DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Vrijdag 28 Oetober 1921. No. 13173. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van JACOBUS GOE- MANS, alhier, om verlof voor den- verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de zaal van het pand Nieuwe Haven 237boven en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen wor den ingebracht. S c h i e d a m, 28 October 1921. Buitenlandseb Nieuws. IERLAND. Op een hem gestelde vraag in het parle ment verklaarde Lloyd George, dat de onder handelingen met de Sinn Fein gedelegeerden nog steeds voortduren. Hij,legde er den nadruk op, dat het ongewenscht was om eenige verdere verklaring te geven over hetverloop dezer onder handelingen. - Lloyd George verklaarde verder, dat het onmogelijk was de onderhandelingen tot een goed einde te brengen, wanneer er telkens gevraagd wordt hoe de stand der onderhan delingen was. De premier voegde hieraan toe dat terwijl het duidelijk was, dat er een aantal leden van het Huis verkeerde opvattingen had over de conferentie, hij van meening was, dat de regeering nauwkeurig haar standpunt moet be palen. De regeering stelde daarom voor a.s. Maan dag over deze kwestie de discussies te openen. Hij liet daarbij doorschemeren, dat de regee ring dan een fhotie van vertrouwen in haar be leid zou voorstellen. OPPER-SILEZIE. Pe Duitsche gezant te Parijs heeft gister den Gezantenraad aldaar den volgenden brief over handigd De Duitsche regeering heeft met diepe teleur stelling kennis genomen van den brief van den Oppersten Raad van 20 Oetober. Zij ziet in het territoriale en economische bevelschrift, dat daarbij aan het Duitsche rijk wordt opgelegd, niet alleen een onrechtvaardigheid jegens het Duitsch volk, dat daar weerloos tegenover staat, maar ook een schending van het verdrag van Versailles, waarmee de door de geallieerden '--aanvaarde beslissing van Genéve in tegen spraak is. De Duitsche regeering teekent deswege tegen den hierdoor geschapen toestand, als tegen een rechtsschennis uitdrukkelijk verzet aan en ziet zich alleen onder den druk van de in den brief uitgedrukte bedreigingen en om de Duit sche bevolking van het nijverheidsgebied in Opper-Silezië voor algeheel verval te behoeden voor zooveel zulks mogelijk is, gedwongen over eenkomstig het bevelschrift der mogendheden den daarin bedoelde afgevaardigde te benoemen. De namen dezer afgevaardigden zullen onver wijld worden meegedeeld. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. Reuter seint uit Washington Hughes heeft zich optimistisch uitgelaten met betrekking tot de vooruitzichten van de ont wapeningsconferentie hetgeen gebaseerd is op de houding der buitenlandsche afgevaardigden en raadgevers, die alreeds te Washington of op weg daarheen zijn. Hij zegt: De geuite beweringen en de gedachte wisselingen, die hebben plaats gehad, ofschoon de ze noodzakelijkerwijze van algemeenen aard zijn, wijzen op een ernstig verlangen om tot resultaten te komen, en toonen een geest van samenwerking Hij ontkent, dat de kwestie der rassengelijk- heid, die uit Hebreeuwsche en andere bronnen is opgeworpen, zal worden besproken en ook, dat men van plan zou zijn officieele of officieuse Ver tegenwoordigers van Duitschland op de confe rentie uit te noodigen. De eerste Lord der admiraliteit, die met de voorhoede van de Engelsche delegatie naar de Washingtonsche conferentie gaat, is met de „Olympic" vertrokken. In een- onderhoud zeide hij dat hij ter confe rentie ging in een geest van kalm vertrouwen dat bevredigende uitkomsten bereikt zouden worden. De kwesties, die te berde kwamen, waren van zoo groot belang voor de toekomst der wereld dat hij met hare mislukking geen rekening wilde houden. Zijn vertrouwen was gegrond op het gezonde verstand en het inzicht van de groote mogendheden, die aan de conferentie deelnemen. Hij voegde eraan toe, dat Lloyd George stellig van plan was om te komen, tenzij de Iersche toestand het hem onmogelijk zou maken,Londen te verlaten. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal ^berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Het is twijfelachtig geworden of Lloyd George de eerste bijeenkomsten zal kunnen bijwonen, en zoo goed als zeker dat hij komende week niet, ge lijk verwacht werd, met de „Aquitania" zal ver trekken. HONGARIJE. Fouchet, de Fransche gezant te Boedapest, heeft aan den correspondent van het „8 Uhr Abendblatt" verklaard, dat het voor Hon garije gelukkig is, dat men erin is geslaagd de plannen van Karei te verijdelen, daar anders een actie der kleine entente onvermijdelijk zou zijn geworden. Het gevaar zou echter blijven bestaan, indien Karei toestemming kreeg in Hongarije te blijven. De afloop van het avontuur bewijst, dat de Hongaarsche regeering over voldoende stevigheid beschikt. De toestand was uiterst moeilijk voor de regeering, maar zij heeft zich staande kunnen houden. Haar loyale en verstan dige houding wordt door de entente-regeeringen gewaardeerd. De gezant hoopte, dat het avon tuur van Karei geen slechten invloed zou uitoe fenen op de overeenkomst van Venetië en op de betrekkingen tusschen Hongarije en de kleine entente. DE KLEINE ENTENTE EN HONGARIJE Bordonaro, de Italiaansche gezant, heeft op de vraag of Italië deel zou nemen aan een gewapend optreden tegen Hongarije verklaard, dat zulks in geen enkel verdrag is overeengekomen en er tot dusver van een dergelijke mogelijkheid nim mer sprake is geweest. ALLERLEI. In verband met het bezoek van de Duitschen Rijksbank-president, Hasenstein, met eenige leden van den raad van beheer der Rijksbank aan Londen, waar zij heden zouden arriveeren, wordt nader gemeld, dat dit bezoek in de eer ste plaats geldt de voortzetting van de bespre kingen, welke met het Londensche bankiershuis Rothschild, en wel met baron Rothschild per soonlijk eenige dagen geleden te Berlijn gevoerd zijn. Deze onderhandelingen zouden aansturen op een Engelsch-Amerikaansch crediet voor de betalmg der Duitsche schadeloosstelling. In Rusland worden de beurzen weer open gesteld. Nadat in verschillende steden van het Wolga- gebied de goederenbeurzen weer waren geopend, heeft nu ook de regeering te Moskou in beginsel besloten om daar ter stede een centralebeursvoor den goederenhandel te openen. Van de opening van een effectenbeurs heeft men echter nog afgezien. Een speciale commissie is belast met de organisatie van het beurawezen. De politie te Pressburg heel't een Hongaar sche irredentistische samenzwering ontdekt en verscheidene lieden aangehouden. Leden sokols, in woede_ ontstoken, hebben te Pressburg het standbeeld van Maria Theresia vernield. Binnenland. Consulaten. Bij Kon. besluit is de adspirant-vice-consul der Nederlanden in algemeenen dienst, de heer H. M. J. Fein, werkzaam aan het con sulaat-generaal der Nederlanden te Pretoria, bevorderd tot vice-consul der Nederlanden in algemeenen dienstis de heer J. Robertson erkend en toegelaten als consul van Italië te Batavia, voor Java, Borneo, Bali, Sumatra en de in de nabijheid daarvan gelegen eilandengroe pen. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer U. Sarajas erkend en toegelaten als vice-consul van Finland te Rotterdam. Volkenbond. Naar wordt gemeld, zal op uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond, dr. J. A. Nederbragt, chef van de directie van Econo mische Zaken van het Departement van Buiten landsche Zaken, zitting nemen in de controle commissie, door dien Raad ingevolge den wensch van de jongste vergadering van den Bond, inge steld. Deze commissie, waarvan het voorzitter schap is opgedragen aan den heer Noblemaire, heeft tot taak, jaarlijks het budget van den Bond aan een onderzoek te onderwerpen, alvorens het aan de vergadering ter goedkeuring wordt voor gelegd. Invoer van ansjovis. Naar het Haagsch Correspondentiebureau van bevoegde zijde verneemt, wordt verwacht, dat de invoer van anjovis in Duitschland .het zij door opheffing van het invoerverbod, hetzij bij het instandhouden daarvan door inwilliging van alle aanvragen tot invoer, zal kunnen blijven plaats hebben. De typhus te Zwolle. De Commissie tot bijstand in het beheer van het gemeentelijk Sophia-Ziekenhuis te Zwolle deelt mede dat sinds 22 September daar zijn aangetast 12 verpleegsters, van wie ééne is overleden 2 dienstmeisjes en 2 knechts, van wie één is overleden. De toestand der zieken geeft over het algemeen reden tot tevredenheid, hoewel enkele zieken nog niet bui ten gev ar zijn. Terwijl na het eerste sterke optreden de epidemie reeds verminderd was, is zij tot staan gekomen, en