- Vracht-Auto's» - 1 LH. BREIJS Zonen Mm en gebrande Stoomververij. Openbare Verkooping «isate Scbiedanscbe Courant. Gezeefde Grint in iedere korrelgrootte. N.V. DE PHOENIX AdreS.- AR1J JORDAANS, I BOSCH, Boterstraat 63, Tel, 5S0 li O T T K E O .4' M. Hoofdkantoor: DRkstraat 80, Tel. Ni 10003 -10004. I Bolwerk i¥o. 1, 6185-6186. 1 Stalling: Papillenstraat 17. 7954. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 wist hij verschillende banken op te lichten. Hij bediende zich o.a. van vervalschte cheques en publiceerde namens „zijn" republiek een verklaring in de „Börsen Kurier", dat de re publiek Liberia staatshiljetten uitgaf, die be taalbaar waren tegen den dagkoers in ponden sterling. De verklaring was geteekendpresi dent King. Iiij ging van de eene Duitsche stad naar.de andere, leefde op grooten voet, in kreeg het geld, dat hij daarvoor noodig had, van lichtgeloovige bankiers. Verschllende ban ken te Berlijn, Dresden, München en Stutt gart zijn opgelicht. Te Hannover achterhaalde hem het noodlot, toen hij 37 tienpondsbiljetten trachtte te realiseeren. De bank twijfelde aait de echtheid van de onderteekening, hield den neger aan de praat en waarschuwde de politie. Deze verscheen en rekende Munume in, zoodat er aan het goede leven een einde was gekomen. Gift m e n g s ter s. De Parijscbe corres pondent van de „Daily Mail" meldt aan zijn blad, dat het Parijsche hof van Assisen voor beeldige vonnissen heeft, geveld in de zaak tegen mevr. Girard, de weduwe van den wetenschap- pelijkcn giftmenger, die typhus kiemen over bracht op personen, die in een levensverzekering waren en wier polissen hij bezat, en haar medeplichtige mej. Doueteau. Mevr. Girard werd veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid en mej. Doueteau tot 20 jaar. De twee mannen, Rieu en Braguier, die de verzekeringspenningen hadden geind, werden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De vonnissen werden vooral door de vrou welijke toehoorders met gejuich ontvangen. Mej. Doueteau viel in zwijm, maar mevr. Gi rard bleef onbewogen. RIJN- en MOEZEL WIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. De moordenaars van Erzber g e r. Het „Acht Uhr Abendblatt" ontvangt uit Einden onderstaanden brief tot publicatie Nu wij ons in veiligheid bevinden, is het ons een behoefte om aan het Duitsche volk opheldering te geven omtrent het uit den weg ruimen van Erzberger. Wij zijn niet de daders geweest wij waren slechts de werktuigen Onze taak bestond er in, te zorgen dat men nasporingen naar ons deed, daarbij zoonoodig ons leven te wagen, en zoo handig te werk te gaan, dat de daders volop den tijd hadden om te vluchten. Wij meenen getoond te hebben, dat wij voor deze taak berekend waren. Voor den moord wisten wij niet, waarom het ging.. Onze instructies luidden: „Bij een even- tueele politieke daad de daders onmiddellijk hulp verleenen om te vluchten." Ook willen wij nog mededeelen, dat de in structies voor den moord ons gegeven zijn door Centrumskringen van het Rijnland, even als de zeer belangrijke geldsommen, welke het op touw zetten van den moord vereischte. Alle personen die tot dusver zijn gearres teerd en wier namen wij in de bladen hebben gelezen, zijn volkomen onschuldig. Wij verzoeken u, dezen brief zoo spoedig mo gelijk te publiceeren. Afschrift van dezen brief doen wij gelijktijdig toekomen aan het open baar ministerie te Offenburg en München. get.Heinrich Tillissen. Heinrich Schulz. Waarschijnlijk is hier sprake van een ver- valsching van