DAGBLAD VOOR SCHIEDAM De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Donderdag 13 October 1921. No. 13161. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND EN OPPER-SILEZIE. De beraadslagingen van het kabinet omtrent de O.-S.-kwestie duurden gisteren den ganschen dag. Het van Sthamer verwachte bericht om trent zijn demarche bij de Engelsche regeering is ook heden nog niet ontvangen. Daarentegen bevestigt een aantal andere berichten uit Geneve, Parijs en Londen de pessimistische berichten omtrent de beslissing van den Volkenbond. Dit materiaal vormde den grondslag voor de discussie van het kabinet, waaraan weder alle ministers deelnamen en die onder voorzitter schap van Ebert werd gehouden. Beslissingen konden, wegens gebrek aan au thentiek materiaal inzake O.-S. niet worden genomen, doch men hield zich uitvoerig bezig met de binnenlandschc politieke gevolgen van een ongunstige beslissing nopens Opper-Silezië. Reeds thans mag het vrij zeker worden ge acht, dat in geval van een ongunstige beslissing het Rijkskabinet zal aftreden, daar het dan de vervulling van het ultimatum omtrent de schadevergoeding niet op zich meent te kunnen nemen. Om twaalf uur werd een half uur gepauzeerd, welke pauze dr. Wirth gebruikte om met de intusschen verschenen soc.-dem. partijleiders Müller, Scheidemann, Wels en den Rijksdag president Löbe de kwestie zijner demissie te bespreken. Daarop vergaderde het kabinet nogmaals om de afgebroken besprekingen te hervatten. Naar uit parlementaire wordtkringen vernomen, staan zoowel de meerderheidssocialisten als de democraten op het standpunt, dat voor het kabinet-Wirth geen reden tot onmiddellijk af treden bestaat. Het kabinet moet naar de mee ning der beide partijen eerst dan aftreden, wan neer de Rijksdag het zijn vertrouwen zou ont nemen. Daarmee treedt de kwestie van de spoe dige bijeenroeping in een acuut stadium. Alle partijen zijn het er over eens, dat de Rijksdag onmiddellijk na de officieele publicatie der be slissing omtrent O.-S. moet worden bijeengeroe pen. Desbetreffende besprekingen zijn er tot dusver nog niet gehouden. De commissie voor buitenlandsche aangelegen heden zal vermoedelijk hedenochtend worden bijeengeroepen, doch het is zeer wel mogelijk, dat het tijdstip der bijeenroeping nog wat wordt uitgesteld, indien hedenochtend de publicatie van het rapport nog niet is geschied. De berichten van den ,,Lok. Anz.", dat de vertegenwoordigers der industrie bij hun be spreking met dr. Wirth de regeering er niet in twijfel over hebben gelaten, dat hun crediet- aanbiedingen vervallen, wanneer het O.-S. industriegebied geheel of gedeeltelijk aanDuitsch- land wordt ontnomen, worden bevestigd. De besprekingen met de industrie, de banken en den landbouw zijn voorloopig voor onbepaalden tijd uitgesteld. Naar men uit München verneemt, zal in geval van een ongunstige beslissing de Beiersche Landdag worden bijeengeroepen voor het hou den eener aaneengesloten betooging van het gansche Beiersche volk. De sociaal-democratische partij in Opper- Silezië heeft het partijbestuur in Berlijn ge seind, dat indien de beslissing omtrent Opper- Silezië voor Duitschland ongunstig mocht uit vallen, zij verwacht, dat de socialistische leden van de Rijksregeering uit het kabinet zullen treden. Gelijksoortige telegrammen zijn door de demo cratische en centrumpartij in Opper-Silezië aan den Rijkskanselier gezonden. De Fransche pers neemt groote terughouding Daphne was, toen dit gebeurde, nog een klein meisje. Kolonel Devereux had al zijn geld op gemaakt had links en rechts geleend, was niet in staat die schulden te betalen en zijn broeder Giffard had opgehouden, hem hulp te verleenen. Toen was het dat Devereux de valsche hand- teekening van zijn broer op zekere wissel plaatste Giffard ontdekte dit en trachtte het schandaal te voorkomen, doch tevergeefs er was reeds iets van uitgelekt en met een jaargeld van zijn broeder werd kolonel Devereux met vrouw en kind het land uitgestuurd, met het verbod ooit weer onder de öogen van de familie te komen Hij huurde een woning te Parijs, waar Lady Mary een jaar later stierf. Daphne werd door bloedverwanten van haar moeder meegenomen naar Londen, waar ze goed verzorgd werd en later naar een flinke kostschool gezonden. Kolonel Devereux zette zijn lichtzinnig leven voort, maar in weerwil van alles bleef hij toch in zekeren zin, een gentleman. Door zijn aristocratisch uiterlijk en innemende manieren, maakte hij zich vrienden, die zich anders niet gemakkelijk bij iemand aansloten, in acht ten aanzien van de geruchten over de verdeeling van O.