DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Zaterdag 29 Oetober 1921. No. 13174. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen ^wordt 2 maal 'berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale^; conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. President Harding heeft te Atlanta in een rede zijn denkbeelden over de aanstaande ontwape ningsconferentie te Washington uiteengezet. Hij verklaarde dat het evangelie van den goeden wil Noord en Zuid nog nauwer met elkaar zou vereenigen, en alle naties in samen werking en blijvende vriendschap tot elkaar zou brengen. Voorts zeide hij, dat Amerika naar de con ferentie ging met zulk een groot verlangen bezield, om de internationale vriendschap te bevorderen, dat indien de onderhandelingen over de beperking der bewapeningen faalden, de schyld daarvan elders zou liggen, doch niet bij de Vereenigde Staten. Ik ben van oordeel, dat het volkomen be staanbaar is om den vrede en zijn triumf te prediken met die heerlijkheid, welke van een onzelfzuchtige natie vereischt wordt en toch op eigen verdediging bedacht te wegen. Thans is de menschheid blijkbaar bereid, om deze proef te nemen. Indien zij mislukt, zal dat niet aan de Vereenigde Staten te wijten zijn. Harding herhaf 1de verder, dat hij niets van de nationale onafhankelijkheid zou prijsgeven, en hij besloot met de woorden Amerika zal het eerst voor zichzelf zorgen, doch het zal nimmer een zelfzuchtig Amerika zijn, dat meent te kunnen bloeien door den tegenspoed der andere naties. Het zal in de bres springen voor samenwerking en weder- zijdsch hulpbetoon, en trachten de mensch heid op haar weg naar een gelukkiger en betere verwezenlijking van een herstelden en verze kerden vrede van een nieuwen voorspoed en rechtmatige aspiraties te steunen en aan te zetten ter bereiking van hooger idealen en grooter resultaten. De correspondent van de Associated Press,die zich aan boord van het stoomschip Karhima Ma- roe bevindt, waarmede de Japansche gedelegeer den ter Washingtonsche conferentie den Oceaan oversteken, heeft draadloos geseind, dat de leider der delegatie, admiraal Kato, heeft verklaard, dat Japan bereid is, zijn vloot te beperken, indien de mogendheden ter conferentie te dezen aanzien tot een vergelijk zouden komen. HET ARBEIDSCONGRES TE GENEVE. Dinsdagmorgen is in de Kursaal te Genéve het derde internationale arbeidscongres ge opend met een rede van den voorzitter Fon taine, waarin deze de gedelegeerden der ver tegenwoordigde landen weikóm heette en een overzicht gaf van de taak, welke het congres heeft te vervullen. In de eerste plaats moet wor den nagegaan, welke arbeid in de afgeloopen twee jaar is verricht. Hij wees er op, dat het kleine aantal der staten, die de conventie in zake deü achturigen werkdag hebben geratificeerd, vol strekt niet wil zeggen, dat men hier met een mis lukking der beginselen te doen zou hebben, doch dat deze hervormingen op arbeidsgebied eerst haar plaats moeten vinden in de binnenlandsche wetgeving der verschillende landen, alvorens door een internationale conventie de kroon op het werk wordt gezet. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Oostenrijkschen president, Schulthess. Hij bracht hulde aan de grondleggers van den Vol kenbond, die ook een plaats hadden ingeruimd voor den arbeid en wees er op, dat de billijke arbeidsvoorwaarden, waarop de arbeider recht heeft, het moreele en materieele peil der arbei dende klasse moeten verhoogen. 