gadering, ouder voorzitterschap van Prol'. L. van Aken. Na opening en goedkeuring der notulen richt te de voorzitter eenige waardeerende woorden tot den geestel. adviseur, Prof. Aengenent en den penningmeester van het dageiijksch bestuur, den heer J.van Rijzewijk, wier verdien sten onlangs door een Koninklijke onderschei ding werden erkend. Op 22 Aug. j.l. is door het dageiijksch bestuur der K.S.A. een bijeenkomst van de besturen van R.K. Volksuniversiteiten uitgeschreven, waarin de wenschelijkheid werd besproken om een bond van R.K. Volksuniversiteiten te stichten. Daar is toen e»n Commissie benoemd met de opdracht om de oprichting van een dergelijken bond voor te bereiden en vóór 1 Dec. aan een nieuwe ver gadering rapport van haar werkzaamheden uit te brengen en zoo mogelijk ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement ter goedkeuring voor te leggen. Vervolgens werd medegedeeld dat Mr. H. J. J. Scholtens met ingang van 1 Sept. tot wetenschap pelijk ambtenaar aan het Centraal Bureau werd benoemd. Daarna volgde verslag van hetgeen door het dageiijksch bestuur verricht werd inzake de steunbeweging voor de R.K. Universiteit. Op verzoek van het Hoofdcomité van Actie voor de stichting van de R.K. Universiteit verklaarde de K.S.A. zich ten volle bereid aan deze actie mede te werken en die te steunen op een wijze, die aan dat hoofdcomité het meest geschikt zou voor komen. Twee circularires werden door het Cen traal Bureau naar aanleiding hiervan verzonden. Door de K.S.A. wordt een SocialeWeek georga niseerd van 12-17 Dec. e.k., van Maandagavond tot Zaterdagochtend. Het nut van een dergelijke opzet behoeft wel geen betoog, te minder nu de K.S.A. besloot als actueel onderwerp op deze sociale week door verschillende sprekers te laten behandelen: de bedrijfsorganisatie. Voor bijna alle te behandelen onderdeden van dit onderwerp werden reeds sprekers gevonden. Zoodra ze allen gevonden zijn, wordt in de pers een overzicht gepubliceerd van de verschillende onderwerpen en sprekers. Het Centraal Bureau heeft op verzoek van en voor het R.K. Vakbureau te Utrecht een plan uitgewerkt voor een permanenten mondelingen cursus in Apologie, Economie en Sociologie voor voormannen in de Katholieke Vakbeweging, welke half Oct. zal aanvangen met pl.m. 50 deelnemers. De schriftelijke cursussen in economie en sociologie van het CentraalBureau zijn de vorige maand wederom aangevangen en verheugen zich nog steeds in een groote belangstelling. Inge schreven werden voor Economie 127 cursisten, voor sociologie 82 en voorts 59 abonnementen De beantwoording der vragenlijsten ter ver zameling van gegevens voor het Katholiek Sociaal Jaarboek gaat nog zeer traag. Ook moet het Centraal Bureau zeker zijn van een bepaald aantal afnemers. Alleen met aller medewerking kan dit jaarboek tijdig, d.i. in Januari 1922, verschijnen. Medegedeeld werd voorts dat de Collecte voor de K.S.A. in het Aartsbidom heeft opgebracht ongeveer 15.900, in het bisdom Haarlem bijna 20.000 en in het bisdomBreda ongeveer 6000, in het bisdom Roermond 7877.50. Na uitvoeige besprekingen omtrent een steun beweging voor Rusland, kwam de vergadering tot het besluit om aan den oproep van den H. Vader te voldoen door een geldinzameling te organiseeren en daarnaast nog in de pers een inschrijving te openen. Door bemiddeling van den Pauselijken internuntius in DenHnng zullen deze gelden naar Rome worden verzonden. Aan den vergadering werd het rapport voor gelegd van den Inspecteur van hei Centraal Bureau, omtrent den stand der reorganisatie in de onderscheiden bisdommen, naar aanleiding van een bezoek door hem gebracht aan de se cretarissen van de diocesane comité's. Besloten werd om nogmaals op een spoedige uitvoering der reorganisatie aan te dringen. Van een gehouden enquête, betreffende de Centialisatie van de bureaux der nationale organisaties, werd verslag gedaan. Naar aanlei ding hiervan meenden men dat een dergelijk plan grondig diende te worden voorbereid en dat ook voor een eventueele uitvoering veel tijd zou noodig zijn. Dezer dagen werd aan het Cen traal Bureau te Leiden de