sen weggespoeld en was men genoodzaakt weder opnieuw met storten te beginnen. Met dit werk is men reeds meerdere weken bezig. Een tegenslag, die zooveel te erger is, omdat niemand die verwachtte, en die plaats vindt onder omstandigheden, zoo gunstig voor droog- leggend werk als de meest optimistische voor stander zich niet durfde droomen Plet komt ons dringend noodig voor, dat er inderdaad een allerspoedigst en zeer ern stig onderzoek wordt ingesteld naar de stop zetting van het aangevangen werk. concurrentie van het buitenland het hool'd te kunnen bieden. Gemeenteraad. /Ailing van Vrijdag 14 October. Nederlandsche vakbeweging. De „R.K. Vakbeweging" heeft een verge lijkend overzicht van de ledencijfers der Neder landsche vakbeweging op 1 Juli j.l. De cijfers van het N.A.S. zijn nog altijd niet gepubliceerd. Het tweede kwartaal geeft de volgende le dencijfers. 1 April '21 1 Juli'21 Verlies N. V. V. 218.596 217.845 751 R. K. Vakb. 155.642 154.966 676 C. N. V. 75.618 73.667 1951 A. N. V. 51.589 51.150 439 N.A.S. 35.640 Voor het geheele eerste halfjaar zijn de cijfers als 't volgt 1. Jan, '21 1 Juli' 21 Verlies N.V.V. 225.320 217.845 7475 R. K. Vakb. 158.052 154.966 3086 C. N. V. 76.488 73.667 2821 A. N. V. 51.983 51.150 833 N. A. S. 36.375 Het totaal verliescijfer in het eerste halfjaar 1921 is 14.215 leden. Tweede-Kamer. De zitting van het Centraal Stembureau tot benoemd-verklaring van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de plaats van den heer J. Th. Hoogveld, die zijne benoeming niet heeft aangenomen, is bepaald op Donderdag 20 dezer des namiddags te 41/, uur. Eerste Kamerlid Mr. Baron van der Eeltz. De afd. Assen van den Vrijz. Democrati schen Bond heeft aan het Eerste Hamerlid, mr. baron Van der Feltz, verzocht zijn mandaat ter beschikking te willen stellen. Mr. Van der Feltz was sinds 1912 aange sloten bij de afd. Assen V. D. B. en daarmede bij de V. D. partij. In 1916 had de heer v. d. Feltz, V.-.D. lid der Eerste Kamer, zich aan een herkiezing te onderwerpen. Zijn zetel liep ge\aar. Bij de toenmalige Statenverkiezingen stelden nu de V.D.-leiders te Assen aan verschil lende liberale candidaten den eisch, dat zij, in dien gekozen, Mr. v.d. Feltz zouden handhaven als lid der Eerste Kamer. Aldus geschieedde. In 1921 legde de heer Van der Feltz eerst het lidmaatschap der V.D.- partij neer en trad vervolgens toe tot den Vrij heidsbond. De heer baron Van der Feltz antwoordde op den eisch, zijn mandaat neer te leggen, dat het reglement der afdeeling Assen van den V.D.B. vermeldt, dat tot haar taak be hoort het bevorderen der Prov. Staten doch niet zich te bemoeien met de verkiezing van de Eerste Kamerleden. Mitsdien beschouwde de heer Van der Feltz het protest der afdeeling onbevoegd. („Hbld.") De loonsverlaging in de Metaalindustrie. De vergadering van de hoofdbesturen van de vijf metaalbewerkersbonden te Amster dam, is eenstemming van meening geVveest, dat tegen de aangekondigde loonsverlaging zoo krachtig mogelijk moet worden opgetreden. Be sloten is heden opnieuw bijeen te komen, ten einde over de te nemen maatregelen een beslis sing te nemen. Mr. Treub. Thans heeft de heer Treub gevolg gegeven aan zijn voornemen om af te treden als lid van de Tweede Kamer. Emmen's faillissement aangevraagd. Omtrent de aanvrage tot faillietverkla ring van de gemeente Emmen verneemt het „Hbl." Een der aannemers van schoolgebouwen in de gemeente Emmen heeft ter zake van vorderingen over 1920 een aanvrage inge diend om deze gemeente in staat van faillis sement te verklaren. Ten einde onjuiste ge volgtrekkingen te voorkomen, kan evenwel worden gemeld, dat het feit niet tot ongerust heid behoeft te leiden bij hen, die een vordering op deze gemeente hebben. De zaak in