de Loo onder een kleed eenige beweging en een greep van hem in die richting deed onder dat kleed vandaan springen het 9-jarig meisje, dat haar toevlucht zocht op den schoot van den „koning", die het stevig met de armen om sloot. Bij verder onderzoek naar het jongentje, bleek dit verborgen te zijn achter den leu ningstoel staande in een hoek van het ver trek, waarop de grootmoeder gezeten was. Alle mannen vlogen op den leunstoel aan om te beletten dat de politie zich van den jongen meester maakte. Met geweld werden de kinde ren aan de handen dezer waanzinnigen ontrukt, wier bedoeling het was deze kinderen ten offer te brengen. Dat de bevelen des „konings" werden opge volgd, bleek zelfs in tegenwoordigheid der politie. Op qommando „Sla er op" traden de mannen in verzetluidde het bevel „zwijgen" dan heerschte er onmiddellijk stilte. De beide pleegkinderen zijn naar het ge meentelijke ziekenhuis overgebracht, terwijl tevens maatregelen genomen zullen worden, om „koning" en onderdanen" verder onscha delijk te maken. Noodlanding. Gistermorgen moest het militaire vliegtuig no. 496 te Nieuw Hellevoet wegens een defect aan den motor een noodlanding maken. Het vliegtuig kwam met de schroef in den grond terecht.De inzittenden bekwamen geen letsel. Branden. Te Nieuwolda is de behuizing van Degenhardt afgebrand. Te Lieshout is de woning van den heer Gerlach tot den grond toe afgebrand. I n b r a a k.Te Roermond werd gisterennacht ingebroken in de kantoren der Coóp. Groenten- veiling. Een bedrag van 1500 wordt vermist. De warmte. De heer A. Bakker te Nieuw- Beijerland plukte dezer dagen voor den tweeden keer dit jaar rijpe aardbeien. Lijk gevonden. Door een agent van de rivierpolitie is gisteren met een dreg uit de Delfshavensche Schie te R'dam opgehaaldhetlijk vande 24-jarigeE.J.V., die sinds Zzterdag j.l. uit haar woning aan de v.d. Hulststraat te R'dam vermist werd. voer van 21 wagons huiden, bestemd voor Ne- derlandsche firma's ontdekt en verhinderd. Scheepsramp. Het van Glasgow naar Dublin bestemde „s.s. Rowan", volgens rapport met 37 personen bemanning en meer dan honderd passagiers aan boord, is bij den ingang van de Forth (Clyde) na aanvaring, tijdens d'kken mist, met twee andere stoomschepen, gezonken. 24 personen der bemannmg en 53 passagiers, waar van er twee naderhand st;erven, werden gered. Volgens officieele opgaven had de „Rowan" 56 passagiers en 37 personen bemanning aan boord.Drie passagiers en dertien personen van de bemanning worden vermist. Uit Londen medt men nog Er zouden nog veel meer menschen om gekomen zijn als niet een torpedojager spoedig te hulp ware gekomen, waarvan de bemanning krachtige pogingen tot redding van de schip breukelingen deed. Ook twee andere stoomsche pen kwamen te hulp en niettegenstaande den mist slaagden de bemanningen der drie schepen er in verscheidene personen te redden. De zoek lichten van den torpedojager bewezen daarbij goede diensten. In den dikken mist was het schip eerst aangevaren door een schip van de Lairdlijn Hoewel het een ernstigen schok kreeg, werd het toch niet ernstig gehavend, maar daarop werd het aangevaren door een schip van de Clan-lijn, die het in het midden raakte. De „Rowan" zonk binnen twee minuten. Al het scheepsvolk en de kapitein bevonden zich aan dek. Van de passa giers en de bemanning werden in het geheel 77 personen gered. Naar Reuter uit Londen seint, heeft de ree- derij van de „Rowan" medegedeeld, dat nog 14 passagiers van dat schip worden vermist, zoodat in het geheel 25 personen vermist worden. Chineesche wraakneming? De Regeeringskolenmijn Boekit Assam staat in brand, meldt de „Tel." Naar aangenomen wordt, is de brand uit wraak door Chineesche koelies aangestoken. En het blad brengt die wraak in verband met het feit, dat daar onlangs in verband met de werving van Chineesche koelies bloedige opstootjes hebben plaatsgevonden en onderdrukt zijn. JHeehtzaken. sche industrie betrokken te zien in werken, voor de Nederlandsche gemeenschap bestemd. De drinkwatervoorziening van het YVestland. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zijn de nieuwe plannen voor de drinkwatervoor ziening van het Westland gereed en is de N. V., welke de gemeenten Noordwijk, Monster, de Lier en Wateringen samen zullen vormen, in voor bereiding. Met een rijksvoorschot zal men hier na tot de uitvoering kunnen overgaan. Alleen de gemeente 's-Gravezande doet hieraan niet mede. Het eerste voorstel der commissie van voor bereiding tot aanleg en exploitatie eener drink watervoorziening van het Westland, dat even eens uitging van de waterwinplaats der Delftsche drinkwaterleiding in de duinen onder Monster, werd destijds door den gemeenteraad van 's-Gra vezande met 6 tegen 3 stemmen verworpen. De overige gemeentebesturen hebben daarop de nieuwe plannen ontworpen zonder met 's-Grave zande rekening te houden. De 19 grooten. Blijkens de publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek hebben de volgende ge meenten meer dan 40.000 inwoners Amsterdam 681.220, Rotterdam 514.607, Den Haag 356.661, Utrecht 141.945, Groningen 90.710 Haarlem 77.900, Arnhem 70.968, Nij megen 67.658, Leiden 66.069, Tilburg 63.442, Maastricht 54.107, Dordrecht 54.099, Apel doorn 48.933, Eindhoven 48.112, Delft 46.815, Leeuwarden 43.513, Enschedé 41.679, Emmen 41.453, Schiedam 41.166. Het verlies der Rijkskolenvoorziening. Er wordt, zegt het „Hbl.", op het Departe ment van Landbouw gewerkt aan een wetsont werp tot dekking van het verlies, dat op de ko- lenvoorzjening is geleden. Erkenning der republiek Lithauen. Evenals Estland en Letland heeft thans de Nederlandsche regeering ook de republiek Lithau en als zelfstandigen staat erkend. Zuiderzeewerken. 25 Eerste Kamer leden hebben een bezoek gebracht aan Wieringen ter bezichtiging van de Zuiderzeewerken, aldaar. Een bezoek werd gebracht aan het van rijkswege gebouwde ont spanningslokaal, waarin alle stukken enteekenin- gen op de drooglegging der Zuiderzee betrekking hebbende, werden bekeken. Ook werd de in aanbouw zijnde haven met een bezoek vereerd. Des namiddags 4 uur verliet het gezelschap per stoomboot „Bree- sand" die hen van Helder had gehaald, het ei land en ging de reis naar Enkhuizen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Kiesvereniging. Wij vestigen er de aandacht op, dat de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" heden (Dinsdag)avond om half negen uur in de groote zaal van het gebouw van den R. K. Volksbond een algemeene ledenvergadering zal houden. Op de agenda staat o.a. Bespreking van de plannen van Rotterd am in verband met Schiedam. Met het oog op dit hoogst belangrijke onder werp, waarbij groote belangen voor Schiedam op het spel staan en dat ook voor de burgerij zelf van het hoogste gewicht is, mag stellig een druk bezoek verwacht worden. Gemeentel. Woningdienst. De nieuwe kantoren van den Gemeentel. Woningdienst in pand Nieuwstraat 30 zijn thans zoover gereed, dat de directeur, de heer van Praag met de ambtenaren er sinds eenige dagen hun werkzaamheden zijn begonnen. Dit nieuwe perceel biedt veel meer ruimte dan 't oude a. d. Korte Haven, dat te klein is ge bleken, en is keurig en helder, doch sober inge richt. Duidelijk is te merken, dat aan overdaad of luxe niet is gedacht. De ingang voor 't publiek is gemaakt op het Oude Kerkhof, hoek Niéuw- straat. In den nieuw aangelegden gang, die men dan ingaat, zijn links twee loketten aange bracht, verbinding gevend met de administratie ruimte. Verder doorloopend komt men in een wachtkamer, van waaruit men links gaande in een langen gang verschillende vertrekken kan bereiken, n.l. de commissiekamer, de kamer van den directeur, 't archief en de kamer van den inspecteur. Op de le etage,juist boven de 4 genoemde ver trekken heeft de wethouder der Volkshuisves ting Mr. M. M. v. Velzen zijn kantoor, verder de opzichter en ook is nog een kleine ruimtevoor spreekkamer. Zooals reeds gezegd is bij de inrichting der kantoren met 't geld niet kwistig omgesprongen. Voor wat noodig bleek, is natuurlijk gezorgd, maar 't onnoodige is weggebleven, 't Schilder werk was opgedragen aan den heer F. R. Nah- ring, die zijn taak met succes heeft volbracht. De verbouwing en vertimmering had de firma J. Mak Zn. voor haar rekening. Ilanzedagen. Zooals uit de verzonden programma's blijkt, is de Hanzedag voor Rotterdam, waaraan de Schiedamsche Middenstand ook deelneemt, vastgesteld op Woensdag 12 Oct. e.k. 