Iss»- deze aanplakking geschiedt'ook aan den masl van elk vaartuig, dat in de aangewezen ge meente of gemeenten ligt. De aandacht van belanghebbenden wordt er nadrukkelijk op gevestigd dat tot het verkrij gen van bovenbedoelde vergunning noodig is, dat een verzoek bij den Raad van Arbeid wordt ingediend onder opgave van het aantal verzeke- ringsplichtige arbeiders, voor wie de vergunning wordt verlangd en voorts dat de vergunning niet aanvangt te werken, ook al heeft.de Raad van Arbeid haar verleend, voortdat boven bedoelde waarborgsom zal zijn gestort. Werkgevers, die voor de vergunning in aanmerking wenschen te komen, zullen goed doen zoo spoedig mogelijk een verzoek daartoe bij den Raad van Arbeid in te dienen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting 27 October. Opening 1.20 uur Voorzitter: Mr. D. A. P. N. Kooien. Grondwetsherziening. Aan de orde is de voortzetting van de behan deling van de wetsontwerpen tot het in overwe ging nemen van een voorstel tot verandering van het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 7e, 8e, 9e, en 11e hoofdstuk en van de additioneele artikelen der Grondwet. De algemeene beraadslagingen worden voort gezet. De heer Kolkman (R. K.) zegt niet met veel geestdrift over deze grondwetsherziening te kunnen spreken. Het is een groot verschil met de herziening in 1887. Toen was er leven in de brouwerij, en iedereen interesseerde zich er voor. Thans bestaat bij het volk algeheele onverschilligheid. Dit verschil wil spreker niet schuiven op de materie, welke in de herziening wordt behandeld, maar veeleer op de veranderde tijdsomstandigheden waaronder wij leven. De economische omstandigheden, de malaise houdt ons volk terug zijn volle aandacht aan dergelijke zaken te wijden. Overigens kan spreker verzeke ren, dat in het algemeen deze voorstellen op den steun van zijn partij kunnen rekenen. Spre ker maakt slechts één voorbehoud en dat is de samenstelling van de Eerste Kamer. Daarover zal nog nader met den Minister worden gespro ken. Spr. wil voorts niet in debat treden met den heer Troelstra, al kan hij wel veel in diens be langrijke rede ondersteunen.Spr.vraagt zich even wel af, of dat alles wel in de Grondwet kan wor den opgenomen. Indien wij de regeering steunen, gaat spr. voort, dan is het toch met spijt, dat de zoo hatelijke bepaling inzake het processiever bod niet is vervallen. Het aanvankelijk daartoe gedane voorstel lag geheel in de lijn van de op eenvolgende staatscommissies. Deze bepaling nu is een anachronisme, welke moet verdwijnen. De opheffing van het processie-verbod zouden de Katholieken dan ook van harte toejuichen als een herstel van recht. Wij hadden zoo gehoopt en verwacht, dat de volledige vrijheid van gods dienst d. n ook eindelijk was verkregen. De regee ring zegt evenwel, dat de wijziging van hoofd stuk 6 is teruggetrokken, nu herziening van art. 171 om financieele redenen niet mogelijk bleek, maar bet verband tussehen de tractementen van de Zeereerw. heeren pastoors en het processiever bod ontgaat spr. geheel. Spr. is den heer Troel stra dankbaar, dat hij gisteren heel wat breeder standpunt heeft ingenomen dan de heer van de Laar. Voor de katholieken is het verbod een groot beletsel, om hun vrijheid te toonen en uit naam van deze zelfde vrijheid wil de heer van de Laar het verbod handhaven. Dit begrijpt spr. niet, evenmin als de terugneming door de re geering van haar voorstel. Spr. wil dit woord Van pijnlijk protest be sluiten met den wensch, dat bet deze regeering gegeven mag zijn alsnog later het onrecht goed te maken. De heer W ij n k o o p (C. P,) beantwoordt den heer van de Laar. Deze had gevraagd of de heer van Rave- steijn de macht wil bij de meerderheid of bij de minderheid. Natuurlijk