maakt wordt door ken die daartoe kapitaal krachtig genoeg zijn. In een per advertentie bekendgemaakte be rekening blijkt dat Philips'gloeilamp een be sparing kan geven boven da G. E. VV.-lamp is dit juist, dan is die adyertentie een zeer ern stige zelf-aanklacht tegen dezen monopolist, van wien niemand gelooven kan dat hij bij zulk een geweldige productie deze besparing niet tegen billijker prijs ter beschikking der verbruikers kan stellen. Is dit niet de monopolist op zijn verderfe lijkst indien bij den consumenten den techni- sehen vooruitgang, die een sociaal eigendom is, niet slechts gunt dan tegen exorbitanten prijs Een monopolie als dan van Philips' is slechts aan te grijpen door een evenknie in kapitaal- macht. Particulieren zullen zich niet aan den strijd tegen dit monopolie wagen. Er lijkt ons daarom iets lofwaardigs van de G.E.W. in, haar groote kapitaalmacht ten bate der ver bruikers, in dezen strijd in te zetten. Ver moedelijk luidt deze strijd een nieuwe periode inOverheid als trust-breekster. Het perspec tief is: Regeering als bestrijdster der nationale trust, de Volkenbond als breker van de inter nationale trust. R. K. Universiteit. In plaats van Mr. Dr. J. Loeff werd tot lid van het Hoofdcomité van Actie tot stichting der R.K. Universiteit benoemd Dr. L. Dckers te 's-Gravenhage in plaats van J. Drost als ver tegenwoordiger van de Unieder R.K. Studenten: F. van Kimmenade te Utrechtals vertegenwoor digervan den R.K. Werknemenden Middenstand A. E. Rohling te Leeuwarden. Als vertegenwoordigster van den R.K. Vrou wenbond in Limburg werd aangewezen Mevr. M. HaffmansCoenegracht te Venlo. Minister van Kamebeek. Per staatsspoortrein van 12 u. 38 min. is Zaterdag de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, vergezeld van de leden van het secretariaat van de Nederland- sche delegatie ter Volkenbondvergadering, in Den Haag teruggekeerd. Ter verwelkoming van den minister waren op het perron aanwezig mevrouw Van Karnebeek, drie zonen van den minister, minister Van IJssel- steyn en minister De Graaff (de meeste ministers waren uitstedig), de burgemeester van s'-Gra- venhage, mr. J. A. N. Patijn, en de gemeente secretaris, mr. ter Pelkwijkde secretaris generaal van het departement van buitenland sche zaken, jhr. mr. Snouck Hurgronjede Haagsche wethouders mr. De Wilde en Droog- leever Fortuyn, enkele oud-wethouders, en de raadsleden De Meester, Couvée, Duymaer van Twist, Wesseling, De Koning, Van der Meulen, prof. Van der Bilt, Van Steenbergen, Harms en mr. Crena de Iongh. Toen de minister Van Karnebeek uit de cou pé was gestapt, heeft generaal De Meester hem als volgt toegesproken ,,De hier aanwezige leden van den gemeente raad, die reeds zitting in dat college hadden, toen u in 1918 als burgemeester aftraadt, hebben be hoefte gevoeld, u, hun oud-voorzitter, bij uw terugkeer in de residentie te verwelkomen. Wij wenschen u daardoor in de eerste plaats een bewijs te geven van onze warme sympathie en u voorts hulde te brengen, naar aanleiding van de hooge onderscheiding, u onlangs te beurt gevallen door uw benoeming tot tijdelijk voor zitter van de vergadering van denVolkenbond. Die onderscheiding, Excellentie, heeft ons buitengewoon verheugd. Wij meenen in uw geest te handelen, door ons tot deze korte woorden te beperken. Wij vertrouwen, dat zij bij u vol doende de gevoelens zullen.vertolken, welke het ons tot een behoefte maakten, u hier te komen begroeten." Minister Van Karnebeek antwoordde, dat deze ontvangst hem aangenaam had verrast, ook omdat hij nog steeds na zijn aftreden als bur gemeester met zijn hart aan de gemeente Den Haag hangt. Waar hij geroepen is geweest het hoogste presidium van de wereld te bekleeden, heeft hij daarbij nog vaak teruggedacht aan zijn voorzitterschap van den Haagschen raad. Ten slotte verklaarde de minister, dat hij als voorzitter van dien gemeenteraad zeer veel heeft geleerd, wat hem als voorzitter Van den Volken bondvergadering is te stade gekomen. Hij drukte daarna den heeren de hand, om hen te