Stoomververij. Spaarbank led. B. K. Volksbond, AI Sclieöat StoomwasscherQ „DE LELIE". H. F. A. WILLEMS. Voor menscben op jaren: Lijfrente beste belegging. HUISMOEDERS N.V.ÜE PflOENIX laat door „DE PAUW" MODEVAKSCHOOL 4 Rente. Vakkundige behandeling-Minimumsiytage x A d v e r t e 'ii t i n. Stoomen, Verven, Stoffeeren, en uw Flingoed behandelen. Hoogstraat 73 K e ii t e op rente. Laat dit uw adres zijn voor het behandelen uwer wasch: dadelijk ingaande lijfrente Importeur J. H. WIGLEVEN, Scheepmakersharen 29, BOTTERDAM. sten en hongersnood tegemoet gnat. Hij raadt daarom den boeren aan, zuinig met hun oogsten tezijn voor de komende droogtejaren en leering te trekken uit den hongersnood_te Rusland. Made in Germany. In Engeland doet zich tegenwoordig herzelfde verschijnsel voor, dat ook in ons land en vele andere landen valt op te merken. De handelszaken laten haar circulaires in 't goedkoopere buitenland drukken, vooral in Engeland, waar de werkloosheid zoo nijpend is, vormt dit een ernstige kwestie. Zoo verhaalt de „Daily Mail" van een Lon- densche firma, die onder haar cliëntele een circulaire verspreidde, welke in Duitschland was gedrukt en verzonden. De aandacht viel hierop door een typische spelfout, die een En- gelschman nooit zou hebben gemaakt. Bij informatie verklaarde deze firma open lijk, dat de circulaires in Duitschland waren gedrukt, hetgeen een besparing in de druk kosten gaf van 75 Wij zonden geadresserde enveloppen naar Duitschland, doch de Engel- sche posterijen weigerden, deze te vervoeren, verklaarde de firma. Daarop zonden wij aan een handelsvriend in Keulen een adressenlijst en zoo werden de circulaires uit Duitschland direct naar onze Engelschen klanten gezonden. Dat gaf bovendien nog een extra-besparing in de porto-kosten. Zoo hebben wij wel duizend pond kunnen besparen. Teleï. No. 15. 1248 7 Leer uw kind spelen. Een moeder, die haar kind het spelen niet kan leeren, stelde in het blaadje „Voor Moeders" de vraag hoe zij dat moest aanleggen. Uit het uitvoerige ant woord zij het volgende geknipt: „Tenzij men kinderen een bepaalde taak opdraagt, die ze te vervullen hebben, zou ik ze liever niet (als regel) met mij mee laten loopen door huis. Dat geeft iets ongedurigs en verlokt ze tot overal aankomen, terwijl het ons allicht belemmert.Kan men hun geregeld kleine bezigheden opdragen, dan wordt dit iets geheel anders, maar de stilte van het eenzaam spelen is bijzonder kalmeerend voor drukke, zenuwach tige kinderen en maakt het uitzicht op de te wach ten gezelligheid des te heerlijker. Het spreekt van zelf, dat men alle voorzorgmaatregelen moet genomen hebben om onheil te voorkomen met kachels, gaskranen en dergelijke. Veel ongedurigheid in het spelen en gebrek aan eigen vinding is het gevolg hiervan, dat moeder van het kleine kind te veel notitie heeft genomen. Veel moeders leggen zich er stelsel matig op toe, haar kinderen aardig bezig te hou den met vertellen, plaatjes te laten kijken, met hen te bouwen, i.e.w., zich zooveel mogelijk met hen te bemoeien, terwijl m.i. het geheim om hen te leeren spelen is, dat men zich zooveel mogelijk terugtrekt. Heeft men dit in de eerste jaren verkeerd aangelegd, dan is er natuurlijk veel wijsheid en geduld noodig, om het kind weer in het goede spoor te leiden. Ook bedoel ik niet met zich terugtrekken: het kind aan zijn lot overlaten integendeel, ik geloof, dat een moeder nooit te veel aandacht kan wijden aan het spelen van haar kind, dat voor haar de openbaring is van zijn karakter en aanleg. Maar dit moet ongemerkt geschieden en wij moeten ons (be houdens uitzonderingen, waarin we royal mee spelen) bepalen tot ingrijpen en op weg helpen, wanneer het kind niet op streek kan komen." De Duitsche uitvoerhandel. De Duitsche Rijksbank heeft dezer dagen twee cir culaires aan den Duitschen uitvoerhandel en ex- porteerende industrie géstuurd. In de eerste circulaire wordt met nadruk gewezen op het gevaar, dat Duitschland te goedkoop aan het