Uitstoomerij. A. BOSCH, Boterstraat 83, Tel. 580 IJLBOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 j Uitsluitend Importwijnen. j A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 tor over het hoofd. Vele handelaars en indus- trieelen in Duitschland houden er een anderen maatstaf op na, wanneer zij verltoopen aan den Duitschen en Limburgschen winkelier. De Lim- burgsche winkelier moet tot 200 PCt. meer be talen, daarenboven factureeren meerdere Duit- sche handelaren niet meer in marken, maar in guldens. Een en ander geschiedt, langs den or- ganischen weg. De middenstand maakt op het oogenblik zeer zeker een moeilijken tijd door, maar dat is meer gebeurd. De middenstand heeft zich meer moe ten aanpassen, al komt hij wel wat te laat. Een gedeelte van den middenstand heeft het publiek zelf den weg gewezen naar de Duitsche plaat sen. Wanneer de middenstand, toen de Duit sche valuta het koopen in Duitschland mogelijl maakten, aanstonds zelf de goederen in Duit land weggehaald had en tegen een matige winst in de étalages had geprijsd, was de uitvaart naar Duitschland beperkt gebleven. Nu weet bijna een ieder Limburger den weg en dit zal nog lang nawerken, zelfs wanneer normale toestanden ingetreden zijn. Wij schreven reeds, de Duitsche plaatsen wor den overstroomd door Limburgers uit iederen stand. Voor zoover de menschen noodzakelijk artikelen en stukken koopen, slaan zij er hun pas en reis uit en varen er wel bij. Maar er wordt zooveel gekocht, wat men anders nooit gekocht zou hebben, er wordt daarenboven voor plezier zooveel besteed, dat menigeen, wanneer hij thiis gekomen is, tot de conclu' sie komt, dat hij veel te veel heeft uitgegeven En zoo zal de tijd komen, dat menigeen spijt zal hebben, voor zijn spaarduiten onnuttige dingen te hebben gekocht. taal 1921 werden nog 28 ton (fijn goud ter waarde van 18.6 millioen versmolten. Sedert hield het versmelten voor particuliere rekening op. In totaal werden dus 47 ton goud ter waarde van $31.2 millioen versmolten. Intusschen werden nog belangrijke hoeveelheden* Russisch goud naar Zweden ingevoerd, welke in hoofdzaak ech ter onmiddellijk naar Amerika werden verkocht en daarheen verscheept. Van het via Zweden vervoerde goud kwam slechts een betrekkelijk klein deel het land zelf als dekking voor de leve ring van goederen en commissie ten goede. Aan gezien echter aanvankelijk de transacties in Zweedsche kronen werden gesloten moest de j kroon den invloed van deze transacties wel ondervinden. Sedert het begin van dit jaar wer den de transacties echter in buitenlandsche valuta gesloten en sedert den zomer alleen in dollars. Sedert is ook de invloed daarvan op de kroon verdwenen. Alle soorten GEDISTILLEERD In prima kwaliteiten. zal kunnen blijven. Hodges, de secretaris van het mijnwerkersverbond, meent zelfs dat Engeland binnen zes maanden welvarender zal zijn dan volgens welk ander plan ook mogelijk zou zijn geweest. De mijneigenaren daarentegen zijn slecht over de voorstellen te spreken. Zij betoogen dat zij niet anders dan een „gecamoufleerd" plan zijn om de mijnwerkersloonen verder te doen subsidieeren en deze op hun oneco nomisch peil te houden. De acht millioen der regeering zullen ten slotte uit de industrie en de belasting moeten worden gehaald. Om de geheel gevuld wordt door een adelaar met uit gespreide vleugels. In zijn klauwen houdt het dier een opengeslagen „Goddelijke Comedie" en om,den rand van het schild staan de woorden „Che sopra hli altri com aguila vola." Het 25- I centimes zegel heeft een rechthoekig midden- veld, waarop de majestueus tronende Itala te zien is. In de opgeheven rechterhand houdt de imposante figuur de „Goddelijke Comedie", en om den rand staan de woorden „Onorate l'alti simo poeta Het 40-centimes zegel vertoont den met lauweren bekransten dichter in borst beeld, op een gothischen leerstoel zittende, zijne Comedie, welke hij gesloten in den handen houdt, verklarende en draagt de woorden „Mostro cio ché potea la lingua nostra." Oplichting. Een groote Duitsche firma, die spoorwegmateriaal