bedanken voor deze spontane verwelkoming. Onthulling Standbeeld Koning-Stadhouder Willem III. Zaterdagmiddag had op 't Kasteelplein te Breda de onthullingsplechtigheid plaats van het ruiterstandbeeld van koning en stadhouder Wil len III. Reeds Vrijdag en Zaterdagmorgen was er meer dan gewone drukte in de stad en werden hier en daar bijzondere feestelijkheden gegeven. Om half drie waren duizende belangstellende op en om 't Kasteelplein verzameld, om van dit grootsch gebeuren getuige te zijn. Op de officiee- le tribunes hadden tal van burgerlijke en militaire autoriteiten plaats genomen, w.o. de ministers Ruys de Beerenbrouch en de Visser, en mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Als eerste spreker voerde 't woord luit.-gene- raal b. d. W. Cool, lid van den Raad van State en voorzitter van het hoofdcomité. Spr. schetste in den breede de voorbereidingen die aan deze onthulling waren voorafgegaan. Zware moeilijkheden moesten overwonnen wor den. Zoo stierf b.v. de kunstenaar Charles van Wijk, die het werk zou uitvoeren, nog voor hij er mee gereed was, den beeldhouwer Toon Dupuis werd deze taak toen opgedragen maar ten slotte heeft toch de sterke wil, om 't plan ten uitvoer te brengen, gezegevierd. Als tweede spreker kwam de luit.-kolonel W. E. van Dam van Isselt naar voren, die de his torische beteekenis van den grooten Willem III expliceerde. Vervolgens hield Z. Excellentie minister de Visser een enthousiaste rede op den zeker een der grootsten der Oranjetelgen. Spr. prees hem als een man, groot in alles, als mensch, als staatsman als strateeg. Hierna onthulde de minister-president het standbeeld en direct erop zette de Koninklijke Zangvereeniging Breda's mannenkoor, onder be geleiding van een fanfare corps Richard Hol's „Hollands Glorie" in, terwijl een groep van 8 vliegtuigen van uit de lucht hun hulde brachten. Dan droeg generaal Cool met een korte toe spraak 't monument aan de gemeente Breda over Nog legde generaal van Hoogstraaten namens H. M. de Koningin een krans aan den voet van het gedenkteeken en deelde Min. de Visser mede, dat het H. M. had behaagd, den beeldhouwer Tom Dupuis te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De gemeente Breda vereeuwigde deze groot- sche onthullingsplechtigheid door 't laten slaan van een gedenkpenning. Tot slot werden de verschillende hooge gas ten op de groote Markt toegezongen door een koor van 2500 schoolkinderen. Waterstaatsbestuur. In zijn memorie van antwoord op het voorloo- pig verslag over het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de wet van 10 November 1910, houdende algemeene regels omtrent het water staatsbestuur, zegt de minister van waterstaat, dat z.i. in het bezwaar tegen de wijziging van artikel 15 der wet aangevoerd dat ook voor leden van het dagelijksch bestuur, een leeftijdsgrens zou zijn gesteld, feitelijken grondslag mist. Immers, het verband tusschen hetvoorgestelde nieuwe tweede lid van genoemd artikel en het eerste lid van dit artikel, dat ongewijzigd zal blijven voortbestaan, brengt met zich, dat de bepalingen omtrent de leeftijdsgrens alleen be treffen de voorzitters en de leden van dedagelijk- sche besturen,die door de Kroon worden benoemd Ten opzichte van de meening dat ook art. 38 had moeten zijn gewijzigd en wel in dien zin, dat de bij dat artikel aan gedeputeerde Staten toegekende macht bij Provinciale Staten zou worden gebracht,wijst de minister er op, dat het genoemde artikel niet aan Gedep. Staten de bevoegdheid verleent, om een bestuur of een particulier de verplichting op te leggen tot uit voering om noodzakelijke waterstaatswerken, maar enkel om in de gevallen, dat voor het be stuur of den particulier de verlichting tot uit voering van zoodanige werken van elders vast staat, het bevel te geven tot uitvoering van die werken. Overigens is de minister van gevoelen, dat de in art. 33 omschreven taak nietkanworden opgedragen aan de staten der provinciën, om dat eene uit vele leden bestaande vergadering, welke slechts enkele malen in het jaar