PELTERIJEN. dersteuning door particulier initiatief, wat niet altijd afdoende helpen kan 2. zou de Minister niet willen overwegen om waar een goed ingerichte reddingsboot aan onze kusten in het belang is van onzen handel en onze scheepvaart maatregelen te nemen dat van Overheidswege blijvend en af doende wordt gezorgd voor de achtergeblevenen der redders, zoo daar hulp noodig is H. M. de Koningin-Moeder. Hare Majesteit de Koningin-Moeder keerde gisteren in de residentie terug en verwacht Dindag a.s. voor een veertiendaagsch bezoek Haar Zuster, H. K. H. de Hertogin vanAlbany. Grondwetsherziening. Op het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering van het Ilde hoofdstuk der Grondwet, heeft de heer Snoeck Henkemans een paar amendementen voorgesteld. Het eersle heeft dezelfde bedoeling als dat door de heeren Rutgers z.s. ingediend. De redactie schijnt zegt hij eenvoudiger en duidelijker. Bovendien is tegemoet ge komen aan den gerezen twijfel of een afstam meling van Koningin Wilhelmina, strikt ge nomen, wel behoort tot het Huis van Oranje Nassau. Hij stelt voor in art. 14 der Grondwet te lezen dat bij ontstentenis van een opvolger, krachtens^ een der drie voorgaande artikelen tot de Kroon gerechtigd, deze overgaat op de Prinses, door geboorte tot het regeerend Stamhuis behoorende, die den laatst overle den Koning, in de lijn der afstamming van Koningin Wilhelmina, Prinses van Oranje- Nassau, het naast bestaat. Het tweede amendement strekt om in art. 26, eerste lid der Grondwet achter het woord' „dochter" in te voegen de woorden ,,of klein dochter", met de bedoeling als dit voorstel mocht worden aangenomen, eene gelijkluidende aanvulling voor te stellen in andere artikelen. Het schijnt logisch zegt de voorsteller, dat de rechten en verplichtingen verbonden aan de plaats van vermoedelijk erfgenaam van de Kroon, wél zouden worden toegekend en opgelegd aan den zoon, aan den klein zoon en aan de dochter des konings,die de ver moedelijke erfgenaam is van de Kroon, maar niet aan de kleindochter, die dezelfde plaats bekleedt. woord „Helden" geplaatst: „President van Heel" of „Brandaris." Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad dezer dezer geinente wordt gehouden tegen Vrijdag den 4 November e.k. des namiddags ten 2 ure. Pandora. Naar men ons mededeelt wordt in Pandora Vrijdag a.s. de gefilmde match Sparta-S.V.V. gegeven. De S.V.V. leden met hun dames wordt dien avond de gelegenheid geboden, tegen halven prijs de voorstelling te bezoeken, de donateurs der club hebben Zaterdagavond voof halven prijs entreé. Eerste Dioc. vergadering van „voor eer en Deugd" in het Bisdom Haarlem. De „Msb." meldt Op Woensdag 16 November e.k. zal de Dio cesane Bond van Vereenigingen „Voor Eer en Deugd." (afd. mannen en vrouwen), in het Bisdom Haarlem zijn eerste Congres houden te Haarlem in het St. Bavo-gebouw, Smede- straat. Des morgens te 11 uur zijn twee huishou delijke vergaderingen, een Voor de afd. mannen en een voor de afd. vrouwen, waarin vooral een werkprogram ter bespreking aan de afdeelingen zal worden aangeboden. Des middags te 2 uur wordt er een alge- meene vergadering gehouden, toegankelijk voor alle katholieken, die belangstellen in onze Room- sche zedelijkheids-organisatie. De Zeer.Eerw. heer Prof. J. Bemelmans, zal dan behandelen het onderwerp: „De zedelijkheidswetten en hare uitvoering." Deze vergadering zal worden opge luisterd door verschillende zangnummers. Des avonds te half 8 heeft een plechtig Lof plaats in de O.L. Vrouw Rozenkrans kerk aan het Spaarne, met predikatie van den Wel.Eerw. Heer H. Wennen, over: „De strijd tegen de onzedelijke taal." Roomsche mannen en vrouwen, werkt me de aan het zedelijk welzijn van ons dierbaar va derland en bezoekt dit congres. Oproep van het Roode Kruis. Het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt opneming van het