DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 4-iste Jaargang. Zaterdag 5 November 1921. No. 13179. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus 39. A d v e r t e n t i n 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal r Jonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. BuiieDlandseig Nieuws» DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De „Petit, Parisien" zegt, dat president Har ding van plan is op de conferentie te Washington een uiterst belangrijke rol te spelen. In tegen spraak met de dikwijls gehoorde meening, schijnt Harding volstrekt niet genegen om zich op den achtergrond te houden. De President heeft een intervieuw toegestaan aan een medewerker van den Matin". Deze kreeg te hooren, dat het een groote dwaling is, te meenen, dat Harding er ooit aan had gedacht, Amerika in een „prachtige vereenzaming" te houden. Harding herinnerde er aan, dat hij gedurende de verkiezingscampagne in het bij zonder had aangedrongen op de noodzakelijk heid van internationale samenwerking. In zijn eerste Boodschap vindt men de volgende mede- deeling De Vereenigde Staten zijn bereid om in de toekomst te overleggen met allen en om samen te werken met allen en om allen te helpen. Maar zij zijn van plan dat in vrijheid te doen zonder gebonden te zijn aan de besluiten van een bui- tenlandsche organisatie." In een rede die hij twee weken geleden had gehouden bevestigt Harding nogmaals op plechti ge wijze, de internationale solidariteit. Amerikf aldu vervolgt de Matin zal altijd trachten in samenwerking met den andere landen een op lossing te vinden voor de problemen, die aan de menschheid zorg baren, maar het zal dit doen in volle souvereiniteit en onafhankelijkheid, vrij van eiken verren, collectieven, anoniemen druk. Voor de conferentie van Washington heeft de president alleen die landen opgeroepen, die de gestelde problemen kunnen oplossen, omdat zij er direct belang bij hebben. Amerika zal ter conferentie, geheel belange loos, misschien iets voor anderen vragen, maar niets voor zich zelf. De president is overtuigd, dat de conferentie goede resultaten zal hebben en een aanmoediging zal zijn voor verdere internationale samenwer king. Hij weet ook, dat Frankrijk aan zijn zijde staat bij deze poging tot zulk een samenwerking HET VERDRAG VAN VERSAILLES. De^ correspondent van de „Kölnische Zei- tung" te Londen verneemt uit invloedrijke politieke en financieele kringen aldaar, dat de stemming reeds zoo ten gunste van ver andering van het Vredesverdrag gekeerd is, dat men een conferentie daarover voorbereidt, die in Februari zal bijeenkomen. DUITSCHLAND. De rijksnrmster voor fmanc'ën Hermes, gaf gisteren een uiteenzetting in den Rijksdag van de belastingontwerpen der regeering. De ont werpen zullen moeten bewijzen, zei de minister hoever de Duitsche financiëele kracht tot ver vulling der schadeloosstellingen gaat. De belastingen, welke door de nieuwe ont werpen op de schouders van het Duitsche volk gelegd worden, zijn de zwaarste, welke ooit een volk moest dragen. Niettegenstaande dit, zou de opbrengst niet voldoende zijn voor de vervul ling der verplichtingen, welke uit het vredes verdrag voortvloeien. Wel zou|'de gewone rijks- begrooting voor 1922, sluiten mét een overschot van 28.7 milliard, maar dit overschot zou door nieuwe uitgaven van 77.6 milliard overslaan in een tekort van 48.9 milliard. De drukkende financieele nood van het rijk, zou pas kunnen worden gelenigd, wanneer Duitschlands tegen standers zich in hun eigen bckmg willen zouden aanpassen aan de financieele kracht van Duitsch- land, welke door de beslissing over Opper-Si- lezië zooveel zwakker geworden is. De redevoe- ring van den minister werd algemeen toege juicht. Men meldt nader hoe de minister in zijn rede de meeropbrengst van de nieuwe belastin gen schatte op 40 tot 42 milliard mark. De vraag of deze som voldoende is om alle verplichtingen te vervullen moet echter ontkennend beantwoord worden Aan gewone uitgaven zal 65.9 milliard meer noodig zijn, zoodat zij 114 1/4 mi"iard zu'- 'en bedragen. Er b'ijft dus een tekort van 53 mi"iard. Voor de uitvoering van de verpach tingen uit het vredesverdrag voortspruitende, za' 55.1 mi'hard noodig zijn. In totaa' za' dus 110 mi"iard ge'eend moeten worden. De zwaartste druk op de rijkshuishouding in het komende begrootingsjaar zijn echter de scha de 'oosste"ingen die op 77.6 miniard gewaardeerd zijn. De schatting wordt echter bemoei'ijkt door de onzekere factoren der