zegt spr. bij de meer derheid. Maar vraagt de heer WijnkoopWaar zijn we en Hoe komen we er We leven thans in een liberual-constitutio- neelen staatsvorm, die de democratie tegen staat. Om de macht nu aan de meerderheid te brengen, dient de kapitalistische constitutie omver geworpen te worden. Het kapitalisme gaat de ontwikkeling van de massa tegen en belet de democratie haar bedoelingen ten uit voer te brengen. Eerst in den staatsvorm der sovjets komt de democratie tot haa echt. Om tot de democratie te komen, moet spr. de revolutie als voorwaarde aannemen, omdat zonder revolutie de democratie niet komen kan. De heer Van de Laar (C. S. P.)Zoudt u eens uit willen leggen, hoe in de sovjetrepu bliek de meerderheid wordt opgevoed tot de democratie De heer W ij n k o o p Ik zal natuurlijk op deze details niet ingaan. (Gelach). Noodig is eerst de macht, de ontwikkeling komt daarna. Om die macht te krijgen, moet eerst het par. lement met revolutionaire middelen uit elkaa. geslagen worden. De heer S c h o k k i n g (C. H.) acht het voor gestelde met zoo armelijk, als andere sprekers het trachten voor te stellen. Indien er andere verwachtingen zijn opgewekt, dan wil spr. op merken, dat zijn partij niet heeft meegedaan in het doen van beloften. Tegenover den heer Kolkman wenscht spr. zijn erkentelijkheid uit te spreken over de wegla ting van de wijziging in het Vie hoofdstuk, en blijft zich verder verzetten tegen de opheffing van het processieverbod. De heer Rutgers (A. R.) komt het ook voor dat de beteekenis van de wijziging van de Grond wet niet moet wórden overschat. De hoofdzaak van de Grondwetherziening acht. spr. de wijziging in de troon-opvolging. Spr.is evenwel teleurgesteld,omdat de regeling van den rechttoesland der kerken is achterwege gebleven en ook omdat art. 171 niet is gewijzigd. De terugneming van de wijziging van hoofd stuk VI heeft sprekers partij in een minder on gunstige positie geplaatst, omdat zij thans niet genoodzaakt is, een eenigszins scherpe oppositie te voeren tegen het voorstel van de regeering. I en aanzien van de processies zegt spr dat de anti-revolutionairen geenszins onver schillig zijn ten opzichte van de beginselen van den Katholieken eéredienst of overmatig tole rant. Spr. stelt de vraag, wie mag de openbare straat gebruiken, voor welke doeleinden en hoe? Mag men de publieke straat gebruiken door het suggereeren van het bezit van groote macht Dat heeft onze bewondering en instem ming niet. Ook niet wanneer het geldt devotie, indien deze niet betreft den Middelaar Gods. Dit evenwel is noggeen reden om dergelijke demon straties te verbieden. Iu het adres van den Kerkeraad van de Nederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam, wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de Overheid als dienaresse Gods geroepen is om op publiek ter rein alle afgoderij te weren. Dit is minder juist omdat het niet strookt met de belijdenis der va deren. Ten onrechte maakte de kerkeraad ge- onderscheid tussehen afgoderij en godsvereering. Het processieverbod is niet neergeschreven ter wering van afgoderij. Spr. betreurt dus de onvoldoende argumentatie van den kerke raad De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de B e_e renbrouck herinnert allereerst aan de Grondwetsherzienin van Mi nister Cort van der' Linden, die zich beoerkte tot het kiesrecht en het onderwijs. Geen wonder dat daarna spoedig, met name wat betreft de troonopvolging, nieuwe aandrang tot wijziging kwam. Spr. herinnert er voorts aan, dat in No vember 1918 van de zijde der regeering geen enkele verwachting is opgewekt. Eerst op 10 December van dat jaar heeft spr. gemeend, eenige mededeelingen over komende grondwetsherziening te doen. De Minister leest