fabriceert en te Amster dam een uitgebreid verkoopbureau heeft, is, volgens hare aangifte, eenigen tijd geleden voor een bedrag van 420.486.77 opgelicht. Een harer klanten, een aannemer die reeds jaren met haar in relatie stond, en vroeger na iedere leverantie geregeld het verschuldigde bedrag betaalde, bleef de laatste maanden nogal eens in gebreke'. De schuld liep daardoor zóó hoog op dat de firma hem tot betalen maande. Hij is toen op het kan toor gekomen en vroeg aan den kassier de op hem uitgeschreven kwitanties. Hij kreeg daarop van den kassier, hem ook reeds vele jaren bekend op zijn herhaald aandringen die kwitanties even mee voorgevende, naar de firma verklaart, dat hij daarop bij een bepaalde bank het benoodigde groot» bedrag zou krijgen. De man is niet terug gekomen. Toen hij den volgenden dag uitgenoo- digd werd te betalen, zei hij, dat dit reeds was geschied. Hij toonde, tot staving van die be wering, de in zijn bezit zijnde kwitanties. De kassier houdt vol, niets te hebben ontvangen. De firma deed onmiddellijk aangite bij den politie-commissaris van de sectie, waarin de aannemer woont, de politiechef raadpleegde den officier van justitie, die aanvankelijk van meening was, dat het een .civiele kwestie gold. De firma heeft de zaak daarop in handen gege ven van een rechtskundig raadsman. Deze onder zocht de omstandigheden, waarin de aannemer de laatste maanden verkeerde. Het bleek, dat hij schulden van een veel kleiner bedrag, den laat- stcn tijd niet heeft kunnen voldoen. Wel gaf hij voor het bedrag van ruim vier ton in zijn brandkast te hebben bewaard, doch dit klonk, in verband met andere aan het licht geko men feiten, zoo ongeloofwaardig, dat thans op last van den officier van justitie, tot zijn arres tatie is overgegaan. (Hbld.) Russische petroleum hande l.Naar de „Svensk Ilandelstidning" uit Riga ver neemt, tracht de Sovjet-regeering te Riga een basis te scheppen voor den Russischen handel in petioleum en petroleumproducten. Aanvankelijk zal de nieuwe handelscentrale slechts in de behoef ten der Oostzeelanden voorzien, doch wanneer de petroleumproductie in Rusland belangrijk zal toenemen, zal men volgens de plannen der Sovjet-regeering een aanvang maken met pe- troleum-leveraties naar West-Europa. RIJN- en MOEZELWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Een zonderlinge uitwijzing. Een correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de heer Wagner, de vertegenwoor diger van eenbelangrijke combinatie in het Zuid-Oosten van Duitschland, die dezer dagen te Moskou was aangekomen ter bespreking van verscheidene ontwerpen tot hervatting van den handel tusschen Duitschland en Rusland, uit Rusland is uitgewezen. Tsjitsjerin en andere volkscommissarissen ontvingenWagner met groo te onderscheiding en gaven hem alle aanleiding voor de hoop, dat de onderhandelingen met de Sovjetregeering een gunstig resultaat zou den opleveren. Plotseling verscheen Wagner niet meer op de bureaux van de Duitsche delegatie, waar hij regelmatig placht te komen. Verscheide ne dagen kon men niet uitvinden, waar hij zich bevond. Ten slotte vernam de heer Hilger, de vertegenwoordiger van Duitschland, dat Wagner door de Tsjeka (de buitengewone commissie ter bestrijding van de contrarevolutie) w.gs ge arresteerd en dat hij in eenzaamheid was opge sloten. Er werden geen redenen voor de arresta tie opgegeven. Na twintig dagen opsluiting zette de Tsjeka Wagner over de grens zonder de re denen daarvoor bekend te maken en zonder hem toe te staan, zich in verbinding te stellen met de Duitsche delegatie te Moskou. De correspondent zegt, dat, de Tsjeka er een soort economische spionage ten aanzien van vreemdelingen op na houdt, waardoor zij gemakkelijk beschuldigingen kan in elkaar zetten tegen onschuldigen, en verzekert dat haar macht nog even groot is als vroeger. Toen Krassin den laatsten keer te Moskou was zouden agenten der Isjeka zijn persoonlijk toebehooren en zijn papieren hebben doorzocht, zich er niet in het minst aan storend, dat hij Volkscommissa ris en hoofd van de