hebben zich sinds 18 October geen nieuwe gevallen in het ziekenhuis voorge daan. Naar het eenparig oordeel van verschil lende deskundigen en autoriteiten moet hoogst waarschijnlijk de oorzaak der epidemie gezocht worden >n een melkbesmettmg. Op advies der voor de geneeskundige en ch'rurg'sche behandeling der zieken aan het ziekenhuis verbonden artsen heeft de direc trice, aan wie de algemeen leiding aan de verpleging en van het huishoudelijk bestuur is opgedragen, verschillende maatregelen ge nomen tot betere verzekering, zoo mogelijk, tegen besmetting. De Commissie stelt er prijs op een en an der bekend te maken, omdat ten onrechte in verschillende bladen dr. van Thienen genoemd is geneesheer-directeur van het ziekenhuis. De Indische leening. Blijkens een mededeeling van het Haagsche correspondentiebureau is het resultaat van de 672 pets. Indische leening, groot 100 millioen, iets gunstiger, of liever iets minder ongunstig, dan was gemeld. Het totaal der inschrijvingen, welke worden aanvaard bedraagt 56.000.000 waarvan hier te lande 38.193.800 en in Indië 17.806.200. In de eerste opgaaf was als totaal vermeld 55.953.800. Nader wordt gemeld dat de minister van kolo niën heeft beslist, dat het aanvankelijk op 100 millioen bepaalde bedrag der Nederlandsch-Indi sche leening 1921B is teruggebracht tot 56 mil lioen, derhalve overeenkomende met het bedrag dat door dien minister in totaal is toegevoegd op de voor die leening zoowel hier te lande als in Indië ontvangen inschrijvingen. Uit deze beslissing volgt, dat de ontbrekende som van f44 millioen zal worden gevoegd bij het nog van de Nederlandsch-Indische leening res-, teerende bedrag van 75 millioen en t.z.t. zal orden uitgegeven. De nieuwe Britsche gezant. De „Msb."-redacteur te Londen schrijft Sir William Marling, de Britsche gezant, die Kopenhagen zal verwisselen voor den Haag, van waar Sir Ronald Graham als Britsch gezant naar Rome (Quirinaal) zal vertrekken, is slechts eenige jaren op zijn Deensche post werk zaam geweest. Dat de diplomatieke post in den Haag zooveel zwaarder en gewichtiger voor het Foreign Office is, blijkt wel uit de mutatie van Sir Ronald Graham. In Kopenhagen schijnt Sir William Marling zich een legertje huisvrienden gemaakt te hebben, en vooral Lady Marling was een zeer-geapprecieerde persoonlijkheid in de diplomatieke wereld van de Deensche hoofd- stad.Lady Marling stond daar bekend, als de onvermoeibare werkster in het belang van de terugkeerende gevangenen en refugees uit Rus land. Sir William Marling is een broeder van den welbekenden sport-baronet, die in den oor log het Victoria-kruis voor buitengewone dapper heid verworven heeft. De loonsverlaging in de metaalnijverheid. Het Centrum meldt, dat er pogingen worden aangewend om alsnog tot een overleg te komen in zake het dreigend conflict in de metaal indus trie. De besprekingen zouden reeds in een verge vorderd stadium zijn gekomen, wat er op wijst, dat heel spoedig een bepaald besluit zal worden genomen, dat zal leiden tot een gunstig resul taat. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer van den Tempel betreffende het niet in rekening brengen van den tijd, door ambtenaren en arbeiders, in tijdelijken of lossen dienst van het Rijk door gebracht, voor de berekening van hun ouder- doms- en invaliditeitsrente, antwoordde de heer Aalberse, Minister van Arbeid. De omstandigheid, dat personen in tijde lijken of lossen dienst van het Rijk, voor zoo- ver zij geacht worden in publiek-rechtelijke dienstverhouding te staan tot den Staat, vol gens de jurisprudentie van den Centralen Raad niet verzekeringsplichtig zijn ingevolge de In validiteitswet, heeft voor de betrokkenen, die na ontslag uit den Rijksdienst in privaatrechte lijken dienst overgaan, tot gevolg, dat zij, indien zij bij dien overgang den leeftijd van 35 jaar reeds hadden bereikt, in het geheel niet onder de ver zekering ingevolge de Invaliditeitswet zullen ko men te vallen en dat, indien zij vorenbedoelden leeftijd nog niet hadden bereikt, de tijd doorge bracht in 's Rijks dienst niet in aanmerking komt voor de berekening van hun ouderdoms- onderscheidenlijk invaliditeitsrente. Ondergeteekende erkent, dat het voorgaan de wijst op een leemte in de Invaliditeitswet, welke voorziening