nogmaals voor, wat hij toen heeft gezegd. Wat betreft deze grondswetherziening, merkt spr. op, dat de regeering zich in hoofdzaak met de opvatting van de Staatscommissie heeft kunnen vereenigen. Evensel heeft ze daaraan toegevoegd een aantal wijzigingen. Ook heeft de regeering aan de, voorstellen der Commissie toegevoegd een uitgewerkt voor stel ter verkiezing van de Eerste Kamer. Ten aanzien van de processies zal dé Minis ter de beschouwingen van den heer Rutgers thans onbesproken laten. Hier betreft het de vraag, waarom de regeering in tweede instantie de wijziging van Hoofdstuk VI heeft teruggeno men, waardoor een groot gedeelte van ons volk werd teleurgesteld. Waarom nu zag de regeering van deze wij ziging af De regeering kwam tot de slotsom, dat art. 171 geen kapitalisatie toelaat, en dat verplichte kapitalisatie al te zwaar zou druk ken op de schatkist. De heer Marchant (V. D.) repliceert. Spr. is van meening, dat het volk zoo weinig belangstelling toont voor de voorstellen van de regeering, omdat het daarin zijn gedachte niet terugvindt. Men vraagt zich af, of deze voorstellen wel een grondwetsherziening wet tigen. De vergadering wordt hierna te 5 uur verdaagd tot heden 1 uur. staande uit de heeren Ir. A. van Buysen, A. de groot en W. A. Hoek Jr., op het wel en wee der vereeniging in den loop der 10 verstreken jaren te boek te stellen en te publiceeren. Deze commissie heeft het resultaat van haai arbeid in een keurig verzorgd „Gedenkboekje" het licht doen zien. Aan de geschiedenis der vereeniging zijn toegevoegd een aantal bijdragen met betrekking tot het werk van ,,U.D." De vice-president van den Ned. Journalisten kring, de heer A. Voogd schreef een kort, maar pittig episteltje over het genot, hetwelk „U.D" haar gehoor steeds wist te bieden. De heer A. J. Zoetmulder, de bekende literator, stond een fragment af uit „De Dorst" (een onuitgegeven treurspel Achab).Van Wim Verstraeten is er een aardig gedicht in opgenomen, getiteld „Schiedam Vooruit". Voorin het „Gedenkboekje" vindt men een ta bleau de la troupe,de namen van de Iedenvanhet eerecomité, feestcommissie enz. Dan volgen de geschiedenis van „Utile Dulci" 1911—1921, por tretten met bijschriften van Mr. A. M. de Jong, Ir. A. van Buysen, Mr. D. Visser, mevr. M. G. J. Fischer-Vos, A. de Groot en W. H. A. Blaisse en foto's van de executanten van „De Hotelrat." en de „Sabijnsche Maagdenroof." Het laatste gedeelte van het boekje vermeldt in chronologische volgorde de door „U.D." opgevoerde tooneelwerken, de data en bijzonder heden der gegeven buitengewonevoorstellingen en liefdadigheidsuitvoeringen. Uit de medegedeelde cijfers betreffende netto- opbrengstenderliefdadigheidsvoorstellingenbl kt dat van 30 Dec. 1912 af tot en met 7 Mei 1921, aan verschillende vereenigingen totaal f 5710.06 is afgedragen. Wel cijfers die genoemd mogen worden Ongetwijfeld zullen vele stadgenooten gaarne het „Gedenkboeje" in bezit willen hebben Bij den secretaris der feestcommissie, den heer A. de Groot, Tuinlaan alhier, zijn exemplaren te bekomen 5.per stuk. Ingezonden Mededeelingen. HOOG MODERNE RUIME MODELLEN 7358 29 heer Muller heeft in opdracht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de begra fenis bijgewoond. Men meldt ons uit Maassluis. De stoomreddingsboot „President van Heel" is van het Zuiderhoofd afgehaald met behulp van een stoomkraan en drie bokken. Gemengd Nieuws. Schiedamsche IJsvcreeniging, De Schiedamsche IJsvereeniging zal Zater dagavond 8 uur in het gebouw der Spoeling er- eeniging, aan den Dam, een algemeene ledenver gadering houden. Pandora-bioscoop. Gister-middag werd in de Pandora-bioscoop een bioscoop-voorstelling gegeven voor leerlingen der H. B. S. en Gymnasium alhier. Verschillen de genoodigden, w.o. dè burgemeester de direr teur der H. B. S„ de rector van het Gymnasium, leeraren, de weth. van onderwijs en de inspecteur van het onderwijs hier ter plaatse enz., woonden eveneens de voorstelling bij. Met deze bioscoopvoorstelling werd beoogd te doen zien, hoe de bioscoop ook bij het onderwijs een voorname plaats kan innemen. De serie films, welke werd afgedraaid, omvatte een reeks belangrijke kiekjes in Ned.