SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. Donderdag 3 November 1921. No. 13177. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon 'Intercommunaal 85. Postbus38. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen] wordt 2 maal ^berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buittentaodseii Nieuws. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt aan de „Voss. Ztg." ge meld Naar Dinsdag bekend werd, stelde de overhandigde nota der groote mogendheden een termijn van 24 uren. Het krachtig optreden der geallieerden kwam voor de Hongaarscho regee ring volkomen onverwacht en aan deze omstan digheid is het toe te schrijven, dat in de eerste uren na de overhandigigng van het ultimatum de wildste geruchten over onmiddellijk aan staande militaire operaties en daarmee ver band houdende maatregelen der Hongaarsche regeering deronde deden. Het officieele communiqué over het aanne men van het ultimatum verwekte de grootste verbazing. Zelfs in de politieke clubs, waar de menigte steeds de nieuwste nieuwtjes haalt, was men er verrast over. Overeenkomstig de aan de entente gedane belofte is het ministerie van justitie nog Maandag overgegaan tot het uitwerken van de onttroningswet, welker tekst Dinsdagna middag werd ingediend. Het wetsontwerp heft de pragmatieke sanctie op. In de motiveering van het ontwerp wordt er op gewezen, dat de onttroningswet evenals het verdrag van Trianon onder den druk van dwang van bui ten is tot stand gekomen. De nationale vergadering zal zich Vrijdag met de onttroningswet bezighouden. De wet zal Zaterdag in de nationale vergadering worden afgehandeld en Zondag in het staatsblad ver schijnen. Men meldt nader De besprekingen der parlementaire par tijen over het wetsontwerp tot vervallen verkla ring van Karei van den Ilongaarschen troon, zijn begonnen. De legitimisten zien de hopeloosheid van hun positie in en zullen zich in het alleruiter ste geval beperken tot een platonisch protest. De aanneming van de betreffende regeeringsvoor- stellen en van alle eischen welke in het ultimatum der Entente gesteld zijn, is verzekerd. Uit Boedapest wordt nog gemeld: Sedert eenige dagen worden in de hoofdstad en op het platte land vlugschriften verspreid, welke onder ver wijzing naar de verdiensten van Horthy, diens uitroeping tot koning verlangen. Dit is de eerste maal, dat openlijk en op onverbloemde wijze voor de candidatuur van den regent voor den troon stemming wordt gemaakt, terwijl tot nu toe zijn naam slechts in combinatie met de can didatuur van aartshertog Albert werd ge noemd. Als leider van deze beweging wordt de afgevaardigde Julius Goembocs genoemd. DE CONFERENTIE VAN WASHINGTON. In verband met het verleenen van den rang van ambassadeur aan de vier Amcrikaansche gedele geerden voor de conferentie te Washington, Hughes, Root, Lodge en Underwood, verneemt de Times" uit Washington, dat dit noodig was om hen op gelijken voet te stellen met de gedele geerden der andere mogendheden. De vier Ame- rikaanscbe gedelegeerden houden bijna dagelijks beraadslagingen. Op het oogenblik interesseert men zich te Washington vooral voor den loop der Iersche conferentie, omdat een mislukking een nieuwe agitatie van de Amerikaansche Sinn Feiners tijdens de conferentie te Washington ten ge volge zou hebben. De zetel van de „Amerikaan sche vereeniging voor erkenning van de Ier sche republiek" zal tijdens de conferentie tijde lijk van Chicago naar Washington worden ver legd. 23 Het meisje brak in een woest gelach uit. „Staar mij niet zoo aan," riep ze. „Begrijpt u mij niet Mijn juweelen zijn wegen enO, het is vreeselijker dan u of iemand anders kunt gissen. Ik kan het u niet zeggen ik kan het nietonmogelijk Haar woorden waren wild onsamenhangend Ze bracht de handen aan haar voorhoofd, als werd ze door een duizeling aangegrepen, toen wankelde ze en viel op de knieën neer naast de toilettafel, waarop het leege kistje stond. HOOFDSTUK X. Cyril's kruisverhoor. Mrs. Marshall vond het middagmaal ver van gezellig dien avond. Haar man was stil en ver strooid en zijn goedhartig gezicht had een bekommerde uitdrukking. Er was blijkbaar iets gebeurd, ofschoon hij weigerde zijn angstige Vrouw en familie eenige bijzonderheden mee te DUITSCHLAND. Volgens mededeeling van den rijksminister van arbeid is de vermindering van het aantal werkloozen