De schoonste Parel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 44ste Jaargang. Vrijdag 4 November 1921. No. 13178. Bureau K O E M ARKT 4. Telefoon ^Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt 2 maal (berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. TWEEDE BLAD. Binnenland. Het Duitsclie Credict. Korten tijd geleden circuleerde in de pers een bericht, dat van Duitschc zijde te 's-Gravenha- ge besprekingen waren ingeleid tot verandering van de Nederlandsch-Duitsche Credietovcreen- komst. waardoor een gemakkelijker aanwending van het guldenscrcdiet door de Duitsche indus trie zou worden verkregen. Deze onderhandelingen zouden tot geen re sultaat hebben geleid, tengevolge waarvan van het crediet geen noemenswaardig gebruik werd gemaakt. Oud-Minister De Vries, commissaris der Ne- derlandsche Regeering voor het Nederlandsch- Duitsche Credietverdrag, schrijft naar aanlei ding van dit bericht aan het Corr. Bur. o.m., dat van deze onderhandelingen geen sprake is geweest en dat door de Duitsche industrie hoe langer hoe meer gebruik van het door Neder land ter beschikking gestelde crediet wordt gemaakt. Nederl. Merkenvereeniging. De ernstige moeilijkheden, die zoowel Ne- derlandsche als buitenlandsche Pabrikanten van merken-artikelen bij de bescherming hun ner rechten in Nederland ondervinden, heeft aanleiding gegeven tot de stichting van een Nederlandsche Merken-vereeniging. Naar het voorbeeld der Engelsche Trade marks Federation zal deze organisatie zich ten doel stellen de belangen der fabrikanten te behart-gen, zooveel mogelijk :n overleg en samenwerkmg met gross;ers en detadhsfen Het voorloop'g bestuur der Vereen;g:ng, waarm zoowel de Nederlandsche als de En gelsche, Amerikaansche, Fransche en Dmt- sche mdustr-e vertegenwoord;gd zijn, bestaat u;t de heeren Mr. H. P. Marchant, kd der Tweede Kamer, 's-Gravenhage, voorz;tter Mr. A. E. von Saher, Amsterdam, secretaris A. Koolhoven, Amsterdam mr. H. Nanm'ng, 's-Gravenhage A. A. Bosman, Amsterdam M. B. Neumann, Amsterdam; P. J. Stheeman, Amsterdam; J. H. Lahnemann, Amsterdam R. P. Mosenthal, Amsterdam Henri Hagemeyer, Amsterdam en A. M. Boom, Arnhem. De eerste algemeene vergadering zal nog m de maand November te Amsterdam gehouden worden. Terugbetaling ten onrechte geplakte rcntezcgels. Op de vragen van den heer He Groot be treffende terugbetaling aan werkgevers van ten onrechte geplakte rentezegels heeft de heer Aalberse, Minister van Arbeid o.m. het volgende geantwoord Terugbetaling der premie zonder opvorde ring van de zijde van den betrokken werk gever, zoude in het algemeen practisch onmo gelijk zijn, aangezien noch uit de rentekaart van den verzekerde, noch uit de daarop geplakte rentezegels kan blijken, dat de verzekerde een jaarloon geniet van 2.000 of meer. Mede naar aanleiding van de door onder- geteekende, d.d. 22 Juni 1921, aan de Raden van Arbeid gerichte circulaire, geschiedt te rugbetaling van door den werkgever betaal de premie in de beide volgende gevallen a. ingeval bij een rechterlijke uitspraak is beslist, dat voor den in die uitspraak genoem den verzekerde door den werkgever geen pre mie behoeft te worden betaald b. ingeval bij een rechterlijke uitspraak is beslist, dat voor een bepaalden arbeider door den werkgever geen premie behoeft te wor den betaald, terwijl de werkgever in overleg met den Raad van Arbeid er van heeft af gezien ook ten aanzien van zijn betalingsplicht