DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Zaterdag 5 November 1921. No. 13179. Bureau K O EM ARKT 4. Telefoon ^Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2 per week 15 cent, franco per Pla£*tsen wordt 2 maal ^berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voordierhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Binnenland. Voorschot aan de HoIIand-Zuid-Afrika lijn. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling en verhooging van het voorschot enz. ten behoeve van de Ned. Zuid-Afrikaansche Stoomvaartmaatschappij HollandZuid-Afri- ka-lijn. In gevolge de bij de wet van 30 Juli 1921 goed gekeurde overeenkomst door de Regeering met de maatschappij aangegaan moet, aangezien de eerste reis volgens die overeenkomst is aangevan gen 23 Dec. 1920 de eerste termijn van drie maanden Van het Voorsdiot gerekend worden op 23 Maart 1921 verschuldigd te zijn geweest en zullen derhalve in het begrootingsjaar 1921 vier termijnen, in totaal derhalve 1 millioen gulden moeten worden uitbetaald. Het wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot het beschikbaar stellen van dit bedrag. Voorts wordt 275 ge vraagd als belooning over 1921 van den in Sept. j.l. bij de maatschappij benoemden regeerings- commissaris, wiens belooning in overeenstem ming met hetgeen in dergelijke gevallen is ge schied bepaald is op ƒ1000 per jaar. En 50 wordt aangevraagd ter bestrijding van diens reis-, verblijf-, bureel- en drukkosten. men de verkoopers en ook de vele welgestelde binnen- en buitenlandsche koopera met rust, doch pikte men er alleen wat armer gekleede meisjes uit. Duitsch Drukwerk. De Minister van Landbouw heeft naar aan leiding van het bericht dat hij een belangrijke partij drukwerk, tot een bedrag van 30.000 in Duitschland heeft besteld, aan de „H. Ct." mede gedeeld, dat dit drukwerk is een, zich geregeld herhalende order, nl. het in staatvorm drukken van de bij het Octrooibureau ingekomen aanvra gen. Daar deze aanvragen bijna, alle met teeke- ningen zijn aangevuld, is de Landsdrukkerij niet in staat, om de bestelling uit te voeren en is de Regeering dus aangewezen op particuliere firma's Waar nu de aanbiedingen der Duitschc drukkerij en zoozeer verschil in prijs toonden, dat op een bestelling van 1500 exemplaren niet minder dan 20.000 kon worden bezuinigd, heeft de Minister, na rijp beraad en ernstig overleg met den Minis ter van Financiën, besloten, het werk in Duitsch land te doen vervaardigen, daar zelfs, volgens het gebruikelijke systeem (15 pCt. boven den buiten- tandschen prijs) de Nederlandsche firma's niet in staat waren, het drukwerk naar belmoren uit te voeren. Maatschappij tot exploitatie van een paspoort. In een brief aan het „Hbl." deelt de jour nalist Nypels mede dat de jonge dames te Maastricht naamlooze vennootschappen tot ge meenschappelijke exploitatie van één paspoort en visum vormen. „Een heele klikse, zooals dat hier heet, een stuk of vijf vriendinnen, reist na melijk op één paspoort met den daarbij behooren den hoed. Want met het paspoort alleen kom je er niet. Daar hoort ook een hoed bij. Vandaag krijgt het eene lid der vennootschap de be schikking over paspoort en hoed, morgen het andere en zoo elk op haar beurt. Natuurlijk moet die hoed van een bijzonder opvallende en het gezicht erg bedekkende vorm zijn. Want de bedoeling is dat de douane-beambte direct den hoed herkent van het zoo onduidelijk moge lijke portret in het paspoortenboek. Bij man nen zou zoo iets niet lukken, maar bij meisjes ik heb het zelf geconstateerd lukt het prachtig Een hoed, voor 103 centen gekocht in Aken, waar, zegt hij, voor zoover hij en al zijn goede kennissen in Aken constateeren konden, de ver koop niettegenstaande