reden wordt opgegeven, dat hierdoor ook voor Frankrijk het voornaamste motief voor de be strijding der Sovjetregeering weg zal vallen. Zooals bekend is, mist men in het Duitsche kabinet nog steeds den minister voor herstel en schadevergoeding, welke post tot dusverre door Rathenau was bekleed. Naar men verneemt, wendt Wirth alle moeite aan, om Rathenau er toe te brengen zijn post ook in de nieuwe combi natie te behouden. Volgens een Orientbericht uit Helsingfors is aldaar uit Moskou bericht ontvangen, dat de hervorming van het roode leger thans voltooid De Sovjet-regeering beschikt thans over een strijdmacht-van 6 millioen man en 450.000 paarden. Acht personen die beschuldigd worden van moord, gepleegd tijdens de omwenteling te Lissabon, zijn gearresteerd. - Uit Weenen wordt gemeld: Aan de „Reichspost" wordt bericht, dat in Romeinsche kringen verluidt, dat de Paus voornemens is te protesteeren tegen eventueele krasse maatrege len tot verbanning van Karl. De overweging van den Heiligen Stoel is, dat het hier betreft een katholieken heerscher, die op grond van histori sche rechten in tegenwoordigheidvan een bijzon deren pauselijken afgezant en ingevolge bijzonde re pauselijke volmachten door den eersten kardi naal van Hongarije is gekroond en de kerkelijke wijding als apostolisch koning heeft ontvan gen. Indien de mogendheden een al te streng vonnis vellen, dan zal de paus hiertegen verzet aanteekenen, „aangezien dan opnieuw een han deling wordt geënsceneerd, die spot met de menschelijkheid en haar steeds meer verne dert door wreedheid en geweld." Staten- Generaal. TWEEDE KAMER. Zilling, Vrijdag 28 October. Opening 1 uur. Voorzitter Mr. D. A. P. N. Kooien. De Grondwetsherziening. Aan de orde is de verdere behandeling van de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering van het 1ste, 2de, 3de, 4de, 5de, 7de, 8ste, 9de en 11de hoofd stuk en van de Additioneele Artikelen der Grond wet. De heer Troelstra (S.D.A.P.) repliceert. Hij kwalificeert de houding van den minister als star en koud. Spr.handhaaft dan ook zijn voorstelling van zaken en wijst er op, dat minister Aalberse juist noo- dig achtte om ons in de atmosfeer van 1918 te rug te voeren. Deze minister doet precies het tegenovergestelde en doet zijn best November 1918 te negeeren. Misschien was het niet kwaad geweest als de Minister ook eens een poosje rust had genomen na de Novembergebeurtenissen. Wellicht waren ons dan eenige overdreven maat regelen bespaard gebleven. Spr. herinnert er aan dat ook in '87 de grond wetsherziening het gevolg van arbeiders-demon straties was geweest. De voorstellen die thans zijn aangeboden zijn geen evenement maar dat is de schuld van de voorstellers. Natuurlijk zit een deel van ons volk te diep onder den druk der economische moeilijkheden dan dat het aan dacht kan hebben voor sociale hervormingen Maar juist daarom had de Regeering zich moe ten inspannen om dien druk te verminderen. Vervolgens betoogt spr. dat zijn partij langs normalen weg tracht tot verbeteringen te ko men. Maar juist in dat stelsel past een herzie ning van de Grondwet. Wie de grondwetsherzie ning in het licht van spr.'s beginselen beziet, moet toegeven dat de handelwijze van den Mi nister onhoudbaar is. Spr. wijst op de dreigende staking in de me taaiindustrie, waarin ruim 40.000 man gereed staan om den vakstrijd in te gaan waarin het verscheurend gedierte hen wacht. Bij deze herziening had de Regeering iets voor de arbeiders moeten doen. Spr's fractie wil dat thans voorstellen om n.l. de bedrijfsor ganisaties op te nemen. Uitvoerig critiseert bij de houding der com munisten, die rustig meedoen aan deze herziening Het Koningschap behandelend, betoogt hij dat de Koningin getoond heeft vrijwel de over winning van 