volgende Met groote deernis is vernomen, dat de eerste najaarsstorm reeds dadelijk slachtoffers heeft gevraagd. De dappere bemanningen van de red dingsbooten „President van Heel" en „Branda ris die met zooveel succes vele reddingen heb ben verricht, hebben thans bij het Verrichten van hun menschlievend werk het leven gelaten, voor het meerendeel weduwen en weezen na latende, die plotseling de toekomst donker insta- ren- Niet alleen, dat die gezinnen hun vader verloren hebben, maar ook de bronnen van in komsten zijn plotseling stopgezet. Het Nederlandsche volk kan thans weder zijn dankbaarheid toonen tegenover de helden, die steeds bereid zijn geweest hun leven te wa gen voor hen, die op onze verradelijke kust kwamen te stranden. Van de „President van Heel" zijn omgeko men W. van der Klooster, achterlatende vrouw en drie kinderen Bouman (vrouw en negen kinderen) De Geus (vier kinderen) Weening (twee kinderen) A. de Visser (vrouw) Boele (vrijgezel). Van de „Brandaris": Steven Wiegman (ach terlatende vrouw en vier kinderen) Albert Tot (kostwinner ouderlijk gezin) Ferdinand Kies (achterlatende vrouw en vijf kinderen, terwijl de vrouw een baby wachtende is;Rink Dijk- .stra (vrijgezel). Het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis is gaarne bereid gel den in te zamelen tot steun van hen, die door het wreede noodlot plotseling hun kostwinners hebben veiloren. Zendt uw giften zoo spoedig mogelijk aan zijn adresPrincessegracht 27 's-Gravenhage (Postgiro 22120) onder aandui ding „Helden". Wenscht men de gelden besteed te zien voor de nagelaten betrekkingen van een der booten afzonderlijk, dan worde achter het Schiedam, vooruit Onze stad Schiedam wordt grootsteedsch. Iedereen zal op de Koemarkt 't grootsteedsche nieuwigheidje wel reeds gezien hebben; we bedoelen nl. de verkeersband, die thans de brug- en markt-agent om de mouw dragen. Zoo gaat 't in de goede richting. Als tweede feit van vooruitgang moet nu daar binnenkort een vluchtheuvel verrijzen. G steravond ontdekte de di- recteur der Tegelfabriek „Schiedam", a.d. Noord- vestsingel alhier, dat op 't kantoor was ingebim ken. Eenige laden waren overhoop gehaald, waar uit wat sigaren en andere snuisterijen, doch niets van waarde waren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Voor de nationale voordrachten wedstrijd uitgeschreven door de Vereenigde Schiedamsche I ooneeldilettanten, is door Burgemeester en Wethouders alhier een groot zilveren medaille beschikbaar gesteld. bleek een bedrag van ongeveer 10 a 12.000 te zijn. In den vroegen morgen van den 20en Febr. voorzagen zij zich te Utrecht van auto's waarmede zij naar Amsterdam reden. Na een nacht in Amsterdam te hebben door gebracht vertrokken zij naar het buitenland. Een onmiddellijk ingesteld politieonderzoek leidde in de richting van de juist dien nacht verdwenen drie verpleegden van de Groote Ba telaar. Het gevolg is geweest, dat twee hun ner Pluim en van der Walt ih Duitschland werden aangehouden. Ook daar maakten zij zich schuldig aan inbraak (De aanhouding van deze twee Verdachten, welke ongeveer 'n maand geleden plaats vond, is niet vermeld,met de bedoeling het onderzoek niet te bemoeilijken Het geld werd deels verbrast en hun deels ont roofd. Deze arrestaties zijn een geruststelling voor de plattelandsbewoners in deze omgeving. Zoo als bekend, zijn de vermoedelijk in vrijheid gestelden na dit ontstellende feit van de land- kolonie verwijderd en is de rust in die omge ving weergekeerd. De drie zwaar mishandelden zijn allen van hun verwondingen genezen. Als reden geeft Yskes op, dat hij met geen mogelijkheid langer op de Batelaar kon blij ven en ook dat hij ten slotte is meegelokt door de anderen. Ons werd eehter medegedeeld, dat hij tijdens dien nacht de leiding van het com plot had en ook zelf het geld wegnam. Yskes is Zaterdag naar Arnhem ter beschik king van de justitie overgebracht. Het blijkt thans, dat Pluim en v.d. Wal in Juni in Appingedam en Wedde ook inbraak pleegden. Ingezonden Medcdeelingen. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Voor deze en de twee eerstvolgende weken heeft de directie van de W.B. beslag weten te leggen op de drie allernieuwste, nog nooit in ons land vertoonde episoden uit 't leven van den beroemden, oer-geweldigen Maciste. De eerste episode is getiteld „Maciste tegen den dood". Velen zullen dezen sterken Ita liaan reeds vroeger in andere films omzijn praes- tatie's hebben bewonderd wat hij thans echter met zijn mammon-kracht tot stand brengt, is in één woord onbegrijpelijk. Wie zich aan hem toevertrouwd behoeft den dood niet te vreezen. Dat de directie succes heeft met haar keuze, blijkt wel uit 't feit, dat de groote zaal avond aan avond is uitverkocht. i Ook de rest van 't uitgebreide program, w.o. 't Journaal en de tweede hoofdfilm „deGentle- man Apache" is zeer te waardeeren. Mooie vondst. Bij het afbreken van een perceel aan de Voorstraat te Zwolle, waarin gevestigd de kantoren van de Geldersche Cre- dietvereeniging, werd door den heer H. J.Ester gevonden een klein in rooden baksteen (terra cotta) uitgesneden relief, voorstellende de bood schap des Engels aan de H. Maagd Maria. Het zat boven in den muur, en het trok de aandacht van den heer E., doordat er kalk af viel. Er moet vroeger daar ter plaatse een klooster zijn geweest. Meer andere soortgelijke dingen zijn er echter tot nog toe niet voor den dag gekomen. Het relief zelf is zeer fijn bewerkt en mooi van voorstelling. Gemengd Nieuw?. Diefstal met geweldpleging te Lu nt eren. Thans is het naar de „Crt." meldt, gelukt de hand te leggen op den derden dader van den diefstal met geweldpleging, welke in den nacht van 19 op 20 Februari 1.1. plaats vond op de boerderij „Methorst", bewoond dooi de familie van Dronkelaar, te Lunteien. Woensdag werd een zekere Yskes, destijds voorwaardelijk op de Iandkolonie van het Le ger des Heils „De Batelaar" geplaatst, te Lei den aangehouden. Op verzoek werd hij naar Eede overgebracht en aldaar verhoord. Hij bekende in gemelden nacht mef twee eveneens op de „Batelaar" geplaatste perse nen, Pluim en van der Wal, nadat zij zich eerst onkenbaar hadden gemaakt, naar de woning van Dronkelaar te hebben bege ven. E.r was eerst getracht een gat in den muur te maken, doch toen zij op een balk stuitten, hebben zij dit opgegeven en zijn door den paar denstal naar binnen gekomen. Op de deel, het z.g. achterhuis, werd eerst de trap neergedaald, opdat de knecht niet naar beneden kon komen. Daar kwam de hond op hen toeloopen. Deze werd doodgestoken. Daar na werd de z.g. meeldeur geforceerd. Door dit gerucht werd de zoon gewekt.De deur van zijn slaapkamer openende riep hij: „Is er volk?" doch kreeg geen antwoord. Hij loste toen een revolverschot in de richting van het gerucht en ging een laag trapje af. Wel drie weken moeten de bandieten met het plan rondgeloopen hebben. Afgesproken was dan ook, als de boer kwam, hem neer te slaan. Een hunner, Pluim, had bij v.D. gewerkt en was goed met de situatie bekend. Toen de boerenzoon dan ook onder aan het trapje was gekomen, werd hij tegen den grond geslagen en bleef voor dood liggen. Terwijl een der daders post bij hem vatte, togen de twee anderen verder het huis in en overmees terden de dochter des huizes en de dienstbode, die reeds door het rumoer wakker waren ge worden. Zij mishandelden de meisjes verschrik kelijk en trachten zelfs nog niet nader te noe men handelingen met haar te plegen. Een der meisjes die weg wilde loopen en door een raam trachtte te vluchten, werd gebonden en een prop in den mond gestopt. Een der onverlaten brak vervolgens ver schillende kasten open en nam een tweetal kistjes met papieren geld mede. Daar het andere meisje de kans kreeg te ont snappen