DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. m FEUILLETON. 44ste Jaargang. Donderdag 27 October 1921. JYo. 13172. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal S15. Postbus: 39. i Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bultenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Het nieuwe ministerie. Men is er thans in geslaagd een nieuw Duitsch- kabinet te vormen. Hieronder volgen de namen van de nieuwe ministers dr. Wirtli, Rijkskanselier en minister van buitenlandsche zaken Bauer, vice-kanselier en minister der schatkist dr. A. Koster, binneland- sche zaken dr. Gessier, oorlog R. Schmidt, economische zaken dr. Hermes, voedselvoor ziening en tijdelijk minister van financiën Giesberts, postBraun, arbeid Gröner, verkeer; dr. Radbrack, justitie. Het ministerie van wederopbouw blijft tijde lijk onbezet. In den Rijksdag, die gister bijeen is geweest, heeft de Rijkskanselier het nieuwe kabinet voor gesteld en een rede gehouden over den door de Opper-Silezische kwestie geschapen toestand. Hij sprak o.m. als volgt Ik heb medewerkers gevonden die met mij gelooven, dat het niet aangaat, het lot van het vaderland door den langdurigen crisisofeen han delingsonbekwaamheid van de regeering op het spel te zetten. De eerste en dringendste taak en tegelijk de smartelijkste is de beslissing over Opper- Silezië en de uitvoering van de daarop be trekking hebbende besluiten. De nieuwe regee ring verklaart, dat zij in de beoordeeling van het Opper-Silezische vraagstuk niet van het stand punt der vorige regeering afwijkt. Door de uit spraak van den gezantenraad wordt aan Duitsch- land groot onrecht gedaan. Er moest een grens lijn getrokken worden die rekening zou houden met het resultaat der stemming en de geografi sche en economische gesteldheid van het gebied. De beslissing hierover konden slechts de groote mogendheden zelf nemen. Zij hebben zich van dezen plicht gekweten door den Volkenbonds raad een advies te vragen en zich aan dit advies gebonden te achten. Naar onze opvatting die met het algemeen rechtsbewustzijn overeenstemt, maakt deze over dracht aan een andere instantie inbreuk op den duidelijken tekst van het verdrag. Ook wat haren inhoud betreft, is de genomen beslissing geheel in strijd met het verdrag, hetgeen in de beslissing zelf erkend wordt, daar er in wordt vastgesteld, dat de ontworpen grenslijn groote economische belangengemeenschappen verdeelt. Een dergelijke grens mocht niet getroffen worden. Aan de belanghebbende staten is voorts een overgangsreglement opgedrongen. De over eenkomst tusschen Duitschland en Polen kan ech ter niet gedicteerd worden, dit standpunt zal de nieuwe regeering aan de Geallieerden duidelijk kenbaar maken (bijval) De nieuwe regeering zag zich verder ge noodzaakt een practische en mogelijke politiek voor de naaste toekomst onder de oogen te zien. oor zulk een beslissing gesteld, achtte zij het aar plicht aan hen te denken, die van ons ge- caeiden zullen worden, en het dreigend tot ar moede vervallen van bloeiende streken zoo veel mogelijk te voorkomen. Daarom zal zij een gevolmachtigde voor de onderhandelingen met Polen benoemen en dit onverwijld aan de Geal lieerden meedeelen. Het standpunt en de rechtsopvatting zooals ik die zooeven ontwikkeld heb, zal de nieuwe regeering aan de geallieerde mogendheden op de wijze die haar geschjkt lijkt kenbaar maken. Zij zal allen twijfel daaraan uitsluiten, dat zij de be slissing van den gezantenraad als tegen het ver drag en het recht ingaand beschouwt en dat zij 20. ,,Peh, peh Je wilt mij toch niet vertellen dat je dwa^s genoeg zou zijn een meisje te trou wen, die gestolen