DAGBLAD WOORSGH EN OMSTREKEN, De schoonste Parel. FEUILLETON. 44sle Jaargang. -^Maandag 10 October 1921. \t0 lojro Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag Buitenlandse^ Nieuws. RUSLAND. Het Parijsche blad ,,1'Information" verneemt uit Riga De opperste economische raad der sowjet-republiek heeft de regelingen nopens de aankoopen in het buitenland door coöperaties en particuliere ondernemingen op papier gebracht. Deze zijn gemachtigd in het buitenland produc tiemiddelen, grondstoffen, brandstof en voedsel te koopen. In beginsel moeten alle aankoopen door bemiddeling der organen van het commis sariaat, voor den buitenlandschen handel ge schieden, maar de belangrijkste coöperaties zullen het recht hebben bijzondere vertegenwoor digers naar het buitenland te zenden, die in over leg met de handelsmissies der sowjet-regeering zullen werken. ENGELAND. De koning, vergezeld van de koningin én prinses Marie heeft vandaag te Manchester het nieuwe beursgebouw, een grootsch paleis van den handel, geopend met een toespraak, waarin hij verklaarde ernstig bezorgd te zijn over de uit gebreide werkloosheid welke thans heerscht en zooveel ellende veroorzaakt. De koning sprak de hoop uit, dat de pogingen der ministers om aan de huidige werkloosheid een einde te ma ken en haar voor de toekomst te verhoeden zou den slagen en dat een vereenigde krachtsin spanning van alle standen der gemeenschap de nadeelige gevolgen van den grooten oorlog zou uitwisschen en 's lands bedrijvigheid in handel en voortbrenging zou herstellen. POLEN EN RUSLAND. Belga seint uit Warschau dat de onder handelingen met de vertegenwoordigers der Sovjetregeering tot volkomen overeenstem ming hebben geleid over de in de laatste nota wisseling behandelde verwikkelingen die tus- schen de beide Staten waren ontstaan. OPPER-SILEZIE. De gezantenraad heeft kennis genomen van een rapport over den toestand in de Westelijke Komitaten en heeft orde-maatregelen beraamd, toe te passen bij de beslissing over Opper-Silezië. Boedapest betaald en zijn vastbesloten, dat Oostenrijk het Burgenland niet zal hebben. Maar dat is ook het eenige waarover zij het eens zijn. Zij zijn 2 a 3000 man sterk maar kunnen morgen 30.000 man tellen. Het grootste gedeelte staat in het Zuiden onder overste Pronayi. Deze is de grootste terrorist van geheel Hongarije, een indrukwekkende figuur, koud, streng en zonder scrupules. Zijn onderbevelheb-- ber, luitenant Heijas, is anti-Karlist en een trouw aanhanger van Horty. Karlist daarentegen is oud-minister Fricdrich, zeer bevriend met lui tenant Olzenburg, en een geweldige phrasenheld. Zoodra het dus tot de vraag zou komen wie in een republiek Burgenland president zou worden, of welk huis, Habsburg of Wittelsbach, op den troon zou moeten komen, zou een burgeroorlog on vermijdelijk zijn. Maar tot het zoover is, treden de benden gemeenschappelijk op, vertrouwend dat zoowel de groote als de kleine Entente uit afgunst en meeningsverschil niets zullen doen, of dat als de Kleine Entente metterdaad zou optreden, hun zaak door de Hongaren als een nationale zaak zal worden beschouwd. Bij die benden bevinden zich verscheidene officieren van goeden huize, maar ook heel veel struikroovers. Hun gedrag is echter goed en hun eenig streven is het Burgenland voor Hongarije te behouden. Maar aangezien zij in opstand kómen tegen de verdragen moeten zij worden verjaagd. De eeni ge kwestie is door wien. Als de Entente die taak op zich neemt moet zij het snel doen, want wat vroeger met een bataillon had kunnen worden