kwestie betreft den bouw eener school, waaromtrent de stukken te 's-Gravenhage eerst waren goed gekeurd en toezegging tot subsidie was gegeven, zoodat tot aanbesteding en uitvoering werd over gegaan, terwijl later de tijding kwam, dat de betrokken post voor het dienstjaar 1920 was uitgeput en niet tot bouwen moest worden over gegaan. Door een momenteel tekort aan kasgeld kan de gemeente het betreffende bedrag niet op tijd uitkeeren, doch de wethouder van financiën acht overigens den toestand der geldmiddelen van de gemeente voor de naaste toekomst van dien aard, dat zij geen aan leiding tot ongerustheid behoeft te geven. Steendrukkers. De Nederlandsche Bond van Steendruk kerijen heeft de regeering bij adres verzocht de loongrens voor verzekeringsplicht niet boven 2000 te brengen. De bond heeft besloten zijn tarieven voor grootere oplagen te verlagen ten einde aan de Werkloozen. Na mededeeling van het ingekomen prae- advies van B. en W. op het adres van de vak centrales betreffende de positie der z.g. uitge- trokken-uitgetrokkenen werkloozen, had het volgende debat plaats met betrekking tot het overleg tusschen B. en W. en de commissie van advies DeVoorzilter zegt, dat v. de stappen, door B. en W. gedaan om een hoogere uitkeering te krijgen voor deze werkloozen ook voor de metaal arbeiders een gunsLig resultaat is te verwach ten en zij geen bezwaar zouden hebben over het tweede gedeelte praeadvies uit te brengen. De heer S w a r t j e s wijst er op, dat in het schrijven van den min. van Binnenl. Zaken van 31 Maart 1921 gezegd wordt, dat er een commissie voor steunverleening behoort te wor den ingesteld. In deze commissie moeten 3 leden door den minister, 3 door B. en W. en door elk der organisaties één lid worden benoemd. Deze commissie bestaat wel, maar hij zou toch willen vernemen wat de oorzaak is, waarom er geen overleg met de organisaties is geschied. De voorzitter merkt op dat die commissie eenigen tijd bijelkaar is geweest. Zij is er echter alleen om over de toepassing der regelen te oor- deelen, dus alleen voor het geval er een verschil bestaat. Zij kan toch niet anders dan de regelen toepassen, door den minister gesteld. De heer bwartjes zegt, dat de commissie slechts een maal bijelkaar is geweest. Later is gehandeld zonder de commissie er in te kennen. Hij vertrouwt, dat in het vervolg die commissie bijeen zal worden geroepen. De voorzitter zegt, dat waar het alleen over de toepassing der regelen gaat, hetgeen doel had de commissie bijeen te roepen. Waar B. en W. diligent waren, bestond er geen aanleiding toe. Wil men meer vergaderen dan zal met dien wensch rekening worden gehouden. De heer C o 11 brengt B. en W. een woord van dank voor het spoedig uitbrengen van het advies. Spr. moet zich echter aansluiten bij de klacht over te weinig overleg. Men wenscht in de vakcentrales reorganisatie der commissie. Het gaat hier niet om de regeling der uitgetrok ken arbeiders alleen, doch over een ruimere op vatting van de taak der commissie. Men wil in de commissie vertegenwoordigers van de vakcentralen van alle richtingen. Hij dringt nogeens aan op meer overleg, daar hij in dit opzicht teuleur is gesteld. De voorzitter merkt op, dat de commissie door den minister is ingesteld. De minister wil geen uitbreiding, maar wel andere leden kiezen, Er wordt hier ter stede per maand 60.000 aan de werkloozen uitgekeerd. Waar men dit van den minister heeft weten te verkrijgen, wil de gemeente den minister niet loslaten.Ermoet altijd overleg plaats hebben met den minister. Aan, hoogere uitkeeringen valt niet te denken. De commissie kan daar niets aan doen. De heer v. d. Toorn vraagt of het juist is, dat die commissie indertijd is ingesteld voor de uitgetrokken werkloozen en