keer Buys de Beer enbrouck, ant- 1 woordt. Hij herinnert er aan, dat tal van vol- ledig onbekende personen te hunner tijd aan spraak kunnen maken op de Kroon. Dat kan natuurlijk niet. Dat te voorkomen was het eerste doel van deze herinnering. De amende menten zijn allesbehalve volmaakt, hetgeen spr. met voorbeelden aantoont. De vergadering wordt hierop verdaagd tot heden één uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Interpellatie Dinkelaar. Op de door den heer Dinkelaar gestelde vragen in zake de hooge prijzen van eerste levens behoeften hebben B. en W. het volgende schrif telijk antwoord gegeven „Naar aanleiding van de vragen van den heer Dinkelaar betreffende de te hooge prijzen van eerste levensbehoeften, hebben wij de eer Uwen Raad mede te deelen, dat het ook o.i., gezien de daling der prijzen der grondstoffen, geen twijfel lijdt, dat inzonderheid de prijs van het brood in onze gemeente op een veel te hoog peil wordt ge houden. Indien deze dan ook niet in gelijke verhouding als in andere gemeenten wordt verlaagd, zullen wij niet aarzelen alle ons ten dienste staande middelen aan te wenden. „Ook de prijzen der brandstoffen komen ons, in verband met hetgeen ons uit andere steden bekend is, hier veel te hoog voor." „Ten aanzien van deze zal nog speciaal wor den overwogen of niet door middel van den ver koop van cokes tegen verlaagden prijs de Ge meentelijke Gasfabriek prijsregelend kan wor den ingegrepen. „Ook de prijzen van het vleesch vooral het varkensvleesch zullen belangrijk moeten dalen, gezien de groote daling van den prijs van de varkens.- „Aan deze artikelen willen wij de melk nog toevoegen, waarvoor o.i. ook een veel te hooge prijs wordt gevraagd. „Gelijk gezegd, kunnen wij Uwen Raad dc ve'rzekering geven dat wij niet zullen rusten voordat de prijzen van deze artikelen aanzien lijk zijn verlaagd." De Staking. De stakingsleiding meldt: De ongeorganiseerde stakers werkzaam bij de Firma Smulders en de werf „Maasdijk" ontvangen de uitkëeringen te Schiedam in „Het Volksgebouw" Tuinlaan 50, op Zaterdag en wel van de nummers 1 tot en met 100 van 10 tot 101/2 uur, van de nummers 101 tot en met 240 van 101/2tot 11 uur. van dc nummers 240 tot en met 401 van 11 uur "tot ll1/2 uur. van de nummers 400 en daarboven van 111/2 uur tot 12 uur. Denkt er om, dat daar waar men ingeschreven is als staker de uitkeering moet worden ontvan gen. Geveilde en verk. Onr. goederen. NotarisD. Boddeüs. Afslag 4 Nov. I t/m VI. Zes woonhuizen en Erven, a.d. Maasstraat Nrs. 32, 34, 36, 38, 40 en 42, samen groot 2 A. en 91 c.v\„ in_veiling, resp. 1025 en 5 X 1000. Alle perceelen opgehouden. Aan de Nederl. Ha ndels-Hooge- school te Rotterdam werd gisteren het examen in Handelseconomie met gunstig gevolg afgelegd, door den heer A. S. M. Dubbelman, alhier. Bij de gisteren te 's-Graven- hage gehouden examens voor het voorloopig machinisten diploma slaagde o.m. de heer H. van Harte, alhier. Gistermiddag ca 3 uur sloeg op de Broersvest een paard op hol, gespannen voor een rijtuig en bestuurd door P.R. 't Dier holde den R'damschen dijk op en werd halver wege den dijk door eenige voorbijgangers tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen njet voor. De materieëele schade is gering. Waar schijnlijk is 't paard schichtig geworden bij 't zien van een wagen met witte planken. Postcheque- en girodienst. Gestort op postrekeningen in de maand Oct. 425.406,345 vorige maand 359.820.776. Uitbe taald wegens cheques in de maand October ƒ600.647,685; vorige maand ƒ498.673,165. Op de postrekeningen van dit kantoor werd bijge schreven wegens stortingen in de maand Oct. ƒ654.331,39; vorige maand 645,713,32. Bijge schreven wegens overschrijvingen in de maand Oct. 1188.534,48 vorige maand 1.0610.87,51s. Afgeschreven wegens overschrijvingen in de maand Oct. 1.192.954,725; vorige maand 1.194.032,27. Afgeschreven wegens cheques in de maand Oct. ƒ616.933,64; vorige maand ƒ496.582,78. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand October 165, vorige maand 159. UIT ROTTERDAM. Dc Zweedsche pantserkruiser Fylgia, het stoffelijk overschot van den overleden Spaan- schen gezant te Stockholm naar Spanje ver voerend, vertoeft voor eenige dagen in de Rot- terdamsche haven tot het innemen van kolen. Het schip heeft aan de Parkhaven ligging ge kozen Gemengd Nieuws. Poging tot moord. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur meldt het „Dagbl. v. N.-B.", kreeg zekere vrouw O., wonende te Castelré onder de gemeente Baarle-Nassau, bezoek van een gevluchten gevangene der Belgische kolonie te Hoogstraten. Wat zich daarna heeft afgespeeld weten wij niet, zeker is het, dat vrouw O. met een diepe snijwonde aan de hals en met sneden aan de handen bewusteloos is gevonden op eenigen afstand van haar woning. Het bloedverlies moet groot zijn geweest, want in haar woning bevonden zich plassen bloed op den vloer. Waarschijnlijk is de vrouw na de mishande ling uit het huis gevlucht, om hulp te halen bij de naaste buren, die nog al op eenigen af stand wonen. De vrouw kon aanwijzingen geven, waaruit bleek, dat een ontvluchte ge vangene uit Hoogstraten de dader is. Vrouw O. is onmiddellijk ter behandeling naar het gasthuis te Hoogstraten gevoerd. Een gevangene, overeenkomende met het signalement door vrouw O. gegeven, is dien zelfden morgen, omstreeks 10 uur gezien op het gehucht Struinpt en omstreeks half 12 uur te Ulicoten, waarbij hij in een huis zijn klompen verwisselde met een paar oude schoe nen. Want het eerste werk der ontvluchte gevangenen uit de Belgische kolonie is, hun bovenpak kwijt te geraken voor burgerklée- ren. Te Ulicoten droeg-hij zijn bovenkleeren niet meer en vertelde hij, dat hij naar Breda ging. Later vernemen wij, dat hij werkelijk te Breda is aangehouden. De burgemeester van Baarle-Nassau leidde het eerste onderzoek en verwittigde de rijkspoli tie en het parket te Breda. Vrouw O. woonde den laatsten tijd alleen. Wij vernemen, dat de toestand van vrouw O., ofschoon de wonden vrij ernstig zijn, en het bloedverlies groot is, niet hopeloos is. Vergiftiging. Ten huize van een fami lie te Hillcgersberg zijn een jongen en een meisje uit Rotterdam plotseling ernstig ongesteld ge worden. Zoo goed als zeker heeft men met een vergiftigingsgeval te doen. De toestand van beide kinderen verergerde zoo, dat opname in het zie kenhuis noodzakelijk werd en daar is inmiddels het jongetje, de 11-jarige J. FI. overleden. Zijn 3- jarig zusje maakt het redelijk wel. Nader meldt men dat twee kinderen in het gezin van Harms aan de Oranje Nassau- straat zijn overleden, nl. een jongetje van 11 en een van 5 jaar een meisje van 3 jaar ver toeft nog in het ziekenhuis. Haar toestand is redelijk. Dc kinderen hebben vermoedelijk af val gegeten uit een fabriek van suikerwerk dat daar op een vuilnisbelt wordt geworpen. Groote vechtpartij. Woensdagavond ontstond ruzie te Rotterdam in een café aan den Schiedamschen dijk, toen de koopman E. H. trachtte van een Duitscher diens portemonnaie te rollen. De kastelein die dit zag,pakte hem bij den kraag en wierp hem op de straat. E. H. die hierover woedend werd, wierp een grooten steen door de ruiten, waardoor een vrouw H.L., die met haar 1 Va-jarig kindje in het café zat, getroffen werd en in het ziekenhuis moest worden verbonden. De woesteling werd daarop door de politie gegrepen, maar het publiek verzette zich tegen de arrestatie. Er werd met steenen naar de politie gegooid, waardoor twee agenten zoodanig verwond wer den, dat zij, na verbonden te zijn, buiten dienst gesteld moesten worden. H. werd ten slotte onder