bijeenkomt niet het lichaam is, geschikt om te beoordeclen, of een verplichting tot het uitvoeren van een waterstaatswerk, voortspruitende uit een der in genoemd artikel vermelde oorzaken, bestaat, of die verplichting wordt nagekomen en of het noodzakelijk is, dat er nakoming van die ver plichting de uitvoering van bepaalde waterstaats werken wordt bevolen. Door die taak op te dra gen aan Gedep. Staten en door beroep wat be treft het bestaan der verplichting, op den ge wonen rechter, wat aangaat de noodzakelijkheid der bevolen werken, op de Kroon toe te laten, wordt beter dan door een opdracht aan de Pro vinciale Staten gewaarborgd, dat niet meer zal worden gevorderd dan op grond van bestaande verplichtingen geoorloofd is. De vraag, of de provincie steun behoort te verleenen wanneer zeeweringen verbeterd moe ten worden, gaat buiten het bepaalde in art. 38 om. Haar beantwoording behoort aan de Staten der provinciën te worden overgelaten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ROTTERDAM—SCHIEDAM. De „Msb." meldt, dat het in het aanvankelijk voornemen in de eerstvolgende, na 13 October a. s. te houden Raadsvergadering te Rotterdam me de aan de orde te stellen „het voorstel in zake de grenswijziging met Schiedam." Kamer van Koophandel en Fabrieken. De leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, zijn bijeengeroepen voor een op Donderdagavond 8 uur te houden vergadering, waarin het voorstel van B. en W. van Schiedam in zake de regeling der wederzijdsche belangen tusschen Schiedam en Rotterdam aan de orde zal worden gesteld. R. K. Kiesvereeniging. Wij vestigen er de aandacht op, dat de R.K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" mor- gen(Dinsdag)avond om 8 uur in de groote zaal van het gebouw van den R. K. Volksbond een algemeene ledenvergadering zal houden. Op de agenda staat o.a. Bespreking. Met het oog op dit hoogst belangrijke onder werp, waarbij groote belangen voor Schiedam op het spel staan en dat ook voor de burgerij zelf van het hoogste gewicht is, mag stellig een druk bezoek verwacht worden. Flora. 't Behoeft niet te verwonderen, dat Flora deze week weer avond aan avond voor 'n uitverkochte zaal draait, want de hoofdfilm „De Eerevoorstel ling der vier duivels" is een werk van buitenge woon mooien en spannenden inhoud, 't Is een zeer tragisch eindigend circusdrama, vol van diep ontroerende, maar ook Weerzin-wekkende mo menten. 't Bijprogram geeft verder ook nog veel be zienswaardigs, o.m. treedt op een zekere Charlie, wel niet de oer-komiek met de koddige beenen, maar toch een guitige, slimme gammer". Bij de natuuropnamen zien we ons verplaatst in de prachtige Zeeuwsche plekjes in en om Goes Zaterdagnacht zijn door de politie op den R'damsche dijk aangehouden S. en K., beide los-arbeiders, respect. 35 en 40 j. oud, die van een stuk land, nabij 't Roode Hek, ieder een zak aardappelen hadden gestolen. Na te zijn verbaliseerd, werden ze weer op vrije voeten gesteld. Gisteren zijn door de politie als verdacht van diefstal 9.) met geweldple ging ten nadeele van A.v.G., aangehouden de los-arbeiders A. v. D. en B. d.P. In arrest genomen, zullen ze 't onderzoek nog moeten afwachten. UIT VLAARDINGEX. Te Vlaardingen zijn vier jongens van 14 tot 16 jaar, de gebr. Z. en de gebr. R„ gearresteerd, d'e den laatsten tijd 4 mbraken hebben gepleegd •n kantoren. Bij een ervan hebben ze zelfs ge tracht de sporen van hun bedrijf te verbergen door brandst'cht'ng. Bij hun laatste mbraak zijn zij op heeterdaad betrapt. Gemengd Nieuws. De staking te Amsterdam op geheven. Zaterdag is in een zeer druk be zochte vergadering van stakende havenarbeiders besloten tot opheffing der staking. Naar het bestuur der bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" mededeelde, heeft dit eerst een uiteen zetting gegeven van den stand van het conflict en daarna de vraag gesteld, of men thans aanlei ding aanwezig achtte, om te spreken voor op heffing der staking. Toen de groote meerderheid blijk gaf tot opheffing te willen besluiten, meende