huur opgezegde De vergadering was eenstemmig van gevoelen dat dit bureau in Leiden naar een ander gebouw moet uitzien, in afwachting van eventueele toekomst plannen. Bij de rondvraag werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den Chr.groet steun moet plaats vinden, dat voor wat betreft de bestaande werkloozen-commissie deze een nadere reorganisatie behoeft, reden waarom zij Uwen Raad verzoeken, B. en W. te machtigen aan alle daarvoor in aanmerking komende werk- loozen leden van de Vakorganisaties een uit- keering te verleenen met als grondslag van uit- keering de cijfers genoemd in de „steunregeling voor uitgetrokken werknemers" bij het schrijven van Zijne Excelentie denMinister van Binnen landsche Zaken van 31 Maart j.l. No 3051 afd. A, met bestaande en bekende aftrek van ge zinsinkomen, Burgemeester en Wethouders even eens te machtigen een reorganisatie te doen plaatsvinden van de bestaande werkloozen- commissie en deze te doen bestaan uit vertegen woordigers aan te wijzen door de Gemeente en de Plaatselijke Vakcentrales, aan deze, na reorganisatie gevormde commissie de verdere zorg voor de uitgetrokken en niet rechthebbende werkloozen leden van de Vakorganisaties op te dragen. De memorie van toelichting luidt als volgt Naar aanleiding van het plaats gehad hebben de onderhoud met B. en W., dat de vertegen woordigers van den Schiedamschen Bestuur- dersbond hebben gehad en waar aan hun de me- dedeeling is gedaan, dat aan de uitgetrokke- nen voor wat betreft gehuwden en daarmee gelijkgestelden en kostgangers, behoo- rende tot de crisisgroepen, nogmaals uitkeering zal worden verstrekt, doch dan in die mate, dat door ons in twijfel wordt getrokken of er nog met ernst kan gesproken worden van een eenigs- zins behoorlijke tegemoetkoming deelen wij U mede, dat deze aangelegenheid een punt van bespreking tusschen de besturen van de plaat selijke Vakcentrales heeft uitgemaakt. Wij willen wijzen op de steeds toenemende omvang van de werkloosheid ter plaatse, terwijl als de teekenen ons niet bedriegen ook in andere branches dan in de Glasindustrie beduidende werkloosheid is te verwachten. Wijzende op de opnieuw vastgestelde uitkee- ïingsbedragen welke zullen gelden voor crisis- werkloozen tot 31 December 1921 meenen wij te mogen opmerken, dat deze beslist onvoldoende zijn om maar eenigszins te kunnen voorzien in het allernoodzakelijkste en van dien aard zijn, dat wij, wanneer geen verbetering ten dien op zichte wordt aangebracht, voor ongewenschte gevolgen vreezen. Uw geacht College gelieve te overwegen dat menschen met hongerige magen niet denken doch handelen. Ten einde een normale gang van zaken te bevorderen en zijnde de aangewezen lichamen, welke tot taak hebben de belangen van de werk loozen leden van de Vakorganisaties te beharti gen hebben wij gemeend U te moeten voorstel len een behoorlijke regeling met uitkeeringsbasis in te voeren en liefst zoo spoedig mogelijk. Voor wat betreft ons voorstel tot reorganisatie van de bestaande werkloozen-commissie, dit spruit voort uit de verwijzing van den Minister van Binnenlandsche Zaken omschreven in diens schrijven van 18 Juni j.l. waarin de mededeeling wordt gedaan, dat daar waar werkloozenzorg noodzakelijk is de Gemeente het initiatief zal nemen. Adressanten zijn van meening, dat bij het nemen van initatief voor bedoelde aangelegen heid een zoo goed mogelijk overleg gewenscht is, terwijl eveneens aanbeveling verdient, dat be hoorlijk contact tusschen Gemeente en Vakor ganisaties bestaan, terwijl voor wat uitvoering van een werkloozenzorg toch de meest verkie selijke weg, althans volgens onze bescheiden meening is, het daar stellen van een lichaam, in dit geval een als door ons bedoelde commissie we ke voorkomt dat de georganiseerde arbeiders welke zich belangrijke financieele offers hebben getroost ten einde voor de gevolgen van werk- oosheid verzekerd te zijn, zullen zijn aangewe zen op het Gemeente Armenbestuur met de daar- aaix7-V°0r ,lUn veid)onden groote vernedering. Wij onderschrijven, dat aan het door ons voor gestelde belangrijke moeilijkheden vast zitten doch zijn