in Duitschland in September j.l. belangrijk grooter geweest dan te voren. Terwijl op 1 September nog 233.006 personen geheel werkloos waren, bedroeg dit aantal op 1 October 189.407, hetgeen een vermindering van 43.599 beteekent. Er heerscht thans in Duitschland minder werkloosheid dan in het jaar van hoog conjunctuur 1913. In September 1913 kwamen op 100 leden der vakvereenigingen, welke een opgave hadden verstrekt, 2,7 werkloozen voor, in September 1921 nog slechts 1,3. De opgave omvat 42 der voornaamste ver- eenigingen. ENGELAND EN RUSLAND. Naar Reuter uit Londen seint heeft de regeering aldaar Dinsdag uitvoerig geantwoord op de nota der Sovjet-regeering betreffende de erken ning der oude Staatsschuld. De Engelsche regee ring vraagt nadere inlichtingen over een aantal punten, die haar tot nog toe zeer onduidelijk toe schijnen. De nota wijst er verder op, dat de Sovjet-regeering weliswaar uitvoerig spreekt over de oude Staatsschuld, waarbij Frankrijk zeer ge- interesseerd is, maar met geen enkel woord ge waagt over de enorme credieten, welke Engeland indertijd aan Russische gemeenten en aan Russi sche particuliere ondefnemingen heeft toegestaan DE IERSCHE KWESTIE. Reuter seint uit Londen In officieele kringen is men van meening, dat de toestand op de Engelsch-Iersche conferentie nog steeds zeer ernstig is. Er wordt gezegd.dat de regeering een definitief plan voor deinrichting van een Vereenigd Ierland bij de conferentie heeft ingediend. Alles hangt nu verder af van de houding van Ulster. De regeering wil, dat Ierland voor alles den republikeinschen eisch zal laten vallen maar de Ieren wenschen den koning niet als koning van Ierland te erkennen. Daarenboven heeft men dan nog de moeilijkheden met Ulster. FRANKRIJK EN WASHINGTON. De „Times" bespreekt in een hoofdartikel de jongste Fransche Kamerzitting en verklaart, dat Briand te Washington zal beschouwd worden als de onbetwistbare drager van het woord van Frankrijk Het blad wijst verder op de volkomen vredelievende geest, welke Frankrijk bezielt, dat ernstig de militaire laste wenscht te beperken maar dat niet kan doen, zoolang zijn veiligheid niet voldoende gewaarborgd wordt door andere middelen dan door de kracht van zijn leger. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de verzoeken van Frankrijk om waarborgen voor zijn veilig heid een algemeen gunstig onthaal zullen vinden. ALLERLEI. Balfour, Earl Cavan, luchtmaarschalk Higgins en de andere Britsche gedelegeerden naar de con ferentie te Washington zijn gister te Liverpool scheepgegaan. De gezanten van de Vereenigde Staten en Japan deden het gezelschap uitgeleide. Balfour verklaarde, dat hij den geheelen duur der conferentie te Washington zou blijven en dat hij het volste vertrouwen in den uitslag er van had. Naar gemeld wordt, heeft Lloyd George thans definitief de hoop opgegeven om de eerste zittin gen van de conferentie te Washington te kunnen bijwonen. Naar verluidt heeft de Raad van gezanten een overeenkomst met de Luxemburgsche regee- deelen. „Het is om die ellendige paarl van Myra," was al wat ze uit hem kon krijgen. „Ik heb na het eten een ernstig woordje te spreken met Rodney, Freddy Baylis en.Cyril," zeide hij. „Myra zal daarna bij ons komen. Je zult er later alles wel van hooren, maar laat ons nu om 's hemelswil over iets anders spreken." Rodney zat naast zijn moeder en probeerde een gesprek met haar gaande te houden, maar dit gelukte maar half, want hij was te zeer ver vuld met zijn eigen zaken en de verwachte recht vaardiging van Daphne. Iedereen was dankbaar toen het middagmaal ten einde liep. Moeder en dochter gingen naar bet salon en lieten de heeren aan den wijn en de sigaren. Precies om negen uur werd Cyril Musgrave aangediend en in de eetkamer gelaten juist toen de drie mannen van tafel opston den. Rodney keek hem nieuwsgierig aan. Wist Cyril wat hem te wachten stond Dat hij zich te verdedigen had tegen een vreeselijke aan tijging Cyril was een slanke, knappe man, nog weinig meer dan een jongen. Hij had donker krullend haar en zijn trekken waren scherp en fijn be sneden. Er lag echter een angstige uitdrukking op zijn gezicht en toen zijn oog viel op Freddy Baylis, kon Rodney zien dat hij den adem even inhield. „Ik ben bang dat ik mij wat verlaat heb, ring gesloten, volgens welke aan het gevolg van ex-Koning