het bestuur het oogenblik gekomen het advies te geven Maandag a.s. weer aan het werk te gaan. Op een vraag, op welke motieven dit besluit berustte, antwoordde Posthuma, dat daarvoor geen motieven noodig waren, daar het gold eene gewone proteststaking, die men elk oogenblik zonder meer kan opheffen. Mochten de werkge vers echter blijk geven, zoo zeide hij, de derde door hun gestelde voorwaarde, betrekking heb bende op het ontslaan van hen, die zich aan mo lest hebbenschuldiggemaakt,tewillenmisbruiken, om zich te ontdoen van door hen niet gewensehte elementen, dan zal opnieuw het werk worden. De moord te Buinerveen. De da ders van het misdrijf te Buinerveen, zekere L. en Sch., te Nieuw Buinen zijn gearresteerd. Bij den moord hadden zij een verfpot omgeworpen, welke verf op hun kleeren was teruggevonden. Tevens waren deelen van hun kleeren op de nog versche verf gevonden. Een der moordenaars had bovendien denzelfden dag ƒ200 huur aan den vermoorde gebracht. Hij wist dus, dat bij den verslagene geld aanwezig was. Goedkoop f r u i t. In de Betuwe wordt geklaagd over de lage fruitprijzen. Goede kwali teit appels en peren brengen 3 5 ets. per pond op, de beste soorten 10 ets. Intusschen blijven in den kleinhandel de fruit-prijzen nog maar steeds hoog en meer dan het dubbele van in dengroot handel. Een droogleggingskwestie. Bij nasporingen in de archieven is gebleken, dat bezittingen van de kerk te Kuinre indertijd door de Zuiderzee zijn verzwolgen. De vraag is nu gerezen of deze bij eventueele droogleg ging weder worden teruggegeven. Goederen uit Duitschland. De spoorwegen hebben allen uitvoer over Nieuwe Schans enkele dagen stopgezet, wegens den groo ten invoer uit Duitschland. Ongelukken. Bij Oudenbosch is een jon gen van zeven jaar door den sneltrein van Am sterdam naar Vlissingen overreden en vermor zeld. Vrijdagmiddag is nabij den tol te Benne- broek de heer H. M. d'Angremand uit Den Haag, die per motorfiets daar passeerde, door de tram aangereden, daar hem het uitzicht door een voor hem rijdende automobiel belemmerd werd. Zwaar gewond werd hij naar het Groote Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij spoe dig overleden is. Slapte. De directie van de N. V. Van De- venter's Glasfabrieken te Delft, heeft besloten voorloopig nog een handoven te laten branden, waaraan 70 arbeiders kunnen blijven werken. Het getal der ontslagenen daalt daardoor tot 130. Te Winschoten zijn aan de Noord-Neder- landsche Machinefabriek circa veertig arbei ders ontslagen. Verboden invoer. Te Delfzijl is het schip Ambulant 2 wegens verboden invoer van spiritus in beslag genomen. Spoorwegongeluk. Uit Eschwege wordt gemeld Op de lijn Leimfelde—Gotha in de nabijheid van de stad Buffleben lieten gis terennacht acht wagens van een goederentrein los en reden terug. Een van den anderen kant komende goederentrein kwam in botsing met dé losgeraakte wagen». Dertien wagons on de loco motief werden vernield. Een benzine transport wagon ontplofte en een zich in den wagon be vindende remmer verbrandde. Verscheiden spoor wegbeambten werden zwaar gewond. Het warme weer. Het buitengewoon fraaie en warme Octoberweer heeft, naar de „Times" weet mede te deelen, verschillende dierenin de war gebracht en hen aan een tweede lente of iets van dien aard doen gelooven. Spreeu wen werden in de Londensche parken druk bezig gezien met strootjes en veeren, om nieuwe nesten te maken. Ook de roeken zijn in de war. Zij. herstellen de oude nesten en volgens sommige pmerkers, deelen de zwermer zich in paren. De bijen zijn bijzonder in de weer. Zij zijn zoo druk bezig in de buurt van vlieggaten, dat men haast denkt, dat zij zullen gaan zwermen. Er zijn echter weinig bloeiende bloemen meer in het veld, en zij verdringen elkaar bijna om wat honig machtig te worden. Voorts zijn enkele trekvogels aan het twijfelen gebracht. Zij willen wel, zooals hetbe- hoort vertrekken, doch ook wel blijven. En het mooie weer haalt hen tot het laatste over. Valsche bankbiljetten. De politie heeft te Boedapest