-S., waarvan men de juistheid niet kan beoordeelen. De bladen zijn verrast over de zenuwachtigheid, waarvan Berlijn blijk geeft en over de heftigheid der daar ontketende campagne. De Temps" ziet daarin een politieke campag ne, georganiseerd door de W ilhelmstrasse en de industrieelen en financiers, die groote belan gen hebben in het O.-S. nijverheidsgebied. Het blad zou het een fout ten nadeele van Duitschland achten, als het kabinet-W irth naar aanleiding van de beslissing over O.-S. mocht aftreden. Dat ware een avonturen-politiek met ernstige gevolgen voor het land. Uit Londen seint men De opwinding in Duitschland over de be weerde beslissing inzake Opper-Silezië acht men hier voor een groot deel kunstmatig. Het Engel sche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft nog volstrekt geen inlichtingen over de beslissing van den raad van vier ontvangen. ZWEDEN. Branting heeft den koning de volgende lijst van ministers voorgelegd premier en minister van buitenlandsche zaken, Brantingsociale aangelegenheden Herman Lindquist landver- dediging P. A. Hansson financiën, Thorsson eeredienst, Olof Olssen landbouw, Sigurd Lin- der en handel, C. E. Svensson. ENGELAND. Naar Reuter uit Londen seint, heeft het kabinet gisterochtend beraadslaagd onder voor zitterschap van Lloyd George. Bij deze gelegenheid is vooreerst gesproken over de mogelijkheid om de wijze van de be taling der schadeloosstelling door Duitschland te wijzigen. Voorts is onderhandeld over de plannen om de werkloosheid te bestrijden en den handel te doen herleven, benevens over de a.s. confe rentie te Washington. Naar de politieke medewerker van de „Daily Mail" meent te weten, houdt de regeering zich bezig met de vraag, welke invloed de betaling van de Duitsche schadeloosstelling op den Engelschen handel heeft. Er zouden voorstellen gedaan zijn, om den vorm, waarin de schade vergoed zal worden, te wijzigen. LUXEMBURG. De „Nation Beige" logenstraft het bericht van de „Libre Belgique", als zou de ratificatie van het Belgisch-Luxemburgsclie economische accoord door de Luxemburgsche Kamer uit gesteld zijn geworden. Frankrijk, heeft formeel beloofd het sluiten van dit accoord in geen geval tegen [te werken en zal het dan ook niet doen Zekere gemeenschappelijke belangen vergen evenwel, dat onderhaudelingen geopend worden tusschen Frankrijk, België en Luxemburg. Deze besprekingen, waarbij België op den steun van Frankrijk kan rekenen, houden geen verband met het eerste accoord, dat reeds Dinsdag in de Luxemburgsche Kamer zal worden besproken. TURKIJE. De „Times"-correspondent te Constantinopel meldt, dat de onderhandelingen tusschen Frank rijk en de Kemalistep op het doode puut zijn gekomen. Nadat de Kemalisten van de Fran- schen enkele concessies van ondergeschikte beteekenis hadden gekregen, weigerden zij defini tief Frankrijks recht te erkennen op een econo mische invloedssfeer, zooals bepaald in de drievoudige overeenkomst, in de provincies die hem evenwel voor hun doeleinden gebruik, ten maar waarvan hij op zijn beurt ook dikwijls partij wist te trekken. Niet altijd echter was hij zich bewust van het kwaad, dat hij deed of de wijze, waarop hij ge bruikt werd. Zoolang hij slechts geld verdiende, deed hij geen moeite uit te vinden of dit wel op eerlijke wijze gebeurde. Er ging een storm van verontwaardiging op, toen kolonel Devereux den wensch te kennen gaf met zijn dochter te willen samenwonen. Hij stond evenwel op zijn rechten als vader en zoo zat ervoor de familie niets anders op dan Daphne naar Boulogne te zenden waar haar vader toen woonde. Kort tevoren had hij een aanzienlijke som geld gewonnen en op de hem eigen gemakke lijke manier verbeeldde hij zich dat zijn omstan digheden nu voor altijd ten goede waren ge keerd. Maar een paar maanden later was hij al weer verplicht het groote, dure hotel, te verlaten en naar goedkoope kamers te verhuizen. Ditzelfde spelletje herhaalde zich eenige malen gedurende de vijf volgende jaren. Daphne baad de zich nu eens in