1913 te begrijpen. Daarna heeft de Regeering in 1918 de Koningin te veel vooruitgeschoven en haar tegendemonstraties laten houden, hetgeen inconstitutioneel is. De opening van de Staten-Generaal wordt hoe lan ger hoe meer ëen demonstratie, waaraan spr.'s partij als republikeinsch zijnde, niet kan deelne men. Spr's fractie blijft niet weg omdat zij niet in contact wil komeii met de Koningin, maar wel omdat zij niet wil meedoen aan het demonstratieve karakter. Geloofsbrieve n-S urin0. De heer Schaper (S. D.) rapporteert namens de commissie van onderzoek der ge loofsbrieven van den heer Suring en adviseert tot toelating. Conform besloten. Grondwetsherziening. De heer Van de Laar (C. S.) behan delt nog eenige punten. Hij wijst o. a. er op dat de kwestie van de Oranjeliefde niet is een kwes tie van links of rechts. Vervolgens licht hij zijn standpunt in zake de processies nader toe. De heer Van R a v e s t e ij n (C. P.j vraagt Dinsdag te mogen spreken aangezien de heer Troelstra is heengegaan r it de vergadering. De V oorzitter heeft daartegen met het oog Op het uur ernstig bezwaar. De heer V a n Ravesteijn (C. P.) stelt voor de Vergadering te verdagen. aan, dat Mr. Troelstra gisteren den heer Wijn koop beantwoordde terwijl die er niet was. Het voorstel-v. Ravesteijn wordt niet onder steund en kwam dus niet in behandeling. De heer Van R a v e s t e ij n (C. P.) con stateert eerst dat de Vrijheidsbond heeft gezwe gen. De heer Dresselbuys (V. B.): De nationale tijd is daar te goed voor. De heer Van Ravesteijn (C. P.) ziet in dit zwijgen een bewijs dat die heeren hoe langer hoe meer in hun reactie vastzitten. Vervolgens bestrijdt hij den heer v. d. Laar, het „geweten" der rechterzijde, waarbij hij o.a. de communisten in Rusland prijst omdat zij een eind hebben gemaakt aan den wereldoorlog. Uitvoerig richt hij zich tegen Mr. Troel stra, dien het alleen te doen is om deel te nemen in de Regeering en de burgerlijke democratie te helpen steunen. De Minister antwoordt nog even. De meeste punten zal hij bij de hoofdstukken afdoen. Hij ontkent dat hij bij voorbaat alle amendementen afwijsthij wacht de verde diging af. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. UTKUEA-JEJUiVEK. A. BOSCH. Boterstraat 63. Tel. 580 Binnenland. Weer een nieuwe partij. Te Utrecht is door personen uit verschillende deelen des lands een vergadering gehouden, al waar is opgericht de Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij. Op dienstreis. Minister Aalberse is de volgende week niet op zijn Departement wegens een dienstreis in Limburg en Zeeland. Grondwetsherziening De heer Marchant c.s. heeft een zijner a- mendementen zoodanig gewijzigd, dat thans voorgesteld wordt, art. 61 der Grondwet te lezen als volgt „De Koning heeft het opperbestuur over Ned.-Indiö, Suriname en Curacao. Voor zooveel niet bij de Grondwet of bij de wet bepaalde bestuursbevoegdheden aan den Koning zijn voorbehouden, wordt het bestuur van die gebieden overgelaten aan aldaar ge vestigde organen, op de wijze bij de wet vast te stellen. De Koning doet jaarlijks aan de Staten-Ge neraal een omstandig verslag geven van den staat, waarin deze gebieden zich bevinden." De heeren Van Rijckevorsel en Van Schaik stellen bij amendement voor, art. 20 der Grond wet te laten vervallen. minderd,integendeel de onderafdeeling mag zich steeds in meerdere steun verheugen. Uit het vraagprogramma blijkt, dat deze ten toonstelling ruim is opgezet er worden gevraagd, hoenders, konijnen, watervogels, post- en sier- duiven, zang- en kamer- en volière vogels,Guinee- sche biggetjes, voederartikelen, benoodigdheden voor pluimvee en konijnen en .pelterijen. Niet-leden kunnen alles inzenden behalve hoenders en konijnen, voor al deze afdeelingen zijn prijzen