een bende valsche munters gearresteerd,die zich bezig hield met het namaken van Amerikaansche bankbiljetten van 20 dollar. De vervalschingen zijn schitterend geslaagd. De valsche munters waren voornemens de bil jetten door bemiddeling van een beursmakelaar in omloop te brengen. De drukpersen der bende zijn in beslag genomen. Men heeft tot dusver geen valsche bankbiljetten in circulatie gevonden Gefilmde ziekteverse hij nselen. In een ziekenhuis voor zenuwlijders te Londen zijn twee patiënten gefilmd, wier zenuwziekte z'ch uit in een bijna voortdurend nerveus sidderen en beven. De film heeft nauwkeurig dit ziekteverschijnsel nu vastgelegd en kan van groot belang worden bij het onderwijs. Ook in andere ziekenhuizen vindt dusdanige filmopname reeds plaats, en men stelt zich voor, eventueel dergelijke films op te zenden naar specialiteiten op medisch gebied, ten einde hun oordeel over het ziekteverschijnsel in te winnen. Drooglegging en criminaliteit. Het departement van justitie te Washington heeft onlangs een omzendbrief aan de rechters en de leden van het openbaar ministerie ge richt, waarin dezen gevraagd werd, wat hun oor deel was over het verband tusschen de droogleg ging en de criminaliteit. Hoe wonderlijk het moge schijnen, dit oor deel luidde, dat met de drooglegging een toene ming van de criminaliteit is gepaard gegaan. Sedert 1912 is het aantal midaden in de Vereenigde Staten met 800 pet. toegenomen. Sedert de wet op de drooglegging is afgekondigd, veremerderde het aantal misdaden voortdurend en een derde der aanhangig gemaakte rechtsza ken, n.l. 140.000 staat in direct verband met de nieuwe drankwetgeving. Een nieuwe ster. Zooals bekend is hebben drie sterrenwachten in Californië op den avond van den 7en Augustus in de nabijheid van de zon een nieuwe ster te voorschijn zien komen, die naar alle waarschijnlijkheid een komeet is, hoewel geen staart waargenomen is. Deze ster is verder door geen enkele sterren wacht gezien, daar de lucht betrokken was en op andere plaatsen zelfs sterk bewolkt. Te Plauen en te Dresden is dit hemellichaam ech ter door liefhebbers van de sterrenkunde op gemerkt. Te Plauen verscheen de nieuwe ster niet ver van het punt van zonsondergang met een glans, dien zelfs Venus zelden heeftVenus zelf was in dien tijd morgenster ook Jupiter en Mercurius kunnen niet in aanmerking ko men, daar zij dien tijd onzichtbaar waren. Ook zou men kunnen denken aan Spika in de Jonk vrouw, maar het licht van den hemel was nog zoo sterk en de hemelstreek in het punt van zonsondergang zoo goudstralend dat zelfs ster ren van de eerste grootte nog nergens konden worden waargenomen. Ook flikkerde het ge sternte niet, zooals men dat anders bij vaste sterren zietmen moet daarom wel aannemen dat het een komeet was, die den 7en Aug. 's avonds om 8.35 verscheen. Deze komeet behoort zeker thuis onder de niet periodieke staartsterren, wier loopbaan tot nu toe onbekend is en wier terugkeer daar om ook niet te berekenen valt. Rechtzaken. De Teyler-kwestie. Voor de Haar- lemsche Rechtbank zijn de pleidooien gehouden in de bekende Teylerzaak. Nakomelingen van Brand, een der familieleden van Teyler van der Hulst, hadden een vordering tegen de directeuren van Teylers stichting ingediend, om uitkeering der erfenis te verkrijgen. De gereserveerde tribu ne was geheel bezet, meest met personen die zich erfgenaam meenen. Er wordt geëischt de uit betaling van 5 millioen gulden of zooveel minder als de Rechtbank zou bepalen. Voor de eischers trad op mr. Wierinx, uit Den Haag, die betoogde, dat de eischers recht hebbenden op de erfenis zijn en dat de directeu ren verplicht zijn om rekening en verantwoor ding van hun beheer af te leggen. Voor de gedaagde directeuren pleitte jhr. mr. F. W. van Styrum te Haarlem afwijzing van de eischen. Tegen Teylers stichting is weer een vorde ring ingesteld, nu door eenige Van Oordes, familie van den heer J. J. van Oorde te Haer- em, een van de directeuren der stichting. Eeu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2