t uitgekeerd. Aan de ongeorganiseerden werd 2383.76 betaald. Totaal is 15.313.96 uitgekeerd Bij het Zaterdag 1.1. te 's-Gra- venhage gehouden examen in Stenografie, af genomen door den ontwerper A.W. Groote, slaag den o.a. de heeren O. van Bochove, J. H. W. Mulder en G. Dijkstra, leerlingen van Mej. C. Zoetmulder, alhier. Door de politie is alhier aan gehouden J.J.N. zonder beroep en vaste woon plaats, die gesignaleerd stond, ter zake overtre ding van art. .453W.v.Str. tot 15 gld. boete, subs. 30 dagen hechtenis. Hij is tot het ondergaan van zijn straf naar het Huis van Bewaring overgebracht. UIT DELFT. Den 16den November zal naar de directie der H.T.M. mededeelt, een motorwagen van de tram met een beugel als op de aan te schaffen nieuwe motorwagens voor de intercommunale lijnen en met dezelfde breedte als die wagens van de Haagpoort naar de Rotterdamschepoort te Delft rijden, teneinde langs proefondervinde- 1 ij ken weg aan te toonen, wat bij electrificatie van de stoomtram zal worden opgeruimd. Het gemeentebestuur van Delft en enkele andere autoriteiten zullen daarbij tegenwoordig zijn. UIT ROTTERDAM. Na het onderzoek, door de politie ingesteld naar de oorzaak van den brand, die in den nacht van 1 op 2 dezer in pand 7 aan de Passage plaats had, zijn de beide bewoners, de tandtechnicus, A.S. en de student A.S. naar het Huis van Be waring overgebracht. UIT VLAARÜINGEN. Even voorbij Vlaardingen is de eeuwenoude Maassluissche Dijk tegenover de opgespoten terreinen Van de Holland-Amerikalijn, over een afstand van ongeveer 140 M. bijna loodrecht verzakt. De grootste diepte der verzakking be draagt ruim anderhalven meter. De oorzaak er van is niet vastgesteld, 't verkeer is gestremd, zoodat Maassluis over den dijk niet te bereiken is. Gemengd Nieuws. DE STORM. Na den prachtigen nazomer, die zoo lang heeft aangehouden, is de herfst met zijn regen en stormvlagen toch nu wel Voorgoed begonnen. Hadden we eenige weken geleden met den geweldigen storm, die zich meer op zee en de kustplaatsen terughield, er reeds een Voorproefje van gehad, gisteren heeft een deel van ons land een noodweer beleefd, zooals maar zelden voor komt. Met geweldige, vernielende kracht heeft de windhoos, die ook Schiedam niet ongestoord heeft laten liggen, verschillende plaatsen ge teisterd en de bewoners angstige oogenblikken doen beleven. Reeds gistermorgen voorspelde de barometer stand niet veel goeds en was in het weerbericht naar alle posten een „Weest op uw hoede" ge seind. Deze waarschuwing bleek maar al te ge grond,want tegen 1 uur, brak't gevreesdenood- weer met volle kracht los. De aangerichte schade is onnoemlijk groot en gewoonweg niet op te sommen we laten hier daarom alleen de belangrijkste berichten volgen, welke zijn ontleend aan „De Courant" van dezen morgen. In Amsterdam is een deel der quarantaine- inrichting van den gemeentel. Geneeskundigen Dienst, waarin in dezen tijd Veel Duitsche en Oostenrijksche kinderen worden geobserveerd, totaal vernield. Om kwart voor twee, toen de hevigste wind stoot zich deed gevoelen, werden, vrijwel gelijk tijdig, de schuine daken van acht barakken af gerukt, opgenomen en weggeslingerd. Het gaf een hevig gekraak, ruiten rinkelden, balken en plinten vlogen in het rond en temidden Van dit oorverdoovend geweld vielen de groote kachels, de badkuipen, kasten en eenige bedden om. De storm joeg de lakens en dekens door de barak ken en deed de helderwitte gordijntjes door de gebroken ruiten naar buiten wapperen. Het gekraak was zoo hevig, dat het ver in den omtrek gehoord werd. Planken, ja, heele houten vlakken werden door den woesten noord wester als veertjes meegevoerd. Gelukkig, dat een tijd tevoren een honderdtal Oostenrijksche kinderen naar meer hechtere ba rakken was overgebracht, de ramp ware anders Verschrikkelijk geweest. De