te Alighieri een encycliek heeft gewijd en die te gen alle aanmatiging en afgunst van niet-katho- lieke publicisten ons het parool heeft gegeven, dat niemand ons ontnemen kan D a n t e i 1 nostro; Dante hoort aan ons, katholieken. Al komt, door omstandigheden, de hulde van Nederlands katholieken aan den verheven mees ter later dan in andere landen, zij zal er niet min der spontaan en klinkend om wezen. Want wij mogen er niet aan twijfelen, of ieder Dante- vereerder, die eenigszins kan, zal op den avond van 8 November naar Nederlands kerkelijke Me tropool trekken, niet alleen om verheffende uren van kunstgenot mee te maken, maar ook om de hulde van Roomsch Holland aan den werelddich ter te sterken. R. K. Vakbureau. Dinsdag 25 dezer vergaderde het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie met de besturen van de aangesloten Vakbonden. De heer Mr. A. van Jole werd als toegevoegd Bestuurder geinstalleerd. Uitvoerig werd behandeld de actie in de me taal industre. Algemeen keurden de Besturen goed de wijze waarop de actie tot nu toe gevoerd is en het standpunt dat werd ingenomen. Met enthousiasme werd besloten de metaal bewerkers zoo krachtig mogelijk moreel en finan tiëel te steunen. Onder het oog werd gezien de door den Minis ter voorgestelde nieuwe steunregeling voor nood lijdende werkloozenkassen. Besproken werd verder de geweldige reactie, welke op het oogenblik gaandeis tegen de arbeids wet en speciaal ook tegen den Minister Aalberse. De vergadering verklaarde uitdrukkelijk dat de R.K. Vakbeweging staat achter Minister Aalberse en in dezen haar volle vertrouwen blijft stellen. De vergadering was overtuigd dat Minister Aalberse de reactie het hoofd zal blijven bieden en dat ook het verleenen van overwerkvergun- ningen alléén door hem wordt gedaan, omdat de tijdsomstandigheden daartoe dwingen en niet om de Arbeidswet zoogenaamd te verkrachten. Dankbaar werd in dit verband gememoreerd de indiening der Landbouwarbeidswet. is aangevangen, zoodanig heeft samengesteld, dat daarin geen vertegenwoordiger van het Verbond als arbeiders-afgevaardigde is opgeno men. Het N.Y.v verzoekt o.nV. in 't schrijven, aan het Bureau, het mandaat van den door de Nederlandsche regeering benoemden arbeiders afgevaardigde, den heer Serrarens van het R.K. Vakbureau, niet goed te keuren. Graaf Bcrchtold naar Nederland Den heer froelstra heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie en van Bin nenlandsehe Zaken de volgende vragen gesteld 1. Heeft de Regeering kennis genomen van het persbericht uit Berlijn, volgens hetwelk een vertrouwde van ex keizer Karl, graaf Berchtold, uit Zwitserland te München is aan gekomen en van daar naar Nederland gaat. 2. Heeft de Regeering zich omtrent de juist heid van dit bericht op de hoogte gesteld en wil zij de Kamer hieromtrent inlichten 3. Kan de Regeering de verzekering geven, dat bedoelde persoon in ons' land niet is of zal worden toegelaten Prov. Staten van Zuid-Holland. Door het Centraal Stembureau voor de Provinciale Staten is benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland de heer H. A. van der Hoeven te Dordrecht ter voorzieningin devacature ontstaan door het over lijden van den heer C. M. van Ilouweling. Werkloosheids bes Irijding. I e Schagen is een vergadering gehouden van burgemeesters en secretarissen in het kanton Schagen, waarbij de wethouder uit Helden en de directeur der districtsarbeids beurs mede tegenwoordig waren, ten einde van gedachten te wisselen over de vraag hoe het best middelen aan te wenden tegen de dreigende werkloosheid in den a.s. winter. Besloten werd de gemeentebesturen uit te noodigen, Vergaderingen met andere lichamen als waterschappen enz. te houden, om te weten te komen welke werken voor uitvoering in aan merking komen, om op die wijze werkloosheid te voorkomen. Samenvoeging van