DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Zaterdag 8 October 1921. No. 13157. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.per weck 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. OPPER-SILEZIE. De geruchten uit het buitenland, waarin te verstaan werd gegeven, dat voor den Raad van den Volkenbond en zijn technische raadslieden hun werkzaamheden over het Opper-Silezische vraagstuk ten einde gebracht hebben, de Brit- sche eerste-minister of regeering bedenking had gemaakt tegen dit of dat voorstel dat te Genéve in overweging is zijn, naar men te Londen ver klaart, volmaakt ongegrond. De „Daily Telegraph" zegt: Daar de Britsche staatslieden de kwestie naar den Raad van den Volkenbond hebben verwezen en erin toegestemd hebben zijn aanbevelingen te aanvaarden heb ben zich nauwgezet eraan onthouden, om, han gende de beslissing, vragen aan dat lichaam te stellen. Zij zouden er nog afkeuriger van zijn, eenige, met name achter een ongunstige meening, te uiten over eventueele uit hun verband gerukte inlichtingen die hen ongevraagd mochten be reiken. Maar in werkelijkheid beschikken zij over geen feitelijke en juiste inlichtingen met betrek king tot de voornemens van den Raad. Men voelt dat het hoogst ongepast zou zijn, voor wel ke Entente regeering ook, om zich in dit stadium in de behandeling te mengen. Voor de openbaarmaking van het arhitrium zou elke gedachtenwisseling misplaatst zijn en zelfs na zijn bekendmaking zou de gedachten- wisseling beperkt blijven tot de wijze, waarop de aanbevelingen uitgevoerd zouden moetenworden, b.v. de mate waarin de geallieerde regeeringen bereid zouden zijn nieuwe verplichtingen in Opper-Silezië op zich te nemen, indien zij daar toe geroepen werden. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit Londen wordt gemeld De samenstelling van de Engelsche delegatie, die naar Washington voor de ontwapeningscon ferentie zal gaan is nog niet bepaald. Men be schouwt het echter als zeker, dat lord Lee, eerste lord der admiraliteit, deel zal uitmaken van de delegatie. Vermoedelijk zal de delegatie uit zes leden bestaan, die terzijde zullen worden gestaan door technische adviseurs. Naar gemeld wordt, heeft Lloyd George in overweging gegeven drie van de zes leden te kiezen uit vertegen woordigers der overzeesche bezittingen, die speciale belangen bij de vraagstukken der Stille Zuidzee hebben. De Australische eerste- minister deelde gisteren mede, dat hij geen gele genheid had, het aanbod tot bijwonen der con ferentie aan te nemen, dat Lloyd George hem gisteren telegrafisch had doen toekomen. Sena tor Pearce, minister van verdediging van het Australische gemeenebest, zal de plaats van Hug hes innemen. DUITSCIILAND. U't Karlsruhe wordt gemeld Een vertegen woord'ger van de „Bad-sche Staatsanze'ger" heeft een onderhoud gehad met den rijkskanselier, dr. W'rth, d'e z'ch te Karl-s ruhe bevond. De rijkskanseher sprak voorname lijk over de conference, welke a.s. Drnsdag zal worden gehouden over de maatregelen, welke moeten worden genomen voor de afdoemng van de schuld aan de geallieerden. Tegenover den e;sch der industrieelen, dat hun crediet- actie zal worden beschouwd als een afbetaling op de nieuwe belastingen, staat de eisch der sociaal-democraten, die de nationalisatie der industrie verlangen. De rijkskanselier zal een nieuw voorstel doen, Daphne sohudde het hoofd. Ze zag er verschikt uit en alle kleur week uit haar gelaat. Rodney merkte dit op en wendde zich driftig tot Myra. „Natuurlijk heeft Daphne de paarl niet. Ze heeft haar aan Lucy gegeven, die haar nog eens