namen de daders de vlucht. De oude Van D., had van het geheele geval niets bemerkt. Vreeselijk waren de meisjes en de zoon mishandeld. De revolver namen de daders mede. De weg, dien de daders namen, was naar Utrecht. Onderweg werd de buit Verdeeld. Het Uit de Metaalindustrie. Na een bespreking tusschen vertegenwoordigers van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond en den Christe- hjken Metaalbewerkersbond in Nederland eener- zijds en de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid anderzijds, in zake het be sluit van niet uitvoering loonsverlaging, is door het bestuur van de R. K. Werkgevers- vereeniging een telegram gezonden aan de vijf samenwerkende Metaalbewerkersbonden van den volgenden inhoud „Besluit loonsverlaging wordt niet uitge voerd. Wij zullen na eerst in den Bedrijfsraad de kwestie der loonsverlaging in haar geheel besproken te hebben, voor onze leden, die een beduidend aantal niet confessioneel georga niseerde arbeiders in dienst hebben, ook met de andere organisaties hierover onderhande len. Het telegram is onderteekend door het be- stuIlu' vai^ de R- K. Werkgeversvereniging in de Metaalnijverheid. Door een hond aangevallen. Een oud vrouwtje van circa 80 jaar werd te Venlo op de markt door een woesten hond aangevallen. Het beest was bijna niet terug te houden en liet eerst na heel wat slagen zijn slachtoffer los. De vrouw was dermate gewond, dat ze in het R. lv. Gasthuis moest worden opgenomen. De hond weid in het slachthuis afgemaakt en tegen den eigenaar, iemand uit Tegelen, proces-verbaal op gemaakt. O n g e lukken. De 25-jarige werkster C. B. is Zaterdagmorgen in het Italiaansche Consu laat aan de Leuvehaven te Rotterdam van een trap gevallen. Met een gebroken schedel werd de ongelukkige opgenomen. De dood trad bijna on- middelijk in. Vrijdagnacht reed de Nijmeegsche chauf feur H., die met eenige kennisjes in de auto van zijn in het buitenland vertoevenden patroon, toerde, tegen een boom, in de Koninginnelaan te Nijmegen. De auto werd zoo goed als geheel ver nield. Eenige inzittenden werden bij de bot«insr gewond. MODE-MAGAZIJNEN ROTTERDAM WOLLEN Ondergoederen, Shwals, Handschoenen, Kousen, Sokken. Efö NOUVEAUTÉ'S Blouses, Overhemden, Dassen, Hoeden, Slob kousen. Speciaal adres voor 7419 22 strooming plaats had, waarbij ongeveer de helft van het mijnwerkersdorp Britannia Beach, 18 mijlen van Vancouver, verwoest is. Er zijn vijf endertig personen omgekomen. Een vijftigtal huizen werd door den stroom meegevoerd. Ver scheidene houten huizen drijven in de baai en een deel van de stad Port Coquitlam op 14 mijl af stand van Britannia Beach is eveneens door het water verwoest. Twee spoorwegbruggen en eenige gebou wen werden door dén stroom medegesleurd. In dit district bedraagt de schade 250.000 pd. De Canadian Pacific Railway is over een afstand van 200 voet ondermijnd. Het Noor delijk deel van de Frase Valley is door het water afgesneden. 10.000 H.A. bouwland is overstroomd. Het water staat zes voet hoog. SPüKT. Tragisch. Het echtpaar Ferwerda in de Houtzagerssteeg te Groningen zou Zaterdag j.l. zijn gouden huwelijksfeest herdenken. Op den morgen van deze herdenking overleed de man. Een boot omgeslagen. Het stoom bootje „August", dat om één uur Zaterdag middag uit Antwerpen met passagiers naar Temsche vertrok, is even voor Burght, ten Zuiden van de stad, om halftwee omgeslagen. De oorzaak van het omkantelenvan de „August" was een te zware deklast.Terwijlhetsehip zwenk te om aan den steiger van Burght aan te leggen, sloeg he om. Zeven personen zijn nog gered ge- worden, onder wie de kapitein en 2 leden der be manning. De machinisten zijn verdronken door- dat de machinekamer direct vol water liep. Het aantal omgekomenen is nog niet bekend doch men schat het op een twintigtal, meest allen menschen van Temsche en andere dor pen stroomopwaarts van Antwerpen. Vele der slachtoffers zijn kinderen. Groote overstrooming in Cana- d a. Uit Vancouver wordt geseind, dat Vrijdag nacht tengevolge van een wolkbreuk een over- Hermes-D.V.S.