Duitsch-nationale zijde, om de schuld van den moord op Erzberger op een andere partij te werpen. Weinig werkloozeninFrankrijk- Bij het Fransche Parlement zal naar de „Times" verneemt, binnenkort een wetsont werp worden ingediend tot regeling van den stroom van buitenlandsche arbeiders. Onder toezicht van het departement van buitenland sche zaken zal een bureau worden opgericht, dat buitenlandsche arbeiders zal werven, zon der de Fransche arbeiders van werkgelegen heid te berooven. Volgens schatting is er in het land werk voor 1.600.000 buitenlandsche arbeiders, tegen 600.000 voor den oorlog. De groote meerder heid van de buitenlanders zal naar het plat teland worden gezonden, de overigen zijn noodig voor het bouwvak, de mijnen en andere takken van nijverheid. De werkloosheid in Frankrijk is op het oogenblik minimaal. Verleden jaar waren ei in het geheele land 16.400 mannen en vrou wen werkloos, de meesten van deze in het Seine-departement en Parijs. Ter vergelijking diene, dat het aantal werkloozen in Engeland op hetzelfde tijdstip 1.423.000 bedroeg. Misdadige moeder. In Amerika is een geval ontdekt, dat sterk doet donken aan de historie in de Overamstelstraat, te Amsterdam. De moeder van een 17-jarig meisje, Marie Zurii- back geheeten, had zich ingebeeld, dat het 1-ind de aardsche incarnatie was van den satan. Daar om had zij de arme kleine van de geboorte af opgesloten, in den donkeren kelder van haar woning te Joliet (Illinois). In al die jaren heeft het kind nooit het daglicht aanschouwd, en evenmin heeft het ooit frissche lucht ingeademd. Het leefde uitsluitend van half-vloeibaar voedsel. AI deze omstandigheden hebben ten gevolge gehad, dat het kind zoowel naar lichaam als naar geest is blijven staan op het niveau van een zesjarige. Een arbeider, die herstellingen moest ver richten in het huis, ontdekte het ongelukkige wezen dezer dagen en stelde onmiddellijk de autoriteiten er van op de hoogte. Toen het meisje uit het donkere en stinkende kelder gewelf was bevrijd, bleek, dat zij blind, doof en stom was, terwijl haar geestelijke vermo gens overeenkwamen met die van een krank zinnige in den ergsten graad. Zij werd onder behandeling gesteld van den bekenden neuroloog dr. Sigmund Krumholz, hoogleeraar aan de Northwestern University Deze heeft alles geprobeerd om het kind te redden, o.a. door transplantatie van apenklieren, doch thans heeft hij moeten toegeven, dat het geval hopeloos is. Aantal auto's op de wereld. Naar de „Matin" mededeelt, zouden er. vol gens een dezer dagen gehouden algemeene telling 10.922.278 automobielen op de wereld zijn. In Amerika zijn naar verhouding de meeste auto's. Er loopen daar 9.211,295, 83% van het geheel dus, één auto op elke 11 inwoners. In Europa bezit Engeland de meeste auto's. Daar is de verhouding één auto op de 110 in woners met een totaal van 420000. Frankrijk heeft er daarentegen slechts 202500, hetgeen één op de 205 inwoners wordt. Het meest achterlijke land op autogebied is ten slotte de republiek Liberia. Er is daar slechts een auto op de 250000 inwoners, hetgeen trou wens niet te verwonderen is, daar gebaande wegen er vrijwel ontbreken. Scheepvaart. Uit Breinen wordt ge meld De Norddeutsche Lloyd zal in het be gin van het volgend jaar haar eigen directe verbindingen met de Vereenigde Staten her vatten. In Januari zal zij te New York een eigen Lloyd's vertegenwoordiger benoemen, na melijk den Voormaligen hoofdvertegenwoordiger der maatschappij in de Vereenigde Staten von Helmholtz. In