21 r Gisteren bood Cyril Musgrave een paarl van groote waarde, gelijk aan die van Myra, een zekeren juwelier te koop aan. Toevallig sprak ik dien juwelier gisteren. Ik zei een enkel woord over Myra s medaillon, naar aanleiding waarvan hij mij vertelde dat hem een paarl te koop was aangeboden, doch hij had haar niet gekocht. Hij wist den naam van den aanbieder, dien hij naar een collega had verwezen, niet." „En hoe vondt gij toen uit dat het Cyril was vroeg Mrs. Marshall bijna uitdagend. „Omdat ik naar dien collega ben gegaan. Ik meende dat ik den dief op het spoor was, zonder in de verste verte aan Cyril te denken. Ik vond uit dat er een afspraak was gemaakt voor vier uur dien namiddag. Ik was op dat uur aanwezig en wachtte in een zijkamer, om zoodra de paarl te voorschijn gehaald werd voor den dag te ko men en haar te bekijken. U kunt u mijn schrik voorstellen, toen ik Cyril in den winkel zag komen. Hij begon over de paarl te spreken en wilde juist het foudraal openen, toen hij mij moet gezien hebben in een spiegel tegenover hem. Tenminste hij verbleekte plotseling, stak het foudraal weer in den zak, mompelde iets en ging heen. Ik kon mijn oogen niet gelooven. De economische evolutie, welke zich sedert de eerste conferentie heeft kenbaar gemaakt, had de taak der Internationale Arbeidsorga nisatie sedert de eerste conferentie aanmer kelijk verwikkeld. De eerste conferentie was uitgegaan van het denkbeeld, dat de staten hun economische krachten niet zouden zien verminderen en dat de bloeiperiode der particuliere ondernemin gen zou voortduren. Thans echter heeft men te doen met een crisis, waarvan het einde nog niet kan worden overzien en waardoor zoowel de staat als de particuliere nijverheid getrof fen worden. De arbeidsvraagstukken zijn daar door eenigszins op den achtergrond gekomen. Schulthess wees erop, dat deze crisis haar oorzaak vond in de algemeene verarming van Europa tengevolge van den oorlog, en ver klaarde van oordeel te zijn, dat het invoeren van een internationaal arbeidsreglement op het oogenblik de crisis nog zou verscherpen in verband met de depreciatie der munteen heden van verschillende landen. Het verzet tegen de beperking van den arbeidsduur neemt voortdurend toe. Ten slotte drong Schulthess erop aan, dat de liefde tot den arbeid zou worden aangewakkerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door den president van den staatsraad John Gignoux, die de gedelegeerden welkom heette, waarna de voorzitter,de heerFontaine,dë afgevaardigde van Groot-Brittannië, lord Burnham, candidaat stel de voor de functie van president. Lord Burnham werd daarop met algemeene stemmen tot presi dent gekozen. Deze hield een rede, waarin hij zijn leedwe zen uitte over de afwezigheid van gedelegeer den der Vereenigde Staten, wellicht de groot ste industrieele mogendheid, en die ons, aldus lord Burnham, toen wij te Washington Ver schenen, verwelkomde en toejuichte als den verloren zoon. Dit land kan en zal zich op den duur niet afzijdig blijven houden. Lord Burnham verklaarde ten slotte, dat er gestreefd moet worden naar verzoening der mogendheden en naar onderling vertrouwen. Daarna werd de zitting verdaagd. OPPER-SILE ZIE. Nu de Duitsche en Poolsche onderhandelaars zijn benoemd, staat het aan de gezantenconfe rentie om voor de te voeren besprekingen een voorzitter te benoemen. Men zegt, dat dit gene raal Lerond zal zijn. Ook moet nog een plaats worden aangewezen, waar de besprekingen zul len worden gehouden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat fnervoor Oppeln of Kattow'tz >n aan merking zullen komen. FRANKRIJK EN RUSLAND. Na voorlezing van een rapport van Noulens heeft de Kamercommissie voor Fmanc:ën een voorstel