--Quick 1-0. De eerste overwinning der combinatie is dan gisteren behaald en we verwachten stellig dat er meerdere spoedig zullen volgen. Dan is de positie der combinatie nog lang niet hopeloos. Als scheidsrechter Zuijdervelt laat aanvangen stelt de combinatie zich als volgt op Offerman, v.d. Put en Nootenboom Sr. achter, Vischer', Scheller en Jansen, midden - Haazer Sr. den Hoed, Jurgens, Verwey en Haazer Jr. voor. De Hagenaars hebben thans weder een ster ker elftal^dan in het begin van het seizoen. Desondanks is de combinatie vrijwel de geheele eerste helft aanvallend geweest, doch de verschil lende goede voorzetten werden door het binne- trio dikwijls jammerlijk verknoeid door treuzelen en slecht schieten. De weinig talrijke uitvallen der Ouick-voorhoe- de werden door v.d. Put en Nootenboom ge makkelijk onschadelijk gemaakt, zoodat met een schoon leitje de rust inging. In de tweede helft aam ankelijk hetzelfde spel. De combinatie heeft dan eindelijk succes als Verwey, een paar spelers passeerend, een onhoudbaren schuiver in den rechterhoek plaatst en daarmee de eerste overwinning voor zijn club bevecht. De Haantjes zetten er dan alles op om gelijk te maken en geven de blauwwitte verdediging handen vol werk. Talrijke corners worden op het Hermes-doel genomen, doch zonder resultaat Eens verwacht eenieder de gelijkmaker als Pino Post alleen voor Offerman komt, die echter schit terend redt. Tegen het einde herstellen de Schiedammers zich dan weer en vergrooten hun voorsprong nog bijna uit een corner van den Hoed, maar Brede- rode kan nog juist redden. Zoo kom het einde niet een verdiende overwinning der combinatie welke wel iets grooter had kunnen zijn. De opname van den Hoed in de voorhoede bleek een verbetering terwijl Vischer een uit stekende halfbackpartij speelde. Jansen zagen we wel beter. Bij Ouick was Brcderode de ster, terwijl ook Pino Post opviel. Sparta-S.V.V 1—1 Deze zeer belangrijke ontmoeting had duizen den naar Spangen gelokt en toen om kwart over tweeën scheidsrechter Willing het aanvangs- signaal gaf, was er geen plaatsje van het grootsch Sparta-kasteel onbezet. Bosman wint den toss en kiest eerst wind mee. Onder gejuich Van de Spartasupporters trapt v.d. Mark af, doch S.V.V. nemt direct den aanval over en schept zich een goede kans, die echter door Brida door naast trappen verknoeid wordt. De Stadionbewoners zijn blijkbaar ver bluft, zich tegenover zulk vlug spel geplaatst te zien en waren de zenuwen der Schiedamsche voorhoede ook niet de baas gebleven, dan had S.V.V.reeds onmiddellijk een nuttige voorsprong gehad. Nu bleef het bij een enkel doelpunt, dat Küne- mann ongeveei 5 minuten na bet begin uit een oorner scoorde. Het eerste half uur is geheel voor S.V.V. Het regent corners op 't Sparta doel, doch met man en macht Verdedigend, weten de roodwitten een vergrooting van hun achterstand te voor komen. Langzaam maar zeker winnen ze terren en gaan zoo het Schiedamsche doe' bestoken. Daar zien we M.Jtha eens een schitterend schot van Jan Vos keeren, terwijl even later dezelfde speler rakelings langs schiet.Tot aan de rustbliift S.V.V. met 10 voor. In de tweede helft oefent Sparta aanvankelijk grooten druk uit op het S.V^. doel, maar slaagt er voorhands niet in gelijk te maken. In deze periode was Willing tamelijk royaal met het uitdeden van \rije schoppen tegen S.V.V. Eindelijk brengt van Meus met een onhoud baar schot de partijen op gelijken voet, als de verdediging bij een corner zich uitsluitend tot bewaking van het middentrio bepaalt. Dan is het uit met het overwicht van Sparta en komt de meerdere ausdauer denSchiedammer3 OPGEft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2