den loop van 1922 zal de Norddeutsche Lloyd den passagiersdienst Bre menNew York met haar eigen schepen hervat ten. Hoog water. Hooge springvloeden en stormwinden hebben meldt Reuter dd. 2 dezer uit Londen een hoogen waterstand ver oorzaakt. Pakhuizen zijn ondergeloopen en een gedeelte van den spoorweg aan de kust van Essex is weggespoeld, waardoor de trein dienst gestoord werd. De Themsoevers stonden in Londen op verscheidene plaatsen blank. Gis termiddag omstreeks vijf uur zakte het water snel. Geneeskunde in Japan. Drie hoog leeraren van de Universiteit te Tokio, de heeren Katayama, Koero en Nagai alsmede dr. Fujika wa zamelen geld bijeen voor de oprichting van een gedenkteeken, naar aanleiding van het feit, dat 150 jaar geleden de Europeesche geneeskunde in Japan werd geintroduceerd door een Neder- landsch werk over geneeskunde. Ad verf entiën. door Notaris E. J. M. d e Kat, te Rotterdam, op V r ij d a g 18 November 1921 bij veiling en V r ij d ag 25 November bij af slag, telkens voormiddags 11 uur in het Gebouw „HARMONIE" aan de Nieuwstraat 22 te Schie dam, van een FABRIEKSPAND en ERVE met magazijnen, kantoren en werkplaatsen, benevens met alle zich daarin bevindende machi nerieën, werktuigen en gereed schappen, voorzoover die on roerend door aard of bestemming zijn, aan de BOTERSTRAAT No. 28 en 30 te Schiedam, achter uitko mende aan de Schie, kad. Sectie B. No. 3112, ter grootte van 2.52 Are, alles in eigen gebruik. Grondbelasting 64.88. Straatbelasting 17.79. Precario 1.50. Aanvaarding en betaling vóór of op 30 December 1921. Bezichtiging 15, 16 en 17 Nov. a.s. van 102 uur. Inlichtingen en toegangsbe wijzen ten kantore van voor noemden Notaris, Geldersche kade 12a. Abonneert U op de H Billijk aangeboden diverse in zeer goeden j|jj JA - staat zijnde - N8 - van gunstig bekend staande fabrieken. - M nrj HOOFDSTRAAT 32—36. 4961—40 Telefoon 260. YV A GEN-W F K KT UI G E N F A BRIE K en Speciale inricli- Jg] ting voor COMPLETE AUTO-IlEPARATIëN. Goederenvervoer - Grint- en Zandhandel. Aanmeldingspost Sleeperij49444 Steeds uit voorraad leverbaar de waarheid wellicht het dichtst benaderen, in- diën men er ongeveer hetzelfde van zeide als wat zooeven omtrent die der het laatst genoemde bedrijven werd opgemerkt. Verder bevat 't Verslag nog uitgebreide bij zonderheden van handel, scheepsvaart en in dustrie en andere belangrijke wetenswaar digheden. mm wan Telef. No. 15. 1248 7 Kunst en Letteren. Nieuw Museum te Leiden. Den 23sten Mei 1918 deed de burgemeester, jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar, in den Raad me- dedeeling van een schenking van 50.000 aan deze gemeente dooi mr. C. P. D. Pape, te 's-Gra- venhage voor aankoop van perceelen aan Oude Singel en Scheistraat, om terrein te bekomen tot aanzienlijke vergrooting van hetStedelijkMuseum „De Lakenhal". Die aankoop had plaats. De kosten voor den bouw waren echter ook aanzien lijk. Maar ook hierin kwam de schenker tegemoet met nog 400.000 gulden. En zoo kon heden, op den 80sten verjaardag van den schenker, het nieuwe museum-deel voor de collectie schilderij en en familieportretten van dien broeder, wijlen mr. G. W. J. J. Pape, dergemeente overgedragen en door deze aanvaard worden. De overdracht geschiedde, aangezien de schen ker zelf niet kon tegenwoordig zijn, door den heer J. H. Bosch, notaris te 's-Gravenhage, die de sleutels van het mooie nieuwe gebouw, aan het gemeentebestuur overhandigde, na het uitspreken van een rede, waarin hij gewaagde van de liefde der heeren