veel tegenstand naar het politiebureau overgebracht. Uit de Metaalindustrie. Gisteren is zooals gemeld, de eerste conferentie gehouden tusschen het bestuur van de R.K. Werkgevers- vereeniging in de metaalnijverheid en de ver tegenwoordigers van de combinatie der samen werkende metaalbewerkersbonden. Op deze eerste conferentie is, volgens „Vaz Dias" alleen slechts beraadslaagd over de manier waarop de onderhandelingen zullen gevoerd worden. Nu men te dien aanzien tot overeenstemming is gekomen, zullen de eigen lijke onderhandelingen in de Dinsdag a.s. te houden conferentie een aanvang nemen. Orkaan. Een nieuwe orkaan heeft in den nacht van 1 op 2 November in het Noorden van Scandinavië weder groote verwoestingen aan gericht. Door een stormvloed werd de omgeving van Kopenhagen en de kust van Denemarken door een zware overstrooming getroffen. Een Deensche zeilschip, dat bij het eiland Falster voor anker lag, is afgedreven en gezon ken. De bemanning kon gered worden. In Helsingfors werd, van den nieuwen haven- dam 400 M. weggeslagen. Een aantal schepen in Scandinavische havens heeft schade bekomen. De ra in p van de Brandaris. Vol gens een bericht in de „Held. Crt." heeft de burgemeester van Helder bekend gemaakt, dat het gewenscht is nauwkeurig toe te zien of voorwei pen, afkomstig van de Brandaris, aanspoelen. Speciaal wordt de aandacht van vletterlieden hierop gevestigd. De beschadigde, toest and, waarin de reddingsgordels en-boeien, die aangespoeld zijn, zich bevonden, schijnt er op te wijzen, dat de mogelijkheid eencr ex plosie niet is uitgesloten. Het reddingsmate riaal is zeer sterk, biedt aan den invloed van het water zeer goed weerstand en heeft een voldoende drijfvermogen, zoodat de beschadi ging welhaast, niet aan de zee kan worden toegeschreven. Om meerdere zekerheid over de oorzaak van de ramp te krijgen, worden zee varenden uitgenoodigd goed te letten op mo gelijke wrakstukken en de toestand, waarin deze zich bevinden, Tevens wordt toezending verzocht aan den burgemeester-strandvonder van Terschelling van alle stukken, die in deze licht kunnen spreiden op het aanbrengen er van staat een premie. Helden der zee. Een inzameling in het Departement van Buitenlandsche Zaken gehou den ten bate van de betrekkingen der slachtof fers van de rampen met de reddingsbootcn Pre sident van Heel en Brandaris heeft een flink bedrag opgeleverd, dat afgedragen is aan het Nederlandsche Roode Kruis. Men hoopt dat het voorbeeld bij andere De partementen en groote instellingen navolging zal vinden. Prins Hendrik heeft den burgemeester van Terschelling verzocht zijn deelneming te betui gen aan de nagelaten betrekkingen van de omge komen leden der bemanning, van de Brandaris. Winkelen over de grens. In een te Wesel gehouden vergadering van burgemeesters, Kamers van Koophandel en belastingautoritei ten in de Duitsch-Geldersche grensgemeenten tusschen Kleef en Gronau is na een bespreking over de maatregelen om den uitverkoop van goe deren van Pruisen naar Nederland tegen te gaan, besloten de regeering te verzoeken het aan tal grenskommiezen aanzienlijk te vermeer deren en strenger toe te zien op den verkoop van goederen en de afgifte van uitvoervergunningen De ramp op de Wan n sec. Een dui ker is bezig om het wrak van de Storckow te on derzoeken ten einde de lijken te bevrijden, die zich nog in het schip moeten bevinden, lot dus ver heeft men er slechts vijf boven kunnen bren gen, terwijl nog minstens 14 personen vermist worden. Flet wrak ligt meer dan 7 meter diep en verschillende balken en stukken ijzer zijn in de kajuit gedrongen. Om de zich daartusschen bevindende lijken vrij te maken moet de duiker eerst een geheelen wand van de kajuit stuk slaan. Het onderzoek heeft thans uitgemaakt, dat dc kapitein nuchter was, doch dat