met betrekking tot zijn overige arbeiders, die in hetzelfde geval verkeeren als dat, waarop de uitspraak van den rechter betrekking had, be roep in te stellen. Buiten deze gevallen bestaat voor terugbe taling van premie geen rechtsgrond. De werk gever, die van meening is voor een arbeider geen premie schuldig te zijn, vindt in de Invali diteitswet de noodige rechtsmiddelen om voor zijn belangen te waken. Maakt hij van die mid delen geen gebruik, dan geschiedt dat voor zijn eigen risico. Daarbij komt nog het volgende. De verzekering van een arbeider, wiens jaarloon f 2.000 per jaar of meer komt te be dragen, blijft voortbestaan, zoolang de verze kerde niet de verkla'ring heeft afgelegd, dat hij de verzekering als vervallen beschouwt. Voor deze verzekerden blijft derhalve premie verschuldigd. Wel bepaalt art. 188 der Invali diteitswet, dat de premie in gevallen, als hier bedoeld, door den verzekerde wordt betaald maar de Raad van Arbeid heeft bij de veref fening der rentekaart niet te onderzoeken door wien de premie is betaald, maar uitsluitend of de verschuldigde premie is voldaan. Het geval is .mmers niet uitgesloten en in de practijk heeft dit zich meermalen voorgedaan dat de werk gever, hetzij uit liberaliteit, hetzij krachtens met den arbeider aangegaan beding, met de premie betaling blijft voortgaan. Doet zich nu een der gevallen voor, welke volgens de Invaliditeitswet aanleiding geven tot rentetoekenning, dan worden bij de bere kening der rente alle betaalde premiën mede- geteld. Het zal duidelijk zijn, dat onder de boven aangegeven omstandigheden het teruggeven van premie aan den werkgever, die, na gedu rende dikwijls langen tijd doorgegaan te zijn met de betaling, op een gegeven oogenblik tot andere gedachten komt, ook bij bilbjk- heidsgronden uitgesloten is. Het invaliditetts- fonds heeft immers al dien tijd risico geloopeu len slotte moge nog, onder verwijzing naar art. 12 van de wet houdende algemeene bepalin gen der wetgeving van het Koninkrijk (wet van 15 Mei 1829, Staatsblad no. 28), worden opge merkt, dat de bedoelde uitspraak van den Cen- tralen Raad van Beroep uitsluitend betrekking heeft op het bepaalde, bij die uitspraak berechte geval, zoodat nimmer kan worden gezegd, dat krachtens die uitspraak door andere werkgevers ten onrechte zegels zijn geplakt. Het ressort van het vice-consulaat omvat 't gedeelte van Lancashire bekend als North Lonsdale. Aan genoemden heer moet in de Engelsche taal geschreven worden. Vlootwet. Ingediend is het wetsontwerp betreffende een Nederlandsche Vlootwet. De kosten hiervoor worden geraamd op ruim 199 millioen. Opheffing Zwitserschc pasvisum. De Zwitsersche legaties te Brussel en Den Haag hebben opdracht gekregen om bij de Hollandsche en Belgische regeering voorstellen te doen tot het treffen van een overeenkomst in zake de wederzijdsche opheffing der pasvisa met ingang van 1 Dec. a.s. Het kan natuurlijk toevallig zijn men ziet soms zonderlinge toevalligheden in het leven maar mocht dit zoo zijn, dan kan het geval gauw genoeg opgehelderd worden. Alles blijft natuur lijk onder ons en je hoeft niet bang te zijn vrij uit te spreken. Cyril aarzelde. „Het is een toeval," zei hij zacht. „Gelukkig mijn jongen, ik ben blij dit te hooren." Mr. Marshall schraapte de keel en de gespannen uitdrukking verdween van zijn gelaat. „Dan kun je ons natuurlijk bewijzen, dat die paarl, die je wilde verkoopen, niet die van Myra