aangerichte schade loopt tegen de drie ton. Verder is in de stad ook nog heel wat vernield. Rotterdam heeft eveneens veel van den storm te lijden gehad. De grootste schadepost had wel 't nog pas geopende Café Royal, aan den Cool- singel, waar een afgerukte schoorsteen plotse ling door de glazen bedekking der biljartzaal kwam binnenvallen en den spelers den dood - angst op het lijf joeg. Wonderlijk echter bleef de schade slechts materieel, alleen liepen eenige kellners lichte verwondingen op. Behalve de overige schade, werden ook drie biljarts totaal onbruikbaar gemaakt. Wat middags al verwacht werd, is 's avonds gebeurd. De storm, die, hoewel lang zoo sterk niet als middags, toch nog flinke kracht had, zwiepte het water in de binnenhavens op, zoodat weldra een groot gedeelte van de oude binnen stad onder water stond. Zoo stonden de BJaaks Leuvelmen, Spaansche kade, Haringvliet, Oo,- terkade, Groenendaal en Boompjes geheel blank. Natuurlijk was het tramverkeer gestremd. Naai men mededeelt, was het water 's middags te 1 uur reeds gaan wassen. loen hel water tot 3.30 uur boven Rottepédj dus tot het z.g. Noodpeil wa&rgesijrigfinj' werd het college van Dijkgraven en Hoogheemraden van Schietend gewaarschuwd, die om half zee in permanente zitting bijeen zijn gekomen en is hbt dijldeger langs de Maas en de IJssel tot aan Gouda in werking gekomen. lood 't Haagsche Bosch is er ook weer leelijk van onderuit gekomeneenige honderden fraaie hoornen konden 'L tegen den sterken storm niet. uithouden en werden neergesmakt. Uit verschillende plaatsen, als IJmuiden, Zandv'oort en Enkhuizen, komen be richten van in nood verkeerende schepen.- Van den Katwijker haringlogger K.W.137, die bij Zandvoort strandde, konden reeds 9 man worden gered. Het stoomschip „Ruurlo" strand de bij het „Westhoofd" bij Hoek van Holland en seinde om hulp. Uit Roermond wordt gemeld, dat ook daar een hevige orkaan heeft gewoed. Omstreeks 2 uur woei een gedeelte van den Christoffeltoren af, pl.m. 25 M. Het stuk Viel door het dak der kerk en kwam terecht in het schip bij den preekstoel. De verwoesting is ontzettend, gelukkig was de kerk gesloten, zoodat er geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Ook in tal van nadere plaatsen heeft de storm menige schadepost veroorzaakt. Oplichting. Dezer dagen heeft zich een eigenaardig geval van oplichting voorgedaan, waarbij de betrokkenen voor een bedrag van 10.000 zijn benadeeld. De feiten hebben zich als volgt toegedragen De heer G., in Den Haag, had van een bekende Haagsche persoonlijkheid een bedrag te vorderen dat geregeld in bepaalde annuiteiten werd afge lost. In het begin van de vorige week werd met den schuldenaar overeengekomen, het restant, ten bedrage van 10.000 geheel af te lossen er werd een dag vastgesteld, waarop de bepaling zou geschieden. Op den bepaalden dag werd ten huize van den schuldenaar een kwitantie va 10.000 aangebo den, welke met een chéque op een Haagschei bank werd betaald. In den loop van den morgen werd bij den betrokkene namens den heer G., wederom een kwitantie van ƒ10.000 gepresenteerd Het vreemde van het geval was oorzaak, dat den heer G. telefonisch inlichtingen werden ver zocht. Het bleek ito3n, dat de tweede aanbieding van hem was uitgegaan, doch dat hij van de eerste niets afwist. Een onderzoek werd ingesteld. Hoewel de bank dadelijk per telefoon werd gewaarschuwd, bleek dit te laat, daar de chéque tien minuten na de afgifte door den schuldenaar reeds bij de bank was aangeboden en door haar uitbetaald. Verdere naspeuringen brachten aan het licht, dat de eerste, valschelijk aangebodenk wjtantie de echte handteeening van den heer G, droeg,, doch dat de naam Van den schuldenaar, hef; drag en de datum niet door hem waren geschrer i ven. Op de een of andere wijze had men, naar valt af te