het verbod lustig en rustig doorging, In de groote warenhuizen liet 25 Lucy was de bevebng van haar vader. Hij zag haar altijd graag op zijn kamer komen, maar nu wenschte hij haar zoo ver mogelijk van dit tooneel verwijderd. „Waarom ben je niet in het salon gebleven Lucy vroeg Mr. Marshall gestreng. „Je kunt hier op 't oogenblik niet zijn." Lucy keek de kamer rond en zag dat er iets tragisch was gebeurd. „O Cyril, wat is er Ze strekte de handen naar hem uit. „Je hebt mij nog niet eens goeden dag gezegd." Cyril trok zich een weinig terug. „Je moet het je vader vragen, Lucy. Oom Tom heeft mij het huis verboden. Het is tusschen ons uit, lieveling." Lucy staarde hem een oogenblik aan en begon te schreien. Rodney keek naar zijn zuster, zich afvragend wat ze doen zou. Zou ze verklaren hem trouw te zullen blijven, wat er ook gebeurde Hij wist dat er vrouwen waren, die zoo doen zouden, Daphne b.v., maar hij twijfelde aan Lucy. „Het is misschien maar beter dat ze het in- Uitvoervergunningen. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ver zoekt de aandacht te vestigen op het volgen de „Het komt in den laatsten tijd herhaal delijk voor, dat van reizigers, die uit Duitschland naar Nederland terugkeeren, aan de Duitsche grens goederen, als schoenen, kieeren, waschgoed kijkers, fotografietoestellen, huishoudelijke- en luxe artikelen in beslag worden genomen, omdat deze goederen niet door een uitvoervergunning zijn gedekt. Behalve dat de betrokkenen daar van last ondervinden, worden de goederen ver beurd verklaard en wordt bun een aanzienlijke boete opgelegd. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat bijna alle uitvoer uit Duitschland zonder uit voervergunning verboden is. Zij, die goederen in Duitschland koopen, kunnen die dus alleen medenemen, wanneer zij daarvoor een uitvoer vergunning hebben, die door den verkooper moet worden aangevraagd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Volksbond. Donderdag werd in de groote zaal van den R. K. Volksbond de eerste cursusavond v. d. R. K. Volksbond gegeven. Na een kort openingswoord van den voorzitter waarin hij o.m. de verwach ting uitsprak dat alle cursusavonden door dames en heeren druk zouden bezocht worden, werd 't woord gegeven aan den Zeereerw. Heer Pastoor Schraag, die een rede hield over „de Romeinsche kwestie." De eerw. spr. begon met er aan te herinneren, dat ook deze Paus reeds twee maal een plechtig protest de wereld inzond, tegen de berooving der tijdelijke macht, den Pausen in 1870 aange daan. Waarom nog steeds die protesten vraagt spr. waarom geen vrede met Italië 't antwoord hierop is juist de kern der Romeinsche kwestie. In verband hiermee wil spr. dan behandelen de tijdelijke macht van den Paus en de ontroo- ving ervan. Christus stichtte hier op aarde een geestelijk rijk, zijn Kerk en stelde als bestuurders van dat rijk zijn Apostelen met als opperhoofd Petrus wier macht op Pausen en bisschoppen overging. Al is deze macht nu een geestelijke, toch kan hiermee tijdelijke macht heel goed samengaan, wat de geschiedenis ook duidelijk bewijst Melcbisedeeh, Abraham, de Macchabaeën waren tegelijk priester en vorst. Beide machten zijn in gesteld om 't volk te leiden naar God. Dat ook de Pausen met succes wereldlijke bestuurders konden zijn, heeft ook de geschie denis bewezen, wat zelfs een protestant als Buskenbuet volmondig toegeeft. 't Tijdvak der Pausen is in vier gedeelten te splitsen: Van Petrus'311,.' Hetkatacombentijd- perk 311—756opkomst der tijdelijke macht van den Paus j 756—20 Sept. 1870: volledige tij delijke macht1870— heden't einde van die macht. 