de stuurman Goldmann, die, toen dc ramp plaats had, het bevel over het schip voerde, door alcoholgebruik niet in staat was zijn dienst behoorlijk te verrich ten. Achteloosheid. Dezer dagen werd bij het schoonmaken van een autobus te Parijs,een portefeuille op een der banken gevonden, welke meer dan 300.000 francs aan bankbiljetten be vatte. De conducteur bracht de portefeuille naar het bureau voor gevonden voorwerpen, waar zij nog eenige dagen tusschen vergeten parapluies en handschoenen op den man moest wachten, die dezen schat vergeten had. Hij bleek een banklooper te zijn. Kerknieuws. Kerkholoefeningen. Van wege de St. Barbara vereen, ond. afd. R.K. Volksbond, zullen Zondag a.s. 6 Nov. des n.m. ten 3 ure de gewone jaarlijksche oefeningen op 't R.K. Kerkhof gehouden worden tot intentie lrarer leden en Donateurs. Sprekeris de WelEerw. Heer kapelaan Hoogeveen eenige zangers zullen toepasselijke gezangen ten gehoo- re brengen deze oefeningen zijn toegankelijk voor alle R.K. SPUHÏ. Bij de opening van het R.K. Sportterrein. Wie' de moeilijkheden kent, welke verbonden zijn aan het verkrijgen en de kostene voor de inrichting, van een sportterrein, zal begrijpen welke inspanning het gekost heeft aan de R.K. Sportcommissie om in den korten tijd van haar bestaan reeds te kunnen beschikken over een eigen terrein. Toch zal hij echter daarmee alleen niet de geheele draagwijdte beseffen van wat a.s. Zondag gebeuren gaat aan de Damlaan. Dan zal voor de eerste maal in Schiedam door Roomsche voetballers getoond worden, dat zij niet schromen ook in hun sport voor alles Katho liek te zijn, omdat ze begrijpen dat alleen in een katholieke vereeniging hun geestelijke, gods dienstige en zedelijke belangen die behartiging kunnen vinden, welke ze eraan besteed wenschen te zien. Natuurlijk zullen ook a.s. Zondag de smalers en spotters niet ontbreken, maar de groei en bloei van de Federatie van R.K. Voetbalbonden bewijst, dat hun aantal steeds afneemt en dat de noodzakelijkheid van de principieele organisatie steeds meer wordt ingezien. Het zal thans slechts van de Katholieke Schie- damsche sportvereenigingen afhangen, of ook hier ter stede de katholieke sportbeweging een voorbeeld zal zijn voor de neutrale, zij het mis schien voorloopig nog niet in spelkwaliteit, doch zeker in gedrag op het groene veld en daar buiten. Daartoe behoeven zij echter de steun van alle Katholieken zonder uitzondering katholiek Schiedam kent zijn plicht en de opkomst Zon dagmiddag zal het bewijzen Omtrent het programma vernamen we het vol gende: Om één uur zal de openingsrede doorden voorzitterworden uitgesproken,waarna de geeste lijke adviseur de inzegening zal verrichten. Daar na zal er door verschillende afgevaardigden ge sproken worden, terwijl we nog iets van een 'verrassing hoorden fluisteren. Vervolgens speelt Excelsior I tegen D(en) (Hollandschen) (L)eeuw) uit Delft, wat vermoe delijke een spannenden kamp zal geven, daar D.H.L. tot nog toe ongeslagen de leiding heeft in hare af deeling, terwijl Excelsior haar beste beentje voor zal zetten om haar eersten thuis wedstrijd te winnen. De sportcommissie stelde een medaille beschikbaar voor de winnende partij. Het geheel zal een feestelijk karakter dragen, waartoe „Ambrosius" het hare zal bijdragen. Verder zal Pandora een filmopname maken, terwijl enkele fotografen de aardigste snapshots zullen vereeuwigen op de gevoelige plaat. Rugby-wedstrijd. Op het Hermes-D.V.S.-terrein zal morgenmid dag om 21/2 uur onder scheidsrechter Steyn een rugby-wedstrijd worden gespeeld. Groningen komt uit met de volgende spelers: Vermeulen Jentink D. en A. Bronk- hors Pre erius Perold Besselaar Wagener Uys, Viljoen Gauws Meyer Wijkerd, van Vlooten Brongers. Rotterd am komt uit met Deiumers Bijkerk Kriek Cranen Botha Priester Ross van de Nerle Schumann Bosman KrugerFroneman. Kloete Leeuwenburg Meerburg. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 4 November des n.m. 2 uur. Gij sen. Aan de zitting gaat een comité-generaal vooraf Om 3.15 uur opent de voorzitter de openbare zitting. Tegenwoordig zijn 23 leden. Vastgesteld worden de notulen van de verga deringen van 6 en 23 September. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat van Ged. Staten is ingekomen 'n schrijven, houdende goed keuring van Raadsbesluiten tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1921. Van B. en W. voorstel om aan den heer H. J. Greevenbroek, leeraar aan den Gem. Handels avondcursus, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 15 Nov. a.s., eervol ontslag als zoo danig te verleenen. Idem om gunstig te beschikken op het verzoek van den heer LI. J. P. Textor, stadsklokkenist, om te zijner aanzien voor een jaar op te schorten de toepassing van art. 1 der verordening, hou dend bepalingen omtrent het verleenen van ont slag aan ambtenaren in verband met hun leeftijd. Overeenkomstig de voorstellen wordt besloten. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken het verslag van het jaar 1920. Van den heer L. H. Pomes, dankzegging voor zijn benoeming tot leeraar in lijnteekenen aan de Nijverheidsschool. Aangenomen voor kennisgeving. (De zitting duurt voort). Rechtzaken. De LIaagsche rechtbank heeft gisteren J. G. v.d. T., vroeger directeur administrateur van den Koninklijken Schouwburg, ter zake van verduistering door een ambtenaar eener open bare instelling, veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek der geheele preventieve hechtenis, i.e. van 3 Juli jl. af. Slechts werd bewezen verklaard verduis tering van 5000 en niet zooals den beklaagde ten laste was gelegd, van 15.000. Van het niet bewezene werd hij vrijgesproken. Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 1. Jacobus z.v. A. Koks en P. M. Bal, Westfrankelandschestraat. 2. Aafje d.v. T. Bijloo en J. E. de Jong, Havendijk. Dirk z.v. G. B. Hoogenboom en P. van Wal- sum, Hoofdstraat. 3. Marius Franciscus Leo- nardus z.v. II. A. van Antwerpen en M. Offerman Villastraat. Ary z.v. J. Koedoot en A. E. Forsy, Mathenessestraat. Ondertrouwd. Nov. 3. M. Tettelaar 28 j. en P. van Beutichem 24 j. A. Kortland 27 j. en E. van Gent 25 j. M. Nobel 21 j. en J. M. Verlinde 25 j. A. J. J. Timmer 33 j. en A. J. Snel 20 j. J. M. Lenoir 27 j. en C. V. M. Pil 19 j. Gehuwd: Nov. 3. E. Swederski 30 j. en M. de lange 21 j. F. van den Dood 19 j. en J. M. A. van Leeuwen 21 j. A. Gleym 38 j. en P. Bart' 29 j. T. F. Jansen 22 j. en A. Herkel- man 21 j. L. Wiegel 27 j. en B/de Jong 26 j. Overleden: Nov. 2. Wilhelmus Corne- Iis Wasman, oud 61 j. en 4 mnd, Noordmolen straat, Maria Goudswaard, oud 71 j. en 5 mnd. weduwe van Abraham Schot, Rotterdamsche dijk. Scheepvaart. Hoogwater te Heek vu Hsllait. 4 Nov. v.in. 4.47, n.m. 4.58. 5 Nov. v.m. 5.26, n.m. 5.37. 6 Nov. v.m. 6.07, n.m. 5.20. 7 Nov. v.m. 6.53, n.m. 7.15. SCHIEDAM, 4 November. Aangekomen- Engelsch s.s. Nelemf, ledig van Rotterdam om al hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 4 November. Vertrokken: Zweedsche 3 mast motor schoener Hermina ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 4 November. Aangekomen Japansch s.s. „Andes Maru", kapitein N. Kurslei geladen met 819 tons Soija bean oil van Kobé via Lluli voor N.V. „Schieveem" aan de Wil helminahaven alhier. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 4 Nov. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 42.50 Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 4 Nov. Men noteert voor moutwijn 46 18. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden I 2.80 per ketel,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2