aangenomen tot het verleenen van een crediet van vijf millioen francs, waarvan er vier zullen worden gebezigd voor den aankoop van levensmiddelen ten behoeve van de hongerlijden den in Rusland. Het voorstel zal heden ter spoe dige behandeling aan de Kamer worden voorge legd. Nader meldt men De Kamer heeft het voorstel aangenomen tot het verleenen van een crediet van vier millioen francs voor hulp aan de hongerlijdenden in Rusland. DUITSCHLAND. In een door 7000 personen bezochte vergade ring van den Badenschen Landelijken Bond der Duitsche democratische jeugd te Mannheim Cyril en ik zijn altijd zulke goede vrienden geweest. „Het schijnt mij toe, Freddy", zei Mr. Mars hall gestreng „dat je de zaak heelemaal verkeerd hebt aangepakt. Je hadt je nooit de paarl door de vingers moeten laten glippen. Nu hebben we, vervloekt hij sloeg met de vuist op tafel „immers geen bewijs in handen. Als Cyril alles ontkent, wie zal hem dan durven beschuldi gen De ongelukkige Bayhs mompelde dat hij het niet helpen kon dat hij terwille van Myra zijn best had gedaan en dat de verrassing Cyril Musgrave te zien, hem zijn tegenwoordigheid van geest had doen verliezen. „Je bent niet voor detectieve in de wieg ge legd, Freddy,' zei Rodney ironisch, terwijl hij zich tot zijn vader wendde. „Deze zaak moet grondig onderzocht worden, vader, dat zijn we verschuldigd aan hen, die zoozeer ten onrechte verdacht zijn. Het spijt mij te moeten denken dat Cyril het gedaan heeft maar „We weten immers volstrect niet of dit zoo is," klonk het scherp. „Misschien was het een heel andere paarl. Wie weet of Cyril niet een gegronde verklaring kan geven. Hij zal vanavond onder vraagd worden. Hij komt hier na het eten. Ik twijfel er niet of hij zal zijn onschuld kunnen bewijzen kan hij dit niet, dan zet hij hier nooit meer een voet over den drempel; al is hij ook mijn zusters kind. Dat zweer ik. Kom vanavond heeft dr. Rathenau volgens de „Neue Badische Landeszeitung" o.a. het volgende gezegd in zake de beslissing over Opper-Silezië„Dat de beslis sing zonder zin is, blijkt vanzelf. De opgedwongen economische regeling is niet alleen strijdig met den geest, maar zelfs met den zin van het vree.se- lijke verdrag van Versailles. Het tegenstrijdige, dat zich zelf weerlegt, herinnert smartelijk aan Elzas-Lotharingen, dat zich in de tegenoverge stelde positie bevond. In dit verband moeten wij ons herinneren aan de woorden die op 1 Maart 1871 in de nationale Vergadering te Parijs wer den gesproken door een afgevaardigde van El zas-Lotharingen„Door verfoeilijk machts misbruik overgeleverd aan de vreemde heer schappij hebben wij een laatsten plicht te ver vullen. Nogmaals verklaren wij een verdrag, dat zonder onze toestemming is tot stand ge komen, van nul en geener waarde. De aanspre ken op ons recht blijven eeuwig bestaan." Van het nieuwe kabinet zeide Dr. Rathenau „Het was niet om redenen van buitenlansch politieken aard dat ik er toe werd gebracht om geen deel te nemen aan de regeering, maar dit is alleen geschied door het besluit van onze fractie om haar leden niet wederom in het kabinet zit ting te doen nemen. Ik zelf heb mij niet voor dit besluit verklaart, maar als democraat verklaar ik mij solidair met een besluit, wanneer het wordt genomen door oordeelkundige mannen ook tegen mijn stem." Dr. Rathenau besloot„Wij kunnen slechts met de andere staten leven wanneer deze andere staten begrijpen, wat er bij ons gebeurt. De voornaamste voorwaarde voor ons voortbestaan als volk en als groote eenheid is, dat wij onze unnenlandsche politiek redden cn in stand houden." HONGARIJE EN DE KLEINE