beschikbaar gesteld. Zooals wij ver nemen zullen er hoenderrassen geëxposeerd wor den, welke wij jaren lang hebben gemist, zooals Buff- en Zilver Duckhing Leghorns, ookBarne- velders in de goe^e. teekening zullen vertegen woordigd zijrn In de afdeeling konijnen zijn er reeds toezeg gingen gedaan voor rassen welke hier vrijwel onbekend zijn, zooals Thuringerwoud konijnen. Hoewel niet direct verband houdende met pluimvee en konijnen, maar toch wel beziens waardig, vooral voor stedelingen, zal de stand van een bijenhouder zijn, waarin de bijenteelt in haar geheelen omvang is te bezichtigen. Inschrijvingen voor deze tentoonstelling kun nen gedaan worden, behalve bij den Secretaris den heer VanderMost, op de clubvergadering van 4 Nov. en op de ledenvergadering van 7 Nov. a.s. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commis sariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags2 kinderkussens, ceintuur, 2 linnen zakjes, rozenkrans, koperen sleutel. Bij vinders: portemonnaie met geld, P. Gon- lag, v. Smaleveltstraat 27b damesringetje, D. Smit, Groenelaan 62 kinderschorten, C. v.d. Net, N. Maasstraat 23b; heerenportemonnaie met inh., J. v. d. Ho el, Hoofdstraat 202/4 stuk zink, Kreteer, Polderstraat 20bok, D. van Eijk, Overschieschestraat kinderpantoffel, Geerlings Hagastraat 35 jongensjas, A. de Bruin, Broers- vest 81 sleutel, Spruijt, Hoofdstraat 173 2 sleutels, Boomsluiter, Zeestraat 19; knipmes, J. Vollenbregt, Broersveld 8. Door den Commissaris der Ko ningin dezer provincie is in de vacature, ont staan in het College van zetters door het over lijden van den heer Slavenburg, benoemd de heer A. P. P. Roovers alhier. Op den Langen Achterweg werd gisteren het 7-jarig meisje T. B„ wonende Bak kerstraat, dooreen wielrijder aangereden, 't Kind bekwam een lichte wonde aan hoofd en hand. De wielrijder treft geen schuld. De nieuwe secretaris generaal van koloniën. Naar het „N. v.d. D." verneemt, zal mr. dr. M. S. Koster, sedert 1915 burgemeester van Hilversum, benoemd worden tot secretaris generaal van het Departement van Koloniën ter vervanging van dr. E. Moresco, die tot, vice- president van den Raad van Ned.-Indië benoemd is. Mr. dr. Koster is oud-Indisch ambtenaar. Hij was de voorganger van dr. G. A. J. Hazen als directeur van onderwijs en eeredienst. Onder zijn bestuur werd de organisatie van het volks onderwijs doorgevoerd. Na zijn directeurschap werd hij benoemd tot lid van den Raad van Indië Middens tandsraad. In de gisteren gehouden vergadering van den Middenstandbond werden als btiitenge- wone leden van dien Bond geinstalleerd de heeren Prof. Mr. M. W. T. Treub, Dr. J. A. Ne- derbragt, beiden te 's-Gravenhage, en Prof. Dr. J. van Beurden te Heeswijk. Middenstands-adviseurs. De middenstandsorganisaties in Twente en Oostelijk Gelderland, hebben in een vergadering te Hengelo, na bespreking van het voornemen der regeering tot opheffing van het Instituut der Rijksmiddenstands-adviseurs een motie aange nomen, waarin zij constateeren, dat in deze tij den van algemeene malaise, vooral voor den Middenstand de voorlichting en hulp van genoem de regeerings-ambtenaren minder dan ooit kan worden gemist. Men dringt er daarom bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del met alle kracht op aan, te willen bevorderen, dat op dit voornemen alsnog worde teruggeko men en het Instituut der Rijksmiddenstands-ad viseurs in zijn tegenwoordigen vorm blijft ge handhaafd. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U nog eenige plaatsruimte te willen afstaan in de kolommen van Uw geacht blad. Een bakker te Middelburg naar ik in een der vooraanstaande bladen lees, heeft den prijs van het witte brood verlaagd tot. 17 cents per 8 ons. Het blijkt nu toch glashelder dat de door mij onlangs ten tapijte gebrachte feiten wel degelijk steek houden, tenzij de bakkers in Schiedam duurdere grondstoffen verwerken en op zwaardere lasten zitten dan die in de Zeeuw- sche hoofdstad 1 Zou het publiek nu eindelijk gaan begrijpen dat onze bakkers woekerwinsten maken Het is te hopen dat zij het vorenstaande ter harte zullen nemen en wij weldra op denzelfden voet zullen worden behandeld als het broodetend publiek te Middelburg. Met dank voor de plaatsing, Theo. Gepakt. Uit Gendringen heeft de politie naar Arnhem overgebracht F. J. aldaar, die zijn kameraad J. K., toen hij hem huiswaarts bege leidde onverhoeds vijf messteken toebracht, waardoor zijn leven in gevaar kwam. Branden. Donderdagavond is te Hilver sum brand ontstaan in de woning van W„ Schoolstraat 45 aldaar. Het huis brandde geheel uit. De geheele inboedel ging verloren. Er was niemand thuis. Voor zijn vertrek naar 's Grave- land, waar hij zijn familie ging afhalen, had W. de kachel aangemaakt. Verzekering dekt de schade. t Lot van den loadssthoener „E e m s no. 2. Men seint 'uit' Schiermonni koog Naar we vernemen is de loodsschoener „Eems no. 2" vermoedelijk op een mijn geloopen. In de Noordzee dreef een wrak van de ver miste schoener, waarvan het achterstuk is gevonden. Dit werd naar Delfzijl gesleept. Alle opvarenden zijn omgekomen. Arrestatie juweelendie f. Naar de Brusselsche bladen vernemen, is een der vermoe delijke daders van den grooten juweelendiefstal aan de Avenue Louise te Brussel Zaterdag j.l. ge pleegd, op aanwijzing van de Belgische justitie op het hoofdbureau van politie te Amsterdam aangehouden.Het parket te Brussel had n.l. ver nomen dat zekere De Béjary, geboren te St. Na- zaire, in Frankrijk, eenigen tijd geleden te Luik, een chauffeur had voorgesteld, hem te helpen om bij den juwelier Willems te Brussel een slag te slaan. Dit werd door den chaufferu echter van de hand gewezen. Voorts wordt vernomen, dat De Béjary naar Amsterdam was vertrokken, waar hij zich 7 Oct- tober had gevestigd en Zaterdag door de Am- sterdamsche recherche werd aangehouden. Sedert 7 October had hij zich iederen nacht op zijn kamer bevonden, hetgeen door de ka- meryerhuurster en andere huurders werd be vestigd. Hij wordt in voorloopige hechtenis gehouden tot de aankomst van het Brusselsche parket, dat vergezeld zal zijn van den Brus- selschen chauffeur, met wiens auto beide ju- weelendieven zich uit de voeten maakten. Deze chauffeur verklaart nadrukkelijk, dat De Béjary een der personen was, die zijn auto hadden gestolen. De justitie meent met zeker heid te hebben vastgesteld, dat De Bejary Donderdag 20 October met den eersten trein van Amsterdam naar Brussel is vertrokken, daar om één uur 's middags heeft ingebroken en s avonds weer in Amsterdam terugkeerde, zoo dat hij inderdaad geen nacht afwezig is ge weest. Zijn uitlevering zal thans langs diplomatieken weg worden verzocht. Inmiddels is aan den Franschen veiligheidsdienst om inlichtingen gevraagd. (Tel.) De dubbele moord te Houtdorp. Op bevel der Justitie heeft de wachtmeester Woerts de arrestanten van Amsterdam naar de oude Koloniale Kazerne te Harderwijk overge bracht. Daartoe waren negen marechausseés, een rijksveldwachter, eenige ruiters en agenten te voet noodig. Voor eiken arrestant werd een marechaussée verantwoordelijk gesteld. De ver dachten Emmer, de Graaf en Dijkslag werden per ai restanten-auto overgebracht, de vrouw, met wie De Graaf leefde, en Dekker werden te' voet naar het station geleid. Iedere arrestant werd in een aparte coupé onder bewaking gesteld en er werd zorg gedragen, dat zij geen teekens konden wisselen. Gemengd Nieuws. Uit de Metaalindustrie. In de Donderdag gehouden vergadering van het comité uit de besturen der samenwerkende