leiden, zich een oude reeds gebruikte kwitantie van den heer G. weten te verschaffen deze op tot nog toe niet opgehelderde wijze (men vermoedt door chemische behandeling) met uit zondering van de handteekening van den heer G., geheel blanco gemaakt heeft en daarna de baam van den schuldenaar, het bedrag en de datum ingevuld. Men meent te weten, dat de dader, van deze zeer eigenaardige vervalsching, tot een zeer be kende Haagsche familie behoort en aan den schuldenaar verwant is. Blijkt dit vermoeden juist, dan zullen de benadeelden zich bij de zaak neerleggen. Daarom is nog geen aangifte van het geval bij de politie gedaan. Door een auto a a n g e r e d e n. Eer- gisternacht omstreeks 12 uur heeft op het Spui in Den Haag een ernstige aanrijding plaats ge- Vonden. Een auto, bestuurd door J.H. d.M een 24-jarige chauffeur, die een postwagen inhaalde, reed dezen rakelings voorbij, waarbij de chauf feur naar rechts in plaats van naar links uitweek. De postwagen maakte juist een zijwaartsche be weging, zoodat een aanrijding volgde. Het spat bord en de treeplank Van de auto werden ver nield en de koetsier van den postwagen, J.W.v.d. W., werd van zijn bok geslingerd en sloeg met liet hoofd tegen de straat, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hij werd met een auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd, waar hersenschuding en schedelbreuk werden vastgesteld. Tegen 3 uur is de man, zon der tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd, over leden. De chauffeur de M. is opgesloten, als verdacht van het veroorzaken van dood door. schuld. Groote brand. Te Meppel heeft Zater dagnacht een hevige brand gewoed,welke de twee winkelhuizen, 't electrotechnisch bureau „Kos mos" van de fa. de Vries en de karpetten zaak van de fa. M. D. Wolff, totaal heeft vernield. Oorzaak van den brand was 't ontstaan van kort sluiting, in het achter den winkel ge legen kantoor der fa. de Vries. 't Vuur greep zoo snel om zich heen, dat meer dere personen slechts met groote moeite konden gered worden. Van huisraad en verderen inven taris werd ondanks 't krachtig optreden der brandweer, bijna niets behouden. Naar .wordt gemeld heeft de heer de Vries later tusschen de puinhoopen nog een bedrag van 1100 terug gevonden. Helden der Zee. D^oproep vanwege het Ncder.lRoode Kruis voor de nagelaten be trekkingen van de bemanningen van „Brandaris" en „President van Heel", tot en met 5 Novem ber heeft 'n bedrag opgeleverd van ƒ19.156.341/» Slapte. De coöperatieve aardappelmeel fabriek voorheen H. Wolda Go. te Veendam is stopgeget en al het personeel, ook de opzich ters, is ontslagen. Weer v r ij. De fouragehandelaar T. de L. uvan Poppingawier, die gearresteerd werd en naar Leeuwarden opgezonden in verband met den dood van den jager J. Ligthart, is op vrije voeten gesteld. „Hbld.". Broodprijsverlaging teAmster- d a in. Het gemeentebestuur van Amsterdam be richt, dat ten behoeve van de bakkerijen, die ingeschfé'ven hebbèh ijp de levering van ge- meentebloem, het bestelde quantum Amerikaan- sohe bloem beschikbaar is voor den gemid delden dagprijs op 4 dezer, zijnde 18 per 100 KvG„ onder voorwaarde, dat de prijs van het brood met ingang van Maandag a.s. wordt verlaagd van 22 op 19 cent per 800 gram afge haald. K o k adorus in de Tweede Kam er. Naar de „Vrije Socialist", het blad dat ook de candidatunr van „Had je me maar" oppo neerde, mededeelt, bestaan er ernstige plannen om den bekenden Amsterdamsehen markt- grappenmaker „Kokadorus" voor de eerstvol gende Kamerverkiezing candidaat te stellen, Hij zelf is bereid, om ook voor zijn candida- tuur propaganda te maken, zoo meldt het blad. De dalende tarwepr ij s. Op de markt, te Chicago is de tarweprijs gedaald tot 99V2 dollarscents per bushel. Daardoor is de prijs op een peil gekomen, dat niet is bereikt