wilde zien." Hij wees op zijn jongste zuster, een dik, vlas harig meisje dat verhit en opgewonden van haar stoel opstond. „Ik heb de paarl aan Cyril gegeven, niet waar Cyril Cyril was haar neef, een slanke, donkere jonge man in den effectenhandel, die dadelijk voor haar antwoordde. Hij was met Lucy verloofd. „Ja,Lucy heeft mij de paarl teruggegeven en ik gaf haar aan kolonel Devereux, nietwaar kolonel „Ja ja maar ik heb haar op mijn beurt aan uw hoede toevertrouwd, Mrs. Marshall en de grijsaard wendde .zich minzaam tot zijn gastvrouw. Mrs. Marshall werd zoo paars als de japon, die ze droeg. „Ik herinner het mij werkelijk niet goed meer. We waren zoo druk in gesprek," stotterde zij. Toen, den angstigen blik van den kolonel op merkend, zei zij haastig „Natuurlijk heeft u dat volkomen rekening zal houden met de wenschen en bezwaren van beide partijen. De oplossing van dit gewichtige financieele en eco- nomisch-politieke vraagstuk is voor den rijks kanselier van het hoogste belang voor de uit breiding der coalitie. Hij is ervan overtuigd, dat het onjuist is, verschillende partijen in een ka binet te doen vertegenwoordigen, alvorens men weet, welk standpunt deze partijen ten aanzien van genoemd vraagstuk innemen. Men zou zoo doende het voortbestaan der regeering verzeke ren. De rijkskanselier wil dus eerst de basis scheppen, waarop een uitgebreide coalitie jkan arbeiden. De hoop, dat deze basis gevonden zal worden, is gerechtvaardigd. De overeenkomst te Wies- baden is den rijkskanselier om vele redenen welkom. Een van de eerste redenen is de over- weging, dat de verbintenis tot leveringen in natura voor de komende jaren voldoende ar- beidsmogelijkheid garandeert. Van ontstemming van Engeland over het verloop der onderhandelingen kan naar de stel lige verklaring van den rijkskanselier geen sprake zijn. Overigens zou Duitschland te allen tijde tot een soortgelijke overeenkomst met Engeland bereid zijn, ingeval het deze wenscht. De kanse lier is voornemens, in alle opzichten de spanning in de buitenlandsche politiek te verminderen en persoonlijk er naar te streven, dat Duitsch land in de oogen der buitenwereld het vertrou wen herwint, zonder hetwelk wederopleving van Duitschland niet mogelijk is. Het thans geteekende accoord tusschen Rathe- nau en Loucheur bepaalt, dat particuliere ver- eenigingen de uitvoering van het overeengeko- mene zullen ter hand nemen. De Duitsche leve ringen in natura voor den heropbouw in Noord- Frankrijk blijven volkomen gescheiden van de leveringen, waartoe Duitséhland volgens het ver drag van Versailles verplicht is. De totale waarde van de eerste soort leveringen zal 7Va milli ard gouden marken tusschen 1 October 1921 en 1 Mei 1926 niet mogen overschrijden. De daartoe op te richten Fransche en Duitsche organismen zullen de wijze regelen, waarop Duitschland de Verplichtingen zal naüeven. In geval men niet tot een accoord komt zal een com missie van drie leden, waarvan een door de Duit- schers en een door de Franschen is aangeduid en de derde ofwel door beide partijen ofwel door den president van den Zwitserschen bonds raad, beslissen. De waarde van het door de Duitsche re geering geleverde wordt ten deele op de crediet- zijde gebracht van DuitSchland's schadever goedingsrekening. Frankrijk zal echter 35 dier waarde betalen. Dit is feitelijk een leening, welke Frankrijk aan Duitschland toestaat. Op rekening der scha devergoeding mag er uit hoofde der leveringen in goederen aan Frankrijk niet meer geboekt worden, dan Frankrijk's aandeel in de annuitei- ten, in geen geval meer dan een