ENTENTE. Uit Boedapest wordt gemeld De Engelsche gezant te Boedapest Hohler noemde heden den toestand gevaarlijk en ook in goed ingelichte Hon- gaarsche kringen verheelt men zich niet, dat eventueele oorlogsbedreigingen der kleine enten te de noodlottigstegevolgen kunnen hebben. De voorbereidingen van Tsjechoslowakije worden onder deze omstandigheden met toenemende bitterheid gadegeslagen. Tsjechoslowakije trekt aan de Donaulinie verscheidene divisies samen. Men zegt, dat groote militaire transporten on der weg zijn en dat aan de grens niet ver van Boedapest reeds botsingen hebben plaats ge had tusschen Tsjechoslowakije en Hongaar- sche troepen, waarbij eerstgenoemden werden teruggedreven. Uit Belgrado wordt gemeld De Roemeen- sche gezant te Belgrado, Emandi, heeft de Joegoslavische regeering medegedeeld, dat Roe menië zes divisies infanterie en twee divisies cavalerie mobiliseert. Met de uitvoering der mobilisatiebevelen is generaal Averescu belast. GRIEKENLAND EN HET VATICAAN. Reeds Venizelos, zoo verneemt H.N. uit Rome, was voor zijn aftreden als minister voornemens een Grieksch gezantschap bij den Heiligen Stoel te stellen. Skassis, Grieksch ge zant te Madrid en van R.K. godsdienst, zou hier voor zijn aangewezen Skassis die toen als eerste gezant genoemd werd, zal spoedig te Rome aan komen om te onderhandelen over een concordaat met hetVaticaan, hetwelk de eerste stap is in deze richting. thuis eten, Rodney en jij ook Freddy, dan kun nen jullie je persoonlijk overtuigen. Ik weet niet hoe ik den avond zal doorkomenCyril een dief 1 Maar voor alles verzoek ik jullie geen woord over deze onaangename zaak te spreken vóór hij in de gelegenheid gesteld is zich zelf te verdedigen, mogen we geen oordeel vellen. Met Myra moeten we natuurlijk een uitzondering maken. Zij moet het weten. Mis schien wil jij, Rodney, wel even naar Palace Court gaan om het haar te vertellen. Ik geloof dat ze vanavond uit dineeren gaat hier in de buurt. Vraag haar na afloop daarvan even hier te komen. Rodney stond op. „Goed vader," zei hij. Toen nam hij zijn hoed en maakte zich gereed om heen te gaan. Bay lis volgde zijn voorbeeld. De twee jonge mannen gingen samen de deur uit. „Ga je mee een glas bier drinken," zei Baylis toen ze op straat stonden. „Neen, dank je Ik heb geen tijd." Rodney knikte koel en riep een auto aan. Hij gaf den chauffeur het adres van Myra sprong in de auto en reed weg. Myra bewoonde met miss Lister, haar huis houdster en chaperonne een groot huis, waar ze ook met haar ouders had gewoond. Ze lag op een sofa in het salon, toen Rodney werd aangediend. Ze stond dadelijk op en kwam hem tege moet met een geannimeerde uitdrukking op het PRESIDENT HARDING EN DE NEGERS President Harding heeft Woensdag jl. te Birmingham in den Amerikaanschen staat Alabama een rede gehouden, waarin hij naar de „Times" meldt, betoogde, dat de Amerikaan- sche negers recht hebben op uitbreiding van hun rechten in politiek en economisch opzicht, alsmede wat betreft de opvoeding, doch niet op grond van het beginsel van rassengelijk- heid. „Waar het politieke en economische aange legenheden betreft", aldus de president, „be hoeft er geen groot en in 't oog loopend ver schil tusschen blank en zwart te worden ge maakt, wanneer er door beide partijen maar erkend wordt, dat haar sociale en rassenbelau- gen geheel uiteenloopen." Na er op gewezen te hebben, dat het rassen vraagstuk een wereldvraagstuk is, zeide de president „Wanneer ik bezweer, dat economi sche gelijkheid tusschen beide rassen mogelijk is, bedoel ik dat op dezelfde wijze, alsof ik gesproken had