L BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel. 580 sloten, en niet door de overheid,staat en gemeenj ten. Hij zou den last van de gevolgen op de overheid ^wentelen, zoo hij een steunregeling trof voor de „uitgetrokken" in de grafische be drijven en mag derhalve aan het verzoek niet voldoen. Afschaffing van den Zomertijd? Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee voorstelen van wet, een van de heeren Dec kers, Bakker, Colijn, van Rappard, Schaper en Teenstra tot afschaffing v. de jaarlijksche vervroeging gedurende den zomer van den wettelijken tijd en het andere van den heer Braat tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. Diplomatie. De Koningin heeft gisterenavond 7 uur ten Paleize het Loo ontvangen den aftredenden ge zant van Denemarken bij Hr. Ms. hof, dr. O. Krag, en om kwart over zevenen den aftredenden Britschen gezant, sir Ronald Graham, die hun terugroepingsbrieven overhandigden. Daarna namen deze vertrekken gezanten, be nevens mevrouw Krag en mevrouw Sibyl Gra ham deel aan den maaltijd van de Koningin. Brandstoffen. Naar de ,,Res. bode" verneemt, zijn B. en W. van Den Haag in onderhandeling met enkele kolenleveranciers,om te komen tot een aanmerke lijke prijsvermindering van de brandstoffen, welke onderhandelingen een gunstig verloop hebben. Mocht echter geen overeenstemming wor den bereikt, dan zullen B. en W. zelf maatrege len nemen om de ingezetenen in staat te stellen zich van goedkoopere brandstoffen te voorzien. Uit de Metaalnijverheid. Naar het Centr. verneemt, wordt in katholieke kringen met kracht geijverd om alsnog te komen tot het plegen van overleg, ten einde zoo een staking met alle gevolgen daaraan verbonden, te voorkomen. De handelsbeweging in Septemmber. Blijkens de uitkomsten der door het Cen traal Bureau voor de statistiek gepubliceer de statistiek van den in en doorvoer heeft de totaal invoer in September 1921 bedragen 197.271.439 tegen 317.368.670 in September 1920. De totale uitvoer in September 1921 heeft bedragen 135.749.765 tegen 165.965.569 in September 1920. Het saldo invoer was dus in September 1921 totaal f 61.521.674 en in September 1920 151.403.101. De geheele invoerwaarde in September 1921 is geweest 10.6 mill. gld. meer dan in Augustus in JanuariSeptember 1921 719.9 mill. gld. minder dan in JanuariSeptemher 1920. De totale uitvoerwaarde in September 1921 heeft bedragen 6.8 mill. gld. minder dan in Augustusin Januari September 1921 188.7 mill. gld. minder dan in JanuariSeptem ber 1920. R. K. Centraal Bureau voor onderwijs. Gisteren mocht het R.K. Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding te 's Gravenhage wederom een van Zijn Doorluchtige Stichters ontvangen: Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bis schop van Haarlem, bracht, vergezeld van den Zeer.Eerw. Deken van Den Haag en van den Zeer Eerw. Heer v.d. Tuyn, secretaris van het Bisdom Haarlem, voor de eerste maal een be zoek aan het bureau. Mgr. werd aan den ingang van het gebouw door den directeur, dr. Th. Verhoeven, ont vangen en vertoefde geruimen tijd in de ver schillende localiteiten, waar met veel belang stelling den gang der werkzaamheden werd nagegaan. De amBtenaren werden door den directeur aan Z.D.H. voorgesteld en Mgr. informeerde vriendelijk naar ieders aandeel in de taak van het bureau. Mgr. gaf meermalen zijn ingenomenheid te kennen en vertrok onder het uiten der beste wenschen voor den bloei van het bureau. Het bezoek had ruim l1/2 uur geduurd. De melkprijs. Uit Alkmaar meldt men Tengevolge van de lage valuta, daalden heden de kaasprijzen tot 58 per 50 K.G. Tengevolge hiervan mag een daling van de melkprijzen verwacht worden. Wij vernamen heden, dat deze week een 5-tal directeuren van zuivelfabrieken in N.