gemeenten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben volgens het „Hbld." aan de Zaansche gemeentebesturen medegedeeld, dat zij,na nauw gezette overweging van de zoowel schriftelijk als mondeling gevoerde gedachtenwisseling, be- tréffende de mogelijke vereeniging van verschil lende gemeenten of gedeelten van gemeenten, gelegen aan of in de omgeving van de Zaan, geen termen hebben gevonden zoodanige vereeniging te bevorderen. De verbinding met Engeland. Met den winterdienst op de Duitsche spobr wegen, welke heden (26 October ingaat, is het aantal doorgaande rijtuigen naar Midden-Europa in aansluiting op den maildienst der stoomvaart maatschappij „Zeeland" te Vlissingen, weder met één vermeerderd. Er rijdt thans 's morgens in een mailtrein van Vlissingen ook een door gaand rijtuig naar Frankfort a/d M. via Goch-, Keulen, waardoor de reizigers reeds om 12.08 nam nam. te Keulen en te 6.04 nam. te Frankfurt a/M. zullen aankomen. Nevens deze belangrijke verbetering valt ook nog te vermelden dat de reizigers 35 minuten vroeger in Londen zullen aankomen, nl. 9.45 v.m. in plaats van 10.20 v.m., terwijl door het rei zend publiek zeker met genoegen zal worden ver nomen, dat de personen-tarieven tusschen Ne derlandsche stations en Londen via Vlissingen niet onbelangrijk worden verlaagd. Met ingang van heden zijn de tarieven van Amsterdam naar Londen via Vlissingen als volgt verlaagd lste klasse Amsterdan—Londen 42.90 2de klasse idem 29.25 lste klasse boot en 2de klasse spoor Amster damLonden 35.25. (Tel.) Mgr. Nolens. Naar de „Rsb." verneemt heeft de club van R. K. Kamerleden besloten, om bij terugkeer van Mgr. Nolens uit Genéve, waar hij de Ned. Regeering vertegenwoordigt ter internationale arbeidsconferentie, dit Kamerlid een diner aan te bieden ter gelegenheid van zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap. Dn is lagambtenaren. Ier wille van bezuiniging heeft het gemeente bestuur van Haarlem aan al de tijdelijke ambte naren tegen 1 December ontslag aangezegd. Het station te Leiden. Het „Vad." meldt, dat het bericht onjuist is, als zou het nieuwe perron van het station aldaar zijn afgekeurd. Het nieuwe perron is wel degelijk goedgekeurd en blijft in gebruik, maar spoorwegdirectie wenschte het perron te gebrui ken voor aankomst en vertrek treinen in beide richting en dit achtte de Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten ongewenscht, o.a. met het oog op de drukte, welke door deze regeling op het perron zou voorkomen. Thans is bepaald, dat voor de treinen uit de richting Haarlem, en vertrekkend naar DenHaag, het tweede perron gebruikt zal worden, terwijl de treinen uit Den Plaag en vertrekkend naar Haarlem voor het eerste perron zullen stil hou den. Dit zal den dienst geregelder maken, over- vulling van de perrons voorkomen en den reizi- gem naar de richting Haarlem de wandeling ove- cle nieuwe luchtbrug besparen. Benepen s landpunt van liet N.V.V. Dooi het Ned. Verbond van Vakvereenigingen is aan het Bui eau Internationaal du Travail, te Genéve, een schiijven gezonden, naar aanleiding van het feit, dat de Nederlandsche regeering de delegatie voor de derde Internationale Arbeids conferentie, welke 25 October a.s. te Genéve Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zilling van Woensdag 26 October. Voorzitter Mr. D. A. P. N. Kooien. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter stelt voor de gewijzig de pensioenwetten in behandeling te nemen na de grondwetsherziening. Indien blijkt, dat over deze pensioenwetten algemeene beschou wingen zullen worden gehouden zal spr. voor stellen tijdens de behandeling van de grond wetsherziening avondvergadering te houden. Voorts stelt de voorzitter voor een aantal wets- ontwerpen aan de orde te stellen tegen Donder dag 3 November, waarover blanco eindverslag is uitgebracht. Hiertoe wordt besloten. Grondwetsherziening, Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering van het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 7e, 8e, 9e en 11e hoofdstuk en van de additionneele artikelen der grondwet. De voorzitter stelt voor de algemeene beschouwingen over de verschillende wets ontwerpen tegelijk te houden met uitzonde ring van die ontwerpen, welke op de artikelen betrekking hebben. De heer Troelstra '(S.D.A.P.) vraagt, of het in de bedoeling ligt, om bij de alge meene beschouwingen al datgene te behandelen, wat anders bij de algemeene beschouwingen over elk hoofdstuk zou worden besproken. De heer Van Ravestein (G. P.) vraagt of speciale onderwerpen bij de algemeene beschou wingen kunnen worden aangeroerd. De v oorzitter antwoordt toestemmend. De heer Troelstra kan zich hiermee vereenigen Overeenkomstig het voorstel wordt beslo ten. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer Marchant (V. D. vraagt in de eerste plaats, waarom thans wedeT een grond wetsherziening noodig is, waar het nauwelijks 4 jaar geleden is, dat een herziening heeft plaats gehad. Spr. meent, dat de drang naar herzier ing sinds 1918 aanmerkelijk is verminderd, maar van den anderen kant wil hij toch ook constateeren, dat van de toen geëischte herziening nu in dit'ont werp met veel is overgebleven. Hij acht de veran deringen van dien kant beschouwd geheel onvol doende. De heer Troelstra (S.D.A.P.) houdt een lange beschouwing over de steeds stérker worden de democratie en constateert, dat ons parlemen taire stelsel niet meer aan de eischen des tijds beantwoordt, daar de uitvoerende macht nog te veel uit eigen beweging kan regelen. In verband hiermee meent spr. dan ook, dat de herziening der grondwet lang niet ver genoeg gaat Zoo is er b.v. niet in opgenomen de medezegging schap der arbeiders. De heer Van Ravesteijn (G. P.) be treurt het ook, dat men niet genoeg rekening heeft gehouden met den democratischen geest van dezen tijd. Spr. had o.m. verwacht de instel ling van het instituut der volksstemming, ver grooting der autonomie der gemeenten, uitbrei ding van kiesrecht, door lager stelling van de leeftijdsgrens. De heer Van de Laar (G. S. P.) bespre kende 't terugnemen van de voorstellen betref fende hoofdstuk VI (Processie-kwestie) herin nert aan de uitdrukkelijke verklaring van den minister, dat de actie van de Christ-Historischen tegen de processie-vrijheid niet den minsten in vloed op de terugneming der voorstellen heeft ge had. De Chr.-IIist. partij zal zich dus hierop niet meer mogen beroepen, tenzij zij den minister ten laste wil leggen, hier een onjuistheid te heb ben verklaard. Voorts opent de regeering de mogelijkheid, dat het geheele hoofdstuk binnenkort zal wor den herzien, waarbij dan ook de processievrijheid zal worden betrokken. Tot den heer Troelstra zegt spr. dat hij zich juist ter ..wille van de vrijheid tegen opheffing yan het processie-verbod heeft verzet. In tal van streken van ons land zal het voor niet- Roomsch-Katholieken moeilijk zijn, waar door economischen dwang invloed op hen wordt ge oefend, aan dien invloed weerstand te bieden. En daar ligt het gevaar voor de vrijheid. Wat de herziening verder betreft deze heeft spr. teleurgesteld. Hij had verwacht, dat daarin zou zijn opgenomen afschaffing van de Eerste Kamer invoering van het referendum. Boven dien werpt de Grondwet nog tal van onnoodige staketsels op zij eischt nog altijd een leeftijds grens van de kiezers. Hierdoor kan de gewone wetgever dit punt niet regelen Ook is het een onnoodige en lastige belem mering, dat het tractement der Kamerleden in de Grondwet is opgenomen. Een ander punt, dat uit de Grondwet moet vervallen is de eisch van bet bestaan van een leger en vloot. Voorts vraagt spr. waarom in de Grondwet moet staan dat aan de kerkgenootschappen geen breeder subsidie mag worden verleend. De beperking van deze uitkeering moet uit de