gedaan, vereischt nu één' diyisië en straks drie divisies. HONGARIJE. De „Daily Chronicle" bevat een artikel van zijn bij zonderen correspondent in Oedenburg over het Burgenland. Er doen zich daarbij, zoo heet het, drie vragen voor, n.l. of 't den ongere- gelden Hongaarschen benden zal gelukken W. Hongarije tegen den wil der Entente te behou den, 2e. of er een monarchistische tegenrevolutie komt en 3e. of er een burgeroorlog zal ontstaan Men schijnt het ergste te vreezen, maar wel in gelichte personen in Ententekringen hopen nog altijd op een vredigen afloop. De Hongaarsche regeering heeft gezegd niet verantwoordelijk te zijn voor die benden, hoewel zij moet toegeven in den beginne niet met de noodige kracht te zijnop- getreden. In Oedenburg legt men zich volkomen neer bij het gezag van de intergeallieerdc com missie, hoewel dat gezag niet bijster groot is, aangezien die commissie voornamelijk steunt op de aanwezigheid van 1200 Hongaarsche gen darmen onder luitenant Olzenburg. Deze heeft thans zijn woord gegeven de commissie te zullën helpen, hoewel hij van huis uit Karlist is. Hij staat echter nog steeds met de benden in contact en kan dus ieder oogenblik weer van houding ver anderen. De benden in West-Hongarije zijn goed uitgerust en goed aangevoerd, zij wor den naar het schijnt door reactionairen in „Verder wil ik nog zeggen als Myra Cowper over drie minuten haar paarl niet terug heeft sluit ik de deuren van deze kamer en telefoneer om een detectieve van ScotlandYard, die ieder der aanwezigen zal fouilleeren ieder zonder onderscheid." Flij viel in zijn stoel terug en nam een zwaar goud repetitiehorloge in de hand. Een vreemde, diepe stilte volgde op deze pijnlijke woorden. Men hoorde slechts het tikken van deklok op den schoorsteenmantel. De drie minuten schenen een eeuwigheid. Eindelijk knipte Mr. Marshall zijn horloge dicht,stond langzaam van zijn stoel op en ging naar den hoek van de kamer, waar zich de telefoon bevond. Allen volgden hem met hun blikken vol spanning, maar de angstwekkende stilte werd niet verbroken. Toen Mr. Marshall de kruk van de telefoon ter hand nam, klonk er een doordringende kreet door de kamer. „Vader" breng mij weg riep Daphne, „weg uit deze vreeselijke kamer. Ik wil rne niet laten fouilleeren als een dievegge een geme ene zakkenrolster, het zouhet zou al te vernederend, te verschrikkelijk zijn Ze begon te snikken, te kreunen als een wild BRITSCII-INDIE. Volgens ee Reutertelegram uk Bombay aan de „Tunes" verwacht men bmnenkort de arres- tat'é van den bekenden Indkchen ag'tator Gandh'. Hij zelf heeft reeds een beroep op de bevolkmg gedaan, om uigeval hij gearresteerd wordt, zich van hartals (stakingen) te ont houden. De eenige wijze, waarop zij hem kan eeren, bestaat in het betoonen van grooten ijver bij' het streven naar Swadesji (zelfbestuur) en daar door de komst van Swaraj (volledige onafhanke lijkheid) te bespoedigen. De „Chronicle" te Bombay publiceert een manifest, dat door 48 leiders der non-coöpera- tionbeweging geteekend is, en handelt over de arrestatie van de gebroeders Ali en anderen. In dit manifest wijzen ondergeteékenden op het recht van ieder mensch, om te zeggen, dat het in strijd is met de nationale waardigheid van een Indiër, om te dienen en in het bijzon der als soldaat onder een regeeringssysteem, dat In die op economisch moreel en politiek ge bied gedegradeerd heeft, dat het leger en'de politie gebruikt, om nationale aspiraties te onderdrukken, en dat het leger heeft gebruikt, om de vrijheid van de Arabieren, de Egyp- tenaren, de Turken en andere naties, dip Indië geen kwaad hebben gedaan, te vernietigen. In het manifest wordt voorts nog gezégd Ook zijn wij van meening, dat het de plicht van iederen Indiër, soldaat en burger is, om zijn betrekkingen met de regeering te verbreken, en een andere kostwinning te zoeken. ALLERLEI. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat zij voornemens is een aantal verouderde en over tollige oorlogsschepen te verkoopen. Zij is voor nemens de schepen op te ruimen tegen voor- deelige voorwaarden op afbetaling, mits de koo- ders waarborgen geven, dat zij dadelijk met de slooping zullen beginnen, ten einde'aan de dier in een val en het sneed Rodney door het hart haar te hooren hij sloeg zijn arm om haar heen en trok haar beschermend naar zich toe. „Mijn dochter heeft volkomen gelijk sprak de oude kolonel, langzaam opstaande, tot zijn gastheer. „Wat u van pan is te doen, is een beleediging van de gastvrijheid. Mag men be schaafde dames aan zulk een schande blootstel len Ik heb nog nooit van zoo iets gehoord Niemand zal de hand aan mijn dochter slaan dat zweer ik u Mijn hemel, kolonelsprak Tom Marshall, „dat is toch de eenige uitkomst in deze moeilijke aangelegenheid. Alleen de schuldige zal er door gestraft worden. Mijn vrouw zal zich graag het onaangename van de zaak getroosten, en mijn dochter ook waarom zou Daphne er zich dan tegen verzetten „Omdat Dpahne teevallig Daphne is ant woordde de kolonel scherp. „En nu genoeg, Mr. Marshall; ik zal mijn dochter naar huis brengen a,ls u het goed vindt, dan kunt u de hulp van Scotland Yard inroepen. Wij hebben met deze ellendige quaestie niets te maken." Hij liep naar de deur, maar Mr. Marshall greep hem bij den arm. „Noch u, noch Daphne zullen dit vertrek ver laten, voordat de politie hier is. Het verwondert mij ten zeerste dat u dit wenscht. Verlangt u dan uw onschuld niet bewezen te zien, evenals werkloosheid tegemoet te komen. De werkzaamheden in verband met de volkstelling in Hongarije zijn afgeloopen de Boedapester bladen deelen het volgende mede over de uitkomsten van de telling het aantal inwoners van Boedapest bedraagt 930.247 er wonen in de hoofdstad 70.000 vrouwen moer dan mannen 91 pCt. van de inwoners zijn Hon garen, verder zijn er veel Duitschers onder en 4300 Polen, 1700 Kroaten, 1000 Serviërs en 1100 Roemenen. Zestig percent van de bevolking van Boedapest is katholiek, het aantal gereformeer den en unitariërs is door den toevloed van vluch telingen uit het vanHongarije afgenomen gebied zeer gestegen. Er wonen 212.735 Joden te Boe dapest. Het aantal personen, dat zich sedert 1914 in de hoofdstad heeft gevestigd, bedraagt 202.342 Binnenland. Het Levensverzekeringsbedrijf. ^In het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot regeling, van het levens verzekeringsbedrijf, ligt het zwaarte punt in een zoo groot mogelijke openbaarheid, zonder aantasting van de vrijheid van het bedrijf en zonder ingrijpen in de techniek. Met uitsluiting van natuurlijke personen zal de bevoegdheid tot uitoefening van het levensver zekeringsbedrijf alleen worden toegekend aan naamlooze vennootschappen en onderlinge maat- schapp ijen. Het maatschappelijk kapitaal van een naam looze vennootschap moet minstens 500.00Ö bedragen, het waarborgkapitaal van een onder linge maatschappij ditzelfde bedrag wanneer zij ook anderen dan leden Verzekert, en minten 200.000 wanneer zij alleen leden verzekert. De volstorting van het minimum maat schappelijk en waarborgkapitaal is verplicht. Er zal worden gevormd een Verzekerings