heeft „Zeker vader. Maar zij wil niet, dat is het erg ste. Ze heeft mij mijn vrijheid teruggegeven, om dat zij weet hoe u allen over haar denkt." „Het doet mij genoegen dat te hooren. Je bent er mooi afgekomen," De oude heer keerde zich in zijn stoel om en vroeg eensklaps „En zeg mij nu eens. Wien verdenk jij Ant woord mij daar eens op." Rodney verdacht nog steeds kolonel Devereux, maar was te loyaal om dit te willen beken nen. „Ik weet het niet," was het koele ant woord. „Misschien hebben Daphne en haar vader het samen gedaan. Ik heb gisteren informatie naar den kolonel ingewonnen en als ik alles ge weten had, wat ik nu weet, zou ik je engagement reeds weken lang verboden hebben." „Ik zou Daphne toch niet opgegeven hebben, vader, evenmin als ik nu van plan ben haar op te geven." Duitschlands recht op het ons ontnomen land op geenerlei wijze benadeeld kan achten, door een toestand die daar door geweld geschapen zal worden (levendige bijval Het staat buiten twijfel en het zou een grove fout zijn, als wij dit voor het Duitsche volk en het buitenland verborgen hielden dat dooi de aanstaande schending van zijn territoir en door de verwoestingen van den tijd na den oor log Duitschland's economisch vermogen dusda nig verminderd wordt, dat de juistheid van alle berekeningen, die daarop gebouwd waren met betrekking tot de Duitsche leveringen voor de schadevergoeding opnieuw sterk in twijfel ge trokken moet worden (zeer juist). De vroegere tegenstanders van Duitschland, met name eeni gen van hen hebben hun verwachtingen betref fende het herstel van den door den oorlog geheel in de war gestuurden economischen toestand van de vergoeding van de veroorzaakte schade, en misschien wel den wederopbouw van de gansche wereldeconomie voornamelijk op de Duitsche leveringen voor het herstel gebouwd en met deze politiek aan het Duitsche volk lasten opgelegd, die het, als ze al te dragen zijn, slechts met in spanning van alle krachten en slechts op dën grondslag van economischen bloei dragen kan, en hierop heeft de beslissing over Opper-Silezië een zeer ongunstigen invloed. Ik zal er mij toe bepalen, U een kort, nuchter overzicht te geven van wat Duitschland aan ideëele en materieele goederen verliest. Volgens berekeningen van het Rijksbureau voor de statistiek bestond de be volking van het gebied der stemming uit 1.950.000 inwoners, waarvan wij er 965.000, of 49 pGt. verliezen. Vergelijkt men dit percenta ge met dat der voor Polen uitgebrachte stemmen te weten 3870, dan ziet men dat 11 pGt. meer in woners aan Polen komen, dan er voor Polen ge stemd hebben. Daarbij is er nog geen rekening mee gehouden, dat de stemming een voor Duitsch land veel gunstiger uitslag zou hebben gehad, als zij in rustiger tijd en met werkelijke bescherming gehouden was en niet als op vele plaatsen onder Poolsche terreur. Wat de rijkdommen van den bodem be treft, 751/2 pGt. van de kolenproductie komt aan Polen, van den geheelen voorraad tot 1000 M. diep zijnde pl.m. 60 milliard ton, ver liest Duitschland er 541/, milliard ton. Van het zinkerts verliezen we minstens 86 pGt., van het looderts 77 pGt. Bovendien jaarlijks 3000 K.G. zilver en 22 van de 57 hoogovens. Dit nieuw groot nadeel brengen de Geal lieerden aan ons prestatievermogen toe op het moment waarin vele vooraanstaande eco nomen de noodlottige gevolgen van onze eerste betalingen beginnen te erkennen. De grootste landen hebben van de werkeloosheid het meeste te leiden, en dat is een verschijnsel, waarvan nie mand het verband met de Duitsche verplichtin gen zal ontkennen. Onze houding tegenover den thans geschapen toestand kan ik als volgt omschrijven De