-Holland, te Amsterdam bij directies van groote melkin richtingen tevergeefs gepoogd hebben, voor den a.s. winter groote kwantums melk tegen een prijs van 8 cent beneden den straatprijs te plaatsen. In de groote steden behoeft er voor den a.s. winter geen vrees te bestaan voor een melktekort. De kcizerskwestie. In den Belgischen Senaat heeft minister Jaspar, op een vraag naar de bewaking van keizer Wilhelm in ons land geantwoord, slechts te kunnen bevestigen de verklaring van minister Hvmans van 15 Juli 1920. De geallieerde en ge associeerde mogendheden hebben niet de be doeling kenbaar gemaakt om Wilhelm II bij verstek te vonnissen. De Belgische regeering is van oordeel dat zij in deze niet anders kan handelen dan haar geallieerden. Hij voegde daaraan toe, dat, toen de voornaamste gealli eerde en geassocieerde mogendheden Nederland de uitlevering vroegen van den souverein, de Nedérlandsche Regeering deze uitlevering heeft geweigerd. Ten gdvolge van deze weigring heeft de Opperste Raad 24 Maart 1920 te Londen ver gaderd, nota genomen van het door de Neder- iandsche Regeering kenbaar gemaakte voorne men om Willi^l4,iktó4®ï>TWoen^e wijze teinter- ueeren. en aan Nederland de verantwoordelijk heid-gelaten voor de gevolgen, welke zouden kun, nen.nntstaah docfr het verblijf in Nederland van den keizer. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag21 October. Opening 1.05 uur. Voor-zitter mr. D. A. P. N. Kooien. Stemming. De motie van den heer Wijnkoop wordt V e r- worpen met 45 voor tegen 26 stemmen, nadat de heer R i n k (V. B.) namens den Vrijheidsbond verklaard heeft tegen te zullen stemmen omdat de kwestie alle aandacht der. regeering heeft. I n t e r p e 11 a t i e- D r i o n. Aan de orde is de interpellatie van den heer Drion, betreffende uitvoering van die artikelen der Arbeidswet 1919; die verband houden met het verleenen van vergunning vöor overwerk, in het bijzonder de artikelen 28 en 29. De heer Drion (V. B.) stelt naar aanleiding van Zijn interpellatie ten slotte de volgende vra gen 2e. Waaraan ontleent de Minister het recht bij het verleenen van overwerk voorwaarden te stellen a. omtrent de aansluiting van den Werk gever bij bepaalde organisaties of zijn onder werping aan door deze vastgestelde regelen b. omtrent het overleg van den werkgever met de vertegenwoordigers van arbeiders organisaties c. omtrent het door den werkgever te be talen loon 2. Naar welke algemeene regelen beslist de Minister over het weigeren of al of niet voor waardelijk toestaan van overwerk. 3. Kan de Minister eene regeling treffen tengevolge waarvan in het vervolg spoediger dan veelal thans het geval is, op een verzoek om vergunning voor overwerk beslist wordt. De Minister van Arbeid, de heer'Aalberse, de vragen beantwoordend, zegt naar aanleiding der eerste vraag, dat een dergelijke voorwaarde nooit is opgelegd. Wel is bij het verleenen van een vergunning aan een ongeorganiseerden werkge ver de verplichting opgelegd, den toeslag te be talen, welke de georganiseerden betalen. Ten aanzien van vraag lb zegt de minister, dat ook dit een voorwaarde is, die nooit is opgelegd. Wel is somtijds een werkgever in overweging te geven, zich met de arbeiders organisaties te verstaan. Nooit is een vergun ning geweigerd, omdat de werkgever overleg weigerde, maar wel zijn vergunningen ver leend ook nadat na gehouden overleg men niet tot overeenstemming was gekomen. Slechts één geval is den minister bekend, dat eën dis trictshoofd van een werkgever overleg heeft geëischt. Spr. heeft toen ook dit districtshoofd pp de hiertegen bestaande bezwaren gewezen. Overt- gens is het overleg met de organisatie volkomeA rechtmatig en bovendien gewenscht, omdat bij vele arbeiders de meening heerscht, als zou het toestaan van ovcrwerkvergunningep het begin zijn van de intrekking van de Arbeids wet. Ten aanzien van de vraag 1c zegt de minis ter dat meermalen de loonclausule in de voor waarden is opgenomen. De loonclausule wordt evenwel slechts in die gevallen opgelegd, waar in dit volstrekt