington. De Amerikaansche gezant heeft op het De partement van Buitenlandsche Zaken de uit- noodiging overgebracht van den president der Vereen. Staten van onze Regeering tot deel neming aan de ter op 11 Nov. a.s. te Washington te openen conferentie te houden besprekingen over de vraagstukken van den Stillen Oceaan en van 't Verre Oosten. O uderdomstehuizen. De belangstellenden in het plan van mej. Pelsma te Wolvega tot het coöperatief doen samenwonen van oude nieuwe armen en stich- ,,Myra is dol op haar beroemde paarl." sprak Mrs. Marshall van het eind van de tafel. „Mijn dochter Dolly heeft er ook een paar mooie, die aan de familie van haar man toebehoorden eve mooi misschien, maar zonder historische waarde. Laat de paarl eens rondgaan, lieye, de kolonel wil haar zeker ook wel eens zien." ..Zeker!" riep kolonel Devereux uit, met on gewone levendigheid.„Ik houd meer van paarlen dan van eenige andere edelgesteenten, ik heb er bepaald een zwak voor." Myra maakte het halssnoer los en Daphne uitte een kreet van bewondering toen de geluk kige eigenares haar de paarl in de hand gaf. Myra was opgestaan en liet Rodney een plaats opschuiven, opdat'zij naast zijn meisje kon gaan zitten. „Ik ben blij dat je mijn paarl mooi vindt." zei ze. „Geef haar eens door, wil je Ik geloof echter dat parels ongeluk brengen aan deze is tenmenste een tragische geschiedenis ver bonden." Ze zuchtte en verviel in een gemelijke stilte. Maar dit werd ternauwernood opgemerkt, want toen de paarl van hand tot hand ging, begon men van alle zijden een geanimeerd gesprek, een ieder over zijn geliefkoosde juweelen. Daphne sprak met MrMarshall, maar ze voelde dat Rodney naar haar keek, zijn geheele hart in zijn oogen, en zich over Myra's schouder heenbuigend, fluisterde hij haar toe ting van Ouderdomstehuizen zijn opgeroepen tot een vergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht op 13 Oct. a.s. te 11 uur. De heer G. Feenstra, architect te Arnhem, zal dan een technische bespreking geven. Verdwenen ambulance treinen. In Juni 1916 bood het Ned. Roode Kruis de regeering een ambulancetrein aan, bestaande uit 24 wagens. Twee maanden later heeft het Nationaal Comité daar nog twee treinen bij gevoegd, die, gelijk uitdrukkelijk door den heer S. Pvan Eeghen werd verklaard, afgezien van oorlogsdoeleinden, een blijvende waarde zouden hebben als wagens voor gewonden bij mogelijke spoorwegongelukken. Over die treinen is sedert nooit meer iets gehoord, totdat op de vergadering, 20 Juni 1.1. door het Roode Kruis gehouden, de Gro- ningsche hoogleeraar Koch vernam, dat de trei nen niet meer bestonden. De inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der landmacht deel de toen n.l. mede, dat na afloop der mobilisatie tot onttakeling der treinen was besloten, omdat men voor het behoud ervan anders kostbare loodsen had moeten bouwen. Een der aanwezi gen verklaarde echter, dat het algemeen be kend was, dat tengevolge van onvoldoend toe zicht, de treinen waren leeggeplunderd. Een officieus bericht van het Ned. Corres pondentiebureau gaf echter een andere lezing van de onttakeling, door mede te deelen, dat de inhoud der treinen na de onttakeling onder de militaire en burgerlijke hospitalen was ver deeld en het rollend materiaal ter beschikking van de Spoorwegmaatschappij was gesteld. Prof. Koch had daarmede echter geen vrede en in een ingezonden stuk in de „N. R. Crt." Vroeg hij onder welke ziekenhuizen de inventa ris was verdeeld. Maar zijn vraag bleef onbeantwoord. De hoog leeraar laat nu echter niet los en in het jongste nummer van het „Tijdschr. v. Geneesk." haalt hij de zaak nog eens op en hij schrijft ten slotte „Mij dunkt, dat uit de beantwoording van deze vraag kan blijken, of men de dure loodsen niet heeft willen bouwen, omdat de treinen al leeggestolen waren, dan wel, omdat men zelfs de goed geconserveerde treinen met hun in houd, de kosten van loodsen niet waard achtte. In het laatste geval wekt het verbazing, dat het departement van Oorlog niet getracht heeft, de treinen aan het Roode Kruis te geven. Voor deze Vereeniging toch zal bij haar vredeswerk een ambulancetrein nuttig kunnen zijn. Men lette slechts op het program van het hoofd bestuur voor toekomstig vredeswerk, waarop, zij het dan ook slechts secundair, bfet verkrijgen van ambulancetreinen voorkomt. Ook de woor den van den heer Van Eeghen wijzen in deze richting. Het zou, meen ik, van belang zijn, indien de directeuren van die ziekenhuizen, welke begiftigd werden met het materiaal uit de ver dwenen ambulancetreinen, in dit Tijdschrift zouden willeq bekendmaken, wat zij ontvingen, en op welke waarde zij die geschenken schatten. Overtuigd, dat de Nederlandsche genees kundigen belang zullen stellen in het lot der treinen, die, mede door het werk van Saltet en wijlen Treub, tot stand kwamen, durf ik voor bovenstaande uiteenzetting een plaats in dit Tijdschrift vragen". Vergadering van het Centraal Bestuur der K.S.A. Op Maandag 3 Oct. hield het Centraal Be stuur der K.S.A. in Nederland, in het Hotel „Terminus" te Utrecht een goed bezochte ver- „Mijn paar! van groote waarde Ze glimlachte blozend toen werd de echte paarl haar teruggegeven en ze keerde zich om, om haar Myra in de hand te drukken doch Myra nam haar niet dadelijk aan, en terwijl Daphne haar nog vasthield, wilde iemand anders haar voor den tweeden keer zien zoo ging ze dus nogmaals bij de gasten rond. De stemming was zeer geanimeerd geworden en gezellig, maar na eenigen tijd trok Mrs.Mars hall haar kanten doekje dichter om de schou ders, als voorbereidende maatregelen om de dames voor te gaan en de eetkamer te verlaten, toen haar blik op Daphne viel. Ze knikte haar toe. Het meisje wilde opstaan om aan het sein haar door de gastvrouw gegeven te gehoorzamen doch ze werd daarin gestuit door Myra, die zich tot haar overboog. „Mag ik als 't u blieft mijn paarl terug vroeg zij langzaam. Ze sprak zonder het minste spoor van aandoe ning of opwinding, maar twee brandende roode plekken vertoonden zich op haar wangen en ze keek Daphne strak en eenigszins uitdagend aan. „Ik heb de paarl nietriep Daphne uit. „Ik heb haar u reeds lang teruggegeven." „Pardon, hij kwam weer bij u terecht. Ik meende haar zelfs in uw hand te zien." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1