se dert de eerste dagen van den oorlog en dat de prijs van voor den oorlog zeer dicht nadert. SPORT. De opening van het 11. K. Sportterrein. .Om half een op het terrein komend, wapperden daar fier van het clubgebouw de vlaggen, terwijl ook overigens alles in orde bleek om den eersten competitiewedstrijd tusschen Roomsche Voet ballers te maken tot een gedenkwaardig gebeu ren in het Schiedamsche sportleven. Doch nog geen kwartier later scheurden de vlaggen van de stokken, woeien de entreebewij zen in het water, kletterde de regen ons in het gelaat, in één woord een orkaan sloeg alle plan nen den bodem in. Behalve de leden van het sportcomité, de Ëxcelsiorleden en enkele genoodigden, waren slechts enkele muzikanten komen opdagen. Van een wedstrijd kon natuurlijk geen sprake zijn, doch daar alles er voor in gereedheid was ge bracht duldde de opening en inzegening geen uitstel. Nadat een half uurtje gewacht was of de ver- stqorde elementen misschien tot bedaren wilden komen, nam de voorzitter van het sportcomité, de heer Ant. Beukers, het woord om de openings rede Uit te spreken. Na alle aanwezigen welkom te hebben gehce- ten, memoreerde spr. de oprichting van de sportcomm:ss:e en gaf een kort overz;cht van hètgeen door haar bereikt was. Na nogmaals drmgend aller moreelen en financieelen steun t« hebben ingeroepen, en gewezen te hebben op het alzijd-g doel der sportcomnrss'e, verklaarde spr. het sportterrem voor geopend. Het woord was daarna aan pater v. Noord, d'e als adv:seur van Excelsior z'ch speciaal tót de leden dier vereeniging richtte.De eerw.|spr. zette hélder u;teen het doel en nut der R.K. Sportbe weging en wekte „Excelsior" op voort te gaan op den door haar mgeslagen weg en wenschte de vereeniging veel succes m haar eerste thu;s, dat ze zonder schroom aan een :eder kan vertoonen. Vervolgens verrichtte pater v. Noord de ■nzegenmg van terrein en clubgebouw, waarna de heer Mokveld, bestuursbd van den Dioc. Haarl. Voetbalbond en voorz-tter van D.H.L. het woord verkreeg. Na een kort woord tot de sportcomm:ss:e te hebben gericht als bestuursbd van den D.H.V.B. compbmenteerde hij als voorzitter van D.H.L. „Excelsior" met haar huisvesting, die hij roem, de, terwijl hij als blijk van sympathie den heer Leenderts een lauwerkrans overhandigde. Nadat „St. Ambrosius" enkele muzieknum mers ten beste had gegeven, was het woord aan den heer Leenderts, voorzitter van „Excelsior" Voorz. dankt allereerst den heer Mokveld en richt zich vervolgens tot de sportcommissie, die hij, na haar in welgekozen bewoordingen te hebben bedankt voor het door haar tot stand gebrachte, door het overhandigen van een lauwerkrans aan den heer Beukers, huldigt. Nadat de heer Scheffers, secretaris van de sportcommissie, bedankt heeft voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden, kreeg tenslotte de heer Siegers gelegenheid enkele woorden tot de juniores te richten, waarna hij een gouden kruis beschikbaar stelde voor nader te bepalen doel, wat natuurlijk zeer in den smaak viel. Na nogmaals alle aanwezigen te hebben toe gesproken, sloot de heer Beukers, dan de bijeen komst. Het is haast onnood;g te vermelden, dat alle sprekers terecht niet karig waren met het prijzen van die ,,Excelsior"-leden, welke nu welhaast 3 maanden avond aan avond aan vrijen tijd heb ben opgeofferd aan het in orde brengen van ter rein en clubgebouw. Ook van deze plaats verklaren we gaarne res pect te hebben voor zoo'n volharding. Des avonds was het feest voor „Excelsior" in de Harmonie. Tal van gloeiende speechen en toasten werden daar uitgebracht, terwijl ten slotte de „Pandora"-bioscoop een bijzonder fralaie wisselbeker aan „Excelsior" aanbood. Niet ontmoedigd door de eerste mislukking door het weer, hoopt de Sportcommissie Zon dag 20 Novomber te doen wat nu had moeten geschieden. Muziek, Pandora en fotografen komen dan terug, zoodat de wedstrijd geheel hetzelfde zal worden. Als alles is vastgesteld, hopen we er nader op terug te komen. Rugby-wedslrijd Rotterdam—Groningen. 