milliard per jaar. Naar Havas seint zijn de bijgevoegde over eenkomsten thans ook geteekend te Wiesbaden. DE IERSCHE KWESTIE. Het Engelsche kabinet heeft besloten dat de volgende zes ministers dé regeering zullen ver tegenwoordigen op de conferentie met de Iersche gedelegeerden, welke Dinsdag a.s. begint. Lloyd Geoge, Chamberlain, lord Birkenhead, Winston Churchill, de minister van oorlog Worthingtin Evans en de minister voor Ierland Kamar Greenwood. mij de paarl teruggegeven en ik heb haar verder laten doorgaan. Ik hernner het mij nu heel goed, kolonel." Hij nam een slokje wijn zijn hand beefde zichtbaar toen hij het glas aan de lippen lippen bracht." „Och, maak u als 't u belieft geen verdere drukte over de paarl," klonk Myra's stem hel deren klaar „of het zal mij spijten dat ik het ellendige ding vanavond heb aangedaan. We zullen haar wel gauw vinden, misschien is ze op tafel of op" den grond gevallen. Ze moet toch ergens in de kamer zijn." HOOFDSTUK III. Een kink in den kabel. Myra lachte, maar geen der gasten stemde met haar lachen in. De paarl was niet op tafel, zooals Tom Mars hall zich zelfs verzekerde, want hij stond erop dat al de dessertborden en schaaltjes weggeruimd zouden worden toch werd er overal op den vloer gezocht op handen en voeten, maar de paarl was nergens te vinden. Myra leinde glimlachend achterover in haar stoel. „Ik wou dat men zich niet zooveel moeite gaf," riep zij eindelijk uit. „Ze zal morgen wel voor den dag komen, als de vloer opgeveegd wordt. Misschien is ze wel onder het buffet of in een of ander donker hoekje gerold in elk geval wat geeft het of we ons al ongerust maken Tevens zal aan de conferentie worden deelge nomen door sir Gordon Hewitt, de attorney- general, in geval staatsrechtelijke kwesties in behandeling komen. De afgevaardigden van Sinn-Fein komen he denmiddag te Londen, ENGELAND. Bij de bespreking over Lloyd George's uit- noodiging om zes afgevaardigden aan te wijzen ging het op de conferentie van de arbeiders fractie uit het Lagerhuis, het partijbestuur en het bestuur van het vakvereenigingscongres stormachtig toe. De conferentie deelde aan Lloyd George mee, dat zij bereid was zes afgevaardig den aan te wijzen om de voorstellen van de ar beiders uit te leggen en het regeeringsvoorstel te onderzoeken, doch niet als leden van een commissie, waarin ook bankiers en werkgevers zitten. De conferentie weigerde dus verantwoor delijk te zijn voor eenige politiek, welke de regee ring mocht toepassen. Lloyd George antwoordde, dat hij bereid is de afgevaardigden in het begin van de volgende week. In haar brief aan Lloyd George teekende de conferentie er ook verzet tegen aan, dat hij niet dadelijk de arbeidersleiders heeft gehoord. ALBANIË. De Raad van den Volkenbond heeft de be noeming goedgekeurd eener commissie van drie onpartijdige leden, om naar Albanië te worden gezonden, ten einde zich daar rekenschap te geven van de uitvoering der beslissing van de mogendheden en de moeilijkheden, aan de Alba- neesche grens. De Raad is overtuigd, dat de be slissing der gezantenconferentie spoedig zal wor den genomen. De commissie zal in Albanië kunnen aankomen vóór 1 November en zal haar werkzaamheden eerst beginnen, wan neer de beslissing der mogendheden geval len is. Belga meldt, dat het comité van deskundigen voor de vaststelling der grenzen van Albanië gisteren te Parijs is bijeengekomen. Het zal binnenkort in staat zijn, het resultaat van zijn arbeid aan de gezantenconferentie voor te leggen. ALLERLEI. De Duitsche regeering heeft de directeu ren van het spoorwegbestuur uitgenoodigd