over de economische gelijkheid tusschen personen van hetzelfde ras. In beide gevallen zou ik gelijkheid bedoeld hebben, welke rekening houdt met de bekwaamheid en de verdiensten van het individu. Doch het zou beter zijn", aldus president Harding, „wanneer men het woord „gelijkheid" in deze aangelegen heid niet meer gebruikte waar het rassen en sociale kwesties betreft, en beide partijen tot het inzicht kon brengen, dat er geen kwes tie is van sociale gelijkheid, doch wel van er kenning van fundamenteele, onoverkomelijke verschillen, welke steeds -zullen blijven be staan." ALLERLEI. De „Time»" verneemt uit Zwitserland: Vol gens de verklaringen van een regeeringsi mbte- naar, die een bezoek heeft gebracht af n het kas teel, waar ex-koning Karl heeft gewoond, ver keer! de hofhouding, die hij daar heeft achter gelaten, in grooten financieelen nood. De konink lijke familie heeft n.I. veel schulden gemaakt, tot ongeveer een bedrag van 92.000 pond. Veel kroonjuweelen zijn verpand bij Zwitsersche ban ken, waaronder ook allerlei eereteekenen van het gulden vlies. Uit Bazel wordt gemeld Men verneemt dat de ongunstige toestand van de financiën van ex-keizer Karl niet het laatste motief is geweest voor zijn vertrek naar Hongarije. De „Times" verneemt uit Boedapest De besprekingen met ex-koning Karl worden voortgezel, ten einde hem te bewegen afstand van den troon te doen. De oud-premier Friedrich is op heeterdaad betrapt, toen hij het volk op ruide, de zijde van Karl te kiezen. Hij is gearres teerd. Het „Journal" meldt, dat ex-keizer Karei in Galatz door den kruiser „Cardiff" zal worden opgenomen, om naar Constantinopel vervoerd te worden, waar hij de beslissing der groote mogendheden heeft af te wachten. Het blad zegt, dat men eerst aan Malta heeft gedacht als toekomstige verblijfplaats voor Karei, maar men beeft van dit plan afgezien, omdat hooge per soonlijkheden, o.a. de prins van Wales op Malta zullen verblijf houden. Engeland stelde voor om Karei naar Madeira te vervoeren en dit voorstel zal waarschijnlijk worden aangenomen. Uit Hamburg wordt gemeld: Volgens een bericht uit Moskou aan het „Hamburger Frem- denblatt" wordt door Russische regeeringskrin- gen medegedeeld, dat de Sovjetregeering spoedig de schulden der Gsarenregeering erkennen zal. Het besluit er toe moet reeds zijn genomen. Als gezicht. „Hoe lief van je mij te komen opzoeken, Rodney riep ze uit, hem hartelijk de hand schuddend. „Ik weet hoeveel verdriet je den laatsten tijd gehad hebt en ik heb zoo'n mede lijden met je." „Dank je Myra," zei Rodney. „Je hebt je ridderlijk gedragen, want wat de anderen ook gezegd mogen hebben, je hebt er niet aan mee gedaan en ie wilde er geen drukte over ma ken." „O, zeg dat niet," riep het meisje snel uit. „Ik zou nooit iets kunnen doen om jou of ie mand, die je lief hebt te kwetsen. Kom hier naast mij op de sofa zitten en vertel mij het laat ste nieuws. Je weet ik stel in alles belang." Myra zag er op haar voordeeligst uit, ofschoon een scherp criticus misschien haar japon wat te rijk en opzichtig zou hebben gevonden. Rodney voldeed aan haar verzoek. „En zeg mij nu eens, Rodney, wat je gedaan hebt." Ze legde haar hand zacht op de zijne. „Zeg het niet als het je pijn doet. Maar ik dacht dat het je misschien goed zou doen voor mij voor iemand je hart uit te storten. Is je je engage ment af?" Ze keek hem onderzoekend aan, maar Rodney richtte het hoofd niet op om haar oogen te ont moeten. De toon, waarop zij sprak was buiten gewoon zacht voor haar misschien een beetje onnatuurlijk. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1