Pape voor de stad, wier academieburgers zij eens waren, de lotgevalen van den houw schetste en dank bracht aan allen, die medegewerkt hadden tot het Verkrijgen van het resultaat, dat nu werd aanschouwd. Door het hoofd der gemeente werd alsnu het gebouw dankbaar aanvaard notaris mr. H. M. A Coebergh werd uitgenoodigd om van de over dracht procesverbaal op te maken en mr. J. C. van der Lip. waarnemend voorzitter van de Commissie voor het Stedelijk Museum, sprak een slotwoord. In aansluiting aan de plechtigheid werd in de vestibule van den nieuwen Museum-vleugel ont huld een gedenkplaat met de namen der beide heeren Pape, door de gemeente te hunner eere aangebracht, waarbij andermaal het woord werd gevoerd door hem, die het gebouw had aanvaard voor Leiden, waarop notaris Bosch namens mr. Pape kort antwoordde. Vervolgens werd door de talrijke genoodigden, onder leiding van den Haagschen architect, den ontwerper van het gebouw, den heer W. A. Lensvelt,het gebouw bewonderd,waarna namens mr. Pape ververschingen werden aangeboden. Voor Leiden is deze nieuwbouw, waarvoor ook de directeur van het Museum, inr. dr. J. G. Over- voorde, zeer erkentelijk is, van groote beteekenis en van veel waarde. Gemengd Nieuws. Een neger Köpenick. Naar uit Berlijn wordt bericht, is de politie er eindelijk in geslaagd om den lang gezochten Wilhelm von Munume, een kleurling uit Liberia, wiens veelvuldige avonturen herinneren aan dat van den kapitein von Köpenick, te arresteeren. Hij werd 1 November te Hannover gepakt. In 1913 kwam Munume voor het eerst in Eu ropa, en hij was tijdens den oorlog kellner te Boedapest. Na het sluiten van den wapen stilstand ging hij naar Berlijn en werd daar clown in een circus, doch weldra verhuisde hij naar Wiesbaden, en begon er een dames- kleermakerij. Deze zaak marcheerde echter niet te best, en Munume werd filmacteur. Ook dit bedrijf leverde te weinig op, en hij bedacht wat anders. Een goede kennis bezorgde hem een valsch paspoort ten name van John Black, officieel vertegenwoordiger en hoog ambtenaar van de negerrepubliek Libeiia. Als zoodanig voor jou." Myra was geheel veranderd van toon. Haar toorn was Volkomen verdwenen. Ze sprak weer tot hem als voeger, toen ze al haar ondeugende streken aan Rodney placht op te biechten. Het was waar, ze waren altijd goede vrienden ge weest. Zo mocht hem dus gerust haar opinie zeggen. Hij kon er haar niet om haten of vinden dat ze een groote vrijheid nam. Maar het speet hem dat ze de zaak niet uit zijn oogpunt kon bezien en hij voelde de begeerte bij zich opkomen haar tot zijn zienswijze over te halen. Een gevaarlijk spel als Rodney dit slechts had ingezien. Hij keek haar aan en dacht hoe wonderlijk mooi ze was. Toch gaf hij de voorkeur aan groo- ter eenvoud, den eenvoud van Daphne. Er was een zeker verschil, dat Rodney maar niet kon bepalen. Het was vreemd, dacht hij, dat Myra nooit getrouwd was ze was toch zoo rijk en juist het meisje dat mannen moesten bewonderen. Ze had verscheidene aanzoeken gehad, dat wist hij. Maar ge had ze alle afgeslagen. Hij begreep niet waarom. Ze zaten dich naast elkaar in het rijtuig. Haar hloote arm drukte licht tegen den zijne.Ze had niets op het hoofd en elk oogenblik, als ze zich bewoog, voelde hij haar zijdeachtig haar tegen zijn wang.Oök hij hield heel Veel van Myra. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Kon hij haar slechts overtuigen dat ze Daphne ten onrechte verdacht. Hij besloot het te pro- beeren. Toen ze Palace Court bereikten, nam hij haar uitnoodiging om binnen te komen aan ze waren midden in een gesprek en hij vond het jammer het af te breken. Ze ging hem voor naar het salon en ze namen samen op dezelfde sofa plaats, waar ze dien namiddag hadden gezeten. Eigenhandig maakte ze een grogje voor hem klaar, haalde een kistje fijna Egyptische sigaretten te voorschijn en stemde er eindelijk in toe er zelf een te rooken. Dit was niet wat Rodney in zijn hart, in een vrouw bewonderde, maar het paste bij Myra en hij was er aan gewend. Ze zag er bijzonder aan trekkelijk uit, toen ze hem toelachte, de sigarette tusschen haar vingers, en hem zei dat hij een dwaze jongen was, van wien ze toch heel veel hield. Hij nam haar in vertrouwen, vertelde haar dingen,, die hij nooit aan anderen gezegd zou heb. hen, bijzonderheden over zijn eerste ontmoeting met Daphne in Ostende en hoe hij haar had liefgekeegen. Myra was heel vriendelijk en syihpathiek. Ze luisterde naar al wat hij haar vertelde, knikte nu en dan met het hoofd, of legde haar hand op de zijne om hem haar medelijden te betui gen. „Ik weet hoeveel pijn het je moet doen, arme jongen," zei ze, „maar de tijd heelt alles je zult eens zien, hoe gauw je haar zult verge ten." Ze zei nu geen woord ten nadeele van Daphne, maar deed alsof ze de geheele liefdesgeschiedenis als geëindigd beschouwde. Eindelijk stond hij op, zich beter gevoelend nu hij zijn hart had uitgestort. Myra volgde hem naar de vestibule en ze bleven een oogenblik voor in het schemerdonker bij de voordeur staan voor hij er uitging. „Zeg eens, Myra," zei hij, zich eensklaps haar nieuw verlies herinnerend, „we waren vanavond zoo van streek, dat ik je nog niet eens gezegd hel» hoezeer het mij speet te hooren dat er nog meer sieraden van je gestolen zijn. Kan ik je ook liog van dienst zijn Ik zou misschien heel veel voor je kunnen doen zonder er publiciteit aan te geven." „Dank je wel, Rodney, ik wil de zaak maar liever laten rusten. Wc hebben vanavond ge zien welk kwaad men kan doendoorbemoeizucht. Freddy Baylis is een idioot," voegde ze er aan toe, alsof ze van onderwerp wenschte te verande ren. „En het belachelijkste is nog dat hij zich verbeeldt, dat ik verliefd op hem ben." Rodney glimlachte. „Ik wensch je eon beteren man toe dan Freddy Ze lachte eveneens. „En ik hoop hem te Veroveren," zei ze. Hij was op het punt heen te gaan, toen Myra zi^h tusschen hem en de deur stelde. Hij kon haar snel hooren ademhalen. „Vroeger kusten "wij elkaar goedennacht, Rodney," zei ze. „Het is het voorrecht van neef en nicht, nietwaar Waarom kus je mij nu nooit meer Hij lachte een beetje verlegen. „Och, ik had niet gedacht dat je het nu nog prettig zou vinden." Hij hoog zich voorover om haar op de wang te kussen, maar ze stak hem haar mond toe.Hij kon •niet weigeren en buitendien waarom zou hij dit ook Maar hij rilde toen hun lippen elkaar ontmoetten. Myra lachte weer, toen opende zij de deur voor hem en keek hem na, terwijl hij zich met haas tigen stap verwijderde. Eenmaal keerde hij om en wuifde met, de hand tegen haar. Den volgenden morgen besloot hij naar het Park Hotel te gan om, Daphne een bezoek te brengen en haar te vertellen wat er gebeurd was. Natuurlijk had hij wel kunnen schrijven, maar dit was een uitstekend excuus om haar nog eens te zien in weerwil van haar Verbod. „Is miss Devereux thuis vroeg hij den por tier. Hij was volkomen onvoorbereid op het ant woord dat komen zou. (Wordt vervolgd) i Vracht-Automobielen. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6