Duitsche regeering ziet in het nieuwe economische bevel der Entente niet alleen een onrecht tegenover het Duitsche volk, dat geheel weerloos is, maar tevens een schending van het verdrag van Versailles het besluit der groote Entente-mogendheden is inderdaad in strijd met de bepalingen van dit verdrag. De Duitsche re geering brengt een vlammend protest uit tegen de overtreding van het recht. (Applaus). Alleen de dwang waarvan sprake is in de nota der Entente en de vrees der Opper-Silezische be volking aan nieuwe ellende bloot te stellen brengt er ons toe de uitvoering van het bevel niet te weigeren en den daarin voorzienen commissaris te benoemen, zonder evenwel van standpunt te Bij deze woorden begon Tom Marshall te razen en te tieren, zoo luid, dat de klerken in het aangrenzende kantoor zich afvroegen, wat er toch gaande was. „Dit zeg ik je," riep hij razend van drift, „als je ooit de onbeschaamdheid hebt Miss Devereux te huwen, zet je nooit weer een voet in mijn huis. Dan ben je mijn zoon niet meer. Begrepen En intusschen verbied ik je allen omgang of correspondentie met haar." Rodney had geen tijd om te antwoorden op dit bevel, want op dit oogenblik werd de deur geopend en een jonge man stak zijn hoofd naar binnen. Het was een fatterig gekleede jongen, een bloedverwant van de familie Marshall, die op het bewuste diner tegenwoordig was geweest Zijn naam was Frederik Baylis, groothandejaar in juweelen. Hij was nader verwant aan Myra Cowper dan aan Marshall en hij legde een be wondering voor die jonge dame aan den dag, die volgens Rodney weerzinwekkend was om aan te zien. „Stoor ik u, Mr. Marshall „Wat is er Freddy? Iets belangrijks?" Mr. Marshall trachtte te kijken alsof er niets gebeurd was. „Rodney zat juist een beetje bij mij te babbelen. Wat is er van je dienst Frederik Baylis sloot de deur achter zich met een geheimzinnig gebaar. Hij zag er zenuwachtig uit en had het voorkomen van iemand, die een A d v ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt j 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale ^conditiën voor^herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. wijzigen. (Applaus). Het voorstel van het Centrum en de meerder heidssocialisten tot goedkeuring van de verkla ring van de Rijksregeering, is ten slotte met 230 tegen 132 stemmen en 9 onthoudingen aange nomen. Vóór stemden het Centrum, de democraten, de meerderheidssocialisten en de onafhankelijke!) IN HONGARIJE. Dinsdag hebben te Boedapest de vertegen woordigers der geallieerden aan de Hongaarsche regeering het verzoek hunner regeeringen over handigd om Karei van den troon vervallen te verklaren. Een nog niet bevestigd bericht zegt, dat majoor Osztenburg, Karel's opperbevelhebber, die met kolonel Lehar in vermomming ontsnapt was, zich een kogel door het hoofd heeft gejaagd. Naar verluidt, zal de regeering weldra de nationale vergadering bijeenroepen, waarover al besprekingen met de partijleiders zijn geopend De regeering zal voor het bijeenroepen van de nationale vergadering tot overeenstemming moe ten komen inzake eenige beginselkwesties met enkele factoren van buitenlandschen politieken aard. l&Met het oog op de mogelijkheid, dat verspreide benden Karlisten,welke nog in de bosschen rond zwerven zouden trachten Karei en Zita te be vrijden, hebben regeeringstroepen hem van het kasteel Esterhary te Tata weggevoerd naar een tot dusver geheim gehouden bestemming. Naar verluidt is de Britsche regeering van plan, als de Gezantenraad het noodig zou oordee- len Karei en Zita gevangen te houden aan boord van de schepen der Britsche Donauflotille, totdat die raad over hun definitief