Grondwet verdwijnen. Ten aanzien van den monarchalen regee- ringsvorm zegt spr, dat ook hij dezen vorm een zegen acht voor ons land, maar alleen omdat het wordt geregeerd door het Oranje huis. De monarchie als zoodanig laat spr. even wel koud. Voorts zegt spr. met verwondering den heer van Ravesteijn te hebben hooren spreken over democratie. Wanneer er iemand is, die geen democraat is, dan is het de heer van Ra vesteijn. Spr. verwijst naar Rusland, dat in het gehèel geen democratisch land is. Er is hedenmiddag gezegd, dat de uitvoe bende macht meer moet komen aan het par lement, maar spr. gelooft, dat dit juist niet is in het belang van de democratie. Voor een gezond politiek leven hebben we noodig persoonlijkheden en niet mannen, die niet meer zijn dan spreekbuizen, de neerslag van het parlement. De vergadering wordt hierna te 4,40 uur gesloten. Lil DELFT Door de kynologenclub Delft en omstreken is besloten op 12 September 1922 een Inter nationale Honden tentoon-telling te Delft te houden Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Metaalbewerkers. Door den Ned. Neutralen Bond van Metaal bewerkers en Arbeiders in aanverwante Vakken Afd. Schiedam is de volgende motie aangenomen De leden der afdeeling Schiedam van den Ned. Néutr. Bond v. Metaalbewerkers, in vergadering bijeen op 24 October 1921. Gehoord de uiteenzetting van de houding van het bondsbestuur inzake de actie tegen de loonsverlaging van den Metaalbond, keuren die houding goed besluiten het advies van het bonds bestuur te aanvaarden, en verklaren, indien noodig, in staking te gaan bij die werkgevers, welke lid van den Metaalbond zijn, en de loons verlaging uitvoeren, als protest tegen de bedoel de loonsverlaging, en gaan over tot de orde van den dag. De 1 e d i ge do od ki s t t e Wo rn um. Thans heeft zich te Wognum gemeld de 41- jarige leunis Blokker, kleermaker te Am sterdam, en broeder van Klaartje, wier lijk in de ledig gevonden doodkist had moeten zijn. Deze Teunis .heeft aan den rijksveldwachter de volgende, door „Onze Courant." te Hoorn op- geteekende belangrijke verklaringen afge legd Toen mijn zuster Klaartje stierf, was ik 12 jaar, en was nog op school met mijn zuster Maartje van 11 jaar. Kwamen wij uit de school thuis, dan meesten wij direct naar boven, en moesten daar altijd maar zitten in een hok, waar wij ook moesten slapen. Wij namen dan de groene erwten stil mede uit de grutterij, en gingen die erwten dan boven opeten, daar wij niet te veel kregen meestal het overgeschoten eten van den vorigen dag. Ik heb wel gezien, dat mijn zuster Klaartje is uitgekleed, doch door wie, weet ik niet. Later heb ik haar ook niet in de kist gezien, en ben ook mee geweest naar Wognum ter be grafenis. 4 oen mijn zuster Klaartje is gestorven, be gon het al geel gauw boven kwalijk te rieken. Ik heb toen gezegd tegen mijn stiefmoeder „wat stinkt het hierboven, en het wordt hoe langer hoe erger." Toen zeide ze „ja, datkomt, ze hebben hier vroeger op dat kamertje van jelui een arend vermoord, en daar stinkt het zoo erg van." We hadden van onze stiefmoeder 'n erger lijke behandeling. Ik heb deze week nog gesproken met mijn broer Cornelis, en mijn zuster Maartje (bei den te Amsterdam woonachtig. Die hadden destijds aan onze stiefmoeder gevraagd, of zij Klaartje nog eens mochten zien in de kist, waarop de stiefmoeder antwordde „dat mag niet meer, de kist is dicht." Van dien tijd af mochten wij nooit lang meer op de plaats achter het huis. Als wij even naar de W.C. moesten, was het direct: „vooruit hoor, naar boven Gerrit Kooi (vermoedelijk is bedoeld het familielid, doodgraver te Ursem )weet er be slist meer van,Hij kan zich best voordoen, alsof hij nergens van weet. Vóórdat Grietje Kooi (die twee dagen na Klaartje overleed) is gestorven, heb ik wel gezien, dat zij het verschrikkelijk benauwd had, en dat zij erg heeft gebraakt, zoodat