buitenland verkoopt en wordt de factureering in buitenlandsche betaalmiddelen warm aanbevo len. In de tweede circulaire wijst de Rijksbank op het belang, dat Duitschland in 't algemeen er bij heeft, dat eenmaal gesloten contracten ook werkelijk worden nageleefd. Beide circulaires ge ven zulk een goed beeld van de opvattingen, die er in de leidende kringen der Rijksbank heerschen dat publicatie ervan nuttig kan zijn. De 1ste cir culaire luidt als volgt „De sterke stijging van de buitenlandsche wisselkoersen heeft op zekere na,deelen en ge varen, welke zich in den loop der laatste jaren onder dergelijke omstandigheden meermalen hebben doen gelden, opnieuw de aandacht ge vestigd. De veel te goedkoope uitverkoop (Ver- schleuderungvan het Duitsche nationale vermogen is klaarblijkelijk in versterkte mate weer gaande of nog te verwachten daardoor echter is ook het gevaar ontstaan, dat het bui tenland, op grond van de ondervinding der laat ste jaren, met het oog op haar eigen industrieele belangen, kracht gaat bijzetten aan zijn tot nu toe nog altijd eenigszins latente afsluitingsbe weging welke onder de leus van „anti-dumping" tegen de Duitsche concurrentie gevoerd wordt. „Wanneer de Duitsche exporteurs hun uitvoer in vreemde betaalmiddelen berekenen, mogen de ze gevaren iets kleiner zijn hun bestaan is ech ter ook dan niet te loochenen. Bijzonder groot zijn ze echter, wanneer in marken wordt geëx porteerd. Wij gelooven dat er gronden voorhan den zijn om onverwijld met alle energie de aan dacht van alle daarvoor in aanmerking komende bureaux, vooral ook van de „Aussenhandelsstelle en de Verbande", zonder onderscheid, onverschil lig of het vrije dan wel onder uitvoercontröle staande artikelen betreft, op deze kwestie te vestigen. Bij deze pogingen om tot factureering in vreemde deviezen te komen, moet dit gezichts punt weer meer naar voren gebracht worden. De allergrootste beteekcnis echterverdient dit stand punt bij de algemeene prijspolitiek der „Ver bande" en der firma's. Het is zeer noodig, vooral ten aanzien van de goederenprijzen voor het buitenland, te onderzoeken, of zij niet tengevolge van den jongsten gang van zaken te laag, mis schien wel veel te laag zijn geworden. „Bedenkt men tevens, dat het buitenland meer en meer inzicht heeft gekregen in de storingen, welke uit de Duitsche valutaschommelingen ontstaan, alsook de hulpmiddelen daartegen heeft leeren kennen, zoo zal men ook in Duitsche industrieele kringen de noodzakelijkheid begrij pen van een ver ziende politiek, welke te verkie zen is boven een politiek, die sléchts de aller naaste zakelijke voordeelen ziet. Deze ver zien de politiek moet afstand kunnen doen van oogen* blikkjelijke voordeelen, welke behaald kunnen worden, op grond van een door de valutaverhou dingen oververhitte conjunctuur, om zich van gematigde, maar duurzame, niet door angst maatregelen van het buitenland gestoorde,afzet mogelijkheden te verzekeren. „Wij geven beleefd in overweging, diegenen, die daarvoor in aanmerking komen, ernstig op deze aangelegenheid te wijzen. Wij hebben dat reeds gedaan bij die corporaties, welke bij de edelmetaalbedrijven belang hebben wij heb ben verder onze banken, zooals wij dat reeds vroeger bij dergelijke toestanden deden, er op gewezen, hun invloed bij de met haar in relatie staande exportkringen te doen gelden en deze op te wekken onverwijld en met zorg, te onder zoeken of het niet noodig blijkt de prijzen te ver- hoogen niet alleen ten behoeve van de Duitsche economische belangen, maar vooral ook met het doel om duurzame afsluiting van de buitenland sche markten te vermijden." Afschrift van deze circulaire ontvingen de Reichswirtschaftsminister, de minister van fi nanciën, de Pruisische minister voor handel en Gewerbe en de Duitsche Handelstag en de K. v. K. te Berlijn. De tweede circulaire luidt: „Van het ministerie van buitenlandsche zaken hebben wij mededeelingen ontvangen over klach ten, in de buitenlandsche pers en in