heden in München een conferentie bij te wonen ter bespreking van de vraag of een reorganisatie van het spoorwegbestuur er toe zou kunnen strekken het ontzaglijke tekort op den spoorweg dienst te doen verdwijnen, dan wel of het de voorkeur verdient de exploitatie aan particu lieren te verpachten. De passagierstarieven zijn enorm verhoogd. Voor de eerste klasse met 986 pCt., voor de tweede klasse met 859 pCt., voor de derde en vierde klasse met 745 pCt. Het ta rief voor vrachtgoederen >s met ongeveer 1200 pCt. verhoogd. De Poolreiziger Sverdrup, die de leiding had over een flottille van zes schepen, dat door de sowjetregeering door de Noordelijke IJszee naar de wouden van Ob en Jenissei was gezonden om een verbinding tusschen het Westen en Si berië tot stand te brengen, is met zijn manschap pen heelhuids aan de Moermankust aangekomen. De schepen waren geladen met koopwaar, die ze in Siberië hadden geruild tegen grondstoffen, welke de schepen uit Europa hadden meege bracht. De expeditie bevindt zich thans op den terugweg naar Noorwegen. Sverdrup acht het onderhouden van een geregelden scheepsdienst tusschen Europa en Siberië door de Kara Zee mogelijk. Haar stoicijnsche kalmte was een weinig geforceerd en Mr. Marshall viel heftig uit „Welk een onzin welk een klinkklare onzin, Myra Denk je dat we de zaak zoo laten rusten De paarl zól en moét gevonden worden, zeg ik. Hoort ge Ze moét gevonden worden Hij sloeg met de vuist op tafel, zóó wond hij zich op. De aderen zwollen op zijn voorhoofd en toen Daphne hem gadesloeg kwam er een uit drukking van angst in haar oogen toen keek ze de tafel af naar haar vader, maar de oude kolo nel zag haar niet aan. Hij staarte naar het damas ten tafellaken en beet zich op zijn lagen grijzen snor. „Ik verzoek alle dames van hun stoelen op te staan," sprak Mr. Marshall snel en beslist. „Nu moeder," tot zijn zenuwachtige vrouw „geef gij het voorbeeld en schud je japon uit, en gij dames, schudt allen uw japon uit. Misschien is de paarl in de kant of strooken blijven haken." Het geheele geze schap dames stond op allen voldeden aan het verzoek van den gastheer, maar het was alles tevergeefs de paarl kwam niet voor den dag. Somber keek men elkaar aan ze waren allen familie van elkaar, maar langzaam begon de afschuwelijke gedachte bij ieder op te komen dat de paarl wel eens niet toevallig ver loren zou kunnen zijn. En toen was het dat men wantrouwende blik ken begon te werpen op de eenige vreemden in den kring Daphne en haar vader. Misschien was het meisje zich van deze blikken Het gebouw van het Oostenrijksch ge zantschap te Berlijn, waarin vroeger de Oosten- rijksch-Hongaarsche ambassade was onderge bracht, is aan een Berlijnsche bankiersfirma ver kocht voor 8 millioen mark. Het Oostenrijksch gezantschap heeft zich reeds een kleiner gebouw aangeschaft, waarheen het weldra zal verhuizen. Binnenland. Denkbeeldige millioenen. Men schrijft aan het „Hdsbld." Volgens een mededeeling in de millioenen- nota is de minister van Financiën van plan, het wetsontwerp op de grondbelasting, dat na de verwerping van art. 7 in Mei j.l. verder buiten behandeling bleef, hier en daar aange vuld opnieuw aan de orde te stellen. Zal die wijziging, die de minister van plan is, hier en daar aan te brengen, ook van be trekking zijn op het heffingspercentage? Zoo neen, dan zal er na toepassing van de grond belasting naar haar nieuwen vorm zeer zeker lang geen twintig millioen meer uit dat middel gehaald worden dat het onder de tegenwoor dige omstandigheden opbrengt. Die veronderstelde meeropbrengst toch is in