de minister aan zich heeft gehouden het recht om te beslissen over de uitkeering aan uitgetrokken- en uitge trokkenen. De voorzitter zegt, dat altijd overleg met den minister moet geschieden. Of de minis ter alleen over de uitgetrokken-uitgetrokkeneh beslist, is een open vraag. Alleen over de toepas sing van het reglement gaat het hier. De heer C o 11 betoogt, dat geen enkele organisatie zich voorstelt, dat ze iets meer uit keering zal weten te bewerken. Maar de zaak is te ernstig om er een lolletje van te maken. Weth. Houtman, zegt dat men dit niet doet. De heer C o 11 merkt op, dat hij niet tot den heer Houtman spreekt. Weth. H o u t m a n wil maar zeggen, dat de zaak hier ernstig wordt behandeld en de heer Collé den voorz. niet verdacht moet maken. De heer Collé zegt, dat er z.i. geen hinder palen bestaan om meer overleg te plegen. De voorzitter zegt, dat daar niets tegen is. Alleen moet men in 't hoog houden dat het de vraag is of die commissie ook voor dubbel- uitgetrokkenen moet dienen. De heer Dinkelaar verklaart, dat de vak centrales meer overleg willen. Kan, zoo vraagt spr., de commissie uit den Raad niet worden uitgebreid Gezien den toestand die voor de deur staat, is dat toch wel gewenscht. Zooals ik het vorig jaar reeds heb gezegd moeten B. en W. meer voeling houden met de commissie. De heer v. .d. Most merkt op, dat men in de commissie den indruk krijgt dat er zonder haar wordt beslist. Al kan er geen invloed op het be drag der uitkeering worden uitgeoefend, wil men toch op de hoogte zijn van den gang van zaken. Nu is gebleken, dat de uitkeeringen zijn verhoogd zonder dat de commissie er van op de hoogte is. De voorzitter vraagt welke commissie bedoeld wordt. De heer v. d. Most: De commissie, die door den minister is ingesteld. De heer Dinkelaar bedoelde de commissie door B. en W. ingesteld.' De voorzitter verklaart, dat rekening zal worden gehouden met de gemaakte opmer kingen en sluit de discussie over dit onder werp. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Woningbouw. In verband met de weigering van den minister van Arbeid, om aan de Woningbouwverecn Schiedam-Vooruit", zooook aan de andere Woningbouwvereen. hier ter stede, de benoodig- de Rijksvoorschotten te verstrekken, had het bestuur van genoemde bouwvereeniging een onderhoud met het Gem. Bestuur. Het resultaat van dit ondergoud was dat het Gem. bestuur een audiëntie zal aanvragen met den minister van Arbeid Mr. Aalberse. nog niet had aangemeld, gevallen s op het lot, in bezit van een bewoner van Delft. Volksbadhuis. In de week van 9-—1 5 Oct. '2 1 werden genomen 542 baden. lste klasse kuipbaden 40, regenbaden 85. 2de klasse kuipbaden 48, regenbaden 353. Kinderbaden 16. Flora. Liefhebbers van Far-West-films kunnen deze week weer in Flora profiteeren, waar maar even twee van dit soort werken worden afg«draaid|een tweeakterde kleine Sheriff en een vier akter de bende van den Wolf, met in de hoofdrol de groote Douglas Fairbnnk. 't Aantal liefhebbers van deze cow-boy-films schijnt met den dag toe te nemen, want iederen avond is de zaal tot in alle hoekjes met publiek bezet, dat in enthousias te stemming deze scènes volgt. 't Verdere program is ook zeker zienswaardig. Heden morgen is aangehouden de 18 jarige R., wonende Proveniershuis wegens diefstal van 'n looden dakgoot, ontvreemd van dat huis, en eenige huishoudelijke artikelen, ten nadeele van mej. S. E., ook daar wonend. Pro ces verbaal is opgemaakt. Moord. Te Brunsum is Zondagavond de 23- jarige H. bij een twist doodgestoken. De beschon ken dader, zekere E., werd gearresteerd. Inbraak. Zaterdagnacht te halfdrie werd de bejaarde huishoudster van den 74-jarige ren tenier H. Ruiter in 't Meer bij Heerenveen gewekt door het rinkelen