de zakenwe reld, dat in den laatsten tijd door Duitsche fir ma's leveringstermijnen niet vervuld worden en, niettegenstaande vast afgesloten verdragen, na derhand prijsverhoogingen worden toegepast. In onze circulaire, welke wij hier bijvoegen (zie bo ven) hebben wij beproefd de gevaren van het wegwerpen (Verschleuderung van het Duitsche nationale vermogen, die door de nieuwe waar devermindering van de mark voor den export handel ontstaan, tegen te gaan. Natuurlijk ligt het geenszins in onze bedoeling, dat bij reeds dopende contracten navorderingen verlangd werden. Toch vinden wij het niet overbodig in aansluiting aan bovenstaande mededeelingen, deze onze opvatting nog uitdrukkelijk vast te leggen, opdat geen misverstand mogelijk zij. Onrechtmatige, latere veranderingen van be staande vaste contracten met het buitenland zijn in geen geval goed te praten, omdat zij aan den Duitschen naam en het vertrouwen in de zaken- moraal en de stiptheid van den Duitschen han delsstand en de Duitsche industrie zeer groote duurzame schade toebrengen en doordat en zij slechts schijnbare oogenblikkelijke winsten beteekenen. Wij willen met onze circulaire en kel bereiken, dat nieuwe contracten slechts worden afgesloten tot voorwaarden, die in over eenstemming zijn met de aangegeven zienswijze en dat speciaal een dusdanig hooge prijs wordt berekend, dat deze ook bij sterke schommelingen van de arbeids- en valutamarkt gehandhaafd kan blijven." De Duitsche cigarettenindus- t r i e. De groote cigarettenfabriek, Mano- li, te Berlijn, is in een Naamlooze Vennootschap omgezet met een aandeelenkapitaal van 35 mil- lioen mark, waarvan een bedrag van 15 millioen mark als 6 preferente aandeelen uitgegeven is. In de eerste plaats is deze oprichting merk waardig, omdat het systeem der 1000 mark aandeelen niet gebruikt is, maar in plaats daar van de nominale waarde der gewone aandeelen op 10.000 mark en der pref. aandeelen op 5000 mark vastgesteld is. Deze nieuwe waardebepa ling der aandeelen is een gevolg van de groote daling van de mark, de meeste maatschappijen houden hier rekening mede door verhooging van het aandeelenkapitaalin het geval van de A. G. Manoli heeft men de waarde van de aandee len direct aan deze daling aangepast. In de tweede plaats is deze oprichting daardoor van belang, omdat tegelijkertijd een combinatie met een der grootste Duitsche chocolade- en sekt- fabrieken gevormd is. Het gaat hierbij om de Chocoladefabriek Sarotti A. G., alsmede om de Sektfabriek Henckell en Co. te Wiesbaden. Of dit later tot een algeheele aaneensluiting dei ondernemingen leiden zal, is thans nog niet te zeggen voorloopig wil men door ^erkoopsorga nisaties etc. de bedrijfsonkosten beperken. LITURGIE. DRIE-EN-TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. De overrijke liturgie, die nooit naar woorden behoefde te zoeken om haar gevoelens te ver tolken die veeleer in overvloed van variaties de volheid van haar hart uitstort, schijnt plot seling te verarmen. Van nu af tot aan den ad vent toe zijn Introitus, Graduale, Offertorium en Communio telkens het zelfde. Hoe komt dat Vroeger, zooals we bij andere gelegen heid reeds schreven, vroeger was de advents tijd op verschillende plaatsen veel langer dan tegenwoordig die Zondagen welke in dien tijd vielen, vulden dus het tijdvak wat nu moet worden aangevuld door den 23sten en volgende Zondagen na Pinksteren tot aan den advent. Nog iets anders moeten we opmerken naar aan leiding van dezen Zondag dat n.l. Epistel en Evangelie vroeger anders waren n.l. de les uit Jeremias XXIII 58 en de vermenigvuldiging der 5 brooden. Als we zoo de liturgie van dezen dag beschouwen dan wordt het volgens liturgis- ten een oproep aan het Joodsche volk om te bekeeren. De bekeering der Joden is voorzegd tegen het einde van de wereld dat einde zien we voor oogen gesteld op den laatsten Zondag van het kerkelijk jaarde voorlaatste was dus in 't eerst geschikt als opwekking tot het Jood sche volk, als