delegatie in Engeland is. Afvoer van werkloozen naar de Overzeesche gewesten. Een uit gebreid schema voor de uitgifte van land in de zelfbesturende gewerten zal binnenkort aan de goedkeuring van het Engelsche parlement worden voorgelegd. Dit plan rt uitgewerkt op de gegevens van Amery, parlementair secretaris van de admiraliteit. Naar men verneemt hebben alle eerste ministers der overzeesche gewesten dit schema in beginsel aangenomen en zijn zij ver langend, dat het zoo spoedig mogelijk in werking zal treden.De verklaring welke Lloyd George ee- nige dagen geleden in het Huis gaf, dat 300.000 pond sterl. zou worden ter beschikking gesteld om deze kolonisatie aan te moedigen, beduidde slechts een verlenging van de maatregelen welke reeds gedurende de laatste twee jaren voor dit doel waren getroffen. Het nieuwe plan zal op veel grooter schaal worden opgezet, en zal terzelfder tijd den toestand in de binnen- landsche nijverheid verbeteren en tevens tege moet komen aan de wenschen van de overzeesche gewesten naar geschikte immigranten. Telef. No. 15. 1248 7 loonen gedurende drie maanden op een bepaald I -a-r v-sr -v-v v-« LTLI peil te kunnen handhaven was zeven millioen N. V. DJ2 JP JEJO JEN P "5T staatsgeld noodig. Aannemend dat de verdere XJJUA* JL-A" acht millioen in een nieuwe 3 maanden zullen worden opgebruikt,meent men dat de industrie er boven op zal zijn. Dit bestrijden zij, terwijl zij verklaren dat men eveneens de katoen industrie of een andere industrie zou kunnen subsidieeren. Russisch goud. Uit Stockholm wordt aan de „Frkf. Ztg." het volgende geschreven: In berichten, welke van tijd tot tijd door de Engelsche en Fransche pers gaan, wordt Zweden veelal als het land aangewezen, dat de hoofdrol in den handel met het Sowjetgoud speelt Dit.is niet juist, doch nog minder is men gerech tigd, in vèrband met de deelneming van de <roo- te Zweedsche banken aan deze transacties, Zwe den zelf te verwijten, zooals het vaak gebeurt, dat het de Sovjetregeering bijzondeijijverig ten dienste staat. Wanneer Zweden een groote rol bij deze transacties speelt, dan berust dit ophet feit, dat het land geografisch gunstig voor Rus land ligt, dat het spoedig in het belang van zijn noodlijdende industrie Russische bestellingen trachtte te verkrijgen en dat in Stockholm den Russen door een financier (geen Zweed) het eerst den weg werd gewezen voor een mogelijken gun- stigen verkoop van zijn goudvoorraden.Veel meer dan Zweden, hebben de andere landen en in het bijzonder Frankrijk, welk land het heftigst tegen de eerste Zweedsche transacties protesteerde, bij de goudverkoopen het spreekwoord „Pecunia kon olet (geld riekt niet) waar gemaakt. Het bedrag der Russische goudverkoopen wordt op ongeveer 500 600 millioen Zweedsche kronen geschat. In Zweden werd daarvan onge veer eenvierdea een vijfde deel versmolten. Het grootste deel ging over Nederland, Zwitserland en Frankrijk. Zweden begon met het versmelten van Russisch goud ongeveer in het midden van 1920. Totheteindevanhetjaarwarenvolgenshet Svenck Ildlstig 19 ton fijn goud ter waarde van 12.6 millioen versmolten. In het eerste kwar- De kolen industrie. De mijnwerkers- federatie in Engeland heeft de regeering een nieuw plan voorgelegd om de kolenindustrie, welke in zulke moeilijke omstandigheden ver keert, nieuw leven in te blazen. De „Times., geeft een uitvoerige uiteenzetting dezer plannen, die ten doel hebben de nijverheid door le vering van goedkoope kolen te steunen, en waarbij de "staat gedurende een bepaald tijd vak de middelen zal verstrekken om het mo gelijk te maken den prijs der industriekolen 10 shilling per ton te verminderen. De regeering zou den mijneigenaaren en spoorwegen het door hen aldus verloren bedrag terugbetalen. De fede ratie schat dat het voorstel den staat acht mil lioen pond zou kosten. Men meent dat het strikt noodig is dat de prijs der grondstoffen voor de nijverheid verlaagd worden, hetgeen door goed- koopere steenkolen mogelijk zou kunnen zijn. De steenkolen zouden voor 30 shilling per ton moeten worden geleverd. Dit