's Morgens om 8 uur wordt de dag begonnen, met een gezongen H. Mis in de Kerk van den H. Antonius van Padua (Boschj'e). Hierna hebben de verschillende vergaderingen plaats, alle in een der Doelezalen. Om half elf eerst de inspectievergaderingom half drie de groote propagandavergadering, met als sprekers de heeren G. Bruna, redacteur van „Het Gen trum" en rector J. G. Jansen, bonds-adviseur om 8 uur ten slotte de feestavond met toespraak van Chris M. Jansen, muziek en specialiteiten- gezelschap. 'tDunkt ons onnoodigfjtmze Midden standers nogmaals aan te sporen om morgen in zoo groot mogelijk aantal met hun dames naar Rotterdam te gaan. Van vorige Hanze- dagen weten ze nog wel, dat hun weer een dag vol nut en genoegen wacht. Ook de nog niet in de Hanze georganiseerde Midenstanders, zullen met vreugde ontvangen worden. Overal is de toegang gratis. Vereenigde Schiedamsche Tooneeldilettanten. Bovengenoemde Vereeniging, houdt ter gele genheid van haar 10-jarig bestaan eenNationale Wedstrijd in Kom. Reciteeren, Komisch Solo's en Duetten, op een nader te bepalen datum. Schrifttelijke vragen. Door den heerW.Collé, zijn bij den voorzitter van den gemeenteraad onderstaande vragen in gediend le. Is het juist, dat door het Rijk aan de ge meente Schiedam geen voorschotten meer wor den verleend voor den bouw van arbeiders woningen, op den voet der Woningwet 2e. Zoo ja, zijn B. en W. dan bereid, den Raad mede te deelen, op welke(n) grond(en) de Minis ter van Arbeid verdere medewerking heeft geweigerd. 3e. Wat stellen, in dit geval, B. en W. zich voor, te doen, om in den nijpenden woningnood alhier te voorzien. VOLKS B ADHUIS. In de week van 28 October 1921 werden genomen 630 baden. lste klasse kuipbaden 46, regenbaden 91. 2de klasse kuipbaden 53, regenbaden 419. kinderbaden 21. De bloemen tentoonstelling door den dienst der gemeente plantsoenen de vorige week alhier in een der lokalen van de Ambachtsschool gehouden heeft niet die be langstelling gehad, die ze in werkelijkheid ver diende. Buiten de ongeveer 1500 leerlingen der hoogste klasse van eenl7talscholen brachten een 1400tal personen een bezoek aan deze tentoonstelling en onder deze was ook de 100-jarige heer Beur kers, wiens liefde voor de bloemen nog onver flauwd voortleeft. LI r. Ms. mijnenlegger „Triton" is te Hellevoetsluis buitendienst gesteld. Luite nant ter zee le kl. T. Akkerman is, onder eer volle ontheffing van het bevel over dien bodem, tijdelijk te Schiedam geplaatst voor toezicht bij de aldaar in aanbouw zijnde mijnenleggers van „Meerlout" en „Douwe Aukes." Gistere na vond tegen half elf' is uit de Lange Haven ter hoogte van de distil leerderij van de Fa. Visser en Co. het lijk opge haald van v. G., oud 72 jaar, wonende alhier. Gemengd Nieuws. Waanzinnige familie. Te Hoog-Soe- ren bij Apeldoorn op ongeveer 10 minuten afstands van het hotel Eik en Dal staat aan een landweg een arbeidershuisje, bewoond door de familie Bloemendaal, bestaande uit man, vrouw, een grootmoeder en eenige kinderen waaronder een tweetal bestedelingen,eenjongen tje van 12 en een meisje van 9 jaar van de vereeniging „Mirjam". Die beide kinderen zijn reeds een jaar of vijf, zes in dat gezin. Bij dat gezin voegden zich in dezelfde wo ning twee echtparen, familieleden van Bloe mendaal. De geheele bij elkaar huizende familie is thans lijdende aan godsdienstwaanzin en brengt met Psalmzingen, Bijbellezen