noodzakelijk blijkt. De toeslag mag evenwel nooit meer zijn dan 25 pCt. Op de tweede vraag antwoordt de minister, dat overwerkvergunningen worden verleend op grond van seizoendrukte, buitenlandsche con currentie, tijdelijke opeenhooping van werk, onderproductie en bedrijfsstoornissen. Ten aanzien van de derde yraag zegt de mir nister, dat in de wijziging van de Arbeidswet, welke binnenkort de Kamer zal bereiken, ook maatregelen zijn opgenomen, welke bespoe diging van de beslissingen op de aanvragen be oogen. Voor het lang uitblijven van de beslis singen bestaan verchillende oorzaken. Een dier oorzaken was, dat het personeel van de Arbeidsinspectie te gering in aantal was een andere, dat in hooger beroep weder andere gronden ter motiveering werden aan gehaald dan in de aanvraag. Ten slotte zegt de minister, dat hij een open oog heeft voor de moeilijkheden, welke de industrie thans doormaakt. Spr. acht het in het belang van het land, en ook in dat van de arbeiders, dat gebruik gemaakt wordt van de bevoegdheden, welke de wet toestaat. Ook is dit in het belang van het behoud van de Arbeidswet. Voorstellen in den geest van een reactie op de Arbeidswet zijn van spr. niet te wach ten. Zoolang hij op zijn zwaren post staat, zal de minister niet anders handelen dan hij tot nu toe gedaan heeft. Hij zal dan ook niet toegeven aan de opkomende reactie tegen de Arbeidswet. De heer D r i on toont zich niet erg voldaan over ministers antwoord. Spr. vraagt den minister ten slotte de toe zegging dat hij de artikelen 28 en 29 van de Arbeidswet, in afwachting van de wijziging, zoo ruim mogelijk zal toepassen. De heer Van D ij k (R. K.) zegt verheugd te zijn, dat de Minister verklaard heeft, de Arbeidswet in het vervolg toe te passen, op de wijze zooals dat de bedoeling is geweest. De heer Schaper (S. D.) merkt op, dat reeds langen tijd tegen de 8-uren-wet is ge stookt. Spr. becritiseert in deze de houding van den Vrijheidsbond. Het betreft het aanvragen van overwerk- vergundingen, dit geschiedt volgens den heer Schaper met geen andere bedoeling dan om langzamerhand de Arbeidswet weder buiten wer king te stellen. v E. Spr. acht het gelukkig, dat er nog yel^o juft beiders zijn, die weigeren langer te werken, als ze merken, dat het om verkrachting van de Arbeidswet gaat. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Alle soorten GEDISTILLEERD in primo kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en fabrieken te Schiedam. De op Donderdag 20 Oct. Lf. onder voorzit terschap van den heer B. A. J. Wittkampf ge houden vergadering dezer Kamer was in hoofd zaak gewijd aan de behandeling van de missive aan den Gemeenteraad betreffende het door Burgemeester en Wethouders bij dien Raad in gediende ontwerp-besluit „Regeling wederzijd- sche belangen RotterdamSchiedam", welke door de ter vorige vergadering benoemde commis sie, bestaande uit de heeren B. A. J. Wittkampf, H. B. A. Bertels en Jac. J. S. Engering, ingevolge de toen ontvangen opdracht was ontworpen. Na een uitvoerige bespreking, waarbij in het ontwerp der commissie eenige veranderingen wer den aangebracht, welke echter niet van groote beteekenis waren, werd de inhoud van de aan den Raad te verzenden missive vastgesteld overeen komstig het aldus gewijzigde ontwerp. Pandora. Wat Pandora deze week biedt, is weer eerste klas werk. Vooral de hoofdfilm „Berenice's Heldenstrijd" dient hier met lof te worden gemeld, 't Is een boeiend, grootsch-opgezet. stuk, gevend een dramatische periode uit het immer rumoerige Mexico. De hoofdrol van Berenice wordt ver tolkt door dezelfde bevallige Theda Bara, die ook in „Salome" zoo gevierd spel geeft. De ensenee- ring der diverse tafereelen is in één woord ver bluffend, o.m. wordt een complete slag geleverd tusschen Amerikanen en Mexicanen. Als aangename afwisseling verschijnt na de pauze op 't tooneel de komiek Cignac, die in origineele