was." Cyril's lippen beefden. „Neen, oom, dat kan ik niet. Dat is juist het beroerde van de zaak. Het is waar dat ik mij aan een vreeselijke verdenking heb blootgesteld. Niemand ziet dat beter in dan ik zelf. U heeft volkomen gelijk mij te verdenken de jongen liet zijn arm slap neerhangen „en het ver schrikkelijkste is dat ik mij niet kan verdedi gen.' t,Cyril, Cyril dat is onzin." Mr. Marshall legde zijn pijp neer. „Als je onschuldig bent, kun je Britschc pas-visum opgeheven. Naar de „Tel." meldt is het Britsche pas visum, voor het door de Engelschen bezetfe gebied in Duitschland, opgeheven. Het tekort bij de spoorwegen. Een deputatie uit het bestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor 1 en Tramweg personeel is naar aanleiding van het bericht betreffende het exploitatietekort bij de spoor wegen, bij den Minister van Waterstaat op audiëntie geweest. Ze verzocht te bevorderen, dat men in plaats van aan verlenging van dienst tijd of verlaging van loon te denken, door een commissie zou doen nagaan, welke factoren medegewerkt hebben tot het groote tekort en hoe er bezuinigd kan worden. De Minister kon niets beloven, wilde wachten tot na de conferentie op 16 November. Hij ver klaarde evenwel uitdrukkelijk, dat hij niet op verlaging van loon of verlenging van diensttijc had aangedrongen. Hij had alleen den spoor wegmaatschappijen verzocht maatregelen te treffen om tot betere verhoudingen in het bedrijf te geraken. verboden den dienstdoenden ambtenaren onder bedreiging met revolvers, om hulp te roepen, daarop sneden zij alle telegraaf- en telefoon draden, die Ketzin met de buitenwereld verbin den, door. Zij maakten zich meester van een be drag van ongeveer 80.000 mark in baar en on geveer 200.000 mark aan brieven met waarde- vollen inhoud en andere poststukken. Daarna klommen zij weer in den vrachtauto en reden weg. Daar men verwachtte, dat zij zich met hun buit naar Berlijn zouden begeven, houdt de Berlijnsche politie alle toegangen tot de hoofd stad in het oog, doch er is nog geen spoor van de daders gevonden. Hofbericht. De zuster van H. M. de Koningin Moeder de Vorstin van Erbach Schönberg, die Zater dagavond met de Koningin Moeder te den Haag is gekomen, keerde gistermorgen naar Darmstadt terug. Gemengd Nieuws. Krankzinnige, L., een man uit Den Haag, die vele jaren van zijn leven in de gevan genis en de laatste jaren in het krank zinnigengesticht te Den Dolder heeft doorge bracht, uit welke laatste inrichting hij telkens weet te ontsnappen, is aldaar weer gearresteerd, nadat hij veertien dagen geleden uit den Haag naar Den Dolder was opgezonden. Toen liep hij als eerzaam groente-koopman achter eenwagen,doch nu heeft hij op minder vredelievende wijze de aandacht getrokken. Zijn arrestatie was nl. het gevolg van een plotseling opgekomen behoefte om bij verschillende winkeliers op de Veenkade, in de Vleerstraat en omgeving de spiegelruiten in te werpen. De man is op transport gesteld naar Den Dolder, vanwaar hij, naar hij zeide, over eenige dagen weer zal terugkeeren. Consulaten. Bij Kon. besl. is de heer W. Garenciëres Pearson benoemd tot vice-consul der Neder landen te Barrow-in-Purness (Gr. Brittannië en Ierland). ons dit toch wel bewijzen, zou ik zeggen. Wat heb je met de paarl gedaan Ik wil je nog niet eens vragen, waar je haar vandaan hebt. Kun je haar ons niet laten zien Dan zullen wc dade lijk weten, dat ze niet van Myra is." Cyril schudde het