vereischt, en hij verklaart zich dan ook bereid die voorziening te bevorde ren. Schriftelijke vragen.' Van den heer J. ter Laan aan den Minister van Arbeid I. Is het den Minister bekend, dat de Ver zekeringsraad te 's-Gravenhage hij herhaling pogingen aanwendt om de Raden van Arbeid te beinvloeden de reglementen, regelende de arbeidsvoorwaarden van het personeel, te wij zigen en in overeenstemming te brengen met het ontwerp-wet op den Rechtstoestand. II. Acht de Minister het geoorloofd dat de bij herhaling verdaagde behandeling van het ontwerp-wet op den Rechtstoestand zoo danig wordt gebruikt, dat hieruit in ver band met art. 336, 4de lid, van het ontwerp- wet groote nadeelen voor het personeel voortvloeien Het pasvisum voor Duitschland. V an heden af wordt door het Duitsche passen- bureau te Arnhem alleen visum op een pas verstrekt, wanneer de houder bewijzen kan overleggen, dat zijn aanwezigheid in Duitsch land noodzakelijk is. Geen Loonsverlaging. De correspondent van de „Tel." te Utrecht meldt Door de R. K. Werkgeversvereeniging in de metaalnijverheid is aan den R. K. Metaal- bewerkersbond een schrijven gezonden, dat zij de loonsverlaging intrekt, op grond, dat vooraf geen overleg heeft plaats gehad met de R. K. en Christelijke Metaalbewerkersbonden. Voor Utrecht be teekent dit, dat op de fa brieken van T fans Smulders en de firma Van 't Hof te zamen 400 arbeiders tellende, de loons verlaging niet doorgaat. Clichéfabrikanten. Volgens het „Hbld." heeft de Nederlandsche Bond van Clichéfabrikanten besloten tot ophef fing van de vereniging, nadat 13 van de 23 leden hadden bedankt. De Nederlandsche Bond had, evenals de gehee- le grafische nijverheid een bindende clausule voor minimum-tarieven in haar bepalingen opge nomen, aan welke bepalingen dus alle cliché- fabrikanten gehouden zijn. Nu is echter een cliché een product, dat al zeer gemakkelijk in Duitsch land te bestellen is en de ciiciiéfabrikanten ston- dendus voor de keus, hun fabrieken stop te zetten of voor prijzen, die geen overeengekomen winst gaven en die in een minimumtarief, hoe laag ook gesteld, nooit verdedigd konden worden, te werken. Zij hebben het laatste gekozen. Rentezegels voor groote personeelcn. Met ingang van 1 November a.s. zal een be langrijke vereenvoudiging in het plakken van rentezegels mogelijk worden voor de verkgevers, die meer dan 25 verzekeringsplichtige arbeiders in vasten dienst hebben. Er is nl. bij Kon. besluit van 17 September j.l. bepaald Aan den werkgever, dien ten genoege van den Raad van Arbeid aantoont, dat hij gere geld meer dan 25 verzekeringsplichtige arbeider in vasten dienst heeft, kan de Raad van Arbeid vergunnen de ingevolge de Invaliditeitswet ver schuldigde premie voor de verzekering van de vaste arbeiders in afwijking van het in het eerste lid van artikel 199 dier wet bepaalde, te betalen niet tegelijk met de betaling van het loon in geld aan den arbeider doch, telkens na verloop van 4, 9 of 13 weken door middel van renteze gels voor vier, negen of dertien premiën. Hieruit volgt dat de werkgever, die na een daartoe strekkend verzoek bij den Raad van Arbeid te hebben ingediend, de vorenge- doelde vergunning heeft verkregen, zal plakken telkens voor 4, 9, of 13 weken tegelijk en wel tel kens door middel van een rentezegel ter waarde van 4, 9 of 13 weekpremies, voor eiken betreffen- den arbeider. De werkgever heeft na het verkrijgen der vergunning de volgende verplichtingen le. Hij moet de zegels plakken telkens op den laatste der 4e, 9e of 13e week,al naar gelang hem werd vergund te plakken na 4, 9 of 13 weken 2e. Hij moet ten kantore van den raad van Arbeid een waarborgsom storten ten bedrage van 2.50, 5.50 of 8 voor eiken desbetref- fenden verzekeringsplichtigen arbeider, naar gelang hij om de 4, 9 of 13 weken plakt. Van deze waarborgsom komt de rente ten voordeele van het Invaliditeitsfonds. 3e. Hij moet een afschrift der vergunning binnen 3 dagen, nadat zij hem is uitgereikt doen aanplakken op een voor ieder zichtbare plaats aan de hoofddeur en aan een der arbeidslokalen, van elk gebouwder onderneming of der inrichtin gen in de gemeente of gemeenten door ddn Raad van Arbeid aangewezen. Voor scheepvaartondernemingen geldt, dat NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1