van een glasruit in de serre. Zij wekte den heer R., die voor het raam van zijn slaapkamer een nog jongen man ontdekte, gekleed in een soort trui en met een lichte broek aan. Deze nam, toen hem geld geweigerd werd, een ijzeren staaf, waarmee hij de ruit insloeg. De huishoudster was de voordeur uitgeloopen om hulp te halen bij den overbuurman, den direc teur der zuivelfabriek. De heer R. volgde haar, maar werd door den inbreker achterna gezet, die beiden met de staaf slagen op het hoofd toebracht. De heer R.worstel- de met den inbreker, hoewel hem hevig bloedendn wonden werden toegebracht. De overbuurmae werd door het lawaai wakker, maar toen deze uit zijn woning kwam, wist de inbreker zich los te rukken en hij vluchtte in de richting van het dorp Knijpe. Het bleek, dat de heer R. verscheidene diepe hoofdwonden had, hoewel niet levensgevaarlijk. De nasporingen van de politic hebben geen resultaat opgeleverd, ook niet met een politie hond. Zondag gaf de Tooneelvereeni- ging „Sint Genesius", onderafdeeling SintJoseph- gezellen, Parochie H. Hart, een tooneeluitvoering voor hare donateurs en voor de ouders der pa tronaatjongens in het Patronaatsgebouw. Ten tooneele werd gevoerd, de Wees in het gebergte, drama in vier bedrijven. Zeer goed is deze opvoering geslaagd en dat het stuk de volksziel trof, bewees wel de doodsche stilte gedurende heel de opvoering. Op het eind van den avond, bracht de Weleerw. vice-praeses, een woord van dank aan den heer A. Dingenouts die de regie van het spel had aanvaard, en voor den gezelligen ja zelfs leerzamen avond, dien de vereeniging gegeven heeft, verder ook aan de muziekvereniging „Onder ons", en allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Inde m ij n s t r e e k. Aan de mijnen, zoo wel Staats- als particuliere, stond Zaterdag aangeplakt dat met ingang van 1 November a.s. een vernieuwde loonaftrek zou plaats heb ben. Verschillende vakgroepen worden door dezen maatregel opnieuw getroffen. De mijn werkers schoolden samen en gaven hun af keuring over deze aankondiging te kennen. Zij beschouwden deze als een inbreuk op de aan genomen loonsvoorstellen van 1 October jl. Hedenmorgen had eene vergadering der con tactcommissie voor het mijnbedrijf plaats, waarin door de verschillende afgevaardigden der organisaties op den aangekondigden maat regel werd gewezen. De collectieve arbeids overeenkomst en het looncontract werden te vens onderteekend. Hedenmiddag kwart over twee is op den Buitenhavenweg een paard, gespannen voor een houtwagen v.d. N. V. Houthandel v.h. v.d. Eist en Go. geschrikt en met wagen te water geraakt. De 65-jarige voerman C. J., wonende Bakkershaven No. 5, kon zich niet tijdig genoeg redden en geraakte ook te water. Spoedig werd hij in bewusteloozen toestand op 't droge ge haald en na toepassing van kunstmatige adem haling weer bijgebracht, terwijl een aan 't hoofd opgeloopen wonde werd verbonden. Hierna is hij naar zijn woning gebracht, 't Paard, dat verdronk, werd later met den wagen uit 't water getrokken. Ongelukken. Ie Leiden is gistermiddag een 5-jarig zoontje van den arbeiderLeet in den Morschsingd gevallen en verdronken. Door het slippen van haar rijwiel kwam gisteren mej. P. uit Boxtel op den Vughtschen weg bij den Bosch op de rails te vallen. Zij werd door een paardentram overreden en stierf kort daarop. Stcrt no. 201 bevatde statuten van de N. V. Electro-Technisch Installatiebureau v.h. Teunissen Go. te Schiedam. By t te 's Gravenhage gehouden maclunisten-examen slaagde voor 't voorloopig diploma de heer H. T. de Recht, alhier. UIT DELFT. I e Delft is weder een geval van typhus vast gesteld. De lijder is, in het gasthuis ter verpleging opgenomen, waar thans nog 8 patiënten worden verpleegd. Bij de