hood zaak een gevolg van berekeningen, inder tijd gemaakt door den heer Treub, die als minister van Financiën een ontwerp tot hef fing eener nieuwe grondbelasting indiende, doch als heffingsgrondslag een bedrag nam van 4 per duizend gulden belastbare waarde. Later met 't oog op de omstandigheid dat op de grondbelasting van thans ten behoeve van het leeningsfonds 1914 twintig opcenten ge heven zouden worden, werd in het ontwerp bepaald dat in plaats van 4 °/oo een bedrag van 3,33 per duizend gulden verkoopwaarde zou worden opgebracht. Deze heffingspercentages waren gebaseerd op normale of ongeveer normale verkoopwaarden, die voor den oorlog golden. Die verkoopwaar den bereikten vooral in den loop van het jaar 1918 een geweldige hoogte, waarop ze zich in de jaren 1919 en 1920 zooal niet geheel, dan toch grootendeels staande hielden. Was in dien tijd het aanhangige ontwerp aangenomen, met de verkoopwaarden van 1 Jan. 1919 of 1 Jan. 1920 als heffingsgrondslag tegen een heffings bedrag van 3.33 °/oo, de opbrengst zou die van de ^tegenwoord ge grondbelasting ongetwijfeld met meer dan 20 millioen overtroffen hebben en bij de toen geldende koopprijzen was het waarschijnlijk vrij juist gezien van den minister dat hij, bij een verlangde meeropbrengst van het genoemde bedrag de te heffen som terug bracht tot f 2 per duizend gulden verkoop waarde. Voor huizen, fabrieken enz. ook eenigszins, maar vooral voor landerijen echter is er speciaal dit jaar een sterke prijsdaling ontstaan en, had minister De Vries in Mei j.l. het ontwerp er door gehaald, zoodat de verkoopwaarden van 1 Jan. 1922 als basis voor heffing zouden hebben gegolden, zeer zeker zou de gewenschte meeropbrengst al op verre na niet verkregen zijn en vooral de ongebouwde eigendommen zouden ten zeerste bij de verwachting zijn achter gebleven. Volgens het landbouwver- slag van 1919 was er in 1918 hier te lande aan bouwland, grasland en tuingrond een opper vlakte van 2.205.980 H. A., welk bedrag vo<.r 1922/23 niet n emenswaardig vermeerderd is en in een r nd getal dus op 2.206.000 H.A. ge steld kan worden. De verkoopwaarden zijn thans reeds zoo gedaald en bedriegen niet alle teekenen, dan heeft die daling nog geen einde bewust ze schrok althans zichtbaar en verbleekte nog meer ze scheen op het punt van flauw te vallen. Myra bemerkte dit en zei scherp. „Voel je je onwel, Daphne Ik vrees dat al deze drukte over de paarl je van streek heeft ge maakt je moet het je heusch niet zoo aantrek ken, ze zal wel meer voor den dag komen." „Dat zal ze bulderde Mr. Marshall. Daphne zat stil en zwijgend voor zich uit te staren. „Lieveling, "fluisterde Rodney, „trek hot je toch niet zoo aan. Je kunt het toch niet helpen dat Myra haar paarl verloren heeft. Kom wees weer vroolijk. Ze komt wel weer terecht." Ze antwoordde niet en hij kon haar hart hoo- ren kloppen van opwinding, wat hem verbijster de en bedroefde. Eenige gasten gingen door met het zoeken; toen Mr. Marshall eensklaps uitroep „Hoor eens, dit is niet langer een grap. Iemand van het gezel schap ziohheeft Myra's paarl toegeëigend en moet die aan haar teruggeven. Het is een vervelende geschiedenis, maar er zit niets anders op. Ik zal mijn horloge in de hand nemen en geef dengenc die de paarl heeft, precies drie minuten den tijd om haar aan Myra terug te geven we zullen er verder niet over spreken, de schuldige komt er ongestraft af en voor de eer van de familie zal een ieder er het stilzwijgen over bewaren, hoop ik. Hij zweeg en veegde zich het zweet van het voorhoofd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1