03. Voor een betrekkelijk klein aantal toeschou wers, hebben de studenten van bovengenoemde steden Zaterdagmiddag gedemonstreerd hoe ook een forsch spel als rugby,mits door ware sports men gespeeld, fair kan zijn. Geen oogenblik werd de goede verstandhou ding gestoord, geen aanmerking gemaakt op elkaar of op den scheidsrechter. Omstreeks 4 uur liet de heer Steyn de beide 15-tallen zich opstellen. Ze bleken vrijwel ge heel samengesteld als ons Vrijdagavondnummer vermeldde. Aanvankelijk gaat het spel gelijk op, doch al spoedig toonen de Groningers beter de techniek van het spel machtig te zijn.Hun fraaie combina tiespel en groote snelheid veroorzaakte menig gevaarlijk oogenblik voor de Rotterdammers. Dank zij het verdedigen der groenwitten bleef tot aan de rust de stand echter dubbelblank In de tweede helft eerst gelukte het Forward na keurig op brengen door Meyers een try te maken. Volgens de spelregels krijgt dan de scorende partij gelegenheid het aantal punten van drie tot vijf op te voeren door een goal kick, die echter mislukte. Ondanks hun meerderheid en enkele scrumms nabij de Rotterdamsche doellijn,slaagden de blauwwitten er niet in hun voorsprong te ver- grooten. De overwinning was dus kleiner dan de Groningers verdienden. De aanwezigen amuseerden zich best, alhoe wel velen niet zoo genoten zullen hebben, als het geval had kunnen zijn, indien ze zich de moeite getroost hadden kennis te nemen van de spel regels, wat een eerste vereischte vormt om den gang van zaken te begrijpen. Dat rugby voorshands een algemeene sport hier te lande zal worden, schijnt twijfelachtig te zijn. Ncd.-elftal De Zwaluwen 52. Niettegenstaande 't hondenweer werd gisteren in Den Haag nog 2 x Va uur gespeeld, 't Nationa le team wist de Zwaluwen met 52 te kloppen. Laatste Berichten. De storm. Men meldt ons dd. 6 dezer uit Maassluis Het stoomschip „YVieringen", van Sharpness naar Rotterdam, is nabij Brouwershaven ge strand. Het Amerikaansche stoomschip „Steadfast" verkeert in nood bij Oost Dijckbank. Correspondentie H. G„ alhier.U moet zich vervoegen aan het bureau van den Burgerlijken Stand, Nieuw- straat, met twee onopgeplakte foto's van u.Daar kunt u tegen betaling van/6.50 een Nederlandsch paspoort bekomen. Met dit paspoort kunt u in en uit België komen. Het visum voor Belgié is afgeschaft, zoodat er geen verdere kosten aan verbonden zijn. Burgerlijk© Stand. Geboren: Nov. 3. Lambertus z.v. J. van Wagtendonk en C. van Meurs, Klein Groenen dal. Aafjen d.v. W. van der Schouw en M. van der Gaag, Westfrankelandschestraat. 4. Catharina Louisa d.v. A. G. van den Berg en S. M. van der Tuyn, Lange Kerkstraat. 5. Johannes Hendrikus z.v. D. Esbach en F. Win terswijk, Raam. Scheepvaart. Hoagwates te Heek vrb RelFsd. 8 Nov. v.m. 7.52, n.m. 8.25. 9 Nov. v.m. 9.10, n.m. 9.45. 10 Nov. v.m. 10.33, n.m. 11.02. 11 Nov. v.m. 11.38, n.m. 11.55. 12 Nov. v.m. n.m. 0.22. 13 Nov. V.m. 0.34, n.m. 9.57. 14 Nov. v.m. 1.10, n.m. 1.33. 15 Nov. v.m. 1.48, n.m. 2.10. SCHIEDAM, 5 November. Aangekomen Belgisch aviso „Zinnia", van Bologne|Sur iner ligplaats Voorhaven. SCHIEDAM, 7 November. Vertrokken Ja- pansch s.s. „Andes Maru", kapt. N. Kuroki, met restant lading 3000 tons Sova Bean, 35742 zakken naar Hamburg. Advertenticn. Heden trof ons het smartelijk verlies van het plotseling overlijden ten huize harer dochter, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, onzer innig geliefde Echt- genoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder BARBARA SOPHIA HASSING, geb. Odemaere. Uit aller naam J. J. HASSING. Geen rouwbeklag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3