eergisteren door het ge meentebestuur te Delft gehouden aanbesteding voor het aanleggen van straten in den Voordijk- hoornschen polder nabij de Hugo de Grootstraat werd het laagst ingeschreven door D. Koene te Schiedam, met f 58.000. Brand: Te Haarlemmermeer zijn aan den Vieringweg beide boerderijen van E. Olij Jr., de stal en een graanschuur afgebrand. Gisternacht omstreeks half 3 brak een hevige brand uit in de boerderij van den land bouwer Boefs op de Duizeldonk te Helmond. In korten tijd lag de geheele boerderij met inboe del en vee in asch. De bewoners hebben zich met moeite kunnen redden. Eveneens brandde de naastbijstaande boerderij van den landbouwer Swinkels af. Het woonhuis hiervan bleef echter gespaard, terwijl het vee nog gered kon worden. Te Erica is door onbekende oorzaak de wo- ning, bewoond door G. M. Germes tot den grond toe afgebrand. Niets werd gered, terwijl 15 H.L. koren en 1000 bossen stroo mede ver brand zijn. Gemengd Nieuws. Poging tot vergiftiging. Op een boerderij onder Spijkenisse moeten zich ver schijnselen voorgedaan hebben, die er op wezen, dat er pogingen tot vergiftiging van de vrouw des huizes of (en) van de dienstbode gedaan zouden zijn. In Verband daarmede werd naar de Tel. meldt door de justitie een onderzoek ingesteld en werden verschillende familieleden in ver hoor genomen. Een schoonzoon te Oud-Beijerland wonende is onder politiegeleide naar Rotterdam over gebracht. Een paar weken geleden werd bij dien schoonzoon reeds eene huiszoeking gedaan. Vee op de rails. Men verneemt d.d. 17 dezer uit Londen: De boottrein is aansluiting op de Vlissing- sche boot, is Vrijdagmorgen halverwege Londen aan het gevaar van een déraillement ontsnapt. Er bevond zich een kudde vee op de rails, en de machine, die een tweetal koeien overreed, bleef wel in de rails, doch werd zoo beschadigd dat een andere machine, den trein verder naar zijn bestemming moest brengen. Lijk gevonden. Terwijl de heer W. van lersel uit Helvoirt met nog meerdere heeren j.l. Zaterdagnamiddag aan het jagen was langs het kanaal 's BoschDrongelen, grenzende aan de. gemeente Nieuwkuik, werd door den drijver M. Heersch uit Helvoirt, meldt de ,,'s-Hert. Crt." een lijk gevonden van een vrouwspersoon vermoedelijk is deze de echtgenoote van J. v. d. Ven uit Drunen, die al enkele maanden spoorloos verdwenen was. Direct werd de politie uit Nieuw kuik hiervan in kennis gesteld. Doodgeschoten. De jachtopziener Ei sing van Borger is gisternacht in het Schoon- loerveld doodgeschoten. De daders zijn niet nog bekend. Men seint nog uit Assen dat in de nabijheid van de plaats, waar de jachtopziener Eisingvan Borger gisternacht werd doodgeschoten een geweer en een klomp gevonden zijn. Men vermoedt, dat de moord door een stroo- per is gepleegd. Nader bericht men Te Assen is gisteravond binnengebracht Jan W. schaapherder te Schoonloo, verdacht den moord op den jachtopziener te Borger te hebben gepleegd. De dader heeft reeds bekend. De marine-loterij. Het is thans ge- belken, dat de lste prijs (een automobiel) in de Marine-loterij, waarvoor de rechthebbende zich Een w i 1 d r ij k e s t r e e k. Bij de, op het eiland Schiermonnikoog, gehouden jachtpartij werden ruim 1000 konijnen, hazen en fazanten bemachtigd. De jagers moesten eindigen omdat al hun kruit verschoten was. De wildstand op het eiland is reusachtig groot. Om eenige opruiming te krijgen mag men nog wel minstens 10 zulke jachtpartijen organiseeren. Ontsporing. Voor het station van de halte Assel ontspoorden 1.1. Zaterdag twee goe derenwagens, deel uitmakende van den goede rentrein AmsterdamApeldoorn, waardoor er van half zeven tot half elf een belemmering in den dienst ontstond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2