DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 44ste Jaargang. Zaterdag 22 October 1921. No. 13168. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1 5 regels 1.75; elke regel daarboven 35cent, 3maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, tepeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!» Nieuws. ÜPPER-SILEZIE. Het „Petit Journal" constateert, dat Polen door de beslissing over Opper-Silezië een be langrijk bezit aan mijnen en fabrieken krijgt, dat het in staat zal stellen zich economisch te ont wikkelen. Hiervan zal een verplaatsing van het handels verkeer in Midden-Europa een gevolg zijn. Roe menië bijvoorbeeld, dat tot dusverre voor de aanschaffing van voortbrengselen der metaalin dustrie op Duitschland was aangewezen, zal zich voortaan daarvan in Polen kunnen voorzien. Onder deze omstandigheden lijkt de mede werking van de Poolsche regeering aan de voor gestelde economische regeling gewaarborgd, zal de Duitsche regeering vraagt het blad verstandig genoeg zijn om het belang van Duitschland te begrijpen en genoeg gezag hebben om de politieke partijen te bewegen tot aan vaarding van een beslissing, waarop de geallieer den niet kunnen terugkomen Het „Petit Journal" zegt ten slotte, dat, indien Duitschland het oordeel der neutralen raadpleegt, het zal er varen, dat niemand lust heeft het debat te her openen over een geschil, dat tot dusver de voor naamste hinderpaal is geweest voor het herstel van den werkelijken vredestoestand. Naar de „Köln. Ztg." uit Opper-Silezië ver neemt, hebben vertegenwoordigers der Duitsche ambtenaren en beambten in het aan Polen af gestane gebied vergaderd. Meegedeeld werd dat de ambtenaren en beambten, wier leven en have gevaar loopen, uit dat gebied zullen worden teruggeroepen. Gisterochtend om 9 uur is het Duitsche kabinet bijeengekomen. De zitting duurde tot laat in den namiddag. Volgens de „Vorwarts" is de indruk te Berlijn vrijwel algemeen, dat de beslissing van Genéve nog ongunstiger is dan men eerst had vermoed. Dit feit heeft een onloochenbaren invloed op de niet-socialistische parlementaire groepen en vooral op de Duitsche volkspartij en de democra ten uitgeoefend. Het sociaal-democratische blad meent daaruit de conclusie te mogen trekken, dat de positie van het kabinet-Wirth dezen och tend nog verzwakt is. Het plan bestaat nieuwe onderhandelingen met de entente aan te knoopen al geeft de „Vorwarts" toe, dat de tekst van de entente-nota weinig hoop voor deze nieuwe on derhandelingen overlaat. FRANKRIJK. Gisteren heeft Briand in de Fransche Kamer verschillende interpellaties beantwoord en daar bij o.m. gezegd Naar de zoo belangrijke conferentie over de ontwapening wil ik niet vertrekken, ge steund door slechts een half vertrouwen en een kleine meerderheid. De vredespolitiek der regee ring is tevens een politiek van binnenlandschen socialen vrede, een politiek om een atmosfeer te scheppen, dat men bij de verwarring, die in Eu ropa heerscht, alle pogingen aanwendt om het ontstaan van elke gevaarlijke vonk te vermijden. Ik verzoek de Kamer zich zonder eenige bijgedachte uit te spreken. De Geallieerden hebben zich verbonden de uitvoering van het verdrag van Versailles en de betaling door Duitschland te verzekeren. Het verdrag geeft ons juridische waarborgen, maar Frankrijk oordeelde, dat men andere sancties noodig had. Na zeer lange debatten stemden de Geallieerden toe en zoo werden Ruhrort, Dus- seldorf en Duisburg bezet. De Rijksdag heeft ons ultimatum aanvaard op den verjaardag van hot verdrag van Frankfort. Wel is Frankrijk thans sterk, maar wij moeten rekening houden met de onberekenbare toestand van de wereld. Wat den spreker betreft, die aan Waterloo herinnerde, hij vergat, dat bij Waterloo Frankrijk geheel geisoleerd streed. Het hoofd der regeering moet er aan denken, dat Frankrijk gedurende 40 jaren de grootste vriendschap en steun heeft ondervonden van vele volken. Men moet, als hij naast het Fransche vaandel die van Amerika, België, Engeland, Italië, Roemenië heeft gezien, zich wel bedenken, alvorens tot een daad over te gaan, welke die schoone emblemen in de verte zou doen verdwijnen. Wie lichtvaar dig zulk een daad zou verrichten, zou niet waard zijn de regeering te voeren. lastende en struikelend, vallend en weer op staand, heeft Frankrijk gestreefd naar zijn doel, steeds voorwaarts. Flet kan thans vertrouwen in zichzelf hebben, het zal vrede en veiligheid be reiken. Niemand zou kunnen beweren, dat de regee ring niets