waardeda'ing van het ge'd. De schadevergoedingen in ge'd staan onder den gewe'digen druk van de va'utaschomme'in- gen, die niet berekend kunnen worden. De zitting van den Rijksdag wordt Maandag voortgezet. RUSLAND. Men meldt uit Moskou, dat Trotski zich aan het hoofd van een grooten trust van industriee- len gesteld heeft. Voor zijn deel heeft hij 200 millioen sowjet-roebel gestort. Verder zijn in den trust getreden Skanski, Lebediof, Awaran en nog eenige volkscommissarissen. POLEN. Naar aanlcidmg van het verblijf van Sk:r- munt te Praag verlmdt, dat de handelsovereen komst tusschen Praag en Warschau aan gevuld zal worden door een pol'tiek verdrag. Dit zal geen militair karakter dragen, maar bestemd zijn de wederzijdsche neutraliteit te waarborgen in geval van conflict van een der beide landen met een derden staat, de kracht der vredesver dragen te doen gelden en inbreuken op die ver dragen te verhinderen. De geschdlen tusschen de be>de landen zullen door arbitrage beslecht worden. HONGARIJE. G'ster heeft de Hongaorsche-Nationale Ver gadering het voorstel aangenomen, om ex-koning Karei vervallen te verklaren van den Hongaar- schen troon. BELGIE. De drie liberale ministers, Franck, Devéze en Neujcan, hebben hun ontslag ingediend, in verband met de benoeming van Van Cau- weleart tot burgemeester van Antwerpen. DE JAPANSCHE MINISTER-PRESIDENT VERMOORD. Volgens een te New-York uit Tokio ontvangen bericht is de Japansche premier Hara door een moordenaar met een dolk in de borst gestoken. Het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zaken verneemt uit Tokio dat de aan slag aan het station is gebeurd en de premier stervende is. Het bericht van de moordaanslag op den voor avond van de conferentie te Washington, heeP overal een enormen indruk gemaakt. Hara is langen tijd de leider der Japansche politiek geweest. Verschillende partijen werden hem echter moede en in Mei slaagden zij er in een motie te doen aannemen, waarbij Hara verklaard werd een gevaar te zijn voor de binnen- en bui- tenlandsche politiek van Japan. Sindsdien is Kato de leider der oppositie. CHINA. Naar de „T;mes" m't Sjanghai verneemt, heeft de regeering te Peking aan de verte genwoordigers der groote mogendheden aldaar verzocht om de tegenwoordige invoerrechten var 5 pCt. tot 6 pCt. te mogen verhoogen, totdat een tariefherziening wordt toegestaan, waarom China reeds in Jul; 11. heeft verzocht, maar welk verzoek toen is afgewezen, daar het tijdstip er voor' niet geschikt werd geacht. Het schijnt, dat China, wanneer het ver zoek tot verhooging met één percent zal worden toegestaan onmiddellijk obligaties wil uitgeven welke gedekt zullen worden door de opbrengst dezer verhooging, welke geschat wordt op jaar lijks 4 millioen dollar. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben 't verzoek aan hun regeeringen overgebracht, doch algemeen neemt men in Europeesche kringen in China aan, dat het geweigerd behoort te worden. Jarenlang heeft Peking zich hoofdzakelijk met kleine leeningen op de been gehouden en thans is het op den rand van een staatsbankroet. Er is maar weinig noodig, aldus genoemde „Times"- correspondent, om een laatsten stoot te geven door welken de politieke atmosfeer dan wellicht gezuiverd zou kunnen worden. Waarschijnlijk zouden de Chineesche gedelegeerden naar Was hington niet eens ongaarne zien, dat een derge lijke ontknooping plaats heeft, omdat het hun ten deele zou ontslaan van verplichtingen tegen over de regeenng te Peking en zij in staat zou zijn, mede te deelen, hoe de juiste stand van zaken in China is. 'Dan zou de weg geëffend zijn voor de mogend heden om de moeilijkheden van China van den praktischen kant te bezien, waartoe juist de conferentie te Washington zoo'n uitstekende gelegenheid biedt. Indien de mogendheden de verhoogde invoerrechten toestaan, zoo redeneert men te Sjanghai, dan wordt daarmede de onge zonde toestand bestendigd, van een regeering, die niet het geringste prestige meer heeft, zeer tot verdriet van het Chineesche volk, dat er steeds over klaagt, dat Peking alleen zijn positie kan handhaven en beslag kan leggen op de inkomsten des lands, door de hulp welke het buitenslands verleent. ALLERLEI. Het woord voerende aan een banket van de kamer van koophandel te Liverpool, heeft de Amerikaansche gezant, doelende op het geop perde denkbeeld, dat Amerika, Engeland en Frankrijk een werkelijk bondgenootschap zou den aangaan, gezegd, dat zoo iets een nutteloos denkbeeld en een volslagen onmogelijkheid was. Uit Warschau komen berichten over anti- Poolsche betoogingen te Berlijn. Zondag heeft een menigte die in hoofdzaak uit studenten be stond, de schilden van het Poolsche gezantschap en eonsulaats-gebouw afgerukt en vernield. De Poolsche regeering heeft tegen dit optreden ge- pi-otesteerd. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat de eerste uit Duitschland in Rusland inge voerde locomotieven een welgeslaagden proef tocht gemaakt hebben op de lijn St. Petersburg Moskou in tegenwoordigheid van sowjet-autori- teiten, van den Duitschen vertegenwoordiger in Rusland Wiedenfeld, van vertegenwoordigers der Duitsche en Zweedsche industrie en van Ame rikaansche groothandelaars. Volgens een bericht in de Weensche bladen, heeft het Hongaarsche regeeringsvoorstel be treffende de onttroning pijnlijke verrassing ver oorzaakt. Het wetsontwerp zet weliswaar de Pragmatieke Sanctie op zij en daarmede de erf opvolging van de Habsburgers in Hongarije, doch sluit echter den terugkeer van een Ilabsburger op (Jen Hongaarschen troon uit, daar het wetsont werp het recht van Hongarije tot een onbe perkte Konings keuze proclameert, en niet verklaart dat geen Habsburger meer Koning van Hongarije kan worden. Hierdoor bestaat geen wettelijke hindernis, dat een Ilabsburger en ook ex koning Karl zelf bij vrije keuze tot Koning van Hongarije ge kozen kan worden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zilhng Vrijdag 4 November, n.m. 1 uur. Interpellatie. Aan de orde is de behandeling van het ver zoek van den heer Hugenholtz, om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Marine a.i. omtrent de veiligheid van het per soneel bij het loods- en reddingswezen en het lot van de nagelaten betrekkingen. Het gevraagde verlof wordt verleend. De in terpellatie zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. Grondwetsherziening. Voortgegaan wordt met de behandeling van de voorstellen tot wijziging der Grondwet. Art. 10 met de daarop ingediende amen dementen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, vervolgt zijn gisterenmiddag afgebroken rede. Spr. zegt voorzichtig te moeten zijn met de amendemen ten, waarvan de gevolgen niet precies zijn te overzien. Het koningschap en de verhouding van het Oranjehuis tot het Nederlandsche volk js door verschillende sprekers behandeld. Spr. herinnert aan de zegetochten van de Koningin in 1919 in de bedreigde Nederlandsche gebie den. Als drager van de volkseenheid acht hij den president fiiet gelijk aan den Koning. Spr. ver goelijkt den toestand van Nederland met dien in Frankrijk, waar men in koortsachtige haast zich voorbereidde op den oorlog met den aarts vijand. De vergelijking met Tsjecho-Slovakije een republiek die bezig is te worden, gaat hee- lemaal nifcf. op. Indien in 1918 de revolutie over ons land was gekomen, dan zou het er in ons land anders uitzien dan thans het geval is. De heer Schaper (S. D.)Wat heeft dat met de grondwetsherziening te maken De Minister: Vraag aan uw fractieleider wat de rede van hem daarmede te maken had De vraag is gestoldmonarchie of republiek Deze vraag is thans meer van academisch dan van practisch belang. Zelfs de partijgenooten van mr. Troelstra zijn er zoo van doordrongen, dat het. monarchistisch beginsel zóó leeft in het volk, dat de febris amendendi er hen niet toe bracht om een wijziging voor te stellen. Dit feit bewijst meer dan allerlei spitsvondige beschou wingen over de theorieën van republiek en ko ningschap. Wanneer een wetsontwerp tot regeling van de opvolging zou worden verworpen, zal men moeten wachten tot de troon leeg gekomen is, en dan zal men moeten beslissen. Het advies van de Staatscommissie heeft de Regeering afgewezen, omdat h.i. de Grondwet uitgaat van het Koningschap en het is dus ver keerd, daarin een uitnoodiging te plaatsen om tot een anderen staatsvorm te komen. De ge legenheid daartoe bestaat altijd Het conflict dat kan ontstaan wanneer geen 2/3 meerderheid wordt behaald voor een voorstel. Maar een dergelijk conflict is altijd mogelijk en een op lossing daarvoor ligt voor de hand. De heer Troelstra zelf wil de beslissing over den regee- ringsvorm niet aan het volk overlaten. Het denkbeeld van mr. Troelstra komt niet overeen met het amendement dat hij heeft ingediend. Het amendement-van Schaick heeft spr.'s sympathie niet. Er is een staatsbelang bij be trokken, dat in de Grondwet de kwestie van de opvolging zoo duidelijk mogelijk zij gere geld. De onzekerheid, die het gevolg van deze