de grootste weelde, dan weer moest ze zich bekrimpen op de gewoonste din gen. Ze had in plaatsen vertoefd bij de gedachte waarvan ze later rilde. Intusschen gaf men het niet op, te trachten haar van haar vader te scheiden, maar het meis- Advertentiën: 1 5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend Adana, Kharpoet, Diarbekir en Sivas. Zij stor den er ook op, dat de grens tusschen Franseh en Turksch gebied ten Zuiden van Payas zou loopen, waardoor Alexandrette, een Fransche basis en de voornaamste haven van Noordelijk Syrië, een paar mijlen binnen de Turkse he voorposten zou vallen. De correspondent voegt hieraan toe, dat de onderhandelingen waarschijnlijk zullen worden afgebroken tengevolge van de buitensporige eischen der Turken. MEXICO. Volgens te New-York ontvangen berichtten, heeft president Obregon zijn instemming be tuigd met de meeste voorstellen, door den heer Lamont gedaan, inzake de regeling van de Mexicaansche staatsschulden. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld, dat volgens de geallieerde commissie van herstel, alle oorlogs- en handelsvliegtuigen, die Hongarije heeft be zeten, zijn vernietigd. ROEMENIE. Te Klausenburg, de hoofdstad van het thahs aan Roemenië gekomen Hongaarsche gebied, werd dezer dagen uitspraak gedaan in een hoogverraadproces tegen 82 personen. Dertien der beklaagden hadden kunnen vluchten. Een hunner werd bij verstek ter dood veroordeeld, de 12 anderen tot levenslangen dwangarbeid. Er werden 25 beklaagden vrijgesproken, terwijl de overigen gevangenisstraffen tot 15 jaar kregen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit Washington wordt gemeld, dat Harding een werkzaam aandeel zal nemen aan de voor- bereidings-stadia der ontwapenings-conferentie. Waarschijnlijk zal hij eenige vergaderingen van de conferentie bijwonen. In de eerste vergadering zullen de volgende onderwerpen ter sprake komen, n.l. de nationale politiek, waaraan elke regeering gebonden is een samenvatting van de inlich tingen omtrent den juisten stand van de vraag stukken van het Verre Oosten de gegevens nopens de positie der legers. De secretaris van Staat, Hughes, zal waar schijnlijk aan de gedelegeerden de inzichten van Harding kenbaar maken ten aanzien van om vang en doel der conferentie. Ook zal hij hun een overzicht verstrekken van de geheele positie in het Verre Oosten, terwijl alle gedelegeerden memories zullen ontvangen, behelzende alles wat ter voorbereiding van de conferentie is verricht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zilling van Woensdag 12 October 1921. Opening 1.10 uur. Voorzitter mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Geloofsbrieven. De geloofsbrieven van de heeren P. Hiemstra en H. J. van Braambeek worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Kolkman, Schaper, Marchant, Van Veen en Beumer. Aanbieding nominatie Vacature Hooge Raad. De heer Visser van IJzendoorn (V. B.) brengt verslag uit namens de commissie, belast met het aanbieden van de voordracht aan H. M. de Koningin van de nominatie voor je wilde daarvan niets hooren. Ze was innig veel van den losbol gaan houden juist misschien om zijn gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel. Vijf jaren had Daphne's strijd geduurd. En nu hadden de wolken, na een korte belofte van zonneschijn, zich weer aan den gezichteinder samengepakt en stond hun het oude leven weer voor de deur. Het zou alles weer opnieuw beginnen kostbare hotels, armoedige ka mers. Dat zij zich het eerst herstelde en hoopvol over de toekomst kon spreken, zelfs na de ont zenuwende ervaringen, typeerde het dappere meisje.Maar ze kende haar vader en devrees dat hij, zooals reeds eenmaal het geval geweest was, zijn troost zou zoeken in den drank, gaf haar kracht en deed haar woorden spreken, waaraan ze zelf helaas niet gelooven kon. Ze nam dus zijn hand en sprak moedig „Kom vadertje u kon het niet helpen en ik ook niet. Misschien komt alles nog wel goed terecht. U zult zien dat Rodney vanavond hier komt zeggen dat de paarl gevonden is." De kolonel was iemand, die zijn zorgen altijd gemakkelijk van zich had. weten te schud den. „Dan zullen ze ons hun verontschuldigingen moeten aanbieden, mijn kind verklaarde hij. „Onder ons gezegd, ik mag die familie Marshall niet, behalve Rodney natuurlijk. Het