daarnaast overtuigd, dat wij in onze verzoeken voornamelijk voor wat de financieele zijde betreft tot een minimumgrens zijn gegaan gezien wij elk minder uit te keeren bedrag moe ten beschouwen als te zullen Veroorzaken een inzinking en verarmoeding van het gezin het welk dit treft, die in werkelijkheid niet is te be- of omschrijven en wij in geen enkel geval voor onze rekening zullen kunnen nemen. Tot slot willen wij nog opmerken, dat het onze ier oeling is, dat de saam te stellen commissie bij de zorg voor de werkloozen bevoegdheid van handelen zal hebben en dat de door de commis sie vast te stellen steun, via de vakorganisatie zal worden uitgekeerd. dag op 3 Nov. een gelukwensch te zenden, welk idee met applaus werd begroet. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Het wekelijkscli spreekuur van den Wethouder voor den Woningdienst en de Technische Bedrijven, zal in den vervolgen ge houden worden iederen Donderdag des namiddags van 12 uur in het Bureau voor den Woning- dienst, Nieuwstraat 30. Gisteren werd de 24-jarige ze e- man J. V. bij zijn terugkeer van een reis door de politie aangehouden, wijl hij stond gesigna leerd als deserteur bij de landmacht. Hij werd naar 't bureau van de militaire politie te R'dam overgebracht. Gisteren werd de wielrijder S.C., wonende Warande, in de L. Nieuwstraat aangereden door een wagen bepsannen met twee paarden. Hij kwam te vallen, waardoor een hoe veelheid carboleum, welke hij in een emmer in de hand droeg, tegen pand 113 aldaar terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen ver der niet voor. Vermoedelijk heeft C. S. verkeerd uitgeweken. den dienst wordt voorzien door personeel van buiten af. De ziekte-bron blijkt haar oorsprong te vinden in het voedsel. De aangetasten zijn verpleegsters die niet in de typhubsarakken werkzaam zijn. Met het oog op het tekort aan verplegend per soneel is besloten de opneming van niet-ernstige patiënten te weigeren. Inden afgeloopen n ach t is a a n- gehouden G.V. tabaksarbeider alhier, die uit de afgebrande tabaksfabriek v. Schuyer en Co. 4 kistjes sigaren had gestolen. Proces verbaal werd opgemaakt. UIT DELFT. Dat bij het groote overwicht de rechtsche partijen in den nieuwen raad een wethouders zetel is afgestaan aan den Vrijheidsbond en aan de S.D.A.P., heeft onder de katholieke kiezers ernstig misnoegen verwekt. In een vergadering der R.K. kiesvereeniging „Recht en Plicht" is naar aanleiding van deze kwestie een ernstige discussie gevoegd. Het standpunt der R.K. rqads- leden werd door wethouder Van der Seyp uit voerig verdedigd. Er werd echter ten slotte met groote meerderheid een motie van den heer Douwes aangenomen, waarin de meening werd u tgesproken, dat bij aangelegenheden van zeer belangrijken aard, als de wethoudersbenoemin gen, overleg gepleegd dient te worden tusschen kiezers en gekozenen. Gasverstikking. De bovenbewoners van perceel Goudsbloemstraat 112 te Am sterdam ontdekten Woensdagavond te om streeks 6 uur, dat er in het huis een gaslucht ging. Men wilde de bewoners van de beneden verdieping waarschuwen, doch op het kloppen kwam geen antwoord, waarop de politie werd gewaarschuwd en met geweld toegang werd verschaft. Men vond de twee bewoners man en vrouw, in bewusteloozen toestand.De Geneeskun dige Dienst werd gealarmeerd en deze begon di rect na aankomst de toepassing der kunst matige ademhaling, evenwel zonder resultaat. De vrouw bleek reeds overleden, terwijl de man, nog altijd bewusteloos, naar het Wilhelmina-Gast- huis werd vervoerd. Bij het onderzoek van dit droevig ongeval werd geconstateerd, dat geen der gaskranen in het huis openstond, zoodat ver moed wordt, dat er een lek is in de ondergrond- sche leiding. Gemengd Nieuws. De staking in de A dams c he haven. De conferentie, welke gisteren plaats vond tusschen het bestuur der Scheepvaartver- eeniging„Noord" en dat der bootwerkersvereeni- ging „Recht en Plicht" leverde geen resul taat op. Beide partijen zetten, in den breede haar standpunt uiteen, doch men kwam niet tot overeenstemming. De twee besturen zul len met de leden beraadslagen. In verband met het besluit van de direc ties der Scheepvaart Maatschappijen, de gra- tifioatie voor zeelieden niet langer uit te be talen, heeft de zeeliedenvereeniging „Voor waarts afd. van de Nederl. Federatie van Transportarbeiders vergaderd en besloten, dat de leden der vereeniging zullen blijven monsteren. Drinkwatervergiftiging? Onder de gemeente Nieuwvliet zijn in een pgar dagen tijd 3 kinderen van den landbouwer F. de J. over leden en thans zijn de vader en de moeder onge steld. Gedacht wordt aan de gevolgen van het gebruik van slecht drinkwater.. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Werkloozen. Aan den Raad der Gemeente Schiedam geven met verschuldigden eerbied te kennen, onderge- teekende, domicilie kiezende Tuinlaan 50 alhier, vertegenwoordigende en handelende in opdracht van den Schiedamschen Bestuurdersbond. den Roomsch Katholieken Volksbond, den Protes- tantsch Christelijke Bestuurdersbond, het Plaat selijk Arbeids-Secretariaat en den Neutralen Be stuurdershond, dat zij hebben kennis genomen van de Regeling door het College van B. en W. der Gemeente Schiedam in overleg met de Regee- rmg getroffen ten aanzien der uitgetrokken werk loozen, dat zij van meening zijn dat de regeling zooals die door B.enW. ten aanzien van bo vengenoemde werkloozen getroffen is,onvoldoen de is, dat zij eveneens van meening zijn dat bij een zoo langdurige crisis als hier ter plaatse door de- arbeiders doorgemaakt er na verloop van tijd om totale inzinking van de gezinnen te voor komen eerder Verhooging dan verlaging van It. K. Volksbond. Gisteravond hield de R. K. Volksbond een algemeene ledenvergadering. Na de opening met den Ghristelijken groet en t voorlezen der notulen, welke werden goedge keurd, deelt, de voorzitter mede, dat er 3 nieuwe leden zijn ingeschreven en 7 van de lijst afge voerd 3 wegens bedanken, 3 wagens sterfgeval en 1 wegens vertrek.Verder vraagt de voorzitter de aandacht voor den Apologetischen cursus, die op nog nader te bepalen data dezen winter wordt gehouden. Met genoegen wijst spr. er op, dat de centrale verwarming in 't gebouw thans geheel gereed is, wat voor wintervergaderingen onge- twijfld een groot genot mag worden genoemd. Dan wekt spr. de leden nog op, om in de maand November met alle kracht propaganda te voeren, om alle nog ongeorganiseerden in den bond té brengen. Met groote waardeering herdacht spr. den onlangs overleden leeraar der Vak- en Tee- kenschool, den heer v. d. Sluis, in wien de school een eerste kracht heeft verloren. Ten slotte stelt spr. nog voor aan den Centraal- voorzitter den heer Smit, op z'n 70sten verjaar- Brand. Te Schijndel is de inandenfabriek van de firma F. Swinkels Co. totaal afgebrand. Hondsdolheid. Te Smilde is een geval van hondsdolheid geconstateerd. De malaise. Te Ulft zijn aan de riet- meubelfabriek der firma Lang 18 ongehuwde arbeiders en aan de ijzergietery Diepenbroek en Reigers 30 kunstvormers wegens slapte in het bedrijf ontslagen. De directie van het Blauwhoedenveem te Rotterdam heeft aan velen van het perso neel ontslag aangezegd. Naar verluidt, zouden meer dan 200 arbeiders die op garantieloon werken ontslagen worden en moet tevens aan ruim 60 leden van het kantoorpersoneel reeds ontslag zijn verleeend. t M o o i e w e e r. In het Oostelijk deel der prov. Groningen is het gebrek aan drink water voor het vee zóó groot, dat tal van land bouwers voor hun vee in groote vaten en tegen hooge kosten drinkwater aanvoeren, soms van uren ver af. Er zijn slooten en grachten, die ouden van dagen nimmer droog kenden, waarin nu wordt „gevoetbald." Een fortuintje. Een ingezetene van Bussum kocht de vorige week op een veiling aldaar twee oude vazen voor 3. Thuis maakte hij ze ink schoon, waarna de meening bij hem post vatte.dat hijvoor een prijsje in het bezit was ge komen van echte antieke Japansche vazen: Hij raadpleegde een deskundige, die zijn meening bevestigde. Er is hem thans reeds 1500 voor de vazeq geboden. (Buss. Crt.) Typhus. De typhusepidemie is in Ameron- gen aan het afnemen. Er is de afgeloopen week maar een geval bijgekomen,zoodat er thans nog drie patiënten