bepaling zou zijn, acht spr. ongewenscht. De amendementen Marchant, Troelstra en van Ravcsteijn zijn onaannemelijk. De amen dementen Rutgers en Snoeck Henkemans ont raadt spr. ten sterkste. De aanneming van de overige amendementen kan spr. niet aanbe velen. De heer Schaper (8. D.) herinnert er aan dal hij in de Staatscommissie de eenige repu blikein was, zoodat de Minister in het advies der commissie geen gevaar behoeft te zien voor het koningschap. De heer De K a n t e r (V. B.) verdedigt als nog het amendement om. art. 20 te doen lui den „Wanneer vooruitzicht bestaat, dat geen bevoegde opvolger naar de Grondwet aanwe zig zal zijn, kan deze worden benoemd bij een wet, waarin het ontwerp door den Koning wordt voorgedragen." De heer K o 11 h e k (S. P.) betoogt, dat de Regeering voor wijziging van den regeerings- vorm niets overlaat dan een revolutie. Spr. acht geen reeëlen grond aanwezig voor de. Oranjeliefde en hij wijst er op, dat de S. D. A. P. meewerkte aan den volkswaan door niet tegen bet koningschap op te komen. Reeds nu moet er aan gewerkt worden om dèn waan van de Oranjeliefde weg te krijgen. De heer Ankerman (C. H.) protesteert er tegen, dat de heer Kolthek op deze wijze over het koningschap sprak. Hij schetst de be- teekenis van het Oranjehuis, dat altijd op de bres stond als Nederland in het nauw gedreven was. Hij brengt hulde aan de Regeering, die vóór alles bet Oranjehuis in de Grondwet wil handhaven. De heer Troelstra (S. D.) betoogt, dat de S. D. A. P. er nooit belang in heeft gezien om tegen het koningschap op te komen. Er wa ren grootere belangen waarvoor ze streed en strijden moest. Uitvoerig weidt spr. uit over zijn houding in 1918 en over zijn houding tegenover het ko ningshuis. De Minister moest nu maar eens uiteenzetten welke vreeselijke dingen spr. in November 1918 heeft gezegd. Ten slotte, zet hij uiteen, dat de Minister geen oplossing heeft gegeven voor alle gevallen en dat het dus noodig is het amendement van spr. te aanvaarden. De heer Van Ravesteijn (C. Fr.) is van oordeel, dat het vraagstuk van de opvol ging van revolutionnairen aard is. Uitvoerig bestrijdt deze afgevaardigde weer de rede van den heer Troelstra. De heer De Monté Verloren (A. R.) repliceert. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag elf uur. Binnenland. Ilijksdrukwerk naar Duitschland. ÜOok het hoofdbestuur van den Nedcrland- schen Grafischen Bond heeft een telegram aan den Minister van Landbouw gericht om te protesteeren tegen het plan om drukwerk voor den Octrooiraad in Duitschland te doen vervaar digen en opschorting van dit plan verzocht, opdat alsnog besprekingen tusschen hoofdbe stuur en Minister mogelijk wordt. Het hoofdbestuur van de Boekdrukkerijbon den heeft den minister een telegram van onge veer dezelfde strekking gezonden. Spoorwegpersoneel. In een gehouden gecoriibineerde hoofdbe- stuurdersvergadering van de vijf organisaties van spoorwegpersoneel, werd de mogelijkheid van samenwerking dier organisaties besproken tot afweer van de plannen der directie in zake loonsverlaging en arbeidsverlenging. Wij vernemen, dat alle hoofdbesturen tegen over de directie een afwijzende houding zullen aannemen. (Tel.) Den Helder. De gemeenteraad Den Helder heeft, daar de waterwinning der prise d'eau der waterleiding niet voldoende is, om deze gemeente van het noodige water te voorzien, gisteravond besloten de bij een normale onttrekking van water te kort komende hoeveelheid door het Provinciaal waterleidingbedrijf te doen bijleveren. Voor de werkverschaffing werd 15.000 beschikbaar ge steld. Een voorstel van B. en W. betreffende de uitvoering en betaling van werken van het Spuikanaal, waarvoor tot heden ruim 356.000 werd gevoteerd, werd aangenomen. De Metaalbewerkersstaking. Donderdagmorgen is te Amsterdam de eerste conferentie gehouden tusschen het Bestuur van de R.K. Werkgeversvereeniging in de Metaal nijverheid en de vertegenwoordigers van de combinatie der samenwerkende metaalbewer kersbonden. Op deze eerste conferentie is alleen beraad slaagd over de manier, waarop de onderhan delingen zullen worden gevoerd. Nu men te' dien aanzien tot evereenstemming is gekomen zulten de eigenlijke onderhandelingen in de Dinsdag a.s. te houden conferentie een aanvang nemen. Naar wij vernemen zullen de onderhandelin gen op twee plaatsen worden gevoerd. De R.K. werkgevers zullen in den gemengden bedrijfs- raad voor de metaalindustrie onderhandelen met NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1