Karl en den leden van het Huis Habs- burg, die zich in Zwitserland bevinden, voor de toekomst een woonplaats in Luxemburg wordt aangewezen. De reis dezer personen van Zwitserland naar Luxemburg zal onder toezicht van Frankrijk geschieden. In het Engelsche Lagerhuis heeft de regee ring na een desbetreffende vraag neegedeeld, dat zij aan het Roode Kruis voor verdeeling in Rus land heeft toegewezen voedsel, kleeding en ge neesmiddelen tot een waarde van 250.000 pond sterling. Volgens de bladen te Rome is de onder- teekening van de Italiaansch-Russische handels overeenkomst spoedig te wachten. President Harding heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de 24e November als al- gemeene dankdag wordt aangewezen. De suppletoire Amerikaansche begrooting bevat nog een post, groot acht millioen dollar, bestemd voor de bestrijding der werkloosheid, zoodat thans in het geheel meer dan twaalf mi hoen voor dit doel is uitgetrokken. - De arbeidsraad der Amerikaansche spoor wegen heeft aan den bond van spoorwegar beiders verboden te staken zonder toestemming van den raad en Verklaard, dat alle stakers, die de orde verstoren, zullen worden behandeld als misdadigers, die zich vrijwillig stellen buiten de bescherming van de spoorwegwet. De geallieerde gezanten te Lissabon hebben aan de Portugeesche regeering voorgesteld dat ex koning Karl op het eiland Madeira zal worden gehuisvest. Naar de „Lokal Anzeiger" verneemt, is in verband met den moord op Erzberger, een on derzoek gaande tegen den uit den Kapp Putsch bekenden kapitein Ehrhardt en den journalist Schnitzler. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitiing Woensdag 2 November. Voorzitter! Mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Insta 11 a t i e-S u r i n g. Het nieuw-gekozen lid der Kamer (vac.-de Wykerslooth) de heer Suring (R.-K.) legt de vereischte eden af en neemt zitting. Interpellatie-aanvrage. De heer v. Z a d e 1 h o f f (S. D.) vraagt de Kamer Verlof tot het richten van vragen tot de Ministers Van Justitie en Oorlog over de behandeling van dienstweigeraars in het al gemeen, van Herman Groenendaal in het bizon der en over maatregelen in verband met de dienstweigering in het algemeen te nemen. Over het verzoek zal heden worden beslist. Aan de orde is het verzoek van den heer van den Tempel, tot het houden van een inter pellatie in zake de bestrijding der werkloos heid en de maatregelen ter ondersteuning van de werkloozen. Het verzoek wordt ingewilligd. De interpel latie zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. Grondwetsherziening. Voortgegaan wordt met de behandeling van de voorstellen tot Grondwetsherziening. Aan de orde is de discussie over het amen- dement-Marchant tot invoeging van een nieuw artikel 6bis, luidende „De vrouw kan niet door wettelijk voor schrift van benoembaarheid tot eenig ambt worden uitgesloten." en van het amendement-Rink c. s. eveneens tot invoeging van een nieuw artikel bis, lui dende oom Tom," zei hij. „Ik ik ben opgehouden wegens drukke zaken." Mr. Marshall legde zijn hand vriendelijk op zijn schouder. „Ik was overtuigd dat je komen zou, Cyril", zei hij veelbeteekenend. „We moeten vanavond over een gewichtige aangelegenheid spreken. Dat had je zeker wel verwacht Cyril keek den ouden heer recht in het ge zicht. „Ja, oom, daar was ik op voorbereid." Toen keek hij naar Baylis, die beschaamd zijn oogen neersloeg. „Welnu, ik heb altijd ondervonden, dat men een onaangename zaak zoo spoedig mogelijk moet afdoen," zei Mr. Marshall. „Laat ons dus naar mijn kamer gaan. Komaan Rodney." Hij ging de jongelui voor, zijn hand nog rus tend op den schouder van den jongen, naar een groote achterkamer die als studeervertrek dien de. „Ga zitten, Freddy, en steek een sigaar op. Ik kan je dit merk zeer recommandeeren. Ik vrees dat ik geen sigaretten heb, Cyril, maar misschien heeft Rodney ze wel. Ik zelf rook altijd mijn pijp. Ziezoo nu zijn jullie allen voorzien. Hij nam zijn pijp uit het rek aan don muur, stopte haar, stak haar op en schoof zijn leeren leuningstoel bij het vuur. „Nu Cyril, mijn jongen," zei hij, „laat ons „De wet erkent de staatsrechtelijke, burger rechtelijke en economische gelijkstelling van den man en de vrouw." Mej. Groene weg (S. D.) ziet in deze amendementen meer program-punten dan wets artikelen, vooral het amendement-Rink, dat