-Indië, natuurschoon, cultuur, zeden en gewoonten bedrijven enz. Zeer interessant waren de opnamen betreffen de den rijstbouw, de vulkanen en het batikken. De duidelijke explicatie verhoogde natuurlijk zeer de waarde van het op het doek geprojec teerde. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Metaalbewerkers. Aan den voorzitter van de afd. Rotterdam van den Metaalbond is heden door de vijf orga nisaties de Alg. Metaalbewerkersbond, de R. K. Metaalbewerkersbond, de Christelijke, de Landelijke Federatie en de Neutrale organisa tie een schrijven gezonden, waarin medege deeld wordt, dat de arbeiders, werkzaam bij leden van den Metaalbond te Rotterdam en Schiedam, in deze week gehouden vergaderingen besloten hebben de aangekondigde loonsverlaging niet te aanvaarden en zich te houden aan het advies van de besturen. De besturen der betrokken organisaties beslo ten den arbeiders te adviseeren op Maandag 31 Oct. het wprk niet te hervatten, maar verkla ren zich in het schrijven bereid tot eventueel overleg. Utile Dulci. De zoo gunstig bekend staande Schiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" viert, zooal3 reeds vroeger is bericht, de volgende maand haar 10-jarig bestaan. Zij zal op 11 November a.s. een feestvoorstel- hng geven waarvan de netto-opbrengst zal ten goede komen aan een drietal Schiedamsche ver eenigingen, n.l. de Schied. Gezondheidskolonies, de Ver. tot bestrijding der^Tuberculose en de Schiedamsche Vereeniging tot bescherming van zuigelingen. Voor dezen avond heeft zij als tooneelstuk u;t- gekozen „Timm Boots," van Franz Molnar. Men mag verwachten, gezien de prestat'es dezer vereeniging tijdens haar 10-jarig bestaan, dat het pubbek wederom iets zeer aantrekkelijks zal worden geboden. „Utile Dulci" droeg aan een commissie, be- Geveilde en verkochte onr. goederen. Notaris Mr. H. M. C. Poortman. Verkocht Vrijdag 28 October. Een wagemakerswerkplaats en een kan toor m. bovenwoningen en erven te Schiedam aan de Broersvest nrs. 96a en b en 98a en b, groot J1 vierk. ellen, in veiling 6400. Een werkplaats met bovenwoning en twee woningen, bevattende beneden- en bovenwonin gen en erven, staande en gelegen als voren, naast perceel I nrs. 90a en b92a en b en 94a en b, te zamen groot 201 vierk. ellen, in veiling 10.000 Gecombineerd verkocht voor f 17.100. De dubbele moord te Ho ut dorp Men meldt nader uit Amsterdam In den nacht van Woensdag op Donderdag is als derde dader in de moordzaak op de bei de vrouwen te Houtdorp (bij Garderen) gear resteerd de 30-jarige Albert Dijkslag. De wachtmeester van de marechaussee Woerts begaf zich daartoe in dien nacht met den rijksveldwachter Beekman uit Elspeet, ver gezeld van enkele rechercheurs, naar den overkant van het IJ, waar aan den Gras weg te ongeveer half drie een inval werd ge daan ten huize van zekeren O., waar Dijkslag: woont. De politie verraste hem in den slaap. De drie personen, die in 'den bewusten nacht van 17 op 18 October naar Garderen zijn gereden zijn thans in arrest. Er zijn ten huize van Dijk slag behalve kleeren en een fiets, ook nieuwe goederen in beslag genomen, vermoedelijk ge kocht van het geld van de buit. Deze is, zooals nu is gebleken, verdeeld in de woonschuit van de Graaf, aan den Gras weg. De gearresteerde derde dader is recidi vist. Vroeger werd hij reeds wegens