bedrag vertegen woordigt echter alleen reeds de productiekosten, terwijl de spoorwegvracht 10 tot 12 shilling per ton bedraagt. Welk een omvang de malaise heeft aan genomen blijkt uit het feit, dat slechts 25 der mijnwerkers op het oogenblik ten volle arbeid hebben, zoodat de kosten van exploi tatie boven den grond even hoog zijn als wan neer alle mijnwerkers volop werk hadden. Aan mijnwerkerszijde vertrouwt men dat de industrie, aanstonds na het verstrijken van den termijn der subsidie, wederom druk werk zal hebben, en de prijs Van 30 schilling per ton zonder eenige subsidie gehandhaafd De Canadeesche papiernijver- h e i d. De Financial Post van Toronto heeft een afzonderlijk nummer gewijd aam de Canadee sche papiernijverheid. Er blijkt uit, dat er in Ca nada thans 15 fabrieken van courantenpapier bestaan, welke in het volgende jaar een totale productiecapaciteit van 1,095,600 ton zullen hebben, hetgeen 229,500 ton meer is dan een paar jaar geleden. Niet alleen hebben de hooge papierprijzen van het vorige jaar tot groote uitbreiding van de productie geleid, doch daar toe heeft ook de beschermende politiek van de Canadeesche regeering ten aanzien van het ar tikel pulphout bijgedragen. De bovenstaande cijfers omvatten tevens een jaarlijksche pro ductiecapaciteit van 72,000 ton van een eerlang door de Amarikaansche International Paper Co. in Canada te voltooien papierfabriek. Wegens liet feitelijke verbod van uitvoer van Canadeesch pulphout worden de Amerikaansche papier fabrikanten gedwongen om naar gelang de hout- voorraad der Unie voor de papierfabricage aan t afnemen is, hun installaties naar Canada over te brengen. De Unie produceerde in 1921 1,400,000 ton courantenpapier, tegen nog 1,511 000 ton in 1920, en het laat zich aanzien dat de Canadeesche productie van dit artikel spoedig die der Unie zal overtreffen. In de eerste 7 maanden van het loopende jaar is de productie van courantenpapier der Cana deesche fabrieken met 75,093 ton afgenomen de productie der fabrieken in de Unie vermin derde echter met 179,782 ton. De groei der industrie in Canada wordt verder in het licht gesteld door het feit, dat de waarde van den uit voer van Canadeesch houtpulp (niet pulphout, en papier van $8.960,186 in 1912, geleidelijk tot 83,862,566 in 1919 en verder tot ruim lo3 000,000 ,n het afgeloopen jaar is gestegen. Behalve de papierfabricage, is natuurlijk ook de productiecapaciteit van de houtpulpindustrie ■n de laatste paar jaren verbazend uitgebreid, tiet uitbreidingsprogramma van enkele zaken was nog niet ten volle afgewerkt, toen zij door den piotselingen val in de prijzen van het product verrast werden. De beurs te Montreal heeft dan ook in het voorjaar nu en dan wegens de heftige dalingen in de fondsen dier maatschappijen vooral de Riordan Co. werd zwaar getroffen een paniekachtig voorkomen gehad. Ofschoon de Canadeesche houtpulpindustrie ook thans nog en zeerste de concurrentie van Scandinavië voelt (en hetzelfde geldt van de papierfabrica ge), wordt aangenomen, dat men het ergste ach ter den mg heeft. In dit verband zij er op gewe zen, dat de invoer in de Unie van courantenpa pier in de eerste 7 maanden van 1921 uit andere landen dan Canada, 64,995 ton (v. j. 10,943 ton) heeft bedragen, waarvan uit Zweden 16,887 (v.j. 7029) ton, uit Noorwegen 12,591 (v. j. 3467) £?ni U,lt ^inland n-535 (v. j- 447) ton en uit Nederland 2287 ton (v. j. nihil). De daling van de r o e p ij. In ver band met de daling van de roepij tot 1 sh. 4lL d. constateeren de Engelsche bladen, dat deze depreciatie op het mislukken der pogingen wijst op een stabaliseering van den koers van de roepij boven het vroegere peil van 15 roepij per 1. Met hetoog op het ongunstig effectvan de poging tot de instelling van een roepij-koers van 2 sh. spreken de Londensche bladen de hoop uit, dat men voortaan geen kunstmatige middelen zal toepassen tot regeling van de Indische valuta. Het is van belang in verband hiermede er op te wijzen dat volgens een correspondentie van de „hm limes" uit Manchester in kringen der