moppen en grimassen éénig is. Met de bij-films: „Eenvoudige menschjes" en „In het geheim gescheiden" benevens 't Journal vormt 't program een zeer zienswaardig en geniet baar geheel, dat uitverkochte zalen moet trekken. Gevonden voorwerpen. Ie bevragen aan het Commis- sariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middagsreticule, zadeldek, lorgnet. Bij vinders portemonnaie met inh. C. C. v.d. Klink, Oosterstraat 63kinderschort, J. v. Katwijk, Broersveld 150 portemonnaie, W. de Ronde, L. Singelstraat 13 zakje met gereed schap, J. Adriaansen, Hagastraat38; handschoe nen, T. Schoenmakers, Zwaansteeg 2; R..K. Kerkboekje, N. 't Hart, Rotterdamschedijk 122a; portemonnaie, H. Prein, Breedstraat 62; geit, Bruins, Tuinlaan 4 lorgnet in étui, J. F. Naring, Broersveld 134 mondharmonica, J. van Noort, Rotterdamschendijk 18 ring met sleutels, J. de Zwart, Grofbaan 41 scheermes, D. v. Bochoven, Goereeschestraat 22b hond, J. v. Oosten, Rot terdamschendijk 9/1 bont, C. v. Schijndel, Spinhuispad 25 portemonnaie met inh. V. v. Abshoven, Geervlietschestraat 19. Leden van de afdeeling s - G r a- venhage en Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw hebben gister een boottocht gemaakt naar Put- tershoek, waar zij de suikerfabriek hebben be zichtigd. Voorts werd een bezoek gebracht aan het droogdok van de firma Wilton, alhier, waar na een tocht door de Rotterdamsche havens werd gemaakt. staatsert. no 204 bevat de sta tuten van de N. V. Nederl. Wasscherijmachine- fabriek Poensgen en Wessel te Schiedam. Met ingang van 20 November a.s., wordt de heer J. Willinck, hoofdcommies der Posterijen alhier, op verzoek, overgeplaatst naar het postkantoor te Amsterdam. RIJN- en MOEZELWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Gemengd Nieuws. De moord te houtdorp. Men meldt uit AmersfoortIn verband met den dubbelen roofmoord te Houtdorp zijn gisteren aangehou den den rijwielhersteller F. uit Milligen en een welgestelde boerenzoon v.d. P. uit Ermelo. De rijwielhersteller was in het bezit van watten met hetzelfde merk als die, welke gebruikt zijn als prop in den mond der oude vrouw, terwijl v.d. P. zijn alibi voor den nacht, waarin de moord plaats vond, niet kan bewijzen. Deze twee personen kwamen vaak met elkaar in aanraking en gingen Veel samen om. Ook wordt getracht de namen te vinden van twee heeren en een dame, die den avond voor den moord te Stroe uit den trein zijn gestapt en den volgenden morgen weer vertrokken. Het spoorwegongeluk bij Weesp •Naar aanleiding van verontrustende berichten -in .enkel b 1 a d e yzich ook nu nog de spoordijk bij Weesp zon bevin den/Aft Kef j.-Dva irden hoofdingenieur der Nederl. Spoorwegen, den heer Maas Geeste- ranus, dan er%iet' dé minste aanleiding voor ver ontrusting bestaat. Beroofd. De heer H„ wónende in de leplaan te 's-Gravenhage, heeft aangifte gedaan in den afgeloopen nacht in een perceel aan de Weimarstraat, waar hij met eenige alleenwonen de artisten soupeerde, beroofd te zijn van 2000. Buitengewone haringaanvoer. Doordien inEngelsche visscherijhavens geen vraag is naar versche haring, komen nagenoeg alle stoomdrifters naar IJmuiden. Woensdag kwamen niet minder dan 52 dier vaartuigen aan de markt die tezamen ruim 22000 manden versche haring aanvoerden. Ongelukken door electrischen stroom. Naar aanleiding van de talrijke elec- trische ongevallen met betreurenswaardigen afloop, die den laatsten tijd hier te lande de aan dacht trokken, schrijft de directeur van het Electro-Pathologisch Museum te Weenen, prof. Dr. S. Jellinek, in het „Polytechnisch Weekblad" van 21 dezer over het ontstaan en vermijden van electrische ongevallen. Bij verreweg de meeste dier ongevallen zal een nauwgezet onderzoek vermijdbare oorzaken kun nen aantoonen, slechts zelden zijn eigenaardige toevalligheden in het spel, waarvan twee merk waardige voorbeelden door den schrijver worden geillustreerd. Doch