en oefeningen hou den den ganschen dag door. Aan de Vrouw van Bloemendaal werd de leiding bij deze godsdienstige handelingen ge geven en zij werd tot koning verkozen. Als zoodanig heerscht zij thans met onbeperkte machtzij regeert over allen en alles haar bevelen worden direct en nauwkeurig opge volgd. Gedurende de laatste dagen waren dé den- ren en ramen van Bloemendaal's woning zorg- vuldig gesloten slechts door de ruiten waren de bewoners zichtbaarde pleegkinderen ech ter niet. Reeds was door den inspecteur van de Vereeniging „Mirjam", den heer Weverink te Apeldoorn getracht de beide kinderen uit die omgeving te verlossen, maar die pogingen waren vruchteloos cn werden van de zijde van den koning beantwoord met: „Er moet ge offerd worden. Er moet bloed bloeien De Apeldoornsche politie van dezen toe stand op de hoogte gebracht trachtte Zater dagavond onder leiding van den inspecteur van politie, den heer H. C. van der Loo de pleegkinderen uit dat huis te bevrijden, maar een goedschiksche poging daartoe stuitte af, op onwil van den „koning", die de kinderen niet wilde afstaan. De politie trof bij haar aankomst om 7l/s uur 's avonds allen Psalmzingende aan. Op bevel des „konings" bleef de deur gesloten en werden de politiemannen voor „duivels" uit gekreten. De politie wist zich echter toegang te Verschaffen door de deur te forceeren, die uit haar hengels vloog. Een herhaald vrien delijk verzoek de deur te openen, was met het zingen van Psalmen beantwoord geworden. Toen evenwel de politie binnen was en naar de pleegkinderen informeerde, werd door de „koning" medegedeeld, dat deze in den hemel waren, iets wat de „onderdanen" toestemden. Onder de tafel echter, waarbij een paar der inwonenden zaten, ontdekte de heer Van Opstootje. Op het hofje aan den Rijs- wijkschen weg te DenHaag bevond zich een man met een zuurwagen, Eenige agenten maakten dezen man er op opmerkzaam dat het hofje ais standplaats voor wagens verboden was. Hier op kwamen eenige burgers, zekere de V., A. L. en v. B. naderbij die een dreigende houding tegen over de agenten aannamen. Er werd met stee- nen gesmeten en de V., bedreigde een der agenten zekeren v.D., met een bijl. Hierop vuurden de agenten eenige revolverschoten af, welke in de lucht gelost werden. De agent W., kwam te vallen, waarbij zijn revolver afging en hij zich zelf een niet ernstige wonde aan het hoofd toebracht. A. L., een der burgers werd door 2 revolverschoten niet levensgevaarlijk verwond aan hals en wang, terwijl zijn echtge- noote E. B. een schot door de knie kreeg. v. B. en de V., konden, hoewel onder groot verzet, door de politie worden gearresteerd. Ontvlucht. Zaterdagochtend tegen half twaalf uur wist een arrestant, die juist zou worden overgebracht van den Haag naar het tuchthuis te Ginneken, uit de wacht van rijksveldwachters in het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te ontvluchten. In wilde vaart ging hij het Voor hout af en de Prinsessegracht op. Eenige rijks veldwachters achtervolgden hem direct en spron gen in een passeerenden auto. Op de Princesse- gracht, ter hoogte van de Academie voor Beel dende Kunsten, geraakte den vluchteling zoo danig in het nauw, dat hij in zijn angst in het water sprong, hoewel hij de zwemkunst niet machtig bleek te zijn. Reeds op het punt van zinken zijnde, kon hij nog juist gered worden door den heer P. C. Verkerk uit Woerden Per as is de arrestant hierna naar de wacht terug gebracht. W a.r m t e-r e c o r d. HetKon.Ned.Metered. Instituut in de Bilt, maakt hetvolgende bekend over een abnormaal warmen dag in deze, totdus- ver zoo Verrassende warme maand. Te de Bilt is Zondagnamiddag 9 dezer, een luchttemperatuur in de schaduw van 25 graden Celsius of 77 F. bereikt, waarmede het record sedert 1849 te Utrecht'de Bilt in October na den 3en genoteerd overtroffen is. Te Maastricht werd Zondag een temperatuur van 29 graden Celsius bereikt,waarmede ovenzoo het recordvan