Britse ie katoen-industrie de daling van de roepij ten deele aan de depreciatie van de Duitsche Mark wordt toegeschreven, omdat daardoor de- export uit Britsch-Indië naar Duitschland belem» mérd wordt. INGEZONDEN. ROTTERDAM—SCHIEDAM. Mijnheer de Redacteur, Met veel interesse heb ik gelezen het rapport van de Kamer van Koophandel betreffende den grondafstand van Rotterdam. Er is echter EEN punt dat men, naar mijne meening, niet genoeg naar voren heeft gebracht en wel dat men bij het maken van overeenkomsten met de Gemeente Rotterdam, niet alleen alles met de meest moge- hjke juistheid zwart op wit moet hebben, maar zelfs zware boetebepalingen moeten worden ge steld, wanneer aan de gemaakte afspraken niet wordt gehouden. Een van de redenen, welke dien eisch noodza kelijk maken is de perficde manier waarop Rot terdam een van de bepalingen overtreden heeft bij den vorigen grondafstand overeengekomen. Om de zuiverheid van het water onzer drink waterleiding niet in gevaar te brengen, was na- I menlijk bepaald dat geen faecalien mochten wor den geloosd op de Maas tusschen de oude en de nieuwe grens. Wat doet Rotterdam nu Ze brengt die fae calien o.a. van den Spangenschen polder niet op de Maas Neen, op zoo'n wijze tegen eén overeenkomst zondigen, daartoe is men tenet te eerlijk Maar men moet ze toch kwijt en voert de dus eenvoudig in de Keilehaven Dat is een van dè havens die op het afgestane terrein zijn aangelegd en in de Maas tusschen de twee ge noemde punten uitkomen en waardoor dat vuil net zoo goed in de Maas bij onze waterleiding komt alsof het direct op de Maas werd geloosd. Is dat nu een overeenkomst behoorlijk na komen ?Ik noem dat vergedreven kwade trouw en begrijp niet dat onze Gemeente zich zoo iets maar aan laat leunen En dan durft Rotterdam ons nog te verwijten dat het Schiedamsche water MEER bacteriën bevat dan het Rotterdamsche en moet daarom onze mooie waterleiding maar worden opgeruimd Dus WAT men ook begint met Rotterdam, laat men o.m. hieruit leeren dat men zeer op z'n hoede moet zijn U dankbetuigend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend Opmerker. D ante-post zegels in 11 a 1 ië.Voor het eerst sedert de viering van het 50-jarig bestaan van het Italiaansche koninkrijk in 1911, heeft de Italiaansche postadministratie weder een kleine serie gelegenheidspostzegels uitgegeven, die ditmaal betrekking heeft op de Dante-feestviering. Het zijn slechts drie waar den van 15, 25 en 40 centimes.Alle drie dragen de initialen S.D.N.A. van de „Societa Nazio- nale Dante Allighieri tot wier voordeel zij met een kleinen bijslag verkocht worden, even als Centennario Dantesco MCMXXl.De ontwer pen zijn gemaakt door den Romeinschen kunste naar Guiseppe Cellini. Het 15 centimes zegel draagt in het midden een rond schild, dat bijna Reebtzaken. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de 19 jarige A. J. S. uit den Haag thans gedetineerd, terzake van diefstal. Deze beklaagde was werkzaam in het cabaret Mascotte en moest als zoodanig den,4en Augustus een bankbiljet van /100 gaan wisselen bij een winke lier in de buurt. Beklaagde deed dit, doch kwam niet met het geld terug. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Uitlatingen. CONGOLOTEN VAN 1888. Trekking van 20 Oct. Betaalbaar 15 April Seriën. 1471 1590 3123 3725 5389 6670 6275 7130 11449 12282 12734 13422 15983 16882 17970 18486 21166 23184 27113 27533 29761 29878 34284 35382 36105 39048 40239 40363 16532 49624 51539 54906 55162 58606 Hoofdprijzen. Ser. No. Fr. Ser. No. Fr. 3725 15 1000 29761 8 200 29761 25 10000 29878 11 100 29878 24 1000 Elk met frs. 750. Ser. No. Ser. No. Ser. No. 1471 11 1471 20 3123 5570 22 6275 13 11449 1 12282 3 12282 8 15983 l 15983 9 21166 21 27113 27533 10 29878 3 34284 34284 21 35382 2 40363 2 46235 8 51539 14 De overige in bovengenoemde series vervat no.s. met fr. 270. (Buiten verantwoordelijkheiii ei Redactie). '&ST Van ingezonden stukken ook al worden ze i iet geplaatst wor It de kopy niet t e r u g ge g e v f-n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6