hoofd. „Neen, dat kan ik niet," zei hij, „dat kan ik niet, oom Tom," hij strekte de hand uit „wilt u mij gelooven en jij ook Rodney en Freddy Ik zweer dat ik de waarheid zeg*. Ik heb niets uit te staan met den diefstal van Myra's paarl. Verder kan ik u echter niets zeggen. Het is mijn geheim. Mijn lippen zijn verzegeld." Hij keek van den een naar den ander. „De eer van een vrouw hangt'van mijn stilzwijgen af." Mr. Marshall's Voorhoofd rimpelde zich. De zaak nam een ongunstige wending. Als echte zakenman had hij geen greintje romantisch gevoel. Cyril's verhaal kwam hem uiterst zwak voor. Het leek hem dat hij het ver zonnen had om zijn schuld te bedekken. Maar de jongen zag er niet schuldig uit, bezorgd en ellendig misschien maar niet schuldig, lom Marshall s toon werd gestrenger. Werkelijk Cyril," zei hij, „je kunt ternauwer nood verwachten dat we zulk een verklaring als flic over de eer van een vrouw allen gelooven. Bedenk dat je eigen eer op het spel staat. Denk aan Lucy. Vindt je niet dat je ook haar iets verschuldigd bent Want zoowaar ik hier zit"— hij liet zijn vuist zwaar op zijn knie vallen ,,als Kolendamp. De 50-jarige zandschipper J. de B. uit Katwijk aan Zee, is in Den Haag in bewusteloozen toestand in het voor-onder van zijn zandschuit gevonden. Een brugwachter en een agent hebben een half uur lang de kunst matige ademhaling toegepast. Hun moeite is met succes bekroond het gelukte hun de levens geesten weer op te wekken. De man is naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij echter des middags is overleden. Het ongeval is ontstaan door het inademen van kolendamp. Postkantoor diefstal. Een brutale diefstal met geweldpleging heeft te Ketzin, een plaatsje in de mark Brandenburg plaats gehad. Voor het postkantoor aldaar hield een vrachtauto stil, waaruit zes jonge mannen stapten. Ze gingen het postkantoor binnen en je mij geen betere verklaring geeft, kom je niet weer over mijn drempel." Het noemen van Lucy's naam had zijn uit werking. Cyril's oogen werden vochtig. „Ik kan het niet zeggen, oom Tom," zei hij zacht. „Waarachtig ik mag het niet." „Zelfs niet tegen ons „Neen. De jongen hief smeekend de handen op. „Het geeft niet het mij te vragen. U weet niet waarom ik zwijgen moet en ik kan 't u niet zeggen."Het zweet pareldeCyril op het voorhoofd „Het is voor mij een leelijke zaak, maar daar is niets aan te doen. Ik kan 't niet helpen, oom. Ik heb nog nooit tegen u gelogen en ik lieg ook nu. niet. Verder kan ik mij niet verdedigen." Mr. Marshall stond op. „Dan zul je dit voor het gerecht moeten doen, Cyril," zei hij zijn stem verheffend. „Hoe denk je daar over Cyril richtte zich op. Als ik ondervraagd moet worden, ben ;k van plan te zeggen dat -k schuld;g-ben. Dan zal 'k er verder geen nadere u;tlegg:ng van behoeven te geven." Tom Marshall vloekte zijn wangen werden donkerrood. Razend van drift wendde hij z:ch tot zijn zoon en Baybs. „Wat zeg je daarvan nep hij u;t. „Wat moet ;k van d'en neef van mij denken.? Ik was bere;d hem als mijn e'gen zoon te ontvangen, maar daar >'s nu geen sprake meer van. Goddank, dat we het nog bijtijds ontdekt Een 10-jarige millionair over leden. In een hotel te Chicago is, volgens een Central News-bericbt, dezer dagen de erfgename Van John Stewart, vroeger president van een fabriek van meetwerktuigen, overleden. Zij leefde na den dood van haar ouders, die zes maanden na elkaar gestorven waren, met haar 20-jarige