bovendien niets beduidt. Vóór het amende- dement-Marchant zal spr. stemmen, al had zij het liever anders geformuleerd willen zien. Zij dringt er op aan dat de heer Rink zijn voor stel zal intrekken. De heer Van Schaik (R. K.) ziet in beide amendementen dezelfde bedoeling, nl. om het den vrouwen aangedane onrecht te her stellen. Geen van beide voorstellers is bizonder gelukkig geweest in de formuleermg van dit artikel. Voor ambten en beroepen w'l spr. nergens vrouwen uitsluiten. Zelfs acht hij hen voor be paalde beroepen beter geschikt dan man nen. Men moet echter eenige punten in het oog houdende zwakkere physieke gesteldheid van de vrouwen is minder dan die van den man de geestelijke ontwikkeling bij de vrou wen is anders dan bij den man de vrouw heeft sommige verplichtingen, die het haar onmoge lijk maken aan het openbare leven deel te nemen. Spr. geeft toe, dat goede vrouwen zelf zullen weten wat hen te doen staat, maar daar om is het niet ongewenscht, dat de Staat op bepaalde punten voorschriften geeft. Dat is bijv. het geval met de maatregelen nopens den arbeid van Vrouwen. Zekere beperkende voor waarden vooï vrouwen in bepaalde omstandig heden acht spr. onmisbaar en deze zullen door het amendement Marchant niet meer mogelijk zijn. Het a'mendemem-Rink acht spr, meer een leuze, die echter niet in de Grondwet thuis behoort. Spr. raadt aan beide artikelen in te trekken. De heer Van de Laar (Christ. Soc.) wijst er op, dat op het stuk van troonsopvol ging de bevoorrechting van den man blijft en dat noch de heer Marchan noch de heer Rink daarin verandering voorstel Spr. sluit zich overigens in hoofdzaak aan bij den heer van Schaik. De heer Rink (Vrijh. bond) wijzigt zijn amendement, zoodat er komt te staande wet erkent het beginsel van staatsrechtelijke, bur gerrechtelijke en economische gelijkstelling van den man en de vrouw. De heer Marchant (V. D.) repliceert. Hij acht het amendement-Rink onduidelijk, maar men moet bij de bestrijding niet uitgaan van ngcrijmdheden of onmogelijke gevallen, ge ijk de heer Beumer deed. Men schrijft de Grondwet niet in de gedachten, dat er kran- innigen achter de Ministerstafei zitten. De staatsrechtelijke gelijkstelling beteekent dat a'le bepalingen ten guns e van de vrouw n ge- maak moeten verva en Dat is de harde consenquent van daze bepa ing. De verandering die de heer Rink qanbracht doet feitelijk het gansche artikel van karakter veranderen. Met die woorden „in beginsel" zijn alle afwijkingen mogelijk. De Minister van Binnenl Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, antwoordt De amendementen zijn zoo afdoende bestreden, dat spr. haast kan zwijgen. De positie die de voorstellers innamen is precair, omdat zij van de Grondwet meer verlangen dan zij kan geven. De Grondwet geeft algemeene regelen, die niet zoo gemakkelijk voor wijziging vatbaar zijn. De gewone wetgever moet die regelen aanpas sen aan de praktijk als de grondwet dwingen de bepalingen bevat, voelt de wetgever zich steeds weer gebonden in een keurslijf, hetgeen nu als man tot man spreken. Er is hier iemand, die je van iets beshuldigt. We wenschen slechts een verklaring." Hij trok aan zijn pijp, die een vreemd piepend geluid maakte. „Wil je dat ik je de zaak blootleg?" „Och, dat is niet noodig oom." Cyril had geweigerd om te gaan zitten en stond op het haardkleedje met den rug naar het vuur, tegenover de drie mannen. „Freddy zag mij vandaag in een juweliers zaak onderhandelen over den verkoop van een paarl" zei hij. „Dat is volkomen waar. Ik ben daar geweest;" Zijn gelaat was bleek, maar hij spraak zonder eenige aarzelen. Hij had een muzikale, zachte stem. „Het on- aangenameis" vervolgde hij blijkbaar zijn woor den wegend, „dat ik er heel weinig van kan zeg gen." „Kom, kom, Cyril," zei Marshall, terwijl hij zijn horlogeketting liet rammelen, „je moet in zien dat een nadere uitlegging van jouw kant noodzakelijk, absoluut noodzakelijk is.' Het feit dat jij een kostbare paarl te koop hebt aange boden den dag na den diefstal is Mr. Marshall kuchtte „op zijn zachtst uitgedrukt bevreem dend. Temeer daar die paarl, volgens iemand die er verstand van heeft," hij keek naar Baylis, die toestemmend knikte „precies gelijk was aan die van Myra, welke minstens twaalfduizend pond waard is. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1