lot heeft beslist. De Oostenrijksche bladen noemen als toekom stig verbanningsoord voor ex-keizer Karei het klooster Valetta op Palla en de villa Pianora. (bij Viareggio), de woonplaats der Parma's, waar keizerin Zita geboren is. Italië zou dan voor de bewaking van den ex-keizer en zijn gemalin moeten zorg dragen. IERLAND. Uit Londen meldt men, dat er gisteren geen vergadering van de Iersche conferentie of van de subcommissie is gehouden. Ook zijn er geen aanstaande vergaderingen vastgesteld. Men is echter nog steeds optimistisch gestemd in regee- ringskringen, ofschoon de toestand kritiek bijft. CHINA EN JAPAN. j^Der „Tag." meent te weten, dat volgens een uitlating van een der Chineesche gedelegeerden, China op de conferentie zal eischen dat Japan zich uit Sjantoeng geheel zal terugtrekken. OPPER-SILEZIE. Te Charzow is de groote electrische centrale in die plaats, welke het geheele industrieele district van electrische energie voorziet, door Engelsche troepen bezet, teneinde het gebouw te behoeden voor vernieling door Duitsche ben den of communisten, die een algemeene staking wilden afkondigen. ENGELAND. In het Lagerhuis hadden bij de debatten over de regeeringsvoorstellen inzake de werkloosheid heftige tooneelen plaats. Een Labour-afgevaar- digde vond het geld, door de regeering beschik baar gesteld voor ondersteuning van de ge zinnen van de werkloozen, onvoldoende. Het rumoer dat volgde was zoo hevig, dat aan twee bekende Labour-afgevaardigden, Jones en Thorne, gelast werd de zitting te verlaten. Daarop verlieten alle Labour-afgevaardigden het Huis, nadat hun leider, Clynes had ver klaard, dat zij niet langer wilden deelnemen aan het debat over deze hoogst onvoldoend ge achte voorstellen. SERVIE. Krachtige Albaneesche benden, door vreemde agenten gevormd, hebben de grens overschreden in het departement Tetowo en daar verwoestin gen aangericht. De ministerraad heeft voorloopig 500.000 dinar ter beschikking van de slachtoffers gesteld en aan de grenstroepen en de gendarmen last gegeven de benden krachtig te vervolgen. geheim wenscht mee te deelen, maar niet weet, hoe dat opgenomen zal worden. Hij knikte Rodney toe, legde zijn hoedneer, wierp zijn handschoenen er in en kwam bij het schrijf bureau staan. Toen kleurde hij en merkte op dat het mooi weer was. „Je bent toch zeker niet hier gekomen om mij dat te vertellen," zei Mr Marshall scherp. „Wil je mij soms apart spreken, Freddy Mr Baylis schudde het hoofd. Neen, hij was heel blij, dat Rodney juist aan wezig was. „Het is iets over de paarl," zei hij verle gen. Tom Marshall en Rodney sprongen tegelijk van hun stoel op. Ja, ik heb iets gevonden," stotterde Baylis, en ik kan u verzekeren, Mr. Marshall, dat het mij spijt er mij mee bemoeid te hebben. Maar, ziet vervoegde hij hakkelend, „ik houd veel van Myra en ik dacht als ik haar de paarl kon ver schaffen, ze zeer blij zou zijn. Maar ik had het nooit moeten doen." Mr. Marshall werd ongeduldig. Voor den dag er mee, man. Wie heeft de paarl gestolen ?Miss Devereus of haar vader?" „Geen van tweeën." Rodney haalde verlicht adem. Dus mijn meisje was volkomen gerechtvaardigd. God zij dank „Ik geloof dat je niet weet wat je zegt," zei Mr Marshall. „Waarom ter wereld waren die ALLERLEI. Briand heeft den Poolschen gezant ontvangen, die de instemming van zijn regeering kwam be tuigen met de beslissing nopens O.S. en den dank van zijn regeering aan Frankrijk kwam over brengen voor de verleende steun. Uit Frankfort a.d. Main meldt men De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordi gers der Entente en Duitschland over de op richting en de bevoegdheden van de te Koblenz