zuster te Chicago. Beiden hadden een vermogen van vier millioen dollar geërfd, maa/ de jongste, Jeanne had weinig vreugde van haar rijkdom, want zij kon niet loopen en moest altijd in een rolstoel worden voortgereden. Menschel ij ke springbok. „Cen tral News" verneemt uit Johannesburg dat uit de Rand een zwarte inboorling naar de stad is ge bracht, met horens als die van een springbok op zijn hoofd De horens begonnen te groeien, niettegenstaande de herhaalde malen, dat het gewei werd afgezaagd. In elk ander opzicht is de man volmaakt normaal. Het is zeer waarschijnlijk, met het oog op het geneeskundig belang van het geval, dat de man naar Europa zal gezonden worden. Een bekende specialiteit te Johannesburg zei °-a. „Deze atavistische ontwikkeling zou van het grootste wetenschappelijke nut kunnen zijn Voor geneeskundigen over de geheele wereld. Storm. In het district Palmi, (Calabrië) is door een hevig onweer groote schade aangericht De akkers zijn geheel verwoest. Er zouden ver schillende slachtoffers zijn. Talrijke huisgezin nen zijn dakloos. Ook in het Napels-district heeft het gewel- dig gespookt. Verscheidene personen werden door neerstortend materiaal getroffen,, terwijl groote schade werd aangericht. Van den Vesuvius liep een sterke stroom modderwater naar beneden, waarin boom stammen en allerlei wrakstukken werden meege voerd. Alles wat daaraan in den weg stond, werd vernield. In het dal, dat de twee toppen van den Vesu vius scheidt, is een diep gat geslagen van een mijl breed en een mijl diep. Alle telefoon- en tele graafverbindingen zijn verbroken. Scheepvaart. Ee Hamburg Amerika Lij en de Norddeursche Lloyd zullen binnenkort met eigen stoombooten den vrachtdienst van Hamburg en Bremen naar Oost Azië hervatten. Als eerste schip zal 4 December het motorschip „Havelland" van de Hamburg-Amerika Lijn naar Oost Azië vertrekken op 7 Januari zal het stoomschip „Westphalen" van de Norddeutsche Lloyd volgen. De Deutsche-Australische stoombaart Mij. kondigt aan, dat zij terstond na de opheffing van het handelsverbod met Duitschland te zamen met de Norddeutsche Lloyd en de Engelsche reederij Holt een maandelijkschen vrachtdienst op Australië zal instellen. ?ok zal de Maatschap pij dan den Zuid-Afrikaanschen dienst weder hervatten. hebben." Hij was buiten zich zelf van woede. Cyril mocht de dief zijn of niet dat was hetzelfde. Zoolang hij weigerde te spréken, zou Tom Mars hall hem voor den schuldige houden. De onver kwikkelijke discussie naderde haar einde. Cyril bleef volhouden. Ze moesten hem óf op zijn woord gelooven óf hem veroordeelen. En zoo werd het vonnis geveld. Tom Marshall wees naar de deur en verzocht hem heen te gaan. „Laat mij je nooit weer onder mijn dak zien bulderde hij. „Je kunt je engagement als geëin digd beschouwen. Ik zal het Lucy zeggen. O, het idee dat we een dief aan onzen boezem ge koesterd hebben „Ik ben geen dief, oom" sprak Cyril rustig, terwijl hij naar de deur ging. „Ik heb niets ge daan, waarover ik mij behoef te schamen. Eens zult u de reden van mijn zwijgen misschien weten als de ware dief gevonden is." Het pijnlijke tooneel was nog niet ten einde, want juist toen Cyril de kamer wilde verlaten, ging de deur open en kwam Lucy binnen. Het meisje had zitten pianospelen in het salon, tot het haar eindelijk verveeld had nog langer op Cyril te wachten en ze was gekomen om hem te halen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5