metaalbewer kersorganisaties, is aan de hand van de ingeko men rapporten en stemmingen van de betrokken leden en personeelen, besloten met ingang van Maandag 31 October de werkstaking af te kondigen voorRotterdam, Utrecht, Dor drecht, Deventer, Apeldoorn en Amersfoort. Hoewel in Rotterdam nog enkele personee len moeten beslissen kan toch verwacht wor den, op grond van de reeds gehouden bespre kingen, dat ook daar de staking algemeen zal zijn. De ontploffingsramp in Italië. U8t Milaan worden nadere bijzonderheden aan de „Times" gemeld over de ontploffing van het kruitmagazijn in het fort Sant'Elena. Het fort ligt op een berg, en is omringd door dichte bosschen, waar tegen den avond door een tot nu toe onbekende oorzaak een hevige brand ontstond. Door den hevigen wind werd het vuur nog aangewakkerd. Het bereikte weldra de vesting en veroorzaakte de ontploffing. Zooals wij reeds meldden, zijn talrijke per sonen gedood en honderden gewond, terwijl het naburige bergplaatsje Bergeggi bijna geheel verwoest is. In plaatsen, honderden mijlen verwijderd, werd de ontploffing vernomen, zooals te Mantua Verona, Brescia enBologna, en zelfs te Florence waar een geheimzinnig onderaardsch gerommel werd gehoord. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer Schaper (S. D.) herinnert er V. P. N. Heden kwamen wij in het bezit van het vraag programma der aanstaande tentoonstelling, der onderafdeeling Schiedam en Omstreken der V.P. N. opgericht 1903. De lijst der Eereprijzen telt 96 nummers, waar onder 7 verguld zilveren medailles, 19 zilveren en 13 bronzen, 35 geldprijzen, te zamen 109.- en 21 prijzen bestaande uit voederartikelen, och tendvoeder van Sluis en Van den Berg en boek werken betrekking hebbende op de liefhebberij. Het meerendeel dezer prijzen is beschikbaar gesteld door stadgenooten, wel een bewijs dat de belangstelling in de V. P. N. nog niet isver- Nekkramp. De 13-jarige J. Jimmink, leer lingvan de handelsschool te Alkmaar, kreeg eer gisteren tijdens de les erge hoofdpijn, zoodat hij bewusteloos neerviel. Hoewel terstond een dokter gehaald werd, stierf de jongen na een half uur. Men heeft hier te doen met een geval van nek kramp. De school is voor ontsmetting gesloten tot Maandag a.s. Brand in een munitiefabriek. Gistermorgen om half zes is er brand uitgebro ken in de munitiefabriek te Karlowitz. Het vuur tastte weldra de opslagplaats aan van granaten, welke in de lucht vloog. Er hebben nog voortdurend ontploffingen plaats. Verlaging melkprijs. Donderdag vergaderden in „Krasnapolsky" te A'dam we derom de groote melkinrichtingen en industrie- fabrieken uit Noord- en Zuid-Holland In ver band met de voortgaande daling van de zuivel- prijzen werd besloten den inkoopsprijs van de melk opnieuw met een cent te verlagen, zoodat ook de straatprijs van de melk met een cent kan worden verlaagd. Deze tweede prijsverlaging zal ingaan Dins dag 1 November. Grenssluiting. Nadat weken achter een door particulieren in Emmerik en andere grensplaatsen was gekocht wat los en vast eas, is heden plotseling van Duitsche zijde de grens gesloten. Het is verboden ook maar iets mee naar Holland te nemen. Hollanders in Emmerik wor den op straat gecontroleerd of zij inkoopen doen. Bezoek op Huize Doorn. Naar de „Tel.." meldt, zal de geheel ex-kroonprinselij ke familie de Kerstdagen op huize Doorn komen doorbrengen. De ex-kroonprinses zal daartoe met haar kinderen voor een paar weken naar Holland komen. De kroonprins naar Tiel? Over den aankoop van het kasteel Echteld bij Tiel is onderhandeld met den Duitschen kroonprins. is. C (Buiten verantwoordelijkheid ei Redactie). Van ingezonden ctukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de koovniet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2