't Eerste tijdvak was een periode van vervol ging en verborgen leven der Kerk. In 311 komt echter met de overwinning van Constantijn op Maxentius °°k de Kerk tot uiterlijke glorie. Machtige kerken worden gebouwd, de keizer ver laat Rome, bekommert er zich weinig meer om en zoo was 't volk van zelf aangewezen op den Paus. In 756 kwamen de Longobarden om Rome in te nemen. De keizer te Constantinopel zond geen hulp, en de Paus zag zich genoodzaakt Pepijn, den konmg der Franken, om hulp te vragen. eens weet, zei Mr. Marshall barsch. En hij legde den toestand kort, maar met karakteristieke kracht, bloot. Nu was de ge legenheid daai voor Lucy, om haar liefde te toonen en ze deed dit niet. Ze maakte alleen het tooneel nog pijnlijker door haar overvloedige tranen. „O Cyril, Cyril, dat had ik nooit van jou ge dacht. Een diefHet kwam geen oogenblik bij haar op de rechtvaardigheid van haar va ders uitspraak in twijfel te trekken. Lucy had geen karakter, dacht Rodney. Ze was gen oppervlakkig meisje, nog pas van school. Waarom zou hij iets grootsch van haar ver wachten Toch stelde hij voor „Als u Cyril eens met Lucy liet spreken, vader Maai Cyril schudde het hoofd. Hij wilde geen bekentenis doen zelfs niet aan Lucy. En zoo sloot zich de deur van Lancaster Gate achter Cyril Musgrave, zooals ze zich drie dagen tevoren achter Daphne had gesloten. En het geheim^ van de paarl bleef nog onopgelost. Een half uur later verscheen Myra.Ze vond de familie Marshall nog in het salon bijeen, zwijgend en teneergeslagenZe was als altijd mooi gekleed maar Rodney, die haar zoo goed kende, voelde dat er iets ongewoons was in haar houding, waar van hij zich geen verklaring wist te geven. Ze miste haar gewoon zelfvertrouwen en was rus- Deze versloeg de Longobarden en schonk den Paus 21 steden (Rome en omstreken). Hiermee was de Kerkelijke Staat gesticht die Karei de Groote nog wat uitbreidde. Tot 1870 bleef die staat met enkele korte onderbrekingen het rusti ge bezit der Pausen. Geen vorst, gaat spr. voort, heeft misschien ooit zulke zekere rechtstitels op zijn gebied kunnen doen gelden als de Paus. 't Volk had het zelf zoo gewild, 't gebied was een vrijwillige schenking van vorsten en werd 1100 jaar lang door alle overige vorsten erkend. Omdat de Pausen met menschelijke middelen de Kerk moeten besturen, was hun deze tijdelijke macht voor een vrij en onafhankelijk beheer ook onontbeerlijk. Dit geldt ook nog voor onzen tijd, maar sinds 1870 denkt Italië er anders over. Victor Emrpanuel trok de Kerkelijke Staat bij zijn rijk en de Paus was zijn wereldlijke macht kwijt. Ter z.g. restitutie werd een waarborgwet uitgevaardigd, maar nooit hebben de Pausen de ze wet erkend Ze hebben dit niet gedaan omdat ze 't niet kunnen, de wet bovendien hun absoluut geen zekere waarborgen geeft en een zeer nationaal karakter draagt. Steeds blijven ze protesteeren tegen 't ontnemen van de voor hen noodzakelijke vrijheid en onafhankelijkheid, maar nog blijft Italië weigeren. En toch ondanks deze weigering wordt de macht van den Paus erkend, en wordt hij be schouwd als een machtig persoon in het interna tionaal recht, wat duidelijk blijkt uit de talrijke gezantschappen bij het Vaticaan. Is er dan geen oplossing in deze Romeinsche kwestie, vraagt spr. ten slotte. Menschelijkcrwijze gesproken niet, maar laten we vertrouwen op God, die zijn Kerk niet verlaat. Een langdurig applaus en hartelijke woorden van dank mocht de eerw. spr. voor zijn mooie en duidelijke rede ontvangen. Kamer van Koophandel. Verschenen is het jaarverslag 1920 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, over den toestand van Nijverheid, Handel en scheepvaart. 