October 27.6 op 1 October 1908 overschreden is. Motorongeluk. Zaterdagnamiddag is de aannemer H. Brink, afkomstig uit Munten dam, te Leeuwarden met zijn motorfiets tegen een boom gereden en tegen een anderen boom gesmakt. Hij was onmiddellijk dood. Spoorwegongelukken. De trein Valenciennes-Bergen is ontspoord bij het station Thulin. De locomotief stortte van de spoorlijn en drie wagons ontspoorden. Er zijn verscheiden licht gewonden. De schade is aanzienlijk. Uit Leipzig meldt men: De sneltrein uit Dresden is gisteren te Boden- bach verongelukt wegens verkeerden wissel stand. Er zijn 6 personen ernstig gekwest. De materieele schade bedraagt een millioen Tjechi- sche kronen. Groote smokkelaffaire. Volgens een bericht uitWeenen is een frauduleuze uit- Wegbrengen van schepe n.— Voor de Amsterdamsche Rechtbank werd gisteren de behandeling van het proces omtrent het weg brengen van den zeillogger „Aeolns" op 14 Maart '19, verder voortgezet. Als beklaagde was thans gedagvaard de 40- jarige kapitein J.B., wien drieërlei subsidiair werd ten laste gelegd, vooreerst dat hij het bedoelde vaartuig door het boren van gaten zou hebben laten zinken, zulks onder levens gevaar voor de opvarenden althans dat hij met 't oogmerk van wederrechteriijke bevoordee ling van zichzelf of anderen ten koste van de verzekeraars het schip tot zinken zou hebben gebrachtalthans dat hij het schip aldus zou hebben vernield of onbruikbaar gemaakt. Het schip was verzekerd voor 40 mille. Bekl. bekende 't hem ten laste gelegde. Het O.M. eischte 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 5 maanden preventief. Tegen de beide matrozen J.B., en E.P., die volgens opdracht de gaten in 't schip hadden ge boord, wat P. ontkende en B. bekende, werd respt. 1 jaar met aftrek van 5 maanden prev. en 6 maanden geëischt. 't Verzoek van Mr. Pauwels, om P. uit de preventieve hechtenis te ontslaan, werd door de rechtbank ingewilligd. Tapverbod. Mr. N. Cramer, advocaat te 's-Gravenhage hoofdredacteur van de „Gemeente Stem," heeft gisteren voor den Hoogen Raad gepleit over de vraag of de gemeen teraad bevoegd is tot het maken van een zoo genaamd „tapverbod." De rechtbank te Heerenveen veroordeelde, nadat in eersten aanleg de kantonrechter een ontslag van rechtsvervolging had uitgesproken, een caféhouder (W. S.) te Gorredijk (gemeente Opsterland) wegens het toedienen van sterken drank in een voor het publiek toegankelijke localiteit, terwijl daér een bioscoop voorstelling werd gegeven, hetgeen bij gemeenteverordening was verboden. In de tot dusver behandelde zaken werd, be houdens een bijzonder geval, door den Hoogen Raad zoo deelde pleiter mede nog geen be slissing ten principale over het zoogenaamde tapverbod gegeven. In deze zaken werd n.l. beslist, dat de betrekkelijke verordening niet toe passelijk was, omdat men te doen had ook met een sociëteit, waarin de overtreding zou zijn gepleegd. Hier nu betrof het een gewoon voor het pu bliek toegankelijke vergunningslokaliteit, waar in in strijd met de gemeenteverordening sterke drank was getapt. Mr. Cramer betoogde, dat de plaatselijke wetgever niet bevoegd is een verbod om sterken drank te verkoopen toe te dienen enz. uit te vaardigen. Een tapper krijgt zijn ver gunning om te tappen van de uitvoerende macht, soms van B. en W., veelal van Ged. Staten en ook in hoogste instantie van de Kroon. Het hoogste administratie gezag geeft vergunning. Gezien al reeds deze toestand, achtte pleiter het niet aannemelijk dat de gemeenteraad de bevoegd heid zou hebben zulk een vergunning voor be paalden tijd in te trekken. Maar ook betoogde pl. met een beroep op de bepalingen der wet, dat de gemeehte wetgever de hierbedoelde bevoegd heid niet heeft. In het hieronder bedoelde bijz. geval besliste de Hooge Raad, in 1916, mét be trekking tot een verordening van Venlo, dat een tapverbod toegelaten was. Het gold hier een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2