heeft gedaan om Duitschland te ont wapenen, en dat Frankrijk in gevaar is, nu zijn moreele en materieele macht alle verwachtingen toestaat en Duitschland 30.000 kanonnen en 4.000.000 wapens heeft uitgeleverd. Men kan slechts vragen, dat de regeering in haar waak zaamheid volhardt. De Opperste Raad heeft na de procedure voor het Gerechtshof te Leipzig besloten de kwestie van de oorlogsschuldigen weer ter «and te nemen. Frankrijk is bereid hen bij verstek te doen veroordeelen. Een intergeallieer- de commissie van juristen zoekt naar een mogelij ke gezamenlijke actie, maar heeft nog geen beslis sing genomen. Wat Opper-Silezië betreft, wij zijn thans van een groqte bedreiging bevrijd. Van dat arsenaal kan thans Duitschland geen gebruik meer maken. Alle ongerustheid over onze belangen in het Oosten is op het oogenblik verdwenen. De regeering te Angora heeft zich thans be reid verklaard tot het vaststellen van de grens in Cilicië in overleg met Frankrijk. Syrië zou door een overeenkomst verschillende burgerlijke en financieele voordeelen genieten. De kwesties van de verwarring in de wissel koersen en van de milliarden schadevergoeding zijn kwesties, die de heele wereld aangaan. Ik zal gedurende de conferentie te Washing ton zorgen deze vergadering niet voor een fait accomplitestellen, maar haar steeds op de hoog te houden van alle definitieve besluiten. Dat is niet altijd zoo geweest, (gelach, applaus). De zitting is daarna geschorst onder levendige toejuichingen. ken te Melilla door officieren, van wie hij de na men zou meedeelen, begaan. De minister van oorlog sommeërde den spreker alles te zeggen wat hij wist. Hij zeide onder hevige protesten, dat het leger beklad was en zegde ten slotte een streng onderzoek en het bestraffen van de schul digen toe. RUSLAND. Volgens de laatste berichten uit Wladiwostok heeft generaal Molganof door een staatsgreep de nationalistische regeering omvergeworpen en een andere regeering gevormd, waarin de voornaam ste plaatsen worden ingenomen door socialis ten. Het communistische leger der republiek van het merre Oosten rukt nog steeds voorwaarts en dwingt de troepen van Wladiwostok, terug te trekken. De Japanners houden zich onzijdig, in af wachting van de besluiten der conferentie te Dairon, waar de Japansche diplomaten confe- reeren met de communisten over de voorwaar den der ontruiming van Siberië en de over dracht er van aan de Sovjet-regeering. PORTUGAL. Volgens een telegram uit Madrid aan de „Echo de Paris" gaat in de Spaansche hoofdstad het ge rucht, dat de te Lissabon uitgebroken beweging een monarchistisch karakter draagt. De Portugeesche gezant te Londen heeft het programma van de nieuwe Portugeesche re geering aan de Engelsche pers meegedeelt. Het omvat in de eerste plaats organisatie van alle takken van openbaren dienst om tot bezui niging te komen verder oplossing van het be- lastingvraagstuk vermindering van het onma tige aantal ambtenaren vaststelling van een eco nomische politiek, voor binnen- en buitenland toepassing van een plan tot nationale ontwikke ling reorganisatie van leger en vloot in overeen stemming met de behoeften van het land. Een telegram uit Lissabon meldt nader, dat de afgetreden premier, Antonio Granja, benevens de oud-ministers Machado Santos, Carlos Maja en Carlos Areitas da Sylva door de revolutionnairen vermoord zijn. Cunha da Leal werd gewond. DE IERSCHE KWESTIE. De Paus heeft aan den koning een telegram gezonden, waarin hij de hoop uitspreekt dat God de Engelsch-Iersche vredesonderhandelin gen mag zegenen, en den koning mag toestaan om een eeuwenlange tweespalt te doen eindigen. De koning heeft hierop geantwoord dat hij het telegram van den Paus met vreugde heeft ontvangen en dat hij zich vereenigt met hem in de bede, dat deze conferentie tot resultaat mag hebben, dat er een blijvende regeling wordt verkregen en een nieuwe periode van vrede en geluk vopr Ierland wordt ingeleid. De Valera heeft naar aanleiding van de wis seling van telegrammen tusschen den Paus en den koning een telegram aan den eersten ge zonden, waarin hij zegt dat de oorzaak van den onrUst niet aan Ierland maar aan Enge land ligt, dat zijn wil aan Ierland trachtte op te leggen en het door bruut geweld van zijn vrijheid wilde berooven. ZWITSERLAND VERWERPT DEN WETTELIJKEN ACHTURENDAG. Met 22 stemmen tegen één heeft de staatsraad het voorstel der regeering en het besluit van den Nationalen Raad goedgekeurd, waarbij de toe treding tot de conventie van Washington in zake het instellen van den achturendag bij industriee le ondernemingen, wordt verworpen. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat minister Hoover heeft meegedeeld, dat het ministerie van koophandel samen werkt met de regeeringen van de staten en de besturen der gemeenten, om maatregelen te nemen ter waarborging van het transport der noodzakelijke levensbehoeften voor het geval, dat de spoorwegstaking uitbreekt Tot dat doel is een plan ontworpen, volgens het welk van het verkeer per auto en het verkeer te water een groot gebruik zal worden gemaakt, zulks in samenwerking met de spoorwegen. De groote nijverheidsbedrijven brengen groote voorraden bijeen om tekort aan grondstoffen, steenkool e.d. te voorkomen. SPANJE. De minister-president heeft in de Kamer een uiteenzetting gegeven van den toestand in Ma rokko, waar in de streek van Melilla een stelling, mannen en materiaal verloren zijn gegaan. Maar het voornaamste en het moeilijkste is daar reeds weder gedaan. Wat het westelijk gebied betreft, wij geven er ons rekenschap van, dat de door generaal Barenguer gevolgde politiek uitstekend was. Zij moet dus voortgezet worden. De regee ring moet vóór alles het financiéele crediet van het land herstellen even als 's lands financiën. Dit is een vraagstuk, dat het land evenveel belang moet inboezemen als de vrede te Melilla. De Kamer begon vervolgens met de behande ling van de politiek van het nieuwe kabinet. De conservatief Lazega critiseerde de slechte organisatie van sommige takken van militairen dienst. De republikeinsche reformist Zolanna geeselde, onder protesten, onder aanvoering van tal van bijzonderheden allerlei ernstige misbrui- TURKIJE. De „Times" verneemt uit Constantinopel De onderhandelingen te Angora tusschen Frank rijk en de Turksche nationalisten vlotten thans weer beter, zoodat de kans op een overeenkomst tusschen beide partijen weer is gestegen. ALLERLEI. De Amerikaansche economist en statisticus Bozart heeft medegedeeld, dat de gezamenlijke kosten van den oorlog 280 milliard dollar hebben bedragen. In weerwil van deze ontzaglijke som zijn de toonaangevende financieele bladen in Amerika van meening, dat de getallen van Bo zart nog te laag zijn. Volgens de laatste officieele telling zal de nieuwe Berlijnsche gemeenteraad er aldus uit zien: sociaal-democraten £7( 39) onafhankelijke socialisten _.„43(„ ,,63) communisten 21 23) democraten 17 ,,16) economische partij 11 10) centrum8 8) nationaal liberalen ...35 39) conservatieven 41 27) Duitsch socialen 1 0) 111 socialistische-communistische zetels dus tegen 113 burgerlijke. Reuter seint, dat de Engelsche regeering een oorlogsschip naar Lissabon gezonden heeft. Men verneemt daarover uit Londen Bij de regeering zijn berichten ingekomen, dat te Lissabon plunderingen op groote schaal heb ben plaats gehad en dat te Lissabon gevestigde Britsche firma's enbankenvoorhun eigendommen vreezen. Zij hebben hulp gevraagd aan de regee ring en verzocht dat zoo spoedig mogelijk een Britsch oorlogsschip zal worden gezonden. De lichte kruiser „Calypso" heeft orders gekregen, om zoo spoedig mogelijk naar Lissabon te ver trekken. De Calypso" bevindt zich in de Middel- landsche Zee en zal waarschijnlijk hedenochtend reeds te Lissabon aankomen. De „Evening Standard" verneemt, dat van de 10.000.000 pd.st., welke volgens de aanhan gige regeeringsontwerpen in Engeland bestemd zullen worden tot bestrijding der werkeloosheid, er 900.000 pd.st. bestemd zullen worden voor het uitvoeren van een groot plan voor droogmaking van moerassen en bebossching van woeste gron den. Het Nationaal programma van bebossching dat reeds eenigen tijd geleden is voorgesteld, zal onmiddellijk worden uitgevoerd. waardeering getuigende toespraak tot den heer de Monchy. De vergadering gaf door applaus hare in stemming met deze woorden te kennen. Het oudste lid der Staten, de heer prof. Vis ser van IJzendoorn, sprak vervolgens eenige hartelijke woorden. De heer De Monchy dankte voor de harte lijke woorden, tot hem gesproken. Hierna werd jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, griffier der Staten van Drente (de eerst-voor- gedragene), tot opvolger van mr. De Monchy gekozen. Hierop werd, na korte discussie, zonder stemming aangenomen het voorstel van Gedep. Staten tot het ter leen verstrekken van f 85.000 aan de stichting „Het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen Oud-Rosenburg" te Loos duinen, in verband met plannen tot uitbreiding van dit