't Volgende is er aan ontleend. Voor het brandersbedrijf, aldus in 't algemeen overzicht, zal 1920 over 't algemeen niet onbe vredigend zijn geweest, aangezien de moutwijn- prijs zich veelal flink kon handhaven en de productie tot het dubbele van 1919 kon worden opgevoerd. Ook de binnenlandsche distilleerderijen hadden geen reden tot klagen, de exporteerende dis tilleerderijen echter hadden minder reden tot tevredenheid, wat tevens op de kisten- en man den makerijen ongunstig werkte. De flesschenindustrie, tot Sept. 1920 met vol bedrijf werkend voor binnen- en buitenland, ondervond daarna een sterke depressie; de kosten werden hooger en maakten zoo concurrentie met Duitschland zeer bezwaarlijk. Ook bij diverse andere bedrijven hadden de lage valuta op 't laatst van 1920 een slechten invloed, wat groote werkloosheid tengevolge had. De scheepswerven hadden te kampen met de moeilijkheid om te voorzien in de behoefte aan geschoold personeel, in hoofdzaak te wijten aan den te Schiedam heerschenden woningnood, en in de eerste helft van het jaar met den nog onge- regelden aanvoer van grondstoffen. Wegens beteren aanvoer van materialen in de tweede helft des jaars en voldoenden aanvoer van kolen was echter de algemeene toestand in den scheeps bouw beter dan in 1919. Deze tak van bedrijf is de laatste jaren de belangrijkste van onze gemeente geworden en zal het waarschijnlijk nog veel meer worden, wanneer de scheeps- teloos en zenuwachtig. Vurig nam ze Cyril's partij op. „Ik kan mij niet begrijpen," zei ze, „waarom u er al deze belachelijke drukte over maakt. Ik heb het land aan publiciteit en het zal u misschien interesseeren te weten, dat er Van middag nog een massa juweelen van mij zijn ge stolen door iemand die men in huis schijnt te hebben gelaten, onder voorwendsel dat hij naar een gebarsten pijp of iets dergelijks kwam zien. Het was tante Anna's schuld." Met een gebaar verzocht ze verschoond te blijven van de uitroepen van sympathie en schrik die haar onverwachte mededeeling opwekte. „En ook daarover wil ik geen drukte maken," zei ze. „De juweelen zijn weg en ik moet het ver lies dragen. Ik wil mijn naam niet in de krant zien verschijnen, alsof ik reclame voor mij zelf maakte, zooals sommige actrices, die nu en dan 'ets kostbaars verbezen. Wel ze keek de aanwez'gen mtdagend aan „men zou ten slotte nog kunnen zeggen, dat 'k ze zelf verpand had." Toen deed ze haar mterste best om Cyril on- schuld'g te verklaren maar haar tusschenkomst scheen op Mr. Marshall met de im'nste U'twerkmg te hebben. - „Het 's heel edelmoed:g van je Myra, om den jongen er zoo genad'g te laten afkomen, maar natuurlijk moet :k met zijn vader en met zijn f'rma spreken. Dat <s mijn phcht." Van d>t standpunt was hij met af te brengen werf der naamlooze vennootschap Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf, welke wordt aan gelegd op het nieuwe terrein dezer vennootschap in onze gemeente, geheel gereed zal zijn gekomen. U't het feit, dat in dit algemeen overzicht ouder gewo.onte met het brandersbedrijf wordt begon nen, mag dan ook geesnzins worden afgeleid, dat dit bedrijf nog het voornaamste van Schiedam zou zijn. Het heeft langzamerhand zoo veel van zijn beteekenis verloren en het scheepsbouwbedrijf is den laatsten tijd zoo zeer in beteekenis toegenomen, dat daarvan zelfs geen sprake meer kan zijn. In verband met den betrekkelijken bloei der laatstgenoemde industrie, wordt er nog aan her innerd, dat de gemeente groote terreinen in erfpacht gaf aan de Scheepsbouw Maatschappij „N. Waterweg (80.000 M2), N.V. Schieveem (26.390 M2), en verder aan diverse bouwvereeni- gingen, in totaal 137.442 M2, vertegenwoordigen de een grondwaarde van 2.805.777.88. Door de gemeente werden, verkocht 5451 M2, voor te zamen 77.784. Uit 't in erfpacht geven van grond aan de bouwverenigingen volgt niet, dat er in het afgeloopen jaar in onze