ook deze ongevallen hadden kunnen worden vermeden, indien de inrichtingen geheel waren geweest, zooals het behoorde. Twee categorieën van ongevallen moeten wor den onderscheiden namelijk beroepsongevallen en leekenongevallen. Wel zijn de clinische gevol gen dezelfde, doch beide categorieën eischen verschillende maatregelen. De beroepsongevallen trachtte men tot dus verre te bestrijden door onderwijs in de electro- technische werklieden en in dat vak werkzame personen. Een nieuwe zekerheids coëfficiënt kan nu worden ingeschakeld door het beroepsperso- neel aan een geneeskundig beroepsonderzoek te onderwerpen. Onderzoekt men namelijk de door den stroom gedooden, dan blijkt, dat de meer derheid met een bijzondere lichamelijke gesteld heid behept waren. Voor de tweede categorie ongevallen is voor lichting der bevolking door voordrachten, licht beelden, enz., van groot nut. Bijzondere waarde hecht schrijver aan methodisch onderricht van jeugdige personen in de practische resultaten der electro-hygiëne. Een van de voornaamste oorzaken van vele ongevallen is de al te zeer verbreide dwaling, dat lage spanning, b.v. 80 tot 100 volt ongevaarlijk is. Toch is die spanning voor velen onder bepaal de omstandigheden uiterst gevaarlijk, terwijl on telbare millioenen menschen dagelijks met laag- spanning te maken hebben. Prof. Jellinek bespreekt nu den invloed van de stroomspanning en vervolgens de beteekenis van de individueele omstandigheden en hij komt tot de conclusie, dat de dood door electriciteit in de meeste gevallen een schijndood is. De voor het leven gewichtige functies worden tot stilstand gebracht, maar deze stilstand is veelal te over winnen. Daarmede wordt echter tevens het fundament van de opwekking der levensgeesten en der hulp verleening vastgelegd, waaraan echter thans zeer veel ontbreekt. Een reorganisatie van den electro reddingsdienst is eerste vereischte. Maar dit is niet het eenige noodige. Er is een zeer groot complex vau electro-hygiënische vraagstukken, welke haar ontstaan te danken hebben aan in directe werking der electriciteit. Prof. Jellinek acht het noodzakelijk, dat dit gansche complex van electro-hygiënische vraag stukken zoodra mogelijk in het openbaar bespro ken wordt op een internationale bijeenkomst, opdat een electro-hygiënische conventie tot stand kome, waarvan de bepalingen worden ge respecteerd. Groenendaal. Het rapport naar aanlei ding van het geneeskundig onderzoek naar de geestvermogens van den dienstweigeraar Her man Groenendaal, is door de leden van den krijgs raad te 's-Gravenhage bestudeerd. Men wacht nu nog bericht in van mr. Tideman, Groenendaal's verdediger, wien ook een afschrift van het rap port is gezonden, dat deze eveneens met de be studeering gereed is. Dan zal een datum voor de voortzetting van de behandeling van de zaak- Groenendaal vastgesteld worden. Nederl. aankoopen in Duitsch- I a n d. Naar een Berl. corr. uit financieele krin gen aldaar verneemt, zou een groot Nederland- sch financier de bekende minerale bron Gies- hübler hebben aangekocht. De daling der Hongaarsche kroon. Onder gebruikmaking van den naam van de Hongaarsche Algemeene Credietbank aldus verneemt men uit Boedapest zijn er voor eenige dagen aan een twaalftal Zwitsersche banken telegrafische brieforders gezonden, om elk honderd millioen Hongaarsche kronen te ver- koopen en het dubbele bedrag Oostenrijksche kronen aan te koopen. Alvorens de Zwitsersche banken aan deze orders voldeden, stelden zij zich in verbinding met de Credietbank, waardoor de zwendel aan het licht kwam nog vóór er scha de was aangericht. Daar ei; hier een bedrag van ettelijke milliarden in het spel is, zoekt de politie naar den afzender van de valsche telegrammen. Hoevyel dus, zooals gezegd, de opdracht niet is uitgevoerd, staat toch de daling van de Hongaar- B—BMM1HII» llilW—n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6