zij in bed niet kon blijven, lot zoover de mededeelingen van Teunis. Onze Courant vraagt zich nu af, volgens deze verklaringen of het lijk van Klaartje zich mogelijk nog bevindt nabij perceel Kleine Vond 41 te Hoorn, waar het gezin Blokker des tijds woonde Maar de grond is daar sedert dien ongeveer 80 c.M. verlaagd, en toen is niets verdachts ge vonden. Maandag heeft de politie nog ondervraagd Willem Wittebol, thans te Alkmaar, die er prat op ging, destijds als doodgraver, Klaar tje te hebben begraven. Van zijn weinig be- teekenende verklaringen was wel de belang rijkste, dat hij aan Klaartje's graf nooit iets veranderde. In de werkplaats van Tons a.h. Groeneweegje, ontplofte gisteren bij werkzaam heden^ een acetyleenketel, waarvan het deksel tegen 't plafond sloeg en er wat kal afrukte. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Baldadige straatjeugd vond er gisteren plezier in, 't Magazijn de Ster, a.d. Groenelaan, met straatvuil en graszoden te verontreinigen. Hierbij werden ook een glasruit en eenige etalage artikelen vernield. Het 8-jarig meisje M. d. H. had gisteren t ongeluk, in de Hoogstraat van een Sleeperswagen te vallen en bekwam een niet ern- I stige beenkneuzing. Op het N o o r d p 1 e i n te Rotter- dam is gisterochtend de werkman H.J.K., uit 'Schiedam, door een auto overreden, waardoor zijn linkerbeen werd gebroken. De man hoorde, daar hij doof is, de auto niet aankomen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Bij het examen afgenomen door de Gemengde Commissie van Bewaarschool akte-examens van de gemeenten Rotterdam, s-Gravenhage en Groningen, slaagden voor de Hoofdakte [Akte B.) o.m. de dames J. Koudijs en J. M. L. de Gooyer, beiden van Schiedam. UIT ROTTERDAM. Als directeur van het Museum Boymans wordt door B. en W. ter benoeming aanbevolen de heer D. Hannema, wetenschappelijk assistent aan genoemd Museum. De Storm. Omtrent het stranden van het ijzeren zeilschip „De Onderneming" v. Makkum geladen met suikerbieten, meldt men aan de „Leeuw. Crt. "nog uit Hallum Het schip ligt op het weiland, tegen den Zomerdijk aan. De bemanning ontbreekt. Het roer is weggeslagen, maar overigens is alles compleet. Uit de papieren blijkt, dat de schip per W. Visser heet. De vrouw, aangespoeld is door de familie erkend als te zijn de vrouw van den schipper. Van de overige bemanning is nog niets bekend. Nader meldt men aan het blad Wijbe Vis ser, van Makkum, bevoer met vrouw en een kindje van een jaar en een broeder van hem het aan 't Noorderleeg gestrande tjalkschip. Vrij zeker kan worden aangenomen dat al de opvarenden zijn verdronken. Het schip lag ten Zuiden van Ameland voor anker, is ver moedelijk Zondagochtend door den harden wind losgeslagen en verloor zijn roer. Men vermoedt dat de vrouw met het kind, door 't vreeselijke slingeren van het schip angstig geworden, aan dek gekomen is en toen over boord geslagen en dat de beide mannen ge tracht hebben haar met de sloep te redden en daarbij zijn omgekomem Behalve verlies van het roer heeft de nog nieuwe ongeveer 50 ton groote tjalk niet geleden. Waren de opvarenden in het ruim gebleven dan kan worden aangeno men dat zij het leven er zouden hebben afge bracht. Het gerucht gaat, dat het lijk van den schip per aan de kust van de gemeente Barradeel is aangespoeld. Omtrent de vermissing van den loods- schoener 2 meldt men nog uit Delfzijl Gistermorgen is hier binnengekomen het Duit sche stoomschip Otto Tords. Het schip rappor teert gezocht te hebben naar de loodsboot, doch deze niet te hebben gevonden. Aan boord van den vermisten loodsschoener Eems 2 bevonden zich H. Dubois, schipper R. van Til, G. Storteveld en G. Geertsema, lood sen P. Drewes, loodskweekeling le klasse N. A. Post en J. de Jong, loodskweekelingen 2de klasse K. Westendorp, matroos en K. Mulde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2