gemeente een groot aan tal woningen werd gebouwd, wanneer dit wordt opgevat in den zin van voltooid. In werkelijk heid toch werd door Burgemeester en Wethou ders slechts vergunning tot bewoning verleend voor 20 woningen van de vereeniging „Volks huisvesting" en 16 woningen, gebouwd door particuliere bouwers. Dat er niet meer woningen voltooid werden, is voor een groot deel te wijten aan de uitsluiting in de bouwvakken, waardoor gedurende verscheidene weken het werk stil lag. Hoewel 'er een klein aantal woningen voltooid werd, werden verschillende plannen tot den bouw van volkswoningen uitgevoerd, zoodat er in Dec. 1920 217 woningen voor vereenigingen in aanbouw waren, waarvan 59 115 woningen voor de vereeniging Volkshuisvesting", 25 voor de R.K. Bouwverceniging „St. Jozef" en 18 voor de Bouwvereeniging „Eendracht". Andere plannen tot den bouw van dergelijke woningen werden wel tot stand gebracht, maar in 1920 nog niet uitgevoerd. Een groot aantal nieuwe zaken zij het niet alle even belangrijk, werd in onze gemeente opgericht Bijna al deze zaken werden in bestaande panden gevestigd. Zoowel het aantal zeeschepen, de visschers schepen niet medegcrekend, als het aantal bui tenlandsche riviervaartuigen en binnenschepen, waarvoor havengeld betaald werd, was grooter dan in 1919, terwijl het aantal zee vischschepen, dat hier aankwam, geringer was. De haven-, sluis- en bruggelden brachten op 99,368,341/t op, dus 42.141,601/2 meer dan in het zooeven- genoemde jaar, toen de opbrengst 57.226.74 was De verhooging der tarieven droeg tot het Verkrijgen van dit resultaat slechts gedeeltelijk bij. In hoofdzaak was bet te danken aan de toe nemende scheepsvaartbeweging, welke o.a. was toe te schrijven aan het gebrek aan opslagruimte te Rotterdam, dat heel wat drukte in onze ha vens bracht, daar menige scheepslading goederen hier in leegstaande panden werd opgeslagen Vetmesterij en veehandel waren van meer be teekenis dan in 1919. De uitkomsten der eers'e drie kwartalen acht men bevredigend, die van het vierde minder gunstig. Dit laatste is ook Van toepassing op de be drijfsresultaten van den handeldrijvenden mid denstand. Als men een oordeel zou moeten uitspreken over de uitkomsten van handel en nijverheid in onze gemeente in het algemeen (wat echter zeer gevaailijk is, daar zij natuurlijk in de ver schillende zaken zeer Verschillen), dan zou men, naar uit het bovenstaande schijnt te volgen, en zoo gmg het gezelschap u;tecn. Lucy, schrei end en jammerend over haar ongelukkig lot, werd door haar zuster naar haar kamer gebracht. Frederik Baylis, onbarmhartig afgesnauwd door Myra, en algemeen als de oorzaak van alle el lende beschouwd, nam treurig afscheid. Myra reed naar huis terug, vergezeld door Rodney. Onderweg vroeg ze hem op den man af „Zeg me nu de waarheid, Rodney. Geloof jij dat Cyril mijn paarl gestolen heeft Rodney keek een oogenblik peinzend naar zijn handen. „Op mijn woord Myra. Ik weet niet wat ik er van zeggen zal. We zijn nog even ver van de oplossing als te voren. We tasten volko men in het duister rond." „Ik volstrekt niet," zei zij scherp. Ze keek een oogenblik zwijgend uit het portierraampje. Toen wendde ze zich plotseling tot hem. „O Rodnéy, waarom ben je niet voor rede vatbaar riep ze uit. „Jij moest toch ook weten wie de schuldige is." „Ik kan niet gelooven nooit dat Daphne de het gedaan heeft," zei hij vast. „We zijn altijd zulke goede vrienden geweest, jij en ik," hernam Myra. „Van al mijn neven mag ik jou het liefst. Ik geloof dat je ook wel een een beetje van mij houdt, anders zou ik het niet wagen zoo tot je te spreken. Zet Daphne Deve- reux uit je zinnen, Rodney ze is geen vrouw NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5