diefstal veroordeeld. Van de drie daders heeft Emmer een volle dige bekentenis afgelegd. De beide anderen, Dijkslag en de Graaf trachten nog aan den greep van de justitie door allerlei verhalen te ontkomen. De ge arresteerden zullen vermoedelijk nog deze week op transport worden gesteld naar Apeldoorn of Zwolle, ter nadere afwikkeling van deze zaak. Een woord van lof mag in deze zaak niet onthouden worden voor het werk, verricht dol den marechaussee Woerts uit Apeldoorn en van den rijksveldwachter Beekman uit Elspeet. Onder hun leiding en met behulp der Cen trale recherche te Amsterdam is in deze aan vankelijk duistere moordzaak het volle licht gekomen. Notaris D. Boddeüs. Veiling Vrijdag 28 Oct. I. t/m VI. Zes woonhuizen en erven aan de Maasstraat nrs. 32, 34, 36, 38, 40 en 42, samen groot 2 aren 91 centiaren. Geveild respect voor 1025, 1000, 1000, 1000, 1000, /1000. VIL- Een woning <m erf a. h. Bagijnhof no. -0, groot 43 centiaren. Uit de hand verkocht. Afslag Vrijdag 4 Nov. Tegen 5 uur gistermiddag had op de Koemarkt hoek Broersvest, een aanrijding plaats tussehen eenwagen en een rijwiel, bereden door den 12 jarigen J.A. Alleen 't rijwiel werd wat beschadigd. Rij de te '-Gravenhage gehou- en examens akte L. O. slaagde o.m. de heer G. L. Mulders, alhier. Gistermiddag 3 uur werd ten nadeele van den bakkersknecht B. K., een zwart gelakt heerenrijwiel ontvreemd uit den gang van het verkooplokaal v. d. R. K. Volksbond a.d. Westyest. Wat later mocht 't de politie echter gelukken den dader te pakken, juist toen hij t rijwiel bij v. A„ waterstokerij, v. Beveren straat, wilde verhandelen. De dief werd naar 't huis van bewaring te R dam overgebracht. UIT HOEK VAN HOLLAND. In opdracht van H. M. de Koningin heeft Ilaar Adjudant de kapitein-luitenant ter zee ten Broecke Hoekstra gisteren bij de begrafenis te Hoek van Holland van slachtoffers van de ramp van de reddingsboot „President van Heel" een krans neergelegd op het stoffelijk overschot. De hoofdinspecteur van de Scheepvaart, de Groenendaa 1.Aangezien het geneeskun dig onderzoek in zijne zaak is afgeloopen en verder verblijf in het Militair Hospitaal niet noodzakelijk is gebleken, werd HermanGroenen- daal gisterenmorgen naar de Hulpgevangenis voor Militairen te 's-Gravenhage overgebracht. Zich dood gedronken. GistermQj>-. gen is in het Zeemanshuis aan de Calandstraat te Rotterdam de 32-jarige Finsche zeeman T. H. dood in zijn bed gevonden, ten gevolge van overmatig gebruik van alcohol. De smokkelarij aan de Neder- landsche grens. Uit Essen wordt ge seind De Pruisische minister van handel heeft het verzoek vaipde Nederlandsche Kamer van Koophandel DuisburgWesel, om een ge wapende motorboot beschikbaar te stellen voor het tegengaan van de smokkelarij op den Rijn bij de Nederlandsche grens, ingewilligd. Over de wapening van de boot moet nog met de gealli eerde Rijnlandcommissie onderhandeld worden Ontslag bij de Kon. Holl. Lioyd. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Kon. Holl. Lloyd gisteren 150 man personeel ontslagen om dat een;ge schepen opgelegd zullen worden. De ontslagene zijn voor het overgroote deel zee beden, een deel bestaat u:t de s.g. slijnploegen. Onder een belangrijk deel der ontslagen zee beden, d;e aangesloten zijn bij de synd;cabstische zeeliedenver. „Voorwaarts" heerscht, volgens het blad, groote ontstemming, omdat, nu zij zich melden voor werkloozenuitkeering, hun blijkt, dat deze organisatie de werkloozenkas heeft „opgedoekt." Branden. Dinsdagavond ontstond een he vige uitslaande brand in een bewaarplaats van benzine van de petroleum-maatschappij de „Au tomaat' aan de Vest te Gouda. Een aangrenzen de bergplaats van petroleum en een bewaar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2