zijn. ïf^A- ken. Gistermorgen omstreeks ha 10 is op den Rijksstraatweg nabij Halfweg een 13-jange jongen uit Amsterdam door een auto aangereden en gedood. De jongen was den weg plotseling overgestoken. I yP ll u s" 0nder de asters in het Gem. Sofia-Ziekenhuis te Zwolle, waar thans nog ver schillende particuliere typhus-patiënten in af zonderlijke barakken worden gepleegd, is typhus uitgebroken. Er zijn terstond maatregelen ge nomen om verdere uitbreiding te voorkomen. In Ernstig spoorwegongeluk, Naar Havas uit Parijs seint, zijn Woensdagnamid dag 6 uur twee treinen in den tunnel bij Balig- nolles op elkaar geloopen. De eene trein geraakte in brand. Er zijn tallooze slachtoffers. Aan de Gare St. Lazare deelde men mede, dat het aantal dooden op tien wordt geschat dat der gewonden op tweehonderd. Doch dit laatste cijfer is waarschijnlijk overdreven. Het is evenwel nog niet mogelijk, juiste gegevens hieromtrent te verstrekken. Het treinverkeer met St. Cloud is geheel gestoord. De tunnel, waarin 't ongeluk plaats had, loopt onder den boulevard des Batignollea. Men meldt nader: Woensdagavond om 10 uur was het juiste aantal dooden en gewonden nog niet bekend. Men heeft reeds vier dooden en zestig gewonden uit den rookenden tunnel ge haald, maar, daar aan beide zijden van de tunnel het reddingswerk plaats heeft, kan het aantal ook grooter zijn. De avondbladen zijn met extra-edities verschenen. De „Intransi- geanfc meldt, dat reeds honderd gewonden naar de hospitalen zijn gevoerd. Ook een der brandweerlieden, die onmiddellijk met het red dingswerk aanvingen, is gewond. Het blijkt dat het ongeluk zich als volgt heeft toegedragen Trein no. 333, die om 5.43 naar Versailles vertrok, verloor in den tunnel eenige wagons. De machinist van den trein bemerkte dit en stopte om veiligheidsmaatregelen te nemen. De trein, die vier minuten later uit het station vertrekt, reed echter in volle vaart door den tunnel op het achterste gedeelte van den stil- staanden trein. De machinist van den rijden den trein had door den rook in den tunnel den stilstaanden trein niet bemerkt en het ongeluk vond in volle duisternis plaats. Tot overmaat van ramp ontstond, zooals reeds gemeld, brand in een der "wagons, die dadelijk op de andere wagons oversloeg. Vlam men en rook vulden onmiddellijk de tunnel en de brandweer had daarom met groote moei lijkheden te kampen om het vuur te bestrijden. Eerst om kwart over zevenen kon de eerste hulp worden verleend. Op het terrein van de ramp waren aanwezig de mi ister van binnenlandsche zaken en de prefect van politie, Leullier. Zoodra in Parijs het bericht van het ongeluk bekend werd, spoedden zich groote menschen- massa s naar de omgeving van het station. Velen wier familieleden met de trein waren vertrokken waren zeer onder den indruk. In 't station is een lijst opgehangen met de namen der gewonden. Ook voor de stations St. Lazare, St. Cloud en Versailles heeft zich een groote menigte verza meld. De debacle van de Kroon. Uit Weenen wordt gemeld, dat de catastrophale da ling van de kronenvaluta aldaar 'n zware paniek onder de koopers heeft veroorzaakt. In de zaken van allen branches doet het publiek groote in- koopen, aangezien vaak binnen enkele uren de prijzen stijgen. De koopers betalen zonder egenstribbeling alle gevraagde prijzen. Vele zaken weigeren reeds goederen af te geven. Anderen zijn reeds uitverkocht of verlangen be taling in vreemde valuta. Uit Weenen wordt bericht: De Weensche banken aan welke kort geleden door het Oosten- iijksche ministerie van financiën het verzoek is gericht om voorstellen te doen in zake de valuta crisis, beraadslagen thans over de mogelijkheid om een markenleening in Duitschland te sluiten, waarvoor de banken tegenover de crediteuren onderzekere waarborgen garant blijven. Spoorwegongeluk. Te Agen is gsi- teren een goederentrein op een trein, die in het station stond, geloopen. Tot nu toe zijn er 2 dooden en 3 zwaargewonden. Twee militairen treinen zijn te Lebrija in de provincie Sevilla tegen elkaar gebotst 2 personen werden gedood, 1 gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2