aansporing tevens aan de chris tenen tot gebed voor de bekeering van Israël. Hoe bemoedigend klinkt het de uitnoodiging des Heeren„Mijn gedachten zijn gedachten des vredes en niet van droefheid gij zult Mij aanroepen en Ik zal U verhooren, en Ik zal uw ye- vangenen terugroepen uil alle oorden." En het geredde Joodsche volk antwoordt reeds: „Ge zegend hebt Gij o Heer Uw land verwijderd de gevangenschap van Jacob." Hoe klinkt hun ,de profetie nu in de ooren van Jeremias als een bevrijdingslied. Gezegend zij de Heer, die de kinderen Israels heeft bevrijd uit Egypte Gezegend zij de Heer, die verzamelde uit het Noorderland en uit alle streken waar ze verspreid waren." En zooals Jozeph, eens door zijn broeders verkocht, later, als zij hem noodig hadden voor de voedselvoorziening van Jacob, zich niet wreekte, maar in een grootsch feest maal de hereeniging vierde, zoo heeft de Zalig maker, door Zijn volk uitgestooten in den dood, geen wraakplannen meer. „Hij heeft Zijn tafel gespreid" opdat Zijn bekeerde volk zou eten tot verzadiging dat „brood des Hemels" ,dat alle geneugten in zich bevat." Is het wonder dat de kerk zich nu het Joodsche volk voorstelt als tot bekeering gereed, lofzingend Gods red dende barmhartigheid smeekend „uit de diep ten Zijn eindeloos erbarmen." Door veranderde tijdsomstandigheden heeft deze Zondag niet meer die beteekenis neem er uit weg epistel en Evangelie zijn de andere onderdeden niet evenzeer van toepassing voor ons „Treed niet in het gerichte, Heer, met Uwen dienaar" dat hebben we allen te bidden En God antwoordt: Mijne gedachten zijn ge dachten des vredes en niet van onheil." Wij heb ben dus alle reden tot vertrouwen, als we maar de navolgers willen zijn van St. Paulus en het oog gevestigd houden op degenen, die zóó wandelen, naar het voorbeeld wat ge in ons hebt." Dat wil zeggen als we maar niet met opzet ons tot de zonde richten maar trachten het goede voor beeld te volgen wat we rondom ons zien. Ja, maar dat voorbeeld bleef in mij zonder gevolg de vrouw uit het evangelie was reeds twaalf jaar ziek, het dochtertje van Jairus was zelfs dood maar door de wondermacht van den Zoon Gods werden beiden genezen. Ziet daar ons veerbee'd, wat we dan we' moeten vo'gen We moeten naar Jezus gaan en „uit de diep ten onzer el'ende roepenHeer, o Heer, geef gehoor aan mijne stem." En dan maakt de goddellijke goedheid geen onderscheid, dan wordt niet eene klasse bevoordeeld en een andere uit gesloten Tot zondaren zoowel als tot heili gen klinkt het met plechtige verzekering„Voor waar, voorwaar Ik zeg u: „al wat gij in het gebed vraagt, gelooft dat gij het verkrijgen zuil en het zal u geworden." Beleefd aanbevelend, Stoomvcrv. en Chem. Wasscherij „DE PAUW" Firma A. BEK Co. Broersvest 115, Mariastraat 12, Hoofdstr. 235, Tel. G25 en 583. 3515 12 onderafdccling der vereeniging vaq Modevakscholen te 's-Gravenhage, (goedgekeurd bij Kon. besl. van 26 Aug. 1911.) aire! Dagelijks inschrijving van leerl intron ter opleiding voor diploma's van COSTUMIERE, COUPEUSE en LEERARES. Ook gelegenheid zich voor eigen gebruik te bekwamen. De Leerares, H. M. Th. VAN ALPHËN goiavniiuüm 1491 Zitting iederen werkdag van 3 tot 5 uur, in het RoDdsseboiiw L. Waven. TEL. 645: 576 40 J i;.h v V:- 1 -V*" *4 Man of vrouw van 63 jaar stort f 6000.— voor een en ontvangt dan levenslang f 600.— per jaar. Voor iemand van 70 jaar bedraagt de rente f772.— per jaar. Solide effecten, hypotoek-grossen, Hulzen worden in betaling genomen. Prospecti en inlichtingen gratis bij H.H. Agenten, alsmede ten kantore der :chiedam. Lange Haven 105. Maatschappelijk Kapitaal f 1.000.000.— Reserves f 2.500.000.—. 7382 48 Actieve agon ton go raagcl. VRAAGT UWEN WINKELIER „HOMCO" 7280 71 De zeep bij uitnemendheid voor Huishoud en alle andere waschdoeleindcn. Eens gebruikt begeert men nooit meer andere. Alom verkrijgbaar. Engros verkrijgbaar bij JOH. NA'UMAN. jfar Prirarosezeep

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2