zijn par- den Hoogen Raad, wat met dank aan de com missie voor kennisgeving wordt aangenomen. Interpellaties. De heer D ri on (V. B.) vraagt den minister van Arbeid, vragen te mogen stellen betreffende de uitvoering der Arbeidswet 1919 inzake de verleening van overwerkvergunningen. De heer R a p p a r d (V. B.) vraagt verlof, den minister van Oorlog te mogen interpelleeren over het optreden van de militaire politie in de z.g. verboden strook. Over het toestaan van deze interpellaties zal morgen worden beslist. V erslag commissie. De heer Kolkman (R. K.) brengt verslag uit aangaande het onderzoek der geloofsbrieven, waarna de heer Hiemstra (S. D. A. P.) als lid der Kamer wordt geinstalleerd de heer Van Braambeek zal geinstalleerd worden, zoodra hij de voorgeschreven eeden of beloften heeft afgelegd. Interpellati e-A. P. Staalman. Toegestaan wordt het verzoek van den heer A. P. Staalman, om verlof tot het richten van vragen aan den minister van Oorlog omtrent de uitvoering van de door hem op 29 Juni 1920 gestelde en door de Kamer aangenomen motie tot ondersteuning van gedurende de mobilisatie afgekeurde militairen. Besloten wordt, de interpellatie te houden op een nader te bepalen dag. Vacature Hooge Raad. Aan de orde is het opmaken van een voor dracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. No. 1 der voordracht wordt mr. N. C. M. A. van den Dries, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Als no. 2 op de nominatie wordt geplaatst mr. dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage en als no. 3 mr. dr. C. J. H. Schepel, president van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht. W ijziging Arbeidswet 1919. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919. De heer Schaper (S. D. A. P.) ziet de nood zakelijkheid niet in. Spr. zou met de behandeling er van willen wachten tot de groote wijziging der Arbeidswet. De Minister van Arbeid, de heer A a 1 b c r s e, wijst er op, dat de bedoeling van het wetsontwerp geen andere is, dan te voorzien in het hiaat dat anders zou ontstaan tusschen 24 October a.s. en het tijdstip van de algemeene herziening van de Arbeidswet. Het wetsontwerp wordt hierna aangenomen met 62 tegen 17 stemmen, die der sociaal-demo craten en revolutionnairen. Naturalisati e-o ntwerpen. Deze ontwerpen worden alle z. h. st. aange nomen. Huisvesting Raad van State. Aan de orde is het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1921 (huisvesting van den Raad van State). Verschillende sprekers verzetten zich tegen de kostbare verbouwing van het huis op den Kneuterdijk, niet tegen den aankoop ervan, (samen begroot op 9 ton). De Minister van Waterstaat, de lieer Konig, kan zich hier niet mee vereeni gen en zegt verder nog, dat, met het oog op 's lands financiën, de regeering voorloopig heeft afgezien van de plannen voor den bouw van een nieuw Tweede Kamergebouw. De heer Van Rijckevorsel (R. K.) stelt bij amendement voor, den minister in eersten termijn f 500.000 toe te staan dan houdt de minister tijd over, zijn plannen te venu's. Niet goed genoeg voor jou, Daph ne." Ze legde haar hand op zijn hppen en w:lde hem met voort laten gaan. Op d't oogenbbk hadden ze het hotel bere'kt. Toen ze de vesti bule bmnentraden, deelde de porteir hun mee dat er een heer >n de z'tkamer wachtte om kolo nel Devereux te, spreken. Hij was een half uur geleden gekomen en had gezegd dat zijn aangelegenheden zeer dringend waren. Zijn naam was Mr. Norton Lorrimer. Daphne keek haar vader angstig aan. Ze wist dat de komst van Mr. Norton Lorrimer niet veel goed voorspelde. En hadden ze dien avond al niet verdriet genoeg gehad „Je hadt Mr. Lorrimer aan het verstand moe ten brengen, dat ik hem vanavond niet kon spreken," zei de kolonel tegen den portier. „We hadden immers wel heel laat terug kun nen komen." De portier stamelde een stortvloed van vcront- schudligingen. Hij had dergelijke instructies niet ontvangen de bezoeker was zeer zelfbe wust opgetreden en was regelrecht naar boven gegaan. Er waren eenige brieven gekomen en de schul dige portier reikte ze buigend aan den kolonel over. De oude heer keek er onverschillig naar en stak ze in den zak. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WllllW iTWïïmmirm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1