kamer, aan welke de bedrijven verschillende stukken moeten overleggen. De Kamer maakt daarvan een verklaring op, zonder welke het bedrijf niet mag worden uitgeoefend. De bedrijven zijn verplicht, alle^gewenschte inlichtingen aan de Verzekeringskamer te ver strekken, die ook bevoegdheid krijgt inzage te nemen, desnoods met behulp van de sterken arm van de boeken en de bescheiden der bedrijven, waar omtrent zij tevens getuigen en duskundigen kan hooren, die verplicht zijn te verschijnen. De voornaamste bevoegdheid der Kamer ls echter, dat zij advies zal mogen uitbrengen over de verbeteringen, die haars inziens in de gestie der onderneming behooren te worden aangebrach De onderneming is niet verplicht een advies op te volgen. De Kamer mag tot publicatie daar van overgaan, tenzij de verzekeraar, binnen een door haar te stellen termijn, verklaart het ad vies te zullen opvolgen, of tegen de in het ad vies aanbevolen gedragslijn gegronde bezwaren kan aanvoeren. Van het besluit tot publicatie staat echter beroep open op de Kroon terwijl in ieder geval de onderneming zal kunnen vorderen, dat eventueel bij de publicatie tevens de cor respondentie, tusschen de verzekeringskamer en haar naar aanleiding van het advies gevoerd, zal worden overgelegd. De verzekeraar is verplicht, telken jare een verslag te doen opmaken, waaarin moeten worde opgenomen verschillende geschreven staten, waaruit de toestand van het bedrijf blijkt. Het ontwerp bevat, naast deze hoofdpun ten, bepalingen omtrent de afscheiding van het bedrijf en overdracht en samenstelling van ondernemingen. Ten opzichte van buitenlandsche verze keraars volstaat het ontwerp, naast de voor ik Is u bang gefouilleerd te worden „Vader," viel Rodney heftig in, „zwijg! Spreek zoo niet tegen kolonel Devereux. Be denk dat hij voor den eersten keer onze gast is. Hij denkt precies over het geval als ik er over denk. Ik wil niet dat Daphne zich laat fouil leeren. Ze zal niet aan zulk een schandelijke behandeling blootgesteld worden „Je moeder vindt het toch goed en je zusters ook antwoordde Mr. Marshall. „Geen enkele der aanwezige dames heeft er iets op tegen, be halve Miss Daphne Devereux en zij moest haar verstand beter gebruiken. „Breng mij weg, Rodney Laat ons heengaan sprak Daphne smeekend tot haar verloofde. De angst in haar oogen deed hem ontstellen o, waarom was zij zoo gejaagd Hij klemde de tanden opeen om de hatelijke gedachte te verdrijven en het meisje nog inniger vasthoudend, fluisterde hij „Lieveling, ik geloof dat je je vergist. Hoe el lendig je het ook vindt, doe je beter toe te geven vindt je ook niet „Neen," fluisterde ze. „O, Rodney red mij- breng mij in veiligheid Morgen zal ik ik je alles uitleggen." Hij rilde. Hoe moest hij haar woorden opvatten Toch voelde hij dat hij doen moest wat zijn meis je hem vroeg dat hij haar moest redden, haar, die hij als een engel had beschouwd en die misschien een gewone dievegge zou blijken. alle verzekeraars voorgeschrevene openbaar heid en de contróle van de Verzekeringskamer, met de verplichte benoeming van een officieelcn vertegenwoordiger en met het eischen van zekere waarborgen met betrekking tot het rechtskarak- ter der ondernemingen. Het ontwerp bevat ten slotte nog een in- solventieregeling die hoofdzakelijk is geba seerd op de kort geleden tot stand gekomen voor- loopige regeling. In de plaats van den rechter commissaris komt echter de Verzekerings kamer. Jbr. Van Karnebeek. Het uitvoerend Comité van het te Turijn te houden Internationaal Sociologisch Con gres, heeft, naar het „Hbld." meldt, Jhr. Van Karnebeek benoemd tot eere-president van het Congres en honorair lid van het Socio logisch Instituut, als hulde niet alleen van zijn persoonlijke verdiensten doch ook aan de vergadering van den Volkenbond, waarvan hij het voorzitterschap op zoo loffelijke wijze vervulde. Opheffing Raad van Arbeid te Zeist. Naar de „Msb." verneemt zou het in het voor nemen liggen öok den Raad van Arbeid te Zeist op te heffen en dezen te vereenigen met dien te Utrecht. Rijksarchief wezen Bij K.B. is aan mr. J. L. Berns, Rijksarchiva ris in Friesland, te Leeuwarden, op verzoek eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten als Rijksarchivaris be wezen en als zoodanig benoemd dr. H. A. Poels man, thans hoofdcommies met den rang van chartermeester. Rijnland. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft heden benoemd tot Secretaris van het Hoogheemraadschap den heer Mr. J. Slag ter, hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Overijsel te Zwolle. RegeeringscommissarisIIollnnd-Zuid-Afrika-Lijn Bij Kon. besluit is benoemd tot regeeringscom- missaris bij deN.V.Nederlandsche Zuid-Afrikaan- sche Stoomvaartmaatschappij Holland-Zuid- A- frika-Lijn, de heer G. J. van Stipriaan Luiscius, te 's-Gravenhage. Ylecsch naar Frankrijk. Men meldt aan het Hbld. Aan de exportslachterij te Oss is thans groote drukte naar aanleiding van den hervatten handel met Frankrijk. De hoeveelheid varkens die wekelijks geslacht worden op beide fabrieken, zijn voor een leek niet te gelooven. Werkloosheid is hierdoor veel verminderd. Belangwekkende strijd. De „Tel." schrijft: Indien het juist is dat een machtig mono polie als Philips'Gloeilampenfabriek een ar tikel van dagelijksch gebruik niet kan leveren zonder een zeer belangrijke winstmarge, die haar tot een rigoureuze kapitaalvorming bij hooge dividend-betaling in staat stelt, dan is het een gelukkig verschijnsel dat een niet minder machtig lichaam als de G. E. W. te Amsterdam dit monopolie gaat bestrijden. Wan neer men in overweging neemt dat slechts door prijsovereenkomsten Duitsche producten die voor onze consumenten veel goedkooper zouden uitkomen, geweerd kunnen worden, dan is 't meer dan tijd dat hiertegen front ge- Hij stond op en stak Daphne's arm door den zijne. „Doe de deur open, vader riep hij gebiedend „Daphne zal hier niet blijven," zeg ik u. Tom Marshall keek zijn zoon uitdagend aan, maar voor hij kon spreken, was Myra opge sprongen, verhit, met gretige blikken. „Luistert naar wat ik te zeggen heb riep ze „luistert allen, als 't u belieft Ik heb het recht te spreken, want de paarl behoort mij toc- toe, nietwaar Ze aarzelde even en vervolgde „Neef Tom ik verzoek u kolonel Devereux en zijn dochter stilletjes te laten gaan. Zij zijn vreemden in ons midden ze hebben hie* voor den eersten keer met ons aangezeten aan tafel, als zij zich dus niet willen laten fouilleeren, laat ons dan de wetten der gastvrijheid niet met voeten treden door hen te houden. Als zij vertrokken zijn kan oom Tom naar Scotland Yard gaan, zooals hij van plan was." Haar stem was doordringend en helder, koud als ijs ze legde de hand op haar hijgenden boezem maar haar zelfbeheerscliing was volkomen. Nu wendde zij zich tot Daphne, trachtend haar min achting met beleefdheid te bedekken. „Ga als 't u blieft heen, miss Devereux, dadelijk. Het spijt mij zeer dat dit gebeurd is deze ongeluk kige quaestie maar heusch ik zou u niet voor de heele wereld hier willen houden - noch u, noch uw vader. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1