te vestigen commissie van toezicht op in- en uit voer van en naar het bezette gebied zijn op het doode punt gekomen. De twee partijen hebben ontwerpen ingediend, doch de vertegenwoordi gers achten zich niet gemachtigd een beslissing daaromtrent te nemen. Staking der besprekingen en overweging van de ontwerpen door de onderscheidene regeeringen is dus waarschijnlijk. De prins van Wales heeft gistermorgen Londen verlaten met bestemming naarPortsmout waar hij op den kruiser „Renown" zich heeft ingescheept naar Indië. De uitslag der verkiezingen in Noorwegen voor zoover thans bekend, is dat gekozen zijn 48 leden der rechterzijde, 34 der linkerzijde, 23 communisten, 19 Agrariërs, 5 socialisten. In verscheidene districten is de uitslag nog onbekend. Binnenland. Danle-hulde. De dag van de Nederlandsche katholieke Dante-hulde, uitgaande van het Nederlandsch Katholiek Dante-Comité, komt naderbij en daar om dunkt het ons nuttig, nog eens de aandacht van het Roomsche publiek op deze manifestatie te vestigen. Zooals bekend, is de hulde-avond vastgesteld op Dinsdag 8 November om 7 uur in de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht, waar, nameen ope ningswoord van den voorzitter prof. dr. J. V. de Groot en een compositie op Dante's Maria- gebed van Joh. Winnubst, de welbekende heer Poelhekke een gedachtenisrede zal uitspreken, gevolgd door de declamatie van den XXXsten zang van den Louteringsberg door mevrouw El len Russe, die als verzenzegster, speciaal in ver band met Dante, een groeiende reputatie geniet. Na de pauze zal onder leiding van den heer Joh. Winnubst het beroemd Oratorium „Vita Nuova" van Wolf-Ferrari op den Italiaanscher tekst door 400 zangers en groot orkest worden uitgevoerd. Mevr. Noordewier en de heer Jac. Caro zullen daarbij optreden als solisten. Het bestuur heeft zich de blijde zekerheid mo gen verschaffen, dat de eere-voorzitter van het comité, Z. D. H. Mgr. Van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, evenals de katholieke le den van het ministerie en andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten deze eclatante huldiging van den grooten katholieken dichter den noodi- gen luister zullen bijzetten. Het behoeft geen be toog, dat dit alles in den geest van Z. H. den Paus is, die aan de figuur en beteekenis van Dan- oude heer en zijn dochter dan zoo bang om zich te laten fouilleeren „Ik denk dat de paarl gevonden zou zijn," zei Baylis, „als dit niet gebeurd was." „Wien verdenk je dan Voor den dag er mee kerel. Zanik niet langer," zei Mr. Marshall, met zijn vingers driftig op de schrijftafel trommelend. „Het spijt mij het te moeten zeggen, omdat ge veel van den jongen houdt, maar het is Cyril Musgrave." Tom Marshallverbleekte en haalde met moeite adem. „Dat kan niet waar ijn," mompelde hij. „Cy ril is een goede jongen en de oprechtheid zelf. Ik heb hem toestemming gegeven met Lucy mijn dochter te trouwen." De openbaring had ook Rodney een schok gegeven bijna even sterk als aan Mr. Marshall want hij mocht Cyril Musgrave graag. De jongen was in den effectenhandel, in de zaak, waarvan Roy Martin, de man van Rodney's oudste zuster, Dolly, de jongste firmant was. Cyril was altijd een protégé van Dolly geweest en had uitsteken de vooruitgichten. Toch klopte Rodney s hart gejaagd van vreugde, want Cyril 's schuld was het bewijs van Daphne's ontschuld. „Ik vrees dat er geen twijfel aan is, Mr. Marshall," hernam Baylis. „Weliswaar hebben we geen overtuigend bewijs, tenzij hij bekent, maar de schijn is tegen hem. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT 1M'" Lt' i ar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1