gesticht. Deze discussie betrof de belan gen van het personeel welke, naar de voorzitter deed opmerken, later zullen kunnen ter sprake komen. De buitengwone zitting der Staten werd hier na gesloten, e Uit de Metaalindustrie. De afd. Delft van de Federatie van Metaalbe werkers heeft een druk bezochte Vergadering gehouden. Algemeen was men van oordeel, dat tegen de door den Metaalbond aangekondigde loonsverlaging het middel der staking moet wor den aangewend. In dien geest werd een besluit genomen. In een vergadering van de afdeeling Leiden van den Alg. Nederlandschen Metaalbewerkers- bond, welke vergadering door ongeveer 300 per sonen was bezocht, is met algemeene stemmen besloten de loonsverlaging niet te aanvaarden en, mocht deze worden ingevoerd, zich achter het bestuur te scharen en zoo noodig tot staking over te gaan. Reglement Kamers van Koophandel. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda betreffende wijziging van art. 38 van het reglement voor de Kamers van Koophandel heeft deMinister vanLandbouw o.m. geantwoord dat naar zijn meening aan het stelsel van even redige vertegenwoordiging in de practijk niet die nadeelen verbonden zijn, welke daaraan door sommigen thans worden toegeschreven. De Minister is echter voornemens, met hand having van het personenstelsel, een wijziging in het reglement te bevorderen, waardoor in de overdracht der stemmenoverschotten zoo goed mogelijk voorzien kan worden. J. Lips Bzn. Te Dordrecht overleed de heer J. Lips Bzn., de stichter en jarenlange leider van de beken de Lip's brandkasten- en slotenfabrieken aldaar. Belasting. Naar wij vernemen zal de wet, waarbij verdub beling van de belasting op gouden en zilveren werken geregeld is, met 1 November in werking treden. Binnenland. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de Donderdag gehouden buitengewone zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland heeft de voorzitter Baron Sweerts de Landas Wyborgh eenige woorden van hulde gewijd aan de nage dachtenis van het overleden lid der staten, den het van Houweling, die van 1901 tot 1907 en daarna sedert 1909 deel van de Staten heeft uit gemaakt. De voorzitter schetste den heer van Houweling als een man van groote kennis, die veel goeds op het gebied van coöperatie heeft tot stand gebracht in de door hem ver tegenwoordigde streek. Daarna was aan de orde het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van eervol ontslag aan mr. S. J. R. de Monchy griffier der Staten, in verband met diens be noeming tot burgemeester van Arnhem. De voorzitter richtte een van zeer veel Raden van Arbeid. Een delegatie uit den Centralen Ned. Ambte- naarsbond heeft een onderhoud gehad met den minister van arbeid naar aanleiding van de berichten, dat het aantal Raden van Arbeid teruggebracht zou worden van 39 op 25. De minister verklaarde, dat er van een der gelijke inkrimping geen sprake was. In de prak tijk was evenwel gebleken, dat Raden van Ar beid met veel verzekerden goedkooper en even goed werken als Raden van minderen omvang. Daarom had de minister besloten, om, wanneer de gelegenheid daartoe gunstig was, tot samen smelting van Raden van Arbeid over te gaan. Zoo was nu de Raad te Heerlen opgeheven en bij die van Maastricht gevoegd. Doordat er nu een vacature was te Zaandam overwoog de minister welke der beide raden, Zaandam of Hoorn, zou worden opgeheven.Een besluit was nog niet genomen. Op de vraag of er personeel overtollig zou worden indien op deze wijze werd voortgegaan, antwoordde de minister in bevestigenden zin. Hij voegde daaraan echter toe, dat met de be langen van dat overtollige personeel zooveel mo gelijk zal worden rekening gehouden. Typografen. Op het adres door den Alg. Ned. Typografen- bond27Sept. j.l. aan den minister van binnenland 3che zaken verzonden, waarin werd verzocht het daarheen te leiden, dat ook voor de „uitge trokken" werklooze typografen een steunregeling in het leven zou worden geroepen van rijkswege heeft de minister geantwoord, dat de werkloos heid in de grafische bedrijven, althans ten deele ongetwijfeld een gevolg is van het bestaande collectief contract. Hoewel het niet op zijn weg ligt een oordeel uit te spreken over den inhoud van dit contrac meent de minister toch, dat de gevolgen van het contract in hun geheelen omvang gedragen zullen moeten worden door de partijen, die het contract NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A 'l'nInf/inn Air n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5